Nummer 91. Donderdag 11 November 1915 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwijksche Stoomdrukken] Antoon Tieten EEN GODSGErTcHT. DE OORLOG. 38e Jaarfcran&' BEKENDMAKING. FEUILLETON. Gemeenteraad. Telefoonnummer 88. Telegram-Ad es: ECHO. Naar het Duitsch van G. Wild. I e Echo van het Zuiden, Wa<iIwijksciii> en Langstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0.B Franco per poot door het geheele rijk f 0.90 Brieveningezonden stukkengelden err .ranco te renden aan deD Uitgever. UITGAVE Prijs drr AdvbrtrxtiIn 10 cent per regel; minimam 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van eei groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale teer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders der ge meente Waalwijk MAKEN BEKEND, dat op Maandag 22 November ipij eene verkiezing zal plaats hebben van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken ter vervullling der plaatsen, die openvallen door periodieke aftreding der Heeren P. J. VAN LOON Gz. B. J. H. C. TIMMERMANS. en E. W. KLIJBERG. De stembriefjes kunnen op dien dag ten raadhuize (raadzaal) worden inge leverd des voormiddags van 9 tot 12 uur. Waalwijk, 16 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Th. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, VAN LIEMPT. o Burgemeester en Wethouders der ge meente BAARDWIJK Gelet op artikel 15 der Algemeene Plaatselijke Politie-verordening, vastge- steld door den Raad dier gemeente ter openbare vergadering van 8 Februari 1908, laatstelijk gewijzigd bij zijn besluit van 8 October 1910 MAKEN BEKEND: dal door hen is geschut eene zwart bonte hokkeling, aan welks rechter- achterpoot zich eene zwarte hielvlek bevindt. Baardwijk, 10 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester en Secretaris J. A. J. VAN HEIJST. De Wethouder H. PULLENS. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 9 Novem ber des voormiddags 101/* uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer G. van Huiten. Ongeveer kwart voor elf uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren Brok en Elshout. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris voorgele zen. Van der Geld. Ik heb daar hooren lezen als zou ik hebben voorgesteld het sala ris van de veldwachters met f 25,te verhoogen. Dat is niet zoo. Ik heb voor gesteld het salaris van de Krieger met f 25,te verhoogen en aan de overige een toeslag van f25,te verleenen. Voorzitter. Een volgende keer komt dit toch bij het besluit te staan. Van der Geld. Ja, het komt feitelijk op hetzelfde neer. Hierna worden de notulen ongewij zigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen schrijven. a. Een schrijven van Ged. Staten, houdende eene medeeling van den Mi nister van Blnnenlandsche Zaken be- treftende de salarisregeling van onder wijzers die gemobiliseerd zijn. Voorzitter. Ged. Staten zeggen in bun schrijven, dat het beste is in den door den Minister aangegeven zin te hande len. In de kom onzer gemeente hebben wij geen gemobiliseerde onderwijzers, wel in den Wolfshoek. Doch dezen heb ben wij reeds een jaar lang zijn volle salaris gegeven en nu nog een gunstige bepaling maken, zou ik niet doen. Bo vendien, de onderwijzer in kwestie is nog vrijgezel en dat zegt in deze bij mij ook wat. De heer van Delft komt ook met een adres om vergoeding voor het langer les geven dat hij heeft moeten doen. doordat de ander ia dienst is. De onderwijzer in kwestie is onder officier en heeft dus een fatsoenlijk sa laris, ik meen f40 per maand met kost en kleeding. Het onderwijs heeft hier toch reeds al heel wat gekost- Van Spijk. Ik zou er ook geen ver andering in aanbrengen. Het is mooi genoeg. Wordt besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 2. Schrijven van den heer van Delft, Van »1)E ECHO VAN HET ZUIDEN." 