Binnenland. Dit blad kost slechts 6 cent per week. vijandelijke afdeeling van een 60 man, die in een korte schermutseling 29 m-.n heeft verloren. BERLIJN, 3 Augustus. (Wolft.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwartier: De bij Hooge door ons vermeesterde Engelsche stelliag is, in strijd met het oftlcieele bericht van den Engelschen opperbevelhebber, geheel in onze handen. In Champagne hebben wij, na met goed gevolg mijnen te hebben doen springen, ten westen van Perthes en van Souain de mijnkraters bezet. In Argonne hebben wij ten N.W. van Four de Paris eenlge vijandelijke loop graven genomen en daarbij 60 gevan genen gemaakt. Bij een bajonetaanval hebben wij in het geheel 4 officieren en 163 man gevangen genomen en 2 ma chinegeweien bnitgemaakt. In de Vogezen hebben wij bij de gevechten in den nacht van 1 op 2 dezer een klein deel van een loopgraaf bij den Schratzmanne e (lusschen den Llugekopf en den Barrenkopf) aan den vijand ver loren. Op den Lingekopf hebben wij een tijdens de gevechten van 1 en 2 dezer volkomen in elkaar geschoten loopgraaf niet weer bezet. Een tijdens een onweer losgeslagen Fransche kabelballon is ten N.W. van Etain in onze handen gevallen. Duitschlands economische en finantieele toestand. Dfe Duitsche minister van Financiën Helfferich gaf tot een vertegenwoordiger van de Associated Press te kennen, dat hij de volgende punten als de voor naamste resultaten vau het eerste oor logsjaar beschouwde lo. De door de Engelschen op touw gezette uithongeringsoorlog is totaal mislukt. 2o. Ook wat grondstoffen betreft, kun nen wij niet uitgehongerd worden. 3o. Het schrikbeeld der werkloosheid is verdwenen. 4o. Financieel zal Duitschland den oorlog onbeperkt volhouden. 5o. Het vertrouwen van het Duitsche volk in zijn financieele kracht is even onbegrensd als dat in zijn militaire meer derheid. Ontruiming van Reims De Tribune de Genève verneemt uit Parijs Onder den indruk van het voort durend artillerie-offensief der Duitjchers tegen Reims heeft de Fransche regeering bevel tot de ontruiming van Reims ge geven. Andere Parijsche telegrammen zeggen, dat Dinsdag wtl 600 projectielen, waar onder brandbommen, op Reims zijn af geschoten de kathedraal werd herhaal delijk getroffen. 300 huizen werden ver nield en vele menschen gedood. Het leed van den oorlog. Generaal Castelnau, die in den oorlog twee zoons zag vallen, is wegens zijn geschokten zielstoestand naar een sana torium bij Parijs overgebracht. Engelsche boot getorpedeerd. Te laat om er nog in ons vorig num mer melding van te maken, ontvingen we Zaterdagavond telegrafisch bericht uit Londen, dat volgens een Lloydsbe- richt de Engelsche pakketboot »lberian4 door een Duitsche onderzeeër in den grond is geboord. De Iberian is ruim 5200 ton bruto en hoorde te Liverpool thuis. De dokter van de »Iberian« die tot de geredden behoort, deelde mede dat zonder waarschuwing een granaat over het schip vloog, die zes manschappen doodde. De onderzeeër op eeo mijl af stand, gaf daarna bevel het schip te verlaten. De bemanning roeide zes uren in de booteD, alvorens te worden gered. Twee van de acht gewonde mannen stierven aan hunne kwetsuren, waarbij ook een Amerikaan. Het aantal geredden bedraagt 61. LONDEN, 3 Aug. (Spec. Dienst). Uit Genève wordt geseind dat Duitsche avia- teurs tijdens een verkenningstocht boven Warschau duidelijk zagen hoe de Rus sische troepen de stad ontruimden en in O. richting aftrekken. Warschau. KEULEN, 2 Aug. (Spec. Dienst.) Uit Krakau wordt aan de >Köln. Volksz.4 gemeld, dat de gouverneur-generaal van Warschau zijn zetel naar Siedlec overge bracht heeft. Van de gemeentelijke or ganisatie blijven alleen