Nummer 75 Donderdag 16 September 1915 68e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwijksche Stoomdrukker!) Antoon Tielen Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen 1VHXXK* Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. [ets over de schoen industrie in Amerika. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."&. Franco per port door het geheele ryk f 0.90 Brieveningebonden stukkengelden err A-anco te senden aan den Uitgever. UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Ad js ECHO. Prijs oer AnvsKTBNTifiN 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en fdvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneoren ontvangen de nog voor dien da tum verschijnende nummers gratis RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 11 Sep tember, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Ongeveer 10 uur -opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig wethouder Simonis met ken nisgeving. AAN DE OROE 1. Beëedigiug der nieuw benoemde leden. Nadat de leden M. Zijlmans, de Bondt en Dorrenboom, alsmede het nieuwe lid W. A. Martens in handen van den Voor zitter de bij de wet voorgeschreven eeden hebben afgelegd, verklaart de ..Voorzitter hen voor geïnstalleerd. Te vens feliciteert de Voorzitter hen met hunne herbenoeming en spreekt de hoop uit dat zij nog vele jaren zitting mogen hebben in het college tot groei en bloei van de gemeente. Het lid M. Zijlmans dankt den Voor zitter voor de gesproken woorden. Het nieuwe lid de heer W. A. Mar tens, zegt dat de taak die hem is op gelegd, nogah moeilijk is, doch hij zal deze naar beste weten trachten te ver vullen. Voorts brengt spr. nog een woord van dank aan de kiezers. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Iogekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat de gemeente over het Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." goed slot van 1914 kan beschikken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het suppletoir kohier Hoofdei. Omslag. Adres van het bestuur van den bond van gemeente-politiebeambten, waarbij gewezen wordt op de noodzakelijkheid van loonsverhooging voor het politie personeel. Het voorstel van den Voorzitter om dit stuk bij de a.s. gemeente-begrooting te behandelen, wordt met algetneene stemmen goedgekeurd. Voorts worden de andere stukken alle voor kennisge ving aangenomen. 3. Aanbieding begrootiog van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1916. Wordt besloten het eindcijfer in de gesloten vergadering mede te deelen. 4. Benoeming commissie tot onderzoek van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter benoemt hiervoor de leden D. Timmermans, J. C. Schoenma kers en P. v. DongeD, die allen huane benoeming aannemen. 5. Ontwerp besluit tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1915. Conform het voorstel wordt met al- gemeene stemmen besloten de begroo ting te wijzigen tot een bedrag van f210 90. 6. Circulaire van den heer Commissaris der Koningin met verzoek uit de gemeen tekas een bedrag voor het Kon. Nat. Steuncomité beschikbaar te stellen met voorstel van Burgemeester ec Wethou ders op dit verzoek niet in te gaan. De Voorzitter stelt voor in verband met den toestand der finantiën geen bedrag uit de gemeentekas te verstrekken, of schoon ook allen overtuigd zijn van het goede doel. Spr. hoopt echter dat de leden hunne kennissen zullen opwekken tot bijdragen. Het lid D. Timmermans r.especteert het advies van B. W. en gelooft zeker dat 't den raad spijt niets uit eigen fi nantiën te kunnen geven. Het voorstel wordt nu zonder verdere bespreking aangenomen. 