Nummer 74 Zondag 12 September 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. Reclame. Binnenland. Het werk van vrouwen Van het Oostelijke oorlogstooneel. PETROGRAD, 8 Sept. (P. T. A.) Tusschen de Lautzo en Jacobstadt duurt de strijd krachtig voort. De Duitschers houdea niet stand tegen onze bajonet- aanvallen. De vijand deed eenige aan vallen, naar het schijnt óm ons van den rechter Dwlna-oever te verdrijven. Bij Abely In de streek van Dwinsk krach- lig infanterle-vuur. Op de wegen naar Wilna verschanst de vijand zich sterk. Bij Grodno, bij Skudel en langs den Njemen in de streek van de Ros-naonding verijdelden wij 8 Sept. het vijandelijk offensief. Vooral bij Skudel valt de vijand hevig aan. Wij zetten onzen terugtocht voort volkomen io overeenstemming met het gestelde doel, nu en dan tegenaan vallen doende o. a. bij Kokhovo. Ten W. van Skudel vluchtten de Duit schers voor onzen tegenaanval. Tusschen Njemen en Pripet trekken onze troepen terug naar de streek tusschen de Zelvl- anka en het gehucht Roesjany. Links van de Piipet verijdelden wij het vijan delijke offensief op den weg van Kamen Har Hirski naar Pinsk. Op de wegen naar Kovno hebben onze troepen, na een strijd tegen een sterke macht, die oprukte langs deH spoorweg OlitaKlevan dezen opmarsch doen mislukken. Verder naar het N.W. bij Trembovla bad het hervatten van het offensief tot resultaat een even belangrijk succes als dat bij TarnopoL Op 7 en 8 Aug. maakten wij hier 150 officieren, en 7000 soldaten gevangen veroverden wij 3 kanonnen en 36 Het leger van generaal Boehm Ermolli den. Hij moest dus verdwijnen. en mitrailleuses. Onze verliezen waren on- beteekend. Woensdag-avond trok de vijand in allerijl terug op de rivier Stryp achtervolgd door onze troepen. Sedert 3 Sept. vielen over het geheele Sereth- front in onze handen 383 officieren meer dan 17000 soldaten, 14 zware en 19 lichte stukken geschut, 66 mitrailleuses en 15 caissons. Onze'legers voeren met kracht de opgegeven taak uit en zien met vertrouwen de toekomst in. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 9 September. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwar tier Legergroep von Hindenburg. Van de Oostzee tot ten Oosten van Olita is de toestand niet noemenswaard veranderd. Tusschen Jezioiy en de Njemen biedt de vijand hardnekkig tegenstand. Onze troepen naderen Skudel (ten O.Z.O. van Grodno). Ten Zuiden van de Njemen heeft de vijand zich aan een nederlaag onttrokken door den terugtocht achter de Selwjanka (linker-zijrivier van de Njemen). Op den Westelijken oever handhaven zich nog slechts achterhoeden. De legergroep heeft 3550 gevangenen gemaakt en tien machinegeweren vermeesterd. Legergroep Leopold van Beieren. Ook deze legergroep heeft de Selwjanka op vele plaatsen onder gevechten met de vijandelijke achterhoeden bereikt. Ten Zuiden van Rozana is de overgang over de Rozanka geforceerd. De Oosten rijkschHongaarsche troepen rukken voort door het bosch ten Noordwesten van Selez (ten Oosten van Pruzany). Legergroep von Mackensen. Bij Chomsk hebben wij op den Noordelijken oever van de Jasiolda vasten voet ge kregen. Door ons oprukken naar het Noorden tot den aftocht gedwongen, heeft de vijand de stelling bij Bereza-Kartuska ontruimd. Tusschen Sporowskiesce en het Dnjepr-Boegkanaal hebben we ver der terrein gewonnen. Op het Zuidoostelijk gevechtsterrein is ten Zuiden van Ostrow de over de Sereth vooruitdringende vijand op zijn rechtervleugel teruggeworpen. WEENEN, 9 September. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het groote hoofdkwar tier Ons offensief in Wolhynië maakt goe den voortgang. Gisteren is het Russische front ten Noorden van Olyka doorbroken en Duno, de tweede vesting van den Wolhynische vestingdriehoek, genomen Gistermiddag is Oostenrijksche land weer en kavallerie de stad binnengetrok ken. De stroomopwaarts (Dubno ligt aan de Ikwa) liggende sperforten zijn in ons bezit. is lot den bovenloop van de Ikwa en over Nowo Aliksiniec (op de grenslijn, ten O.N.O. van Zalosce) doorgedrongen. De Russische strijdkrachten die in de streek ten Westen van Trembowla over de Sereth waren getrokken, zijn voor 't grooste deel weer over de rivier terug geworpen. In de gevechten, die daar tegen een vijandelijke overmacht zijn geleverd, hebben Duitrche garde-batal jons onder bevel van kolonel von Leu, met goed gevolg ingegrepen. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 9 September. (Wolft.) Of- fiicleel bericht uit het groote hoofdkwar tier In Argonne hebben onze Wurtem- bergsche ea Lotharingsche regimenten gistei en ten Noordoosten van Vienne Ie Chateau een aanval gedaan, die door de artillerie voortreffelijk werd onder steund. De Infanterie stelde zich stor menderhand in het bezit der vijandelijke stellingen over een frontbreedte van meer dan 2 kilometers en ter diepte van 100 tot joo meter, benevens van ver scheidene steunpunten, o. a. van het door de Fransche vaak vermelde veld werk Marie Thérèse. Dertig officieren en ipQp man zijn gevangen genomen 48 mitrailleurs, 34 mijnwerpers en een re volverkanon buitgemaakt. Duitsche vliegtuigeskaders hebben een aanval op Nancy gedaan. PARIJS, 9 September. (Havas.) Offi cieel bericht van vanmiddag: In Artois gevechten met handgranaten en geweervuur van loopgraaf tot loopgraaf tot in de sectoren Neu- ville en Roclincourt Vrij hevig geschut vuur ten Zuiden van Atrecht en in de streek van Roye. In Argonne zijn in de streek van Fontaine aux Charmes den geheelen nacht verwoede gevechten geleverd De Duitschers hebben herhaaldelijk met groote verbittering aangevallen. De Franschen hebben zich overal in hun stellingen gehandhaafd, behalve in een deel van een loopgraat ten Oosten van Binarville zij hebben enkele gevangenen gemaakt en een machinegeweer ver meesterd. In Lotharingen zijn enkele schermut selingen in het bosch van Parroy in voordeel van de Franschen afgeloopcn. In de Vogezen een gevecht met hand granaten op de hoogte ten Oosten van Metzeral. Fransche vliegtuigen hebben een 50 bommen geworpen op het station van Challerange. Vannacht heeft een Fransch luchtschip het station en de fabrieken van Mesles gebombardeerd. LONDEN, 9 September. (Reuter.) Maarschalk French meldtSedert den 30en Aug. eenige mijn- en aitillerlege- vechten ten oosten van Ypereu. Twee Duitsche vliegtuigen zijn neer geschoten. In den mooien brief, dien de tsaar aan den grootvorst heeft geschreven, verklaart hij, dat hij in het begin van den oorlog geen gevolg had kunnen geven aan den drang van zijn hart om zich aan het hoofd van de troepen te plaatsen, maar dat hij thans, nu het land ernstig bedreigd wordt, zich daartoe ge roepen gevoelt. Volgende zinsnede geeft echter te denken „De vijandelijke inval op ons westelijk front, die zich steeds krachtiger doet gelden, maakt voor alles een zeer nauwe samenwerking van alle militaire en bur gerlijke autoriteiten noodzakelijk, alsmede de samenwerking tusschen het opper commando van het leger en alle be- stuurs- en regeeringslichamen, hetgeen oorzaak is, dat wij geen voldoende aan dacht aan het zuidelijk front (den Kau- kasus) kunnen wijden. Met het oog hierop zie ik in, dat het noodzakelijk is, dat gij uw hulp verleent aan het zuidelijk front". De grootvorst is het hoofd der con servatieve partij in Rusland. Zou de Doema meer recht van meespreken in de Russische belangen gegeven en om dit te kunnen uitvoeren de conservatieve grootvorst van de baan geschoven wor den Men moet misschien ook een zonde bok hebben. Grootvorst Nicolaas was degene, die met den Franschen staf het krijgsplan tegen Duitschland uitwerkte en de „Russische