Tweede Blad. DE OORLOG, Wybei BEKENDMAKING. Binnenland. De Stem NUMMER 92 ZONDAG 14 NOVEMBER 1915 38e JAARGANG. Maximum-prijzen der meest voorkomenae artikelen. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend: Goedkoop varkensvleescb. Van het Servische gevechtsterrein. WEENEN, 11 November. (Wolft.) Officieel beticht uit het groote hoofd kwartier Tea oosten van Trebinje hebben wij een krachtigeu aanval der Montenegrijnen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen- De van Oesjltse naar het zuiden op rukkende O.-H. troepen hadden gisteren de helft van den afstand naar Nowa Waros (in het vroegere Sandzjak) afge legd. Ten N. O. van Iwanjitsa hebben wij den vijand uit verschillende stellingen op den Tsemermo-bergrug geworpen. De Dultsche divisies van generaal von Koevcss dringen de Serviers in 't gebied van den Stolowl Planina (aan den rech teroever van de Ibar) terug. Ten oosten daarvan hebben O.-H. strijdkrachten den Krnja Jela en den Pagled beklommen en vermeesterd. In Trstenlk hebben wij 1000 Serviërs gevangen genomen In Vrnjatska Banja (ten Z. W. van Trstenik) hebben de Serviërs een veldhospitaal roet 1000 ge wonde officieren, soldaten en een genees heer achtergelaten. Het leger van generaal von Gallwitz vecht ten N. W. van Broes (ten zuiden van Aleksandrowats) en aan den noor lijken voet van het Jastrebats-gebergte (ten oosten van Broes). De Bulgaarsche strijdkrachten trekken bij Aleksinats over de Morawa. SOFIA, 11 November. (Wolf!.) Offi cieel Bulgaarsch bericht van den 9en dezer Onze troepen zetten de vervolging van het verslagen Servische leger op den linkeroever der Morawa voort. Dagelijks ontdekken wij in veroverde steden nieuwe buit. In het dal van de Morawa, langs den spoorweg, zijn heden veel snelvuurhouwitsers, acht snelvuur veldkanonnen met gevulde munitiewa gens, verscheidene machinegeweren met bespanning, 9 nieuwe zoeklichten, waar van vier vaste en twee draagbare, en 800 gevangenen ingeleverd. Ten zuiden van Leskowats, in de nabij heid van het station Grablenitsa, hebben wij 10 lokomotieven en 400 spoorwagens buit gemaakt50 wagons zijn met allerlei oorlogstuig beladeo. De Ancona getorpedeerd. Door een Oostenrijkschen onderzeeër is eergisteren bij Kaap Gar Bonera (zuid oostpunt van Sardinië) het Italiaansche stoomschip >Ancona» tot zinken ge bracht. Het s.t. «Ancona» had 422 passagiers aan boord en 60 koppen bemanning. Het was een stoomschip van bruto 8210 ton, dat in 1908 werd gebouwd on toebehoorde aan de Soc. di Nav. a Van Italia te Genua. Zij werd gebruikt la den dienst Middell. ZeeNew York. Van Engelsche zijde wordt van Malta vernomen dat 41 man der equipage en vier passagiers op Malta zijn aangeko men, en uit Bizerta, dat 300 personen verdronken, meerendeels vrouwen en kindereü. Er zouden eenige Amerikanen aan boord zijn geweest. Indien dit laatste waar is, zal het on getwijfeld aanleiding geven tot een strijd tusschen de Vereenigde Staten en Oos tenrijk, die van denzelfden kritieken aard kan worden als die met Duitschland na het torpedeeren der Lusitania. In leder geval was de ontroering te Washington toen men daar het nieuws van het In den grond boren der «An cona» vernam zeer groot. Het Wolff bureau verspreid in verband met het torpedeeren der «Ancona» de mededeeling dat het schip volgens be trouwbare inlichtingen trachtte te vluch ten en de onderzeeër derhalve wel ge noodzaakt was gebruik te maken van zijn geschut. PARIJS, 11 Nov. Een bericht uit Kaap Bon bevat