Binnenland. Provinciaal Nieuws SlïïWS UIT ÏÏUSDIH. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Serviërs waren om strategischo redenen ge dwongen de stad te ontruimen en meer op het Zuiden terug te trekken, vooral ook wijl zij zich in het Morawodal niet kouden houden, maar de belangrijke hoogte tus- schen deze rivier en de Reseva moeten ont ruimen. Dit gebergte is ongeveer een 100 meter hoog en beheerseht een groot ge- deelte van het Morawa-dal, zoodat de Ser viërs genoodzaakt waren verder naar het Zniden te retiieeren en hun troepen bij Kragujevac met een omsingeling bedreigd werdeo. Westelijk van de Morawa zallen de Serviërs thans wel hun sterke posities bij de Servische Morawa, de zijrivier, welke bij Maskar in de Morawa valt, innemen, ten einde zoodoende de verdediging van -Niej van het Noorden en Westen te versterken en nog meer om de wegen voor een even- tueelen terugtocht naar Novi Bazsr en Montenegro open te houden. Vau het Noorden en Westen is de hoofd stad roorloopig dan ook nog niet bedreigd. Het gevaar komt van bet Oosten, van de BulgareD. Blijkens de laatste berichten avanceeren de Bulgaren over de geheele Oostelijke linip. Hun vorderingen in het Zuid-Oosten zijn evenwel het belangrijkst. Na de verovering van Pirot zijn zij in het Nischawadal tot Bela Palanka doorge drongen, zoodat zij in dazen sector tot op ongeveer 40 kilometer van Ni*j genadeic zijn. Ook ia het Zuiden is het Balgaarsche leger de veste tot op dien afstand genaderd. Troepen staan evenesns ten Oosten v Vlasotince (aan de Vlasi-a) en aan de Bal gaarsche Marow», even ten Zniden van Les- kowac, waardoor deze plaats van twee kanten bedreigd wordt, en wel spoedig het lot van Krsgujevac zal moeten deelen. Men ziet, de toestand wordt er niet beter op. Terwijl Jofifre in Londen vertoefde is op verschillende punten van het Fransche front een vrij hevige actie begonnen. D<t Duitschers hebben zich ten koste van het Oostelijk tiont aanzienlijk versterkt, teneinde het terrein, dat door de Fran- schen in Champagne veroverd werd en van groot strategisch belang is, te her overen. Hun aanvallen voorafgegaan door een trommelvuur der Duitsche artillerie richtten zich voornamelijk tegen hoogte 122 (Butte en Tahure) en het dorp Ta- hure, dat ten Zuiden daarvan gelegen is. En de hoogte èn het dorp zijn van zeer groote militaire beteekenis, wijl het plaats je een kruispunt van de vijf wegen is, welke het nieuw-veroverde gebied der Franschen doorkruisen. Daarom is de overwinning van de hoog te 192 door de Duitschers voor dezen een succes, van niet geringe beteekenis. Uit het jongste Fransche communiqué blijkt ook dat de Duitschers hun offensief voortzetten en vooral hevige aanvallen hebben gedaan op Tahure, welke tot nu toe, bloedig werden afgeslagen. Verder behaalden de Duitschers een succes bij Souchez, hetgeen de Franschen door hevige tegenaanvallen ongedaan trachten te maken. Hier en ook in Champagne duren de verwoede gevechten voort en met span ning mag men den uitslag daarvan tege moet zien. Op het Russische front blijft hrtover het algemeen stil. Zelfs de verwoede gevechten in de RigaDünaburg-secto- ren zijn verflauwd, mogelijk door groote versterkingen der Russen, die bij Mltau tot den aanval zijn over gegaan en zulk een zwaar offensief openden, dat de Duit schers van den Noordelijken oever van de Misse (een zijrivier van de Aa) moesten terugtrekken. De Russen bezetten Pla- komen, dat later wegens een geconcen treerd artillerie-vuur der Duitsche stuk ken werd