7. Vaststelling suppletoir cobier van de onderhoudsbelasting. Met algemeeoe stemmen wordt beslo ten dit cohler vast te stellen op een bedrag van f 13,48 en dit bedrag in 1 16.) Das acht dagen voor de vergiftiging van het kind van mavroaw vod Oldenkammer. Kwaamt gij dikwijls in hst huis van den kapitein Ik betrad het na deae gebeurtenissen voor de eerste maal. Hebt gy bloedverwanten bier in de stad Ik woon bjj myn moeder. Bovendien heb ik hier een zwager, die drogist is. Zyn naam is Ednard Scbulz. Ja, mijnheer. Bereid hy ook recepten? Een vluchtig lachje speelde er om de lippan van den rechter. Het is bewezen, dat uw zweger genees middelen verkoopt. Hebt gij ze zelf niet eons by hem gekocht Zeker onbeduidende middeltjes. Boven dien leverde hy ray verf. De rechter maakte eenige aantoekeningen- Een plotselinge gedachte roes er by Johanop" Waartoe diende dit persoonlijk verhoor? Waar" toe de vragen naar de zaken van zyn zwager1 Zou men reeds ontdekt hebben, dat dr. Mid delwald by hem morphine had gekocht? Hy wilde den rechter moedselen, wat hy wist, wat hy geloofde, toen deze weder opkeek en voortging -~ Waart gy gisterenavond by uw zwager? —■Ja. Wy hebben met elkaar gepraat en een glas bier gedronkon. Ik ben ook te weten gekomen dat eeD dag voor den dood van de kleine Emmy Oldekammer een beer termijn te betalen. 8. Uitloting vaa aandeden in verschil lende geldleenlngen a- Twee aandeelen No. 25 en 31 ieder groot f250 der leeniog van f15000 per resto groot f 3500. b. Een aandeel No. 27 ad. f 500 of twee aandeelen ieder groot f250 der leening van f 20.000 per resto groot f 13.000. c. Een aandeel No. 10 groot f 250 der leeniog van f4000 per resto groot f 750. d. Een aandeel No. 11 groot f 125 der leening van f4000 per resto groot f 2875. e. Een aandeel No. 30 groot f 150 der leenlng van f 6000 per resto groot f5250. f. Twee aandeelen No- 18 en 26 ieder groot f300 der leening van f 12.000 per resto groot f 9600. g. Een aandeel No. 6 groot f 250 der leening van f 5000 per resto groot f 4500. De agenda afgehandeld zijnde vraagt het lid D. Timmermans of er reeds keuringen van vee plaats hebben nude veearts hier is. De Voorzitter zegt dat dit nog niet is kunnen geschieden, daar de stempels nog niet klaar zijn. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Hoe de toestand der schoenindustrie in Amerika thans is wordt dooi eene Duit- sche correspondentie in „Schuh und Leder" ons als volgt medegedeeld. De industrie der Vereenigde Staten van Amerika is, om welke reden dan ook, in de laatste maand in eene hoopvolle stemming gekomen. Men houdt daar met een spoedig sluiten van den vrede rekening en de markt is, met het oog op de toestanden, die na den vrede zullen intreden, weder zeer levendig geworden. Men-is hier de meening toegedaan, dat de handelsbetrek kingen tusschen Duitschland en En geland waarschijnlijk zeer langen tijd verbroken zullen zijn, wat de Ameri- kaansche industrie deels ten goede, deels ten nadeele zal strekken Tot nu daar morphine heeft gekocht. Da rechter zag hem Bcberp aan. Hij hield onwillekeurig op en bloosde. Hy dacht aan do vermuDiDg van zijn zwager hem ni6t te verraden, dat by vergift verkocht, daar hij dan in onaangenaamheden kon komeD. Het deed hem leed, dat by dat woord had ge sproken en hij voegde er snel aan toe Ten minste, ik geloof, dat dat het geval is geweest. Ab, gij gelooit het? Hobt gy zelfs nimmer morphine gekocht Ik NeeD. -— Hebt gy niet gisteravond een klein doosje meegenomen Dat is zoo. Wat bevatte het doosje.' Het doosje? Niet», geloof ik. Hebt gy hot doosje nog? J». Wilt gij