en Nummer 64 Zondag 8 Augustus 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. De Oorlog1. BEKENDMAKING Reclame. Binnenland. Heupjicht. Inlijving van dienstplichtigen voor de lichting iqió. Landstorm. BERLIJN, 5 Augustus. (W. B.) De groote geaerale staf meldt hedenmorgen In Koerland en Samogitië heeft onze cavalerie de Russen bij Genaise, Birshl en Onikschty verstrooid. (Genaise en Birshl liggen ongeveer 60 K. M. ten Noordoosten en Onikschty 60 K.M. ten Zuid-Oosten van Ponewjesh). Hierbij en bij de gevechten ten oosten van Ponewjesh zijn gisteren en eergis teren 2225 Russen, waaronder 2 ofticieren in onze handen gevallen. De legers van Scholz en Gallwitz blijven onder hevige gevechten verder tegen den weg Lomza-Ostrow-Wysch- kow oprukken. De dappere, vertwijfelde tegenaanval van de Russen aan weerszijden van den weg Ostrow-Roshan bleven zonder suc ces. 22 officieren en 4840 man werden gevangen genomen en 17 machinege weren buitgemaakt. Het leger van prins Leopold van Beieren brak gisteren en vannacht door de buitenste en binnenste fortenlinie van Warschau en veroverde deze. De Russische achterhoede bood daar nog hardnekkigen tegenstand. Hedenmorgen is de stad door onze troepen bezet. Bij en ten Noorden van Iwangorod is de toestand onveranderd. Tusschen de Boven-Weichsel en de Bug wordt de vervolging voortgezet. Ten Oosten van de Bug is de Duitsche cavalerie Wladimir Wolynsky binnen gerukt. WEENEN, 5 Augustus. (W.B.) Offi cieel.) Iwangorod werd gisteren door ons bezet- WEENEN, 5 Augustus. (W. B.) Het stafcommuniqué meldt De lange reeks van successen, welke de legers van Duitschland en Oostenrijk- Hongarije sedert den Mei-slag aan de Dunajec, in Gallcië, in Zuid- en Noord- Polen en in de Oostzeeprovincies behaal den, worden door de bezetting van Iwangorod en Warschau bekroond. Gisteren bezetten onze troepen Iwan gorod vandaag zijn de Duitsche troepen van het leger van Prins Leopold van Beieren de hoofdstad van Russisch Polen binnengerukt. Tusschen Weichsel en Bug rukken de verbonden legers onder vervolgings gevechten naar het Noorden vooruit. De Oostenrijk-Hongaarsche cavalerie bereikten Motilag en de Duitsche Wladi mir Wolynski. De val van Warschau en Iwangorod Al is het al meer dan een week aan gekondigd, dat de RusseD de Weichsel- linie zouden prijsgeven, het bericht van den val van Warschau en Iwangorod heeft toch overal doen opschrikken. Moge het vermeesteren van de Poolsche hoofd stad ook geen feit zijn, dat aan den oorlog een einde zal maken, het blijft toch van groote beteekenis, dat dit cen trum van de Russische militaire actie gedurende een jaar oorlog waarvan de draden naar alle zijden van het halfcir kelvormige front uitgingen In handen van den vijand is overgegaan. Het is de bekroning van den veldtocht in Polen. Duidelijker dan ellenlange beschrijvin gen zegt het, dat het Russische oftenslef voor langen tijd gebroken is. Door de inname van Warschau en Iwangorod zal het front aanrrerkelijk worden ingekort en daarenboven krijgen de verbondenen de beschikking over tal van spoorwegen voor den aanvoer van troepen, amunitie enz. uit hun land. Wij herinneren ons nog hoe in Mei, toen de terugtocht begon, verschillende militaire medewerkers van bladen, dit groote werk even durfden aanstippen. Maar allen kwamen tot de conclusie dat dit grootsche plan de doorbraak en ver overing van den geheelen Welchsel-drie- hoek van vestingen, een onmogelijkheid zou blijken. En die reuzentaak is thans vervuld, meer nog een volgend front waarop de Russen zich moeten terug trekken is op verschillende punten reeds doorboord, 't Is werkelijk geen wonder dat men te Berlijn en Weenen jubelt. Van den anderen kant bezien, is het een verstandige maatregel van de Rus sische legerleiders, zich intijds terug te, trekken uit dit vooruitstekende frontge deelte, vóór de terugtochtwegen geheel zullen