Nummer 85 Donderdag 21 October 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwifksche Stoomdiukkerif Antoon Tielen Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen, EEN GODSGERICHT De Oorlog. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad as: ECHO. Naar het Duitsch van G. Wild. rjMmi>nwmüwü| 'OT^gtomrr-Tr-ii i i« inm - De Echo van het Zuiden, WaalwPsche en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90- Brieveningezonden stukkengelden err /ranco te xendea aan Uitgever. den UITGAVE Prijs dbr .IdvrrtrntiBn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 marl ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en idvertenties bij abonnement worden speciale seer voordeelige contracten gesloten. Reclame* 15 cent per regel CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 16 October des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer Valter. Ruim 2 uur opeot de Voorzitter de vergadering. Aaawezig alle leden. Aan de orde 1. Beëediging raadslid Oerlemans. Nadat de heer Oerlemans in handen van den Voorzitter de bij de wet voor geschreven eedcn heeft afgelegd ver klaart de Voorzitter hem voor geïnstal leerd, terwijl hij hem feliciteert met zijne herbenoeming tevens de hoop uitspre kende dat hij nog menig jaartje met hem zal mogen samenwerken. 2. Beëediging Secretaris-Ontvanger. Nadat de nieuw benoemde Secretaris de heer J. van der Lely de verelschie eeden heeft afgelegd, feliciteert de Voorzitter hem met zijne benoeming en hoopt dat hij een waardig opvolger mag zijn van den overleden secretaris Verhoeven. De heer v. d. Lely dankt den Voor zitter en de leden voor zijne benoeming eu geeft de verzekering dat hij zijne krachten naar beste weten voor de ge meente zal besteden. Hierna leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering voor welke on veranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. 3. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van de benoeming van den heer J. v. d. Lely als Secretaris der gemeente. Schrijven van Ged Staten houdende de vaststelling der gemeente-rekening dienst 1914 in ontvangst op f 34260,10'/2 en in uitgaaf op f 33879.35 alzoo met een batig slot van f 380.75 '/2- Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Adres van den heer W. Treffers houdende verzoek om eene subsidie van f 25,— voor de militairen. Wethouder Rijken kan niet begrijpen, waarvoor er f 25,subsidie gevraagd wordt, daar er toch nog geld over is. Het lid Sneep zegt dat zij eene kleine vergoeding gevraagd hebben voor het geven van concerten, welke vergoeding dan gebruikt zou worden voor het koopen van nieuwe muziek. Nog deelt spr. mede dat de militairen kosten heb ben moeten maken, voor den aanleg van electrisch licht op de muziektent. Na eene onderlinge discussie vraagt de Voorzitter of een der leden een voorstel wenscht te doen. Het lid Sneep doet het voorstel, welk voorstel gesteund wordt door de leden A. Verheijden en A. v. d. Hoeven, de gevraagde subsidie toe te kennen. Dit voorstel in «mvraag gebracht wordt aangenomen met algemeene stemmen. Schrijven van den pensioenraad hou dende verzoek om eenige nadere inlich tingen betreffende den klokkenluider- De Voorzitter deelt mede dat deze inlichtingen betreffen de aanstelling van den klokkenluider, welke aanstelling echter niet is kunnen gevonden worden. Dit kan echter ondervangen worden zegt spr. door hem op nieuw aan te stellen. Goedgekeurd. Schrijven van de familie van den heer Verhoeven, houdende verzoek om ont heffing van den hoofdelijken omslag wegens diens overlijden. Idem van den heer P. C. de Roon wegens zijn vertrek uit de gemeente. Wordt besloten de gevraagde ont heffing te verleeoen. Schrijven van de gemeente Loon-op- Zand houdende verzoek om door samea- werking met de gemeeDte Loon-op-Zand en Dongen te komen tot oprichting van eene waterleiding voor geooemde ge meenten. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. er over gedacht hebben, op dit schrijven voorloopig Diet in te gaan. Het lid Sneep is er wel voor hierop niet direct in te gaan, doch zou eerst graag opgaaf hebben van de kosten. Wethouder Rijken zegt dat er vroeger Van »1)E ECHO VAN HET ZUIDEN." al eens met eene .vaterleidlng Mij. is onderhandeld, die eene berekening had gemaakt van f 15000, Het lid Sneep zegt dat de gemeente ■u nog niet weet wat de kosten zijn, die dan toch door 3 gemeenten betaald worden. Spr. is er echter van overtuigd, dat men er de gemeentesaren een grooten dienst mede zal bewijzea, wan neer de gemeeote van waterleiding zou kunnen worden voorzien. De Voorzitter merkt op dat het mo ment erg ongelukkig gekozen is, daar geld es materiaal erg duur zijn. Het lid Sneep zegt dat dit slechts een begin zal zijn om aan den gang te komen, daar het anders toch in den doofpot raakt. Wethouder Rijken meent dat de draag- krzcht van de gemeente Kaatsheuvel veel grooter is dan die van deze ge meeote. Verder merkt spr. nog op dat de gemeente binnenkort komt te staan voor den aanleg van de electrlciteit. Het lid Sseep geeft toe dat de kosten hoog zullen zijn, doch de gemeente kan toch eerst eens informeeren. Spr. is er niet voor deze aangelegenheid zoo maar op zijde te zetten. De Voorzitter zegt dat dit ook niet de bedoeling is. Het lid A. Verheijden gelooft dat er bij eene combinatie van 3 of 4 ge meenten wel iets voor te zeggen is. Wethouder Rijken zou toch eerst willen vragen hoe hoog de kosten voor het onderzoek zouden beloopen. Wethouder Middelkoop vindt dit goed, doch hij zou er tevens bij willen vragen of deze gemeente dan ook wat te vertellen heeft. De Voorzitter vindt er geen bezwaar in om eens nader te informeeren. Wethouder Middelkoop vindt het nog beter eerst eens te vragen wat ze eigen lijk willen, wat eigenlijk de bedoeling is. Wethouder Rijken noemt het wegge gooid geld, wijl de gemeente vroeger een berekening heeft gehad. Hierna wordt besloten eerst eens nader te informeeren. 4. Mededeeliog proces-verbaal van kasopname. De Voorzitter zegt dat op 30 Sept. bij den gemeente-ontvanger de kas is opgenomen. Hieruit is gebleken, dat er een bedrag van f 5521,30'/2 aanwezig was, terwijl de boeken regelmatig zijn bijgehouden. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Beaoeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter zegt dat op de voor dracht staan no. 1 j. v. d. Lely en no. 2 C. Valter. Na gehouden stemming werd de heer heer J. v. d. Lely met algemeene stem men gekozen. Bij de rondvraag zegt het lid Oerlemans dat hij deze week deD weg naar het Capelsche Veer is gepasseerd. Spr. heeft toen opgemerkt, dat de weg wel eens voorzien mocht worden. Wethouder Rijken zegt dat de ge meeDte aan geen macadam kan komen, hetgeen het lid Oerlemans beaamt. Het lid Oerlemans meent, dat de weg beslist zoo niet kaa blijven liggen. De Voorzitter zegt dat het 't beste zal zijn eens te gaan zien wat er aan te doen is. Het lid Sneep zag graag dat het pad eens werd nagezien vanai de sluis tot aan de keien. De Voorzitter zegt toe dat hij er naar zal laten zien. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. 