Tweede Blad. De Oorlog. UITVOERINGEN. Binnenland Provinciaal Nieuws. NUMMER 58 ZONDAG 18 JULI 1915 38e JAARGANG ZONDAG. Volksmatinée te geven door de Lie dertafel „Oefening en Vermaak". Matinée hotel „de Twee Kolommen". Optreden van „Het Lustige Trio" in het café van den heer Jac. Th. Mahieu. Matinée te geven door het gezel schap De Groot in het Café-Restaurant „De Kroon" van den heer Jacq. van" Ravensteijn. Matinée te geven door André van Velsen en Jan van Wijk en Adriaan Voorendt, pianist, in het Gebouw van den R.K. Gildenbond. Aanvang 12 uur. Zondagavond Sluitingsvoorstelling. Aanvang 5'/2 uur. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 15 Juli. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Ia kleine gevechten aan de Windau bij Kurschany zijn twee officieren en 425 Russen gevangen genomen. Ten Zuiden van de Njemen in de streek van Kalwaiia hebben onze troepen bij Franciszkowo en Osowa verscheidene vooruitgeschoven stellingen van de Russen genomen en hielden die tegen heftige aanvallen bezet. Ten N.O. van Suwalki is de hoogte van Alszanka door ons bestormd. 300 Russen werden gevangen genomen, 2 machinegeweren buitgemaakt. Ten Z.W. van Kolno hebben wij het dorp Krusca en de vijandelijke stellingen ten Z. en ten O. van Krusca en ten Z. van de linie Tartak-Llpnika genomen. 2400 gevangenen en 8 machinegeweren vielen in onze handen. De gevechten in de buurt van Przas- nysz zijn met succes voortgezet. Ver scheidene linies van den vijand zijn door ons genomen en de in de laatste dagen van Februari fel omstreden en door de Russen in sterke tegenweer gebrachte stad Przasnysz is door ons bezet. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein is de toestand in het algemeen overan- derd. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 15 Juli. (Havas.) Officieel bericht van hedenavond 11 uur: De dag is betrekkelijk kalm geweest. Twee aanvallen van de Dultschers in de Argonnen zijn afgeslagen. Elders eenige artillerie-gevechten. BERLIJN, 16 Juli. (Wolft.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Op den 14den Juli is bij een aanval in de streek van Souchez een stuk loopgraaf ten Z. van het kerkhof verloren gegaan. Herhaalde pogingen van de Franschen om ons de in de Argonnen bestormde, stellingen te ontrukken, zijn mislukt. De stellingen zijn stevig in onze handen. Sterke aanvallen van de Franschen, vlak ten W. van de Argonnen, op gis teren en eergisteren, mislukten tegenover de dappere verdediging door de Noord- duitsche landweer, die den vijand in verbitterde gevechten op korten afstand Moedige verliezen toevoegde en 462 gevangenen maakte. Sedert den 20sten Juni hebben onze troepen ia de Argonnen en ten W. daarvan met korte tusscbenpoozen voort durend met succes gevochten. Behalve terreinwinst en buit aan ma terieel heelt tot dusver het geheele aantal gevangenen het getal van 116 officieren en 7009 man bereikt. Op ons aan de Argonnen en ten O. daarvan aansluitend front zijn levendige vuurgevechten geleverd. Aanvallen van den vijand zijn zonder moeite afgeslagen/ In de streek van Leintrey, ten O. van Lunéville, hebben zich voorpostenge vechten afgespeeld. Onze vliegers hebben bommen gewor pen op de vijandelijke troepen te Gérardner. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 15 Juli. (P. T. A.) Officieele mededeelicg van den generaleu staf Nadat de vijand in het noorden in de streek van Riga en Sz*wle op 14 dezer versterkingon had ontvangen begon hij van Hasempot (in Koerland, 45 KM. ten N.O. van Libau en het eiudpnnt van een spoor weg uit de laatste plaats) tegen Goldingen (aan de Windau, 35 K.M. ten N.O. van Hassnpot) eu het front Schrunden (aan ds Windau, 60 K.M. tnn O. van Libau) Popeljaüy (aan de Wenta, 115 K.M. teu Z.O.