Nummer 61 Donderdag 29 Juli 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. De Oorlog. Provinciaal Nieuws. Binnenland Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 27 Juli. Oftlcleel bericht van hedenmiddag De beschieting van Veurne (burnes; en Oost-Duinkerken is door de Fran- schen vergolden met een beschieting van de Duitsche kantonnementen te Westende en Middelkerke. Gisteravond heeft een Duitsch vlieg tuig 5 bommen geworpen op Duinkerken, zonder eenige schade aan te richten. In Argonne en den sector van Sou chez kanonvuur en gevechten met hand granaten. Vannacht zijn eenige granaten van groot kaliber op Atrecht geworpen. In Champagne a .n het front Perthes- Beau*Séjour mijngevechten, waarbij de Franschen in het voordeel bleven. In Argonne zijn twee aanvalspogingen in de streek van Blnarville gemakkelijk gestuit. Hevig kanonvuur in het Priesterbosch. Pont-a-Mousson is beschoten. In de Vogezen zijn de bran chen er gisteravond in geslaagd hun stellingeo op den rug van den Lingekopf uit te breiden en te bevestigen en den top tusschen Lange en Carrière te bezetten. De Duitschers hebben tot driemaal toe een tegenaanval gepoogd, doch tever geefs. Duitsche artillerie heeft de Schucht beschoten. Van hel Oosteijke gevechtsterrein- WE ENEN, 27 Juli. (Wolft.) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Sedert de bestorming van Sokal door onze troepen is ten Z O. dier stad om een hoogte gevochten, die voor het be strijken van den overgang over de Boeg van zeer groot belang is. Gisteren heb ben onze troepen deze hoogte stormen derhand genomen en daarbij 20 officier en en 3000 man gevangen genomen, be nevens 5 machinegeweren buitgemaakt. De loop der gevechten ten Noorden van Grubieskow is gunstig voor ons. Voor 't overige is de toestand onver anderd. Var het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 27 Juli. (Wolff) Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Onder dekking van het gisterochtend begonnen hevige artillerievuur hebben de Italianen Dogmaals met versterkte strijdkrachten een aaoval gedaan op dc hoogvlakte van Doberdo. De stormloop is weer onder aanmerkelijke verliezen van de aanvallers mislukt na verbitterde gevechten zijn de onzen in het bezit gebleven van hun oorspronkelijke stel lingen aan den rand der hoogvlakte. Op de overige gedeelten van het front in de kuststreek, zoomede aan de grenzen van Karint'nië en Tyrol is niets van belang gebeurd. Een Fransche onderzeëer gezonken. CONSTANT1NOPEL, 27 Juli. He hoofdkwartier meldt: Gistermorgen om 8 uur brachten wij den Franschen onderzeeër „Mariotte" in de Dardanellen tot zinken. Van de be manning werden 31 koppen gevangen genomen. De Engelsche nota aan de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 27 Juli. (Reuter.) Engeland's antwoord op de laatste nota der Vereenigde Staten houdt staande dat Engelaod zich onveranderd heeft gericht naar de breede beginselen van het volkenrecht en dat, indien een on zijdige regeering is gekrenkt, haar de weg van rechten en, zoo noodig, scheids rechterlijke uitspraak openstaat. Hel be- toogt, dat indien een onzijdig land tot basis voor krijgsverrichtingen tegen een oorlogvoerende is gemaakt, andere oor logvoerenden gerechtigd zijn het te blok- keeren. De blokkade, door de Veree nigde Staten op Bermuda toegepast tij dens den Amerikaanschen burgeroorlog, wordt aangehaald als een rechtvaardiging van Engeland's maatregelen om te be letten dat goederen uit de Vereenigde Staten door Denemarken, Nederland of Zweden naar Duitschland gaan. Het ant woord behelst ook de opmerking dat het eenige middel om de werkelijke be stemming vast te stellen van goederen, die uit de Vereenigde Staten naar lan den in de nabijheid van Dultschlar.d zijn geconsigneerd, is