opgegeven. De Italianen blijven onvermoeid ia den aanval. Zij behaalden opnieuw successen, die evenwel 't kleinst zijn, in het gebied waar zij het grootst moesten zijn, n.l. )o het Isonze-gebied. vliegers en tegen overschrijding van de grenzen tegen luchtschepen maatregelen in zake interneering enz. Staatsbegrooting 1916. In het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting 1910 (algemeene beschouwingen) is van ver schillende zijde hulde gebracht aan de regeering voor hetgeen zij gedaan heeft en blijft doen voor het behouden onzer onafhankelijkheid en strikte handhaving der neutraliteit. Algemeen wed betreurd, dat enkele organen der pers niet schijnen in tc zien, van hoe groot belang de hand- havlog der neutraliteit voor ons land is. Maatregelen tegen deze bladen werden echter niet wenschelijk geacht, noch invoering van censuur. Een pak van ens hart! Zooals men in de verschillende dag bladen heeft kunnen lezen, heeft de minister van financiën het Nedcrlandsche volk »verblijd» met diverse nieuwe wets ontwerpen, ten doel hebbende nog meer duiten den zak uit en de schatkist in te kloppen. Toch doet het goed te lezen, dat bij de vele nieuwe wonden, die aan onze portemonnale geslagen worden de minister, ook voor een balsem heeft ge zorgd. In de toelichting tot de verkeerswet, betreffende de belasting op de plaats- kaarten, wordt n.l. uitdrukkelijk vermeld Wanneer de belasting minder dan ééll COllt bedraagt, zal deze niet geheven worden. Dat is enn pak van ons hart 1 Demobilisatie. Over de vraag, of het in de tegen woordige omstandigheden nog steeds noodig is het geheele leger op de been te houden, had eene uitvoerige gedachten- wisseling plaats in de afdeelingen der Tweede Kanier bij het onderzoek der Staatsbegrooting, waarbij op den voor grond werd gesteld, dat deze quaestie niet enkel de Ministers van Oorlog en Marine raakt, maar als een punt van algemeen regeeringsbeleid is te be schouwen. Op de bekende gronden werd bepleit vermindering van het aantal dienenden, ook met het oog op de groote financieele offers, terwijl dit in den huldigen stand van het wereldconflict zeer welmogelijk werd geacht. Andere leden hielden staande, dat de mobilisatie gehandhaafd dient te blijven. Door sommigen werd nog de vraag gesteld of vooral waar de oorlogstoe stand zoo lang duurt het gezag van de verantwoordelijke Ministers van Oorlog en Marine Diet te zeer wordt verkort door de groote zelfstandigheid, den Opperbevelhebber van Zee- en Land macht toegekend. Ministerraad. Gisterenmiddag ten 4 «re is een ministerraad gehouden, welke, naar wij vernemen, werd bijgewoond door den opperbevelier van land- en zeemacht, generaal Snijders. Hieruit mag worden afgeleid, meldt het correspondentiebureau, dat aan de besprekingen in dezen ministerraad o.m. de vragen en wenschen betreffende even- tueele demobilisatie, zooals die lot uiting zijn gekomen in het afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens de algemeene jeschouwingen over de staatsbegrooting 1916, wel niet vreemd zullen zijn geweest. Wol van Engeland. De N. O T. deelt mede, van Engeland tolegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat wol hoogstwaarschijnlijk weder ten uitvoer zal worden toegelaten. Uitvoer van brood. lijst der doctoren in de filosofie en let teien, uit wie «en keus wordt gedaan om bij het staatonderwijs een post te vervullen, geschrapt. Waalwijk, 3 Nov. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinder^. 