de brandweer en de politie in de stad. Men hoort voort durend kanongebulder uit Z.W. en N. richting en men ziet in de omliggende dorpen brand. Duitsch transportschip in den grond geboord. PETROGRAD, 2 Aug. (P. T. A.) In de Oostzee heeft een Engelsche duik boot een groot Duitsch transportschip in den grond geboord. In de Zwarte Zee. PERTOGRAD, 3 Aug. (P. T. A.) In de Zwarte zee vernielden onze torpedo booten 10 met steenkool beladen zeil schepen en staken wij een kolendepot in brand. Volgens berichten uit Anatolië ver nielden onze torpedobooten meer dan 200 zeilschepen, die gebruikt werden voor het vervoer van kolen en munitie, benevens drie scheepsbouwwerven. Op enkele dezer schepen werd munitie in beslag genomen. Gevangen Russen in Juli. De Dultschers maakten tusschen Oost zee ea Pilitza 95.023 gevangenen usschen Weichsel en Bug 75.719 170.842 De Oostenrijkers maakten 126.311 297.153 Hierbij 72 kanonnea en 558 machine geweren. Dat in Juli. Verdere cijfers vindt men in de Duitsche oorlogsstatistiek. Oorlogscijfers der Duitsche bladen. 1.Ó93.400 krijgsgevangenen en een krijgsbuit van acht duizend kanonnnen. Ter gelegenheid van den jaardag van het begin van don oorlog geven de de bladen de navolgende statistiek lo. De centrale mogendheden bezet ten tot nu toe in het vijandelijk gebied in België 29000 K M.2, in Frankrijk 21000. in Rusland 130.000 en in totaal 180.000 K.M.2. De vijand bezette in Elzas 1050 K.M.2, in Galiclë 10.000 en in totaal 11.050 K.M.2. 2o. Het aantal krijgsgevaagenen be droegen na afloop van het eerste oor logsjaar Ia Duitsche gevangenkampen en lazaretten 898.869, als arbeiders bezig 40.000, in de laatste weken gevangen en nog onderweg naar de kampen 120.000. In Duitschland in het geheel 1.058.869. In Oostenrijk-Hongarije in 't geheel circa 636.634. Hetgeen dus een totaalcijfer geeft van 1.695.400. Er zijn aan krijgsgevangen Russen in Duitschland alleen 5600 officieren en 720.000 onderofficieren en manschappen. In Oostenrijk-Hongarije zijn 3190 offi cieren en 610.000 onderofficieren en manschappen, waarvan het grootste deel door de Duitsche troepen gevangen ge nomen is. Het totaal Russische krijgsgevangenen Is 8790 officieren en 1.330.000 onder officieren en manschappen. 3o. Aan krijgsbuit werden in de Duit sche stapelplaatsen tot Juni geteld 5834 buitgemaakte kanonnen en 1 556 mitrail leurs. Het overige groote gedeelte van de de veroverde kanonnen en mitrailleurs Is niet teruggezonden maar bleef bij de troepen om tegen den vijand gebruikt te worden. Nauwkeurige getallen hierover ont breken. In 't geheel kan men rekenen op een krijgsbuit van zeven tot achtduizend ka nonnen en twee tot drie duizend mitrail leurs. Vergadering der Russische Doema. De Doema heeft in Rusland thans eene opeubare gergadering gehouden, waar de doema-roorritter en alle ministers ongeveer 't woord gevoerd hebben. Er zijn kolommen- laDge verslagen de wereld doorgeseind, die we onze lezers voor grootst gedeplte kun nen onthouden waar het op aan komt zuilen we toch aanstippen, Holde werd gebracht aan 't dappere leger en aau dat der verbondenen. Polen zal, als '1 ua den oorlog nog in 'i bezit van Rasland i«, zelfregeering krij gen, onder den rcepter van den Tsaar. De nieuwe Minister van Oorlog Poliwa- uof werd met gejuich begroe*. Hij zeideffOp dit oogenbllk heeft de vijand tegen ons een buitengewoon talryke strijdkracht saamgetrokken, die achtereen volgens het gebied van het mpitaire arron dissement Warschau insluit, welke strategi sche omlijning steeds het zwakke punt was van onze westergreus. Onder drzj omstaudigheden znllen ij misschien den vijand een gedeele van die streek overlaten en ons terugtrekken