De Oorlog. Abonneert U op en Advefteeit in dit blad Binnenland. Provinciaal Nieuws. den Is nagezien en alles in orde is be vonden. Mitsdien stelt de commissie voor de rekeaing, zooals deze door B en W. is aangeboden, vast te stellen op een bedrag aan ontvangsten van f48993,42'/2, uitgaven 46636,83, alzoo sluitende met een batig slot van f 2356,59'/2. Voorts wil ik er evèa op wijzen, dat het voor een richtige controle gewenscht is in den vervolgo, evenals dit vroeger gebeurd», een afschrift bij te voegen van Tekeningen en van veranderingen, die door den raad in den loop van het zijn gemaakt. De secretaris heeft jaar ons toegezegd dat met onzen wensch vowrtaaa rekening zal worden gehouden. Voorzitter. Het zijn de af- en over schrijvingen die U bedoelt. Timmermans. Ja, mijnheer de Voor zitter, wellicht is daar nu geen tijd voor geweest. Zondei deze toelichtingen is er veel werk aan en bovendien is het on derzoek zeer omslachtig. Wordt besloten de rekening aldus voorloopig vast te stellen. 5. Ontwerp besluit tot wijziging van het reglement voor het tijdelijk gemeen telijk werkloozenfonds. Coaform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Aanwijzing personeel voor het her- halingsonderwijs voor den wintercursus 1915/1916. Worden aangewezen voor Raams- donksveer de heer Kolsteren en mcj. J. van Daalvoor Raamsdonk(Dorp) de heeren C. H. van Loon en M. A. Zwets. 7. Ontwerp besluit tot het verleenen van toestemming tot ai- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten een bedrag van fllOaf- en over te schrijven. 8. Goedkeuring rekening van het Bur gerlijk Armbestuur dieast 1914. Voorzitter. Mag ik den rapporteur beleefd verzoeken geen cijfers te noemea. Timmermans. Is het dan niet wensche- lijkèr deze bespreking in geheime ver gadering te houden. Voorzitter. M. i. -al dit het beste zijü. Wordt besloten punt 8 na afloop van de agenda in gesloten vergadering te behandelen. 9; Goedkeuring begrooting van als- voor, dienst 1916. Voorzitter. Ik verleen het woord aan den rapporteur der commissie. Timmermans. Als rapporteur van de commissie nit en door den raad geko zen om te onderzoeken de begrootiog vanhét Burg. Armbestuur over het dienstjaar 1916, heb ik de eer mede- deeling te doen, dat de commissie bij de uitgaven een post heeft aangetroffen van: f 100, noodig voor onderhoud van landerijen en bosschen. Het komt der commissie voor, dat dit bedrag veel te laag genoemd moet worden, vooral ook wijl de opbrengst van de landerijen in de laatste jaren zooveel opleveren- Ons werd echter gezegd dat van andere posten dan wordt afgeschreven. Dit bedrag moet meer worden beschouwd als voorlonpig zoo te zijn vastgesteld. Voorts is eens post op de begrooting gebracht van f 15,als bijdrage voor de vereeniging Liefdewerk tot Kinder bescherming. De commissie kan zich hiermede volkomen vereenigen. De commissie stelt derhalve voor de begrooting, zooals deze is aangeboden, vast te stellen op een bedrag aan ont vangsten en uitgaven op 11454.1IV2. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Ik breng den rapporteur en de commissie dank voor de moeite die zij zich getroost hebbeD. Verlangt een der heeren in openbare vergadering nog bet woord. Schoenmakers. In den laatsten tijd is er weinig aan de Melkhaven gedaan. Daardoor zijn er plaatsen gekomen waar ze erg ondiep is geworden, wat een groot ongerief is voor de scheepvaart, vooral bij de tegenwoordige drukte die er met het suikerbieten varen heerscht. Het zou m.i. daarom zeer wenschelijk zijn als in den loop van het jaar de haven eens uitgediept wordt. Voorzitter. Ik wil hierop zeggen dit le Vermoedelijk is men hedenmorgen begonnen met het schoonmaken. 