Provinciaal Nieuws. zijn op onzen naamwij zyn politieke vrienden en daarmede nit. U mijnheer de Redacteur den hartelijken dank voor nw opname van JAN VAN BRABAND. Waalwijk, 4 Sept. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 3651 W. B. Goedkoop Varkenivleesch. De Burgemeester der gemeeate Waal wijk maakt bekend, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkeni vleesch zijn vastgesteld Magere Lappen f 0,60 per Va K.G. Doorregen Lappen 0.55 Rollade0,55 Mager spek 0.55 Reuzel0,55 Carbonade, Coteletten, 0,52'/a Gehakt, Worst 0,52'/a Vette Lappen0,50 Vet spek0,47'/a De bovenstaande prijzen gelden te beginnen op Maandag 6 September en worden tot nadere aankondiging ge handhaafd. De prijzen zijn uitsluitend contant. De ingezetenen worden verzocht van de klachten over de nlet-lnachtnemlng der vastgestelde prijzen terstond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 3 September 1915 De Burgemeester van Waalwijk. Met voldoening zullen velen met ons bovenstaande bekendmaking lezen, waar uit blijkt dat ook onze Inwoners van 't goedkoope vleesch zullen kunnen pro üteeren, daartoe in staat gesteld door de pogingen van onzen burgemeester, die deze zaak met onzen secretaris zco spoedig in orde heeft weten te brengen. Gemeenteraadsvergadering A.s. Dinsdag zal een openbare ver gaderlng van den gemeenteraad worden gehouden. EleclriciUits-voor signing. Op Woensdag 8 September 1915 des voormiddags ten elf uur zal ten Raad- huize door Burgemeester en Wethou ders eene vergadering worden gehouden tot bespreking van een eventueele in stallatie van een proviserium tot leve ring van electrischen stroom, in afwach ting van het tijdstip dat de N.V. Pro vinciale Noord BrabantscheElectriciteits Mij., stroom zal leveren. Zij die meenen belang te hebben bij de tot stand koming van bedoeld pro- visorium worden uitgenoodigd de ver gadering bij te wonen en hun voorne men daartoe zoo spoedig mogelijk aan ondergeteekende mede te deelen. Een der ingenieurs der voornoemde Mij. zal ter vergadering aanwezig zijn. De Burgemeester, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Jan van Dglft. De Katholieke Illustratie* geeft heden op het titelblad „Jan van Delft in zijn atelier*, oorspronkelijke teekening van Herman Moerkerk, die er tevens ook een zeer waardeerend artikel over dezen Brabantschen kunstenaar heeft bij ge schreven- De Illustratie zal in een volgend nummtr het door Van Delft geschilderde portret van Z. D. H. Mgr. Diepen reproduceeren. Het artikel van Herman Moerkerk luidt in zijn geheel als volgt Jan van Delft is een hartelijke vriend, rond-Brabantsch, bescheiden en nimmer tevreden over zijn eigen werk. Al deze qualiteiten zijn oorzaak, dat hij voort durend zijn eigen persoonlijkheid èn de voortbrengselen van zijn talent hevig critiseert en van een gunstig oordeel van kunstvrienden niets begrijpen wil. Ik vreei daarom een stevige terecht wijzing wanneer ik zijn persoon en zijn werk in breeden kring [bekend maak, doch juist zijn hoedanigheden zijn mij zulk een degelijke waarborg voor de soliditeit van zijn kunst, dat ik met groote gerustheid de aandacht daarvoor vragen durf. Wij kennen zijn schilderijen van eenige kleinere exposltiën te Waalwijk, te Til burg, te 's Hertogenbosch en steeds lazen we over zijn inzendingen waar- deerende berichten zijn techniek zagen we langzaam doch met zekerheid vaster en beslister wordenzijn kleur werd meer gerijpt en vollermaar hoe zijn kunst ook groeide, van Delft bleef altijd dezelfde bescheiden artist, die hard wérkend aan zijn artistieke ontwikkeling, als in een roes van drukke studie