Tweede Blad. De Oorlog1. BEKENDMAKING. Reclame. Weinig volwassenen ontsnappen er aan. Gemeenteraad, Ingezonden Stukken. Binnenland. KERKNIEUWS. ZUMMER 88 ZONDAG 31 OCTOBER 1915 38e JAARGANG Maximum-prijzen der meest voorkomende artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend: f 0.57V* Goedkoop varkenavleesch. Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN, 28 October. (Wolff.) Offi- cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier De legers van de generaals Kövess en Gallwitz zijn verder aan het oprukken. Het leger van Gallwits heeft sedert 23 October 2033 gevangenen en ver scheidene machinegeweren buitgemaakt. Het leger van generaal Bojadjef heeft Zajetsar genomen, Ten N. van Knjadzewats is de Timok met een breed front overschreden. Knjad zewats is in handen van de Bulgaren. Verscheidene kanonnen zijn buitgemaakt. De hoogte Drenowa Glawa, 25 K.M. ten N.W. van Pirot. is bezet. WEENEN, 28 October. (Wolff.) Offi cieel beticht uit't groote hoofdkwartier Ten Oosten van Visegrad hlijven de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen vor deringen maken. Zij hebben den vijand teruggeworpen en tegenaanvallen van een Montenegrijnsche brigade, tegen de flank onzer troepen ondernomen, afge slagen. De uit OostenrijkschHongaarsche troepen bestaande rechtervleugel van het leger van generaal Koevess is de boven- Kolubara overgetrokken. De Dultschers hebben den bergketen ten noorden van Rudnik bestegen. Ten Oosten daarvan rukken op gelijke hoogte Oostenrijksch-Hongaarsche kolonnes aan beide kanten van den weg Topola Krazoejewats voort. Het leger van generaal Gallwitz heeft de streek ten westen van het spoorweg station Lapowo bezet en den vijand in zware gevechten van de hoogten ten zuiden en zuidoosten van Wilajnats ver dreven. Het eerste Bulgaarsche leger heeft Zaietsar en Knjadzewats veroverd en vecht thans voorspoedig op de hoogten aan den linkeroever van de Timok. In Knjadzewats zijn vier kanonnen en zes munitiewagens buitgemaakt. SSOFIA, 28 October. (Buig. Tel. Ag.) De vesting Zajetsar is door de Bulgaren genomen. SOFIA, 28 October. (Wolft.) De Bulgaren hebben de vesting Pirot na lange, bloedige gevechten veroverd. Engelsche kruiser gestrand. LONDEN, 28 October. Officieel wordt meegedeeld dat de kruiser Argyl vanochtend aan de Schotsche kust aan den grond is geloopen. Uithoofde van het slechte weer vreest men dat het schip geheel verloren zal gaan. Alle officieren en geheele bemanning is gered. (De Argyll was een gepantserde kruiser van 11,000 ton, in 1904 gebouwd. De maximum-snelheid bedroeg 22.4 knoop, de bewapening bestond uit 4 stukken van 19, 6 van 15, 20 van 4.7 c.M. en 2 torpedolanceerbuizen. De geredde bemanning telde 655 koppen. Red.) Beschieting der Bulgaarsche kust. SOFIA, 28 October. Gisterochtend vroeg heeft de Russische vloot Warna beschoten. De kustbatterijen hebben het vuur beantwoordtwee Russische schepen van de klasse Tri Swiatitelja zijn door granaten of torpedo's in den grond geboord. Daarop hebben de andere schepen zich teruggetrokken, door duikbooten vervolgd. Enkele burgers van Warna zijn ge dood de aangerichte stoffelijke schade is gering. (De klasse van de Tri Swiatitelja omvat linieschepen van 11,000 tot 14,000 ton. Red.) Vereeniging van het Bulgaarsche met de Centrale legers. In Kraina, in het Noordoostelijk deel van Servië hebben de Oostenrijksche en de Bulgaarsche troepen zich met elkaar vereenigd. Dit opent voor de centralen niet alleen den waterweg naar 't Oosten (dat is te zeggen over den Donau naar de Bulgaarsche haven Widin en vandaar verder per spoor), maar zal hen tevens in staat stellen, al oprukkend naar het Zuidwesten, allengs hnn front te verkor ten en tegelijkertijd te versterken. Het blijkt uit de berichten duidelijk, dat de Serviërs Knjadzewats met groote hard nekkigheid hebben verdedigd, maar ten slotte is deze versterkte plaats toch in handen der Bulgaren gebleveD en daar door is de Servische vestingdriehoek uit elkaar geslagen, de verbinding tus- schen Zajetsar en Pirot is verbroken en een opmarsch naar het Westen tusschen die vestingen door is niet onmogelijk meer Aangezien nu voorts de centralen