pïummer 87, Donderdag 28 October 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEN GODSGERICHT. 8zr.i Waalwijksche Stoomdrukkeri) Antoon Tieten BEKENDMAKING. FEUILLETON. Gemeenteraadsvergaderingen, De nieuwe belasting- ontwerpen. Adverteert in dit Blad» Telefoonnummer 38. Telegram-Ad asECHO. Naar het Duitsch van G. Wild. Neen 6e HOOFDSTUK. NA LANGE JAREN. u De Echo van het Zuiden, Waalwijltschc en Lanptraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per poat door het geheele ryk f 0.90 Brieveningezonden stokkengelden err«'ranco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs ou A*DvnTiimMif 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contraeten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders der ge meente Waalwijk MAKEN BKKEND, dat op Maandag 22 November 1915 eene verkiezing zal plaats hebben van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken ter vervulling der plaatsen, die openvallen door periodieke aftreding der Heeren P. J. VAN LOON Gr. B. J. H. C. TIMMERMANS, en E. W. KLIJBERG De stembriefjes kunnen op dien dag ten raadhuize (raadzaal) worden Inge leverd des voormiddags van 9 tot 12 uur. Waalvijk, 16 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Th. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, VAN LIEMPT. Gisteren zijn de nieuwe belastingont- werpen van minister Treub bij de Tweede Kamer ingediend. Zij vormen met de toelichtingen een dik folio-boekdeel van verscheidene honderden pagina's druk. Wij laten hier een zeer beknopt overzicht volgen Het eerste ontwerp is er een houdende de „Grondslagen van het stelsel van '3 Rijks belastingen". Hierin worden de verschillende belastingen kortelijks aan geduid, en worden de zeer groote hoofd lijnen van elk der belastingen aangegeven. Dit ontwerp verdeelt de belastingen in 4 soorten A. Zakelijke belastingen, B. Persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen, C. Verkeersbelastingen, D. Verteringsbelastingen. Onder de zakelijke belastingen worden opgesomd 1. De Grondbelasting, eene jaarlijk- sche belasting, van dc gebouwde en on gebouwde eigendommen geheven, van 4 per duizend van de balastbare waarde. Hierbij als beginsel, dat de belastbare waarde voor ongebouwde eigendommen wordt gesteld op de verkoopwaarde, en voor gebouwde eigendommen op de som, waarvoor zij tegen brandschade zijn ver zekerd nooit minder dan den kostenden prijs echter. 2. Dividend en tantième-belasting, eene belasting van naamlooze en commandi taire vennootschappen op aandeeleo, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekering-maatschappijen van ó'/a pet. van het bedrag der uitkee- ringen. Deze heffing is thans in de In- komsten-belastiog (plus opcenten) be grepen. 3. Effectenbelasting, een jaarlijksche be lasting over de waarde van effecten. Voor bultealandsche effecten bedraagt zij f 1 per duizend, voor binnenlandsche effec ten 50 cents per f 1000. De belasting is niet verschuldigd wegens aandeelen van llchameD, die in het vorige jaar zijn aan geslagen in de dividend en tantième belasting. Hiermede zijn de zakelijke belastingen uitgeput. Volgen de persoonlijke belas tingen naar inkomen en vermogen. 1. de Inkomstenbelasting, welbekend, welke o.a. in verband met de nieuwe dividend en tantième-belasting (zieboven) wordt gewijzigd. 2. de Vermogensbelastingf 0.60 per 1000 gulden vermogen, voor vermogens van f 30.000 of meer. Van kleinere ver mogens kan minder worden geheven. Tot f 16,000 is vrij. Het ontwerp tot wij ziging van deze belasting komt in hoofd zaak overeen met bet eiod Maart door de Eerste Kamer verworpen ontwerp. 3. Pensioenbelasting, eene nieuwe be lasting geheven van natuurlijke personen, die belastingplichtig zijn volgens de In komstenbelasting. Zij bedraagt 1 pet. van het Inkomen, en zal dienen als bijdrage in de kostcD der ouderdomsrenten. 4. Weergeld, wederom een nieuwe be lasting als bijdrage in de kosten van 's Laods verdediging ditmaal, en geheven van de ingezetenen, die in de inkomsten of in de vermogensbelasting zijn aange slagen eu die niet tot de zee- of land macht behooren. Zij werd bij wijze van opcenten op gemelde belastingen ge heven. 5. Vlootbelasting. Dit is een belasting als bijdrage io de kosten van de vloot Ook weer geheven van de aangeslagenen Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN.'' in Inkomsten en Vermogenbelastiog, naar een progressief stelsel. Aan ver mogens van minder dan f 51,000 en in komens van f 5000 gaat deze drinkbeker voorbij. 