mij het doosje eens laten zien? Hier is het. Johan reikte het doosje aan den rechter over, die het opmerkzaam bekeek. Dan zeide bij langzaam Op het etiquette staat bet woord mor phine geschreven - zooals ik zie, bevindt er zich in het doosje nog eenig wit poeder waar schijnlijk morphine mijnheer de griffier, aldus wendde hy zich plotseling tot dezen, wilt gy het dooBje bawaren Mijnheer Penkort, het doet my leed maar ik moet u in preventieve hechtenis doen stel- len. Johan schrikte hevig. Mijnheer de rechter, zeide hij. terwyl een vnurroode gloed zyn wangen kleurde er bestaat hier een allertreurigst misverstand. Dit doosje heb ik meegenomen, omdat de heer vaD wien ik daar straks sprak, in dit doosje morphine kocht, maar het achterliet, doordien by Uet vergift in een papieren zakje wilde hebbeD. De rechter lachte. In een zakje van krantenpapier? vroeg by licht spottend. Ik weet het niet maar myn zwager en myn znster zullen het wel weten. Wij zullen 8iöo, mynheer Penkert, Od- dertusschen moet ik echter myn plicht ver vullen ik moet u in voorloopige bewaring doen stelleD. Ik zal geen weerstand bieden. Mag ik echter vragen waarvan men my beBcbnldigt? Ik zal bet u zeggenmen heeft u al dien tijd in het geheim nagegaan men heeft gezien, dat gy in stille omgingt met mejnf- froaw Van Helden, men heelt u meermalen in den winkel van uw zwager gezien en men maakt daaruit de gevolgtrekking, dat gy het meisje het vergift verschaft heb*. Welk een dwaasheid Mynheer de rechter ik verzeker u Gy zult nog gelegenheid krijgen uw ver klaringen af te leggen. Of hebt gij thans nog iets te zeggen Zeker, en wel iets van het grootste gewicht. Mejuffrouw Van Holden is onschuldig evenals ik de eigenlijke daderes doch neeD, ik kan de daderes niet noemen. Ik mag niet denken, dat de moeder haar eigen kind zou willen vermoorden. Er moet hier eeD aller treurigste vergissing plaats hebben, een ver wisseling wellicht. Maar, mynheer de rechter, ik geloof te kunnen bewijzen, dat niet me juffrouw Van Heldeo, maar mevrouw von Oldenkammer in het bezit van het vergift was. Daar ben ik toch nieuwsgierig naar Haastig vertelde Johan wat hy wist, terwyl de rechter opmerkzaam luisterde. Gy wilt uw verklaringen onder eede bevestigen vroeg bij. Natuurlijk. Overigens böwyzen uw opgaven al beel weinig. Dat dr. Middelwald mevrouw Von Ol denkammer een betrekkelijk gevaarlijk ver gift voorschreef, kan waar zijnik zal dit punt door dr. Middelwald zelf laten ophelde ren dat de dokter by uw zwager morphine beeft gekocht, is in 't geheel niet bewezen maar aangenomen, dat het bewezen was, aan genomen, dat de arts mevrouw von Olden kammer vergift bad voorgeschreven, dan nog zoudt gij zeker niet de vrijmoedigheid bezit ten de moeder wegens vergiftiging van haar kind aan te klagen Johan liet bet hoofd op de borst zinkeD. Hijzelf was niet in staat deze vreeselijke aan klacht staande te houden eu hy voDd geen toe hebben eenige Amerik. schoenfinna's alsmede fabrieken voor de vervaardi ging van schoenmachines,hunne centrale voor Europa in Engeland gehad. Zou den de handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Engeland verbroken of gestoord worden, dan zal, naar alle waarschijnlijkheid een verandering in den toestand moeten komen. Duitschland zal zoo goed als zeker verlangen in de toekomst rechtstreeks met de Amerikaan- sche leveranciers in onderhandeling te treden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat er na den oorlog Amerikaansche agentu ren in Duitschland gevestigd moeten worden. Dit zal niet slechts een grooten invloed uitoefenen' op de Amerikaansch- Duitsche