De Oorlog1. NIEUWS UIT NEUSDEN. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Binnenland. zijn tnsschenkomst aan man of zoon die gemobiliseerd waren een langdarig verlof te bezorgen. Hij vroeg daarvoor dan een zeer groote vergoeding. Bovengenoemde persoon is in ha den van de politie gesteld. Men zy in het algemeen gewaarschuwd zich met dergelijke personen niet in te laten, aangecien de resultaten van de rekwesten of verzoeken daor dezulken geschreven van nul en geener waarde zyn. HEUSDEN, 14 Sept. 1915. Ongeval. Toen de laatste tram Zondagavond binaenkwam, ontspoorde hij ter hoogte van de Oud-Heusdensche poort. Bij de poging om de machine weer in de rails te breogen, geraakte de machinist met een zijner vingers zoodanig bekneld, dat deze verbrijzeld werd. Ondergebracht in •en nabijstaande woning, werd hij onmid dellijk door een geneesheer verbonden werd in het KAATSHEUVEL, 14 Sept. 1915. Handboogschutlerij. Zondag 12 Sept. was 't koningschieten bij de Handboogschatterij ffNooit gedacht^ gevestigd bij den heer H. v. Heescb. Er werd zeer goed geschoten. Eerst na 'n strijd van 4 uur, kon de Finale komen tusschen de drie hoogste schutters, de heeren W. v. Tilburg, P. van Bslkom en C. Steenbergen, 't Was 'n spannende kamp, waarby W. v Tilburg ten slotte de palm der overwin ning weg droeg en daardoor voor 'n jaar koning van 't gezelschap is gewordeD. Rumoerig In 'n drietal kwartieren is het Zoudag- nacht niet al te rustig geweest. Bij C. Br. in de Hoofdstraat zette 'o militair 't bowlt je op stelten en 3loeg 'n ruit in bij A. Str. in de Gasthuisstraat werd gevochten tus schen 'q tweetal, terwijl de huisbaas v. d. H. die ook inkwartiering had door i'n gas ten zelf werd op straat gezet. Vergadering. Zondig na de Hoogmis Gildenhuis den vanwege der R.K. Qildeu- bond 'n vergadering gehouden om te koon n tot oprichting van 'n vereeniging tot ver betering van het geitenras alhier. De heer Roestenberg opende als voorzitter do verga dering, die zear druk wa9 bezocht, waarna de heer P. Robben het nut en doel van 'n vereeniging uiteenzette en voorbeelden aan haalden uit onze gemeente van voordeelen met 'n beter geitentas (Saane) verkregen. Tot definitieve oprichting der vereeniging werd besloten en 'n spreker zal nitgenoo- digd worden nader de zaak niteen te komen zetten. Plechtige kerkinwijding. De plechtige inwijding onzer nieuwe R.K. Kerk is vastgesteld op Maandag 20 Sep tember en zal geschieden door Z. D. H. Mgr. A. Diepen, Coadjutor vau het Bisdom van 's Bosch. Uiterlijk feestbetoon zal om de droeve tijdeh worden achterwege gelaten. Brand. Maandagoamiddag raakte bij C. Sm. bij de Kruisstraat 'n houtschelf In brand. Met vereende krachten van burgers en militairen werd 't vuur g*bluscht en de omliggende perceelen gespaard. De houtschelf brandde echter bijna geheel af. Uitvoering. Zaterdagavond geeft de Kon. Harm. »Apo!lo4 'n groot concert in de zaal van Joh. Smit-Hesselmans. 't Concert dat anders op Zondag zou gehouden worden Is op Zaterdag-avond gesteld Om ook de militairen die zich aan de strenge Zondagviering houden, gelegen heid te geven de uitvoering bij te wonen. Daar de toegang vrij is zal 't er waar schijnlijk druk loopen. Chr. Mil. Tehuis. In het huis en fabriek vroeger woond door NIc. Hesselmans in Hoofdstraat is *n Prot. Mil. Tehuis vestigd. Kon. Muziekgezelschap yEuphonia* Zondagavond gaf het Kon. Muziek gezelschap >Euphonia4 'n uitvoering in haar sociëteitslokaal. Goed zeven uur was de zaai flink bezet met burgers en vooral ook militairen die vrijen toegang hadden. 