en oefenlog, doof bleef voor lof en schud debollend zichzelf bleef betrappen op allerlei tekortkomingen. Die eigenschap is de oorzaak geweest van het ferme resultaat, dat hij thans bereikt, en menig jongere zou met succes die stille les ter harte kunnen nemen. Hij is niet een kunstenaar, die zijn atelier betreedt met de overtuiging een meesterstuk te gaan maker, stil vangt hij aan met kloeke toetsen en breeden opzet, altijd studeerend, vooral wanneer het een portret geldt. In dit kunstgerne lijkt hij me 't best. Zonder smuk geeft hij zijne modellen, het leven copiëereod zoo getrouw mo gelijk, en, terwijl voorheen zijne portret ten nog vertoonden de sporen van deo studie-arbeid, geven zij nü blijk van een gemakkelijkheid van schildering, die geeaszins den droomenden, mijmerenden artist verraden zou, wiens liefste bezig heid het Is stil te peinzen en moeizaam te werken. Een heele serie portretten schilderde hij voor het klein-seminarle Beekvliet (Bisdom 't-Hertogenbosch) van de mar kante priesterkoppen der ontslapen regenten. Deze portretten, deels naar oude ge gevens, deels uit herinneringen en naar mededeelingen van tijdgenooten door den kunstenaar geschilderd, vormen een merkwaardige galerij. Ter completeering vervaardigde Jan van Delft het levensgroote portret van den coadjutor van het diocees, Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mon seigneur Diepen. Dit portret, dat de plechtstatige ge stalte geeft in bisschoppelijk gewaad, met gloedvol purper en violet, heeft opmerkelijke eigenschappen. De gelijkenis is frappant, de behan deling uiterst eenvoudig, en bij al het weidsche van de praal der kleedij, be waarde van Delft hoofsch en gevoelvol, den voornamen eenvoud en de be schaafde geste, die dezen prelaat eigen zijn- Zulk een portret, waar en oprecht, is méér waard door de weergave der innerlijkheid dan door den glans en de pracht van kleur en drapeering. Het is mij, vóór dit portret, alsof van Delft de schittering heeft teruggehouden uit eerbied, alsof hij de pracht der stoffeering met opzet verzwaktealsof hij haar slechts een belangrijk onderdeel vond van de algemeene expressie van eerbiedwaardigheid. In stille kleur schilderde hij ook de beeltenis van den tegen woordigen regent Mgr. v. d. Heuvel, met den geestigen glimlach en de voorname gemoedelijk heid. Opmerkelijk is het, dat deze kunstenaar soms plolseliog wordt aan getrokken U.t een droom-geva), tot n mijmerende stemming. Dan ontstaat er 'n dichterlijk maaDtje, of 'n sentimen teel prieeltje en wie hem dan spreken hoort over zulke dingen, hoort hem kalm een wijle aan met de vraag in de oogenmijne beste, zijt gij de kloeke borstelaar van breede, hoekige koppen Maar waarom niet Zulke mooie stemmingen verfraaien het leven, en wij, die het Brabantsch landschap kennen met zijn sprookjes-helden, zijn dichterlijke berken, met zijn golvend koren en zijn toover-luchten wij mijmereD gaarne mee. Wie niet denken wil aan Kludde, den weerwolf, als er een donkere schaduw glijdt langs den musterd van 'n boeren hoeve wie bij het plaggevuur niet inee wil zingen met de boereD, wie Diet ernstig, diep ernstig blijft bij de de heerlijke naïevetelt van ons Bra- bantsche landvolk en wie niet mee de handen v uwt als de Angelusklok klept over 't ploegveld, die is geen Brabanter naar oude wijs 1 De poëzie van het Brabantsche land schap is als die vau het land van GezeUe. Dat alles voelt van Delft mee, met enthousiasme. Zijn werkkring leidde zijn onderwerpen meestal bulten 't landschap. Maar, als hij »vrij* is (de heerlijke vrij heid van den artist, waarin de beste dingen