Kommer Binnenland. Provinciaal Nieuws. kwartier Tea Ztfain Kraljewo en tc^Z. van Kroezjewats Is de vijand uit zijn achter hoedestellingen geworpen. Ooze troepen rukken verder op De hoogten bij Gjoenls op den linker oever van de Zuidelijke Morawa zijn bestormd. De buit van Kroezjewats is tot onge veer 50 kanonnen, w. o. 10 zware, ge stegen en het aantal gevangenen tot ruim 7000. Het leger van Bojadzef bereikte op den avood van den 7den November ten N. W. van Aleksinats eD ten W. en ten ZW. van Nisj de Zuidelijke Morawa en nam samen met andere, uit het Zuiden oprukkende Bulgaarsche afdeelingen de stad Leskowats. De Toestand. De militaire critici in de Russische bladen, die anders den toestand met zeker Slavisch apathisme niet te gauw donker plegen in te zien, zijn nu, vol gens een telegram uit Petrogrado, van meening, dat op den Balkan de toestand toch als ,,zeer ernstig" te beschouwen valt. Inderdaad, de weerslag van den val van Nisj doet zich dan ook op het Balkan- oorlogsterrein krachtig voelen de cen trale mogendheden maken van den voor hen zoo gunstigen stand der strategische stukken gretig gebruik om, ook na het bereiken van het eerste en onmiddelijk doel, dat zij zich hadden voorgesteld, het spel voort te zetten en daardoor het reeds bereikte doel te bestendigen. De bezetting van Krusevac en het for- ceeren van de Morava, op andere punten, biedt den legers van Kóvess en v. Gall- witz nu intusschen gelegenheid in een breed front voorwaarts te rukken en de terugtrekkende Serviërs te achtervolgen. Alle-eerst echter zal het nu behaalde succes zijn terugslag doen gelden op de positie der Servische troepen, die zich nog Westelijk van de Bulgaarsche Mora wa bevinden en die het laatste deel van de groote spoorwegverbinding Belgrado NisjCaribrod^in handen houden. De inneming van Nisj bedreigt den toestand der Servische troepeo, die daar aan het onherbergzame gebergte zich vastklem men, ernstig. De bedreiging is do >r de bezetting van Krusevac aanzienlijk ver groot en alleen een snelle terugtocht zal de Serviërs nog van eene afsnijding kun- nnn redden. Uit het Zuiden echter trekt nu het in Macedonië opereerende leger onder gene raal Todosow op Prischtina aan en be dreigt daardoor den terugtochtsweg van de Serviërs naar deze zijde op gevaarlijke wijze. In de laatste dagen zijn omtrent de operaties van dit Bulgaarsche leger weinig nader* bijzonderheden gemeld geworden en heelt het dus waarschijnlijk weinig vorderingen kunnen maken. Maar men heeft rekening te houden met de omstandigheid, dat het nu krachtig ver sterkt worden kan door Bulgaarsche troe pen, die bij den terugtocht der Serviërs meer uit het Noorden vrijkomen. De andere weg, die over Nowlpasar naar Montenegro voert, wordt ernstig bedreigd door de Oostenrijksche troepen, die uit het Noord-Westen opdringen. Blijkens het jongste Wecnsche communi qué hebben die Oostenrijksche troepen bij hun dreigenden opmarsch weer nieuwe vorderingen gemaakt. Ivanjica, aan de Servische hoogtestellingen ten Noorden van die plaats zijn bestormd. Het zal, in de nu gegeven omstandigheden, niet lang duren of de Moravlca wordt ook bij den bovenloop geforceerd en dan begint het er voor Nowipasar donker uit te zien Zoo worden dus de voornaamste Ser vische terugtochstwegen, gelijk men ziet, zeer ernstig bedreigd, en alleen een ver bitterd standhouden van de Servische troepen op de meest bedreigde punten bij Prischtina en Nowipasar kan een débacle voor de