weer op het heele front Daar 't Zuiden zijn opgeschoten, de Oostenrijkers ook met een inval uit westelijke richting drei gen, de Albaneezen zich weer beginnen te roeren en de Bulgaren van Uuskuup uit in Noordoostelijke richting langs den spoorweg trachten op te dringen is het duidelijk dat de toestand voor de Serviërs niet rooskleurig kan genoemd worden. Verliezen. De Pruisische verlieslijsten nos. 350 - 359 (ll October20 October) vermel den de namen van 57,424 gesneu1 elden, gewonden en vermisten de vorige 10 lijsten bevatten 47,506 namen. Het to taal aantal gesneuvelden, gewonden en vermisten, op de verlieslijsten vermeld, heeft nu de twee millioen overschreden 2,021,078. Dit getal betreft alleen nog maar de Pruisische verliezen, gelijk men weet. Het Duitsche legerbestuur heeft nog bovendien uitgegeven 228 Beiersche, 209 Saksische, 286 Wurtembergsche verlies lijsten 53 lijsten van de marine, eenige lijsten van bij het Turksche leger inge deelde officieren ei* onderofficieren, en eenige lijsten van de koloniale troepen. Daarbij komen dan nog, aan de zijde der Centralen, de Oostenrijksche en de Hongaarsche, en de Bulgaarsche en de Turksche verliezen. Als men voor dezen allen te zamen een getal van 3 millioen schat, dan komt het geheel der verliezen van de centra len op 5 millioen. Neemt men dau aan dat er aan entente-zijde ongeveer even veel zijn gevallen bij Franschen, Russen, Engelschen, Italianen, Belgen en Serviërs te zamen, dan bedragen de gezamelijke verliezen reeds tien millioen man. Eene schatting, die eer te laag dan te hoog is. En dat gaat nu maar eiken dag doorl Een deel van deze tien millioen man, het grootste gedeelte wellicht, zal niet voor het leven ongelukkig zijn. Maar is het niet afgrijselijk, dat er toch zeker nu reeds een paar millioen measchen gesneuveld zijn, of voorgoed tot wrakken geworden, en dat niemand aan dat bedrijf een eind weet te maken. Engeland en Servië. De mededeeling, door een minister van Engelsche kabinet gedaan, „dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat het Ser vische leger in staat zal zijn nog lang weerstand te bieden aan deD Oosten- rijksch-Dultschen aanval", Is door het publiek vernomen met de innige schaam te, welke het dertig jaar geleden gevoelde bij het bericht van Gordon's dood. Aldus de Daily Mail in een hoofdar- artikel. Het publiek gevoelt dat het de eerste plicht der regeering is om zich en de Engelsche natie te rechtvaardigen, indien ze dit kaa, in de oogen van de Servische natie en haar heldhaftigen koning. Het blad gaat Lord Landsdowne's ver klaring over de Balkan-expeditie na en merkt op, dat de inval in Servië al maan den tevoren door Balkan-kenaers was voorspeld, maar de censor heeft berichten en artikelen over dit onderwerp onder drukt, en het pnbliek kende de feiten niet voldoende om de regeering tot een krachtige politiek aan te zetten. De bla den kregen het ernstige verzoek, niet over de zaak te schrijven en de regeering deed ten slotte niets om Servië te helpen dan een te Iaat komend troepje van 13,000 man te sturen. In Juni begon graaf Re- ventlow over een expeditie naar Suez te spreken. Op 26 Augustus werd in het Fransche parlement op het gevaar van Bulgaarsche vijandelijkheden gewezen en de noodzakelijkheid om daartegen op te treden. Al had ons ministerie tot dien tijd geslapen, dan had het toen wakker moeten worden. Maar het sliep door. Wanneer we dan nu echter vernemen dat het aftreden van den Griekschen mi nister-president alle plannen in de war stuurde, is het antwoord, dat wanneer die plannen duidelijk omlijnd, goed door dacht en beslist waren geweest, Wenize- los nooit zou zijn gevallen. Indien, zooals dr. Dillon heett gezegd, er op het juiste oogenblik 300,000 man in Griekenland wareo geland, zouden Griekenland en Roemenië zich bij de bondgenooten heb ben aangesloten en zelfs Bulgarije zou wellicht geaarzeld hebben om zijn ver raad te plegen. Maar onze regeering praatte loen ze had bebooren te han delen en deed wilde beloften toen ze troepen had moeten zenden. De Ser viërs beweren, te recht of ten onrechte, dat de gelofte van „krachtige bulp" maanden tevoren tegenover hen is af gelegd door het Eogelsche ministerie van buitenlandsche zaken. Is dit waar, dan is het onverklaarbaar dat de regeeilng geen krachtige maatregelen nam. De Daily Mail eindigt met een alarm kreet en bittere woorden van verwijt tegen de regeering. en Mej. Koster. 