%van Libau) op te rukken. Onze rui terij eu voorhoeden houden den vija d tegen aan de overgangen van de rivieren Windau, Wenia en in andere gunstige stellingen. In de streek aan gene zijde van de Nje- inen heeft de vijand in den cacht op den 14den een artillerie en geweervuur over eeo uitgestrekt front onderhouden, maar onder nam hij slechts aanvallen met kleine afdee- lingen infanterie, die overal werden afge slagen. Denz'e'fden nacht sloegen wij een gedeeltelij keu aanval in de richting van Lomza af. Aan den rechter oever van de Pissa (een zijrivier van de Narew, die bij Nowgorod ten N.W, yan Lomza .daarin valt) en beide oevers van de Schkwa (een zijrivier van de Weichsel. die ten W. van Plock in die rivier uitmondt) geen verandering. Be vijand, die den vorigen dag eenige loopgraven ten koste v.».n ontzaglijke verliezen genomen had, hernieuwde zijn aanvallen den 14den niet. Tasschen de rivieren Orzyc f-fen zijrivier van do Narew, die ten N. van Pultusk daarin uitkomt) en de Vfcra houden onze troepen een front ten Z. van Przasnysz bezet, waar zij den 14den verscheidene aan vallen hebben afgeslagen. Aan den linker-oever van de Weichsel geen verandering. Tusscheu Weichsel en Boeg heeft de vijand verscheidene op zichzelf staande aan vallen gedaan, die door ons vuur terugge slagen ziju. Aau de Boeg en de Zlota Lipa geen ernstige botsing. In den avond van den 18den hebben Oostenrijksche troepeu het offensief onder nomen aan het front Nieszwiska (ten Z. van de Djnestr dicht bij de zuidelijkste knieboch')—Okua, De vijand valt ouze bruggehoofden aan den rechter oever van de rivier de Bjuestr) aan in de st eek van K',uhichovce en Kolanki en trekt den Djnestr over iD de streek van Ivani, Jojva en Korcelniki-Sinkow. Onze artillerie heeft den 14den den vijand terwijl hij de rivier overtrok met succes beschoten en hem op enkele plaatsen ge dwongen van den overtocht af te zien. Het gevecht duurt voorf. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. Rome, 16 Juli. (Reuter.) In Boven- Cadore wordt de beschieting van de verdedigingswerken op de Platzwiese boven Landro met succes voortgezet. Een infanterie-detachement heeft een schijnbaar ontoegankelijk ravijn beklom men en heeft zich door een overval bij verrassing van den top van de Falzarego meester gemaakt, 's Nachts is er een tegenaanval afgeslagen. Van het Russisch- Turksche gevechts terrein. ST. PETERSBURG, 16 Juli. (Offici eele mededeeling.) Aan het Kaukaslsch^ front hebben onze verkenners in de kuststreek den 13en dezer een ontmoeting gehad met de Turken bij de Kargoel-bergen. Aan bet Kop-Karmoedj-fiont duurt een gevecht tegen talrijke vijandelijke troepen voort. In de streek van Zevan hebben onze troepen na twee dagen vechtens sterke Turksche stellingen genomen bij het dorp Sorp. Grenswachten hebben vier Turksche kanonnen buitgemaakt. In de streek van Bazjirtsjai is geweer vuur met de Koerden gewisseld. Op de andere deelen van het front geen verandering. gebied 130 K.M. ten N. en ten Z. en 190 K.M. ten W. cn ten O. van de ves ting Nowo-Georgievsk (ten N.W. van Warschau) in het Noorden tot aaa de vesting Iwaugorod in het Zuiden en van de versterkte linies aan de Bzura in het Westen tot aan de vesting Brest-Liiowsk in het Oosten. Overal zijn de Dultschers gedwongen, oin aanvallen in het front te ondernemen. De Russen bereiden er zich op voor den aanval te weerstaan door een reeks van gevechten om den vijand op te houdeu te leveren, hem daarbij zoo groot mo