betrekkingen, maar waarschijn lijk ook op het het geheele bedrijfsleven van het Europeesche continent, met in begrip van Oostenrijk, Holland, Zwe den, Noorwegen en Denemarken. Men gelooft daarom hier, dat de Duitsche invloed op deze markten sterker is dan voorheen. Door eene verstoring der rechlstreeksche betrekkingen tot Enge land, zou voor de Amerikaansche indus trie een groot veld aldaar openkomen, waar tegenover staat, dat door onmid dellijke verbinding met Duitschland, dit laatste land grootere hoeveelheden goe deren van Amerika zou kunnen plaatsen, Er is reeds de aandacht op gevestigd, dat de lederindustrie der Vereenigde Sta ten, tengevolge der leverancie van verf stoffen, zeer van Duitschland afhankelijk is. Nu reeds is aangetoond, dat de onderbroken leveranties, vooral van zwarte kleurstoffen, een zeer ongunstigen invloed op deze industrie uitoefent. Het leder is niet slechts duurder gewor den, wijl het verbruik het aangebodene ver overtrof, maar ook, wijl de verf- en looistoffen zeer in prijs gestegen zijn. Het gebrek aan verfstoffen is overigens vrij algemeen en hieronder lijdt de in dustrie niet alleen in de Vereenigde Staten, maar ook in Kanada en Zuid- Amerika. Vooral in Zuid Amerika doet dit gebrek zich sterk gevoelen. Inkoopers van daar zijn -naar de Vereenigde Staten gereisd teneinde hunne behoeften te dekken, doch zij zijn er niet in geslaagd, groote inkoopen af te sluiten wijl er ook in de V. S. een tekort aan die stoffen is. woordeü. Gy ziet het, myn waarde, ging de rech ter voort op welken zwakken grond uw vermoedens stenneD. Het ban door een vergissing gebeurd zijn. Ook het veroorzaken van den dood door nalatigheid is strafbaar. Ik zul echter doen navorschen of dr. Middelwald mevrouw Von Oldenkammer morphine heeft voorgeschreven, jaist Is dat het geval, dan zal mevrouw Von Oldekammer nog wel in het bezit, zijn van morphine of anders heeft mejuffrouw van Helden het zich toegeëigend. Onmogelijk is niets, mijn waarde. Hebt gy er nog iet a nan toe te voegen Neen, antwoorddo Johan toonloos en in vertwijfelende stemming. Op dit oogenblik trad een gerechtsdienaar binnen en overhandigde den rechter een in grauw pakpapier verborgen voorwerp. Hebt gij ietB gevonden vroeg de rechter. Deze blikken doos, luidde het antwoord, en onder de tuben verf, die er zich in be vonden, een doosje met het opschrift nalorphi ne". Ah de rechter maakte het pak. dat hem overhandigd was, open Een kleine zwar- gelakte Hikken doos kwam te voorschijo. De rechter wees hem Johan aan en vroeg Kent gij deze doos Zeker - daar bewaar ik myn verf in. De rechter opende het deksel. Juist, zij is gevuld met tnben verf. Maar zonderling, onder de tuben bevindt ziob een klein doosje, dat groote overeenkomst met dat, hetwelk gy by u hadt. Ook bet op schrift van dit doosje luidt nmorpbine" en er staat de naam op van een apotheker. Boe komt gij nu aan dit tweede doosje Johan's verbaziBg wbb greDzelooB. Hij staar de met groote oogen naar bet kleine voorwerp, dat de rechter in de hand hield en was niet in staat een woord te uiteD. Weluu ging de rechter voort, wilt gy gren opheldering geven Men moet het doosje onder de tuben verf gelegd hebben zonder myn weten. Dat antwoord bon men vooruit verwach- Behalve verfstoffen ontbreken ook nog fixeerstoffen, terwijl de kwaliteit van het voorradige te wenschen overlaat. Dit euvel is vooral bij de .fabricatie van licht leder voor zomerartikelen aan het licht gekomen. Dit leder zou, naar al gemeen verzekerd .wordt, in lange zoo goed niet zijn dit jaar als vroeger. De vraag naar schoenen, voor militaire mogendheden, z. w