Nummer 64. Zondag 8 Augustus 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadiwij'ksche Stoomdrukkeri| Antoon Tielen, Eerste Blad. Dit nummer bestaat nit TWEE bladen VERSLAG FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad óbi ECHO. Moordenares 1 Moordenares Waahvijksclie u n het Zuiden, Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90 Brieveningezonden stukkengelden errAanco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs dbr Advbrtbntiïn 10 cent per regel; minimam 6 regels; groote .etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel der Kamer van Koophandel en Fa brieken te WAAL WIJK, betreffende den toestand van den handel, de nijverheid, de scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar '9H- Toestand en Exploitatie van de Gasfa briek te Waalwijk in 1914.. De algemeene toestand van het gas- drijf was ondanks den oorlogstoestand bevredigend. Aanvankelijk was 't vooruitzicht goed- kooper kolen te verwerken dan in een vorig jaar. De contracten einde Maart afgesloten werden niet geheel verbroken, doch de leveringen werden opgeschort, dit gaf aanleiding, buiten de contracten zoowel van de zelfde als van andere leveranciers tegen hooger prijs aan te koopen. Ofschoon bij het uitbreken van den oorlog begin Aug. voor ruim een paar maanden voorraad was, werden tegen eiken aangeboden prijs kolen bijgekocht en de magazijnen volgestopt. Het eerst werd van Engelsche kolen bijgekocht, doch tegen einde Sept. kon men volgens contractprijs weer Duitsche kolen betrekken. Op 't einde van het jaar was de voorraad grooter dan in vorige jaren. Ia de maand Augustus werd op last van B. en W. de straatverlichting beperkt tot het alleen doen branden van het aantal nachtlantaarns. In de Zelfde maand was de cokes verkoop buitengewoon groot, zoodat deze moesten verhoogd worden in prijs, om den voorraad die zeer groot was, niet geheel uit te putten, een en ander was een gevolg van den geringen kolen- aanvoer voor industrieën huisbrandkolen. De verkoop van koolteer werd bemoei- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." lijkt, doordat geen uitvoer naar het Buitenland plaats had, weshalve dit artikel in het Binnenland niet of slechts tegen ongekend lage prijzen kon verkocht worden, waarom deze in de putten en vaten verzameld bleef. De voorraad op 't einde van het jaar was buitengewoon groot. Het zwavelzure ammoniak bleef om dezelfde reden opgeslagen. De verkoop van krachtgas verminderde in Augustus zeer sterk, doch herstelde zich langzaam, tot de verkoop in Decem ber weer bijaa normaal was. De gasproductie over het geheele jaar bedroeg 637430 M3 tegen 639631 M3 in vorig jaar. Het krachtgasverbruik verminderde met 16530 M3, daareategen vermeerderde het gewoon zoowel als het muntgasver- bruik met samen 12487 M3. Het munt- gasverbruik vermeerderde het meest. Het aantal gewone verbruikers ver meerderde met 14 en bedroeg 444 Het aantal muntgasverbruikers vei meerderde met 13 en bedroeg 620 Het cokesverbruik door particulieren bedroeg 136467a H.L. grove cokes. 719672 gekl. 1759 parel 24277a gruis Samen 250297a H.L. tegen 18740 H.L. in vorig jaar. De overzomer- de cokes van vorig jaar werden ongeveer geheel verkocht. De prijs der cokes varieerde, voor grove cokes van 44 tot 54 ets per HL- Aan contractanten werd naar gelang de afname per jaar van af 2 tot 8 ets. per H.L. korting toegestaan. Verkocht werd 59937 K. G. koolteer tegen 109213 K.G. in vorig jaar. Aan gaskolen werden verbruikt 2194 ton tegen 2167 ton in vorig jaar. De kwaliteit der geleverde kolen was niet altijd bevredigend. Verbruikt word tot een bedrag van f 27318,617, tegen f 27778,777a In vorig jaar. Het onderhoud der gebouwen