2e Wordt het grootste ongerief veroorzaakt doordat de waterstand zoo laag is als maar weinig voorkomt. Al diept men eea Meter uit dan zal het met zoo'n waterstand nog niet helpen.' Schoonmaken waar dit noodig is, gebeurt als ook, laat ik me zoo uit drukken, de zandbanken verwijderen, maar uitdiepen zooals u dat bedoelt zal dit jaar nog niet gaan. De tijd is te kort en bovendien is het geld er ook niet voor en de drukte met het suikerbieten varen en pulp zal het niet toelaten. Ik' geloof ook heusch niet dat de haven,: indien de zaadbanken en het vuil verwijderd zijn, er zoo slecht uitziet. Schoenmakers. U zegt dat men waar schijnlijk reeds is begonnen met het vuil "te verwijderen. Dit zal wel wat help n, doch lang niet voldoende, want hoe laag is het geleden dat het achterste gedeelte een beurt heeft gehad. Voorzitter. Dit is pas 4 jaar geleden Schoenmakers. Ik wil ook nog even opmerken dat de grond komende uit het achterste gedeelte niet behoeft te worden weggevoerd, maar kan aan de kan ten worden gebracht. Voorzitter. Ik heb daarover met den opzichter gesproken doch deze zegt dat zulks niet wenschelijk is daar de modder dan weer aanstonds in de haven terecht komt. Schoenmakers. Men moet het ook aan den binnenkant van de kade brengen, dan heeft men beslist geen gevaar dat het weer la de haven komt. Bovendien heeft het dit nog voor, dat de kade er door wordt versterkt. Voorzitter. En met de verpachting van het grasgewas dan Schoenmakeis. Dat is daar niet. De kade behoort aan den polder. t, Voorzitter, We. zullen zooveel moge lijk doen om te helpeD, uitd'epen volgens uwe bedoeling kan nu echter niet meer. Schoenmakers. Als het dan maar in den loop van eenigen tijd gebeurt. Voorzitter. Er wordt het meest ge klaagd over kruid, doch dat is te ver helpen. Timmermans. Het komt mij voor, dat wat de heer Schoenmakers zegt, n.l. uitdiepen en de modder achter de kade brengen, wel wensehelijk is. Dit zou kunnen gebeuren met lichters. Ik kan er wel bijzeggen dat het voor de kade geeD beletsel is, want die wordt er beter van. Nu is de kade werkelijk slecht en ik geloof daarom dan ook dat de Oost- eo de aodere polders er volstrekt geen bezwaar tegen hebbto. Natuurlijk moet een en ander geschieden op een tijd van het jaar dat weinig of geen schade aau het gras wordt toegebracht. Voorzitter. Ik geef de heeren van de commissie van fabricage in overwe ging de Donge eens af te loopen. Timmermans. Daarvoor ben ik bereid. Wordt besloten de volgende week een bezoek aan de haven te brengen. Niemand hierna het woord meer ver langende sluit de Voorzitter de verga dering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 8. Goedkeuring rekening van het Bur- gerlijk Armbestuur dienst 1914. BERLIJN, 25 Oct. (W.B.) De groote generale staf meldt hedenmorgen Het bij Visegrad veroverde bruggen hoofd is verbreed Ten Westen van de Kolubara werden de overgaagen over de Tamaava ten Noord-Westen van de Ub genomen Het leger van Von Kövess bereikte de linie Lazarevac, ten Noorden van Arandjelovac Robrovac, (ten Westen van Ratan). Het leger van Von Gallwitz veroverde ten Zuiden van de Jasenica de beheer- schende hoogten ten Oosten van Bani- cina en bereikte in de Morava-vlakte in hevige gevechten de Livadica en de Zabari. Ten Oosten daarvan is dit leger tot de linie Resednz-hoogte ten Oosten van Petrovac ten Westen van Melj- nica in het Pekdal opgerukt De hoogten ten Westen en ten Noord-Westen van Kleevo zijn door ons genomen. De bij Crova over den Donau getrok ken troepen hebben naar het Zuiden verdere vorderingen gemaakt en be reikten met den linkervleugel Sip aan den Donau. Het Bulgaarsche leger van generaal Bojadjiff is