gelijke verliezen toe te brengen en daarna verder terug te trekken naar vooraf in gereedheid gebrachte stellingen, zooals zij bij den terugtocht in Galiclë deden. in de tusschenrulmte omvat een versterkt vereenigen met de Galicische legers, die uit het Zuiden van de Russische grens optrek ken. Het nieuwe offensief van de Daitscheis zou du«, in vogelvlucht gemeten, een front van 800 K.M. van het kustgebied van de Ooslzee tot aan het noordelijkste puut van Bessarabië omvatten. Van Russ'sche zijde zinspeelt men reeds op een teiugtocht, met achterhoede-gevechten om den vijand op te houden, naar vooraf in gereedheid gebrachte stellingen, zooals in Galic Bij Przasnysz hebben de Russen deze methode zeker iu praktijk gebracht en uu geven zij toe, dat zij ook san het Dn jast r-front op den uiter- 8teu liuker vleugel van hun frout begioneu te wijken en de Oostenrijkers daar de rivier overtrekken. Zoo ziet het er dan naar uit, of degenen die voorspelden, dat de Duitschers voor*- haoda tegeu de Russen iu het Oosten en niet legen de Frauechen, Eugelschen en Belgen in het Westen een beslissing zouden trachten te zoeken, geljjk zullen krijgen. De redeneeriog is daatbij natuurlijk, dat als de Duitschers en Oostenrijkers er in mochten slagen met de Rassen af te rekenen en dezen tot den vrede gtueigd te maken, de Westersche geallieerden den strijd wel zou den opgeveD. Bedriegen dus üiet alle voorteekenen, dan zijn op het oostelijke oorlog9tooueel in de eerstvolgende weken belangryke gebeurte nissen te wachten. Dezer dagen was ik zoo schrijft een der correspondenten van de N. R. O. ge tuige van een Ui fLnde ontmoeting tusschen eeo vader en zoon van koninklijke bloede. Naar men weet is de oudste zoon van ko ning Albest ingedeeld bij het 9e regiment aan den Yser. De Prios doet daar den denzelfden dienst, als ieder ander. Nu stond de koniugszoon, die zeer veel gelijkt op zijn moeder dezelfde fijne trekkeu en den kleinen mond maar het rijzige heeft van deu vader, dezer dagen in den vroege op wacht. Daar trof hem de koning aan. Als ieder ander bracht hij de verschuldigde eerbewijzen, waarna de koning hem de hand biedende, toevoegde; ,/Wel m'n jongen, maakt ge het wel P" Daa'in is iets treff-nds, dat ook de koningszoon het lot deelt van de andere jonge Belgen, 't Geen den koning mede het liefste i>, deelt nu ook de geva ren met de anderen. Deze ooilog geeft naast veel ellendigs, ook staaltjes van menschelijkneid te zien die zullen heugen. Van andere ooidaten vernam ik dat de prins dezelfde behandeling ondergaat als ieder gewoon soldaat. De prins voelt zich zeer op s'u gemak oi der z'n kameraden. De toestand. Przasnysz, dat van Russische zijde wel de poort van Warschau genoemd werd, is door de. Duitschers op de Russen heroverd. Wij meikten reeds op dat er iu die buurt Iets gaande leek, n.l. dat Przasnysz, nadat de Russen verscheidene linies hadden moeten opgeven, door de Duitschers bezet was. Hel Russische communiqué bevestigt vandaag deze mededeeling indirect door te zeggen, dat de Russen thans een front ten Z. van die plaats bezet houden, waar zij De Vereenigde Staten en Duitschland. WASHINGTON, 16 Juli (Reuter.) De Duitsche regeeriog heeft, door tusscheu- komst van den Amerikaanschen, gezant te Berlijn, Gerard, laten erkennen, dat het Amerik. s.s. Nebraskan getorpedeerd was op 25 Mei, door een Duitsche onderzeeboot. De Duitsche regeerlDg heeft laten verklaren, dat de aanval een ongelukbige vsrgissing is geweest. Zij betuigt haar leeewezen en biedt schade vergoeding aan. BERLIJN, 16 Juli. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Ten N. van Popeljaüy zijn onze troe pen de Windau in oostelijke richting overgetrokken; Ten Z.W. van Kolno (bij de Pissa en ten Z. van Przasnysz hebben wij in zegevierende gevechten nieuwe vorde ringen gemaakt. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein is de toestand van de Duitsche troepen onveranderd. LONDEN, 16 Juli. (Reuter. Part.) De Morning Post verneemt uit St. Peters- burg De opmarsch van de Duitschers naar Warschau is begonnen over eeo front ter breedte van 160 K.M. tusschen den spoorweg van Mlawa naar Warschau en de rivier Pissa met hare moerassen. De opmarsch heeft ten doel een veree- niging tot stand te brengen met de Ga- licische legers die op een afstand van ongeveer 290 K.M. opereeren en alles wat daartusschen ligt te verpletteren. Het verdedigingsstelsel van de Russen Woensdag verscheidene aanvallen van den vijand hebben afgeslagen. Przasnysz was einde Febrnarl, na een kortstondige bezetting door de Dultschtrs door de Russen op dezen hernomeu. Volgens de Russische Opvatting, was 't de Dultschers er toen om te doen om door het versterkte rivieifiont ten N. van Warschau door te brekeu en den belangrijken spoorweg van daar naar St. Petersburg af te snijden. Uit Chor- zele en Mlawa kwamen zij tegeD Przas nysz eu Ciecbanow aan den rechter en linkervleugel van de Russen in die streek opzetten. De voornaamste opmarsch van de Duitschers geschiedde ten O. van Przasnysz naar Sczka, ten Z. van die stad, daarop zwenkten de Duitschers in noordwestelijke richting naar Wola Wierzbowska, halfweg tusschen Ciecha- now en Przasnysz. toe, waar op 24 en 25 Februari een verwoed gevecht werd geleverd. De Russen ondernamen een snelle tegenbeweging achter hun eigen front en dreven den vijand ten slotte eenerzijds in de richting van Mlawa, an derzijds iu de richting van Chorzele te rug, waardoor Pizasnysz opnieuw in hun handen kwam. Ditmaal is echter, als men op de aan- wijziugen iu de Russische communiqué'» en het telegram uit 8'. Petersburg aaD de Morning Post, dat men elders iu ons blad vindr, af mag gaan, het Duitsche offensief bij PrzasDyiZ slechts het onderdeel van ceD grnotsch opgezette voorwaartsche beweging van de Duitschers, die heel in het Noorden in Ko rland begonnen i* en in aansluiting daarop gericht is tegeu het heele Russische verdedigiugsfront tot aan den Dojeslr toe. In Koerland, zoo melden de Rassed, ruk ken de Duitschora legen de Windau en de Wenta op. De eerste rivier hei ft haar uit monding iu de Oostzee te Windau, diebt bij den ingang van de Golf van Riga; zij loopt, ruw aangegeven, daarheen in noord oostelijke richting, ongeveer evenwijdig met het noordelijkste gedeelte van de grens van de provincie Oost-Piuiseu. Suldingea en Schrundeü, waartegen de Daitschers opruk ken, ziju beide plaatsen aan den linker oever van de Windau. Popeljiny, dit ook genoemd wo:dt als een doel van de Duitschers, ligt aan den rechteroever van de Wenta, een rivier, die aan den bovenloop van de Windau zich met deze vereenigt en m t welker rechter oever eeii belangrijk slok van den spoorweg LibauSzawle evenwijdig loopt. De correspondent van ds Moruing Post te St. Petersburg meldt tegelijkertijd, da- de Duitschers tusschen deu spoorweg van Mlawa naar Warschau en de Pissa, een zijrivier van de Narew, die de Oost-Prui sische grens in ne buurt van Johannisburg suijdt en haar water uit de meren bij die stad krijgt, een slgemeeuen opmarsch be gonnen zijn, om uit het Noorden tegeu Warschau oprukkende, ten slotte zich te Afschaffing der invoerrechten. Van betrouwbare rijde vei nam de Resi dentiebode, dat de minister van Finan ciën, mr, Treub, met het denkbeeld