OPKECÖT GEMEEND geïllustreerd zondagsblad GEILLVSTKEEIlD Z0NIHGSBL1I) Handelsberichten. CORRESPONDENTIE. Gemengd Nieuws. INTE EKENBILJET. hebben om te kunnen voorzien in eigen behoefte aan schoenen-, riem- en tuigleder, met eenige cijfers zal ik aantoonen dat deze bewering kant noch wal raakt. Volgens betrouwbare schatting van huidenhandelaren vallen er in Nederland jaarlijks ongeveer 360.000 huiden en vellen, alles inbegrepen. Hiervan zijn 240.000 runderhuiden, waarvan hoogstens 60% geschikt is voor de bereiding van zooileder. Deze 144 000 huiden geven bij een gemiddeld gewicht van 30 kilogram en een rendement van 48%. totaal 2% millioen kilogram zooileder. De overige 40% der runderhuiden zouden in aanmerking kunnen komen voor binnenzoolleder, doch zijn daarvoor te kostbaar. Een deel dezer huiden wordt verwerkt tot grauw overleder voor bovenstukken van militaire schoenen, een ander, doch zeer klein deel tot chroom gelooid rundsleder voor werkmans en burger schoeisel. Kalfs- en andere vellen, welke uit sluitend geschikt zijn voor overleder, worden hier te lande zoo goed als niet bereid. Vóór den oorlog verwerkte de Nederlandsche Zoolleerlooierij bijna geen inlandsche huiden, omdat de inlandsche huid beter geschikt is en meer waarde heeft voor overleder dan voor zoolleder. Het buitenland, waar de fabricage van overleder meer gevorderd is dan hier te lande, kan bijgevolg voor de inland sche huid hoogere prijzen betalen dan de zoolleerlooier in Nederland. Uit eene enquête, gehouden door den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten in samenwerking met den Bond van Schoenmakerspatroons-vereenigingen, is gebleken aan de hand van het aanta werklieden, werkzaam in de schoenin dustrie, en met behulp van officieele gegevens dat het verbruik van zoolleder in Nederland bedraagt ongeveer 113/, millioen kilogram per jaar. Wanneer we dus alleen inlandsche huiden ter beschikking hebben, is er reeds een tekort aan zoolleder van millioen kilogram per jaar, en wel hoofd zakelijk zwaar Ieder voor werkmans schoeisel en reparatie. Dit tekort nu wordt voor een klein deel aangevuld door leder in Nederland gelooid van exotische huiden, doch voor het over- groote deel door aanvoer van zoolleder uit het buitenland. En waar nu onze gewone leveranciers, België en Noord-Duitschland, die vóór den oorlog millioenen kilogrammen zool leder leverden, in gebreke blijven, moet het ontbrekende worden aangevuld uit Amerika, het eenige land dat op het oogenblik tot leveren in staat is. Na deze uiteenzetting, laat ik het aan den lezer over, te beoordeelen, of het in het belang is van het Nederlandsche volk dat het advies van den Telegraafschrij- ver wordt opgevolgd nl. „Laat Engeland eenvoudig den aanvoer van Amerikaanse/ie luiiden en leder stoppen Ik ben er van overtuigd, dat er dan binnen enkele maanden lederprijzen komen, minstens zoo hoog als de thans in Duitschland geldende, en dat de werkman of burger die nu reeds 60 ets. per paar meer voor zijn halve zolen heeft te betalen, niet meer in staat zal zijn zich schoenwerk aan te schaffen, even min het te laten repareeren. Thans over den handel met Duitsch land. De Telegraafman schrijft veel over huidengeschacher, over huidenkwanse- larij die beproefd is geworden, over enorme uitvoer van .werkelijk of zooge naamd riemenleder, maar hij zegt ner gens, en bewijst nog veel minder dat die kwanselarij gelukt is. Als een voorbeeld van de onbetrouw baarheid zijner mededeelingen kan die nen dat hij opgeeft dat de firma Willem Vos Co. te Tilburg, eene zeer respec tabele firma, wekelijks naar Duitschland leverde 35 000 kilo riemenleder. Voor de bereiding van zulk een kwan tum leder zijn circa 2400 huiden noodig De grootste leerlooierij in Nederland verwerkt ternauwernood 1000 huiden per week. De firma W. Vos Co. die geheel Nederland laat bereizen voor den afzet harer producten, werkt met een personeel van 36 personen. Verder zegt onze onderzoeker dat er in de maand Sept voor 20 millioen gulden Amerikaansch leder werd ge kocht. Indien