2651 W. B. Inschrijving voor Z. H. den Paus. (Op verlangen van 't Doorluchtig Episcopaat.) Bedrag vorig nummer f 48,50 Van N. N. voor Z. H. den Paus ter eere v/h H, Hart van Jezus f 1,— Kleine giften zijn even welkom f 0,10 Het goede voorbeeld moet van boven komen waar blijven de groote giften waar blijven de katholieke vereenigingen van Waalwijk en omgeving f 0,25 Een Oranjeboek. Blijkens een verschenen Oranjeboek heeft de opperbevelhebber vau land en zeemacht, teneinde het volkomen on gegronde der beweerde overschrijding der Nederlandsche grens hij Vaals door Duitsche troepen bij hun opmarsch naar België (in Aug 1914) onomstootelijk te doen vaststellen, rapport doen opmaken door kapitein Quanjer, houdende de feitelijke gegevens ter zake, aan de hand van beëedigde verklaringen van de oog getuigen, waaronder vijf Belgen, waarvan een afschrift is aangeboden aan de Bel gische, Britsche en Fransche regeeringen. Verder blijkt, dat de Nederlaodsche Regeering in ieder afzonderlijk geval van aanhouding van een Nederlandsch schip door Engeland, wanneer daartoe aanleiding bleek te bestaaD, geprotesteerd heeft tegen de handelwijze d*r Britsche autoriteiten en op vrijlating vaa schip en lading heeft aangedrongen. Ook bevat het Oranjeboek nota's ge wisseld tusschen de Nederlandsche re geering en de Duitsche inzake de ver nieling van het Ned. stoomschip >Medea> mededeellng van protesten der Neder landsche regeering tegen luchtaanvallen op Nederlandsche schepen door Duitsche In October werd in Zuid-Limburg 2.658.000 K.g. brood met consent uit gevoerd. Eieren. Van 31 Oct. tot en met 6 Nov. moe ten voor iedere 100 versche eieren, waarvoor uitvoer consent wordt verleend, 20 eieren en voor iedere 100 geconser veerde eieren 100 geconserveerde eieren beschikbaar worden gesteld. Varkensvleesch en worst. Voor den tijd van l tot en met 29 November kunnen uitvoerconsenten wor den verleend tot een maximum hoeveel heid van 3.500 000 K.G. varkensvleesch en van 1.500.000 K. G. worst, gedeeltelijk uit varkensvleesch bestaande. Door de Belgische regeering gedesavoueerd. De „Moniteur Beige" bevat de vol gende bekendmakingen Bij koninklijk besluit van 5 October 1915 wordt de heer René de Clercq, leeraar aan het Koninklijk Athenaeum te Gent, bestuurder van het blad de „Vlaamsche Stem", uit zijn ambt ont slagen. Bij koninklijk besluit van 5 October 1915 wordt dr. Jacob, bestuurder van het blad de „Vlaamsche Stem", tijdelijk leei- aar bij het middelbaar onderwijs, van de f 49,85 Benoemingen. Bij Kon. Besl. is met ingang van 9 Nov. benoemd tot burgemeester van Made en Drimmelen, A. R. Ph. V. baron de Girard de Mieiet van Coehoorn. Bij Kon. Besl. is herbenoemd met ingang van 16 Nov. tot schoolopziener in het arr. Bergen-op-Zoom, W. J. F. Juten, aldaar. Bij Kon. Besluit is o. m. het vol gende pensioen verleend J. Spijkerman onderwijzer bij het herhalingsonderwijs te Waalwijk f 66. Bij Kon. besluit van 1 dezer is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Breda, ter standplaats de ge meente Gilze, A. J. J. van Liempt, can- didaat-notaris te Haarlem. Kon. Nat. Steuncomité. De 61e lijst vermeldt o.m. de navol gende gift fa. C. G. v. d. H. Waalwijk f 100. Militair Concert. Wij vestigen de aandacht op het con cert dat hedenavond gegeven wordt in de zaal >Musis Sacrum4, door de muziek van 't le bataljon 9e Regt. Infanterie, te zamen met onze harmonie Orpheus. Waar dit mobilisatie-corps uitstekende muziek maakt en ook Orpheus haar beste beentje zal voorzetten, belooft het een mooi concert, te worden- De entiée