De Oorlog1. Zwikkers NIEUWS UIT H&USD2N. Laatste Berichten. Advertentiën. Overleersnjjder. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Handelsberichten. Gemengde Berichten. Wij zouden het niet durven zeggen, maar vestigen voorloopig op deze zaak de aandacht van het bestuur, de Kamer van Koophandel, het Steuncomité cn ondernemende particulieren. (De West.) BAARDWIJK. Onse dorpsgenoot Nic. Klerx ia bevorderd van korperaal tot sergeant by bet 42ste Bat. Landweer. BESOIJEN. Maandag 12 Jnli 1.1. vier den de echtelieden Piet de Hart en Catha rine van Mierlo ban Gouden Huwelyksfeest. Reeds vroeg iu den morgen was door de buren de woning prachtig versierd. De oude krasse luidjjs togen tegen 8 uur vergezeld van een aantal familieleden kerk waarts alwaar eeu plechtige H. Mis vai dankzegging werd opgedragen. In den morgen kwamen zeer velen, waaronder ook het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente het jubelpaar gelukwenschen {D werden hun vele geschenken aangeboden alsmede een aantal bloemstukken. Na den middag maakte het jubelende paar een tochtje in eeu auto, die door den Heer L. J. F. Verwiel alhier welwillend was beschikbaar gesteld, door deze gem ente en de gemeenten War.lwyk en Baardwijk, waar de jubilaresse in 1827 werd geboren! SPRANG. J.l. "Vrijdag viel het 8-j»rig kind van deH heer A. v. d. 8. in een pot met kokende pap. Gelukkig werd het door de moeder nog bijtijds ontdekt, zoodat het met eenige brandwondjes aan de beenen vrij kwam. CAPELLE. Tengevolge van het ver keerd uitwijken van een landbouwer fietsrijder, kwam mej. A. V. alhier met eerstgenoemde In botsing waardoor belden van hun fiets tuimelden. De boer liep enkele kneuzingen op, doch inej. V. bezeerde zich nietalleen was het wiel van haar fiets verbogen en de band kapot. Aan den heer G. Vermeulen Wz. burgemeester van Capelle (N.B.) is als zoodanig een pensioen verleend van f 311, als ambtenaar van den Burgerlijken stand f 2. RAAMSDONK. Bij de Maandag ge houden verkiezing van vier leden voor den gemeenteraad was de uitslag als volgtUitgebracht 460 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren B. de Bont (aftr.) 251 stemmen. P. Broeders 173 J. Dorrenboom (aftr.) 354 W. Martens 141 M. Zijlmans (aftr.) 230 De heeten de Bont en Dorrenboom zijn dus herkozen, terwijl er tusschen de overige drie een herstemming zal plaats hebben. RAAMSDONK(Dorp.) Aan de stoom- zulvelfabriek is in Juni verwerkt 249907 L melk. De heer Auton Broeders verwondde de linkerhand aan een spijker. Daardoor ontstood bloedvergiftiging, waarvoor Dr. Smits hulp verleende. De heer G.van Arendonk te Oosterhout is benoemd tot onderwijzer te R'veer. De Minister van Waterstaat heeft aan de firma P. H. Kommers te R'veer onderhands opgedragen het bouwen van een brug in gewapend beton over de Zoom onder de gemeente Wouw. Door de Directie der Z. Stoom tramwegmaatschappij wordt te R'veer een los- en laadplaats aangelegd, waar schijnlijk in de Wllhelminalaan nabij het oude Postkantoor. Bij het dlchtwaaien eener deur klemde het dochtertje van den heer P. A. Konings haar vingertje zoozeer, dat de hulp van dr. Smits dringend noodig was. Naar wij vernemen is het verboden op de brug over de Maas te Keizersveer te rooken. RAAMSDONKSVEER. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij den schoenmaker M. twee paar schoenen ontvreemd. Van de(o spoor. Aan het postkantoor te Raams" donksveer werd gedurende de maand Juni Ingelegd f 12912,01. Terugbetaald f 8027,50. Laatste boeknummer 5525. missie van oprichting zijn toegetreden de heeren dr. H. Moller, rector F. Dekkers, dt. K. Lamers, mr. W. Uuimels dr. P. Woltering, H .C. Brans, dr. Sicking, L. van der Steen, C. Teulings, mr, Witlox, mgr. Prinsen, mr. dr. van Rijckevorsel, pastoor Mutsaers, Herman Moerkeik, H. Ebeling, kapelaan J. de Kroon, mr. J. B. Hengst, J. van Groe- nendael, F. van Meerwijk, mr. R. Til- raan, mr. P. H. LoefF, mr. W. van Lanschot, mr. F. van Lanschot en dr. E Cordewener. KAATSHEUVEL, 18 Jali"Ï915. Gegund. Het sloopen van de oude R. K. Kerk alhier is