Nummer 61. Don der das: 29 Juli 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. «HIK Sandro, 8andro, Openluchtspelen - üisierwiik Ueihaling „De Verloten Zoon Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Dit nummer bestaat nit TWEE bladen de groote extra-trein VERSLAG f I"TJ T FEUILLETON. Gemeenteraadsvergadefingen, Het toppunt van dres suur op gebied van paar den en exotische dieren de bekendste en gevierdste August WONDER 3ER EN DE DOODENSPRONG Verzuim Diet de aankomst van ▼an Circus HERMANN ALTHOFF Zaterdagmorgen SlU uar te gaan bezichtigen. vindt men in Circus HERMANN ALTHOFF. vindt men ^ok in Circus HERMANN ALTHOFF. Heeft U BREKERS' rolschaat- senrijdende. motorfietsende, wiel- rijdende II Het grootste zenuw prikkelende schouwspel van den tegenwoor- digen tijd, is toch zeker Waalwyksche ri Liifstnilsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90 -* Brieveningezonden stukkengelden err /ranco te renden a*i den Uitgever. UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Ad ea: ECHO. Pnijs dbr 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties» bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Koophandel en Fa brieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar *9'4-- Handel in Petroleum. Ia 1914 werden omgezet 5 15,340 liter of 2576 vaten, door de Amerlk. Petrol. Comp., alles eerste soort, loopende voor wederverkoop gemiddeld 9 ets. per liter. Daarbij komt dan nog de detailveikoop en de petroliière, Ze soort petroleum, die bediend wordt uit Heusden en Be soijen. Verdere leveranciers hebben den ver koop gestaakt. Stoomtramlijnen 's Bosch—Heusden— Waalwijk en TilburgWaalwijk. De opbrengst van het personen- en goederenvervoer bleef, gelijk wij vroeger opmerkten, beneden die van 1913. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 448,445 Idem vervoerde goe deren in KG. 30550,000 Aldus eene vermin dering van f 35009,92 V2 Haven en scheepvaart te Waalwijk. Het jaar 1914 was voor de havenvaart zeer ongunstig. Niet alleen deed zich gevoelen de invloed van de verleggiög van de stoombootdienst van de N V. Vicinaux-Hollandais, doch niet minder de algemeene malaise in de handels- en industriewereld tengevolge van den Eu- ropeeschen oorlog. Het aantal binnen- gevaren schepea bedraagt slechts 289 met een Inhoud van 16.251 ton. De Opbrengst van haven en kaalgeld bedraagt f 888,61. In de maand October van 1914 werd Opbrengsten van het relzigersvervoer f 72619,797a Opbrengsten van het goederenvervoer f 51304,477a Opbrengsten van diversen f 10670,77 Totaal f 134595,04 In 1913 f 169614,967a Vaz »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 2.) Daarop verlieten beiden bet café, zonder een blik geworpen te hebben op Joban, die daar nog altyd eensaam in zyn boekje sat. II. Eenige dagen waren er sedert dien avond voorbijgegaan. Kapitein Koenraad Von Oldkammer sat be- haablyk in ziju met pracht ingerichte kamer, dronk langsaam aiju kopje tkae uit, die hy met arao vurdnnde en blies den blanwen rook van een geurigs Russische sigaret met een tevreden Ucbja in de luoht. Hy voelde zioh altijd byaon- der op zyn gemak, wanneer sya vrouw niet by hem was. Daar hij van een luchthartige, goede maar swakke natuur was, gevoelde by sicb door baar knorrigheid, baar opvliegendheid en baar woedende uitvallen dikwyls beleedi^d en was ^y bijzonder tevreden en vergenoegd, sis zy hem voor eenige oogenblikken alleen liet. Eo dan baar malle jaloesie Het was soms ■iet om nit te bonden Dezen avond wsa zyn vrouw naar de opera gegaan en hy was geheel alleen thuisgebleven, wachtend op den terugkeer van syn schoonsus- ter, om dan naar de sociëteit te gaen. Hy keek op syn horloge. Rseds half achten nog was Clara er aiet. Juist op betsslfde oogenblik, dat by opstond om te schellen, boorde hy, dat de gangdeur werd geopend en herkende hy den lichten voatstap van syu schoonzuster, Hy ging naar de deur en riep in de gang: Zyt gij daar, Clara? Ja, Koenraad.' klonk het terng. Ik kom een begin gemaakt met