.VERGEEF 01S ONZt SCHULD EN.' de oorlog. Een Vrouw Wyberi Binnenland. Gemengd Nieuws. Tabletten In ous nummer van a.tj. Zaterdag beginnen wi onze prachtige nieuwe feuilleton getiteld De Rooker zaak aangepakt kunnen wordenbij houtdraaierijen, ijzerfabrieken, weverijen, garenfabrieken, zou men propaganda moeten maken om een afdeeling van schoenbenoodigdheden in hun inrichting op te nemen. Het voorbeeld van de fa briek van houtbewerking te Amsterdam die zich voor penhout is gaan interes seeren, bewijst dat er op dit.gebied iets gedaan kan worden. De toestand der schoenfabricatie kan er in de toekomst slechts bij winnen, wanneer pogingen in deze richting worden ondernomen en slagen mochten. Want te voorzien is, dat elke binnen- landsche industrie in en na den oorlog veel gunstiger productievoorwaarden zal hebben dan de buitenlandsche, zoodat ook bij export de schoenfabrieken sterker staan als zij in eigen land de benoodigde halffabrikaten aantreffen. wij een groote loopgraaf, wij namen 202 gevangenen, keen kanon, wapens en munitie. «iJ- Griekenland tn de nijptang. Remter leint oit Landen, dat de Verbon denen het geduld met Griekenland [hebben verloren. Dat gaat zoo niet langer. Straks worden de Fransshen, Engelschsn en Serviërs over de Grieksche grena ge- worpen. En wat dan De mogendheden verlangen zekerheid, dat deze troepen vrij zullen blyven. En die zekerheid, zeggen ze, kan alleen *erkrrgen worden als Griekenland zijn leger naar hots stunrt. Op dit oogenblik staat dit leger aan de grens en kan het de Franichen, Eogelscbei ,-B Serviërs, zoo ze over de grens worden geworpen, ontwapenen en interneeren. De Verbonden beschermen der kleinp Staten vorderen nu van Griekenland (vol gens Reuter) Of dat Griekenland zal vechten tegen de Bondgenoot». Of zijn leger Daar huia zenden. Kitchener was gisteren bij Koning Kon- junüjn en den Minister President Skoeloe- dis en heeft urenlang met hen gesproken. Het onderhond wordt diep gsheun ge. honden. Men kan echter wel raden, wat ar gezegd in. Van hei Servische gevechtsterrein. WEENEN, 22 November. (Wolff.) Officieel bericht uit het hoofdkwartier Do in het gebied van Tsajnitsa strij dende Oostenrijkache-Hongaarsche troe pen hebben de Serviërs uit hun stellin gen op de noordelijke helling van den berg Goles (in Herzegowlna, ten Noor den van de Montenegrijnsche grens) ge worpen. Ook ten Oosten van Gorazde (aan do Drlna, ten Westen van de Goles) zijn gevechten aan den gang. De Oostenrijksch-Hongaarsche groep, die Nowa Warosj heeft bezet, tadert PHjepolje (aan de Lira. ten W.Z.W. van Nowa Warosj). In Nowi Bazar heeft het leger van generaal voa Koevess 50 mortieren, 8 veldkanonnen, 4 miljoen geweerpatronen en veel oorlogstuig buitgemaakt. De zich nog ten Oosten der stad ophoudende vijand is door Dnltsche treepeo verdre ven, in wier handen 300 gevangenen zijn gebleven. De in het dal van de Ibar oprukkende Oostenrijksch-Hongaarsche kolonne heeft gisteren overdag 20 K.M. ten Noorden van Mitrowitsa drie achter elkaar gelegen Servische stellingen stormenderhand ge nomen. Toen de avond reeds was geval len heeft «ij bij overrompeling nog een vierde stelling vermeesterd, waarbij 200 gevangenen zijn gemaakt, 6 kanonnen, 4 machinegeweren, een munltlekolonne en tal van paarden zijn vermeesterd. Het leger van generaal von Gallwitz heelt ten Zuiden van den zadel van Pre polats 1800 Serviërs gevangen genomen Ten Oosten en Zuidoosten van Prisj- tina schiet de aanval van het eerste Bul- gaarsche leger, ondanks den uiterst taaien tegenstand der Serviërs bestendig op In de Middellandsche Zee. BERLIJN, 19 November. (Wolft.) Of ficieel Een van onze dulkbooten heeft op 5 dezer aan de noordkust van Afrika den Engelschen hulpkruiser (6322 ton door een torpedo-schot in den grond geboord en den 6den dezer in de haven van Soloem de twee, elk met twee ka nonnen gewapende, Engelsch-Epyptische kanonnecrboo'en Prince Abbas (300 on) en Abd el Menem (450 ion) bij verrassing aangevallen en door. kanonvuur