't Bleek weer voor de zooveelste maal, dat er dan vooral goed geblazen wordt, als er belangstelling in de zaal is. be de ge- Voor 'n niet of half bezette zaal te spelen geeft geen voldoening en ontmoedigd Voor 'n talrijk auditorium is 't blazen van het moeilijkste en vermoeiendste nummer nog 'n aangename zelfopoffering In >Euphonia< werd Zondag goed geblazen, 't Was 'n programma dat moest bevallen, maar dat dan ook voldaan heeft. Dc kernachtige pakkende Marche >Loraine< van Cannes opende't concert Van Dams Faotaisie >La Corbeille de Roses4 met haar zangerige melodieën solo's voor verschillende partijen werd zeer dankbaar gespeeld; de >Grand Finale d'Arielle4 van Bach, ondanks z'n zware elschen goed weergegeven. Vooral interressaDt blijft nog immer >Soldaten-Leben< van Keler Bela met z'n afwisseling van opwekkende en droevige melodieën en marschen. 't Num mer sloeg in en lokte 'n daverend applaus uit. Zeer goed ook voldeden de Valse interrompue* van Montagne en >The Handicap4 'n marsch vol verrassingen van Rosey. 'n Woord van hulde komt 't bestuur, den directeur en de muzikanten van >Euphonia4 toe, dat nu we 'n massa militairen in onze gemeente hebben, die naar wat verzet en ontspanning hunkeren, zij de eerste geweest zijn om hun dat genoegen le schenken, 't Lijdt geen twijfel of 't programma dat thans niets dan harmonie -nummers bevatten zal 'n volgenden keer weer eens wat afwis seling geven, misschien wel aangebracht door de militairen zelf, waaronder zooals we vernamen op alle gebied goede krachten schuilen. Zoo'n gecombineerde uitvoering we weten 't nog uit den tijd dat de houwitsers hier in kwartier lagen valt immer in den smaak en schept en bevordert de goede verhou ding tusschen burger en soldaat. Minister Treuti s belastingsplannsn. Reeds In de Tweede Kamerveigade- ring van 10 December heeft n inister Treub een „algeheele herziening van ons belastingstelsel" aangekondigd. Hij noem de toen een belasting op tabak, een technische herziening van het tarief (zon der speciale verhooglng van de op brengst), 'n nieuwe zegelbeiasting met'n beursbelasting (waarvan de hoogere op brengst besteed zou worden voor de ouderdoms-voorziening en de boeten voor ontduiking voor inrichtingen tot herstel van zieken en invaliden), verder een ontwerp voor de registratie, een wij ziging der successie-belasting, een her ziening van de personeele belasting (waar bij de belasting van winkelhuizen, koffie huizen, hotels en kantoren zou verdwij nen), een wijziging van de grondbelas ting (waarbij een belasting op het onge bouwd naar de waarde, met verplichte verzekering van alle onroerende ge bouwde goederen tegen brandschade). Bovendien zoo verklaarde de minister toen „zullen als gevolg van de nood zakelijke verdediging van vaderland en koloniën, verschillende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken". Naar we mededeelen heeft de minister thans 21 ontwerpen gereed. Men zal er de bovenstaande vermoedelijk dus in in terug vinden. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 14 September. (Wolff.) Of- ficleele bericht uit het groote hoofdkwar tier Legergroep Hindenburg Op het front tusschen de Duna cn de Wilia, waar wij ten N.W. van Wilna nieuwe vorderingen maken, hebben wij 5200 man gevangen genomen, een kanon, 17 machinewagens 13 machinegeweren en veel bagage buit gemaakt. Ook ten oosten van Olita maakt ons offensief goeden voortgang. In de bocht van de Njemen, ten N. O- vao Grodno, zijn wij bij de vervolging van den vijand tot halverwege Lida gekomen. Verder naar het zuiden naderen wij de Szczara (linkerzijrivier van de Njemen waaraan Slonim ligt). Het station van Lida is vannacht met bommen bestookt. Legergroep Leopold van Beieren De vervolging in de richting van de Szczara is voortgezet. De vijandelijke achterhoe- zijn teruggeslagen. Legergroep Von Mackensen Ook de de vervolging door deze legergroep heeft de vijand niet kunnen stuiten. Wij heb ben eenige honderden gevangenen ge maakt. Op het Z. O. gevechtsterrein is de toestand bij