na te gaan de hoe grootheid van het normale verbruik van zulke onzijdige landen, aangezien zij in zoo groote vrees voor Duitschland ver- keeren, dat zij nalaten den wederuitvoer naar Duitschland te beletten. De Amerikaansche Leger- en Vloot Uitbreiding. NEW-YORK, 26 Juli. De correspon dent van de »Sun* te Washington schrijft: Het is wel merkwaardig, dat president Wilson de leger- en vlootuit- breiding als een nationaal belang aan kondigde den dag, nadat de Ameri kaansche nota te Berlijn was overhan digd. De plannen, welke bij het departement van oorlog in bewerking zijn, omvatten een legeruilbreiding van een half mllll- oen man, oehalve de militie verder zal het departement -van marine 30, en waar schijnlijk zelfs 50 onderzeërs, verschei dene slagschepen, 4 dreadnoughts en tahijke hulpschepen vragen. Reeds worden talrijke proeven met onderzeërs en vliegmachines genomen, en een som van 100.000 dollars zal worden uitgegeven om van de verschil lende autoriteiten te vernemen, of en op welke wijze slagschepen onderzeërs kunnen bestrijden. Men verwacht, dat het ministerie van marine 250 millioeo dollars en het mi nisterie van oorlog 200 millioen dollars zal aanvragen voor deze vloot- en leger- uitbrelding. Deze sommen zijn het dub bele van hetgeen het vorig jaar aange vraagd werd. De handelsoorlog. LONDEN, 26 Juli (O.V.) Een Duitsche onderzeeër deed gisteren het Ameri kaansche stoomschip ,,LeeLanaw(1377 netto ton) van Archangel naar Belfast met vlas zinken. De bemanning is gered. ABERDEEN, 26 Juli (R.O.) De En gelsche trawler ,,Gadinell" is gisteren in de Noordzee door een Duitschen onder zeeër tot zinken gebracht. De bemanning is gered. - LONDEN, 26 Juli. (R.O.) Het?Engel sche stoomschip ,,Grangewood" (netto 2193 ton), dat zich van Havre naar Archangel begaf, is op 24 Juli in de Noordzee door een Duitschen onder- tot zinken gebracht De bemanning is gered. Het Russische Narewfront doorbroken. Het aantal Russische krijgsgevan genen tot anderhalf millioen gestegen. Blijkens het Duitsche stafbericht van Zaterdag zijn de Duitschers onder gene raal Von Gallwltz er in geslaagd de Na- rew-vestingen Rozan en Pultusk te ver meesteren en tusschen die beide plaat sen de Narew over te trekken. De beide vestingen liggen 30 K.M. van elkanderde doorbraak is dus over een breed front geschied, wat van bij zondere beteekenis is voor hetgeen er volgen zal. De op den zuideliiken oevei van de Narew staande Duitsche troepen bevinden zich nu nog slechts 30 K M. van den spoorweg van Warschau naar St. Petersburg, Hoeveel buit den Duit schers bij het nemen der beide Narew- vestingen in handen gevallen is, kan nog niet worden gemeld alleen wordt mee gedeeld, dat zij tusschen Njemen en Weichsel sedert 14 Juni 41,000 Russen gevangen geoomen, 90 machinegeweren en 14 kanonnen vermeesterd hebben. Ziehier wel het voornaamste feit, dat de Duitsche stafberichien ons Sedert Zaterdag hebben gemeld. Minder succes schijnen de Duitsche aanvallen vlak ten westen van War schau te hebben Van Duitsche zijde wordt alleen gemeld, dat bij kleine ge vechten voor Warschau in de laatste dagen 1750 gevangenen en 2 machine geweren in Duitsche handen zijn ge vallen en dat ten westen van Blonie bij een aanval vijandelijke stellingen werden genomen, De Russen, die den val van de Narew-vestingen Roza.n en Pultusk erkennen, maken van Duitsche aanvallen op de vestingen Nowo Georgiewsk (ten noorden) en Ivaogorod (ten zuiden van het Warschau-froot) gewag. Noordelijker dan Iwangorod, aan den linkeroever van de Pillca, hebben de Duitsche troepen volgeus hun stafbericht, deWeichsel be reikt en eenige dorpen bezet, ongeveer 25 K.M. van het middelpunt der vesting Warschau gelegen. Particuliere berichten uit Süricb, zeggen, dat de