onts'aan) dan geeft hij zich aan het dichterlijke landschap. Hij zoekt dan niet, zooals de diepere Arend Hijner, anecdotisch verband, doch droomt en peinst en schildert en dicht in kleuren Nu ik Jan van Delft heb voorgesteld aan de kunstminnende lezers van dit tijdschrift, smaak ik de voldoening een jongen kunstenaar te hebben ingeleid, die met ernst en bescheidenheid, met talent en wilskracht zich ontwikkelen zal; een, die daarbij, Goddank de natuur en het leven als de bronnen van zijn studie blijft erkennen en van geen hyper-moderne kunstgrillen wil weten uitlogen, die geboren worden en sterven als één-daagsche insecten. HERMAN MOERKERK. R. K. Tehuis voor militairen. Zooals reeds werd medegedeeld in een vorig nummer, is in het gebouw van den Gildenbond gevestigd een R. K. tehuis voor militairen van alle gezindten, bier ter plaatse en ia de Oomiddelijke om geving ingekwartierd. Van harte gunt ieder deze mannen, die reeds zoo lang onder de wapenen staan ter beveiliging van Ons dierbaar Vaderland, en die het gezellig samen zijn in de familie moeten derven, na afloop van hun dagelijkschen dienst een Hink en ruim lokaal, waar ze eenige verpooziog en afleiding kunneD vinden in biljartspel, lectuur of rustig samenzijn. Het Comité der Kath. Soc. Actie dat dit tehuis in het leven riep, rekende er op dat de burgerij van Waalwijk en Be- soijen haar financleelen steun daaraan niet zal onthouden. Ieder begrijpt dat veel geld noodlg is voor lectuur, verlichting, vuur, schoon houden enz., en om te gelegener tijd zoo mogelijk aan onze trouwe lands verdedigers een verrassing te bezorgen. Het comité veroorlooft zich de vrij heid een beroep te doen op de Inwo ners van Waalwijk en Besoijen, speciaal de meer gegoeden, om door een flinke gift aan onze tijdelijke militaire mede burgers een aangenaam en warm tehuis te verschaffen. Gelden tot dit doel worden in dank aangenomen door den Eerw. Heer Ka pelaan Kluijtmans en door de heeren Jan van Riel, Walther v. d. Heijden en J. Houben. Chr. Militair Tehuis. Ten huize van den heer H. Barel is gevestigd een Christelijk Militair-tehuis. Onderwijs in de schoen fabricatie. Het „Vakblad van de Schoenmakerij" bevat onder bovenstaanden titel een arti kel, waaraan wij 't volgende ontleenen Het is in ons land als overal elders gebleken, dat voor bedrijfsleiders of fabriekschefs kwalijk van een opleiding in de fabriek gesproken kan worden, want inzage van de wijze der bedrijfs leiding wordt overal zorgvuldig den nieuwsgierige onthouden. Wie eenmaal een leidende betrekking in een schoen fabriek boopte te kunnen innemen, stuitte hier op een reeks hinderpalen. De beste, ontwikkeldste werkmeester ondervond telkens, voor bedrijfsleider ongeschikt te zijn, omdat hij niet be schikte over voldoende kennis van bet onmisbare controle systeem, dat den sleutel vormt tot het welslagen van iedere fabriek. Slechts een of andere gelukkige omstandigheid, eea onver wacht buitenkansje, kon hem dien sleutel in handen spelen. Een complete, tweejarige dagcursus voor bedrijfsleiderssteldt nu leder een, die behoorlijk school onderwijs genoten heeft, in staat om achter de geheimen te komen, welke de calculatie-, loon-, contróle-en boekhoudingssystemen in schoenfabrlekea bevatten. Het is een vroegere leeraar van de zoo gunstig bekende vakschool te Wermelskirchen, die in Waalwijk in al deze onmisbare wetenswaardigheden ooderrlcht ver strekken zal. Laten de zoons van fa brikanten die straks ais opvolger van hun vader aan het hoofd van hun bedrijf zullen moeten staan, laten de jonge werkmeesters, die genoeg durf, genoeg energie in zich voelen