6. Belasting van de doode handeene jaarlijksche hefting van de instellingen van de doode hand. Drie per duizend van de waarde van het vermogen der Instellingen, die in art. 1 der Armenwet worden vermeld, 6 per duizend voor de overige. 7. Successiebelastingwelbekend, maar, blijkens het wijzlgingsontwerp van die wet. met sterker progressie versierd, geijkstelllng der verkrijging bij schenking of door levensverzekering met verkrijging krachtens erfrecht of legaat. Hierop volgen de Verkeersbelastin gen 1Registratierecht. Hiervoor wordt een geheel nieuwe wet aanhangig gemaakt. Het registratierecht houdt verband met 2. Het Zegelrechtook geheel nieuw ontworpen. Een van de onderdeden daar van is een evenredig recht van nota's van makelaars en commissionairs in effec ten (Beursbe lasting). 3. Invoerrecht. 4. Statistiekrecht, geheven van goede ren die in het vrije verkeer worden in gevoerd of daaruit worden uitgevoerd. Ten slotte de verteringsbelasting. 1. Personeele belasting. De haardsteden vervallen, alsmede de rijwielen, doch daarvoor in de plaats komen pleziervaar tuigen naar de waarde, en biljarten (f 60) Alleen perceelen dienende tot woning, tot gemak, uitspanning of vermaak van den gebruiker vallen binnen de grond slagen huurwaarde en meubilair. Het per centage 8 van de huurwaarde geheven wordt 12'/j. De belasting naar de grond slagen mobilair, paarden en motorrijtui gen te verdubbelen. Dienstboden worden ook verhoogd. 2. Plaatskaartenbelasting, een nieuwe belasting geheven van plaatskaarten op spoor- en tramwegen. 15 pet. 1ste klasse, 8 pet. 2de klasse, 3 pet. 3de klasse van den vervoerprijs. Arbeidersabonnemen ten en schoolabonnemeoten zijn vrij. Deze belasting zal dienen tot afschrijving op de spoorwegen. 3. Acczijnsen. a. Wijn accijns, wordt van f 20 op f 24 gebracht. b. Gedistilleerd accijns, klimt van f 90 tot f99. c.Bier accijns, overeenkomstig een nieuwe Bierwet. De accijns wordt ver hoogd. d. Tabak accijns, nieuwe belasting be dragende 10 pet. van den kleinhandels prijs. e. Suiker accijns. f. Geslacht. g. Zout accijns. 4. Speelkaartenbelasting25 cent voor een spel van 32 kaarten of minder, voor de overige 50 cents. 5. Belasting op den waarborgbedra gende f 80 per hectogram goud-alliage en f 1.50 per hectogram zilveralllage. 6. Vbórnamenbelasting, eene nieuwe belasting op het toekennen van meer dan één voornaam, latere bijvoeging of ver andering van voornamen, verandering van voornamen, verandering van geslachts naam. Jan is dus vrijJan Kees betaalt. De totale opbrengst. De opbrengst der verschillende belas tingen wordt tha^s geschat op 61 millioen meer dan van het thans geldend belas tingstelsel. Terwijl minder zullen opbrengen de inkomstenbelasting 4.6 en de personeele belasting millioen. 5) 5a HOOFDSTUK. VERANDERDE VERHOUDINGEN. Baken de waarheid Gij hebt onsen naam geaohandvlekt. Wie kan dat aeggen, sohresnwde zij baitsn sich zelve, wilt gij lasteringen gehoor geven* Lasteringen Graaf B. schreef my en heeft er mij als vriend opmerkzaam op gemaakt dat gij a op een wgse gedraagt, die nooh uwen naam noch awen stand waardig ie. Etbel drukte de lippen vast samen en ademde swaar. Zon sij spraken Zon zy de waarheid zeggen? Voordat sij baren man verliet had zy hem nog vast moeten belooven bet geheim van ban hnwelyk te bewnreB. Konde, mocht zij die belofte breken Zy zuiverde sich daarmede van de op haar rottende vlek, maar haar vader, wat soa die ven deze verbintenis zeggen Zon niet zijn toorn op Wilton's hoofd neerkomen? Op het hoofd van den man, die zy soo vnrig, zoo hevig, soo boven alles beminde Neen neen I dat kon, dat mocht niet. En Ethel tweeg. Bleek, bevend, met fonkelende oogen en fier opgeheven hoofd bleef Ethel tegenover baar vader staan. Graaf Neville sag in dit zwygen een bewijs van schuld. Van woede bevende trad ky op haar toe. Eerlooze, siste hy, buiten zich zelve van toom. Zy vertrok geen spier van baar gelaat. Beken, beken alles, opdat ik den elleo- digen schurk tuchtige, riep hij wild. Ue graaf stiat een vreeselijken schreeuw uit en zyn hand kwaal loodswaar op het hoofd der dochter neder. Zonder gelnid te geven sakte zy in een. De trotsche gestalte des graven beefde als een espenblad. Was by de moordenaar van zyn kind