naar stellingen waar ons leger zich zal voorbe raden op hervatting van het offensief. Het einde kroont bet werk. Dat wordt bewizen uit het gebeurde in 1812. Wij znllen thans misschien Warschau opgeven, zooals wij toen Moskoa opgaven om ons de eind-overwinning te verzekeren. De Minister van Oorlog kondigt na zelf den val van Warrchau aan Vervolgens dieüde hy eeuige militaire wetsontwerpen in. Een om de lichting 1916 op te roepen. Hetgeen bewijst, dat de onnitpnttelijse reserves van Rusland verbruikt geraken en vervroegde oproeping van nog onvolgroeide jongelui noodzakelijk is geworden. Dan lonkte de minister naar de Bal- kanstaten, speciaal Griekenland en Roe menië. Servie zal weldra met een versch leger voor den dsg komen. Ook sprak de minister van marine over de versterking der Zwarte Zee- vloot, die hun naar 't begeerde Kon- stantinopel zal helpen en vertelde tevens dat de werklieden van de amunltiefa- brleken hadden gestaakt. Vandaar mo gelijk het ammunitiegebrek. De kosten van den oorlog waren tot heden 7242 milloen gulden. De minister van bultenlandsche zaken Sasonof zelde ten slotte »In de tien jaren, die verloopen zijn, sedert het sluiten vau het verdrag van Portsmouth, is bewezen, dat Rusland en Japan zeer goed vreedzame buren kunnen zijn Deze goede nabuurschap is voor beide voordeelig. Onze tegenwoordige bondsverhoudiog tot Japan moet de voorloopster zijn van een nog inniger verbond. (Bravo's en toejuichingen). >En thans wensch ik nog te zeggen, dat men, al schijnen de resultaten van onze aktie in den huidigen oorlog niet in overeenstemming te zijn met haren omvang, niet mag vergeten, dat vast beradenheid en volharding de waarbor gen zijn voor het succes. Ik kan u de plechtige verzekering geven, dat de re geering in nauwe overeenstemming met de openbare meening er niet aan zal denken vrede te sluiten voor de vijand geheel en al vernietigd is. (Bravo's, langdurige toejuichingen.) Onze getrouwe bondgenooten zijn bezield met dezelfde onwrikbare vastberadenheid. (Toejuichin- De toestund. Wat men ook moge denken van de eenigszios verwonderlijke aankondiging der Russische regecring, dat het wegens tijdelijk tekort aan munitie voor de ar tillerie misschien noodig zal zijn de Rus sische strijdkrachten uit den Weichsel- driehoek achter de Boeglinie terug te trekken, wij zullen In alle geval toch groote aandacht moeten schenken aan de operaties, die deze terugtochtslinie reeds thans bedrcigeo. Want hoe groote meesters de Russen in het terugtrekken mogen wezen, ook zij kuQDeo niet te ruggaan op een linie, die niet vast in hun handen is. En terwijl het eenerzijds nog niet lot de in uitzicht gestelde ont ruiming van de Welchselvestingen geko men is, wordt de BoegNjemenlinie van twee zijden bedreigd, te weten van het Noorden uit door het leger van von Below (waarover straks) en van het Zui den uit door het leger van Boehm-Er- molli. Strijdkrachten van laatstgenoemde wa ren reeds eenlgen tijd geleden even ten Zuiden van Sokal over den bovenloop van de Boeg getrokken, maar zij stuit ten op sterken tegenstand der Russen en konden niet opschieten. Laatstelijk vernamen wij, dat hun front wegens aanvallen van overmachtige Russische strijdkrachten was ingetrokken. Hier was dus de bedreiging van de Boeglinie van het Zuiden uit vooiloopig verijdeld. Maar nu meldt men uit Weenen en Berlijn, dat Oostenrijksch-Hongaarsche troepen de Boeg zijn overgetrokken tusschen Sokal en Kiylow en dat deze troepen In de richting van Wladlmir Wolynski oprukken. Of het dezen troepen nu zal gelukken verder naar het Noorden of Noordoosten op te marcheeren Is nog de vraaghen dreigt daarbij gevaar in de flank, maar