9) llo HOOFDSTUK. DE VLUCHT Minnie brak in een hartstochtelijk snikken nit. Ach, Oswald fluisterde zy, ik bega een zwaar onrecht, moge de hemel ons beiden vergeven. M(jn dierbaar meisje, mijn zoete Minnie, Bpreek niet zoo denk aan ons geluk al hot andere kan nog terecht komen Dat geve God, mompelde zy, ik heb een voorgevoel, als moest ons beiden een groot ongeluk overkomen, maar, wat bet ook zy in leven en sterven ben ik de nwe. Hy kuste haar de woorden van de lippen en voerde baar met zaobten drang naar zyn paard. Ik kon geen rytuig nemen, dat viel te zeer in 't oog, fluisterde by, de geliefde vóór zich in den zadel zettend, in bet naburige dorp aan de groote straat wacht een wagen, die ons naar bet station van den spoorweg brengtik heb alles nauwkeurig berekend, op den eersten trein behoeven wy niet laDg te wachten. In M.wacht ons reeds de priester, die ons zal trouwen. Moed, moed, geliefde, weldra zyn wy voor immer vereenigd. Minnie droog zich dicht tegen den geliefde aan, maar weende voortdurend; zy deelde het vooruitzicht van lord Oswald niet. hoofd der school te Wolfshoek. Adressant zegt buiteogewooe diensten te hebben verricht, doordat hij geheel alleen voor het onderwijs heeft moeten zorg dragen van 1 Augustus 1914 tot Mei 1915. Van Son. Als Ik mij niet vergis heeft iedere klas slechts telkens een halve dag school gehad. Van der Geld. Heeft hij niet meer uren per dag gewerkt. Voorzitter. Ja, vinden de beeren het niet beter dat het Dag. Bestuur de zaak eerst eens zal onderzoeken. Daartoe wordt besloten. 3. Schrijven van de Vereeulging van Plattelandsgemeenten in Nederland. Voorzitter. De heeren hebben uit de voorlezing van dit nogal uitvoerig schtij- ven, gehoord dat de vereenlgiog voor noemd, vraagt om als lid toe te treden. Van Son. Er valt wel wat voor te zeg gen, want er worden nogal veel voor- deelen opgesomd die zijn te behalen als men als lid toetreedt. Voorzitter. Binnenkort moet voor de benoeming vaa een hoofd der school toch nog eene vergadering worden ge houden. Ik stel voor ook dit schrijven tot eene volgende vergadering aan te houden. Vao der Geld. Zou het niet wenschelijk zijn dat wij dit schrijven eerst zelf eens konden lezen. Voorzitter. Zeker, daar valt veel voor te zeggen. Ik zal het bij de leden laten circuleeren. 4. Goedkeuring begrooting van het Armbestuur dienstjaar 1916. De begrooting wordt na voorlezing vastgesteld op een bedrag van ontvang sten en uitgaven van f 2447.19. 5. Vaststelling begrooting der ge meente. Voorzirter. De heeren hebben een af schrift thuis gehad. Wenscht Iemand nog bet woord te voeren over de begrooting Niet, dan wordt ze vastgesteld zooals door B. W. aangeboden. O. Benoeming van onderwijzers belast met het herhalings-onderwijs. Voorzitter. De aangewezen heeren zijn Brok en van Delft. De heer Klerks geeft wel geen onderwijs meer aan de nor maalschool te Waalwijk, doch hij heeft te kennen gegegen toch liever niet in aanmerking te komen. Wat zullen wij nu doen met den heer Van Delft. Met 1 Januari neemt hij als hoofd der school ontslag. Van der Geld. Ik zou hem den ge- beelen cursus laten geven. Voorzitter. Als hij in de gemeente blijft. Van Dal. Ik heb gehoord dat hij in de gemeente blijft. Voorzitter. Het komt mij het best voor hem voorloopig tot Januari te benoemen. Aldus wordt besloten. 7. Af- en overschrijving. Comform het voorstel van B. W. wordt besloten. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voofzitter de openbare vergade- dering en gaat de raad over in geheim Comité. 't Was haar te moede alsof het eerstvolgend uur iets verschrikkelijks, iets ontzettends moest brengen, en hoe verder zy zich van het slot Neville verwydeide, des te grooter, des te drukkender werd huar angst. Lord Oswald trachtte haar door zoete woor den gerost te stelleD, terwyl zy daar zoo lang zaam heenreden, want de heerscbende duis ternis maakte de wegen tamelijk onzeker. Lord Oswald baalde verlicht adem, toen zy den wachtenden wagen bereikten, en zond den koetsier met het rypaard terug hy nam zelf de tengels ter hand om het rytuig te sturen. Uitgeput door overspanning en angst zonk Minnie in de kassens neder, en weldra sloot een weldadige sluimering hare moede oogen. Zy wist niet hoelang zy had geslapen, toen plotseling het portier van het rytnig werd opengerukt en een ruwe haDd bet sidderende meisje greep om haar uit hetzelve te tillen. In het vale schemerlicht van den aanbre- kenden dag zag Minnie bet van toorn ont stelde gezicht haars vaders voor zich, en naast hem lord Oswald, bleek en bevend. Het jonge meisje stiet eeD angstkreet uit eu bedekte zich het aangezicht met de beide handen. Zoo was haar voorgevoel vervuld, en aan hare vlucht plotseling een einde gemaakt. Onstuimig trok de graaf zflner dochter de handen van het gezicht weg. Eervergetene, riep by dreigend, acht gy zoo myne bevelen In het bewustzyn harer schuld liet Minnie het boofd tinkenschrik en angst hielden bare lippen gesloten. Met somberen blik besohonwde de graaf het doodelyk verschrikte meisje. Graaf Neville was eenige nren vroeger aan bet station gekomen dsn by gerekend bfed, en dientengevolge vond by daar bet bestelde rytuig niet. Getrouw aan zijn gewoonte steeds alleen te reizen, bad by ook nu geen bediende by licb daar hem het wachten in het kleine eenzame station te lang scheen, bad hy zich te voet op weg hegeven, en een toeval voerde hem op den weg der vlncbtelingen. Met grenzelooze woede beschouwde de woe dende man zyne doohter. Hoe.' Dxt kleine, zwakke schepsel, wiens Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN. 8 November. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen hebben Iwanjltsa «n den zeven K.M- ten noorden daarvan gelegen Visjenats (896 M.) bereikt. Dultsche troepen zijn bezig met den aanval op de hoogten ten zuiden van Kraljewo. Tusschen Kraljewo en Kroes- jewats zijn zij de westelijke Morawa op verscheidene punten overgetrokken. Zij hebben Kroesjewats bereikt en ln den nacht van 6 op 7 dezer bezet. Meer dan 3000 ongewonde Serviërs zijn ge vangen genomen en meer dan 1500 gewond in de lazaretten gevonden. De bult bestaat, voorzoover thans vaststaat, uit 10 kanonnen, veel muuitle en oor logstuig, benevens uit een aanzienlijken voorraad verplegingsmateriaal. In het dal van de zuidelijke (Binatska Momwa zijn onze troepen door Pras- kowtse getrokken. WEENEN, 8 November. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De aan weerszijden van het dal der Morawltsa oprukkende O.-H. kolonnes hebben den vijand uit de hoogtestellin gen ten noorden van Iwanjltsa verdreven. De Dultsche troepen van het leger van generaal von Koevess vechten op de hoogten ten zuiden van Kraljewo Verder stroomafwaarts, bij Trstenlk, heb ben onze strijdkrachten den overgang over de gezwollen Morawa geforceerd. Kroesjewats en de hoogten ten oosten daarvan zijn in handen van generaal von Gallwitz gevallen. Het Bulgaarsche leger forceert bij zijn zegevierenden opmarsch de uitgangen in het bekken van Leskowats. Duitsche kruiser getorpedeerd. BERLIJN. 