z. voor de Geal lieerden is nog altijd zeergroot. Vooral Frankrijk schijnt slecht in zijn schoen werk te zitten. Uit de statistieken over de eerste negen maanden van den oorlog, welke wij thans te onzer beschikking hebben, blijkt, dat Frankrijk voor 16 millioen Mark schoenen uit Amerika betrokken heeft. Deze som voor zich zelf al zeer groot, krijgt eerst dan hare volle beteekenis, als men weet, dat Frankrijk vroeger nooit meer dan voor ongeveer 120000 Mark aan schoeisel placht te koopen. Na?r het uiterlijk te oordeelen, zou men mogen aannemen, dat Duitschland op indirecte wijze het Amerikaansche bedrijfsleven beinvloed heelt In vroegere jaren toch heeft Duitschland altijd schoenen uitgevoerd naar landen, als Holland, Denemarken, Zweden en Noor wegen. Het spreekt haast als van zelf, dat door den oorlog deze export zoo goed als geheel heeft opgehouden en die landen getracht hebben op eenige andere wijze in hunne behoeften te voorzien. Zij hebben dit vooral gedaan door grootere inkoopen in Amerika, dat voor ongeveer 4.000 000 Mark meer aan de overige landen van Europa behalve aan Engeland verkocht heeft. Engeland zelf heeft dit jaar niet meer dan anders betrokken, doch zou in de laatste maan den aanzienlijke bestellingen hebben gedaan. Hieruit blijkt dus, dat Engeland bij het uitbreken van den oorlog tamelijk rijk van schoenen voorzien was. Van den anderen kant heeft er Engeland veel toe bijgedragen om de lederprijzen in de Vereenigde Staten in de hoogte te drijven, doordat zijn fabrikanten reus achtige lederbestellingen daar gedaan hebben. De uitvoer van leder naar Engeland gedurende 9 maanden ver tegenwoordigt in gewone omstandighe. den een waarde van ongeveer 16 ten, antwoordde de rechter van instructie droopjes. Ik zou alleen wel willen weten, wie het doosje in de blikken trommel kan hebben gelegd. Zooals ik weet, was mejuffrouw Van Helden eenige uren in uw woning. M*a? niet in myn atelier. Wie kan dat zeggeD Gisteren was mevrouw van Olden kammer by myn moeder en zij liet zich myn atelier tooner. En gy gelooft, dat mevrouw von Olden kammer het doosje ouder de verf boeit gelegd. Ja, antwoordde Johan met een diepen znsht. Gy maakt gewaagde gevolgtrekkingen, merkte de rechter spottend op. Dooh voor- loopig hebt gij aan uw verklaringen seker wel niets toe te voegen- NeeD. Mug ik u daD, mijnbeer de griffier, ver- soeken het proces-verbaal van dit verboor te teekenen en voor te lezen Met eentonige stem las de griffier de aoten voor. Is het zoo ia orde Ja. Werktuigelijk Batte Johan sjjn naam onder bet stok. Da rechter schelde. De politiebe ambte die Joban gebracht bad, trad binnen, Ziehier het bevel tot voorloopiga gevac- geueming tegen Joban Penkort. Breng dien beer in hechtenis. In stomme berusting liet Johan alleB met zich geecbieden. Eerst in de kleine cel OBt- waakte by ait syn verdooving en bil kon een droevig lachje niet weerhouden. Zulk een dwaling had bi.i vroeger wel niet voor moge lijk gehoudeD. Toen hy kalmer geworden was en over zyn toestand nadacht ondervond hij een zekere genoegdoening by was op het rechte spoor, dat stond tbana onomstootelyk bij hem vost en oven onwankelbaar was zyn vertrouwen bet verwarde net van dezs ge heimzinnige gebeurtenissen uit elkander te kunnen haleD. Hij vroeg papier en inkt en ichreef eenige regels aan den advocaat Mewes hem verzoekend, by bem te willen komen. tmiirr-trni i -■^-nina>rTw^nww»iT'i>iww>_j._Lj.i_ h»».biiui.wi. ,ji i_ui—rif—uin i De Echo van het Zuiden, Waalwljksclie en l.aisslraalsrkr Courant, Dot weet ik niet. Onmogelijk. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1