Nummer 97 Donderdag 2 December 1915 38e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Wadlwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen VERGEEF ONS ONZE SCHULDEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad <ss: ECHO. Waalwijksche en Langstraalscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per poat door het geheele ryk f 0.90 Brieveningezonden stukke] Uitgever. tengelden err «ranco te zenden aan den UITGAVE Paus die Adviethntikn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Adveitentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en •.dvertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per rege RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad op Zaterdag 27 November des voor- middags ten 10 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering en deelt mede, dat de heeren Slmonis de Kok en de Bruin mededeeling hebben gedaan deze ver gadering niet te kunnen bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde a. Schrijven van Ged Staten, houden de mededeeling dat de verpleglngskos sten voor arme krankzinnigen is ver hoogd en de post nu zal worden over schreden. Daarom verleenen Ged. Staten machtiging de meerdere kosten af te schrijven van den post onvoorziene uit gaven. Wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. b. Schrijven van den Ned. Bond van klein-stedelijke en Plattelandsgemeenten. Dit schrijven wordt eveneens in han den gesteld van Burg. en Weth. c. Schrijven van Mej. H- Danks, hou dende mededepling dat haar zoon in Bergen-op-Zcnm in een krankzinnigen gesticht wordt verpleegd, dat deze kosten tot op heden f 250 hebben bedragen, doch thans met f 50 zijn verhoogd, dat echter de gemeente f 20 van de Provincie terug krijgt, dat zij daarom hoopt dat de gemeente haar zoon daar zal laten blijven verple- gen. Wordt in handen gesteld van Burg en Weth. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot V»b »1>E ECHO VAN HET ZUIDEN.' inwilliging van het verzoek van W. Tim mermans, alhier om het grasgewas der zijberraen van het voetpad «Het Blok» onderhands te mogen huren met ont werp besluit tot onttrekking aan den openbaren dienst, van genoemden zij berm. Voorzitter. Burg. en Wethouders stel len voor den berm te verhuren voor 6 achtereen volgende jaren f8.50 per jaar. De raad behoudt zich echter het recht voor de huur, na een maand van te voren te hebben opgezegd, te doen eindigen. De bermen mogen niet worden gebruikt voor bergplaats en voor het beweiden van vee. Timmermans. Ik heb in de vergade ring van de commissie van fabrikatie in overweging gegeven de huur drie maan den van te voren., te doen opzeggen. Eén maand is geen tijd en het komt mij voor dat de gemeente dit altijd ge makkelijk zal kunnen doen. Zegt dat het Mei is geworden en hem wordt aange zegd dat over een maand de huur is afgeloopen. De man heeft dan geen ge legenheid meer om aan gras te karnen. Ik wil er geen voorstel van maken, alleen merk ik dit even ook in deze vergadering op. Simonis. Ik beu het niet eens met wat de heer Timmermans segt.. Immers de raad zal ten alle tijde wel zoo bil lijk zijn hem dan eene reductie te ver leenen, als het althans ooit zou kunnen voorkomen. Timmermans. Ik merk U op dat hij daar geen gras voor heeft en dat is het voornaamstebij mij. Doch nog eens een voorstel maak ik er niet van. Hierna wordt het voorstel vau Burg. en Weth. met algemeene stemmen aan genomen. 3. Benoeming van een lid in de school commissie wegens periodieke aftreding van den heer W. F. Simonis. Voorzitter. Mag ik de heeren Martens en Lankhuijzen verzoeken als stemop- nemers te fungeeren. De heer W. F. Simonis wordt geko zen met 10 stemmen. De heer J. Schoen makers verkreeg één stem. 4. Alsvoor ter voorziening in de va cature van den heer A. W. v. Iersel. Voorgedragen worden door Burg. en Weth. G. C. de Bont en J. H. de Bont. Gekozen wordt de heer J. Schoenma kers met 8 stemmen. De heeren G. C. de Bont eD J. H. de Bont, verkregen respectievelijk 2 en 1 stemmen. 5. Benoeming van een lid in het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer A. Zijlmans. Door B. en W. worden voorgedragen de heeren A. Zijlmans en A. Dorren- boom. De heer Zijlmans wordt met 11 stem men gekozen. 6. Benoeming van een lid in de Com missie tot wering van schoolverzuim te Raamsdonk(Dorp) ter voorziening in de vacature van den heer W. Wlllemse. Door B. en W. worden voorgedragen de heeren C. H. M. van Loon'èn C. J. Ridderhof. Benoemd wordt de heer C. H. van Loon met 10 stemmen. De heer J. van Dongen verkreeg 1 stem. 7. Ontwerp besluit tot af- en over schrijving der begrooting dienst 1915. Wordt conform het voorstel besloten een bedrag van f251 af- en over te schrijven. 8 Voorstel van B. en W. om de door A. de Rooij e. a. aangeboden overdracht der Groensteeg niet te aanvaarden met ontwerp besluit. Voorzitter. De belangen der gemeente verzetten er zich tegen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. 