de volgende nadere bijzonderheden over het in den grond boren van de «Ancona». Het schip voer langzaam in den mist en gat seinen met de sirene, toen het twee onderzeebooten ontwaarde, die de Oostenrijksche vlag voerden. De eeae was ca. 300 vt. lang en had twee kanonnen. De andere on derzeeboot versperde aan de Ancona dea weg, welk schip trachtte te ont snappen, doch stopte zoodra het geraakt was. Juist was de achtste sloep uitgezet, toen het schip zonk. De voorsteven ver dween het eerst in de diepte. De rest van de opvarenden die zich op het ach terdek hadden verzameld, gingen met het schip onder. De acht booten roeiden gezamenlijk ia zuidwaartsche richting. Tegen zes uur werd een schip gezien, waar de lichten gedoofd waren. Er werd naar dat vaartuig geseiud, maar toen het schip nadericwam en het bemerkte, dat het door onderzeebooten werd achterna gezet, verwijderde het zich. De booten gingen toen van elkaar een er van, met 24 menschen er in, be reikte de kust van Tunis op Dinsdag ochtend 9 uur. De commandant vreest, dat de andere booten waarin zich 240 menschen bevonden vergaan zijn. Woensdagmorgen werd ter hoogte van hel eiland Zembra nog een boot opge pikt met 28 menschen erin, Sommigen van de overlevenden be weren, dat de onderzeebooten, toen zij het eerst werden opgemerkt, onder Dult sche vlag voeren. BIZERTA, 11 Nov. (Lloyds.) Van het Italiaansche stoomschip Ancona, van Napels naar New-York, zijn 130 over levenden hier gebracht. Er zijn 300 menschen verdronken voor het meeren- deel vrouwen en kinderen van land verhuizers. Er zijn 20 Amerikanen om gekomen. Kitchener. loen bekend werd dat Kitehener het Departement van Oorlog verlaten zou, hebben wij dadelijk geschrevenhij gaat naar het Oosten. Daar is het hart van Engeland ontbloot en de Dultsche pijl is erop gericht. Kitehener trekt uit om het schot op te vangen. Maar hij reisde naar Pat ijs. Het gaat er een fransch-engelschen oorlogsraad stichten, zei men. En anderen opperden weer nieuwe veronderstellingen. Asqulth heeft nu aan het Lagerhuis meegedeeld, dat Kitcherner naar hel Oosten gaat. Het besluit tot deze reis is snel ge nomen. Woensdag had het Kabinet belang rijke ernstige mededeelinhen ontvangen 1 Eo daarop is Kitcherner weggestuurd. Wat is er gaande in het Oosten Wordt er een aanval voorbereid op de fransch-engelsche troepen van het schler-eiland Gallipoli Een expeditih naar Egypte? Eene naar Mesopotamië Of wat De algemeene verwachting van be langrijke gebeurtenissen in het Oosten wordt door de verklaring van Asquith zeer ernstig versterkt. Van Weenen naar Konstantinopel. De «Wiener Allgem. Ztg.» bericht uit Sofia, dat de groote brug tusschen Pi- rot en Nlsj bij Satskovac reeds hersteld is. Over tien dagen op zijn langst, zal men van Weenen en Boedapest over Belgrado en Sofia naar Constantinopel kunnen reizen. Een corresponeent van de «Corriere della Sera,» die aan de Roemeensche- Servlsche grens is geweest, waarlangs de Donau stroomt, schrijft: De weg is open. De blokkade, rond den vijand getrokken, is hier vesbroken. De kort zichtige diplomatie door de Entente in de Balkanlanden gevolgd, heeft resul taten gehad en voorloopig heeft Duitsch land het spel gewonnen. De doorgang door de IJzeren Poort (de rotsspleet, waarlangs de Donau Hongarije verlaat) is de eerste en werkelijke overwinning in de richting van de verwezenlijking van het Pan-Germaansche Berlijn-Bag- dadplan. De houding van Griekenland. BERLIJN, 12 Nov. (Korr. Norden.) Volgens het «Neue Wiener Tageblatt», hebben de gezanten van Turkije en Bul garije te Athene in een vriendschappe lijk gestelde nota bij het Grieksche mi nisterie van bultenlandsche zaken ge protesteerd tegen de aanwezigheid van Engelsche en Fransche troepen in Grieksch Macedonië, daar deze moet worden beschouwd als een schending der Grieksche neutraliteit, en het be stendigen van dezen toestand niet in overeenstemming is met de Grieksche neutraliteit. De nieuwe Grieksche mi nisterpresident Skoeloedls verklaarde, dat hij acte genomen had van het protest en deelde namens zijn regeering mee dat het kabinet alles gedaan heeft wat in zijn vermogen is en ook verder alles zal doen om den toestand op te helde ren. De Engelsche oorlogslasten. Een paar cijfers uit Asquith's rede ter toelichting van de Nieuwe Engelsche kredietaanvrage van t 400,000,000. Van 1 April tot 6 November, 220 dageD, is er uitgegeven aan leger, vloot S 517,300,000 terugbetaald werwetsche en grootsche inrichting, die hij blijkbaar in Servië niet gezocht had. De voorraden zijn reusachtig en heele loodsen liggen boordevol met munitie. Alleen aan metaal, clle en gummi heb ben de Duitschers hier voor een waarde 20 tot 30 millioen gulden veroverd van zegt hij. De machines zijn allemaal zoo goed als in orde, Alteen is van alle een deel weggenomen, dat ze voor het oogen- blik onbruikbaar maakt. Brons, koper en gietijzer hebben de Duitschers gevonden om van te watertanden. De Serviers hadden denzelfden truc uitgehaafd als de Russen in Brest Li- towskzij hadden rondom de gebouwen en in de gebouwen overal kruit gestrooid, zoodat een kleine onvoorzichtigheid alles In de lucht bad kunnen laten vliegeo. De Duitschers waren echter wijs gewor den en zetten straten en magazijnen een weinig onder water. De Toestand. De zttel van de Servische regeering is, volgens een Reutertelegram uit At hene, opnieuw naar veiliger geachte oor den overgebracht. Van Mitrowitza, dat betrekkelijk nog dicht bij de vroegere Servische grens gelegen was, is de regeering overgebracht naar Kruschewo, diep In het nieuw Ser vische gebied, een 25 kilometer ten Wes ten van Prilep gelegen. Mitrowitza werd nog wel niet direct bedreigd, noch uit het Noorden, noch uit het Oosten, maar de vijand naderde toch onafwendbaar en iederen dag nam het gevaar meer en meer toe. Want dat is het eenig zekere, dat omtrent de ont wikkeling der gebeurtenissen op den Bal kan uit de officieele berichten valt af te leiden, dat de centrale mogendheden en de Bulgaren hun opmarsch in den rug van de terugtrekkende Serviërs voort zetten, en van alle kanten meer en meer terrein winnen- Uit de bijzonderheden, die in de com munique's gegeven worden, valt op te maken, dat die opmarsch zoo goed als geheel zonder strijd plaats heeft, zoodat de Serviërs vrijwel ,,los" van hun achter volgers hun gevaarlijken terugtocht weten te volvoeren. Het Dultsche communiqué meldt alleen, dat de vervolging van de Serviërs in het gebergte ten Zuiden van de Westelijke Morava groote vorderingen maakt, terwijl de Oostenrijksche en Bul gaarsche communiqué's verschillende vor deringen opsommen, zonder dat ookdaar- bij echter van strijd sprake is. Derhalve uit het eenig zekere, datmen uit de communiqué's op kan maken omtrent een voortzetting van de vervolgiog der Serviërs en een haastigen maar vermoe delijk geregelden terugtocht van deze laatstee, valt omtrent de verdere ont wikkeling der gebeurtenissen op den Balkan niet de minste zekerheid te ver