stoomwals" voorbe reidde. Nu die stoomwals in een zuigpomp veranderd is, moet er natuurlijk iemand voor boeten, en die iémand is thans de grootvorst. Nu het op de eene wijze niet gaat, zal men het op de andere wijze beproeven en de oude leider moet plaat: maken voor een anderen. Dat deze de tsaar zelf niet is, behoeft geen betoog, maar men kon toch moeilijk den oom van den tsaar en den hervormer van het Russische leger gaan vervangen door een gewonen gene raal. Daarom moest de tsaar het wel doen. Het lijdt echter geen twijfel, of een ander zal hem bijstaan, vermoedelijk wel de nieuwe minister van oorlog Pawliwa- now. Dat deze onlangs minister Soechom- linow, die met den grootvorst samen werkte in de hervorming van het leger verving, was de eerste aanduiding van wijzigingen in de leiding van het opper bevel. ven is en dat nog wel op een kritiekste tijdstip van Rusland's nieuwe geschiede nis. In zijn boodschap aan leger en vloot is er echter geen zweem van beklag of een spoor van wrok. Zij is volkomen oyaal en pleit voor zijn hooge manne lijke karakter. Niettemin maakt de verwijdering van den grootvorst naar den Kaukasus een somberen indruk. De toestand. Een Zeppelin vernietigd. LONDEN, 10 Sept. (Spec. Dienst.) De bladen bevatten een Exchange-tele gram meldende dat bij Brussel een Zep pelin door een ongeluk vernield is, waar bij de inzittenden werden gedood. De Zeppelin-aanval op Londen. LONDEN, 9 September. (Reuter.) Het persbureau deelt mede Bij den nieuwen Zeppelin-tocht van gisteravond boven de oostelijke graafschappen en het dis trict Londen, zijn 12 mannen, 2 vrou wen ea 6 kinderen gedood 8 mannen, 4 vrouwen, en 2 kinderen ernstig ge wond 38 mannen, 23 vrouwen en 11 kinderen licht gewond. Allen zijn bur gers, op 4 soldaten ni, van wie 1 is gedood en 3 zijn gewond. De wisseling van het Russische opperbevel. Het bericht, dat de tsaar het opper bevel van het Russische leger op zich genomen had, maakte aanvankelijk geen anderen indruk dan een betooging ter ontkenning van de loopende vredesge- ruchten. Dat „vadertje" de troepen zelf zou gaan leiden, moest beteekenen, dat Rusland vast besloten was om den oorlog tot het einde te voeren. Echter blijkt die betooging een diepe ren grond te hebben. Dit wordt bewezen door het feit, dat grootvorst Nicolaas, die tot heden het bevel voerde, tot onder koning van den Kaukusus wordt benoemd en dus zijn invloed op het Oostelijk oorlogstooneel niet meer kan laten gel- De Duitsche en Engelsche pers. Naar aanleiding van het ontslag, aan den opperbevelhebber grootvorst Nlko- laas gegeven bevatten alle Berlijnsche bladen uitvoerige beschouwingen over de beteekenis daarvan, niet alleen op militair, doch ook op politiek gebied. Het heet, dat de grootvorst, de ziel der militaire partij en van hetpanslavlsme, in een kritiek uur den zwakken Tsaar wist over te halen tot de onderteekening van het mobilisatiebesluit, zonder den Tsaar er op te wijzen, dat daarmede de laatste brug naar den vrede werd afge broken, zoodat de grootvorst feitelijk den oorlog op zijn geweten heeft. De grootvorst vertegenwoordigt voor geheel Rusland en eveneens voor de entente de oorlogsidee. Te Londen, te Rome, maar vooral in Parijs, dat den grootvorst verafgoodde, verliest men de sterkste steunpilaar waar op het ententegebouw is opgetrokken. Niettemin eeren alle Duitsche bladen in den grootvorst een dapper eerlijk vijand. Ten slotte was echter het Russische wansysteem sterker dan zijn ontwijfelbare energie en militaire kennis. Daarom is het lot van dezen Romanow meelijwek kend. De Daily Chronicle vindt het natuurlijk dat den Tsaar in deze ernstige krisis in Rusland's geschiedenis het opperbevel over de strijdkrachten te land en ter zee op zich neemt. Hij is de vader van zijn volk in een zin, die voor ons westerlingen moeielijk te vatten