gegund aan slooper de Wit uk Drunen, als hoogste inschrijver voor ruim 2800 gulden. Nieuwe preekstoel. De beroemde beeldhouwer Cuyster uit Helmond, van wien onze nieuwe parochiekerk reeds met zoovele kunst stukken versierd is, is op 't oogenblik bezig met het stellen en afwerken van een nieuwe pjjcdikstoel, evenals de al taren en beelden uit denzelfden steen gehouwen. Patroonsvergadering. Woensdag 14 Juli houden de patroons van de schoenfabrieken alhier een alge- meene vergadering, wat de 3 laatste dagen der volgende week te doen. Eenige heeren hebben reeds beslist de oude kermisdagen vrij te geven. Mocht dit besluit algemeen worden, zoo hebben de besturen der harmonieën 't plan op gevat hun gewone kermisprogramma af te werken. gespannen Ioopen de bezoekers rond, zich voor-fantaseerend, hoe het spel nu verder verloopen zal en welk slot het zal hebben. Wat zal de verdere ontwikkeling op het Oostelijk oorlogstoopeel brengen Een hernieuwde poging van de zijde der bondgenooten om, als er weer nieuwe reserves zijn aangevoerd, bij Krasnik door te breken en de Russen tot een terugtocht van de Weichsel-llnie te for- ceeren? Een nieuwe verrassing op een ander punt, misschien in het Noorden, door Von Hindenburg Een poging der bondgenooten om de Russen alleen uit het overige deel van Galicië te dringen en zich dan defensief te houden en de krachten te concentreeren in het Wes ten De vragen zijn te vermeerderen met het veronderstellen van al de talrijke mogelijkheden, die uit den tegenwoor- digen strategischen toestand kunnen voortvloeien, Wij zullen echter geen verdere opsomming meer geven en wachten tot straks weer het scherm opgaat DEN BERG. Tot leden van den ge meenteraad zijn Maandag gekozen de heeren Bammens en Manders, beiden aftredend. De tegencandidaat de heer Kalken had verzocht geen stemmen op zich uit te brengen. 's-HERTOGENBOSCH. Bij de gisteren gehouden stemming voor den gemeen teraad zijn herkozen in district 2 de heeren M. J. Sweens (R.-K,) met 321 stemmen en E. de Jong (Lib) met392 stemmen. De heer J. F. E. Bolk (S. D. A. P.) had 119 stemmen op zich veree- nigd. In district 3 zijn herkozen de heeren mr. H. M. van Lanschot (R.-K.) met 607 en Th. C. M. van Meerwijk (R.-K.) met 62>5 stemmen. Op de heeren J. F. E. Bolk (S. D. A. P.) en J. C. L. Paul (S. D. A. P.) waren resp. 248 en 214 stemmen uitgebracht. Alhier wordt, naa Het Hulsgezin meldt, een openbare leeszaal op katho lieken grondslag gesticht. Tot de com- HEUSDEN, 14 Juli 1915. Hoog bezoek. Naar Is medegedeeldMzal onze stad op 3 Aug. e.k. bezocht worden door Z. D. H. Monseigneur A. Diepen, bij welke gelegenheid door Hem het H. Vormsel zal worden toegediend aan de kinderen uit deze parochie en die der omliggende gemeenten. Concert. Vrijdagavond bood de stafmuziek van het VII regiment aan de leden van de Bultensocieteit een concert aan. De van deze gelegenheid, begunstigd door een prachtigen zomeravond een gretig ge- gebruik werd gemaakt, laat zich denken. Niet alleen was de tuin gevuld met be zoekers, doch ook de geheele omgeving was bezet met wandelaars. En niemand heeft zich zijn gang naar den wal be klaagd, daar een met zorg gekozen pro gramma door dit keurkorps op onbe rispelijke wijze werd ten gehoore ge bracht. Moge Heusden nogmaals in de gelegenheid worden gesteld te profitee- ren van zulk een avond van kunstgenot. Do toestand. De Russische legerautoritelteo erken nen nu in het jongste legerrapport zelf volmondig, dat het Russische tegenoffen sief bij Krasnik is doodgeloopen «In de richting Lublin, zoo luidt het In het communiqué o.m., zijn de ge vechten onderbroken, onze troepen het tegen-offensief beëindigend, den 5den dezer begonnen en gedurende hetwelk zij belangrijke successen behaalden, be zetten op het oogenblik de posities, die hun waren aangewezen op de hoogten langs den rechteroever van de Urshen- dow.