dit cijfer even nauwkeurig j is als de voorafgaande, dan zal het wel zoo zijn. Hij vergeet te vermelden of dat cijfer slaat op den geheelen aanvoer van leder of van zoolleder alleen. Ter zijner on derrichting wil ik hier bijvoegen dat nen slechts een zeer klein percentage van de totale productie en is beslist niet hooger dan vóór den oorlog. De schrijver doet het voorkomen alsof de Schoenfabrikanten geene orders meer aannemen omdat zij te veel werk hebben, dit is misleiding. De ware toedracht der zaak is dat zij geene export-orders meer aannemen omdat het hun vanwege de militaire en N. O. T. bepalingen onmo gelijk wordt gemaakt deze uit te voeren. Dat zij wel orders voor binnenlandsch verbruik aannemen bewijst het feit dat alle genoemde fabrikanten plus de niet genoemde dagelijks hunne vertegenwoor digers met monsters uitzenden om or ders op te nemen. Dit kan iedere schoen winkelier getuigen. Van het werken van overtijd in schoen fabrieken is mij na ^enig onderzoek niets gebleken. Ik meen hiermede voldoende te heb ben aangetoond dat het geheele artikel een tendenzieuze strekking heeft en dat de schrijver er van, zij het misschien niet opzettelijk, de door hem verzamelde gegevens averechts weergeeft. In het belang zoowel der schoenin dustrie als van het schoendragende Ne derlandsche publiek is het dringend noodzakelijk dat de aanvoer van Ame- rikaansche huiden en leder op geenerlei wijze wordt belemmerd, en dat er van de inlandsche huiden en vellen slechts datgene wordt uitgevoerd, wat wij niet kunnen gebruiken. J O S. D E P O N T, Voorzitter van den Alg Ned. Bond van Schoenfabrikanten Amerika sedert jaren 9/io van het hier te lande gebruikte overleder levert. Wat onze onderzoeker schrijft over de wijze waarop consenten voor uitvoer van schoenen worden verkregen is een aaneenschakeling van beweringen en in- sinuatiën die de man niet kan bewijzen en ook absoluut bezijden de waarheid zijn. Wel kan ik bewijzen dat mij, en vele anderen met mij, consenten zijn geweigerd voor uitvoer van schoenen aan afnemers van jaren her, op grond dat deze schoenen geschikt werden ge acht voor militair gebruik. Bovendien bedraagt de geheele uitvoer van schoe- Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U, io Uw eerst volgend nummer bijgaand artikel te wil len opnemen, hetwelk ik 19 November aan de „Telegraaf" zond. Dit blad kon hedenavond 23 November nog niet tot plaatsing besluiten. U dankend voor de plaatsruimte teeken ik Hoogachtend G. VAN LOON. Aan de Redactie van „De Telegraaf" Amsterdam. Mijne Heeren. Met belangstelling las ik Uw artikel, getiteld: „Leder en Schoenen" iu Uw ochtendblad van gisteren. Het is te betreuren, dat U, alvorens dit af te drukken, niet om eenige cor rectie hebt verzocht bij de Leder en Schoenfabrikaten, welke U gegevens ver schaften. Dan had U Uw schrijven, voor vak-menschen althans, genietbaar ge maakt. Nu zijn verschillende Uwer mede deelingen zoo door elkander geworpen, dat het werkelijk ondoenbaar is eene conclusie te trekken. Vergun mij een paar puntjes recht te zetten. 1. U schrijft: „De Amerikaansche huid kan verzwaard worden, deinlandsche niet Elk vakman zal U zeggen dat de in landsche huid evengoed verzwaard kan worden als de Amerikaansche. 2. Prijs Looistoffen. U schrijft dat onze looiers thans f 60 per 100 Kilo looistof betalen, vroeger f 11. Elk vakman zal U zeggen dat de vroe gere prijs van f 11 betrekking heeft op Kastanje extract, welke prijs tot vóór drie weken bedroeg f29, thans f 33 per 100 Kilo. Aan f29 zijn nog duizenden vaten door onze looiers in koop. 3. Verschil in prijs van plantaardige looistof in Amerika geleverd en gekocht Holland. Elke vakman zal U zeggen dat de ooistoffen, die vroeger uit Frankrijk, België, Engeland en Dultschlandkwamen, thans uit die landen niet meer mogen worden aangevoerd. Engeland, Zwitser land, Denemarken, Zweden eu Noorwe gen en Nederland waren steeds groote verbruikers van deze looistoffen. Al deze anden zijn thans op Amerika aangewe zen. Aan deze buitengewone navraag kon natuurlijk niet anders dan tegen hoogere prijzen worden voldaan. De Amerikaan sche looiers, die niet op jaar-contract kochten, betalen thans eveneens de ver hoogde prijzen voor de overige looiers gaat de prijsverhooging met Nieuwjaar in. 4. Een combinatie van agenten in looistoffen in Amerika bestaat niet, even min als in Nederland. 