zijn afgesneden. In de Duitsche en Oosteorijksche berichten is ook geen sprake van belangrijken krijgsbuit, zoodat men kan aannemen, dat de Russen de leiding van den terugtocht geheel in eigen hand hebben weten te houden. Van een vernietiging van het Russische leger is tot dusver geen sprake en het hangt er nu maar van af, op welke wijze de terugtrekkende legers zich op een nieuw front zullen kunnen vastzetten, om den opdringenden vijand opnieuw slag te levereD. Bedenkelijk is, dat de pogingen van de Duitschers en de Oostenrijkers, om de Njemen-Boeglinie, waarop de Russen hun hoop gevestigd hebben om te trekken, blijkbaar zullen slagen Generaal Von Below trekt noordwaarts steeds verder voorbij Kowno in het noorden en generaal Böhm-Ermolli zet zijn op- marsch in het Zuiden op den oostelijken Boegoever voort. De indruk te Berlijn en te Weenen. Ter gelegenheid van den val van Warschau en/-iwangorod brengen de Berlijnsche bladen artikelen, waarin zij wijzen op de beteekenis van de ver- overlag der beide vestingen en met er kentelijkheid gewagen van de heerlijke daden van de bevelhebbers en de sol daten der verbondenen. In alle straten waaien de vlaggen van openbare en par ticuliere gebouwen. De klokken verkon digen de groote overwinning. Overal ziet men opgewekte gezichten. Bij het bekend worden van het bericht riep men elkander de blijde tijding toe. Er vormden zich vroolijke groepen zooals )ij de eerste overwinningen na de mo bilisatie. Reeds in den voormiddag werd te Weenen het gerucht verbreid, dat War schau gevallen was. Toen dit in den middag door het communiqué van het Duitsche legercommando bevestigd werd, was er een gejubel door de geheele stad. De menschenmenigte verzamelde zich voor de redactle-bureaux der bladeD, waarvan extra edities verschenen. De couranten gingen van hand tot hand en herhaaldelijk weerklonk hoerageroep voor de verbonden legers en hun aan voerders. Korten tijd daar na woeien de vlaggen uit de particuliere gebouwen en burgemeester Weiskirchner gelastte, dat de vlaggen ook van de gemeentegebou wen moesten wapperen. De geestdrift steeg nog meer, toen het bericht kwam van de bezetting van Iwangorod door de Oostenrijksche troepen. De menigte zong de volksliederen. Ook in de provinciesteden zijn, naar gemeld wordt, de berichten over de verovering van Warschau en Iwangorod met vreugde begroet. De Engelsche peis en de val van Warschau. De «Standard» schryft, dat het klinklare onzin is den Rnssischen terugtocht met lioht gemoed op te ratteB, ja zelfs nog als een prachtig voordeel ran buitengewone handigheid ?oor te stellen. De val van Warschau is een vreeselyke slag voor Rus land en evengoed voor de andere bondge- nooten. Als grootvorst Nikolaas het had karnen verhinderen, zon het niet gebeurd zijn, doch hij kon dat niet, omdat zyn strijdkrachten in aantal zoowel als in ar tillerie en machinegeweren hopeloos by den vijand ten achter staar. De (/Daily Telegraph' houdt thans een kritieken tijd ia het Westen vooraanstaande. De Rus moge zich zoover hij wil in ziju onbegrensd gebied terug kunnen trekken, in Frankrijk is aan zalk een beweging een bepaald- grens gesteld. Een Duitsche over- strooming kan de beslissing op het Weste lijk oorlogstooneel brengeD m daarmede ook, zooals de Russische kolonel Sjotmski zei, die van den geheelen oorlog. #De Times' vindt het dwaasheid te zeg gen, dat de inneming van Warschau weinig militaire of politieke beteekenis heeft. Het ts toch het middelpunt, waaruit een aanval van de Rassen op het hart vau Duitschland moet uifgaan. Door het verlies van die ba- «is, is de tijd, dat Rusland in staat zal zijn Duitschland ernstig te bedreigen, onbeperkt uitgesteld. Wat de val van Warschau poli tiek beleekent zal nog moeten blijken. In elk geval zal het Duitsche volk moed vat- t«D, en de uitwerking op onzijdige landen (op den Balkaü) wel aanmerkelijk zijn. Van het zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 5 Augustus. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: Op het Tlroolsche front is het sfechts In de streek van den Kreuzberg tot ge vechten van vrij grooten omvang geko men. Een gisterochtend door verschei den bataljons van het 92e Italiaansche regiment Infanterie begonnen aanval te gen Nemesalpe, ten N.O. van den Kreuzberg, is bloedig afgeslagen. De vijand is 's middags in de bosschen ten zuiden van de grensbeek teruggetrokken. 's Namiddags heeft een vijandelijk ba taljon een overval beproefd op de stel ling van den Seekofel vlak ten noorden van den Kreuzberg. Ook hier is de vij and na een heet gevecht teruggeslagen en heeft ongeveer 100 man aan dooden verloren. De bataljonscommandant en verscheidene officieren zijn in onze han den gevallen. Onze verliezen zijn in de ze gevechten gering geweest. In de streek van Görz beschieten de Italianen sedert gistermiddag onze stel lingen op het plateau van Doberdo weder fel. Toen de vijandelijke Infanterie van Sagrado en ten zuiden van Sdraussina uit tot den aanval trachtte over te gaan, is zij door onze artillerie overhoop ge scholen. Op alle overige gedeelten van het front is niets van belang gebeurd. Verliezen en verwijten. Wij worden aangevallen met troepen uit het Westen aangevoerd, aldus de russische staf in een zijner laatste be richten. En in officieuse beschrijvingen van de gevechten aan de Narew heet het van daag weer dat de Duitschers versterkin gen, uit het westen aangevoerd, in den strijd hebben geworpen. Wat beteekent d*t Het is een >toe nouc aan Joffre, meent de Times. Toe nou, Joffre, sla toe. De Duitschers hebben uit het 't Wes ten troepen weggezonden naar het Oos ten, sla nu uw slag. En ook gij, French, sla er op in. Zulke uitnoodigingen meent de Times te zien in de russische mèdedeelingen over het troepenvervoer van het Westen naar het Oosten, maar het engelsche blad meent, dat grootvorst Nikolaas zijn invitaties thuis kan houden. Of er nu, schrijft het blad, een paar legerkorpsen uit het Westen naar het Oosten worden gebracht, de Duitschers b'ijven even sterk als toen de Verbon denen hunne aanvallen deden in Cham pagne, Artois en aan het brltsche front, wi} hadden de hoofdmacht der Duitsche legers op ons dak, in het Westen, van het begin tot het einde, en nog steeds is dat het geval. En op russische klachten over de zware verliezen antwoordt de Times Men moet niet vergeten, dat de Engel- schen, alleen in Frankrijk, tot 17 Juli 266.000 man verloren, en hoewel de Franschen geen cijfers mededeelen, kan men aannemen, dat in verband met de veel grootere legers die zij in het veld hebben, hunne verliezen in evenredigheid zullen zijn. De Times acht dus de fransche ver liezen evenredig aan de engelsche. Hetgeen wil zeggen, dat de Franschen ongeveer evenveel menschen op een punt van dezelfde lengte hebben verloren als de Engelschen. De Mattn heeft onlangs uitgerekend, dat het front van Nieuwpoort tot Belfort 948 K.M, laflg is. Daarvan bezetten de Belgen 28, de Engelschen 50, de Franschen 870 K.M. De Engelschen verloren op die 50 K.M 266.000 man. De fransche verliezen kunnen dus ge schat worden op 17 maal 266.000 dat is 4.322.000. Ontzettend 1 Bijna vier en een half mlllioen 1 Maar als deze becijfering opgaat, hoe veel hebben dan de Duitschers, die op tweeifronten vechten, dan wel niet ver loren. In het Oosten wordt gevochten over een front van 1370 K.M., waarvan de Duitschers die ^in Frankrijk en België 948 K.M. bezetten er zeker nog 700 in nemen. De Duitschers zouden dus over tweemaal 870 K.M. vechten en dan 2 maal zooveel manschappen hebben ver loren als de Franschen 1 En dan de verliezen der Russen nog. Eu die der Oostenrijkers, Serviërs en Turken 1 Een slachting van millioenen. Het herstel van Polen Aan de Nieuwe Ct. wordt uit Berlijn gemeldt