k et Gemengd Nieuws. bult van de overgangen over de WUna voort- Onze troepen gaven bij al die tegenaanvallen onophoudelijk blijk van uitstekende militaire hoedanigheden en gedragen zich in de pijnlijkste omstan digheden kalm en vol vertrouwen. De toestand is onverand gebleven aan het front van den spoorweg Blenia- koniLlda en den Oostelijken oever van de Sjtsjara. Aan de Stochod in de streek van den spoorweg KowelSarny hebben onze troepen de vijanden met de bajonet uit Tsjersk verdreven en een groot aantal hunner gedood. In de streek van Rozjlstsje ten Noor den Luck maakte onze cavalerie een charge op de Oostenrijkers en vervolgden hen over een afstand van vier werst zij sabelde een groot aantal vijanden neer en maakte 200 gevangen. Een andere bereden colonne, die tijdig had ontdekt, dat de vijand van Kiwer- tsy op Luck terug trok, chargeerde eveneens, nam vijf officieren en 500 manschappen gevangen en maakte een groot proviandeeringsconvool, tien veld keukens en muziekinstrumenten bult. BERLIJN, 21 Sept. (Wolff.) Offtcleele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier Legergroep Hindenburg. De troepen van veldmaarschalk von Eicbhorn vallen ten N.W. en ten Z.W. van Oschmjano verder aan. De rechter vleugel van de legergroep heelt onder achterhoedegevechten de streel, ten O. van Llda tot ten W. van Nowogrodek bereikt. Legergroep prins Leopold van Beleren. De overgang over de Molczadz bij en ten Z. van Dworzec Is geforceerd. Meer naar het Zuiden kwamen onze troepen onder vervolgingsgevechten aan de linie ten Z.O. vnn Moletadz—NowajaMysch ten W. van Ostrow. Legergroep Mackensen. Toestand onveranderd. Zuidoostelijk oorlogsterrein. Bij de Duitsche troepen Is niets ge beurd. Van het zuidelijke tor leg ster rtin. BERLIJN, 20 September. Het groote hoofdkwartier meldt Van den Noordelijken Donauoever af begon de Duitsche artillerie den strijd tegen de Servische stellingen ten zuiden van de rivier bij Semendria. De vijand is verdreven en zijn artille rievuur tot zwijgen gebracht. Op het zuid-oostelijk oorlogsteoneel beschoten Oostenrijk-Hongaarsche en Duitsche batterijen gisteren de Servische stellingen aan de zuidelijken oever van de Save en den Donau. Ook de vesting Belgrado stond onder ons vuur. In de nabijheid der monding van de Drlna werden vooruitgeschoven Servische af- deeiingen door onze troepen overvallen en verstrooid. Het Duitsche en het O.-H. hoofdkwar tier maken melding van een gevecht bij Semendria een vesting aan den Do nau ten Z. O. van Belgrado tusschen de Duitsch O.-H. en de Servische artillerie. Het officieel# bericht uit Weenen zegt bovendien dat bij den mond van de Drina een Servische afdeeling is overrompeld en vernietigd. Deze gebeurtenissen schijnen een be gin te zijn van een offensief der centra le mogendheden om door Servië heen verbinding met Turkije te krijgen. Wel opmerkelijk is, dat de gevechten zijn samengevallen met den nationale herin neringsdag in Bulgarije. Te Berlijn, zoo seint de Korrespondenz Norden, maakt men uit de officieele kennisgeving, dat Duitsche troepen aan het nieuwe offensief meewerken, de ge volgtrekking, dat het in groote stijl is ontworpen en dat nu voorgoed zal worden afgerekend met den onmiddelij- ken bewerker van dezen wereldoorlog". Indien niet alle voorteekenen bedrie gen, dan zijn reeds deze week belang rijke gebeurtenissen op den Balkan te wachten. Komtndc gebeurtenissen op den Balkan. BERLIJN. 