3. Watervoorziening. De Voorzitter zegt dat er dikwijls in den raad is gesproken over het uitdie pen van de Dusse. Ten einde eenige gegevens te hebben, heeft spr. eene begrooting laten opmaken. De kosten hiervan zouden volgens die begrooting beloopen f 2547,98, terwijl er dan nog een post van f 500 is uitgetrokken voor onvoorziene uitgaven. De Voorzitter zal deze begrootine ter inzage leggen om dat enkele leden niet tegenwoordig zijn, terwijl hij dit punt in eene volgende vergadering aan de orde zal stellen. Goedgekeurd. 4. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevoDden. Bij de rondvraag zegt het lid L. v. d. Pluijm of er niets op gevonden kan wor den met het kind van de wed. v. d. Pluijm. De Voorzitter zegt dat het dit jaar een schadelijk en nadeellg jaar is voor de gemeente. Zou de gemeente dit kind naar een krankzinnigengesticht doen, dan kwam dit op een f 300 te staan. De Voorzitter merkt op dat het kind ook beslist niet gek is. Spr. geeft in overweging, of er de pastoor geen weg mee zou weteD, daar dit meer op diens we£ l'gt- Ook de ouders zegt spr. moe ten er zelf maar eens op uit gaan. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. In onze tijden ran dikwijls ongeregelde leefwijze, ongeregeld dieet, zittende leefwijze enz., zijn er betrekkelijk weinig volwassenen die geen laat hebben van aambeien. En wat die last beteekent is aan de onge lukkige lijders, die voortdurend hinder hebben van stekende pijn en jeuking, hetzij zij zitten, liggen of loopeD, maar al te goed bekeod. Aambeien worden vaak veroorzaakt, door verstopping, het gebrnik van sterke purgeer- middeleD, p&arJiijden enz. En als gevolg van aambeien treden dik wijls bij verwaarloozing van de kwaal, bloe dingen, ontsteking, fistel en verzwering op. De eerste aanwending van Fos'.er's Zalf reeds verzacht de prikkende pijn an jeuk en gewoonlyk is ten doos voldoende lot genezing. Zorgt bij de behandeling voor een goede spijsvertering en vermijdt buitenspo righeden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Waalwijk verkrygbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na onf. v. postwissel af 1.75 per doos. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 24 October des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Snijders. Ongeveer kwart voor drie opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de leden v. d. Koppel, van Steen, v. Krimpen en v. Beurden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Aanbieding gemeentebegrootlng dienstjaar 1916. De Voorzitter deelt mede dat de be grooting 14 dagen voor de leden ter visie zal worden gelegd en benoemd tot leden van de commissie van onderzoek de heeren G. v. d. Koppel en A. van Beurden. 2. Aanwijzing van onderwijzers voor het geven van herhalingsonderwijs. Worden benoemd als Hoofd de heeren Michael, v. Gooi en Broeders en als on derwijzer de heeren Appels en Broeders Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Aan de Nederlandsche Pers Niet om de Regeering of wie ook te verdedigen tegen het gewroet van de Telegraaf-redactie, vragen wij U plaats ruimte voor een protest, maar de wijze waarop de Telegraaf de Regeering aan valt, noopt ons dat te laten hooren. Ging het niet om den indruk naar buiten, waar men de Telegraaf als toon aangevend blad beschouwt en niet be grijpt ons >maar laten aanpraten" wij zouden zwijgen. Maar, men zij pro-Duitsch, men zij pro-Engelsch, ieder Nederlander moet 't tegen de borst stuiten, hem die vrien den speciaal in Frankrijk en Engeland heeft wel het meest de wijze waarop kabaal getrommeld wordt uit al wat dienst kan doen tot de verbeelding te spreken. De Telegraaf redactie, die zoo hoog opgeeft van haar vaderlandsliefde, moet Inzien dat het in het belang van ons land is te zorgen, een vuile wasch thuis te wasschen, wanneer zij meent dat er gewasschen moet worden. Tracht toch niet >oorlogsmunt< te slaan uit al wat verkeerd is of