5. Verschil in dikte tusschen de Ame rikaansche en de inlandsche huid. Het verschil in dikte tusschen de Ame rikaansche en inlandsche huid is geen gevolg van het verzwaren van het Ame rikaansche leer. U verwart hier het Noord-Amerikaansche leer met de Zuid Amerikaansche huid. Het is deze Zuid Amerikaansche huid, welke door geheel Europa en eveneens door Noord-Amerika sinds jaren eo jaren wordt gelooid, omdat deze huid, door haar aard, dikker leer levert dan de inlandsche huid. 6. Chroomleder U schrijft van de firma Van Ierse), Witlox Co vernomen te hebben, dat wij weinig chroomleder noodig hebben. Deze firma bedoelde natuurlijk „Chroom zoolleer" en werkelijk dit artikel is voor Nederland van zéér klein belang. Maar wat ons Nederlandsche volk, zoowel de vakman als de leek verstaat onder in „chroomleder" is chroomgeitenleerwat aan bijna elkea volksschoen wordt ge bruikt. Hiervan zijn in Nederland zeer groote hoeveelheden noodig en dit chroomgeiteoleer wordt hier niet gefabri ceerd. Sinds 22 jaar wordt dit artikel door mij uit Amerika geimporteerd en die fameuze groote zending, welke vol gens Uw schrijven, door mij uit Amerika werd medegebracht en voorloopig werd aangehouden omdat de Autoriteiten van oordeel zijn dat Nederland alléén geen behoefte heeft aan zulke groote zendingen die fameuze groote partij, welke met zooveel andere artikelen uit het SS- „Rotterdam' 16 October voorloopig werd aangehouden wegens N. O. T. Formali teiten, die fameuze groote zending be stond uit „8" (schrijve acht) kisten, ter wijl het jaarlijksch Nederlandsch ver bruik welicht 4000 kisten bedraagt. N.B. chroomgeitenleer komt ook nog steeds uit Duitschland naar Nederland en zonder eenige formaliteit. Beleefd verzoek ik U dus de onjuistheid in dit gedeelte van Uw artikel vervat, wel te willen terugne men. 7. Drijfrlemenleer. Volgens U zou hiervoor zonder be zwaar consent tot uitvoer verkrijgbaar zijn. Ieder vakman zal U zeggen dat de export van drijfriemenleer totaal stop gezet is. 8. Invoer Anerikaansch leer. U schrijft: «In de maand September van dit jaar werd alléén voor 20 milli oen gulden Amerikaansch leer gekocht». Ik neem aan, dat U hiermede Ameri kaansch zoolleer bedoelt. Ik noem een te hoog cijfer indien ik zeg dat gedurende het geheele jaar ipij voor 5 miilioen gulden Amerikaansch zoolleer wordt ingevoerd. Het zal U niet onbekend zijn dat Duitschland en België vóór Augustus 1914 hier enorme kwantiteiten zoolleer leverden en dat deze aanvoer in Nederland geheel is stopge zet Door dit stopzetten ging de prijs van het zoolleer in Nederland vrij plot seling, ongeveer 65 pCt. omhoog en ware het niet dat door onze Importeurs groote partijen uit Amerika waren aan gevoerd, dan zouden de prijzen zeker nog 25 pCt. hooger zijn. Juist deze enorme prijsverhooging deed de mili taire autoriteiten besluiten proeven te nemen met prima Amerikaansch zool leer. Elke vakman weet, dat op een ge geven moment voor de huidige, abnor maal groote militaire behoeften, geen voldoende hoeveelheid zoolleer, volgens de oude of kulp-methode gelooid, ver krijgbaar was, tenzij prijzen werden aan gelegd, die buiten elke verhouding tot de waarde van het artikel stonden. 9. Ik wenschte wel, dat de pracht- order van 500,000 paar halve zolen, welke Uw verslaggever mij, zoo maar losweg, toedenkt, ook werkelijkheid ware; dit is tot mijne spijt niet het gevalmeer dan proeven heeft ondergeteekende niet aan da Centrale Magazijnen voor Mili taire Kleeding en Uitrusting geleverd. 