is. Raadselachtig is de positie van groot vorst Nicolaas. Ondanks het hartelijk rescript van den Tsaar aan zijn neef, ziet het er naar uit, alsof die merkwaardige man voorlooplg verdwijnt. Nu de Tsaar het opperbevel over leger en vloot op zich neemt, was een veran dering in de positie van den grootvorst onvermijdelijk. Er kunoen niet twee opperbevelheb bers tegelijk zijn, maar zijn overplaatsing naar den Kaukasus vestigt eenigszins den indruk, alsof de grootvorst opzijgescho- De troepen van het leger Boehm- Ermoelll zijn reeds Dubno binnen getrokken. Nadat de Russen, ge lijk gezegd, de heuvelstelllngen ten Oos ten en ten Zuidoosten van Brody had den moeten ontruimen en over de rijks grens teruggaan, rukten de Oostenrijkers verder naar het Oosten langs den weg LembergDubno, alsmede ongeveer evenwijdig daarmee tegen het heuvel achtige steenkolendistrict van Kremenec op. De bovenloop van de Ilcvva, die langs den Westrand van dit steenkoleadistrict loopt, was reeds op verschillende pun ten bereikt en het verlies van Dubno derhalve te voorzion. Iatusschen is echter het leger der cen- tralen, dat van Luck kwam, van den weg LuckRowno eenigszins "naar het Noorden afgezwenkt. Dit leger is door de moerassen van de Putilowka heen getrokken en op Derazno en Biczal aan gerukt, plaatsen aan de rivier de Goryn of Horyn, waarachter de Russen nieuwen tegenstand schijnen voor te bereiden. De opmarsch der centralen in dit gebied richt zich dus in een richting ten Noor den van Rowno. Slagen zij erin bij voor noemde plaatsen de overgangen over de Goryn te forceeren, dan wordt de spoor weg RownoLuininec, de eenige spoor weg dwars door de moerassen, ernstig bedreigd en schijnt de val van deze ver stekte plaats onvermijdelijk. Op deze beweging heeft de mededeeling uit Wee- nen betrekking, dat ten Noorden van Olyka het Russische front doorbroken is. Deze doorbraak heeft echter nog niet betrekking op het front aan de Goryn, maar zal waarwaarschijnlijk de centralen eerst in staat stellen tot aan deze rivier door te dringen. Valt, (n het algemeen gezegd, met de vestingdriehoek in Wolhynië de flaok- steun der Russische legers in Gallcië weg, in het bizonder bedreigt de boven nader aangeduide opmarsch naar Dubno en het heuvelland van Kremenec de Russische Scetb-stelling van terzijde, terwijl het tegenoffensief der Russen aan laatstgenoemde rivier ten Zuiden van Trembowla evenmin als ten Oosten van Tarnopol hoe schitterend het op zlch- zelve moge geweest zijn, ten slotte niet doorgezet is kunnen worden. Wij ver wachten dan ook, dat de Russen eerlang van de Sereth naar de Zbrucz (de rivier die de rijkgrens vormt) zullen moeten teruggaan, tenzij er in Wolhynië voor alsnog een ommekeer mocht plaats vin den. Merkwaardig is dat de Russen melding makeu van een krachtig offensief .van de centralen langs den weg van Kamlen Koszynski naar Plnsk. Deze weg komt van Kowel en beschrijft een groote boog naar het Noorwesten. Hij volgt over aanzienlijken afstand de grens tussche de gouvernementen Grodoo en Minsk. Op den landtong tusschen de Roklt- nomoerasseo, die bij Pinsk eindigt, dui den nu de Duitschers hun front aan als liggende tusschen het meer van Sporo- wo en het Boeg-Dojeprkanaal, waarmede de vooruitgang van de legergroep Mac kensen in deze streek op een 15 K.M wordt gesteld. Het zijn Oostenrijkers, waarschijnlijk de troepen van Jozef Ferdinand, die in de bosschen ten Noordoosten van-Sielec oprukken en Mlchalin bereikteD, dat aan den w^.g SlelecRozany, een 23 K,M ten zuiden van laatstgenoemde plaats ligt, ten Zuiden waarvan andere troepen van de legergroep van Leopold van Beie ren over den moerassigen loop van de Rozanka trokken. Dat de Russen op den linkeroever van de Njemen over de Selwjanka terug zouden gaan, was reeds te voorzien. Op den rechteroever van de