Er zijn de volgende week belangrijke conferenties in Berlijn te wachten. De hoogste ambtenaren van het rijk keeren daarvoor naar Berlijn terug. De keizer zal a.s. Zondag reeds aankomen. Bij de opening van den Rijksdag op 17 Augus tus zal een gewichtig voorstel worden ingediend, dat verband houdt men de operatlën in Polen. Naar wij uit andere bon vernemen, is niet slechts een kabinetsraad In Berlijn te wachten, maar zal ook de bijeenroeping worden overwogen van een vergadering der bondsvorsten, welke bovendien zal worden bijgewoond door twee Oosten rijksche aartshertogen. Naar verluidt, zal de mogelijkheid wor den besproken van het herstel van het in Polen veroverde gebied, welk gebied zal worden vereenlgd met Gallcië en een deel van Posen, dus ongeveer het oude koninkrijk Polen, dat voorloopig onder een Poolschen stadhouder zal komen, met een Raad van State, samengesteld uit Polen, Duitschers en Oostenrijkers. De verliezen der Engelschen. Een officieele kennisgeving geeft de Ea- gelsche verliezen als volgt op Vloot (tot 20 Juli). Dood Gewond Vermist Totaal Officieren: 499 87 29 615 Mansch. 7,430 787 274 8,491 9,106 Leger (tot 18 Juli). Bij de Dood: In Frankryk Dardanellen Elders Officieren3,288 567 145 Mansch.48,372 7,667 1,445 Gewond; Officieren6,803 1,379 248 Munsch.156,308 28,735 8,147 Vermist; Officieren: 11,254 2,144 415 Maoscb,255,649 47,094 5,333 Totaal: Dood Gewond Vermist Totaal Vloot: 7,939 874 303 9,106 Leger: 61,884 196,620 68,885 82l',889 69,813 179,494 64,188 380,995 De verliezen in Znid-Afrika zijn hier niet inbegrepen. Een boycott. De fDentscbe Wochenztg." deelt mede, dat een Rotterdamsch groothandelaar in tabak, v, B., die zich zeer onaangenaam had uitgelaten over den dood van kapitein Wsd- digen, zich dientengevolge de leverantie voor de Oostenryk-Hongaarache tabaksregie zag onttrokkeD. De heer v. B. had aan het Ooatenryk-Hongaarsche Roode Kruis 20,000 Mark aangeboden, maar ontving het geld terug, omdat men iu de gegeven omstandig heden van hem geen geschenken wilde aan vaarden. Ook hebben Duitsche Kamers van Koop handel besloten alle relaties met debetrok ken firma te verbreken en dezen boycott nit te strekken tot andere personen in'neutrale landau, die tot gelijksoortige bedenkiogen aanleiding geven. N. Ct. Pijn in den mg kan hel eerste kenteeken zijn van de heupjicht (ischias). De pijn kan zich verder ontwikkelen naar de heupen en vandaar langs het been, wsardoor het loopen onmogelijk wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnekkig zyn, dat men zelfs operaties heeft voorgesteld om haar te doen verdwijnen. De aanwending van zalf, smeersels, enz. op de aangedane plaataei brengt niet het gewensohte resultaat, omdat zij slechts een tijdelyke verlichting geve». Zij tasten uw kwaal niet in haar wortels aan, d. w, z. in het nrioeznor, dat niet dooi de nieren verwyderd werd. De eenige juiste behandeling is de oorsaak van uw kwaal te doen verdwynen, het urine zuur, hetwelk de weefsel en spieren hesft aangetast. Foster's Rngpyn Nieren Pillen hergeven aan de nieren de kracht om haar werk naar behooren te doen, waardoor het nrinesaur met de urine nit het licbaan wordt verwijdeid en zoodoende de oorzaak van alle kwalen van rheumatischeu aard wordt weggenomen. Te Waalwijk verkrijgbaar by Wed. Orin- Dumovlin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwiasel i f 1.75 voor één, of f 19- voor zes doosen. Eischt de echte Foster's Rngpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor- zien is van nevenstaand MAWt handelsmerk. 