enz. werd tot het minst mogelijke beperkt, 5.) Uitgeput zonk Clara in haar stoel terug. Een weldadige warmte doorstroomde baar licbaam, een gevoel van verlichting kwam in haar zielbet was alsof zy op Iiohtglazende wolken omhoog gedragen werd. als zweefde ey op lichte vlengels in rozig licht. Gelukkige droomen betooverden haar zinnen. Zy zag zich vereenigd met haar geliefde, zij wandelde met hem door bloeiende, laobende velden de zon glaosde aan deD wolkloozen hemel, heerlijk riekende bloemen bloeiden ia een kring om haar haan. welker geur haar ziel verkwikte en verfrischte en dan weer zwart, donker, niets daarginds, niets 1 Deze droomlooze, slui mer was zacht als een sterlooze, warme, met heerlijke geuren vervolde zomernacht, zaoht als het verzinken ia het onbegrensde niets V. Plotseling werd Clara uit haar op een ver- dooving gelykenden slnimer wakker geschrikt. Had zij dat vreeselyke woord in baar droom gehoord Of klonk het baar nu in de ooren terwijl zy met verschrikten blik, in het eerste oogenbJtk niet wetend, wat er gebeurde, zich oprichte en om sioh been zag Moordenares.' Moordenaros mijner kin deren klonk het baar opnieuw gillend tegen en tegelijkertijd voelde zy, dat men tegen baar arm stootte, baar heftig dour eikand* r eohu-ide en met de kracht van een waanzinnige tegen den grond slingerde. Als een razende farie stond haar schoonzuster voor haar, met baar gebald» vuisten dreigend opgeheven, alsof sy in bet volgend oogeDblik zich Btorten zon op de verschrikte, half op den grond liggende Clara. Mevronw Von Oldekammer had haar ochtend japon vlnobtig aangetrokken baar gitzwart haar hing in losse vlechten verward om het hoofd en in haar donkere oogen gloeide een waanzinnige woede, gemengd met een uitdruk king van smart. Toorn en wraakzuoht ontsier den haar vaal, geelachtig gelaat. In Clara's hart steeg weer die camelooze angst op, die haar den vorigen avond bij den heftigea uitval van hoar stiefzuster overvallen was. Smeekend strekte ay de banden omboog en bad Och- heb medelijden met my, zuster Medelijden?! Ik medelijden met n? Een verschrikkelijk, boonend gelach klonk over de lippen der woedende vronw, en met beide handen de armen van Clara omspannend, sleepte zy baar naar bet bed har er kinderen. Ik medelijden met n Met de moorde nares mijner kinderen Zie eens, wat gij gedaon h^bt 1 Ziet gy die ontsoholdige slachtoffers van nw wruak? Bleek en onbeweeglijk lag daar de kleine Emmy in haar bedje, de konde, blauwe oogen met een glanslooze uitdrukking, alsof zij reeds gebroken waren, ten hemel gericht. De handjes bielden krampachtig bet kassen omklemd en alsof zij hevige pijnen bad te doorstaan gebad, waren haar beentjes tot aan bet lyf opgetrokken. De kleine Koenraad daarentegen steunde en kreunde nog hartveraohenrend en scheen door eeu nienwe ramp overvallen te zijn. Hij gooide zich om cd om in zyn bedje, kroop voor- en achteruit en vi6l dan weer uitgeput in de kassens terug. Zijn koortsachtige gloeiend» oogen rolden in zyn hoofd, op zijn lippen ver toonde zich een geelachtig wit Bcbnim, zijn handen omklemden in doodsangst den hals van het dienstmeisje, dat voor zijn bedje knielde en steeds kermde en jammerde hy maar. Mijn kindaren mija kinderen I schreeuwde mevronw Von Oldenkammer in wilde vertwijfeling, terwyl ze zich over het verstyfde lichaam van de kleine Emmy wierp en in snikken losbarstte, fluar geheele lichaam rilde en beefde. Clara dacht niets anders, dan dat ay nog 't geen ten nadeele van een volgend jaar komt. De straatverlichting werd met een paar lantaarns uitgebreid. De finan- cieele uitkomsten overtroffen door be sparing van een ander verre de raming. N. V. Waterleiding Maatschappij De Langstraatte Waalwijk. Over deze zoo nuttige instelling zijn wij In staat gesteld het volgende te melden In het afgeloopen jaar mochten wtj niet voluit dien vooruitgang constateren, welken wij de laatste jaren hadden. Na tuurlijk moet dit hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de tijdsomstandighe den. Het aantal nieuwe aansluitingen be draagt in het geheel 33 n.l. 2 Openbare gebouwen. 