20 Sept. (E.) De redacteur- correspondent der Vossische Ztg. te Boekarest meldt, dat tusschen den Oos- tenrijkschen gezant en minister Bratianu gerustellende verklaringen over de we derzjjdsche militaire handelingen zijn afgelegd. Bij die gelegenheid moet de gezant zekere aanbiedingen, waarvan langen tjjd niet meer is gesproken hebben hernieuwd. Dezelfde correspondent meldt, dat Griekenland, met het oog op de komende gebeurtenissen de verzekering heeft ge kregen, dat het door Bulgarije niet zal worden aangevallen. Griekenland zelf moet weten hoe het 't Grieksch-Servische verdrag moet uitleggen. Waarschijnlijk zal Griekenland passief blijven. De correspondent herinnert voorts aan de jongste uitlating van Radoslawof, dat Bulgarije slechts op één front moet vechten. Bulgarije. KEULEN, 20 Sept. (Part.) Aan de Kblnische Ztg. wordt geseindDe Ro- meinsche medewerker der Corriere della Sera zegt in een beschouwing over deu tekst der jongste not* van de viervou dige entente aan Bulgarije, dat de toou- aange-ende kringen in So/la vast geloo- ven aan de overwinning der mldden- Europeesche mogendheden en van een zege der entente niets verwachten, noch voor de vrijheid van Bulgarije, noch voor de vrijheid van den Balkan. Van het Westelijke oorlogsterrein. PARIJS. In den sector van Neuville hebben de Fransche batterijen met goed gevolg een hagel van projectielen op de Duitsche stellingen ten oosten van den weg naar Béthune geworpen. Bij een ver kenning vanuit de FraDsche loopgraven ondernomen zijn gevangenen gemaakt. Voor Beuvraignes (ten zuiden van Roye) levendig geweervuur, gepaard met ge schutvuur en gevechten van loopgraaf tot loopgraaf met bommen en handgra naten. Aan het kanaal van de Aisne naar de Marne hebben we voet gekregen aan den rechteroever, ter weerszijden van Sapigneul. Tevergeefs hebben de Duitschers tegenaanvallen gedaan, zij zijn met achterlating van een twintigtal lijken en voorraden handgranaten tot den terug tocht genoopt. In Champagne heeft de Duitsche artil lerie een hevig bombardement gericht op Mourmelonwij hebhen het vuur krachtig beantwoord. In Argoone is de nacht rustig voorbijgegaan. Wij hebben de Duitsche werken bij Boishaut (Haute- Meuse) krachtig beschoten. Op het Lot- harlngsche front heeft de Fransche artil lerie op verschelden punten arbeidende groepen verdreven. In de Vogezen zijn wij door aanvallen met handgranaten in de loopgraven bij den Hartmannsweilerkopf flink vooruit gegaan. Een Fransch luchtschip heeft vannacht het spoorwegsnijpuntDamagneLucquy, ten oosten van Réthel, gebombardeerd. LONDEN, 21 September. (Reuter.) Maarschalk French meldtDe vijande lijke artillerie heeft de laatste twee dagen ons front hevig geschoten. Wij hebben het vuur doeltreffend beantwoord. Gisteren is een deel van het bosch van Houthulst door ons geschutvuur in brand geraakt. De vlammen hebben een groote ontploffing veroorzaakt. Eergisteren zijn er negen gevechten in de lucht geleverd. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn tot landen gedwongen en binnen de Duitsche linies neergekomen. Een was omgeven door vlammen, van het andere stond de motor in brand. ROME, 21 Sept. (Reuter). Officieel bericht van den generalen staf Alleen krijgsverrichtingen van onder geschikten aard. In Karlnthlë heeft de vijand brands bommen afgevuurd op het dorp Paularo in het Chiarsc-dal, doch 't goedgerichte vuur der Italiaansche artillerie heeft het vijandelijk geschut spoedig tot zwijgen gebracht. Het nieuwe offensief tegen Servië. WEENEN, 31 Sept. (Wolft). Het groote hoofdkwarter meldt Onze artillerie heeft de Serviërs, die bezig waren versterkingen aan de bene- den-Drina aan te leggen In dat werk be lemmerd. Overigens niets nieuws. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 21 Sept. (Wolff.) Officieel bericht oit groote hoofdkwartier: De Rnssrn hebben opnieuw o .ze stellin gen in de streek ten Oosten v*n Luck aan gevallen. Z i zijn teruggeslagen. Aan de Ikwa hebben onze batt*rijen door kruisvuur eenige vijandelijke afdeelingen, die op den westelyken oever der rivier vas ten vcet poogdea te krijgeo, verstrooid. Voor 't overige is da dag van gisteren in het N.O. rustig voorbijgegaan. De toe stand is volkomen onveranderd gebleven Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 21 Sept. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In Zuid-Tirol heeft oua zwaarste geschat het vuur geopend op de door de Italianen bezette plaatsen en op hun stellingen en batterijea in den sector van Serawalle (ten Noorde» van Als). Voor onze grensstelling op den Monte Coaton is een aanval der Italianen afge slagen. Een vijandelijke tweedekker heeft hoogst onnoozele vlugschriften, opgesteld door lui tenant d'Annunzio, in Treute geworpen. Op het Kariothische front is niets van belang gebeurd. In den sector van Flitach schijnt na de volslagen mislokte vijandelijke aanvallen der vorige week een tydperk van rast te syn ingetreden. De vijandelijke artillerie zet nog slechts haar vnur voort. Op de andere gedeelten van het front in de kuststreek zyn gisteren alleen geschut- gevechten em schermutselingen vsn loopgraaf voorgevallen. Duitsche oorlogsbuit. De telling; van het buitgemaakte ma teriaal ia de vesting Nowo Georgiewsk is thans beëindigd. De buit bedraagt 1640 kanonnen, 23,219 geweren, 103 mitrailleurs, 160,000 granaten, 7,098,000 geweerpatronen. Het aantal der teKowno buit gemaakte kanonnen bedraagt 1301. Nog meer ontruimde steden. Rig* moat thans volkomen ontruimd zijn. Van de 74.000 arbeiders hebben er 50.000 de stad verlaten van 184 fabrieken zijn er nog slechts 57 aan den gang. Minsk wordt door de bevolking In paniek ontruimd. Duizenden menscben staan aan het station, soms drie dagen voor zij mee kunnen. Men neemt zelfs menschen boven op de wagens der trei nen mee. Duizenden trekken ook te voet weg uit de stad, waar gebrek is aan levensmiddelen. Zij slapen In bosschen en op de velden overal ziet men des nachts kampvuren. Dat er vele ziekten onder de vluchtelingen heerschen, kan men begrijpen. De ministerraad heeft 25 millioea roe bel toegestaan voor de vluchtelingen uit West-Rusland. De versterkte stad Wilna door de Duitschers bezet. Wat op grond van de ontwikkeling der krijgsgebeurtenlssen op het noor delijk gedeelte van het oostelijk front van dag tot dag verwacht werd, is wer kelijkheid gewordeu Wilna is gevallen en de Rassen zijn op het gebeele front van de legergroep van Hindenburg tot een snellen terugtocht gedwongen. Opnieuw is dit succes te danken aan de omtrekklngsmethode, die de Duit schers bij voorkeur bij hun aanvallen op vestingen en versterkte plaatsen in toepassing brengen. De verbinding per spoor van Wilna met het noorden des lands, met name met Dunaburg en Pe tersburg, was al eeolge dagen geleden afgesneden. Maar de Duitsche troepen drongen nog verder dan dien spoorweg naar het oosten op. Wldsy werd bezet, ten zuidoosten van Dunaburg en Russi sche berichten kwamen zelf met het verrassende nieuwtje aao, dat Duitsche ruiterscharen reeds den spoorweg van Molodetsjno naar Polotsk hadden be reikt, dus nog honderd kilometer meer oostelijk waren gekomen. O. a. werd het plaatsje Wlieika bezet, juist gelegen waar de zooeven genoemde spoorweg de Willa overgaat en vlak ten oosten van Wilna. Deze naar Petersburg gaande spoorweg was dus verder onbruikbaar voor de Russen, die ten zuiden van Wilna stonden. De laatste conclusie, brengt ons ook tot bet besef vaa het feit, dat door het Duitsche opdringen naar het oosten tus schen de Willa en de Duna, scheiding is gebracht tusschen de Russische le gers, die aan de Duna en die, welke ten zuiden van Wilna staan. Wilna Is vermoedelijk nog tijdig ont ruimd. Het verblijf In de