Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 75 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1915 38e JAARGANG Waalwijk, 15 Sept. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 3651 W. B. Vervoer militaire verlofgangers. Op allerlei wijzen trachten de spoor wegmaatschappijen den militairen verlof gangers ter wille te zijo. Ten einde den militairen, gelegen ia garnizoenen nabij stations der lijn VHertogenbosch-Lage Zwaluwe in staat te stellen zoo laat mogelijk van Rotterdam of Den Haag terug te keeren is door de S.S. bepaald dat deze militairen zonder verhooging via Utrecht's-Hertogenbosch mogen reizen mits vertrekkend van Rotterdam (Maas) met den trein van 9.31 n.m.; van den Haag (S. S.) met den trein van 9.44 n.m. Gemeentelijke vischverkoop. Morgen, Donderdag, des namiddags ten 4 uur zal in het gebouw der >Bo- termijn* alhier de eerste vischverkoop van gemeentewege plaats hebben. De verkoop geschiedt tegen vooraf vast- gestelden prijs, dus geen afslag. Aange voerd wordt kleine schol en schelvisch. Tijdens den verkoop is alleen de keuze In de soort toegelaten, overigens wordt de visch voor den voet verkocht per gewichthet uitzoeken van visch van bepaalde grootte is dus uitgesloten. Voorloopig wordt slechts kleine schol en kleine schelvisch aangevoerd. Deze visch is evengoed in conditie als de grootere soorten, die evenwel duurder zijn. Aangezien echter 'het verstrekken van goedkoop volksvoedsel het hoofd doel van den gemeentelijken verkoop blijft, zal dus de aanvoer in hoofdzaak zich tot de goedkoopere soorten bepalen. De visch wordt aangekocht door be middeling van het Rijks Centraal Bureau tot den afzet van visch aan den Rijks- vischafslag te IJmuiden, in ijs verpakt en rechtstreeks verzonden naar hier. De prijs is voor deze week bepaald op 11 cent per pond voor schelvisch en schol. Ongeval. Dezer dagen had de werkman B. op de stoomlederfabrlek der firma v. I. W. Co. het ongelukmet arm en schouder tusschen zijne machine te geraker, zoodat deze llchaamsdeelen nogal ernstig werden gekwetst. Militaire sportfeesten. In het Stadion te Amsterdam hebben Zondag groote militaire sportfeesten, waarbij vertegenwoordigers van alle wa pens en regimenten uitkwamen, plaats gehad. De IVde divisie heeft daarbij schitte rend succes gehad, nl. van de 9 beschik bare eerste prijzen behaalde zij er 6, behalve nog 13 andere prijzen. Generaal Weber heeft in verband hiermee eene dagorder tot zijne divisie gericht, waarin hij de commissie (w. o. officier van gezondheid 2e klas, C. A Ide alhier), en de maoschappen hulde brengt. Concertgebouw 's-Bosch. Zondag- en Maandagavond was het zeer druk in de zaal van 't Concert gebouw voor de bijwoning van Scbellevis- Mie, dat uitstekend van stapel liep en groot succes had. Aller verwachting was gevestigd op Dinsdag, de openingsavond van «In 't gedrang» van Henri ter Hall. Maar al spoedig bleek den wachten den dat hier iets niet in orde was. Toen ten slotte de deuren geopend waren vernam men dat de dynamo defect was, dus geen electrisch licht, wat wil zeg gen dat de utivoering niet door kon gaan, indien er geen verhelpen aan was. Alles werd gedaan, de beste electriciens kwamen te hulp, een nieuwe dynamo werd aangevoerd, maar tevergeefs. Ten half tien werd het wachtende publiek medegedeeld, dat de voorstelling door force majeure niet kon doorgaan. Een groote teleurstelling zeer zeker èn voor 't publiek (wiens plaatsbewijzen geldig bleven of dat z'n entréegeld kon terug- bekomen) en voor Ter Hall en voor de directie van 't Concertgebouw, die ook op andere wijze gedupeerd werd, door dat haar administrateur niet opgewas sen bleek tegen den stroom van 't publiek en ten slotte geheel ontdaan 't bijltje er bij neer moest leggen. Vandaag hoopt men alle kwalen te hebben opgelost en zal van avond de eerste opvoering van Ter Hall's pracht- revue gaan, zeer zeker wederom voor een groot publ'ek, dat er na deze, nog vier avonden van kan genieten. De Landstorm Het Vrijddgavoad verschenen kuniuklijk- besluit, waardoor