Serviërs nog afwenden. kenland de baas, boven »*ijn grooten tegenstander Wenizelos, die een scherpe rede heeft gehouden tegen de houding van den koning, die Intusschen volhard! en zijn land buiten den oorlog wenscht te houden. Omtrent de houding van Griekenland, van zooveel belang voor de verdere ontwikkeling der dingen in het Oosten, is een enkele nadere bijzonderheid be kend geworden. De nieuwe minister in het hervormde kabinet-Zaimis moet hebben medegedeeld, dat Griekenland een houding van >zeer welwillende* neutraliteit zal aannemen tegenover de Entente. Maar toch een houding van neutraliteit .i De verwarring in Servië en Montenegro. Weinig rooskleurige berichten komen er uit Montenegro en Servië. Montenegro wordt ernstig bedreigd en koning Nikita moet aan den koning van Italië dringend om het zenden van troe pen hebben gevraagd, waarop deze zou hebbeD geantwoord, dat deze onmiddel lijk zouden komen, zoodia Görz gevallen was, hetgeen voorloopig nog schijnt te zijn met St. Juttemis. Koning Nikita moet ook hebben ge zegd, dat hij met een bloedend hart de vluchtelingen uit Servië zou moeten weigeren, omdat de Montenegrijnen zelf nauwelijks te eten hadden. Indien de verbondenen de noodige materieele ïulp zonden, graag, maar anders ging het heusch niet. Het voedsel wordt in Servië schaarsch eu op bevel van den Franschen genera- len staf werden verscheidene treinen met graan en meel naar Ochiida gezonden om de Servische bevolking aan de Albaneescbe grens te approviandeereo. De Albaneezen maken het den Ser viërs bijzonder lastig en hoewel Essad Pasja verzekerd heeft, dat hij de trouwe vriend van Servië is en dat de Serviërs dus veilig naar Durazzo kunnen komen, schijnt hijzelf eenigszins in de klem te zitten. De Albaneezen ondernemen op de grens met Bulgaarsche benden strooptochten die den Serv'ërs veel kwaad berokkenen, Een groot gevaar voor de Serviërs leveren de ongeveer 50.000 Albaneezen, Bulgaren en Griekeo, die in het Servische leger zijn in ge- lijfd. Bij den slag bij Uskub moet een geheele divisie van hen naar de Bulgaren zijn overgeloopen. Op het zuidelijk oorlogstoueel zetten de Italianen blijkbaar hun kostbare po gingen om de kracht van den tegen stander en misschien nog de kracht van zijn natuurlijke versterkingen te breken, voort. Hun jongste communiqué maakt melding van een vrij belangrijk succes op het Isonzo-front la den sector van de Doberdo-hoogvlakte de Col di Lana werd door de Italianen genomen en de Italiaansche vlag werd op den top ge- heschen. Maar het Oostenrijksche com muniqué, dat vroeger iu ons bezit was, maar later verscheen, geeft een aanvul ling «om den Col di Lana,zoo luidde het daarin, «wordt hevig gestreden. In den namiddag viel de top van dezen berg in handen der Italianen, 's Avonds werd hij echter weer door een tegen aanval van onze troepen heroverd". j De koning van Griekenland houdt de regeering in eigen handeu, de minister president is vervangen, maar overigens blijft het geheel ministerie aan en zal zich wederom aan de Kamer presen- teeren, in de hoop dat het een meer derheid zal krijgen. Intusschen zal als dit niet lukt, wel kamer-ontbinding moeten volgen, maar dat kan heel wat in hebben. De generaal blijft in Grie- Amerika cn hngeland. LONDEN. 