de werken tot verbetering der baven. Deze verbeteringswerkeo bestaan in hoofdzaak in het verbreeden en uitdie pen der havenvaart en havenkom, het maken van een nieuwe beschoeiing in gewapend beton aan de westzijde der havenkom en voorzieningen aau de fan- deeringen der bestaaude kaaimuren, noodzakelijk geworden door de verlaging van het bodempeil, het verleggen en verbreeden der zwaaiplaats. Nadat de verbeterlngswerken zullen zijn aangebracht, verkrijgt de haven een diepte van 2,50 M N.A.P. waardoor het als regel ten alle tijde voor vaartuigen met een diepgang van 1,70 M mogelijk zal zijn de haven binnen te varen. De zwaaiplaats heeft alsdan een breedte van 45 M. Het geheele werk is geraamd op ongeveer f 70.000. Het behoeft geen betoog, dat deze verbetering der haven van de grootste beteckenis is voor de ontwikkeling der s heepvaart in de ge meente Waalwijk, maar dat zij niet min der zal medewerken tot ontwikkeling van het doorgaand verkeer. De haven zal een verbindingsweg van groote beteeke- nis worden tusschen de havenplaatsen dadelijk, ik moet eerst mijn hoed afzetten en myn mantel uitdoen. De kapitein trad de kamer weer binnen en dronk zijn thee met kleine teugjss ait. Even daarna kwam Clara van Helden binnen Vergeel me, Koenraad ik heb my eonige minuten verlaat. Zijn de kinderen reeds te bed? Ja, Mina beeft hen naar bed gebracht, zij slapen reeds. Maar zij hebben 9rg naar n verlangd. Ik zal dadelyk naar hen toegaan.' Kom. laat foch die gekheid. Zij zullen wel zonder u slapen. Blijf hier en drink en-n kop thee met me. Ik heb nog een half ui,rij den tyd. Amalia ziet het niet graag. Ach, wat I Amalia is naar de opera. Zij zal ons nu zoo gaow niet storen. Het is waarachtig niet lzDger nit te houden, die dwaasheid van Aaulia. Als gy het verlangt, wil ik n graag ge zelschap houden. Zal ik n nog een kop thee inschenken Ju, en u zelf toch ook een Da kapitein stak een nienwe sigaret aan en lennde behaaglyk achterover in zijn gemak stoel. met een tevreden lachje naar de slanke gestalte van zyn schoonzuster kykend, terwyl deze thee inschonk. Maar in het volgendeoogenblik verduisterde zyn blik en loosde hy een diepen zucht. Wat is er Koenraad? vroeg Clara ver wonderd. Ik denk er aan, hoe eenzaam het in ons huig wezen zal, als gty ons eenmaal gaat ver laten. Een plotselinge blos kwam op Clara's wangen. Hoe komt gy op die gedachte, dat ik u zou gaan verlaten? Waar zou ik naar toe gaan? Ge zijt mijn eenige bloedverwant en bovendien myn voogd. Bah, spreek (laar niet over. Ik weet beel goed, dat ge boe eerder hoe liever bier vandaan zoudt willen zyn. En dat is niet te verwonderen. Amalia behandelt u ja, maar enfiin. lat«o wy daarover maar niet vei der Bpreken. Kom, bom, zoo'n aardig flink meiaj* als gy zyt, vindt wel spoedig een man. Een aardig, maar een arm meisje, Koen- Rotterdam en Dordrecht en de indus- trleele Langstraat. Hinderwet. De volgende vergunningen volgens de Hinderwet werden verleend Aan A. van Hooff tot plaatsing van een gasmotor in zijne bakkerij. Th. Pulles tot oprichting eener slagerij. A. Th. D. Schomaker tot plaatsing van een gasmotor in zijn bakkerij. J. J. vah Dooren- de Greeff tot uit breiding zijner leerlooierij en bijplaatsing eener stoommachine. Ant. Timmermans tot oprichting van een bewaarplaats voor lompen en been deren. N. Br. Chr. Boerenbond afdeellng Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang tot oprichting van een bewaarplaats voor kunstmeststoffen. Firma A. H. van Schijndel tot uit breiding zijner Stoomschoenenfabriek. R. Delhaye tot verplaatsing van een stoomhamer in zijn stoomleerlooierij. J. Geivers tot oprichting van een var kensslagerij. Arbeidswet. Arbeidskaarten op 31 December 1914 geldig 106 kaarten voor jongens. '9 meisjes. I gehuwde vrouwen. 27 medeonderteekende arbeidskaarten [voor jongens. 26 arbeidskaarten [voor meisjes. 1 arbeidskaarten [voor gehuwde vrouwen. Uitgereikt in 1914. 31 kaarten voor jongens, 23 meisjes. 