stellig zullen de Russen zich inspannen om dezen opmarsch te keer te gaan, die anders een ernstige bedrei ging van de Boegllnie zou vormen en tevens Kowel bedreigen, een kruispunt van spoorwegen, van groot belang voor de verbindingen tusschen West- en Zuid- Rusland. (Kowel ligt ten Oosten van Maziow. Wiadimir Wolynski is mede door een spoorweg met Kowel verbon den Men mag dus het krijgsbedrijf in deze buurt met belangstelling volgen Van den overtocht der Oostenrijkers over de Boeg maakt het Russische com muniqué geen of nog geen melding. Voor het overige komt de Russische .officleele mededeeling met die uit Berlijn en Weenen nogal overeen. De Russen zeggen, dat zij verder ten Noorden van Cholm terugtrokken „zonder dat hen de vijand daRria hinderde*, wat eeu aodere voorstelling is van het feit dat door de Duitechers met bet „voortduren der vervolgingsgevechten* wordt aangeduid. De Oostenrijkere erkenne", dat de Rassen links van de Byitrryeaa tot Markoezow (Maikusoff op onze kaart) stand hielden. Dat ditzelfde het geval is rechts var de Wiepiz tot den weg van Trawniki en Wlc- dawe, zooals de Rossen zeggen, wordt ook door Berlyu erkend. (Wlodawa ligt aan de Boeg, men ziet het op de kaart aangeduid, Trawniki ligt vlak by Biscupice.) Volgens de overeenstemmende berichten van beide partijen hebben de Oostenrykers voor Iwangorod een succes van beteekenis behaald, terwyl zij en de Daitscheis ook ten Zuidoosten van die vesting vooruit kwamen. Minder is dat het geval met de Duitsche troepen, die stroomafwaarts van Iwangorod den Weichsel overstaken zij wirden zelfs op eenige ponten teruggedreven. Over de Narew, aan deu spoorweg naar Ostrolenka kregen de Daitscbers versterking, maar een beslissing is er nog niet gevallen. Tasschen Ostrolenkra en Lomza dreigen zij de Narew over te steken. Ten slotte is van belang, dat in het Noorden de Duitschers voordeden behaalden aan den spoorweg naar Dwinsk (Dunaburg) en Mitau ingenomen hebben (over htt laatste zwijgen de Russen nog). Het leger van von Below, dat hier strijdt, kan eeu ernstige bedreiging worden voor de hoofdvi rbindings- wegen tusschen West-Polen en S-. Peters- burg. Aan de overige fronten gebeurt niets van eenige beteekeni*. Uitvoerverbod van steenkool uit Engeland. LONDEN, 3 Aug. (Reuter.) Bij konink lijk besluit is van 13 Aug. af de uitvoer van steenkool naar het buitenland, behalve naar de Britsche bezittingen, verbudeD. Het Eugebche stoomschip Ranza is in den grond geboord. De bemauning (9 koppen) is gered door het Nederlandeche stoomschip Prins Willem V. (De Ranza, in 1932 gebouwd, met 2320 ton bruto, I468 netto en behoorde aan W. Cbrist'e en Co. te Landen. Red. Ned. Anti-Oorlograad. Uit een publicatie van den Ned. Antl- Oorlograad blijkt, dat thans ongeveer 21000 personen zich hier te lande als lid hebben opgegeven en voorts 1000 vereenigingen. Vergoedingen aan militairen. De Asser Ct. meldt nog, dat de mi nister voornemens is, commissiën in het leven te roepen, die in het bijzonder tot taak zullen hebben, bezwaarschriften over de docff burgemeesters genomen beslissingen op aanvragen om vergoe ding wegens kostwinnerschap van dienst plichtigen, aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen en hem door tus9chen- komst van de commissarissen der Ko ningin haar bevindingen mede te deelen, desgewenscht onder toevoeging van een voorstel om te bevorderen, dat aanvan kelijk geweigerde vergoeding alsnog worde verleend of toegekende vergoe dingsbedragen nader worden verhoogd. De minister denkt zich dan voor elke provincie een commissie bestaande uit drie personen, van wie althans één be hoort lot den arbeidersstand. De benoeming van die leden wil de minister doen steunen op een voordracht van den commissaris der Koningin in iedere provincie. Maximum-prijzen. De >Stct.