10. Ten zeerste betreur ik dat de Di rectie der Centrale Magazijnen voor Mi litaire Kleediog en Uitrusting in Uw artikel op onwaardige wijze wordt ge moeid. Elk vakmaa weet dat schoenen, die voor leger-doeleinden geschikt zijn, thans niet kunnen worden uitgevoerd. De schoen van nettere afwerking door U bedoeld is wellicht voorzien van chroom geitenleer met lakpunt, en wordt nergens ter wereld door een leger aangeschaft. Deze schoenen worden door elke mi i- taire autoriteit, zéér terecht, als onge schikt voor militaire doeleinden geacht. Nu zegt U, zie Avondblad 17 No vember, voor ieder deskundige terj§ be zichtiging te hebben: zes paar schoenen voorzien van het ongeschiktheids-merk der Centrale Militaire Magazijnen, welke schoenen, volgens uw leeken-verstand, wel door militairen gedragen kunnen worden. Waarom dan niet voldaan aan den wensch der Directie van de Centrale Magazijnen om haar deze zes paar te laten zien Een ieder zal het met mij eens zijn, dat dit bewijs door U gele verd dient te worden. Nog zegt U dat de Centrale Militaire Magizijnen voorschrijven dat Ameri kaansch zoolleer gebruikt moet worden. Dit is beslist onjuistAmerikaansch zoolleer mag slechts tijdelijk en bij uit zondering gebruikt worden, doch wordt nooit voorgeschreven. 11. Prijs militaire schoenen. Het is eene grove onjuistheid dat de mililairo schoenen vroeger alhier onge veer f 4,50 hebben gekost. In plaats van f4,50 was deze prijs vóór Augustus 1914 f6,80 a 7,—. 12. U schrijft over drukte in schoen fabrieken in verband met uitvoer naar Duitschland. Het is gelukkig een feit dat de meeste schoenfabrieken vrij druk te werken hebben. Dit is in hoofdzaak te danken aan het uitblijven van den import uit Duitschland en België, welke Import in Nederland vóór Augustus 1914, zich sterk deed voelen. Bovendien is er bui tengewone navraag voor het legei en voor de duizenden Belgische vluchtelin gen en geïnterneerden van verschillende 1 landen door een en ander4ieerscht heel wat meer drukte in de schoenfabrieken an door den export van schoenen, vervaardigd van N.O.T.-vrij leer. En dat de N-O.T. dezen export telken dage scherper controleert zal U ook door elk vakman worden duidelijk gemaakt. De verdere recht-ze'ting van ver schillende onjuistheden moet ik aan anderen overlaten. Het is jammer, dat U door overdrijving, onjuistheden en onwaarheden Uw doel voorbijstreeft. Hoogachtend, G. VAN LOON. Door de firma C. G. v. d. Heijden werd 't volgende stuk ter opname aan de >Telegraaf« gezonden, wat niet is geschied Aan de redactie van 4 de Telegraaf 4 Amsterdam Beleefd verzoek ik U, onderstaand schrijven in uw eerstvolgend nummer op te nemen. In tegenstelling met uw bericht „Van leder en schoenen4 voorkomende in het nummer van 18 dezer deel ik U mede, dat Overste Goudriaan steeds voorschrijft voor de militaire schoenen zoolleer te gebruiken, gelooid volgens de oude of kuipmethode, dat door mij nog nimmer een militaire schoen van Amerikaansch leer vervaardigd is, alhoewel wij geduren de de laatste 40 jaar voor de Centrale Magazijnen fabriceeren, dat wij nog nim mer een paar schoenen naar Duitschland hebben gezonden en dat eenige flinke orders voor directe of latere levering in het binuenland ons hoogst welkom zouden zijn. Met dank voor de plaatsing fa. C. G. v. D. HEIJDEN. Mijnheer de Hoofdredacteur Naar aanleiding van het artikel >Van Leder en Schoenen4, voorkomende in de Telegraaf van Donderdag jl. hebben wij bijgaand ingezonden stuk ter plaat sing in de Telegraaf opgezonden. Wij verzoeken U beleefd, dit ingezonden stuk ook in Uw blad te willen opnemen. Onder dankzegging voor de plaats ruimte, teekenen Hoogachtend, J. MANNAERTS. Aau de hoofdredacteur van *de Telegraaf Amsterdam. Mijnheer de Hoofdredacteur, Verzoeke beleefd opname in uw blad van de volgende regelen naar aanleiding n het artikel»Vaa Leder en Schoe nen4, voorkomende in het Ochtendblad van de Telegraaf van Donderdag j. 1. Alle beweringen, die betreffende onze firma in gemeld artikel voorkomen, moe ten wij categorisch tegenspreken en wel 1. Wij hebben tot op heden geen Amerikaansch zoolleder verwerkt. 2. Wij hebben in 1915 nog geen paar militaire schoenen gemaakt. 