den strijd tnsschen de hoog ten van Drenovaglava en Mirkovac (20 K.M. ten Noorden van Pirot) begonnen. NISJ, 23 Oct. (R.O.) (Vertraagd.) Het stafcommuniqué luidt Den 21sten ondernam een onzer co lonnes tegenaanvallen op den rechter oever van de Mlava in de richting van Aliuddva en bereikte daarmede een vol komen succes. Wij veroverden 2 kanon nen, 2 machinegeweren en 2 veldkeukens. Een andere tegenaanval bij het dorp Rachatza bezorgde ons een buit van 2 machinegeweren en een groot aantal paarden en muildieren. Den 22stcn duurden de gevechten op het Noord- en Oostfront met groote verwoedheid voort, zonder verandering in de posities te brengen. Nieuwe gevechten hebben plaats in de streek van Krlnolac, Veles en Uskub. NISJ, 24 Oct. (R.O.) Het staf-com muniqué meldt Den 22sten trokken de Serviërs op iet Noord-Westelijk front na verwoede gevechten op de linl?, rechteroever van de Mlava—VelikoOrachie (op den rechteroever van de Jassenica) terug. Drie vijandelijke bataljons trokken bij Visegrad de Drina over. Onder den sterken druk der Bulgaren in de richting van Knjazevac trokken de Serviërs op de posities, welke recht streeks de stad beschermen, terug. Het bericht, dat de Bulgaren Uskub varoverd hebben, wordt bevestigd. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETURSBURG, 25 Oct. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf In de streek van Riga duren de gt~f vechten voort. Ten ruiden van het Ba- bitmeer zijn de Duitschers zonder succes tot het offensief overgegaan. In de streek van Olay een artillerie-duel. Op den linkeroever van de Duna, ten znl- den van den spoorweg naar Ikskul, hebben de Duitschers opnieuw ver scheiden hardnekkige aanvallen gedaan. Er werd buitengewoon verwoed gevoch ten. Vijf krachtige aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Bij den zesden drong een deel der Duitschers een onzer werken binnen. Onze troepen staken op moedige en koelbloedige wijze een groot aantal vijanden ovet hoop. De Duitschers werden afgeslagen door gelijktijdige krachtige infanterie- en artillerie-acties. Bij Dunaburg, in de streek ten oosten van Illoekst, duurt het verwoede ge vecht met de oprukkende Duitschers voort. Na de bezetting van Illoekst trachtte de vijand zijn offensief te ont wikkelen hij werd echter aan den zoom van het bosch ten oosten van Illoekst tegengehouden. Pogingen van den vijand om ten oosten van het dorp Posjlllna naar het zuiden van Illoekst op te rukken wer den afgeslagen. Aan het Oghinski-kanaal duurt het gevecht bij Woelki ten zuiden van het Wygonofsko-meer voort. De vijand on dernam een reeks tegenaanvallen met het doel de verloren stellingen te her overen, doch had geen succes. Op den linkeroever van de Styr, teu zuiden van het Nobel-meer, verscheiden kleine gevechten. Bij Bolota Kowa, in de streek van h«t Beiloe-raeer, heeft de vijand een weinig druk op onze troepen uitgeoefend. Op den linkeroever van de Styr, ten N. van Rafalofka, heeft de vijand trach ten voorwaarts te komen, doch hij werd teruggeworpen. In de «treek van de dorpen Koekli en Komarowa, ten W. van Tsjartorisk, heeft de vijand verscheidene hevige aan vallen gedaan. Op een plaats slaagde hij er in ons terug te dringen, doch de reserves kwamen bijtijds en herstelden den toestand. Bij een tegenaanval maak ten wij vele gevangenen. Totnogtoe zijn er 1000 man geteld. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 25 October. Officieel. De Fransche troepen hebben gisteren in Champagne een belangrijk voordeel be haald. De Duitschers handhaafden zich vóór hun tweede linie nog in een sterk verschanste vooruitspringende stelling, waarvan het Z.W. gedeelte gelegen was op de noordelijke helling van hoogte 196, twee K.M. van Mesnil les Hurlus. Dit zeer belangrijke verdedigingswerk, Courtin geoaamd, hebben de Franschen na verwoeden strijd genomen. Het bevat, op een uitgestrektheid van 1200 M. en een gemiddelde diepte van 250 M., drie tot vier loopgraaflinies, door onder- grondsche tunnels met elkaar verbonden. Ondanks de sterkte van dit verdedi gingswerk zijn de Franschen er in ge slaagd, na een krachtige voorbereiding door geschutvuur, gevolgd door verbit terde gevechten, deze geheele stelling tbemachtigen. De Duitschers, wier verliezen ernstig waren, hebben 200 gevangenen, tot 3 verschillende regimen ten behoorend, in handen der Franschen gelaten, BERLIJN, 25 October. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier In Champagne hebben de Franschen gisteren bij Tahure en op onze ten noorden van Le Mesnil les Hurlus voor uitgeschoven stelling na krachtige voor bereiding door geschutvuur aanvallen ondernomen. Bij Tahure konden hun aanvallen door ons vuur niet ten volle worden doorgezet en gisteravond laat werd ook in den vooruitspringenden hoek ten noorden van Le Mesnil nog hevig gevochten, Ten noorden en ten oosten daarvan zijn de aanvallen onder zware verliezen voor de Franschen af geslagen. Een Duitsche kruiser in den grond geboord. BERLIJN, 25 October. De chef van den marinestaf deelt officieel mede De groote kruiser Prinz Adelbert is door twee schoten van een vijandelijke duikboot bij Libau in den grond geboord. Slechts een klein deel der bemanning kon worden gered. (De Prinz Adelbert: den 22sten Juni 1901 van stapel geloopen, mat 9000 ton, voerde 2 stukken van 24 cM., 20 van 15 cM., 12 van 8.8 cM. en 1 torpedo- lanceerbuis. De bemanning bestond uit 587 koppen. Red.) BERLIJN, 16 October. (Wolff.) Offi- cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Legergroep Hindenburg. De llloekst-sector, ten N. van Illoekst is weer overschreden en de reeds eer gisteren tijdelijk genomen hoeve Kasi- moiski is stevig in onze handen. Legergroep prins Leopold van Beieren. Aanvallen van de Russen ten O. van Baranowitsji en tegen onze kanaalstel ling ten Z. van de Wygonowscjy-meren zijn afgeslagen. Legergroep Linsingen. Ten O- van Koekli, ten W. van Zar- torysk, zijn in den nacht van den 25sten vijandelijke stellingen bestormd. Een algemeene tegenaanval van de Russen bleef vruchteloos. Gisteren maakten wij nieuwe vorderingen. De vijand liet 4 officieren en*T400 man in onze handen en verloor bovendien 10 machinegewe ren. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 25 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van vanavond De vijand heeft in Champagne ver woede tegenaanvallen gedaan langs het geheele front van het verdedigingswerk »Courtln". We zijn in het bezit daarvan gebleven en hebben stellingen ten oosten en westen ervan veroverd. De Duit schers zijn er alleen in geslaagd in het midden-gedeelte van de stelling enkele loopgraafgedeelten te heroveren. Felle gevechten met handgranaten zijn daar nog gaande. Van Jut Zuidelijke gevechtsterrein. ROME, 25 Oct. (Reuter.) Officieel bericht De Italianen zijn Zondag tusscben Garda en Etsch onder kruisvuur van het geschut den Monte Altissimo afgedaald en hebben twee vijandelijke forten, die den weg van Rlva naar Mori beheer- scheo, stormenderhand genomen. Zij hebben oorlogstuig in de vijandelijke loopgraven vermeesterd. In het dal van de Rienz hebben de Italianen drie nachtelijke aanvallen afge slagen en den vluchtenden vijand tot zijn loopgraven achtervolgd. Twee vijandelijke aanvallen op den Mrzli drongen tot in de Italiaansche linie door, doch de Alpentroepen heroverden de loopgraven, begroeven 300 dooden en maakten een groot aantal gevangenen. De Italianen hebben een sterke ver schansing in het Plava-gebied bestormd. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 26 Oct. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier: Ten N.O. van Souchez zijn vijande lijke aanvallen met handgranaten afge slagen. In de gevechten van 24 Oct. zijn aan den vooruitspringenden hoek ten N. van Le Mesnil in Champagne ongeveer 250 M. van onze stelling tijdelijk in de hand van den vijand gekomen. Gisteren zijn de Franschen daar weer uit verdreven wij namen 5 officieren en meer dan 150 man gevangen. Ten N.O. van Le Mesnil houdt de vijand nog een kleine Duitsche loopgraaf bezet. Op de hoogte van Combres hadden onze mijnontploffingen goed succes. Fransche mijnontploffingen in het Bois le Prêtre bleven vruchteloos. Van het Servische gevechtsterrein. SOFIA, 26 October. (Wolff.) Ambte lijk bericht omtrent de krijgsverrichtingen op 24 dezer Onze troepen hebben Negotien en de Donauhaven Prohowo genomen. Voor zoover bekend bestaat de buit uit een militair magazijn en twintig waggons oor logsmateriaal het aantal gevangenen bedroeg 1 officier en 370 man. Op hec slagveld heeft men 300 lijken van Serviërs gevonden. Prins Kyrlll en de legeraanvoerder zijn in Uuskuup zeer plechtig ontvangen De stad was met onze kleuren en met tapijten versierd. De geheele bevolking nam deel aan de ontvangst en weende van blijde ontroering. De geestdrift was onbeschrijfelijk. BERLIJN, 26 October. (Wolff.) Offi cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Ten O. van Wissigrad is de hoogte- linie SoehaGoraPanos bereikt. De aanval van de legers Kövess en Gallwitz vordert goed. Ten Z, van Palaaka zijn de noordelijke hellingen van het Ratsja-dal in ons bezit. Meer naar het Oosten zijn Markowats en Vrh Laole en Koetsjewo genomen. In de laatste drie dagen zijn 960 Serviërs gevangen gemaakt. Van het (Bulgaarsche) leger van Bo- jatsjef zijn geen nieuwe berichten ontvan- gea. Engelsch oorlogsschip. Uit SaloDiki wordt bericht seint de Weensche correspondent van de Tijd dat reeds sinds twee dagen een groot Engelsche oorlogsschip in de haven van Salonlki wordt verwacht, welks komst reeds was aangekondigd, maar waarvan geen bericht meer is ingekomen. Men vermoedt, dat het een prooi is geworden van een duikboot. Aan boord bevonden zich twee Fransche en vier Engelsche generalen. Het schip was van Mudros vertrokken. Een hulpkruiser, uitgevaren om het schip te zoeken, keerde zonder eenig resultaat terug. Engelsche verlieslijsten. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 23 en 25 Oct zijn 95 officieren gesneuveld, 102 gewond, 87 vermist. Bovendien worden d.d. 14 en 15 Oct. 5266 manschappen als gesneuveld, ge wond ofvermist opgegeven. Van de vloot zijn 2 officieren gewond. De Times vermeldt, buiten de ambte lijke lijst nog 13 gesneuvelde officieren. De Berlijnsche correspondent van de «Tijd* verneem1: dat drie mijlen voor d e haven van Athene een Fransch trans portschip in den grond is geboord. 800 soldaten kwamen in de golven om. Atbeensche bladen melden dat het Engelsche transportschip Markettl met 1000 Engelsche soldaten, ziekenver. plegers, muildieren en munitie bij Ts#. gesi aan de Zuidoostkust der haven van Saloniki in den grond is geboord Co slechts 83 man zijD gered. Blijkbaar is dit het transportschip, waarvan gemeld werd dat sedert enkele dagen de aankomst te Saloniki tever. geefs werd verwacht. Uit Rome werd Maandagavond aan het «Centr.» geseind De algemeene zwakte van mr. L. Regout is steeds toenemende. De ge. neeshceren geven geenerlei hoop meer het einde nadert langzaam. Waalwijk, 27 Oct. 1915. Iuachryving voor Z. H. den