Njemen bieden de Russen een hardnekkigen tegeastand In het Noorden schijnen de Duitschers pogingen aan te wendeo, hun front lang den linkeroever van de Duna te verbree den. houdt nooit op. Moeders hebben sleede haar handen vol, de zorgen voor het huishouden en de kin deren gaan steeds door en zoodoeade hebben zij geen tijd om de noodige ru9t en afleiding te nemen, geen tijd om acht te alaan op waarschuwende pijnen. En zoo gaan zij lijdza m voort, zoo goed als zij kunnen. Zij besohonweD, de hevige terneerdrukkende pijnen in de lendenen, die bukken of op staan tot een kwelling maakt dat ver moeide, doffe gevoel, waaraan zij zich niet onttrekken kannen die ellendige zvaktp, hoofdpijn en duizeligheid, die haar werk dubbel zwaar makeD, als kwalen aan vrouwen eigen. Doch het is niet noodig dat vrouwen al tijd lijdende zijn. Er zijn minder vrouwen» kwalen dan gedacht word', vaker zijn hm kwalen te wijten aan o»etwerkte nieren, die haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, niet behoorlijk verrichten, waardoor die onzaiverheden, die in het bloed achter blijven, langzamerhand ziekte door uwe ge heele gestel verspreiden, Fostet's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas en zorgen voor een geregelde. urine-»f;cheiding, waar door de onzaiverheden afgevoerd worden. Zij zijn derhalve bekend als het geneesmiddel bij uitnemendheid tegen slle nier-en blaas- kwale». Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Tumouliu, Markt. Toezending geschiedt fran co na onlv. v.postwiesel f 1.75 voor ééu, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand ",SJ handelsmerk. 8243 N. O. T.-boeien te Rotterdam. Naar aanleiding van de te Rotterdam door de N.O.T. opgelegde boeteD heeft gisteren in de Kamer van Koophandel te Haarlem, de heer A. De Clercq o a. gezegd Het blijkt dus, dat verschillende kooplieden of handelaren zich, met het doel om buitensporige winsten te be halen, niet ontzien hebben, de voorwaar den te ontduiken, waaronder de N.O.T. ha?r medtwerking verleent voor het in voeren van goederen 'w ons land. Wel zal hieruit geen >casus belli* ontstaan, maar toch kan het gevolg zijn, dat de Engelsche regeering bij 't bekend wor den dier ontduikingen voortaau geen uitvoer meer zal toestaan door bemid deling van de N.O.T., wat thans nog slechts de eenige wijze van invoer van En geland Daar ons land is. Dat dit groote schade kan toebrengen aan den eerlijken handel en in 't algemeen aan ons land, wanneer de noodige goederen of arti kelen niet meer verkregen kunnen wor den, ligt voor de hand, en 't is om die redeo, dat onze Kamer een waarschu wende stem wil doen hooreD, ten einde te voorkomen, dat Engeland voortaan den uitvoer naar ons land verbiedt, het geen, naar mij van goede zijde ter oore is gekomen, reeds voor verschillende artikelen is geschied. Uitvoer van paarden De paarnenuitvoer via Oldenzaal blijft volgens de Msb. enorm. vVerden de vorige week ruim 2000 dezer dieren uitgevoerd, deze week zal dit getal ook zeker worden bereikt. Gisteren alleen giogen er ru'm 600 over de grens. Reeds vroeg in den morgen begint de drukte en wemelt het er van Duitsche kooplieden. Het is er een formeele paar denmarkt, waar Hollandsche handelaren hun dieren verkoopen aan de Duitsche. De spionnage-zaak. Men seint uit Gorinchem Omtrent de spionnage nabij Woudrl- chetn kunnen wij nog nader mededeelen, dat behalve de oude schuit of ark zeer vermoedelijk ook nog tegelijkertijd van een motorjacht gebruik werd gemaakt. Dit jacht voerde den naam van >Cupl- do«. Behalve dat het op de Merwede kruiste, heeft het ook io de groote haven van Gorinchem gemeerd gelegen. Door de justitie is te Gorinchem betreffende dit vaartuig onderzoek Ingesteld. Inmid dels is de »Cupldo« niet meer gezien en

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5