vernie- lige.lDezelfde duikboot bracht het vuur van een gewapend Engelsch koopvaar dijschip tot zwijgen en bracht zijn ka nonnen als buit binnen. Van het Servische gevechtsterrein. BERLIJN, 23 November. (Wolft.) Offtcieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Ten N. van Mitrowitsa en ten N. en tan N.O. van Pristina is de vijand in achterhoedegevechten teruggeworpen en meer dan 1500 gevangenenen 6 kanon oen werden binnengebracht. Ook de ten Z.O. van Pristina vech tende strijdkrachten zijn voorspoedig voortgedrongen, en daar wordt de ge vangenneming van 8000 Serviërs en een buit van 22 machine-geweren en 44 kanonnen gemeld. 8IPARIJS, 22 November. (Reuter.) De Fraoschen hebben den 19den de Bulgaren aan de Tserna afgeslagen, den 20en is het gevecht hervat. Van het Zuidelijk» gevechtsterrein. ROME, 22 November. (Reuter.) De offtcieele mededeeling zegt, dat de ge vechten tusschen Podgora en Sabotino in hevigheid toenemen. De vijand heeft verwoede tegenaanvallen gedaan om de verloren stellingen te heroveren, waarbij hg een geweldig artillerievuur ontwik kelde. Onze troepen weken geen voet breed en wierpen zich met de bajonet op den vijand, die zware verliezen leed en 89 man aan gevangenen verloor. In de richting vnn Snn Martlno namen Met den dsg wordt de toestand veor Servië hachelykei. Dit woerd is aigsnlyk neg «iet sterk genoeg, want bet kleine ge lild, dat nog «iet door den vyand is ver overd, krimpt dsgslijks in, en de ken», die t e Servische hoofdmacht of wat daarvan over is kseft, om te oatkomeo, is weinig aanlokkelijk. In Albanië gsan de Sarviera, die, uitgeput en nitgabon/erd, daar moch- itn aanlanden, den dood tegemoet. En hei is zeer de vrasg, of tij Griekenland nog zullen knnnen bereiken, nn de Bolgnrei in iet znidea dan doortacht voortdurend zekerder versperren. Bovendien, wat willen de Serviërs op Grieksch gabied aanvangen F Het ia prachtig, dat d« Serviërs sich tot den laatsten man zoo heldhaftig bebben ver dedigd, maar zijn da varbondenan de door ken gebrachte offera wel waard geweest en had Servië niet verstandiger gedaan met de wapens neer te leggen toen bet door joo'n geweldige overmacht werd aaugegre- pen Lerst heeft België sicb opgeofferd, no weer Servië. Do verbondenen bebben een geweldige schuld aan desa twee landen, en hat is zeer de vraag, of zij in de gelegen heid tollen komeu dio in te lossen. H. Lijdt een gemeente schade, doordien zij verplicht'is to..voldoen aan de nieuwe voorschriftentfvan de gemeentewet, be treffende de plaatselijke belasting naar hetilnkemen, dan^wordt haar voor het eerste jaar uit het fonds die schade vergoed, voor zoover zij meer bedraagt dan 25 centen per inwoner. Jaarlijks wordt die tegemoetkoming met 5 centen per inwoner verminderd. L Hetgeen een gemeente echter ten gevolge vao de wijziging de gemeentewet bij .3 gelijkblijvend heffingspercentage ontvangt boven 25 cent per inwoner meer dan vroeger uit de plaatselijke inkomstenbelasting, komt in mindering van het minimum van uitkeering, waarop zij recht kunnen doen gelden. Een overeenkomstige regeling wordt voor gesteld ten aanzien van hetgeen ge meenten per hoofd der bevolking trekken uit de opcenten op de dividend- er. tantième-belasting, welke van Rijkswege ten behoeve der gemeenten worden geheven. Voorts bevat het ontwerp een bepalinr» beoogende In te zwaai belaste gemeenten g -zondere toestanden in het leven te roepeD, welke die gemeenten in staat zullen stellen opnieuw tot ontwikkeling en tot bloei te komen. Een andere bepaling heeft ten doel te voorkomen, dat gemeenten plotseling een te groote vermeerdering van inkomst zullen ver- crijgen en daardoor in de verleiding zullen komen, haar beheer niet met de vereischte zuinigheid te voeren. Hoewel omtrent de plattelandsge meenten individueel zelfs bij de benadering niet is te ramen, staat wel vast dat deze over het algemeen door de nieuwe regeling zullen worden gebaat. De voorgestelde regeling zal aan het rijk kosten f 1.500.000, wat