8 November. Ambtelijke mededeeling van den chef van den marinestaf: Gistermiddag is de kleine kruiser Undine op een verkenningstocht ten zuiden van de Zweedsche kust door twee torpedoschoten van een duikboot tot zinken gebracht. Bijna de geheele )ernannlDg is gered. [De Undine was een kleine pantser- dekkruiser van 2700 ton, in 1902 van stapel geloopen. Het schip liep 21.5 mijl en was bewapend met 10 st. van 10.5 c.M. en 2 torpedolanceer-inrichtin- gen. Bemanning: 281 koppen. Red.] Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN, 9 November. (Korresp. Norden.) De correspondent van 't Berl. Tageblatt, Leonhardt Adelt, seint uit 't oorlogsperskwartler aan dat blad Het lonerlijke en uiterlijke verband van het Servische leger begint te ver- jrokkelen. Het leger, dat uitsluitend is aangewezen op het ruwe en zoo goed als onbeloonde bergland ten zuiden en ten westen van dc Morawa, kan den, reeds onvoldoenden, trein niet met de noodige haast met zich voeren. Voort durend komen de vervolgers in aanraking met geheele treiocoloaoes, die in de slijk zijn blijven steken. De geleiders doen geen ernstige pogingen meer om den trein vooruit te brengen, doch geven zich eenvoudig over.. De Servische soldaat maakt van elke gelegenheid gebruik om zich burgerlijke kleeding te verschaften en over te loopen. In de laatste dagen alleen al maakten de legers van von Gallwitz en von Koe vess, met inbegrip van de 3000 man, die te Kroesewats gevangen werden ge nomen, 12,000 gevangenen. Het totale antal gevangenen sedert het begin van het offensief tegen Servië wordt daardoor op ruim 40,000 gebracht. BERLIJN, 9 November. (Wolft.) Ofti- cieele mededeeling uit het groote hoofd- bestaan zijne vurigste wenscben vernietigd bad, waagde bet nog hem te trotseeren, zyna bevelen te minachten, ziek aan zijn geweld te onttrekken O, hy zon dit meisje hebben kannen ver pletteren, zonder medelijden, zonder erbarmen, alleen om voldoening te geven aan zijnen gloeiend opwellenden toorn. Was bet geen misdaad genoeg, dat zy een meisje was? Moest zy nog door hare onge hoorzaamheid zyne gramschap opwekken En vreemd genceg. toen hij daar zoo stond en baar met woedende oogen aanzag, voor bet eerst sedert twintig jaren baar zoo goed br- sobouwde, toen viel hem een zekere gelijkenis op taBSoben baar en Henri. Ach, de trekken van dien jongeling waren zoo diep in zijn geheugen geprent, zoo trouw, zoo vast, als ware hy zijn eigen kind geweest. En boe langer by Minnie aanzag, des te meer drong zich die gelijkenis aan hem op zy geleken zeer op elkander, die twee, de dochter die bij baatte, en de zoon van een vreemde, dien bij beminde geene slem sprak voor baar tot zyn hart, als zy, da oogen op- eloande, hem biddende aanzag neen, geen enkele 1 Plotseling overviel hem weder dezellde zin- looze woede als toen by op bet pant was ge weest, aijne dochter Ethel te dooden storm achtig vloog bem al bet bloed naar kat hoofd, een roode nevel kwam voor zyne oogen en dreigend verhief zich de gebalde vnist, om de weerspannige dochter te tachtigen. Met eenen kreet zonk Minnie op de knieën. Maar reeds was lord Oswald tnsschenbeide om de geliefde te besohermen. Ik alleen ben de sobnldige, riep hg, zich stoutmoedig tegenover den graaf stellende. Zwaar baalde de graaf ademeen onder- drnkt gebral ontsnapte aan zijne borstkrach tig verhief zich zyne hooge gestalte en de dreigend gebalde vnist kwam loodzwaar op bet hoofd van den weerloozen jongen man Minnie zag en boorde niets van dit alles, want zij lag onmachtig op den grond. Zonder gelnid te geven was lord Oswald nedergeitort's graven vnist bad goed ge troffen. Styf en levenloos lsg daar Minnie's