tij, die iu 1892 geboren zijn, van 1 October af tot den Landstorm zullen behooren, beteekent, merkt de Tel. op dat de regeering thans gemichtigi is de lichting 1912 van den Landstorm, d. w. z. de vrijgeloten en vrygestelden van die lich ting na 1 October onder de wapenen te roepen. Aangezien de lichting 1914 in October en de lichting 1918 in November opkomt, bestaat de mogelijkheid, dat de lichting 1912 iu December zal worden opgeroepen. Spoedig zal hieromtrent wel zekerheid komen. Dispensatie onthoudingsivet. Door Z. H. den Paus is voor het Bisdom '0 Bosch tijdens dezen oorlog algehoele dis pensatie verleend in de Keikelyke Onthou- dingswet, Goede Vrijdag alleen uitgezonderd le. Voor de gemobiliseerde militairen. 2e. Voor de vreemde vluchtelingen. 8e. Voor de huisgezinnen of komranni- teiten waar bovengenoemden verblijven. Militaire hinderniswedren. Hollander gedood. Bij de laatste Zeppelin-aanval boven Londen is de Hollander, de heer Stolz uit Oss, werkzaam bij de firma Jurgens te Londen, door een bom gedood. Hij nam afscheid van zijn meisje en werd plotseling gedood. Zijn aanstaande be kwam geen letsel. Het lijk van den heer Stolz, zoon van Dr. Stolz, zal Zaterdag te Oss aankomen en daar ter aarde worden besteld. BAARDWIJK. Zoadag 12 Sept. j.l. her dacht het R.K. Ziekenfonds »8t. Clemens" haar 12,/2-j»rig bestaan. Het bondtloka&l waarin de feestvergadering plaats had, was om 5 nur tot in alle hoeken gevold. De voorzitter heette de aanwezige hartelijk wel kom, iu het bizonder den WelEerw. Zaergel. Heer F. Franssen, Subregent van het Semi narie te St. Michiels-Gestel, oud-kapelaan van Baardwijk en oprichter van genoemde vereeniging, alsook aan de harmonie der jongens-congregatie te Drnnen en de R. K. Zangvereeniging van Baardwijk, waardo)r deze feestvergadering werd opgeluisterd en opende de vergadering met den gebr. Chr. groet. De op het program voorkomende uummers werden in volgorde uitgevoerd. De secretaris bracht een zakelijk verslag uit over den tyd dat de vereeniging bestaan heeft. Na dat no. 7 van het program was afgewerkt, hield de WelEerw. Zeergel. Heer Fransen de feestrede met het onderwerp de beteekenis van /ySt. Clemensvereeniging'. Spreker uitte zijn vrengde, dat Baardwijk hem bij deze gelegenheid niet had rergeten en besprak in den breede hei door hem gekozen ouderwerp, met het hem eigen redeoaarstalent. Na ruim een half nar ge sproken te hebben, verliet spreker het po dium en uit volle borst werd het lang zal hij leven door de toehoorders aangeheven. Hierna werden de op het program voor komende nummers verder afgewerkt, waar van Muttersegen (dubbel quartet) van A. Cpladen en Julie van Jos. Baamann met polka pour piston, solo, door H. Brok, zeer in de smaak vieleD. Omstreek 9 uur sloot de voorzitter, na zijn dank gebracht te hebben, voor het welslagen van den avood, de vergadering met den gebr. chr. groet en keerden allen hoogstvoldaan huiswaarts. CAPELLE. Verleden week slaagde de gebroeders A. W. Verheijden en A. G. Verheijden alhier, beiden voor de le klasse van hit gymnasium te 'e Bosch. P. Rui tenberg, woonachtig te Waspik, Blaagde voor de le klasse der H. B. S. te'sBoscb. Alle drie haddeu hunne opleiding genoten van den heer W. G. Treffers, rustend hoofd tener school alhier. CAPELLE. DeWelEerw. heer Ds. Koster en ouderling J. A. Verheijden honden in de gemeente eea collecte voor het oprichten van een militaii tehuis. 2e luitenant Palsma alhier won Zondag jl. te Amsterdam den tweeden prys met het polsstok hoogspringen. Hij sprong een hoogte van 2.95 M. WASPIK, Bij gelegenheid van de a.s. missie zal hier ook bet 50-jarig bestaan van de H. Familie gevierd worden. 18 October zal hier de groote najaars- markt gehouden worden. Kramers en aan voerders van vee betalen geen marktgeld, terwijl onder de laatsten nog een tiental premies zullen verloot worden. RAAMSDONK(DORP), De landbouwer H. C. de Bont vond gistermorgen een 4- jarig paard ter waarde van f 700 dood in den stal. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Het rooien der aardappelen is in vollen gang. De prijzen der eigenheimers varieereu van f 2 tot f 2.25. Het beschot is zeer be vredigend. De werkman P. Oljens kwam te R'veer op het terrein der firma M. Ver schuren Zn. tnsschen de buffers der tram- wagens. De zwaar gekneusde rechterarm moest door dr. Lips worden verbonden. RAAMSDONKSVEER. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op Donderdag 16 September, des namiddags te 7'/a aur, 'u de Oade O. L. School alhier. Agenda Diverse besprekingen. G'BERG. Tot predikant der Ned. Herv. G. m. alhier is beroepen Ds. S. Bartstra van De Rijp. DROnGELEN, Vrydag 11. is alhier door de politie aangehouden een persoon, waarvan bleek na een voorloopig ingesteld onderzoek, dat hij zich schuldig maakte aan pogiBg tot oplichting ten nadeele van mindere mi litairen en hunne families. Zooals nit zijn papieren bl°ek, had hy zich in den laatsten tijd veel opgehouden in deze streken en bezocht daar families van militairen. Hij gaf dan voor te zyn opperwachtmeester en bood bovengenoemde families aan, door cho van het Zeiden. Men tchrijft ods Terwijl de golvende paarschc heide te ilon heren ligt in de zr.nnel>lakering van den zomer- ech?n September—namiddag, daogt daar plots in de verte een groep ruiters op. In volle galop gaat het voorwaart», langs heuvels en dalen, over boomBtronkeQ en greppels ruw vertrappend het geurige heidekruid. Het lijkt een wedren, waarin alleeu de koen- sten het eindpunt zullen be.'eiken. Want niet tevreden met de natuurlijke hin dernis welke de oneffenheden der heide bieden heeit men op afstanden nog afzonderlijke moei lijkheden opgericht. Onvervaard gaat het er over heen en al tul melt nu en dan paard en bereider over den kop dat brengt de anderen niet in het minst van hun stuk, het vuurt hen aan tot grooter durf, tot vermeteler sprong. 't Is een schitterend schouwspel waartoe de kleurrijkheid der uniformen nog het hare bij draagt. Daar rennen ze ons voorbij in woeste vaart. We hooren den adem der paarden snuivend gaan, fier in den nek den trotschen kop. Hot zweet doet hen de gladde bruine of zwarte huid don kerder kleuren. De grond dreunt onder den zwaren slag der hoeven Een wolk vau stol om geeft rubers en paarden. Steeds sneller wordt de ren, maar op het gelaat der rijders teekent zich geen vrees. Ze vuren hunne paarden aan en arnkken in hunne zijden de sporen. De sensatie van het oogenblik houden man en paard ge vangen. Plots zien we een der veimetelen den teugel verliezen. Hoog in de lacht wordt bij uit het zadel gelicht en met een plof smakt zijn sterke lichaam op den grond zijn paard duikelt over hem heen Maar spoediger nog staat hij weer recht, wrijft zich het zand uit de eogen en de lichtbloedende wonde, zet opnieuw den voet in de stijgbeugels en jaagt als de wind zijo makkers achterna. Wat let hem zoo'n tuimeling. En meerderen hebben we er zien vallen, maar geen die er een oogenblik denkt bijna 41/, K.M. langen weg op te geven. Stoere kerels zijn het, onze ruiter officieren en onversaagd ia den rit. Deelnemers waren Overste Verhaart, kspt, v. Reede le luitenant Jbr. Oevers D^yooot, le Init-J. Doorman, leluit. Maller, le luit. de Man, 2e luit. Sieenmetzar, 2e luit. Enschedé. 2e luit Bisdom, 2e luit. Jhr. Quarles van Uffort, 2e luit. Beke Callenfels, 2e luit. Verbeek v. d. Zande en 2e luit. do LaDge, allen artillerie officieren; voorts de officieren van gezondheid de Groot. Arilz en Lindeman, de paardenarts Brandenburg en de Ie luit. P v. d. Briel en de 2e luit. v. Rees, beiden irfanterie officieren. Als jagerraeester fungeerde de leluit. v, Temmen, Allan bereikten het eindpunt zonder stoornis van beteekenis. Om even 4 nar lag de Looneche heide weer stil in haar ongerepte schoonheid. Langzaam heel langzaam neeg de zon ter kimme en in die aaoduistereDde schemering tooverden zich nog fantastischer lichteffecten op het groen en 't paars en het bruin der onafzienbaar golvende vlakte. ilgsz.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5