om zieb nog een sport hooger op te werken en eens als chef of directeur op te treden, laten zij nu wel beseffen, wat hun hier aangeboden wordt. Twee jaar welbesteed aan de Waalwijksche vak school zal hen geheel op de hoogte brengen van de moderne werk- en calculatlemethodeD, zoodat dau aan hunne handen gerust de leiding van een schoenfabriek, hoe klein of hoe groot ook, kan worden toevertrouwd. Tot zoover het Vakblad. Wij zouden er aan willen toe voegen Hebben heeren fabrikanten uit de Langstraat en omgeving er wel eens goed over nagedacht wat het zeggen wil zoo dicht bij huis in de gelegenheid te zijn hun zoons de geheele machinale of handwerkschoenmakerij, met calculatie en controle-systeem in de puntjes te laten leeren. Wat het voor hen van onzaggelijke waarde en voordeel is een of meer der meest uitstekeode werklieden huoner fabriek op die school door een der beste leeraren op dit gebied, (waarvan sommige fabrikanten reeds duidelijke be wijzen zagen), alle machines der moderne machinale schoenmakerij te leeren be handelen zoodat zij, bij ziekte of anderszins nooit vastzitten. Hebben alle fabrikanten overwogen wat het beteekent een of meer jongelui hier in een paar jaar com pleet te kunnen doen opleiden, zoodat dezen den geheelen omvang van 't bedrijf kennen, zoodat zij zich geheel en gerust op de fabriek kunnen laten vervangen, zoowel wat de practijk als de controle betreft, en zij zich onbekommerd, voor hun zaken naar elders kunnen begeven, wetende dal op de fabriek alles in uit nemende banden is. Als men dat voldoende overweegt, dan opent de Vakschool met minstens 25 leer' lingen Werkelijk 't bovenstaande durven we in de eerste plaats aan onzen Fabri- kantenbond ter overweging aanbevelen i Flora-Bioscope. De aandacht zij er op gevestigd, dat er morgen Zondag twee bioscoop- uit voeringen worden gegeven, nl. om 7 en 9 uur. Het programma zal natuurlijk als altijd schitterend zijn cn ook voor de aanwezige militairen uit plaats en omge ving zal het een aangename en gepaste ontspanning geven. Prachtvee. Dn henr P. Wijten verkocht deze week aan den heer Eduard van Tilburg twee prachtvaarzen (telling October), voor de kapitale som van bijna f 800. Uitbreiding. Naar wij met genoegen vernemen zal de lederfabriek der N. V. Waalwijksche Chroomlederfabiiek v.h. Van Dooren de Greeff, eene aanmerkelijke uitbrei ding ondergaan. De aanbesteding hier van zal spoedig plaats hebben. Keuring. Dinsdag j.l. had te Heusden de keu ring plaats van hengsten met afstamme lingen. Een tweetal stamvaders met veulens geboren in 1914 en 1915 werden aangeboden.. Met premies van f 10 werden bekroond 15 afstammelingen van den hengst >Ci- cero' van Gebr OerlemaDs-v. d. Schans te Drongelen, n.l. de l'/2*jarlgeo vao Wed. J. Branderhorst te Eetheo, Kin deren G. J. Boll te Doeveren, H Smits te Waspik, D. van Buuren te Meeuwen en J. L. de Wilt te Herpt en de veulens van G. van Everdingen te Heusden. J. H. Boll te DoevereD, Kinderen G. J. Boll te Doeveren, A. J. van Greven- broek te Herpt, J. L. de Wilt te Herpt, I. B. Timmermans Wz. te Waalwijk, P. Nieuwkoop te Drongelen, G. J. W. Branderhorst te Eethen, H. Ockers te Sprang en D. van Buuren te Meeu wen. Va a >Prlns Heudrik* van M. J. de Roon te Wijk werden bekroond een l72-jarlge en een veulen, beiden vanj. van Bergeijk te Wijk. Aan Cicero werd als stamvader een premie toegekend van f 50. Vervoer militaire verlofgangers. Ten einde de militaire verlofgangers gelegen in de Langstraat ia de gelegen heid te stellen zoo lang mogelijk van hunne periodieke verloven te genieteo zijn - ingaande 2 September a.s. - door de S. S. onderstaande militaire treinen ingelegd en wel voor de heenreis een trein stoppend te Cappelle-Nieuwe Vaart (3 08 nam,) KaatsheuvelCapelle (3.17 nam.), Waalwijk—Besoyen (3.27 nam,) 's-Hertogenbosch (3.50 nam.), Utrecht (4.53 nam eu Amsterdam W. P. (5.33 nain.) Voor de terugreis een trein stop pend te Amsterdam W. P. (10 uur nam.) Utrecht (10.43 nam.), Culemborg (11.02 nam.) 