3. Wij hebben tijdens den geheelen oorlog geen enkel paar schoenen naar Duitschland, Oostenrijk —Hongarije of Turkije verzonden, noch direct, noch in direct, 95 pCt. van onze productie in 1915 is afgeleverd aan Nederlandsche grossiers en winkeliers in schoenen, uit sluitend ten verbruike in Nederland. Slechts 5 pCt. van onze productie in 1915 is door ons geëxporteerd, deels naar Ned. Oost-Indië, deels naar'n neutralen staat in Europa. 4. Wij zijn nauwelijks voor 1 maand van orders voorzien en onze reizigers bezoeken sinds 1 November onze gere gelde afnemers, om schoenwerk te ver- koopen tegen het a.s. voorjaar. Onder dankzegging voor de verleenpe plaatsruimte teekenen Hoogachtend, I. MANNAERTS. (Ook dit artikel werd door 4 de Te legraaf» tot dusver niet geplaatst.) M. de Red. In 'l nummer van Zaterdag j.l. van nw geacht blad, las ik 'n bericht onder den titel //ongeval^ niet door mij ingezonden. Ik vind zeer goed, dat door andere corres pondenten de rubriek „Nieaws uit Kaatr- hfiuvel/' die aan mijne zorgen is toevertrouwd, wordt aangevuld; maar 't is me zeer onaan genaam, als die toegevoegde berichten geheel builea de waarheid si,n, daar ook in zulk geval de gewone correspondent der rubriek als vchrijver aangezien wordt en beticht van oppervlakkigheid ef leugens. Zoo ditmaal weer met bovengenoemd bericht. De correspondent wist zeer goed wat er Vrijdag goed twaalf uur op de Markt alhier gebeurde maar achtte het volgens 't geen bij toen hoorde niet de moeite, iets er van op te zenden. Niet Majoor Pabius alhier, maar kapt. de Brouwer uit Capelle trof het ongeval. Van 'n val waa geen sprake, maar wel van n knelling tusschen het schichtig geworden paard en een boerenkar van land bouwer van No je alhier. (De direct toesnel- leude mil. arts dacht toen maar alleen met 'u beenkaeuzing te doe.i te hebben, zooals hij zich ui(sprak). Niet per rijtuig naar Tilburg, maar per auto v. not. Middelkoop is de getroffene naar Capelle vervoerd. Aldas volgens betrouwbare geiuigen. DE CORRESPONDENT VAN KAATSHEUVEL. Wanneer wy onder deze rubriek berichten opnemen niet van onzen gewonen correspon dent, geven wij dit gewoonlijk te kennen door een of ander teeken, dit is ditmaal vergeten. Het bewuste bericht was afkomstig van de redactie zelf. Wij vernamen van 'n ongeval en op het regiinentsburean alhier heeft men ons de in het bericht vermelde gegevens verstrekt. RED. Eenige stukken en plaatselijke berichten moeten tot eea volgend nummer blijven liggen. Red. Zwitsersche patrouille op ski's door een laavine bedolven. Sedert Woensdag wordt 'n Zwitsersche ski patrouille vermist, die een tocht in het Satlischdal had ondernomen. Zooals de commandant van het grensdetache- ment Simplon nu meedeelt, werden de eerste sporen van de patrouille ondekt door het vinden van stukken van de uitrustingen der ski-loopers na een la wine. Deze lawine ging langs de zuide lijke rotswanden van de Turgiënalpen naar beneden en begroef de wegens den nevel vermoedelijk vlak achter elkaar volgende soldaten ongeveer bij Staffel- statt Ze liggen daar reeds vier dagen begraven en het is onmogelijk ze nog levend te voorschijn te brengen. Zondag begon men te graven. De eerste luite nant Willi, president van het gerechts hof te Meiringen, was commandant der patrouille. Hij en zijn vijf manschappen waren uitstekende Alpinisten. is onze raad U te abonneeren op het 45 hetwelk tegen den prijs van slechts cents per 3 maanden (franco per post f0.52 bij ons is verkrijgbaar gesteld. Dit geïllustreerde weekblad geeft U door een schat van fraaie illustraties een aanschouwelijk beeld vaa al wat er belangrijks ter wereld voorvalt. Proefnummer GRATIS verkrijgbaar aan het bureau van ons blad. 8331 Ondergeteekende wenscht geregeld te ontvangen het tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden (franco per post f 0,525). WOONPLAATS: NAAM O BKSOIJEN 23 Nov. De prijs der boter was heden op de mark' Hoogste prijs 1 1.65. Laagste prijs f 1,60. Eieren 13 cent per stuk. •5B gyjoj-c-o >ï>aac.-a v „o-o-evge.<yz,&oss<±_Kjt

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2