10 burgerwoningen. 23 arbeiderswoningen. De rentabiliteit eener waterleiding is eehter hoofdzakelijk gebaseerd op aan sluitingen van heerenhuizen bet percentage van de heerenhuizen, welke aangesloten zijD, is echter uiterst gering, niettegenstaande een eventueel onderzoek van het drinkwater in de heerenhuizen zou bewijzen, dat ook daar dringende behoefte bestaat aan zuiver drinkwater. Tevens moeten wij constateeren, dat vele, ja zelfs de meeste bakkers, slagers, melkverkoopers, groetenhandelaars niet zijn aangesloten, alhoewel toch door de Regeering vele eischeh tot bevordering der Hyglène gesteld worden. De noodzakelijkheid van aansluiting voor die bedrijven behoeft voorzeker geen betoog. Daarom moet men zich verwonderen dat èn de gezondheidscom missie èn het publiek van Waalwijk voor deze noodzakelijkheid blind zijn en blij ven. Verders kunnen wij U nog mededee- len dat aan aandeelhouders over het afge loopen jaar 4°/o wordt uitgekeerd. Overzicht Granen 1914. Evenals het laatste gedeelte van 1913 was het eerste half jaar van 1914 niet zeer winstgevend voor den graanhandel. De prijzen bleven nagenoeg op hetzelfde niveau, terwijl de omzet niet van groote beteekenis was. Groote verandering in dezen toestand bracht de, in de eerste dagen van Au- een onteettenden droom had. Dood de kleine Emmy haar kleine lieveling dood En Koenraad. de flinke, dartele knaap, stervende, worstelend met den dood Dat was onmogelijk.' Dat moest een vreeselijke booze droom zijn/ Was zij misschien krankzinnig Zag zy misschien wat baar verhitte verbeelding haar voortooverde Zij had tooh den vorigen avond de kioderen rnstig te slapen gelegd Ook zy bad immers lang en vast geslapen Aroalia l gilde zy nit wat is er gebenrd Spreek, wat is er gebeurd Mevronw Von Oldekammer sprong op. Vraagt gy, gy de moordenares myner kinderen, wat er gebenrd is? Clara tuimelde ontzet achteruit. Moordena res I Dat vreeselyke woord had baar nit haar diepen slaap gewekt. Dat woord klonk thans weer in baar ooren, neen in haar hart, en haar zielMoordenares sy een moordenae res hoe was dat mogelyk Zy braoht d- huDd aan het voorhoofd het was of zy krank zinnig zon worden. Oostnimig joeg haar bloed door de aderen. Het was, of ey gekneld zat tussohon de ijzeren vuist van een rens. die haar neerdrukte. Daar. als een bliksemstraal, herinnerde zy zich den vreeselijken droom, dia haar gekweld had vóór dat zy sliep. Was bet geen droom geweest en was zij een moor denares de moordenares van de kinderen, die zy liefhad alsof ze baar eigen kinderen waren Snikkend verborg zy het aangezicht in de handen. Mevronw Von Oldekammer laohte op af schuwelijke wyze. Ziet ge, Mina? riep zij het diensmeisje toe, haar geweten begint reeds te spreken, kijk, zij heeft ai berouw van haar roeke- looze daad. Clara sobrikte op, zij wilde zich verwijderen, zy snakte naar adem, baar bewustzijn verliet haar en onmachtig zonk zij op den groDd nefr Op dit oogenblik werd heftig de deur van d-i kamer geopend, en traden de kapitein en dokter Middelwald haastig binnen. Het was, of de kapitein waanzinnig gewor den was; hoe lnchtbartiger bij ook was, had hy zyn kinderen met de grootste teederheid gustus uitgebroken Europeesche oorlog, waardoor de prijzen weldra tot eeu on gekende hoogte stegen, zulks hoofdza