Pam. (Op verlangen van 't Doorluchtig Episcopaat.) Bedrag vorig nummer f 32,60 Voor Z. H. den Psus I 2,50 Van een Militair f 1,— f 36,^ Benoemingen De heer Jan van Delft alhier is benoèad tot leeraar in het tcekenen aan de Bijki. vakschool voor leerlooiers en schoenmaken te Waalwijk. Mrjoffrouw Josephine van Delft ii benoemd tot onderwijzeres aaD eene B. 1, bytoodere meisjesschool te Ginnekan, Landbouw cursus. Zaterdagavond te» 7 nar had in een der lokalen van de openbare school, de pleck- rige opening plaats van den door den heer Froklage te geven landbouwenrsus. Ongeveer 7 uur waren aanweiig de Edel Ach'b. Heer Burgemeester van Baard, wijk, ah Voorzitter van de sfdeeling vin den N.-Br. Chr. Boerenbond, de heer Tin. merman*, wel houder dezer gemeente, dt heer Hoizinga, rijkslandbonwleeraar, eenige bestuursleden vau den Boerenbond en ven 24-tal leerlingen. Da Voorzitter van den Boerenbond zei dat hem de aaugenaroe taak wat opge dragen hier het eerst het woord te mogen voeren, teneinde den cimus te openen. Ofschoon de landbouw wel het oudst bedrijf is wat rp de wereld is uitgeoefend, is het toch noodzakelijk gebleken dat vooral juist voor dit vak, dat *00 uitgebreid i», cursassen moeten worden gegeven. Meer malen i« gebleken dat de laudbouwer meer onderricht Boodig heeft, onderricht op veler lei gebied. W>nt de wetenschap heeft zoo. vrel nieuws gebracht, nieuwe methoden va») bewerking, dat men niet langer meer bij het eude kan blijven stilzitten. Het ii daarom van het hoogste belang dat ge de lessen, die de heer Fioklage zal geveo, zoo trouw mogelijk en met alle ambitis volgt. Voor 20 jaar bestond tegen de cnraun» nog een vooroordeel, want, zegt spr., ik her* inner mij nog eoed dat toen de eerate lesing door den heer Van Hoek, inspecteur van den landbouw werd gehouden, er een zei, gs moet eerst ern* naar zij» banden kijken ol hij wel eplt genoeg heeft atn zijn handen eu menacben met boorden en manchetten am, wat weten er die nu van. In de Klei hier achter, was het nog erg-r, daar riep er «en kwaad zeker, wij zelf weten er niets van, wij zijn msar ossen. Ziet, die tijden zyn gelnkkig voorbij. Algemeen erkrnt man reeds het nut van de cursussen, dsarona moet geen les worden overgeslagen. Steeds moeten allen trouw op het appèl verschij nen. Da heer Hoizinga, hierna het woord nr- neude, zegt dat hij met genoegen op de vraag van den Boerenbond, om ook hief een landbouwcarsna in hat leren te roepen, is ipgrgasn. Niemand zal er wel meer ge- vonden worden die niet van een dergelijke» cursus heelt gehoord, want zoo ontzettend veel zyn er reads geweest en zyn er pog. Iedeieen weet dan ook, dat zoo'n cum» dient om eenige theoretische kennis vsn het vak by te brengen. Op zoo'» curiui wordt gesproken over grondverbetering, zaaizaad, het zaaien, over het ves, over d» beoordeeling vau het vee en de verpleging en do voeding daarvan. Er wordt gesproken over zuivelbereiding, over bemestingsleer eus. Kortom alles wat maar voor ons van nut is, wat iu het dagslijksche leven te p>» komt, wordt besproken en orderwtaen. De grocd, het fundament van al deze wetsi* schappen is de Datuur- en scheikande, plant- on dierenkunde. Da heer Froklsg# zal u wel dnidelyk maken waarom u dat alles noodig hebt te weten. Joögens, uiet genoeg kan ik je op M hart drukken ds lessen t»oh trouw te vol gt n, wijl hst geheel ééu draad is. Een verruimen en men is het verband kwijt. Zorgt steeds present te zyn, danzsltpij ia deze twoe winters veel, zeer veel laern, wat zal blijken voor u allen een grout» chat te zijn. De beer Froklage bracht, alvorens met sles een aanvang te makes op de SiF'

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2