schijnt. Zaait toch niet op laffe, onverantwoor delijke wijze haat naar alle kanten, in hoop, dat de vonk ten slotte toch wel ergens zal inslaan. Zijn er inderdaad tekortkomingen Het is mogelijk. In een tijd als deze is dat begrijpelijk voor ieoer, Slechts enkelen, waaronder de Telegraaf redactie op de van haar bekende manier, gebrui ken elke gelegenheid, om kwaad te stoken, zoogenaamd en dit is zéër ergelijk, uit naam van 't Neder land- sche Volk, en om te ageeren tegen een regeering, die eere toekomt voor hetgeen zij deed in de bange dagen die achter ons liggeD. Kritiek oefenen is gemakkelijk, zelf optreden moeilijk de Telegraaf redactie heeft dit op tooneel-gebied ondervonden. Wanneer zij ons echter op de gladde planken van het wereld-tooDeel lelden wil, moeten wij protesteeren tegen de wijze, waarop zij onze eer en belangen schaadt door haar kortzichtig en straat jongensachtig gedoe. Zelfs al weten we dat zulk een protest wellicht een nieuwen stortvloed lieflijk heden zal verwekken. C. F. J. BRANDS. Mar. F. E. DEKKER. Amsterdam. De nieuwe maximum-meel- en broodprijzen. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht Ik heb de eer u te berichten, dat, met ingang van 13 November a.s. door mi is besloten le. den prijs van tarwebloem (gebuild, inlandsch, uitsluitend één soort) te stellen op f 18.25 per 100 kilogram; 2e. den prijs van tarwemeel (onge build) te stellen op f 15.25 per 100 kilo gram 3. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto-contant, of fabriek, of molen voor bakkers en dergelijke ver bruikers en dat aan tusschenpersonen op verzoek, een reductie moet worden toegekend, als is aangegeven in mijn cir culaire van 23 Maari j.l. 4e. den maximum-prijs voor brood met ingang van 18 November vast te stellen per kilogram contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, voor: a. gebuild tarwe-waterbrood op 22/12 cents b. gebuild tarwe-waterbrood, gebakken onder rabbinaal toezicht, op 23/12 cents, (de prijzen van de andere soorten ge build tarwebrood naar evenredigheid) c. ongebuild tarwebrood (bruinbrood) op 19 cents. Vloêtuiibreiding. Naar de Msb. verneemt is aan de werf De Schelde te Vlissingen, evenals aan de Maatschappij v. Scheepsbouw te Amster dam het bouwen van een kruiser opge dragen. De bouw dezer kruisers geschiedt naar plannen en onder controle van Friedrich Krupp's A. G. Germaniawerf te Kiel. Aan de werf Feijenoord te Rotterdam is de bouw opgedragen van drie onder zeebooten, groot model, terwijl de werf De Schelde de opdracht kreeg voor het bouwen van één onderzeeboot. Gouveneur' Generaal van Indië. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië mr. J. P. graaf van Limburg Sti- rum, gezant van Nederland te Stock holm, ter vervanging van den heer Iden- burg, wien op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. De benoeming zal ingaan met den datum van overname van het bestuur, hetwelk vermoedelijk in Februari zal plaats hebben. De nieuw benoemde Gouverneur-Ge neraal is 42 jaar oud. Hij werd gebo ren 2 Februari 1873. Zijn studies vol bracht hij aaQ de Leidsche Universiteit. De heer van Limburg Stirum koos de diplomatike loopbaan. Achtereenvolgens legatieraad bij het Nederlandsche gezant schap te Konstantlnopel, gezant te Pe king, en later bij de hoven van Zweden, Noorwegen en Denemarken. De benoeming van den heer van Sti rum tot Landvoogd komt geheel onver wacht. Slecht zeer weinigen wisten er iets van af. Graaf van Limburg Stirum is kamer heer i.b.d. van de koningin. Hij is rid der in de orde van den Ned. Leeuw en grootkrula-commandeun ofticier of rid der van een groot aantal buitenlandsche orden. Vreesen of uitlokken De Tel. zegt, dat bewaarheid wordt wat zij vreesdehet buitenland raakt meer en meerjontstamd over de Neder- lendsche smokkelpraktijken. Als bewijs drukt zij een briefkaart af, die een bollenhandelaar uit Parijs ontving en waarin de afzender verklaarde zich wel te zullen wachten, ook maar de min ste bestelllBg te doen aan een land, dat zich onteert door de banbaren van voed sel te voorzien. Vreesde de Tel. inderdaad wat zij thans bewaarheid zegt te zien Maar waarom heeft zij dan niet het smokkelen