8 November. In de Ame- rlkaansche nota aan Engeland omtrent de verhindering van den handel van Amerika tengevolge van de Engelsche blokkade wordt o. m. gezegd, dat als goederen, gerangschikt onder voorwaar delijke contrabande, bestemd voor een vijandelijk land via een neutralen staat, 't feit op zichzelf nog niet voldoeade is om inbeslagneming te rechtvaardigen. De blokkade kan niet erkend worden, omdat er geen algeheele afsluiting is. De Vereen. Staten moeten dus bezwaar maken tegen inbeslagneming van schepen op losse verdenking. Verder wordt in de nota gevraagd of de blokkade wel effectief is. De Duitsche havens zijn open voor het verkeer met Scandinavië De nota zegt dat er geen beter vast gesteld beginsel van volkenrecht bestaat, dan dat, waai bij de blokkade van neu trale havens in oorlogstijd verboden wordt. De Regeering der Vereenigde Staten wenscht de Engelsche regeering er met den meesten ernst er op te wijzen, dat zij erop moet blijven aandringen, dat de betrekkingen tusschen de beide regee ringen niet moeten worden beheerscht door hetgeen doelmatig wordt geacht, doch door de vastgestelde regelen van internationaal verkeer. Amerika protesteert tegen de willekeur tder Engelsche vloot tegenover de neu- ralen en dat doet ons erg veel genoegen. Een protest van Holland heeft weinig zin, want Nederland is te klein, van Amerika zal dat meer succes hebben. Bovenstaande nota, die zeer uitgebreid is en over 't geheel in vrij scherpe ter men is gesteld, heeft in de Engelsche pers over 't algemeen misnoegen gewekt er worden zeer uitvoerige beschrijvingen aan gewijd, die aan deze misnoegdheid uiting gcvec. Verlof voor het St. Nico laas-, het Kerst en het Nieuwjaarsfeest. De Minister van Oorlog heeft, in verband met het gestelde ouder 8o. van Legerorder 1915 B, 805 (de bekende, onlangs uitge vaardigde algemeens regeling van verzoeken om bijzonder verlof) bepaald Aan niet-beroepr-miütairen, hoofden van zaken of neringen, dan wel bedrijfsleiders of als zoodanig werkzaam, kannen voor zoover zij aannemelijk maken, dat zij in gewone tijden tengevolge van bet Sf. Nicc- laasfeest, de Kerstdagen of het Nil owe jaar meer dan gewone drukte in zaken hebben en in verband daarmede grootere verdien sten genieten, met inachtneming van de greDs voor toelaatbare afwezigheid door compagnies (eskadrons) batteiij-, fort-, de tachementscommandanten bijzondere verloven worden toegekend, waarvan de daar ten hoogste mag bedragen voor het Sf. Nicolaas feest, van 22 November tot en met December a.s. Voor het Keratfees', van 22 t)t en met 27 December a.s. Voor het Nieuwjaarsfeest, van 80 Decern ber a.s. tot en mat 1 Januari 1910. Aan hen, die van Jeze byzondere ver loven in November eu D-cember genieten worden gedurende die maanden geen alge meene periodieke verloven toegestaan, terwi degenen, aan wie slechts in December een bijznndor verlof wordt verleend, gedurend d*ze maand van de periodieke verloven verstoken blijven. Voor de Belgische vluchtelingen. Een wetsontwerp is by de Tweede Kamer ingediend tot veihooging en wijziging van Hoofdstuk II der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1914. Daaruit blijkt o.a., dat het voor onder houd vau de vluchtelingen geraamd bedrag van f 8,000,000 niet toereikend is. Om in het tekort te voorzien, wordt voorgeateh het artikel niet f 425,000 te verlioogen. Duitsche duikboot geïnterneerd. De Duitsche doikboot, die op Terschelling was aangeland, is geïnterneerd. De bemanning der „C 8* vertrok met de torpedoboot „G IS'' naar Nieuwediep, om van daar in Bergen (by Alkmaar) te wor den geïnterneerd. Toen de bemanning den onderzeeër ver liet eu de Duitsche vlag