kelijk tengevolge van uitvoerverbod van granen in diverse landen, voornamelijk Rusland. Door het zeer gunstige weder in de maanden Augustus en September viel de oogst hier te lande zeer vroeg, zoodat reeds half Augustus nieuwe tarwe ter markt kwam tot aanzienlijk lageren prijs, dan kort te voren voor jarige werd betaald. De handel in dit artikel ging toen zeer vlot, daar buitenlandsche tarwe weinig voorradig was De prijzen stegen in verband hiermede spoedig en wel in die mate, dat de Regeering zich genood zaakt zag in te grijpen en een maximum prijs voor dit artikel vast te stellen. De handel in rogge hield nagenoeg geheel en al op daar buitenlandsche slechts uiterst schaarsch en tegen ab normaal hooge prijzen werd aangeboden en de RegeeriDg inlandsche in beslag nam tot rechtstreeksche verstrekking aan de inlandsche bakkerij Deze maatregel werd genomen om te voorkomen, dat rogge aan het vee zou worden gevoerd. In voerartikelen werden alleen maïs, lijnkoeken en boonen verhandeld, die echter, wegens de zeer hooge prijzen veel minder werden verbruikt dan an dere jaren. De prijzen varieerden als volgt Rogge f6. f12 50 per 75 K.G. Tarwe 8.50 14.50 >80 Haver 8.14.100 Gerst 5.50 9.>65 Maïs 5.50 10.>80 Voer-Erwten 6.50 12.>80 Am Lijnkoek 90.- 140.- 1000 Boonen >6.75 11 >80 Verslag van den Handelscursus uitgaande van de R. K Middenstandsvereeni- ging yde Hanze4 te Waalwijk over het cursusjaar 1914. tot 191s. Met genoegen vervullen wij wederom onzen plicht U verslag te mogen uit brengen over bovengenoemden cursus. Een verblijdend verschijnsel mag zeker wel genoemd worden de steeds toene mende belangstelling voor het handels onderwijs hier ter plaatse, en we mogen verwachten, dat deze belangstelling in zeer korten tijd algemeen zal zijn, wat zeer ten gunste zal komen van Waal- wijks zakenlieden. Immers de admini stratieve kennis Is een der hoofdver- elschten van den handelsman, vooral nu men in den handel zoo scherp staat.^ Wel geeft de O. L. School degelijk onderwijs, doch het is natuurlijk onmo gelijk dat de handelsvakken daar worden onderwezen. Daarbij komt, dat een her haling van het op school geleerde nood zakelijk is. Dit cursusjaar werden 11 nieuwe leer lingen aangenomen (6 meisjes 5 jongens.) Tien leerlingen (3 m. 7 j.) werden be vorderd naar de tweede klas. Vijf leer- lingeo (1 m. 4 j.) werden bevorderd naar de derde klas. De ijver en toewijding zoowei van de zijde der leerlingen als van leeraren ge ven groote verwachtingen van het onder wijs. Het aantal verzuimen is zeer gering en dan altijd nog grondig. De cursus bleef onder toezicht van de Heeren J. J. A. Houben, Rijks-Ontvanger en J. F. Spijkerman, hoofd der School. Het onderwijzend personeel bestaat uit de Heeren L. M. A. Schoenmakers te Raamsdonksveer, leeraar M. O. Boek houden, tevens directeur, en A. G- Laa rakker Onderwijzer met hoofdakte alhier. Het oordeel der Heeren Leeraren omtrent de vorderingen der leerlingen en de resultaten van 't onderwijs luidt zeer gunstig. Van de Gemeentelijke Teekenschool mochten wij dit jaar, ondanks herhaald verzoek, geen opgaaf erlangen. Verslag van Noord- Brabant* Maatschappij van Verzekering op het Leven. GEVESTIGD TE WAALWIJK. Opgericht 8 Maart 1843. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit vai 15 Juli 1895. Commissarissen van >NOORD-BRA- BAND,« Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk, verklaren de rekening en verantwoording over het per 6 April 1914 eindigende 71e boekjaar met de daarbij behoorende boeken en verdere schrifturen te hebben onder zocht en alles accoord en in orde te hebben bevonden. lief en de dood van zijn lievelingen dreigde hem na zelfs het verstand te benemen. Hy trok den dokter mede naar de bedjes der kleinen. Help ze, dokter, red ze 1 steunde hy. Dokter Middelwald overzag met snellen, nitvorscbenden blik de geheele kamer. Zyn oogen gleden over de on beweeglyk uitgestrekt liggende gestalte van Clara en bleven een oo genblik rasten op het bleeke, ontstelde gelaat van mevrouw Von Oldekammer. Was bet een stomme vraag, een waarschuwing of een be dreiging, welke bij met dien nitvorscbenden blik bedoelde? Mevronw Von Oldekammer sid derde, maar dan verzamelde zy baar geest kracht, met geweldige krachtinspanning onder drukte lij baar ontroering, haar smart, haar wraakgevoel, haar onmuchtige woede Met bliksemssnelbeid soboot baar een plan door 't hoofd, en terwijl zij den arts naar bet bed van baar kinderen geleidde, overlegde zy heimelijk, wat baar te doen stond, en voltooide zy baar voornemen, dat tegelijkertijd baar wraak en haAr jaloezie zon bevredigen. Het onderzoek van de kleine' Emmy was spoedig afgeloopen. Het arme kind was dood sedert eenige uren, de geneesheer vermocht bier niet meer te doen. Maar boe is bet mogelijk Welke oorzaak moeten wy bier aannemen vroeg de kapitein ontdaan. Dokter Middelwald baalde de schouders op. Tot het vaststellen van de oorzaak van den dood zal ik een nAder onderzoek dienen in te stellen, zeide hy voorzichtig. Voorloopig wil ik nog eens naar den kleinen Koenraad zien. De knaap scheen weder eenigszins tot rnst gekomen te zijn. De dokter zag op bet eerste gezicht, wat de oorzaak was van den beden kelykeo toestand, waarin de kleine patiëut verkeerde; het moest een vergiftiging zijD. Maar hy Bprak zyn vermoeden niet nitbij bepaalde zich er toe een tegengift voor te schrijven en merkte troostend op Ik hoop den kleinen Koenraad te kunneB behouden. Wees tooh bedaard, waarde kapitein, en gij ook. mevronw bet is een vreeselyke beschikking des Hemels maar ik zie dat we nog een patiënt hebben. Hy boog zioh over Clara been die reeds tot bezinning soheen te komen. De kapitein was beengesneld om de medi cijnen in de apotheek te gaan balen. Mevrouw Von Oldekammer stond bewegingloos en zonder een traan te laten, maar aan een inwendige wanhoop ten prooi, aan bet bedje van haar zoon. Toen Clara de oogen opsloeg en den onde- zoekenden, scherpen blik van den dokter out- moatte, kon zy een kreet van sobrik niet ODderdrnkken. Zy wilde haastig opstaan, maar de dokter kwam haar reeds te bnlp. Wat is er gebenrd? Waar ben ik/fluis terden baar bleeke lippen. Er is iets verschrikkelijks gebenrd, me juffrouw 1 antwoordde de arts. Zyn oo^en waren nog altijd nitvorsobend op Clara geriobt ter wyl by voortgingDat beeft u waarschijnlijk zoo doen ontstellen Ik zon n aanraden eeaige oogenblikken rnstig te gaaB liggen. In ieder geval begeeft gy u naar uw kamer! merkte mevrouw Von Oldekammer op. En gy verlaat die niet 1 Ik heb de politie reeds laten ontbieden, Maar mevrovw Ik klaag myn stiefzuster aan, dat zij mijn kinderen vermoord heeft. Mevronw Opmenw klonk dit woord waaraobuwend van des dokters lippen. En zyn oogen schenen baar eveneens voorsiobtigheid aan te raden. Dokter ik ik ben geen moordena res. Met smeekenden, om hulp smeekenden blik keek Clara naar den dokter op. Deze vatte, baar by de hand en geleidde haar naar baar kamer. Wees toch kalm, meinffreuwsprak hij op bijna teederen toon. Wjj zullen elkander nog weieens spreken, maar voorloopig moet ik een kort onderbond hebben met mevrouw Von Oldekammer. Clara was te veel uitgeput om aieh langer staande te bonden zij sleepte zioh met moeite naar baar kamer en zonk daar op de kleine sofa neer, bet hoofd in de armen verbergend. De dokter keerde zich tot baar stiefzaster, (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1