ge worden? Eenigs oogenbiikken zag by op do roerlooze gestalte aan zijn voeten neder. Wat had by gedaan? Had bij werkelyk een moord gepleegd Hij vermande zich en hief Etbel van den grond opnog steeds was zy kond en zonder beweging, maar by voelde haar bart kloppen en een lichte ademhaling ontsnapte aan hare borst. Zy was niet dood, maar slechts zwaar ver doofd. Hy wreef hara slapen met opwekkende wa teren ec traohtte baar in betleven tarng te breDgen. Eindelyk sloeg Ethel da oogen op. Met vermoeide blikken zag zy om zich been zy kon zioh nog geen rekenschap van het gebeurde geven. Daar trof baar oog het lijkkleurige gelaat baars vaders. Een huivering voer baar door de leden, en haastig richtte zij zich op. Beider blikken brnisten elkander met een onaitBprekalQk uitdrukking. Een onaangename stilte hesrschte in bet vertrek. Ib den grooten schoorsteen knetterde bet vaar in steeds toenemenden gloed dit was bet eenige gelnid, dat 't sombere zwijgen stoorde. Eindelyk nam Etbel het woord. Na hetgeen voorgevallen is, sprak zy langzaam en met nadruk, kan ik niet langer hier blijven. Ik ia) bet slot verlaten en nooit solt gij mij wederzien. Goed, ik zal u de middelen verschaffen om overeenkomstig awen stand te leven, ant woordde de graaf na eenig aandenken, maar wee n, als gij nog meer Echande over mynen naam brengt. Wees daarover onbezorgd, viel sy hem met vaste stem in de rede, ik zal een anderen naam weten te vinden. Wanneer wilt gy gaan? Zoo spoedig mogelijk. Zy stond op, maar wankelde, zoodat de graaf haar moest onderstennen, ten einde haar niet op den grond te laten vallen. Zij verzamelde bare ganscbe wilskracht om zijne hnlp te kannen afwijzen en bet gelakte haar ook met tamelijk vasten tred de kamer ta verlaten. Drie dagen later reisde Etbel af; als doel van baren tocht had zy Parijs gekozen en aan Francis geschreven, dat hy haar derwaarts moest volgen. Twintig jaren waren sinds al deze gebeur tenissen verloopende kindereu waren groot de grooten oad geworden. Minnie, de doobter der gravin Neville, was tot een bloeiend, aanminnig meisje opgegroeid en maakte het grootste gelnk nit harer goede, zachte moeder. De graaf was somber en in zich zelve gekeerd gebleven geregeld zond hy aan zyn dochter Etbel de voor haar bepaalde rente naar Parys waar z(j bet geld by een bankier haaldeof zy zelve daar woonde, dat wist by niet. Voor bet uiterlijke bleef by dezelfde terng- stootende onvriendelijke man, die by steeds geweest wasmaar toch had er in zyn bin nensts een groote verandering plaats gehad. Zachte, weeke neigingen beroerden syn bart deze golden echter niet de synen, maar een vreemd kind, dat by op zyn eigen kosten een uitstekende opvoeding liet geven. Eens, dat h(j alleen op jaoht was, was hy verdwaald geraakt en sag bij zich gedwongen de gastvrijheid van eenen boschwachter in te roepen, die met vronw en kind in een kleine armzalige hnt woonde. Dit kind was bet, dat het eerst des graven ffigSBi RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 23 October des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering en deelt mede dat de heeren Zijlmans, Van Dongen en Martens kennis hebben gegeven, de vergadering niet te kunnen bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring raadsbes'ult tot af- en overschrijving. b. Idem tot goedkeuring vaD het sup pletoir kohier Hoofd, omslag. c. Idem tot goedkeuring van het be sluit tot wijziging van de verordening, regelende de salarissen van onderwijzers. d. Schrijven van den heer A. van Iersel, houdende mededeeling dat hij door gezondheidsomstandigheden, zijn ontslag moet nemen als lid van de schoolcommissie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door B. en W. is bij den gemeente-ontvanger procesverbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is ons gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en het dlenovereenkomende bedrag, f 9749.38'/2 in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer W. Timmer mans, houdende n ededeeling dat hij dit jaar pachter is van den zijberm van het voetpad Het Blok voor f 15,50. Dit per ceel is voor hem zeer gunstig gelegen, reden waarom hij den raad verzoekt ge noemd perceel voor f 15,50 6 achter eenvolgeode jaren aan hem te willen verpachten. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven in handen te stellen van B. en W. Aldus wordt besloten. 