is slechts f 0,10, terwijl militairen vrij zijn. We verwachten vanavond dan ook een zeer volle zaal. Leerlooierijen. Men meldt aan de N. Rott. Ct. De groote koeledeifabrleken hier te lande, welke het overgroote deel van 't benoodigde leder voor de schoenfabri- cage en reparatie produceeren, zullen genoodzaakt zijn, eerstdaags stop te zetten wegens gebrek aan looi-extracten. De aanvoer liet de laarste tijden zeer veel te wenschen over, en Engeland schijnt op 't oogenblik niet toe te staan, dat de kleine partijeD, die te Amsterdam eu Rotterdam dezer dagen zijn aange komen, niettegenstaande ze aan de N. O. T. geadresseerd zijn en de uitvoer naar het buitenland verboden is, aan de fabrikanten afgeleverd worden. Een gevolg is, dat een groot aantal werklieden gedaan gegeven zal moeten worden. Inkwartiering. Vandaag en morgen krijgt onze ge meente een nieuwe en belangrijke in kwartiering. Voor eenlgen tijd hebben we eens uitvoerig medegedeeld wat men verplicht is manschappen en officieren, met of zonder voedsel te verschaften. Wij vertrouwen, zooals we dat van onze ingezetenen gewoon zijn, dat ze de militairen, die toch hun plicht te vervullen hebben evengoed voor ons allen als voor zichzelf en 't geheele land, uitnemend zullen ontvangen en behandelen en dat vooral hunne slaap plaatsen goed en speciaal rein zullen zijn. Dan zullen ook zij evenals de vroegere, later noode hier vertrekken en aange naam terugdenken aan hunne inkwar tiering in Waalwijk en omgeving, waai ze van de zijde der burgers zulk een prettige behandeling in elk opzicht ge noten en zij zullen er u hartelijk dank baar voor zijn. Een waarschuwing voor anderen. Iemand alhier, die een verbintenis heeft aangegaan voer den vrij willigen landstorm en niet meer op de oefeningen verschyut, is deawege reeds vroeger tot arrest veroor deeld. Wijl dit nog niet scheen te helpen, is hij veroordeeld tot zes dagen oefening te Tilburg. Hedenmorgen werd hij door de politie aan buis afgehaald om deze straf te onder- Landsiorm 1913. De Inlijving der landstormplichtigen der jaarklasae 1913 uit deze gemeente zal ge schieden op 8 November 1915, dei. vooi~ middags om 10' uur, in het gebouw der R. K. Militaire Vereeniging „Concordia7' te 's-HertogeMboecb, Boerenmouw, nabij de Hinthameistraat. BAARDWIJK. Zondag jl. speelde onze voetbalvereniging /,Qaick* een vriend- tchappelijken wedstrijd, tegen /yR. W. B." Besoijen, of het terrein aldaar. Bij de rost was de stand 01, einde 14 ten voor- deele van Quick. SPRANG. Maandagavond trad voor de Afd. SpraDg van het Ned. Werkl. Verbond in Openbare Vergadering (met debal) op de heer E. Kloosterman van AsseD, met het onderwerp: ^De leugen der Sociaal- Democratie". Spreker behandelde dit naar de volgende drie groepen de S. D. A. P., de Blijde Wereldgroep en de Bond van Christen Socialisten. Van het door den Spreker aangekondigde debat .werd geen gebruik gemaakt. Verleden Zaterdagnacht gelukte het dnn gemeente-veldwachlër C. J. Kuijsten alhier, twee bekende strooper6 met den licht bak te snappen. Geweer, lantaarn en wild werden in beslag genoineD. Een eere-salunt aan dezen krauigen poli tieman, die dit zaakje alleen opknapte, is niet onverdiend. VRIJH.-CAPPEL. Op a.s. Zondag 7 Nov. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze gemeente veldwachter, de heer A. H. Gouda als zoodanig benoemd wetd. Het zal dezen ijverigen politieambtenaar aan belangstelling voorzeker wel niet ont breken, daar hij in dit tijdperk zijn sporen raimschooU heeft verdiend en steeds t®onde de rechte man te zijn op de rechte plaats. Ook wij brengen gaarne onze welgemeen de gelukwenschen aan den heer Gouda en hopen dat hij deze zyn functie nog tal vaD jaren mag waarnemer. CAPELLE. De Onderlinge Veeverzeke ring te Capelle zal eene algemeene veiga- deriug houden op Donderdag 4 November ten herberge van C. Verhagen op de Hooge- vaart des avonds ten 6 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen. 2. Rekening en verantwoording. 3. Verkiezing bestuurslid. 4. Rondvraag. WASPIK. Schier zonder eenige aanlei ding ontving E. db Goqw, bakkersknecht bij den heer ~C. Boeser, een messteek in de borst, 3 waarbij de longen geraakt wer den. Een ontboden geneesheer achtte de topgebrachto wonde levensgevaarlijk. De vermoedelijke dader A. van O. werd ge arresteerd. RAAMSDONKSVEER. Zondagnacht zijn van een paard van Chr. v. Pelt de manen en den staart en van de koe van A. de Wit den staart afgesneden. De heer D. Kommers Czn. atond Zondagavond by de ouderlijke woning en werd daar door eenige militairen zoo hevig op 't hoofd geslagen, dat geneeskundige ïnlp noodig was. Voor deze mishandeling was niet de minste reden. Vrijdig kreeg de vroilw van T. een ketel kokend water over de beenen. Zij braudde zich hierbij zoo hevig, dat genees- cundige hulp moest worden ingeroepeD. Op Maandag 22 Xov. zal iD de oude O. L. School een tentoonstelling gehouden worden ten bate van hit ,yGroen« Kruis'. Aan deze tentoonstelling zal ook een tom- bala verbonden zijn. Dinsdag sloeg het paard, gespannen voor «eu bierbrouwerskar van de brouwerij De Zwaan" uit Wa^ik °P kol. Het dier rende deu weg op naar Raamsdouk(dorp), waar het tot staan werd gebracht. Onge- ukken kwamen uiet voor. DUS8EN. 1 Nov. 1915. Heden ontving de familie Spiegels bet treurige telegrafische bericht, dat haar zoon Willem (schipper) te Antwerpen verdronken ie. De verdronkene was 24 jaar en was een oppassend jonge- iug. Een zware slsg voor de diepbedroefde ouders en familie. WIJK. 81 Oct. Vrydagavoud heeft alhier eene brutale aanranding plaats gehad. Ter wijl de koopman T. v. B. bijna aan zijne woaing was genaderd, werd hij plotseling staande gehouden door twee personeu. Een er van greep hem direct bij de keel, terwijl de andere hem met geweld zijn portefeuille met ongeveer f 300 uit zijn jas trok. Beiden wisten zich daarna direct uit de voeten te makeD. Direct is de politie met het feit in kennis gesteld. Een persoon werd reeds in verhoor genomen, doch moest wegens gebrek aan bewijs worden losgelaten. Het moeten wel bekenden zijn, die geweten hebbeD, dst van R. geld by zich had na zyn reis van de markt te G.irinchem. KAATSHEUVEL, 3 Nov. 1915 Herhalingsonderwijs. Tot onderwijzer aan de herhalingscur sussen alhier zijn benoemd aan school no 1 de heeren J. Hanft en P. Blssclink aan de school in de Berkdijk de heeren v. Gennip en A. v. d. Horstaau de school aan den Loonschen Dijk de heeren W. v. d. Horst en A. C. Spij kerman. Landstorm. De jaarklasse 1913 van den landstorm van onze gemeente is ingedeeld bij het 22e Regiment te Leeuwarden. A.s. Maandag 8 Nov. moeten de jongens opkomen. Industrie uitbreiding. Op het oogenblik zijn niet minder dan 4 aanvragen bij het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente aanhanging tot plaatsing of uitbreiding van bedrijven. Drie betreffende de leerlooierij n.l. van de heeren W. v. Dam te Kaatsheuvel en van A. Basters en J. Teurlings te Loop-op-Zand, één betreffende de scho nlndustrie van de heer C. d. Bondt te Kaatsheuvel. HEUSDEN, 