de Duitsche troepen onver anderd. WEENEN, 14 September. (Wolff) Officieel bericht uit het groote hoofd kwartier De toestand in Oost-Galicië is onver anderd. De vijand heeft vanochtend op ens front aan de Strypa een aanval ge daan die is afgeslagen. Ook in Wolhynië zijn de Russen, die nieuwe troepen in het vuur brachten, op tal van punten tot den aanval overge gaan. Bij Nowo Aleksinec duren de ge vechten nog voort, bij Dubno en op het front aan de Stubiel is de vijand overal met groote verliezen teruggedreven. Onze in Lithauen vechtende troepen zijn bij de vervolging van den vijand ten zuiden van Slonim de Griuda-laagvlakte doorgebrokken. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 14 Sept. (Wolft.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De dag is zonder gebeurtenissen van belang voorbijgegaan hier en daar heeft de artillerie aan beide kanten zeer groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. Een zwakke aanval tegen het sluis- gebouw van Sapigneul (ten N.W. van Reims) is afgeslagen. Boven Trier, Mörchingen, Chateau de Salins en Donaueschingen hebben vijandelijke vliegers bommen geworpen en een personentrein met machinegewe ren beschoten, waardoor eenige menschen gedood en gewond zijn. Van het boven Trier verschenen vliegeskader is bij Lommfringen (ten Z.W. van Fentscb) een vliegtuig neergeschoten. PARIJS, 14 Sept. (Havas). Officieel bericht van vanmiddag Of het front in Artois is de artille rie nog steeds in de weer. Ten zuideo van de Somme beschieting over en weer, bizonder fel bij Tilloby le Cessier en Beuvraigne9. De artillerie blijft aan het kanaal tus schen Aisne en Marne bij Sapigneul en Godat in actie. De Fransche batterijen hebben in Champagne ten Noorden van Camp de Chalons en aan den westelijken rand van Argonne in het bosch van Mort- mare het vuur der vijandelijke machine geweren tot zwijgen gebracht en som mige vooruitspringende punten doel treffend onder vuur genomen. Op de overige gedeelten van het front is de nacht rustig voorbijgegaan. Fransche vliegtuigen hebben het sta tion Bernstoff bij Mörchingen, waar de spoorweg zich in tweeën splitst, bene vens vijandelijke kampementen bij Cha- pelle in Argonne en Langemarck ten noorden van Yperen bestookt. De Hesperian. BERLIJN, 14 September. (Wolff.) Naar wy van bevoegds zijde vernemen, schynt het op grond van tot dusver ingewonnen inlichtingen in verband met te officieeier plaatse bekende feiten, zoo goed als uitge sloten te zyn dat het Engelsche passagier- schip Hesperian door een Dniteche daikboot tot zinken is gebracht. Vooreerst bevond zich volgens het plan van verdeeliag op 4 September 1915 geen Daitsche daikboot in iet zeegebied waarin de Hesperian in den jrond is geboord. Voorts is, volgens hier beschikbare beschrijvingen uit Engelsche iron, de ontploffing van dien aard geweest, dat ze eerder aan een mijn dan aan een torpedo moet worden toegeschreven. Voor deze veronderstelling pleit ook de omstan digheid dat het schip dicht by den. voor steven blijkt te zya getroffen en de twee voorste ruimen zich met water vnldeB. Engelsche verliezen. LONDEN, 14 September. (Reuter.) In net Lagerhuis heeft de onderminister van oorlog meegedeeld dat het totaal der En gelsche verliezen zich tot 21 Augustas laat berekenen op 381,988 officieren en man schappen, aldas verdeeld J gedood 4965 officieren en 70,992 manschappen, gewond )973 officieren en 241,068 minschappen, vermist 1501 cfficieren en 53,466 man schappen. BERLIJN, 14 Sept. (Korr. Norden.) Aan e Vossische Ztg. wordt uit Lngano gemeld, dat de Bulgaarsche gezanten te Boekarest en te Athene opdracht ontvingen te vragen, wat de Grieksche en Roemeensche troepen- 'gingen aan de Bnlgaarsche grens te beteekenen hebben.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6