2. Aanbieding gemeeatebegrooting dienst 1915. De begrooting sluit op een gelijklui dend bedrag aan inkomsten en uitgaven van f43324,38. 3. Benoeming commissie tot onderzoek der begrooting sub 2. Worden door den Voorzitter, na mach tiging van den raad, aangewezen de hee ren Timmermans, M. Zijlmans en Schoen makers. 4. Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienst 1914. Voorzitter. Ik verleen het woord thans aan den rapporteur der commissie. Timmermans. Als rapporteur van de commissie uit en door den raad geko zen om te onderzoeken de gemeente rekening over het dienstjaar 1914, heb ik de eer mede te deelen dat door de commissie de rekening met de beschei- blikken boeideeen klsine knaap met gonden lokken, van ongeveer vyf jaar oad, en met diepe spijt in het harte bad graaf Neville gedacht dat, als zyn vronw hem in plaats van het gebate meisje een erfgenaam had gasohou- ken, deze op 't oogenblik even oad moest sfjn als de jongen des bosohwaohters. Als door tooverkracht' gedreven keerde de graaf telkens weder naar de boschwachtersbnt terng, om den zchoonen knaap te zien, die zich verrassend snel aan den ernstigen man gewend had. Met den kleinen Henri kon de graaf schert sen en als de vroolyke kinderlach van den knaap weerklonk, kwam er ook een spoor van lachen op zyn duister aangezicht. Hy bracht geschenken voor den knaap mede, en by bemoeide zich zooveel mat hem, dat het kind een groote neiging voor hem begon op te vatten Als de graaf kwam, liep hem de kleine Henri jubelend tegemoet, en als hy heenging betrok bet vroolyke gelaat van het kind. Eens deed de graaf den boscbwachter het voorstel hem het kind over te laten maar daarvan wilde men niets weten. Hy zeide dat de jongen zyn zoon niet was, en dat deze hem ter verpleging was toever trouwd by wist niet wat de betrekkingen met deszelfs toekomst op het oog hadden. De graaf drong by den man aan om hem den naam der ouders te noemen. De bosch— waohter beweerde dezen niet te kennen, en noch smeekingen noch gald konden hem bewe gen meer te zeggen. Daar werd de vronw des boschwachters ziek en stierf. Het kind werd den nn alleen staan- den man tot last, hy wendde zioh tot den vermeenden vader om dezen met de inlichten des graven bekend te maken. Tot 's graven groote vrdngde verklaarde dese zich bereid den graaf al zyn aanspraken af te staan. De boschwachter werd rykelyk beloond en de kleine Henri kwam in de pastorie, om daar soolaDg te blyven leeren, tot by naar deuni- versiteit bon gaan. Graaf Neville sorgde als een vader voor syn beschermeling en dese groeide voortreffelijk op naar lijf en geeet. Nn, in syn twintigste jaar, was hy e6n statigjoDgmensch geworden, wiens niterlyk en manieren in niets herinner den, dat hy ïyn eerste kindechheid in eene ellendige bat in bet bosch had doorgebracht. De graaf was trotsch op den jongen man en koesterde de verregaandste plannen veor hem. Ware het mogelijk geweeat, gaarne zon by hem ale zoon hebben aangenomen, om hem de erfopvolging te verzekeren, maar dit kon niet want de onketwiatbare erfgenaam der rjjke stamgoederen was en bleef Francis Wilton. Maar de graaf wilde zijnen lieveling de toe komst zooveel mogelijk verzekeren en daarom besloot hy bem zyn dochter Minnie ten hnwe lyk te geven. Door zyn invloedrijke relaties kon graaf Neville zyn toekomstigen schoonzoon eenen post bij den staatsdienst besorgen en Henri, in 't bezit van schitterende bekwaamheden en kundigheden, zag zioh een glansrijke loopbaan zijn gewoon despotisme had de graat over de band syner doobter beschikt sonder zich te overtuigen of ay voor den haar be- stemdon echtgenoot al dan niet neiging ge voelde. Hy wilde het eenmaal zoo welke bedenkin gen zouden er dan wel tegen kannen beetaen 7e HOOFDSTUK. MINNIE. Op een heerlijken lentedag ging de gravin Nevilla met hare dochter in 't park wandelen. De gravin was nog altyd een bevallige dame ofschoon enkele silveren baartjes zioh reeds tueschen bare eoboone goudblonde lokken begonnen te vertoonen en kaar saobt gelaat er erg bleek nitaag. Frisch en schoon ale een pas ontloken roos ging Mionie aan bare ayde. Zy hing aan den arm harer moeder en iraatte van duizenderlei dingen met hare lis- elyke heldere stem, die zoo goed by bars bloeiende verschijning paste. De gravin boorde naar zacht laohend aan. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1