geliefde. Zyn boofd was op een scherpen steen terecht gekomen, en langsaam baanden zich eenige bloeddroppels eenen weg door zijne donkere lokkengeen enkele ademtocht deed tyoe borst zwellen en over zyn gelaat lag reeds de kalmte des doods verspreid. In aijoen toorn eng de graaf van dit alles nitts. Hij tilde zyne in onmacht liggende doch ter in bet rijtuig en, de teugels grijpende, reed by naar bet slot Neville terug 12e HOOFDSTUK. ETHEL'S WRAAK. Ethel was met Francis Wilton, baren echt genoot, in Parys gebleven, dat wil zeggen zy brachten daar eenige maanden des jaars door; meest echter gingen ay reizen, waot Wilton bleef niet gaarne lang op ééne plaats Ethel's verbinding met Francis was kinder loos gebleven, eene omstandigheid, die Etbel veel meer betreurde dan baar man. ln weerwil barer overgroote liefde voor baren gade, vond zij aan zijne zyde niet bet geluk, dat zy gedroomd bad. Door de omstandigheden gedwongen met zyne vrouw te leven, had Wilton er spoedig genoeg van, steeds voor een van liefde gloei enden minnaar te spelen eu niets dan liefelijk heden te zeggen. Wel moest hy nog altijd zekeren schijn van liefde bewaren, want geheel en al durfde hy het in geen geval bij Ethel te bederven. Maar de sluier, waarmede by zijne onver schilligheid bedekte, was toch te doorzichtig dan dat Etbel niet de waarheid raadde, en deze ontdekking berokkende baar menig bitter nnr. Nog steeds beminde zy baren eohtgenoot mat waanzinnigen hartstocht, en deze liefde deed baar aijne koelheid verdragen en zich tevreden stellen met de kruimels, die spaar saam genoeg van de tafel syner liefkozingen afvielen. Niettegenstaande dit alles zorgde Wilton er wel voor de ijverzucht zijner echtgenoote gaande te maken hij speelde en wedde ta melijk hoog, hij bad allerlei adellyke liefheb berijen, die van Ethel's geld moesten betaald worden, maar ontrouw kon bem niet ten laste worden gelegd. Eo dit rekende Etbel hem boog aan. Mocht hy baar ook minder beminnen, mocht by al koeler en onverschilliger geworden zyn, by ble f haar toch troow, en om die reden kon zij hem al bet andere vergeven- Zoo ging de tjjd voorbij en het vooruitzicht op de rijke erfenis werd voor Wilton steeds zekerder. Dokter Barton beweerde bet kind overge leverd to hebben aan eene zigeunerbende, welke sedert dieD tyd nooit weer in Engeland geweest wasvan zijne stilzwijgendheid en die syner zoster was men zeker en verder was er niemand, die iets van het govaarlijk geheim wist. Ethel en Wilton wiegden zioh in de volste zekerheid, en beiden konden nonwelyks den tyd afwachten, om de vrachten hunner mis daad te plakken. Toch moesten zy lang genoeg gedold oefenen, want de gewondheid van graaf Neville soheen onverwoestbaar van tyd tot tyd wonnen zy berichten in omtreDt zijnen toestand, maar deze laidden steeds bevredigend 't scheen dat de graaf honderd jaar oud zonde worden. Etbel was gedurende eenige weken ongesteld geweest en graaf 'Wilton bad tyd gebad om ongestoord naar zijn genoegen te leven Wel bad hy zijne vronw dagelijks eenige malen bezocht maar bij bad zich toch eenige vrije nren weten te verzekeren en Etbel liet hem zuchtend zyn gang gaan, ay wiBt toch hoever zijne liefde voor baar ging. Zoo verzette zy zich ook niet, toen bij, na dat zij reeds aan de bet-re band wos, den wenscb uitsprak, eenen vriend in de nabijheid van Parys te bezoeken; wel v rgoot zy in 't geheim tranen over zijne liefdeloosheid, want. nu zy reedB sterker begon te worden, viel baar de eenzaamheid, die baar de geneesheer nog steeds aanbeval, dnbbel zwaar. Wilton nam afscheid en vertrok. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1