werd neergehaald, schreiden allen en werd een driemaal #Hoch' op den keizer uitgeroepen. Da boot zelf naar Helder vervoerd en daar op de Marinewerf vastgelegd. Vergoeding aan verlofgangers. Men seint uit Den Haag De minister van Oorlog heeft een missive tot de burgemeesters gericht in antwoord op de door onderscheidene burgemeesters gestelde vraag, of ingeval dienstplichtigen tot het behartigen banner zaken in het genot zijn van een bij tusschenpoozen vtr- leend bijzonder verlof van 4 dagen of korter, er geen aanleiding bestaat, de aau hun betrekkingen toegekende vergoedingen gedu rende die verlofdagen in te honden. In den regel zijn de vragen door den minister in ontkennenden zin beantwoord. Thans verzocht de minister den burge meesters echter er rekening mee te houden, dat aangenomen mag worden, dat in vele gevallen de dienstplichtigen zich in verband met da reden, waarom ban de bedoelde verloven worden verleend, gedurende die verloven, hetzy verdiensten zullen hebben, waarmee zij gedeeltelijk of wellicht geheel in bet levensonderhoud vau hun betrekkin gen kunnen voorzien, hetzij zoodanig ten behoeve van hun bedrijf werkzaam kunnen ziji*, zoodat de daaraan ontleend wordende inkomsteD dermate stijgen, dat vergoeding in mindere mate dan te voren noodig zal wezen tf in het geheel niet meer noodig zal zyn^ Indien een burgemeester tot verlaging of intrekking van de vergoeding overgaaf, wenscht de minister de reden er van te vernemen. Waalwijk, 10 Nov. 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden, 2Ó51 W. B. op prijs zal Inschrijving voor Z. H. den Paus. (Op verlangen van 't Doorluchtig Episcopaat.) Bedrag vorig nummer f 59,85 »Vele kleintjes maken een tamelijk groot offertje voor Paus Benedictus van kleine en groote iDwoners van de Parochie van den H. Antonius* f 40, f 99,85 Als we zien dat verschillende dag bladen de t 10.000 verre overschreden zijn, andere, waaronder weekbladen verschillende duizenden, vele hon derden guldens in hun lijsten ver melden, dan kunnen we gerust zeggen dat het katholieke Waalwijk met om geving geen schitterend figuur maken. We zullen op beterschap hopen Militair Concert. Zondagmiddag van half vier tot half zes gaf de stafmuziek van het 7eRegi- ment-Infantrie, onder haar kapelmeester Kleij een mooi militair concert in de kiosk van W. B. op de Markt alhier. De belangstelling uit onze en omlig gende gemeenten was zeer groot. Nie mand zal er zich over beklaagd hebben, een beetje het koude weer getrotseerd te hebben. Er werd werkelijk in elk opzicht te genieten gegeven. Zuiver, helder, klankvol, vol nuanceering en af waren de verschillende nummers, die het bekende keurkorps alle eer aan deden. Wij hopen en vertrouwen dat we nog meermalen in de gelegenheid gesteld zullen worden, de stafmuziek te hooren, wat door 't publiek zeer worden gesteld. Met geooegen vernemen we dat ook de strijkinstrumenten herwaarts zullen komen en we ook spoedig van prachtige uitvoeringen van striikmuziek zullen kunnen genieten. Het is ons aangenaam van verschil lende zijden te vernemen dat de militairen met hun inkwartiering hier tevreden zijn en anderzijds dat de inwoners ingenomen met hunne nieuwe, tijdelijke medeburgers. Woningnood. 't Is weer een oud chapiter, waarop we komen hameren n.l. 