om gaat, onze invoerrechten op groote schaal ai te schaffen en op die wijze Nederland tot een stapelplaats te maken voor vrij handelsverkeer. Reeds moeten in dien geest werkzaamheden ondernomen zijn. Minister Treub, tot wlen de Maasb. zich om inlichtingen hieromtrent wendde, machtigde haar tot_de mededeeling dat het bovenstaande geheel uit de lucht gegrepen is. Keuring landstormplichtig^n. Bij den mialster van oorlog bestaat het voornemen, algemeene keuringen voor den landstorm te doen houden, te beginne met de jaarklasse 1915. Het ligt In de bedoeling, deze keuringen reeds over eenige dagen te doen aan vangen. Het denkbeeld is In overweging, de keuringen op te dragen aan de keu- riogsraden voor de militie, zooals dezen werden samengesteld voor de lichting 1916. De keuringszittingen zullen dienen om de landstormpllchtingen, die dit ver kiezen, een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienst te doen ondergaan. De commissarissen der Koningin zijn ultgenoodigd, o rzoodra de te dezer zake bij Kon. besluit vast te stelleu bepalingen tot stand zullen zijn gekomen, de regeling van de zitting van de keu ringsraden vast te stellen. Het ligt iu het voornemen van den minister, er bij de betrokken landstorm- pllehtiogen op te doen aandringen, zich aan de keuring te onderwerpen. Kruisers en onderzeebooten voor Nedet l.-lndië. De Tweede Kamer heeft het voorstel, om den eersten termijn van f 6,000,000 toe te staan voor den aanbouw van 2 kruisers en 4 onderzeebooten voor de verdedlgiog van Nederl.-Iudië, met 46 tegen 21 stemmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten de Unlc-liberalen De Mural, De Jong, Smeenge, Hubrecht en Schim vaa der Loeff, de vrijzinnig-democraten, Ketelaar, en Teenstra en de Ch'istelijk-Historischen Blchon van IJselmonde en Ankerman. Minister Rambonnet had te voren de portefeuillequaestie gesteld. Waalwijk, 17 Juli 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Runt vinden, 2651 W. B. Verplaatst. Met ingang van 1 Aagustus wordt de kantoorbediende J. P. Konings verplaats van het Post- en Telegraafkantoor te Geertrui- denberg naar dat te Waalwijk. De Kermis. Het verdere verloop der kermis is uitstekend geweest'c is er steeds aardig druk eu er is niet 't minste gebeurd. De café's-chaotant hebben uitstekende zaken gemaakt en ook 't bal der Lie dertafel was Donderdag overdruk. Een ongeval gebeurde Donderdag avond, doordat een meisje een schommel tegen 't achterhoofd kreeg. Liet 't zich Iq den beginne nogal ernstig aanzien, thans vernemen we, dat zij wederom geheel in orde is. Mgr. Diepen. A.s. Maandag zal Mgr. Diepen voor de eerste maal als bisschop onze paro chie bezoeken, om alhier het H. Vormsel toe te dieuen. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen als blijk hunner ingeno- meuheid met dit hooge bezoek en uit eerbied voor Z. D. H. de nationale driekleur ontplooien. Geitenfokkerij. Aan het verslag der provinciale com missie ter bevordering van de Geiten- fokkerij in Noord- Brabaut is het vol gende ontleend De rekening over 1914 bedroeg in ontvangsten en uitgaven f 2.277,87. Dt eerste Nederlandsche Bond van Geitenfokvereenigingen in baronie van Breda, te Teteringen heeft 1,323 leden, 2.332 geiten en 24 bokken. De bond van Geitenfokvereenigingen in Westelijk Noordbrabant, te Halsteren heeft 688 leden 1,085 geiten en 14 bok ken. De Christelijke Bond van vereenlgingen tot verbetering der gcitenfoküerij in Noordbrabant, te Sambeek heeft 537 leden, 920 geiten en 12 bokken. De Bond van Gietenfokvereenlgiogen van Onderllngen Bijstand in het bisdom 's-llertogenbosch heeft 565 leden, 963 geiten en 11 bokken. De Federatie van Geitenfokvereenigin gen In zuidelijk Noord-Brabant, te Heeze heeft 640 leden, 1,138 gelten en 10 bokken. De Christelijke Boud van Gelteniok- ve'eeniglngen in de Meierij van Den Bosch te Rosmalen heeft 253 leden, 394 geiten en 6 bokken. Alleenstaande vereenlgingen zijn te Asten, Beek bij Helmond, Herpt en Sommeren, samen met 323 leden, 504 geiten en 7 bokken. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN: Canadeesche troepen voor Europa (2). De veldpost in het Duitsche leger (3). Type van een Kozak. De Kroonprins In zijn hoofdkwartier. Kape laan de Bouter j\ Revue van Eogelsche troepen. Gedurende de aanval. Kijkjes uit het verwoeste Oost-Pruisen. Bezoek aan boord. Militaire parade in Boekarest. Gebruik van kunstledematen (5) Een stormaanval. De R.-K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. Kiekjes uit Z.W. België. Een sprekende reclameplaat. H. W. Mesdag f. Een slachtoffer van het jongste spoorwegongeluk. School voor lederbewerkers te Waalwijk. Vergadering van lederfabrikanten. Inwijding van het St. Willibrordus-patronaat te Amsterdam. Van onze grenswachten (2). Afrlkaansche soldaten in dienst van Italië. Op patrouille Duitsche greuswacht in België. Italiaan- sche veld-telegraaf. Uitwerking van een mijn. M. Bennebroek. Zuster Raphaël. Pater Klumper en zijn residentie. TEKST. De veldpost. De priester soldaat. Vergeetachtig. In dagen van strijd (vervolg). Bij de platen De smid. God.slampje. Een blijde inkomste. Plicht en liefde. H. W. Mesdag. Fransch bloed (vervolg). Ledernood in Duitschland Men schrijft aan de N. R. Ct. Ouze naburen klagen algemeen steen en been over een nooit gekenden woe ker zoowel in den handel met eerste levenbehoehen als met andere artikelen- die onmisbaar zijn. Een allerschandelijk, ste woeker schijnt in de eerste plaats in den leerhandel te heerschen. De ver koopsprijzen zijn meer dau vetzevenvou- digd, zoodat het en voor de arbeidende bevolkiog en voor de gewone burger klassen onmogelijk Is geworden, nieuwe schoenen te koopen of oude te laten herstellen. Om slechts ter verduidelijking ééu voorbeeld te noemen Op tal van plaatsen betaalt men voor nieuwe zolen eu hakken per paai 12 mark en hooger, indien men althans het >geluk« mag hebben, deze machtig te worden. Tal van vergaderingen der schoenmakers- vereenlgingen hebben dan ook reeds plaats gehad, om het ernstige van dezen toestand te bespreken en middelen ter verbetering te beramen. En thans schijnt er werkelijk een gunstige wending op til. Naar van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, zal er binnenkort leer be schikbaar komen voor burgerlijk gebruik. Het ministerie van oorlog heeft om deze zaak te regelen, een commissie samen gesteld, die leer aan handelaars en schoenmakers zal kunnen verstrekken. De leerlooier mag slechts tegen de vast gestelde prijzen verkoopeo, de groot handel mag 3 en de detailhandel 7 pro cent, dus in het geheel 10 procent bo ven den verkoopsprijs van den looier gaan. De looier kan direct aan den ver bruiker, zoowel als aan den groot- en kleinhandel leveren. De verkoop van leer door looiers of handelaais aan hunne klanten zal steeds zorgvuldig gecontro leerd worden. En daar de aflevering slechts zal mogen geschieden aan vei- brulkers, die zich verplichten, de gege ven voorschriften getrouw na te komen, meent het ministerie op die wijze alle woeker in den leerhandel onmogelijk te maken. Vrouwen in de schoenfabricatie. In de „Schuhmarkt" bevelen een paar inzenders aan om in de Duitsche schoen- cho van het Zuilen.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5