betrekkelijk spoedig zal stijgen 'tot tennaastenbij f2.500.000 om daarna, tengevolge van het automatische accres der Inkomsten van het gemeentefonds langzaam te dalen. die bij de hand is, verstaal het, voor enkele centen per week de schoenen der geheele familie fijn te onderhouden door het gebruik van schoencême 1 zwart geel bruin. Pityte, gisterenmiddag, nadat de ver gadering van de Tweede Kamer tusschen l en 2 uur geschorst was, in verband met een regeling van werkzaamheden, zich weder in de vergaderzaal had be geven, vóór de vergadering echter weder geopend was, werd hij door een flauwte overvallen. Nadat hij naar de voor de ministers be stemde Kamer ia het Kamergebouw ge dragen was, werd den heer P eyte genees- kundige hulp verleend door bet Kamerlid, dr. Scheurer, die hem trachtte bij te brengen, hetgeen gelukte. De minister wilde daarna weder naar de vergaderzaal terugkeeren, maar hier tegen verzette de heer Scheurer zich, zoodat de minister voorloopig in de ministerskamer bleef, waar de minister Cort van der Linden, de president der Kamer, de heer Borgesius, en eenlge Kamerleden zich van zijn toestand op de hoogte kwamen stellen. Begeleid door den beer Fock, is do minister ten slotte per auto naar zijn woning gebracht. Uitvoer fokvee. Naar wij vernemen, is de ministerleele beschikking van 23 Augustus, waarbi gelegenheid werd gegeven tot uitvoer van fokvee met ingang van gisteren 22 November Ingetrokken. Dit besluit moet verband houden met het voor komen van enkele gevallen van mond on klauwzeer. Smokkelaars geïnterneerd. Men schrijft uit Weert Vrijdagmiddag bemerkte de millltaire grenswacht een paar Dultscbe soldaten op Hollandsch grondgebied, waarop dezo attent worden gemaakt. Desniettegen staande verschenen dezelfde twee een tijdje later weer aan een anderen kan', thans met zich voerende een partijtje boter, die zij trachtten door te smok kelen zij werden daarin evenwel ver hinderd en door de grenswacht gevan gen genomen. Beiden hadden het ge weer bij zich en waren gekleed in groen uniform, behooronde tot het korps jagers. De een was 18, de ander 19 jaar. Zij zullen na hun straf uitgezeten te hebben, worden geintorneerd. Financierle verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Ingediend is eon wetsontwerp tot wijziging van do wet tot regeling van de financieele verhouding tnsschcn het rijk cm de gemeenten. Het ontwerp tracht zijn hoofddoel te vervullen door de Instelling van een gemoentofonds. In het fonds worden gestort: a. 25#/o van de opbrengst in hoofdsom van de belastingen, welke in de wet op het belastingstelsel 1916 onder de accijnzen zijn gerangschikt met uitzon dering van den accijns op de suiker; b. een uitkeering van het Rijk tot zoodanig bedrag als tot dekking van de uitgaven meer noodlg is dan de onder a. vermelde inkomsten, welke worden geraauad op 25*/o van 53 millioen gulden. Een gemeente zal uit het fonds meer of minder ontvangen, le naar gelang de bevolking der gemeente armer of welvarender, en 2e naarmate de druk der plaatselijke belastingen per inwoner zwaarder of lichter is. Voort» kent het ontwerp jaarlijksche verandering van de verhoudlngscijfers, volgens welke de gemeenten in het fonds deelen. Geen enkele inwoner zal, volengs art. 6, minder uit het fonds trekken dan haar nu per inwoner toekomt. De houding van nDe Telegraaf afgekeurd. De Zaterdagavond te Amsterdam ge houden ledenvergadering van den Nederl. Journalisten-Kring werd door den Voor zitter mr. L. J. Plemp van Dulvelaod geopend met een toespraak, waarin groote waardeering en voldoening werd te kennen gegeven over hetgeen in de Memorie van Antwoord op de Staats begroting voorkomt, betreffende de houding der pers en de persvrijheid. Spr. verheugde er zich in, dat de Regeering, ook in deze buitengewone omstandigheden ondanks den aandrang meermalen ln tcgenovergestelden zlo op haar beoefend, de vrijheid van drukpers onaangetast wil laten in de overtuiging dat misbruik daarvan een voldoend te