stad was ge durende de dagen voor haar val niet bepaald aangenaam. Telkens vlogen vij andelijke vliegers boven de hulzen en wierpen bommen. Na tien uur des avonds was alles in duisternis gehuldzelfs in particuliere woningen mocht men geen licht aansteken, wanneer de ramen niet goed dicht gemaakt waren. De telefoon werkte niet meer, de prij zen der levensmiddelen waren vijf- en zesmaal zoo hoog als anders geworden. Klein geld was er niet meermen be diende zich van postzegels. De regee- rlngsgebouwen waren ontruimd, alsmede de fabrieken. Duizenden werklieden hadden de stad verlaten. In de heele stad was geen sui ker meer te krijgen en kranten versche nen er niet meer. Wilna Is de hoofdstad van het Rus sische gouvernement Wilna, ligt op de plaats waar de Wileika uitmondt in de Wllia en had 170.000 inwoners. Het is een zeer oude stad. Vroeger heette Wilna in het Duitsch Zur Wilda of Wildau. Bij den aanvang van den veldtocht van 1812 bezette Napoleon deze stad en organiseerde van hier uit den opstand in Lithaüen. Wilna heeft 35 katholieke kerken, on der welke zich de in 1387 gebouwde hoofdkerk bevindt met het graf van den H. Casimlr, 3 Grleksch-orthodoxe en 2 Protestantsche kerken, 2 synagogen, een moskee, onderschelden kloosters, twee groote schouwburgen, onregelmatige straten en 18 pleinen. Dat de Joodrche bevolking een groot perceotage uitmaakt, blijkt uit het feit, dat van de 227 on- derwijs-iorichtingen 182 Israëlietisch zijn. Wat minder bekend iser zijn ook de beste Joodsche drukkerijen eenige jaren geleden is de geheele Talmud er her drukt. Er werd veel handel gedreven in graan en hout. De voornaamste takken van nijverheid zijn de leerfabricage, de hout zagerij en de bierbrouwerij. De toestand in Rusland. In een telegram van de Times uit St. Petersburg d.d. 20 September staat o.m. het volgende te lezen Wat den algemeenen toestand betreft niettegenstaande de dapperheid van de westelijke Russische legers, worden de terugtocbtllnles dagelijks nauwer. De ruimte tusschen de vijandelijke colonnes en de Polesische moerassen wordt gaan deweg kleiner, en wij moeten niet blind zijn voor het feit dat zulks de taak van den generaleo staf in verband met den teragtocht In hooge mate ingewikkeld mankt en waarschijnlijk de verklaring vormt van da langzaamheid van de bewe gingen der RusseD. De Times neemt deze uitlating als tekst voor een hoofdartikel, waarin de toestand van Rusland verre vaa roos kleurig wordt voorgesteld en op grond daarvan de wenschehjkheld van algemee nen dienstplicht in Engeland betoogd. Gisting. Het gist in Rusland, maar wat er eigen lijk te doen is, komt men niet precies te weten. Zeker is lo. dat de Doema gesloten is. 2o. Dat dit besluit groote ontstemming heeft tewneggebracht. 3o. Dat er arbeidersonlusten hebben plaats gehad mogelijk woeddeo zij nog. Uit d: beschrijvingen van een Noor- scheo journalist heeft men kunnen lezen, dat de bureaulade In Rusland veel bedorven heeft en door de Doema groote schoonmaak is gehouden. Nu wordt beweerd dat de bureaukratle den Tsaar overtuigd heeft dat de Doema het op zijn troon heeft gemunt en dar daarom de Tsaar de Doema naar huis heeft gestuurd. Nu worden er te St. Petersburg groote vergaderingen gehouden van Doemalcden en andere volksvertegenwoordigers. Het houden dezer vergaderln en is alleen al een waagstuk, dat er gevaar bestond voor een g-wclddadig ingrijpen der politie. Ze zijn echter gehoudeo. Van het resultaat verneemt men slechts enkele britsche faotaslën. Toch blijkt uit alles, dat het gist in Rusland. De toestand. Duitschland en Oostenrijk hebben na tuurlijk verdere plannen met de actie tegen Servië, dan dit eens voor goed te tuchtigen. Zij hopen met hun actie tegen