3) Ille HOOFDSTUK. DE HUT IN HET BOSCH. De row samengevoegde deor werd geopend en een booge mannengestalto in een dookeren maatel gebold, verscheen op den drempel. Da dokter knikte. nZeer pantig«, sprak bij zachtjes voor ziob been. Intuaschen waa het tamelijk licht geworden de dichte nevel begon op te trekken, en enkele matte zonnestralen trachtten door de grauwe wolken been te dringen. Snel keerde de wachtende in de bat terag, terwijl de dokter van het paard steeg om eveneens naar binnen te gaan. Alles gelukkig afgeloopeu vroeg bij in gespannen verwachting. Tweelingen, hernam de dokter lakonisch een jongen en een meisje.- Ha en de jongen Is bier, antwoordde de doctor zijnen mantel openslaande, wat moet er met het kind gesobieden Graaf Francis antwoordde niet onmiddellijk, zijne oogen rnstten met donkeren blik op bet kleine schepsel, wiens geboorte hem alle voor uitzicht op de rijke erfenis ion hebben benomen als hij niet te rechter tyd zijn maatregelen bad genomen om in dosdanig geval te voorzien. Niemand beeft eenig vermoeden van den waren toestand wij hebben er zeer veel gelnk bij gebod, sir Wilton. De graat gaf nog steeds geen antwoord ein delijk ontwaakte bij als nit een diepen slaap. Het kind moet uit deze streken verdwij nen, zoo sprak bij. Een nauw merkbare glimlach vloog over bet uitgedroogde gelaat van den doctor. Hoe meent gy dat, heer graaf vroeg hy. Eenige mijlen noordwaarts van hior moet eene zigeunerbende bare tenten hebban opge slagen breng hun bet kind en geef ban een som gelds opdat zij bet land onmiddellijk verlaten. Maar geen geweld, Barton, daarvan heb ik een afschnw, De graaf beefde als hadde bij de koorts en richtte een vorscbenden blik op den arts. Deze bleef volkomen kalm. Gij habt gelijk, mylord, sprak hij een lijk is dikwijls een erger getnige dan een levende. Ik zal das bet kind naar de Zigeuners breBgen. Dit moet gij op staanden voet doen, hernam de graaf haastig, als om een bekoring te ontloopeo. Zoolang de knaap bier in bet land is, zal ik geen rast hebben. Ik ben gereed, mylord. Miss Etbel zeide mij* gij zondt my de tweede helft der beloofde som geven. Goed, hier De graaf nam een brieventasch en gaf den geneesheer een bedmidende som. En dit, zeide hij, er nog eenige goud stukken bijvoegende, geef dit den Z genners Barton, ik kan toch vast op uwe stilzwijgend heid rekenen. Er lag iets als een geheime angst in deze vraag. De arts boog. Ik zal zwijgen als bet graf, antwoordde bij, zgn band veel beteekenend op de borst leggende in zich zelven echter dacht hijook graven ©penen zich dikwijls om hnnne geheimen te verklappen, Goed het zal u ook later geen schade zijn. De graaf wikkelde zich vast in zijn mantel an drnkte den breedgeranden hoed diep over de oogen. Den genseaheer kort groetend trad bij naar buiten eu weldra had Bortoa hem uit 't gezicht verloren. Eenige oogenblikken bleef BurtOD in gepeins verzonken staau dan vloog een eigenaardige lach over zijne trekken. Ja, zoo moet het gaan, mompelde bija beiden zal ik steeds in mijne macht hebben. IV HOOFDSTUK. DE TWEE BONDGENOTEN. Eenige dagen waren sedert de blijde ge beurtenis verloopen. De jon^e vrouw was nog zeer zwak eu uit geput, maar toch wilde zij de zuster van doctor Burton, die daar gebleven was om haar te verplegen, Diet meer by zich dnldeo. Zij verklaarde zich wèl genoeg te gevoelen om met Hetty's verpleging tevreden te zijn, en zoo verliet dan Mistress Bell het slot, na rijkelijk beloond te zijn geworden. Da graaf had nog altijd zijn vrouw niet gezien tenanwernood vroeg by naar haren toestand. Wat zijn doebterje aangaat, dat bestond voor hem niet, en met diept smart r voorzag de gravin, dat dit wel zoo zou blijven want zy kende door en door het halsstarrig, eigenzinnig karakter van haren gemaal. Een enkele maal was miss Ethel hear stief moeder komen bezoeken. Zij was echter maar eenige minnten gebleven en de arme gsavin was blijde toen het hardvochtige, trotsche meisje heenging. Verlaten en ternggestooten door hare naaste betrekkingen wijdde de jonge vrouw al hare liefde aan baar kiad, aan het kind der smarten, zooals zij zich zelf weemoedig lachend zeide wont welk een geheel andere toekomst zou zij eijn tegemo.