« btVat de volgende lijst van eenige der meest voorkomende artikelen met de daarvoor aangenomen maximumprijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten. De luxe-sorteeringen, waar voor in gewone tijden rer ds veel hooger prijzen worden betaald, blijven bulten aanmerking.) Groothandelprijzen. Regee- ringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) per 100 K.G f 13,50; tarwebloem (gebuild inlandsch) per 100 K.G. t 20 75 tarwemeel (ongebuild) per 100 K G. f 17.50boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G. f 1,40boter (bij verpakking in wit fust van 25 K.G.) f 1,41 boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G.) f 1,45; boter (bij verpakking lo Delftsch of Leidsch fust van 10 K G.) f 1,46, alles per K.G.volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met rijksmerk f 42,00; volvette jonge Goudsche kaas f 40,00; jonge Edammer kaas (40 -f) f 39,00 jonge Goudsche kaas (40 4-) f 38,00; kaas in Edammer- en Goudsch model 30 f 33,00kaas in Edammer- en Goudsch model (20 -f~) f 28,00 magere Edammer- en Goudsche kaas f 18,00; Friesche oagelkaas f 21,00, alles per 50 K.G.suiker (witte geraffineerde) per 100 KG. f 48,50; zeep (zachte, groene of gele) per 120 K.G. t 30,25. Klelnhandelprijzen. Regee- ringsbrood (bij verkoop op meelkaart) f 0,12 tarwewaterbrood (gebuild f 0,74 tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken onder rabbinaal toezicht) 0.25 tarwe brood (ongebuild, brulnbrood) f 0,2072 5 regeeringstarwemeel (bij verkl. opmeelk.) f 0,17tarwebloem (gebuild inlandsch) f 0,26tarwemeel (ongebuild) f 0,22 boter f 1,60, alles per K.G.volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met rijksmerk f 0,57l/2 5 volvette jonge Goudsche kaas f 0,55 jonge Edammer kaas (40 -f-) f 0,55 jonge Goudsche kaas (40 -f) f 0,50; kaas in Edammer- en Goudsch model (30 f 0,4272 kaas in Edammer- en Goudsch model (20 f 0,5772» magere Edammei- en Goudsche kaas f0,2772 5 Friesche nagel kaas f 0,30, alles per l/2 K.G koffie (Santos) per K.G. f 1.16; cichorei (in pakjes) per 0,1 K.G. f 0,06 suiker (witte geraffineerde) f 0,55; zout f 0,09; zeep (zachte, witte of gele) f 0,32 soda f 0,07, alles per K.G.petroleum per L. f 0,11. Omtrent rijst, havermout, boonen, erwten, aardappelen, uien, kool, ver schillende ingemaakte groenten, marga rine en raapolie is een prijsregeling nog in overweging cn zal nader worden kenbaar gemaakt. De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maaod Augustus behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneming van bovenvermelde maxima, als mede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stel len, of wel om met het oog op plaatse lijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den burgemeester. De minister van Landbouw heeft in verband met bovenstaande lijst aan de burgemeesters een rondschrijven ge zonden, waarin hij hen verzoekt aan deze lijst in hun gemeente de noodige be kendheid te geven, terwijl hij als zijn bepaalden wensch te kennen geeft, d a t de gestelde maxima, geen doode letter zijD, doch streng in acht worden genomen. De Landstormwet. De wet tot nadere uitbreiding van den Landstorm, enz. is Zaterdag door H. M. de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de verschillende provinciën voor de land- stormplichtigen van de jaarklasse 1915 is zoodanig geregeld, dat de keuringen ongeveer half Augustus zijn afgeloopen. Het ligt in het voornemen om die land- stormplichtlgen voor zoover ze niet worden afgekeurd in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaarklassen 1914 en 1913 te wachten. Vermoedelijk zal de opkomst var. de jaarklasse 1914 plaats heben in het be gin van October en die van de jaar klasse 1913 ruim een maand later. Die opkomst-planDen gelden echter slechts voor het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt over gegaan. Lotisico. De Zaterdag te 's-Gravenhage gehou den vergadering van aandeelhouders van Lotisico heeft met 78 tegen 36 stemmen verworpen een voorstel van rar. B H. Vos om eeDe commissie van verificatie te benoemen ter onderzoek van boeken en bescheider. Het geheele bestuur stemde tegen. Daarop stelde mr. Vos een motie van wantrouwen voor, waarin het veriaogen te kennen wordt gegeven naar een ju stitieel onderzoek, welke motie werd aangenomen met 36 tegen 18 stemmen en 60 blanco. Bij deze stemming onthielden zich de directeur en bijna alle commissarissen bijna alle aandeelhouders verlieten daar op de vergadering, die weigerden aan het bestuur décharge te verleenen. De kolenkwestie. De N. Rott. Crt. bevat twee artlke'en over de kolenkwestie. Het blad geeft de geschiedenis van de K. R. M. en beschrijft, hoe uit het Kou. Nat. Steuncomité is geboren het kolenbureau. In dat kolenbureau kregen aanvan kelijk, buiten den voorzitter, prof. de Vooijs, uitsluitend kolenimporteurs en kolenproducenten zitting, en in dezen intiemen kring voeren dan nog weer de twee machtigste importeurs de Stecn- kolenhandelmaatschappij (d.'. de ver koop-maatschappij van het Duitsche steenkolensyodicaat) en de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij (de grootste importeur van Engelsche steenkool), den boventoon. Dus worden de prijzen der steenkool en de geheele kwestie der levering een zijdig vastgesteld door de importeurs ware het kolenbureau uit verbruikers samengesteld, dan waren er voor de prijsbepaling en de contracteering twee partijen geweest om de wederzijdsche belangen te waarborgen. Het blad beoogt dan, dat de impor teurs, vroeger hevige concurrenten, in het kolenbureau vrienden zijn geworden en de scherpe kanten der concurrentie hebben afgeslepen tot schade der ver bruikers. De zaak liep, tot in Juni Engeland den uitvoer gedeeltelijk stop zette. Van verschillende zijden begon men zich de nog bestaande vrijheid van ko len invoer ten nutte te maken, om eene kolenreserve aan te leggen. Bijvoorbeeld in Breda Ten einde deze beweging tot het aanleggen van kolenreserven te leiden heeft toen de uijverheidscommissie van het Nationaal Steuncomité opnienw de koppen bij elkaar gestoken, en werd besloten tot oprichting van eene kolen- reserve-maatschappij. Hierbij mogen een paar punten in het licht gesteld worden. Ten eerste, dat bij de oprichting van die maatschappij de toekomst tamelijk duister werd afge schilderd, waardoor een soort paniekje is ontstaan, dat nu juist niet dienstig was, om de prijzen der steenkool te drukken. Ten tweede, dat de leiding van de üteenkolen-reservemaatschappij opnieuw kwam bij het bekende adres te Utrecht het adres van de Steenkoleohandels- vereeniging. Ten derde, dat de toetreding tot die maatschappij geheel vrij bleefwie bui ten de maatschappij om reserve zou willen maken, behield die bevoegdheid volkomen en hij kreeg zelfs de meest geruststellende verzekeringen, dat hij daarin niet zou worden tegengewerkt. Aangezien de voorwaarden van toe treding tot de maatschappij nog al be zwarend waren en de in het uitzicht ge stelde kolenprijzen verre van laag, is de maatschappij geen succes geworden. De meeste verbruikers schijnen er de voor keur aan te hebben gegeven te trachten hun reserve uit den vrijen invoer te be trekken. - JLJJ—'W

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2