's-Hertogenbosch (11.45 nam.), Waalwijk-Besoyen (12.05 voorm.), Kaats- machinale j heuvel—Capelle (12.15 voorm.) en Ca- pelleNieuwe vaart (12.22 voorm.) Des Zaterdags loopt ten behoeve der verlofgangers voor Nijmegen, Zutpheo, Deventer, Zwolle, Groningen en Leeu warden een extra-trein, vertrekkende van 's-Hert genbosch ten 4.05 nam. Kostwinnerschap. Bij besluit vsd den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant van den 31n Augustus j.l. is aangewezen tot voorzitter van de voor Noord-Brabant ingestelde commissie van voorlichting in zake vergoeding wegens kostwinnerschap de heer V. v. d. Heuvel, lid der Gede puteerde Staten van Noord-Brabant en tot secretaris de heer G. M. Wige naar, burgemeester te Heeswijk. De commissie voor Noord-Brabant is mitsdien in haar geheel samengesteld als volgt de heer V. v. d. Heuvel te Geldrop, Voorzi-.terde heeren A. N. Fleskens te Geldrop en J. van Rijsewijk te Tilburg, leden en de heer G. J. M. Wagenaar te Ileeswijk, Secretaris. Bond van Procureurs- en Deurwaarders klerken in Nederland. Naar wij uit goede bron vernemen be staat er bij een procureursklerken uit de provincie Noord-Brabant het plan nog dit jaar een propaganda-vergadering te houden en wel te 's Bosch of Breda, ten einde tot oprichting van eene af- deeling Noord-Brabant van bovenge- noemden bond te geraken. Een lid van het Hoofdbestuur van dea Bood van Procureurs- en Deurwaar dersklerken in Nederland zal op deze vergadering als spreker optilden en 't doel en de werking van den Bond uit voerig uiteenzetten en bespreken. De heer J. Scbeffers, Z. W. Vaart No. 161 's Hertogenbosch, bewerkt reeds alle advocaten- en deurwaarderskantoren In Noord-Brabant om de voorgenomen vergadering met succes te doen slagen, terwijl hij gaarne bereid Is reeds na dere inlichtingen betreffende bovenge noemd plan te geven. Ontginningen in Noordbrabant. In de rij der provinciën, waarin men zich krachtig toelegt op de ontginning van heide tot grasland neemt de provin cie Noordbrabant de eerste plaats in. Bij een totale oppervlakte van 3126 H.A. ontgonnen grasland in ons land werd o. m. door Noordbrabant niet minder dan 1239 H.A. ontgonnen. De grootste uitgestrektheden liggen in de gemeenten Loonop Zand (75 H-A.), Tilburg (71 H.A.) Zeeland (64 H.A.) Tot bouw- en tuingrond werd ontgon nen 981 H.A. Hiertoe droegen voorna melijk bijHllvarenbeek met 266 H.A. Deurne met 83 H. A., Gemert met 50 H.ATilburg 50 H.A. Waarschuwing. De directeur van het Nationaal In formatiebureau tot bescherming voor vrouwen en meisjes, gevestigd Wete ringsplantsoen 22 Amsterdam, verzoekt de aandacht te vestigen op het feit, dat hem gebleken is dat soms jonge meis- jes naar Ind'ë vertrekken na geschreven te hebben op advertenties die niet altijd tc vertouwen zijn. Dit bureau opgericht door de voornaamste vereenigingen tot bescherming van minderjarigen en wer kende met den steun der regeering, stelt zich kosteloos beschikbaar om inlichtin gen te geven betreffende de betrouw baarheid van betrekkingen aan vrouwen of meisjes in binnen of buitenland aan geboden. VLIJMEN. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen, op Dinsdag, den 7 September 1915, des namiddags ten 6!