Servië belangrijker resultaten te bereiken dan alleen de vernedering van Servië. Dit wordt dan ook reeds toege geven door het >Berl. Tagebl.', dat terecht opmerkt, dat de schoten langs de Servische grens met vreugde in Con- stantlnopel gehoord zullen worden Wanneer Roemenië zich er toe had laten vinden, om den doorvoer van wa pens en munitie naar Turkije toe te staan, dan zou waarschijnlijk deze actie egen Servië niet zijn ondernomen Met staal en bloed moeten de centrale mogend heden au trachten te bereiken hetgeen zij met diplomatieke middelen niet kon den verkrijgen het brengen van hulp aan den Turkschen bondgenoot en het uitoefenen van een Indlrecten druk op de Balkan-mogendheden door de beslis sing in den Darnadelleestrijd te doen vallen. Allereerst zullen de troepen der bond- genooten dan ook wel trachten zich een weg te banen door het Noord-Oostelijk deel van Servië, naar Bulgarije, dat door handige concessies van Turkije voor de zaak van de centrale bondgenooten ge wonnen is. Die weg zal wel voeren door het Morava-dal, waarvan de poort, Se mendria, vooral met kracht reeds door de Duitschers onder vuur genomen Is. Maar het is een lange, lange weg, die zoo naar bet bevriende land voert en een vol moeilijkheden. Want de Serviërs zullen zich met hand en tand tegen den opmarsch der Oostenrijkers en Duitschers verzetten en de ondervinding heeft reeds geleerd, dat hun tegenstand niet te on derschatten valt - Het krijgsbedrijf, aldus in het Zuid- Oosten geopend, zal waarschijnlijk ook in dien zin een nieuw bedrijf moeten heeten, omdat er mogelijk een nieuwe actie mede geopend gaat worden in het Balkan-drama. De oplossing van het onontwaibare Balkanraadsel, die niet door de diplomaten gebracht kon wor den, zal nu wel door het kanonvuur tot klaarheid worden gebracht. Met het gewapend optreden van Duitschland en Oostenrijk tegenover Servië begint voor de Balkanstatea im mers het >moment psychologlque* aan te breken, voor de beslissing. Nu of nooit, zal het gelden. En het besef van de belangrijkheid der nieuwe actie vae de Duitschers en Oostenrijkers ook in dit opzicht zal de energie van de ver bondenen aan de Dardanellen wel tot het uiterste spannen en hen alle pogin gen in bet werk doen stellen, om van bun kant een beslissing door te voeren, vóór zich de invloed van de actie der centralen reeds onafwendbaar gaat doen voelen. Ook de Russen zullen met hun voort gezet offensief in Wolhynië als voor naamste bijbedoeling wel hebben, indruk te maken op een van de voornaamste Balkan-staten, Roemenië. Hardnekkig zetten de Russen hun aan vallen voort, en naar uit het jongste Russische communiqué blijkt, niet zonder succes. Ten Noorden van Luzk, de eerste veste van de driehoeksversterking, die In handen der Oostenrijkers viel, dringen de Russen tot dicht bij de Styr door. Roshischtsche, „in de streek waarvan" de Russische cavalerie een succes be haalde, ls aan de Styr gelegen, terwijl Kiwerzy, waarvan de Oostenrijkers hun troepen terugtrokken op Luzk, slechts een 10 kilometer van genoemde riv^ verwijderd is. Op andere punten houden de Oostet. rijkers echter den Russischea opmarsch tegen zoo meldt het Oostenrijkse^ communiqué, dat de Russen, die over dc Ikwa (waaraan Dubno ligt) getrokke# waren, weer werden teruggedreven. Di Russen hebben dus hun successen not niet over de geheele linie weten door ti zetten en nog steeds blijft het de vraajj of het voor de Russen niet bij belang, 'ijke maar plaatselijke voordeelen blijven zal, die op de verhouding van Roemenie niet dien invloed zullen hebben, welken de Russen er van veihopeo. De hachelijke positie, waarin de Russen Noordelijk van de moerassen verkeerei, wordt voldoende belicht door hetgeen