10 medeonderteekende kaarten voor [jongens. raad 1 Arm hm 1 Ja arm, dat wil zeggen toch niet zoo erg arm. Eenige duizenden gul dens Hebt gij my dan niet gezegd, dat mjjn moeders erfdeel sedert lang verdwenen is Hm, ja, dat is zoo-— Maar laten wij daarover niet meer spreken. Ik moet u toch eenmaal rekenschap daarover afleggen maar dat heeft nog den tijd. Clara van Heldeu lachte. Zij wist heel goed, dat van haar klein erfdeel zoo goed als niets meer over was, dat haar goede zwager en voogd een slecht beheerder was en dat kleine vermogen sedert lang ten eigen bate bad opgemaakt. Vandaar dns zyn vrees, dat zy «yn buis verlaten zöa, waardoor hy gedwongen worden zon rebeDsobup af te leggen. Gy hebt gelyk, Koenraad, antwoordde zij. Laat ons daarover niet spreken. Clara gij weet, hoe graag ik u hier in bnis heb, gy weet. dat de kinderen verzot op u zyn, gy hebt ons beloofd by ons te zullen blyten en voor de kinderen te zullen zorgen. Gy kent Amalia, zy bekommert zich niet om' de kinderen, zy beeft gebeel andere belangen en dan baar heftige uitvallen soms, baar malle jaloezie - ik beklaag u van ganscher harte, Clara, maar ik bid n, verlaat ons niet, ten miuste nu nog n et na eenige jaren dan iH bet iets anders. Maar Koenraad, ik begryp u niet. Hoe bomt gy op de gedachte, dat ik u en de kin deren nu zou willen verlaten. Amalia zon u graag nit willen huwelyken Uit willen huwelyken Ja. Lu aan wieu Eigenlijk mocht ik bet u nog niet zeggen maar nn we bet er toch over hebben met dokter Middelwald. O, maar dat is verschrikkelijk I Dokter Middelwald is een welgesteld man, hy beeft een gosde practyk wat dat betreft, beb ik niets tegen zolk een verbintenis maar ik kan den kerel niet uitstaan, by is een huichelaar een enfin, ik zal maar niets meer zeggen. Koenraad, ik geef u myn woord, dat ik den dokter nimmer myn band geven zalriep 7 kaarten voor [meisjes. 1 kaarten voor [gehuwde vrouwen. De houders van medeonderteekende kaarten wonen elders, doch zijn in deze gemeente werkzaam. Lager Onderwijs. Het lager onderwijs wordt gegeven aan één openbare gemeente-school en twee bijzondere scholen, 1 school voor jongens en één school voor meisjes. Het getal leerlingen bedro g op 31 December 1914 Aan de openbare school 284 jongens en 36 meisjes. Aan de bijzondere scholen 159 jongens en 319 meisjes. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 26 Juli j.l. des avonds ten V/2 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Honcoop. Ruim kwart voor acht opent de Voor zitter de vergadering. Aanwezig alle leden. 1. Notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Mededeeling i'an ingekomen stuk ken. al gezienb De directie looft f 1000 uil voor di-ngene die bewijzen kar, dat het geen echte beren zijn. 81U4 25 - 26 - 27 - 28 - 29 Juli. Duur 37a—67, Secretariaat „Katholieke Kunstkring" Telel. no. 25. 8097 Schrijven van Ged. Staten waarbij on der goedkeuring wordt toegezonden het Kohier van den Hoofdelijken Omslag 1915, Aangenomen voor kennisgeving. 3. Onderzoek geloofsbrieven der op 29 Juni j.l. herkozen raadsleden. De Voorzitter schorst de vergadering eD verzoekt de leden v. Everdingen, de Clara in blakende woede nit. Hij is ook wel wat te ond voor u veertig jaar Maar Clara, myn lief kind, waar om weent gy zoo? Clara wus op een stoel neergevallen en bad baar gelaat met de beide banden bedekt, ter wyl sy bittere tranen schreide. Nu eerst be greep zy het, waarom de dokter geregeld iederen dag kwam, waarom hy zoo dikwyls mee bleef dineeren, waarom hy zoolang in de kinderzamer bleef, als zy bij de kinderen was en waarom baar zuster zooveel mogelijk de gelegenheid scheen op te zoeken om baar en den dokter een oogenblik by elkander te brengen. Ha.' zij doorzag thans de bedoelingen van baar zusterMaar Amalia zou zich in baar hebben vergist.' Ja. zy wilde dit hms en wel zoo spoedig mogelijk verlaten. Zy zou liever met Johan armoede en ontbering deeleD dan hier te blyven, waarzy nn gezien bad, hoe boos, hoe slecht de menscben waren. Ik beklaag u van gacsober harte, Clara