krijgen. En toch boezemen de gebeurte- gang is er niet. Men is hier sedert 't begin van deD oorlog nog nergens 10 K.M. vooruitgekomen. In Rusland geven de Russen de Duit schers de handen vol werk, en behalen verschillende plaatselijke voordeelen met een betrekkelijk groot aantal gevangencD, wat echter van dien aard is, dat het aan een ander niet eenige opluchting geven kan. en munitie w,v«u aan de Engelsche Bank t 104,000000 nissen In Nieuw Servle ons z°°«« geleend aan bondgenooten en koloniën S 98,300.000 levensmiddelen en anders zins 23,500,000 jtezamen S 743,100,000. De uitgaven zijn gestadig gestegenen die voor munitie en leeningen zullen het waarschijnlijk nog verder doen. Nochtans gelooft Asquith niet, dat de uitgaven in de volgende 2'/a maand de 5 millioen pond per dag zullen overschrijden. Van de kosten van leger en vloot zou men moeten aftrekken wat die diensten in vredestijd kosten, om te geraken tot het juiste bedrag van de oorlogskosten. Die vredesultgaven bedroegen volgens de laatste vredesbegrooting 220,000 p. st. per dag. De Paus en de veroordeelingen in België. ROME, 12 November. De Osservatore Romano meldt De Paus kwam bij den Keizer van Duitschland tusschenbeide ten gunste van de gravin de Belleville, Louise Thu- lier en Louis Severio, ter dood veroor deeld door de Dultsche militaire autori teiten, onder de beschuldiging de ont snapping van Fransche en Belgische gevangenen te hebben bevorderd. Naar aanleiding van deie tusschen- komst gaf de keizer bevel tot schorsing der terechtstelling. Thans heeft de keizer aan de vader lijke bezorgdheid des Pausen beantwoo d door de doodstraf voor de veroordeelden in gevangenisstraf te veranderen. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 6 en 7 October zijn 20 officieren gesneu veld, 49 gewond of vermist. Bovendien worden dd. 27, 28 en 29 October 6419 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot zijn 24 manschappen gedood, gewond of vermist. Munitievervoer over de Donau. Drie Oostenrijksche monitors met elf lichters, geladen met munitie, op sleep touw, zijn van Hongarije over de Donau ia Bulgarije te Widin, aangekomen. De buit van Kragujevac. In Kragujevac hebben de Duitschers een goede slag geslagen, doordat de geheele munitiefabriek hun in handen vielen, alsmede het tuighuis. De Serviërs hadden geen tijd gehad de gebouwen te ontruimen en hadden vermoedelijk ge aarzeld ze te vernietigen. Een corres pondent, die er een beschrijving van geeft, is eenigszins bedeesd van de nieu- meer belang in dan hetgeen zich in oud- Servië afspeelt, en is de ontwikkeling van de gebeurtenissen id Macedonië van zooveel ingrijpender en grooter beteeke- nis dan van die, welke zich in den rug van het Servische leger afspelen. Maar eenig licht verspreiden de berich ten over dat deel van den Balkan niet. Wel ontbreekt het niet aan de noodige berichten en geruchten, maar zij zijn zoo in onderlinge tegenspraak, dikwijls, dat zij maar al te duidelijk het teeken der onbetrouwbaarheid dragen. Het bericht omtrent de herovering van Veles door de Fransche expeditietroepen is zelf door den Franschen generaal Sarail tegengesproken. Tot dusverre blijft de hulp der geallieerden uit. Wat Griekenland betreft, tot een 19en December volgens onze rekening, zal van dat land, waar zulke krachtig tegenstrij dige en onberekenbare factoren zich doen gelden, nu geen plotselinge verrassing meer te wachten zijn. De kamer met haar slinkende, maar steeds krachtige Venizelos-meetnerheid, is