genwicht vindt ln het oordeel daarover van de pers zelve. In het belang van diezelfde persvrij heid en van de voortduring eener vol komen eerbiediging daarvan door de o veiheid, voegde de voorzitter hieraan een woord van leedwezen en afkeuring toe over den veldtocht van crltlek, door een enkel Nederlaodsch persorgaan gevoerd, welke door den vorm, waarin dit ge schiedt, de goede trouw van de regee ring in het vervallen van haar plicht van handhaving eener strikte neutraliteit te genover de oorlogvoerende mogendhe den ln verdenking moet brengen, niet «slechts in het binnenland, maa-- ook bti publiek en regeeringen in het buiten land. Tyd- Het Ken. NatSteuncomité en de met verlof gaande landweer. DEN HAAG, «2 Nor. Het Kon. Nat. Ste«< eomi herb, near aanleiding van tL mogeiijkheid, welkt root de laudweerplic» - nnen der li hti*g I90S geopend i\ om 25 November met klein verlof de gelederen t«- verlaten, een cirtnlaire gericht tot de steun comités in den lande. Na daarin herinnerd te hebben, dat in Mei hij het met verlof gaan der landweer- lichting 1917 door het comité werd mi gegeven, dat er geen reden is dat zy, die geen veeruitzieht hebben werk te krijgen, van het verlof gebruik makel, wordt erin de circulaire op geweien, dat te begrijpen ie, dat voor menigeen noodig zijn zal om naar werk te zoeken of b*n bedryf weder in orde brengen en dat Int Kon. Nat. Steun comité, aangezien onmiddellijk na het ver- UteB der gelederen de Rijksuitkeering aan de geiinnrn der onder de wapenen geroe penen ophondt bereid is aan allen, die aldus van het voorrecht van klein verlof gebruik maken en aan deze ondersteuning behoefte hebben, eene uitkeering te geven gedurende teB hoogste 3 weken, nl. de eerste week eene nitkeering gnlyk aan s/4 vaB lxat be~ drag, dat aan het gezin van den Lndweer- pliehtige laatstelijk van Rijkswege werd toe gekend de tweede en derde week zal dn bedrag op de helft dier uitkeering worden bepaald. Het Kon. N«L Stenncomité heeft tot. de burgemeesters hot versoek gericht de daar. voor benoodigde gelden uit de gemeentekas te willen voorschieten. Zoo spoedig mogelijk zal restitutie ge schieden. Minister van Koloniën. Toon do minister van Koloniën, mr Samenwerking van gemeenten. In verband met het vroeger hierom trent door ons medegedeelde, kunnen wij mededeelen, dat de commissie voor stelt het aanhangige wetsontwerp als volgt aan te vullen Indien twee of meer gemeenten be langen gemeenschappelijk willen regelen en de medewerking van een of meer andere gemeenten daarvoor noodzakelijk is, kan, op verzoek der belanghebbende gemeenteraden, de wet verklaren, dat het algemeen belang samenwerking vordert. Een ontwerp van wet, verkla rende, dat het algemeen belang samen werking vordert, wordt door ons niet voorgesteld, dan nadat alle betrokken gemeenteraden door hunne Gedeputeer de Staten zijn gehoord. Gedeputeerde Staten doen de opmer kingen der gemeentebesturen vergezeld gaan van bun advies. De opmerkingen der gemeentebesturen, alsmede de ad viezen van de Gedeputeerde Staten wor- nen bij het wetsontwerp overgelegd- Nadat de wet verklaard heeft, dat het algemeen belang samenwerking vordert, moeten Gedeputeerde Staten trachten de betrokken gemeentebesturen tot over eenstemming te brengen, ten aanzien van een te treffen gemeenschappelijke regeling. Zoo zij hierin niet slagen, brengen zij aan ons rapport uit over hunne bemoeiingen, vergezeld van een ontwerp-regellng. waarna door ons een regeling wordt vastgesteld. De N. O. T. in het Engelsche Lagerhuis. Reuter seint uit Londen Io het Lagerhuis heeft de afgevaardig de Rees gevraagd, of er niet een schlk- dng viel te treften, waardoor Engelsche reeders en kooplieden vertegenwoordigd werden ln de Nederlandsche Overzee rust-Mij. Robert Cecil, onderminister van bui tenlandsche zaken, verklaarde, dat dit denkbeeld in overweging was genomen. Daar de Trust echter een zuiver Neder landsche instelling is, opgericht door Nederlandsche kooplieden met het doel, toezicht