afgekeurd en er tegen gewaar schuwd, doch onophoudelijk daartegen uitgevaren en de aandacht der verbon denen met alle geweld daarop gevestigd Sterkersamen met Fransche en En gelsche journalisten tochten langs de grens ondernomen opdat den vreemde lingen van het smokkelbedrijf maar niets verborgen zou blijven Heeft de Tel. hierdoor niet zelf en opzettelijk de campagne uitgelokt, die in de entente-pers tegen ons land ge voerd wordt Moet zij nu nog spreken van vreezen Kan zij niet eerder, al dan niet met voldoening, zeggen dat is mijn werk Leergang over Indische onderwerpen. Door de R. K. Leergangen zal te be ginnen met de tweede week van Novem ber een leergang over Indische onder werpen worden gege en. Deze leergang heeft ten doel belang stelling te wekken voor Ned. Oost Indié, betere kennis daarvan te verbreiden en den weg te wijzen voor desverlangde verdere studie van de velschillende on derwerpen. Deze colleges worden gegeven door de volgende heeren mgr. M. J. D. Claes- sens, oud-missionaris en oud-secretaris van den apostol. vicaris van Batavia dr. H. F. M. Huijbers, docent aan de R K. leergangen A. M. van den Donk, docent aan de R. K. leergangen J. van EupeD, schoolopziener in Nederl. Oost- IndiëJos Suijs, leeraar H. B. S. te Soerabaja voorzitter van de Oost-Iodlsche Katholieke VereenigingH. H L. van Bakel, oud hoofd der school in Nederl- Oost -Indië. De voordrachten worden gehouden in Den Bosch en in Roermond, een namid dag in de week, gedurende ten minste 15 weken in leder der beide plaatsen. Nadere inlichtingen verschaft de rector der R. K. Leergangen te Den Bosch. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bis schop van Den Bosch, heeft benoemd tot tweedsn kapelaan te Boxtel (H. Hart) den eerw. heer H. F. M. Goossens, pries ter van het Seminarie. De Echo vin het Zeiden. dat door den Mini8ter van Landbouw, Nijverheid en Handel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximum—prijzen zijn vastgesteld Per K.G. Ilegeeringabrood (bij verkoop op meelkaart) f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) t 0,24 ft I (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,25 Tarwebrood (ongebuild; bruinbrood f 0 20'/; Koggebrood Uegeeringstarwemeel (bij ve:koop op meelkaart) f 0,16 Tarwebloem (gebuild inlandsch) f 0,26 Tarwemeel (ongebuild) f 0,22 Boter f i»60 Per Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk Volvette jonge Goudsche kaas olvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk Jonge Edammer kaas (40+) Jonge Goudsche kaas (40t) Kaas in Edammeren Goudsch model (30+) Kaas in Edammer— en Goudsch model (20+) f 0,55 f 0,62'/a f 0,55 f 0,50 f 0,42'/, i 0,37 llagere Edammer— en Goudsche kaas f 0,27 friesche nagelkaas f 0,30 Per K.G. t 1,16 f 0.03»/, 1 0,55 f 0,09 f 0,28 f 0,07 f 0,11 Koffie (Santos) Cichorei (in pakjes) (per 0,1 K.G.) Suiker (witte geraffineerde) l'out '.Seep (zachte, witte of gele) .Soda Petroleum (per Liter) Rijst (grofmiddel Bassein en of Rangaan f 0,22 r voorloopig r f 0,24 r grof vrorloop v f 0,26 Havermout (inlandsch) 1 0,33 Raapolie per liter f 0.80 Boterolie f 0,85 N.B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De hierboven vermelde prijzen gelden voorde maand Augustus behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet—inachtneming der boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxi ma vaat te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester De Burgemeester voornoemd, Th. DB SüRMONT DE BaS SMEKLK De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat door hem de navolgende prijzen voor het varkensvleesch zijn vastgesteld: De prijzen zijn uitsluitend contact. Magere Lappen f0,55 pe K G. Rollade 0.55 r Mager spek 0,52'/j Reuzel 0,55 r Carbonade, Coteletten 0,50 r Gehakt, Worst 0,55' Vet spek 0,47'/. Haasjes, Biefstuk 0,60 Zij gelden vanaf Maandag 18 October en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingezetenen worden verzocht over de niet inaentneming der vastgestelde pi ijzen terstond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 8 October 1915. De Burgemeester van Waalwijk. LI _JLU li um i J «9»

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5