Oostenrijkers Iwangorod reeds met 42 c-M. geschut beschieten. Den hardnekkigsten tegenstand der Russen ondervinden Duitschers en Oos- tearijkers nog altijd tusschen Weichsel en Boeg en aan den linkeroever van laatstgenoemde rivier naar het zuiden toe, al zegven de Oostenrijkers nu ook, dat de Russen tusschen Weichsel en en Bystritza voor het leger van aarts hertog Jozef Ferdinand over een front breedte van 40 K.M. geweken en op nieuwe stellingen ongeveer 10 K.M. achter de oude gelegen, zijn teruggetrok ken. De aartshertog zou daar 45 officie ren en 11500 man gevangen genomen hebben. Oostelijker ten noorden van Grubeszow drongen, naar luid van het Oostenrijksche stafbericht Duitsche troepen in de vijan delijke stellingen door en bij Sokal her haalden de Russen hun pogingen om aan te vallen, doch zon-.er resultaat. De staf zegt, dat sedert 14 Juli door de legers van Von Woyrsch (ten westen van de Weichsel) en van Mackensen (ten oosten van die rivier) 50.000 Russen gevangen zijn gemaakt en veel materiaal is buitgemaakt. De Russen erkennen het opdringen der Duitschers en Oostenrijkers bij Grubes zow en zeggen, dat dit geschiedde, nadat de vijand aanzienlijke versterkingen ge kregen had- Volgens particuliere ber.chten uit Pe- trograd zouden de Russen den vijand bij Sokal van den rechteroever van de Boeg verdreven' en te Poturzyca 1500 gevan genen hebben gemaakt. In deze berich ten wordt trouwens ook de positie van Von Mackensen's legers tusschen Weich sel *en Boeg zeer ongunstig beoordeeld. Blijkbaar wil men den indruk vestigen, dat de spoorweg IwangorodLublin Holm—-Kowel, waarop de pogingen van Von Mackensen zijn gericht, geen gevaar loopt. Men zal intusschen uit bovenstaande mededeelingen gezien hebbeü, dat d- Duitschers en Oosten rijkers versteiki-ugen hebben aangevoerd en vorderingen in de richting van dien spoorweg hebben gemaakt. Het Peters» burgsch Telegraaf-agentschap beweert, dat die versterkingen onttrokken zijn aaD het front aan de Zlota Lipa en in de Boekowina. Uit Boekarest komt echter bericht, dat het leger van Pflanzer Baltin aan de grens van Bessarabië een overwinning op de Russen heeft behaald, waarbij dezen 20Ü0 dooden en gewonden en 6000 gevangenen, alsmede oorlogs materiaal zouden hebben verloren. Om het beeld van het oostelijk front te voltooien, zij melding gemaakt van het Duitsche stafbericht-, hetwelk de buit in de eerste tien dagen van het offensief van generaal Von Below en Koerland op 27.000 gevangenen, 25 kanonnen, 40 machinegeweren en 100 gevulde en be spannen munitiewagens met een groote massa bagage en ander materiaal stelt. Von Below, zoo heet het, is nu slaags met de achlerhoede van de vijand en maakte Zaterdag opnieuw 6000 krijgs gevangenen. Sedert het begin van dea oorlog is, volgens Duitsche bladen, het aantal door de Duitschers en Oostenrijksche legers gemaakte Russische krijgsgevangenen nu tot anderhalf millioen gestegen. De toestand. Met een enkelen ruk schijnen de Duitschers het krijgsbedrijf tegen War schau, dat zij ingezet hebben, te willen afspelen, zonder dat zij zich een nieuwe ondeibreking willen gunnen. Want ter vijl op de overige punten van het Oostelijk oorlogsterrein vrijwel de gewone stilstand schijnt in te treden, hebben de krijgs verrichtingen om Warschau een voor uitgang genomen, die in min of meer dere mate als van beslissende beteekenis beschouwd kan worden. De Duitschers hebben twee verster kingen aan de Narewünie genomen, Roshan en Pultusk zij hebben zich over een groot front een overgang over de Narew geforceerd, van ten Zuiden vn Ostrolenka tot Pultusk toe en zijn op den Zuidelijken oever tot de Bug reeds opgerukt. Iq het Russische communiqué wordt het echec op de volgende wijze toege geven »op den sector Roshan-Pultusk slaagde