8057 Steenkolen in Engeland. Reuter seint uit Londen Inzake het Koninklijke besluit van den 3den dezer, waarbij de uitvoer van steenkool naar het heele buitenland, behalve aan de Engelsche bezittingen wordt verboden, wordt officieel aan Reuter's Agentschap medegedeeld, dat het besluit geen verschil maakt voor onzijdige landen, waarheen steenkool bij voortduring onder vergunning zal uitge voerd worden. Het besluit heeft alleea betrekking op de landen van bondge- nooten die voortaan ook onder de be paling van de vergunning-regeling ko men. Naar het Hbl. verneemt is namens de Eigelsche Regeering bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop het Kolenbnreaa is samen gesteld. Om eventueel verderen nitvoer te bewilligen, wordt verlangd, dat ook de vrjje importeurs, dat zyn dus degenen die thans baiten het buresn staan, daarin zeggeosohap zullen hebbeD. Het Hbld. merkt hierby op: Wanneer aan de voorwaarde betreffende de samen stelling van ons Kolenbnreaa is voldaan, dan zon de mogelykheid bestaan, dat tegen prijzen welke in overeenstemming zyn met de huidige bedrijfskosten, de uitvoer weder zal worden toegestaan. Reizen militairen. Sommige korporaals en manschappen, die met een vervoerbewijs reizen, sche nen in de raeeniDg te verkeeren, dat zij, eenmaal de plaats hunner bestemming be reikt hebbende, deze niet dan voor eigen rekening, per trein naar elders kunnen verlaten, omdat zij niet in het bezit zijn van een verlofpas. Deze veronderstelling is echter nlnt juist. Voor korporaals en manschappen, dit met verlof zijn, en hebben gereisd op een vervoerbewijs, geldt de strook B van het vervoerbewijs, waarmede zij hunne bestemming hebben bereikt als verlofpas, waarop door de spoorwegen tijdens den geldigheidsduur militaire plaatskaarten werden afgegeven. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de loting voor de lichting 1916 niet wordt gehouden en dat ter inlijving aijn bestemd alle ingeschrevenen voor die lichting, uitgezonderd «ij lo. die voor den dienst bij de militie onge schikt zijn bevonden So. die bij onherroepelijk geworden nitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrij gesteld 3e. die bij onherroepelijk geworden nitspraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst •ijn uitgesloten. Het korps, waarbij ieder ingeschrevene zal worden ingelijfd, en het tijdstip van inlijving zullen nader worden bekend gemaakt. Waalwijk, 80 Jnli 1915. De Burgemeester der gemeente Waalwijk Th. de Sürmont de Bas Smeelb. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de wet van 11 Juli 1916 (Staatsblad no. 242) óök tot den Landstorm behooren de Nederlanders en de ingezetenen niet Nederlanders beneden den leeftijd van 40 jaren, die in 1911, in 1912, dan wel in 1913 vóór 24 Mei, den verplichten of vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen hebben verlateD, met uitzondering echter vau diegenen hunner: lo. die ingevolge verdrag met een vreemden staat tot dienst bij den landstorm niet gehouden blijken te zijn 2. die wegens ongeschiktheid den dienst hebben ve« laten 3 die onherroepelijk zijn veroordeeld tot een zwaardere gevangenisstraf dan van zes maanden of tot eeu andere straf die ontslag nit den landstormdienst medebrengt 4. die op 17 Juni 1915 Diet gevestigd waren in Nederland' in Duitscbland of in België, zoolang zij zich daar Diet vestigen; 5. die als officier andere dan eervol zijn ontslagen Zij, die vermeenen op grond van het voren staande van den landstorm deel uit te makeu, wordeo uitgenoodigd zich ter gemeentesecretarie aan te melden, ten einde aldaar desgewenschi nadere inlichting te verkiijgen. Voor heD, die verhinderd mochten zijn om ter geoaoeoteseeretario te verschijnen, kan de aan melding geschiede i hetzij schriftelijk, hetzij door een familielid of een ander persoon. Het is wenschelijk, dat hij, die zich om bedoelde inlichting tot de gemeentesecretarie wendt, overlegt het zakboekje, het bewijs vun ot t-lag en andere bescheiden, betrekking hebbende op vervulden militairen dienst van belanghebbei.de Waalwijk, 30 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd. Th, de Submont de Bas Simile. timce

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5