't gebrek aan woningen. Is er gebrek aan goede burgerwonin gen, waarover we reeds zoo dikwijls klaagden, op 't oogenblik klemt zeer 't tekort aan fatsoenlijke arbeiderswo ningen van deze zijn er als 't ware geen te krijgen. Eu dat op 't oogenblik, dat door de ontzettende drukte in de industrie zoovele arbeiders worden gevraagd, en ook zoovelen die vroeger naar elders vertrokken zoo gaarne terug zouden keeren en 't zielental onzer plaats dat zoo stationnair blijft, aanmerkelijk zou kunnen groeien. De woningnood is zeer zeker een der mede-oorzaken, dat het inwonertal in niet grootere mate toeneemt. Wij toch kennen eenige huishoudens uit den Achterhoek bv. die reeds op fabrieken hier zijn aange nomen, maar hun komst moettn uit stellen tot er een fatsoenlijke woning te krijgen is. En ook jonggetrouwden en trouwlustigen wachten erop! Wanneer hooren we eens iets vaa de gecombineerde bouwcommissie, 'tis nu een goede tijd of wie ontfermt zich over deze zoekenden in hun belang, maar zeker in dat der gemeente of hoort deze woning-behoefte misschien een tak van gemeente-zorg uit te maken? Concert Liedet tafel. Reeds Zondag a.s. zal de liedertafel haar eerste winterconcert geven met medewerking van de bekende en terecht zoo alom gewaardeerde operazangeres, Mevrouw Wilhelmina van den Iloeck uit Amsterdam, die nog onlangs bij de opvoering van de opera »Mignou« te Bosch zoo'n uitbundig succes had. De schoonste deelen uit genoemde opera, benevens nog verscheidene andere aria's en liederen zullen door de gevierde artiste vertolkt worden. De liedertafel zelve voert een bijna geheel nieuw programma uit, waaronder zeer fraaie werken als >Jan Gerstekoorn* van Ph. Loots, >Abendglöcklein« van Henselt enz. enz. De heer Snijers zal ook thans weer als accompagnateur zijn medewerking verleenen. Met reden dus mag een schoone uit voering en een stampvolle zaal verwacht worden. Voor de Militairen. Het bestuur der liedertafel heeft be sloten de in onze gemeente ingekwar tierde militairen vrijen toegang te verleenen op hare repetltiën in Musis Sacrum, dat is op Zaterdagavond en Zondagmorgen, benevens op de repetitie der fanfare >Orpheus«, welke gewoonlijk Dinsdagavond gehouden wordt. Op het eerste winterconcert Zondag s. zullen militairen tot en met den rang van onderofficier tegen den halven ntreéprijs toegang hebben. Ontploffing. In een in 'n huis aan den Hoek ingerich te cantine was gas aangelegd. Men had daarbij vergeten een kraan te sluiten, zoodat de ruimte geheel met gas werd gevuld. Toen men binnenkwam en een lucifer werd aangestoken, werd een krachtige ontploffing gehoord, zoo ern stig dat het plafond geheel werd ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Bioscoop. De Flora-Bioscoop heeft Zondag zeer groote belangstelling ondervonden, voor al de tweede en derde uitvoering waren ontzettend druk, zoodat velen geen plaats meer konden bemachtigen en Maandag de uitvoeringen werden herhaald. Als altijd was 't programma zeer goed ge kozen en schonk een amusante avond. Uitvoering. Wij vestigen de aandacht op neven staande advertentie, betreffende de va riété-uitvoering, die door verschillende krachten onder de militairen, morgen avond in de >Poort van Cleef* zal wor den gegeven. De entr'ée is laag en de artisteD moeten goed zijn. Gemeentelijke vischverkoop. Schelvisch 18 cent. BAARDWIJK. Burgemeester en Wet houders vestigen de aandacht op de in dit blal voorkomtnde publicatie, opdat zoomo gelijk de eigenaar der zwartbonte hokke- ling, waarvan de rede, zijn recht tot op vordering dezer roerende lichamelijke zaak, tegenover do gemeente zouden kunnen doen gelden. DRUNEN, Zondag II, na