de vijand er ia een gedeelte van zijn strijdkrachten op den linker- over van de Narew te werpen hij tracht zich vast te zetten. Het gaat nu om de ins'uiting van en een ernstige vooral tot afsnijding van de verkeerswegen van die versterkte steden met het hart van het land. De Bug biedt nu voor de Duitschers eeo der laatste, zij het lang niet zoo sterke natuurlijke hinderpaal waarvan het forceeren dus minder moeiten waar schijnlijk kosten zal. Typisch is het wel dat de Duitschers bij de monding van de Bug op den Oostelijken oever van de rivier staan en de Russen op den Westelijken oever, terwijl hooger op de situatie aan die livicr precies omgekeerd is. Met het nemer, van de versterkingen Serozk en Segroh, waarop de Duitschers nu blijkbaar hun krachten concenlreeren zal het forceeren van de Bug en de daaropvotgende kleinere rivieren aan merkelijk nog vergemakkelijkt -worden. Het eerste doel van de Duitschers zal echter Waarschijnlijk wel zijn het afsnijden van de groote spoorwegverbinding die het hart van Polen met het hart van Rusland verbindt. Op het overige gedeelte van het Oos telijk oorlogsterrelo vallen geen veran deringen van Ingrijpende beteekenis te melden. >Eln unfreunaliches Schriftstück*. Al dus vat de >Frankf. Z'g,* haar Indruk omtrent de derde Amerikaansche nota aan Duitschland samen ea daarmede valt over het algemeen ook de indruk weer te geven, die het stuk op bijoa geheel de Duitsche pers gemaakt heeft. De nota is niet zoo laDg uitgevallen als de berichten omtrent den arbeid die men aan 't vertalen had, deden ver moeden, en volgt p'ecies de lijn, die in de vorige nota's was aangegeven. Da pogingen van Duitschland, om de aandacht van Amerika oor concessies van het principieele punt af te lokken, worden afgewezen; aan d^n grooten, principieelen eiscb, de handhaving van volkenrechtelijke beginselen, ock in den onderzeeërskrljg, wordt onwrikbaar vast gehouden. Duitschland kan nu nog slechts dien eisch afwijzen en den U-oorlog voort zetten, zooais hij tot dusver is gevoerd met de kans op een conflict met de Vereenigde Staten, een conflict, dat meer door den dollar dan door wapens beslecht zal worden, of het moet prac- tlsch den U-oorlog opgeven en daarme de den kwaden moreelen indruk iu het eigen land rlskeeren. Als een dreigend »quos ego* heeft Amerika zijn nota vergezeld doen gaan met de bijzonderheden omtrent de uit breiding van leger en vloo*, terwijl Duit schland zijn antwoord vooraf doet gaan door het in den grond boren van een Russisch, een Engel: ch en een Fransch schip en een 5-tal trawlers, aldus aan- toonend, dat de week rust In den U-oorlog geen definitief opgeven ervan was. De Bulgaarsch-Turksche conventie, waarvan een Reuter telegram meldt, zal Bulgarije wel steviger aan Turkije en zoo aan de centrale bondgenooten ge bonden hebben dan de «Times* dit toe wil geven. De concessies, door Turkije gedaan, zullen wel niet voor niets zijn gegeven. Niet onmogelijk is het echter, dat deze cooventle al zijn het kleinere voordeelen, welke Bulgarije daardoor verkrijgt, de crisis op den Balkan ver haasten zullen door het prikkelen der gevoelens van naijver en de onderlinge vrees voor het verstolen van het «even wicht*. Andere Balkanlanden zouden van den tegenovergestelden weg van Bulga rije wel eens uit kunnen gaan. Waalwijk, 28 Juli 1915. Koopt niet ill den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevengoedkoop Kunt vinden. 2651 W. B. Aardappelen. Het uitvoerverbod van aardappelen is niet in de Staatscourant van gisteren avond verschenen, maar zal in die van hedenavond worden opgenomen. De landstorm. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis heeftNéville gevraagd of onlangs het Nederlandsche leger was vergroot en zoo ja, of deze legerult- breiding een punt van bespreking was geweest tusschen de Britsche en Neder landsche regeeringen. Cecil antwoordde hierop, dat tot nu toe het Nederlandsche leger niet was uitgebreid en dat zulk een maatregel uitsluitend een zaak was van de Neder landsche regeering, welke dan ook niet, officieel noch officieus, tusschen die re geering en de Biitsche was besproken- Circus Hermann Althof. A.s. Zaterdagmorgen ten 8'/4 uur arri veert de extra-trein van 't Circus Hermann Althoff en men vsrzuime niet dat te gaan zien. Men kan begrijpen hoe. vlug en juist allee in z'n werk moet gaan, daar den avond van denzelfden dag de groote Gala-openings* voorstelling reeds plaats heeft. Voor bij zonderheden verwijzen we naar de adver tenties iu dit blad en de vele mooie, overal verspreide reclamep. Zij kannen eenig begrip geven van 't veel nieuwe en goede dat in deze wereld-Circus geboden wordt. Holl Buurtspoonvegen. Wij vestigen de aandacht op de roede- mededeeling van den directeur der Hull. Buurtspoorwegen omtreot de stopplaatsen op de lijn WaalwijkTilburg, voorkomende in bet eerste blad van heden. Aan de landbouwers Door het Bestuur der 14e Afdeeling Langstraat" van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, fs de vol gende circulaire aan de leden verzonden De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel deelt ons mede dat het niet in zijne bedoeling ligt om, zooals zulks het vorig jaar geschiedde,beslag te leggen op den rogge-oogst. Zijne Excellentie erkent, dat door den maatregel van des tijds, samenvallende met een schaarschte aan veevoeder dat rogge vervangen kan, in tal van landbouwbedrijven groote moeilijkheden werden veroorzaakt. Wanneer Zijne Excellentie thans niet voornemens is voor den oogst van 1915 de maatregelen te nemen als ten vorige jare, dan doet hij dit in het vertrouwen dat alle landbouwers in het algemeen belang zooveel mogelijk vrijwillig zullen medewerken dat het geheele jaar door rogge in voldoende mate en tegen niet te hoogen prijs voor brood beschikbaar zal blijven, Door de Regeering is gezorgd, dat thans maïs in voldoende hoeveelheid voor handen is, zoodat, wanneer bet voeren van rogge wordt beperkt tot de nood zakelijkste gevallen en voor het overige wordt gebruik gemaakt van maïs, er voor gebrek aan rogge voor brood geen vrees behoeft te bestaan. Het is dus de be doeling eenerzijds de landbouwers zoo veel mogelijk de vrije uitoefening van hun bedrijf te verzekeren, anderzijde de be langen te behartigen van de consumenten van roggebrood. Het is nu aan de landbouwers om te toonen, dat de goede bedoelingen van de Regeeriug op prijs worden gesteld. Men voere geen rogge dan in de cood- zakelijkste gevallen en men stelle den rogge-oogst te koop tegen prijzen, even redig aan de prijzen voor de daarvoor in de plaats te koopen veevoeder-arti kelen. Wij vertrouwen dat wij niet tevergeefs een beroep doen op de Landbouwers in ons district, dat niet de onwil van enkelen de oorzaak zij dat de Regeering strengere maatregelen zal moeten nemen. Concours De Eendracht Op het j.l. Zondag gehouden con cours van Kruisbooggezelschappen alhier werden de prijzen behaald als volgt le pr." >Het Vrije Volk* Tilburg met 112 punten. 2e pr. «Onderling Genoegen* Goirle 100 punten. 3e pr. «Oefening onder Ons* Drunen 99 punten. 4e pr. «Oefening In den Wijngaard* Tiiburg 99 punten. 5e pr. «Rozenjacht* Tilburg 98 punten. 6e pr. >Ons Genoegen* 's Bosch 95 punten. 7e pr. punten. 8e pr. burg 92 «Molenschutters* Tilburg 94 «Rozenplant in 't Woud* Til- punten. Koningskruis Joh. Leijten Tilburg Eerekruis A. v. Kasteren le Kamploenspr. A. v. Kasteren 2e J- Leijten 3e A. Hagoort le Personeele pr. A. Hagoort 2e Joh. Brok Drunen.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5