3 Nov. 1915. Benoeming. Ter vervangen van den Weled. Gestr. Heer Mr. Schouten is bij Kon. Besluit tot griffier bij het kantongerecht alhier benoemd de Weled. Gestr. Heer Mr. C. W. Andreac, >dv. en proc. tevens waar nemend griffier bij de arrond. rechtbank te Leeuwarden. Diaconnessenhuis. Medio November verlaten de Zusters- Diaconessen die vanaf de stichting van het Protest. Ziekenhuis, daaraan haar haar beste krachten wijdden, deze in richting, om naar het Moederhuis (Bronovo) te 's Hage terug te keeren. Het is voorzeker aller wensch, meer in 't bijzonder dergenen, die zij speciaal aan zieh verplichtten, dat het haar ge geven zij, elders nog vele jaren even eens met opgewektheid werkzaam te zijn tot heil der lijdende menschheid. Gouden Jubilè. Den 15en Nov. is het 50 jaar geleden, dat Heusden tot een dekenaat werd verheven nadat het in 1853 bij het de kenaat Geertruidenberg was gevoegd en van 1854 tot 1865 bij dat van Zaltbom- mel was ingelijfd. De eerste deken van dit herstelde dekenaat was de HoogEerw. heer J. Ferd. van de Poel, pastoor te Heusden, van 186514 Maart 1888, daarna J. H. vaa Baar, pastoor te Nieuwkulk, 1888 13 Juni 1893, J. C. Bijnen. pastoor te Heusden, 189314 Maart 1904, Fred. P. Ghijsens, pastoor te Drunen, 190421 Juni 1905 en J. H. Selten, pastoor te Drunen, 1905. Het dekenaat, dat in den beginne 12 parochiën omvatte, heeft in 1893, op 24 Juni, een 13de parochie bijgekregen doordat Herpt werd gescheiden van Heusden en tot zelfstandige parochie verheven, terwijl in 1901 het Rectoraat der Eerw. Zusters Carmiletessen te Dussen nog daarenboven er aan werd toegevoegd. Prov. Ct. De draad des doods Aan de electrische draadversperring aan den Heikant onder St. Jansteen is het lijk gevonden van den daar vertoe- venden Belgischen vluchteling B. De man is afkomstig van Stekene en schijnt bij het aannemen van een of ander voorwerp van een zijner familieleden op Belgisch gebied, met den electriscben draad in aanraking te zijn gekomen en gedood. De schoolbrand in Peabody. Er blijken veel meer kinderen te zijn omgekomen bij de schoolbrand te Pea body in Massakhu setts (Vereen. Staten) dan aanvankelijk werd gemeld. De brand is door een ketelontploffing ontstaan. Dat hij zooveel slachtoffers eischte, was te wijten aan den houten binnenbouw der school en aan het feit, dat de buiten deuren naar binnen open gingen. Ook waren er geen brandladders. Gevaarlijke landsverdediger In den nacht van Zondag op Maandag hieldeu 2 surveilleerende politie-agenten te Hilversum een soldast aan, die zich met een geweer op een particulier erf bevond en onder de invloed van sterken drank verkeerde. Zij zouden hem naar het politie-bureau overbrengen, doch onderweg rukte hij zich los en zette het op een loopen. Een eind verder, op een punt, waar een aantal stukken veldartillerie zijn op gesteld, riep de soldaat„Ziezoo, nu ben ik schildwacht." Onmiddellijk daarop hoorde de agenten 2 schoten en zagen een vuurstraal in hun richting. De soldaat, die later werd aangehouden beweert op stroopers te hebben gescho ten. Daar men hiervan niet veel gelooft, is hij in arrest gesteld. Hij is uit Tilburg afkomstig. Tel. Gevonden. Door een hoofdconducteur der H. S. M. werd te Amersfoort in den trein een ijzeren geldkistje gevonden met 40 000 gulden waarde. Onmiddelijk begaf de hoofdconduc teur zich naar den stationschef en stelde dezen er mee in kennis. «Aw—*® ir i>i Aii«iaiiMea<a<wwhapagaM6gaiaaB>i*>%aaiwMi

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2