« Daarin wordt dus toegegeven, dat de Russen hun pogingen opgegeven om den tegenstand te breken, die door het leger van aartshertog Jozef Ferdinand j.j 'geboden wordt, zoodat hun offensief dus ergeen njet bekroond is door eenige beslissing. Terwijl de hoop op een succes van zoo verstrekkende beteekenis als het Russi sche offensief gehad zou hebben, waD- neer op het bewuste punt een door braak geslaagd zou zijn, geheel vervlo gen wordt verklaard. De Russische troepen bezetten de «hun aangewézen» posities, maar er wordt niet bij gezegd, of hun geen andere stellingen waren aangewezen Krasnik en nog Zuidelijker waarschijnlijk. Het «psychologische oogenblik», ech ter is voor de Russen verloren gegaan alleen een snelle en verrassende aanval had voor hen tot succes kunnen leiden. Nu is dat, succes beperkt gebleven tot een van zuiver defensieve beteekenis tegenhouden van den dreigenden een opraarsch der bondgenooten. De vijanden liggen nu weer tegen over elkaar, dreigend, van beide kanten versterkt, in krachtige stellingen onge twijfeld. Maar de strijd is verflauwd. Dat is het oogenblik weer van de pauze in het drama van den oorlog. Het scherm viel, toen de ontwikkeling van het bloedig spel tot haar grootste hoogte gekomen was, toen de «dramatis perso nae» in geweldigste kracbts-uiting tegen over elkaar hadden gestaan. Nerveus- Terwijl de strijd op het meest kritieke punt vaa het Oostelijk oorlogstterrein dus tot stilstand is gekomen en er on zekerheid nog heerscht, waar nu de strijd een meer beslissende beteekenis krijgen zal, zetten de Oostenrijkers hun offensief optreden langs Bug en Zlola- Lipa, waar de Russen zich in zeer sterke stellingen hebben teruggetrokken, voort. Het Russische communiqué maakt van verschillende afgeslagen aanvallen der bondgenooten langs die stellingen mel ding. Het Weenscbe communiqué meldt een succes, door de Oostenrijkers bij dat offensief behaald door de bezetting van een Russisch steunpunt aan de Bug bij Derewlany. Waarschijnlijk is dit een vooruitgeschoven steunpunt, dat de Russen nog over de Bug bezetten. Het dorp Derewlany is n.l. ten Westen van de Bug, Zuidelijk van Kamionka Strumilowa gelegen. Of in die richting de voortzetting van het strategisch drama te zoeken zijn zal. Op het Westelijk oorlogsterrein heerscht een levendigheid, diezou doen veronderstellen, dat van Duitsche zijde grootere troepenmachten weer aan 't werk zijn gesteld. Tot belangrijk resultaat heeft die groote levendigheid nog niet geleid. De gevechten, die op verschillende punten van het front, nu hier dan daar, gele verd worden, maken den indruk, of beide tegenstanders eikaars krachten aan 't beproeven zijn, en aan het zoeken, waar het meest zwakke puut wel zou kunnen wezen. Het grootste resultaat hebben de jong ste gevechten nog opgeleverd bij Sou- chez, waar de Dultschers het hard omstreden kerkhof en eenige loopgraven hebben genomen en daarmede den ijzeren band, die de Franschen bezig waren om dit plaatsje te smeden, weer wat hebben opengewrongen. Volgens het Franschen avond-communiqué hebben de Franschen weer een deel van hun verlies heioverd. Raadsverkiezing 's Bosch. De socialisten hebben protest aange- teekend tegen de stemming van den gemeenteraad, wegens 't niet verstrekken van stembiljetten door het stembureau. Te Ginneken is Zondag het 9-jarig zoontje van den bloemist v. E. te water geraakt en verdronken. De heer B. dook verscheidene malen naar het knaapje, doch toen hij het ten slotte boven bracht, bleek het reeds overleden. In den afgeloopen nafht is in den Haag wederom een inbraak gepleegd, ditmaal in het magazijn der firma van Son en van Wijhe, grossiers ia schoen werk, aan de Prinsegracht. QP verschil lende plaatsen in het magazijn en in de kantoorlokalen zijn sporen van inbraak ontdekt. Hier en daar was -alles overhoop gehaald, doch er wordt, naar Pien meldt, oiets vermist. De brandkast is geopend, maar een zich daarin bevindend kistje met geld heeft men onaangebroken gelaten. De Goreumsche Stoom- Schoen fabriek viaagt voor direct 2 DEKWAME en een 8078 BESOLJEN 13 Juli. De prijs der boter was heden op de mark' Hoogste prijs 1 1.58 Laagste prijs t 1,64. Eieren 51/» a 6 cent per stuk. 4

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6