te oefenen op den Nederland- schen handel en dezen te regelen naar de toestanden, door den oorlog in het leven geroepen, vrees ik - aldus Cecil - dat het denkbeeld niet kan worden aan vaard. Vet dwenen en weer terecht. Dr. Vls9er, leeiaar aan de H. B. S. te Maastricht, was sedert M .andag van de vorige week spoorloos verdwenen. Zondagavond is hii naar het Hbld. meldt weder te Maastricht aangeko men. Zooals vermoed werd, is hij op een weg. waarvan een gedeelte Duitsch, het andere Hollandsch grondgebied is, aan gehouden, en daar hij stafkaarten bij zich had, gevangen genomen en naar Luik gebracht, zonder gelegenheid te hebben gekregen, bericht naar Maastricht te zenden. Gistermorgen losgelaten, is hij te voet van Luik naar Maastricht gekomen. Door kolendamp bedwelmd. De toestand van de beide broeders Bijwaard, te Alkmaar, is thans van dien aard, dat beiden bulten direct le vensgevaar verkeeren. Reeds gelukte het dr. Wicherlnk aan beiden een oog enblik een kort antwoord te ontlokken- Deserteut vermoord. Eeoige maanden geleden deserteerde uit Haarlem een soldaat Z., die zich te Amsterdam, onder valsche naam als matroos heeft ialen aannemen op een boot naar Indië. Thans is door den commandant van het Haarlemsche garnizoen bericht ont vangen, dat Z. bij aankomst te Soera- baja door een koelie, met wlen hij twist kreeg, vermoord is. Tel. Door den trein gedood. Men meldt uit Zaandam Hedenmorgen 8Vs aur de venter K., wonende alhier, nabij het Papenpad door een trein overreden en i onmiddellijk gedood. Een kostbare hiel. Dezer dagen werd melding gemaakt van het verdwijnen van «en Belg met een paar schoenen, waarin niet minder dan 1300 francs verborgen waren. Het paar was hem door een kameraad te Roosendaal in bewaring gegeven. Uit het Alg. Politieblad blijkt, dat het geld, bestaande uit bankbiljetten van 20, 25 en 100 francs zich in den hak vam een der schoenen bevond, welke daartoe was uitgehold en later weder met een stukje leder dichtgemaakt. Een dievenbende gepakt Maandagavond om 9 uur bemerkte een sutveilleerend agent, van politie on raad op het terrein van de „Voorwaarts aan de Joh. de Bekastraat te Utrecht. Eenige personen die zich daar ophiel den, gingen bij de nadering der politie aan den haal. De agent riep: „Blijft staan*, maar een hunner riep laconiek terug >'t Zal Diet gaan*. Daarop trok de agent zijn revolver en zond dit brutaal henr een schot achter na, dat hem aan den schouder trof. De man werd nu Ingerekend, terwijl het der politie gelukken mocht ook de anderen te pakken. Dank zij dit krachtdadig optreden zit een beruchte dievenbende nu achter slot en grendel. Utr. Dgbl. verfrlicfat de tong het beste door het gebruik van Wybert-tabletten; zij smaken aangenaam en vrijwaren tegelijker tijd voor verkoudheden en, de gevolgen daar van. BAARDWIJK. Ome voetbalvereniging -Quick' heeft een serit-wedskrijd uitge schreven welke zal gehouden werden Zondag 28 November a.e. op het terrein alhier. Het bestuur is met verschillende sterke vereeni- gingen ever deelneming in onderkandeltng. HERPT. De te vroeg ingetreden vorst, doet lijn aadeelige werkiug op de tuin. groenten gevoelen. En dit niet alleen. JSr syo dit jaar veel knollen gezaaid, die voor de veehouders een welkom voeder zijn waar* door den hooitaich nog wat kan worden gespaard en als de vorst blyf» aanhouden zal vau dit groenvoeder niet veel meer te recht komen. Ook voor de wintergranen ie de vorst te vroeg. CAPELLI. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 27 November 1915 dee voormiddag! om 10 «nr. Aan de orde I. Ingekomen stukken. II. Vaststelling gem. begrooting 1916. UI r voorwaarden verpachting haven- ep kaaigeld. IV. Vaststelling suppletoir kohier Hoofdei. Omslag. De etiaatverliohting «al in 't vervolg in plaats van tot 10 uur tot 10.80 uur doren. Tot lantaarnopsteker in de Nienw- etraat is benoemd Jan van Peer alhier. Erdal Bl| alle apothekers en drogisten 6 60 cenL

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2