/a uur, ten raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Beëediging nieuw gekozen raads leden. 2. Ingekomen stukken- 3. Verkiezing van twee wethouders wegens periodieke aftreding als raadslid van de wethouders P. v. Buul en M. H. Boom. 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1914. 5. Goedkeuring rekening Burg. Arm bestuur 1914. 6. Aangehouden adres van de veree- nlging van gemeente-veldwachters om een duurtetoeslag voor de veldwachters. 7. Voorstel van B. en W. tot bewer king van 27 H.A. in het Ven. 8. Bespreking wijze verpachting ont gonnen landerijen Ven. 9. Aanbieding begrootiog voor 1916. 10. Goedkeuring begrooting Burg. Armbestuur voor 1916. 11. Circulaire van den Heer Commis saris der Koningin met verzoek uit de gemeentekas een bedrag voor het Kon. Nat. Steuncomité beschikbaar te stellen. 12. Wijzigiog begrooting 1915. BAARDWIJK. Donderdagavond werd op initiatief van het bestuur der R. K. vakverecniging alhier een vergadering georganiseerd, welke zich ten doel stelde het betrekken van brandstoffen, door tusschenkomst van de regeerlDg en het Nationaal Steuncomité. Deze brandstoffen zullen aan een lageren prijs verkrijgbaar zijo. De meeste aanwezigen bestelden hun winterprovisie. Voor niet-aanwezigen werd de gelegenheid opengesteld, dat zij tot en met Zaterdagavond opgaven kunnen doen bij A. H. Lombarts. Zondag 5 Sept. zal de Baardwijk- sche voetbalvereeniging >Quick< een vriendschappelyken match spelen tegen de militaire voetbalvereeniging te Heus den op het terrein aldaar. BESOIJEN. Onze voetbalvereeniging R. W. B.« heeft tegen 19 Sept. a.s. een medailln-wedstrijd uitgeschreven, waarbij zullen worden ui geloofd een groot verguld zilveren medaille en een zilveren medaille. Eenige vereenigingen hebben zich reeds aangemeld om aan dien wedstrijd deel le nemen. SPRANG. Bij de jl. Dinsdag gehouden stemming voor den gemeenteraad werden uitgebracht 136 geldige stemmen. Hier van verkregen de heeren A. de Bruijn 37, A. B. v. d. Hoeven 40 en G. L. Vos 49 stemmen. Zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. B. v. d. Hoeven en G. L. Vos, welke zal plaats hebben op Woensdag 8 Sept. As. Zondagavond 5l/2 uur hoopt in de Gerei. Kerk alhier op te treden Ds. Popma van Oudega. WASPIK. Mej- E. Boom alhier vierde daze week onder groote belangstelling haar gouden feest als lid der Congre gatie van O. L. Vrouw. Ook wij fellci- teeren Mej. Boom met dit zeldzame ju- bilé en wenschen haar toe, dat zij ook haar diamanten feest als lid der congre gatie vieren moge. De Eerw. zuster Luciana in de wereld Mej Joh. de Bont van Waspik vierde hier in het klooster haar vijf entwintig jarig jubilé als zuster. Zuster Luciana is op onderwijsgebied eene zeer geziene en hoogstaande persoonlijkheid, waarom dit feest dan ook met bijzon dere luister gevierd werd. De heer A. Roovers alhier heeft vergunning aangevraagd om in zijn werk plaats een electrische motor te mogen stellen van 5 P.K. R'VEER. Dinsdag kreeg de familie Molenwijk de droeve tijding dat hun zoon P. Molenwijk, varensgezel, nabij de R uhr in Duitschlaod was verdronken. Het lijk zal naar hier vervoerd worden. DUSSEN. Onze dorpsgenoot de heer Jac. van Mierlo, werkzaam als volontair ter secretarie alhier, is in de Zaterdag 11. gehouden raadsvergadering met alge meene stemmen benoemd tot ambtenaar ter secretarie. Den benoemde van harte proficiat. Was de verjaardag van onze ge- eerbiedlgde Landsvorstinne bijna in alle stilte voorbijgegaan, 's avonds werd ons nog een kleine verrassing geboden. Eea muziekkorps, gevormd uit gemo-

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6