*t gegaan, indien bet kind een jongen was geweest. Op zekeren morgen kondigde da graaf zijn bediende beel onverwacht aaa, dat bij den volgenden dag op reis ging. Etbel, die in weerwil van bare schijnbare onverschilligheid' nauwkeurig alles wist, wat er in het slot voorviel, had dit beslnit baars vaderB onverwijld veroomeu, hoewal hij het haar niet vooraf bad medegedeeld en hij slechts kort voor zyn vertrek een koel afscheid De Bulgaarsche aanval in Servië. De Bulgaarsche aanval tegen de ge heele Servische grens is begonnen. De drie hoofdpunten van deu aanval zijn Zajecar, waardbor het Timok-dal wordt beheerscht eu waardoor de verbinding met Roemenië wordt afgesneden, Pirot gelegen aan de spoorlijn SofiaNisj, en Walandowa, aan de spoorlijn Salooikl Uskub. Volgens een Turksch bericht trekken de Serviërs groote troepenmachten samen in de Timok-vallel tusschen Zajecar en Prahowo (het punt, waar Roemenië, Sar- vië en Bulgarije aan elkaar grenzen), om op deze wijze zoo lang mogelijk te ver hinderen, dat de Bulgaarsche troepen zich vereenigen met de Oostenrijksche en Duitsche legers. Intusschen hebben de Bulgaren zich echter reeds meester gemaakt van de oostelijke forten van Zajecar en bestaat al eens het gevaar, dat de Servische legermachten in het Timok- dal gesplitst zullen worden. Bovendien is daarmede de verbinding met Roemenië, dat langs dezen weg oorlogsmateriaal naar Nisj zond, afgesneden. De aanvoer uit Roemenië, die over de Donau plaats had, wordt verhinderd door gewapende Bulgaarsche rlvierstoomers. Ten zuiden van Zajecar zijn de Bul garen, vanuit Bjelogradsj, waar de eerste grensgevechten werden geleverd, verder opgerukt naar Kniasjewac en hebben den Glogowitsjaberg, ten oosten van deze plaats, reeds bestormd, waarbij 200 ge vangenen en 8 kanonnen den Bulgaren in handen vielen. Kniasjewac, dat even als Zajecar, aan den spoorweg naar Nisj ligt is van deze hoofdstad slechts 40 K M. verwijderd. Ook in de richting van Pirot drongen de Bulgaren verder voorwaarts, waardoor Nisj ook uit zuidoostelijke richtiDg wordt jedreigd. Pirot zelf is een sterk verde digd kamp, dat volgens Duitsche berich ten zonder voldoende artillerie niet ge nomen zal kunnen worden. Op den straatweg van Sofia naar Us kub zltteD de Bulgaren reeds bij Egri Palankazii hebben de grenspassen In hun bezit. Verder optrekken in deze richting zal echter wel voorloopig be zwaarlijk zijn daar de Serviërs de berg- stelllngen in den regel buitengewoon goed weten te verdedigen. Daarom tracht men de bekken van [stip, waarom ook in den Balkan-oorlog zoo hardnekkig gevochten is, te benade ren uit het zuidoosten door het dal der Strumltza. De spoorweg van Salonikl, waarlangs ook de troepen der verbondenen naar Servië vervoerd moeten worden, loopt hier vlak bij de Bulgaarsche grens en één der gevaarlijkste punten is de spoor brug bij Walandowa. Berichten uit At hene meldde», dat 40,000 Bulgaren dit punt ernstig bedreigden, waarop 20,000 Engelsche en Fransche troepen erheen trokken en er een hevig gevecht ontstond. Dit is blijkbaar ten gunste van de ver bondenen troepen beslecht, want een nader bericht uit Athene zegt, dat de verbondenen en de Serviërs de plaats van zijn dochter nam. Van syne vrouw nam hij geen afscheid hy liet haar door Hetfy zegg«n, dat hij eeuigen tyd op reis ging om de hem