zeide de kapitein hartelijk. Ik wil u ook wel helpen, ik wil u trouw terzijde staan en ook beproeven, of ik Amalia kun afbrengen van haar voornemen tot deze verbintenis. Ik dank u, Koenraad 1 antwoordde zij met bevunde stem, voor nw mededeelingen zoowel als voor uw troostende woorden. Muar tbaDB, gij gevoelt bet, is bet my onmogelyk laDger in uw buis te vertoeven, waarin ik niets aoders dan tweedracht heb gebracht, zonder bet te willen. Ook voor de kinderen ban ik nn niet meer blyven. De kapitein stond van zijn stoel op en begon met driftige passen door de kamer te loopen. Daar boorde men plotseling in de gang een woedende stem, welke riep Ik zal daaraan een eind maken geloof dat maar zeker Ea op hetzelfde oogenblik ging de deor open en trad mevrouw Von Oldenkammer de kamer binnen. De kapitein deed vol schrik een paar passen achteruit, toen hy syn vroaw bemerkte. Ook Clara verschrikte, maar wist zich spoedig te herstellen, stond op en ging. niterlyk kalm on bedaard naar bare znster toe, boewei er in boar hart een ware storm woedde. Gy komt te rechter tyd, Amaliazeide Mol en Prins de geloofsbrieven te on derzoeken. Namens de Commissie van onderzoek zegt het lid v. Everdingen dat de ge loofsbrieven in orde zijn bevonden en adviseert hij tot toelating. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging der broodverordening Goedgekeurd. 6. Adres vereeniging gemeente veld wachters toekenning duurtetoeslag. De secretaris leest een schrijven voor onderteekend door J, Krutzen en T. Mi- chon respectievelijk. Voorzitter en Secre taris van de vereeniging van Gemeente Veldwachters in Noord-Brabant houdende verzoek in verband met de huidige tijds omstandigheden aan de veldwachters een duurtetoeslag te verleenen. De Voorzitter adviseert namens B. en W. dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Het lid Mol zegt dat daarmede óe menschen niet geholpen zijn nu alles zoo duur is. Spr. stelt voor de lagere beambten als veldwachters, stadwer- kers enz. een toeslag te geven van f 1 per week. Het lid v. Andel is het heelemaal eens met vorigen spr. doch hij heeft eens geïnformeerd of het geld er voor aan wezig is, hetgeen niet het geval is, waar om hij voorstelt te wachten tot bij de nieuwe begrooting. van den stoutmoedigen Amerikaan GARBIN JT in Circus Hermann Althuff. Clara met een liohte beving in baar Btem, Koenraad heeft my een mededeeling gedaan, waarover ik een oogenblik met a spreken moet Movroaw Von Oldkammer begon spot tend te lachen. Gij Wilt gy ray spreken I Dat is werkelyk een verrassing. Ik beb echter met u to spreken, maar met vanavond, morgen is het daartoe nog vroeg genoeg,. Vanavond moet ik met Koenraad nog iets verhandelen Ga gy intnssoben naar uw kamer. Ik zal u wel l%ten roepen als ik u spreken kan. Atnalial... üp 't oogenblik ben ik bier nog de mees teres in buist riep mevroaw vauOldekammer dreigend uit. -- Ik beveel a, dat gy deze kamer verlaat.' Zy maakte een gebiedende beweging en wees met naar uitgestrekte band naar de deur. Clara gevoelde zich ten diepste beleedigd. Zy wilde eerst antwoorden, maar dan wierp zy het hoofd trotsch en verachtelyk in den nek en ging met haastige schreden de kamer uii. Haar besluit was genomen en morgen zou zy baar plan ten uitvoer brengen. III. Een oogenblik was het, alsof mevronw Von Oldkammer baar znster wilde nasnellen. Zy deed haastig eenige passen naar de dear doch toen deze met een barden slag aobter Clara diebt viel, bleef ze kokend van woede, en ergernis staan, richtte baar gestalte dreigend rechtop, strekte de hand nit en riep baar znster Ba, terwyl een onheilspellende lach om haar lippen speelde Wij znllen wel met elkander afrekenen, ondankbare slang De kapitein had zich in de heftige scène tasscben de beide zosters volstrekt niet ge moeid, hoewel het iu zyn binnenste kookte es bruiste. Hy riep als waro bet een bnnstmatige wo 'd te voorschijn, die zyn zwakheid, zyn boalniteloo&beid moest goedmaken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1