het jongste Russische communiqué zegt, Het heet daarin o.m. immers„on«i troepen hebben onophoudelijk het beftijj gegeven van hooge militaire hoedanig, heden kalm en vastberaden bieldaa tij zich In de moeilijkste omstandigheden". Met die „conditions les plus péoibles' is de toestand voor de Russische legert tusscheo Molodetschno en Pinsk wel openhartig geteekeod 1 Uit de nadere bijzonderheden, in kat Duitsche communiqué gegeven, blijkt dat de omsingeling van Wilna niet tot een volledig succes in den vollen zin voor de Duitschers geleid heeft, maar dat de Russen zich hebben teruggetrokken Echter blijven de omstandigheden voot dien terugtocht zoo dreigend en zoo ge vaarlijk» dat de Russen met recht hut toestand wel zoo donker mogen aftee* kenen. Van hua kant pogen zij dan ook hun positie te verbeteren door aanvallen op de kritieke punten, die ook het voof uitgeschoven Duitsche frdnt biedt, dooi een hardnekkig verdediging van Düna* burg en een tegenoffensief daar waai het Duitsche front het meest kwetsbaai wordt geacht. Tot dusver echter is in dezen spai* nendeo strijd van geen van beide zijdei nog een beslissing gevallen. 1 Er her, bek W»*! Pr de R Con" ZEL mark 1 dra kan net! gep R ism 15 j hake an 1 B aam kg z 830 Dubbele misdaad. In het pand O. L. Vrouwe-Kade ao. 8 te Maastricht heeft zich Zondagmlddq een ontzettend drama afgespeeld. De verhouding tusschen het aldae wonende kinderlooze echtpaar K. schija reeds gedurende geruimen tijd minder goed te zijn geweest. Uit jalouzie zoch de man, een oud-Indisch militair, her* haaldelijk twist met zijn vrouw. Dit wt- ook Zondagmiddag omstreeks drie as het geval, nadat P. A. J K. in der voormiddag uit wa» geweest en enkel café'a had bezocht. Bij den twist kwa? het al spoedig van woorden tot dadel en In een vlaag van hevige woede bed K. zijn echtgenoote toen niet minder da veertien steek- en snijwonden tocge bracht. De man keerde daarop 't wapt een tafelmes tegen zich zelf e- bracht zich enkele ernstige steken iad- hartstreek toe. De politie was spoedig op da plaat- van het gebeurde aanwezig, eveneei- dr. Schmeding, die aao beide gewonde geneeskundige hulp verleende, en o wiens last zij per raderbaar naar hi*" gesticht Calvarlëoberg werden overgc bracht. De man is aldaar tegen acht vu 's avonds aan de gevolgen van zijn vti wondlngen overleden. De vrouw verkeerde heden in oil ougunstigen toestand. De haar toeg» brachte steken zijn niet van levensgt vaarlijken aard. Zooileder met frambozen-limouade\ De politie te Amsterdam heeft nai het Hbl. meldt een brutale poging tl smokkelarij van leer ontdekt. Ia de douaneloods der Hollandse! Spoor op de Oostenburgergracht werdt - eenige groote blikken bussen ln besli genomen, die naar het heette met fras bozen-limonaden gevuld waren. Het bl evenwel, dat men hier met dab bussen, te doen had. De binnenste bevatte inderdaad frambozen-llmona doch daaromheen waren groote hoeve heden leer gewikkeld, die aldus de rui t* tusschen de blnieaste en da baite bus vulden. Het leer moet bestemd geweest naar Barlijn. In verband met deze zaak werd et bewoonster van den Zwanenburfwf' aangehouden. Er moeten reeds meer van dérge zendingen naar Duitschland geëx eerd zijn. De politie speurt naar de medepi tlgen. Verdronken. Te Wormerveer is gistermiddag et twee-en-een-half-jarig kind van den bi - M. ln de sloot aan het Karnemelkipt spelende te water geraakt en verdronke Zaterdagavond omstreeks 9 uur ten schipper bij het voortboomen zijn schip la de N. Heerengracht Amsterdam uitgegleden en ia het wet gevallen. Na ongeveer 10 minut werd hjj levensloos opgehaald. De I laat een weduwe met vijf kinderen aebt ichrr1 Hij

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2