ontbonden en den I4den/19den De cember zullen de nieuwe verkiezingen plaats hebben. Daarmede is dus het ele ment, dat tot steeds nieuwe verrassingen aanleiding geven kon, uitgeschakeld en de regeering heeft eenige weken de han den vrij. Het is ongetwijfeld voor de regeering en voor den koning een hooge troef, die met het uitschrijven van de nieuwe verkiezingen wordt uitgespeeld na het onverwachte duidelijke en besliste ant woord, dat de kiezers voor enkele maan den gegeven hebben, op het dilemma, dat hun was voorgelegd. Maar de regee- ling en de koning zullen ongetwijfeld wel vertrouwen op de omstandigheden die de verkiezingen ongunstig voor Veni- zelos beïnvloeden den mobilisatie-toe stand, waardoor tal van jonge mannen aan hun stemrecht onttrokken worden en den indruk, door het verloop der gebeur tenissen op den Balkan gewekt. En in vijf weken kan verder nog zoo veel gebeuren, dat zijn invloed op de stembus beslissend kan doen geiden. De Col dl Lama waarover de Italianen met ophef schreven, schijnt ten slotte toch niet in hun bezit te zijn. Wel wordt Frankrijk en de N. O. T. Meo weet, dat de Handelsvereeniging »Rotterdam« ook pogingen heeft aange wend en besprekingen heeft gevoerd om goederen uit Frankrijk, door middel van de N. O. T. ingevoerd te krijgen krach tens eenzelfde overeenkomst als tot stand is gekomen met betrekking tot Engelsche en Dultsche goederen. Thans kan worden meegedeeld, dat het bureau Papestraat 11 boven, te 's Gravenhage, van den Bestuurdersbond van Mlddenstandsvereeniglngen het tele grafisch bericht heeft ontvangen, dat alle goederen uit Frankrijk thans ook aan de N. O. T. geconsigneerd moeten worden. Het bureau stelt zich disponibel door zijn tusschenkomst en zonder bankgaran tie, jie goederen uit Frankrijk en Enge land door medewerking van de N. V. Blaauw Hoedenveen Rotterdam spoedig aan de winkelier te doen bezorgen. Lotisico Naar men verneemt, zou te beginnen met heden, de Maatschappij Lotisico alle prijzen uitbetalen, gevallen op de polissen in de 406e, 407e, 408e en 409e Staatsloterij, dus van af de schorsing der trekklDg. Nederland en dc oorlog. Wij lezen in de Tel., dat de regeering ongeveer vijf maanden geleden bij de Skoda-fabrieken een groot aantal kanon nen besteld heeft, waarvan aflevering dezer dagen zal plaats hebben. De Oostenrijksche regeering had daarbij de elsch gesteld, dat de betaling van het geschut half in goud en half in koper zou plaats hebben. Het blad meldt, dat de geallieerden met de voorwaarden van dezen koop geen genoegen nemen en dat dienten gevolge de Engelsche regeering den geheelen import van koper naar ons land zal stop zetten. Met de meeste stelligheid kunnen wij naar aanleiding van het bovenstaande de volgende mededeeling doen Van uitvoer van koper, geconsigneerd aan onze regeering of door bemiddeling der N. O. T. geïmporteerd, is nooit of te nimmer sprake geweest. Wel echter heeft onze regeeriDg zich sinds geruimen tijd op dit standpunt gesteld, dat tegen het zoogenaamde »veredelingsverkeer« van oud-koper, koper, dat sinds jaar en dag in ons land is en Tang vóór den oorlog inge voerd werd, geen redelijke bezwaren rijzen. Immers, als dergelijk koper tot fabri katen verwerkt wordt en na korten tijd als oorlogsmateriaal, ten gebruike van het Nederlandsche leger, terugkeert, kan onmogelijk beweerd worden, dat reëele koperultvoer heeft plaats gehad. Het oud-koper, dat uitgevoerd wordt (en alleen daarvan kan sprake zijn), komt steeds als