de Hoogmis hield de *Siot Lamberfus vereeniging tot onderlinge vei zekering bij overlijden," hare jaarvergadering. Wegens ongesteldheid van den pieiident, opende het oudste bestuurslid de vergsde- riijg op gebruikelijke wijze. De secretaris deed verslag over het af- geloopen jaar. Hieruit bleek dat het voor- d elig saldo over 19141915 bedroeg de som van f 514,895. Het reserve kapitail f 4718,77, het totale bezit f 5288,665. Het aantal leden bedraagt 614. Met aandrang wees de Geestelijke Advi- sear op de noodzakelijkheid van prompte betaling der contributie, die by enkels leden nog te wenschen overlaat. Ongaarne zen het bestuur tot straffen in deze overgaan. Werd verleden jaar wegens tydsomstan- digheden 4 maal 2 weken vrydom van pre- miebttaling gegeven, dit jaar durfde het bestuur slechts voor te stellen dit 2 maal 2 weken te doeD. Dit voorstul werd met instemming be groet en aangenomen. De voorzitter wees nog op de groote voordeelen die de leden genieten in tegen stelling van de meeste andere instellingen vau dien aard. Uit berekeningen, immers is geblekeD, dat tijdens de 18 jaren van het bestaan der St. Lambertnavereeniging de som van f 5150 minder aan premie is be taald dan in denzelfden tijd bij andere ver zekeringsmaatschappijen tegen dezelfde uit- keeriDg. Wel een reden voor vele vooral voor hoofden van gezinnen, om toch on verwijld zich aan te sluiten bij de St. Lam- bertns vereeniging. Door den Voorzitter werd de vergadering met den groet Geloofd zij Jesus Christus gesloten. De cursus van voorgeoefendheid tot lichamelijke ontwikkeling is Zondagmiddag om 1 uur weer begonnen ia de Gymnas tiekzaal der Congregatie. De deelname was groot, want niet minder dan 68 jongens oemen er aan deel. Uit Drunen 27, Nieuw- kuik 11. Baardwijk 10, Elshont 8, Waal wijk 4 eD Heusden 8. De hoofdleider is de beer Vorslenbosch uit Tilburg met akte M. O. terwyl de hulpleider zal optreden de heer L. van Drnnen uit Waalwijk. Naar wij vernemen bestaat bij de leden van de Gymnastiekvereniging St. Herman Jozef met eenige hier ingekwartierde mili tairen het plan zich voor te bereiden tot een flinke uitvoering. Dat door dit plan de onderlinge goede verstandhouding van bur gers en militairen Dog zal toenemen be hoeft niet gezegd. SPRANG. Dezer dagen bad de vronw van den heer K. alhier bet ongeluk otider een hondenwagen van de B. te gerakeD. Het wiel kwam haar over het linkerbeen, zoodat Dr. Vermeulen geneeskundige hulp moest verleenen. CApELLE. Vergadering van dan Raad dezer gemeente op Woensdag 10 November 1915, des voormiddags om 10 uur. Te behandolen Ingekomen stukken. Aanbieding gem. begrooting 1916. Af- en overschrijving begrooting 1915. Tot Secretaris van de Commissie tot wering van schoolverzaim is benoemd Jae. v. d. Lely, secretaris dezer gemeente. Maatdag jl. zijn nit deze gemeente 5 Landstormplichtigen van de lichting 1913, bestemd voor de 22e Infanterie Brigade te Leeuwarden, te 's Hertogenboech ingelijfd. Gedarende de maand October 1915 werden aan het Hulppost- en telegraafkan toor alhier verzonden 102 en ontvangen 97 telegrammen. Er werden 203 gesprekken gevoerd, waarvan 75 vau uit de oprnbve spreekcel. bezorgde vroeger het snelle bederven der dure schoenen. Nu hebt ge er dubbel zoo lang pleizier van bij de dagelijksche behandeling met de lederonderhoudende schoencrême V' zwart geel bruin. i.'W, JgSg 1i« rwi— r I I fL-MMD Erdal 10 00

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2