bereidde teleur stelling te overwinnen verder geen groet, geen vriendelijk woord. De gravin stortte bittere tranen als zy het rollen veraam van den wagen, waarin haar gade hat slot verlietzijn hardheid deed baar erg pijn en da oude Hetty had volop werk om de arme jonge vronw tot bedaren te brengen. Miss Ethel nam de afwezigheid haars vaders heel anders op een triomferend lachje speelde om hare lippen, toen zij door haar venster 't rijtuig nakeek, tot het bij een kromming van den weg onzichtbaar werd. Een nar later vloog mies Ethel op haar vorig rypaard langs den stoffigen landweg, om daarna in het doukere woud te vordwijnen. Zelfs op het smalle bosebpad matigde de miss haren spoed niet; haar paard tot immer snel leren loop aanzettend had zij. in weerwil van den omweg, dien zy bad gemaakt, spoedig de hut in het hosch bereikt, waarin dootor Burton graaf Wilton getroffen bad. Miss Ethel was een koene rydster en zat prachtig in den zadel. Graaf Francis, die haar in de deur der bnt stond te wachten kon een uitroep van bewon dering niet onderdrukken, toen hy haar daar zoo stout en zoo fi'.r zag aankomen. Ethel slaakte een kreet van vreugde toen zy den graaf gewaar werd. Reeds in de verte stak zy hem de hand toe, en lizt zich door hem van het paard helpen. Da sleep van haar rijkleed over den arm slaande schreed zij snel naar de hut, terwijl de graaf nog achterbleef om haar pcard aan een boom vast te binden. Toen hij binnentrad sloeg Ethel hem storm achtig de beide armen om den bals. Eindelijk, eindelijk, geliefde, zeide zy zich zacht tegen hem aandrukkend Da graaf beantwoordde haar liefkozingen en zoo verliepen eenige oogenblikken in zoet ^Eindelijk hief Ethel haar schoon hoofd op van 's graven schouder. - Mijn vader is voor eenigon tyd op reis gegaan, sprak zij. Hoo gelukkig treft dat, antwoordde de graaf, na kannen wii elkander ongestoord zien en spreken. Zoo dikwijls gij wilt, riep Ethel harts tochtelijk nito myn echtgenoot, myn alles, boa onuitsprekelijk lief bob ik n Da graaf deed zyn best om dezon storm achtigen nitval met gelijke warmte te beant woorden en 't gelakte hem zoo go^d dat miss Et hol door zijn woorden miBloid werd en als verrukt tot do overtuiging kwam, dat zy zyne liefde nog steeds onverminderd beaat. Ethel was inderdaad 's graven echtgenoote bii baar intrede in de wereld bad zij Francis Wilton leereo kenneD, en bad een hartstoch telijke liefde voor hem opgevat, dio overeen komstig baar geaardheid, geen maat of perken kende, maar steeds des te erger werd, hoe miDder zij op de vervulling harer wanschen kon hopot. Haar vader, dit wist zij, zou nooit in een verbintenis met Wilton toestemmen, maar zij was vast besloten zijn toorn te trotsaereD en alles te beproeven, om do gade des geliefden manz te wordeD. Francis Wilton dacht gematigder over dit punt. Hij was eon by uitstek schoon man, ec zooals moest alle mannelijke schoonheden, bezat hij een week, besluiteloos karakter. Hij beminde Ethel om hare wonderbare schoonheid, maar zij was hom niet dierbaar genoeg om haar bezit door sen of ander ofier te koopeD. In bare liefdevolle verblindheid bomerk- te Ethel de besluiteloosheid en wankelmoedig heid nietda plotselinge dood hnrer moeder veroorzaakte een scheiding en eerst eenige maanden later zag Etbel den graaf weer. Niet om Ethol's wille was Francis Wilton Id de nabijheid van het slot haars vaders ge- koroe» een toeval voerde bom op 't lundgoed van een vroegeren makker zijnor jonrjd, en op het eerste oogeoblik was het hem zelfs minder aangenaam geweest boar weder te ontmoeten by bad baar reeds half vergeten. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1