fabrikaat of bestand deel van munitie of wapenen in ons land terug. In dien zin heeft wel eens uitvoer naar Oostenrijk plaats gehad, maar daartegen is natuurlijk absoluut niets in te brengen. Niets immers blijft ia genoemd land en den geallieerden is dit zeer goed bekend. Waarom »De Telegraaf* buiten 's lands grenzen ergernis tracht te wekken over een verwachte versterking onzer weer middelen (voor >kanonnen« zal wel mitrailleuses* gelezen moeten worden) is dan ook allerbegrijpelijkst Het artikeltje van dit blad kan slechts tengevolge hebben, dat in het buiten land een volslagen ongemotiveerde er steeds hevig gevochten, maar vooruit- argwaan post vat. N. R. Ct. I De Echo van het Zuiden. f 0,16 f 0,25 f 0,21 f 1,65 K.G. dat door den Minister ran Landbouw, Nijverheid en Hardel voor de navolgende artikelen de daarbij vermelde maximumprijzen »ijn vastgesteld Per K.G. Kegeeringsbrood (bij verkoop op broodkaart) f 0,12 1 arwewaterbrood (gebuild) 1 0,22»/» W (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0,23»/; Tarwebrood (ongebuildbruinbrood f 0.19 Koggebrood Uegeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaait) Tarwebloem (gebuild inlandsch) Tarwemeel (ongebuild) Boter Per \»1vette Goudsche Meikaas met Rijk-merk W» Volvette Goudsche Meikaas t 0,60 Edammer Meikaas (40t) I 0,b0 Velvette jonge Goudeche en Edammer kaas met Rijk-merk f 0,57 Is Volvette jonge Goudeche kaas f 0,55 Jonge Edammer kaas (40t) f 0,55 Joege Goud-che kaas (40t) 0,50 Edammeren Goadech Kaas (30+) f Magere Edammer— en Goudsche kaas f 0,27 Leidiche en Deltische komijnekaas t 0,55 lïrieKhe Dagelkaas f 0,30 Per K.G. Kijft (grof middel Bassein en ot Rangoon f 0.22 voorloopig JJ.2J grof voorloop r f U.Xb Havermout 1 b.dU .Suiker (witte geraffineerde) 1 0,55 Margarine Koffie (Santos, gebrande) Peekolfie (in pakjes) (per 0,1 K.G.) Cichorei r Raapolie per liter Boterolie r Zout '.'eep (zachte, witte of gele) ioda Petroleum (per Liter) N B. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek kiüg op de gewone qualiteiten. De luxe sorteo ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. De hierboven vermelde prijzen gelden voorde maand November behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet—inachtneming der boven vermelde maxima, alsmede wenachen om voor bepaalde op de lijst niet.vermelde artikelen maxi ma vast te stellen, of wel om met het oog op claatselijke omstandigheden voor een bepaalde gemeente wijzigiBg in de maxima te breDgen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester De Burgemeester voornoemd, Th. d* Sürmont de Bas Smeblk t 1,16 f 0,04 i 0.03»/» f 0,09 f0,11 De Burgemeester der gemeente Waalwijk rouakt bekend, dat door hemde navolgende prijz-n voor het varkensvleesch zijn vastgesteld De prijivn zijn uitsluitend contact. Magere Lappen fÖ,65 pe KG. Rollade °-55 Mager spek 0,52»/j Reuzel Cerbonade, Coteletten 0,50 Gebakt, Worst 0,55 Vet spek 0,47>/s Haasjes, Biefstuk 0,60 Zij gelden vanaf Maandag 18 October en worden tot nadere aankondiging gehandhaafd. De ingezetenen worden verzocht over de niet— inaentneming der vastgestelde pi ijzen terstond mededeeling te doen ter Secretarie. Waalwijk, 8 October 1915. De Burgemeester van Waalwijk. t*«r< blijft steeds krachtig en welluidend, wanneer zij door Wybert - tabletten wordt onderhouden. Se dert zeventig jaar zeer gewild voor verfrissching van de stembanden. BIJ alle apotheker» en drogisten A 60 cent.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5