9. Voorstel van alsvoor om de door W. F. Dank e. a. aangeboden overdracht der Langesmidssteeg niet te aanvaarden met ontwerp besluit. Conform het voorstel van B. en W. wordt, zonder eenige bespreking, be- sloteD. De Voorzitter stelt voor punt 10. Schrijven van den Bond van Ge meente-politieambtenaren in Nederland in zake verhooging jaarwedden der veld wachters. 11. Voorstel van B. en W. tot ver daging beslissing op het adres van J. J Rijnberk e. a. houdende verzoek om plaatsing van een lichtpunt. 12. Voorstel van alsvoor om het op halen vau het straatvuil in eigen beheer te nemen, te behandelen bij punt 13. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1916. 2) Leone zag er in zijne opgewondenheid oppo- situplanuen voor de toekomst in, misschien wel voornemens tet een samenswering, ideeën van toekomstige wraak op hem, het hoofd der Ghibbellijnsche party. En als dan een volgend oogenblik kalate in sijn ziel kwam, dan verweet bij zich die gedachten en zotte veronderstellingen. Toch, toen eenmaal hat wantroawen in hem was gekomen, bleef het er, groeide het en, in het vooruitzicht van een toekomstige tijdelijke schoiding werd het een passie van hartstoch- teüiken angst. En thans, wijl bij met het Florentynsche leger ook de Tolomei ging bestrijden, zag bij het in zyn verhitto verbeelding voor zich Pia hem ontronw. Daarom ook besloot hij in dit nar, den hem innig verknochten Ugo deelgenoot te maken van syo angstige gedachten, en hem hst toe zicht over Pia's bundelingen op te drageD. Ugo, begon hij, toen Pia achter de deur der eetzaal verdwenen was, heden moet ik n, voor het eerst herinneren aan uw eed van tronw, dien gij mij zwoert, toen ik nw hoofd nit de handen van den beul van Karei d'Anjon redde. Spreek, Leone, beschik over mij ant woordde Ugo- Goed, hoor dan wat ik van aw trouw verlang. En met beknopt vet haal van zijn angstig vreesan, door Ugo met verbazing aangehoord, besloot hij met de opdracht dat de vriend zijner jengd de stad en 't paleis der Piëtra's beschermen, maar vóór alles het leven en de handelingen van Pia bewaken zon. O, ik bid u, sla mijn verzoek niet af. Ik weet het, ik zweer 't u, niets geeft mij recht aan Pia's dengd te twijfelen en tocb Trompetgeschal klonk op het voorplein bet sein voor het opstijgen. Gij begrijpt mij nietwaar Ugo, beloof mij op nw woord, dat gij tronw snit zijn, maar wijs en omzichtig daarbij. Pia mag niets ver moeden, verstaat ge, niets. O, het zon baar dood zijn. Ugo was hevig ontroerd, stamelend deed by de gevraagde belofte. Heb dank, Ugo. en nn, God zij met n sprak Leone, het zwaard aangespend. Wees nn zoo goed Pia te roepen en laat ons alleen. Ugo de Falconari ging door een zijdeur naar de. groote zaal, waar Pia 't schoone hoofd in de banden verborgen, voor bet geopende venster zat, terwijl Ermenegilde op eenvoudige kinderlijke wijze, het kopje lennend tegen moeders schoot baar troost trachttete schenken. Toen Ugo Leone's verzoek bad overgebracht stond Pia, haar tranen afdrogend haastig op. Zij gaf Ermenegilde een wenk bij haar speel goed te bljjven, tot men haar zon roepen en snelde toen naar do eetzaal, waar haar gemaal in zjja blinkende wapenrusting en gevaderde helm haar wechtte. Het gekleurde familiewapen, dat op de roode glasruiten geschilderd was, wierp, door de zon beschenen, een bloedrooden schijn op Leone's voorhoofd. Pia, reeds hevig ontroerd, meende in die lichtspeling een vreeselyk voorteeken te zien zij schrikte hevig en toen zu Leone uit het lioht naar voren trad en zjj zijn marmerwit gelaat zag. toen slaakte zij een lniden gil en stortte zich in de armen van haar dierbaren echtgenoot, die straks zou vertrekken en zyn leven op het spel zetten. Alles wat in andere tijden haar hart ver vulde, wat haar in bange droomen iederen nacht vervolgdede bezorgdheid over haren vader on broeder, de vreeselijke mogelijkheid det de vap toorn blakende Grégorio haar gemaal op het slagveld zou tegemoet trekken, dat haar eigen Leone baar tot wees, haar vader haar tot een wanhopende weduwe kon maken, dit alles was op het oogenblik nit bare ziel gewischt, zij dacht alleen aan baren echtgenoot, aan de ge\aren die hem dreigden alleen de mogelijkheid van een aanstaande ontzettende gebeurtenis vervolde in dit oogen blik hare ziel. Leone legde de hand zaobt op haar schouder Koel en langzaam sprak hjj Pm, wees nn verstandig, tegen 't noodloot kan niemand zich verzetten. Wat ik kon doen, heb ik gedaan om deze nieuwe vcete bii to leggon, doch vergeefs. De eiechen der Fiorentijnen waren zoo buitensporig hoog, dat onze eer niet toeliet ze in te willigen en, ik moet er helaas bijvoe gen, Gregorio wist den toorn en de wraakiocht der Gnelfen tot het uiterste aan te hitsen Gij moet das toestemmen, indien gij recht vaardig oordeelt, dat welke de gevolgen ook mogen zijn, ik geheel onschuldig beo. O, j«, dat weet ik, antwoordde de jonge vrouw, gij waart versoenensgezind, dat besef za) a sterken in den strijd on a als overwin naar doen terngkeeren, Leone's gelaat helderde op. O, Pia, g\ spreekt dns tot mjj, meent gij, wat gij daar zegt, vroeg hij teeder, maar neen, die tranen in aw oogen getuigen bet, op nw voorhoofd lees ik het, aw smart geldt de Tolomei, Gij siddert voor aw vader en nw broeder. Komaan beken het maar, hedenmorgen in de kapel hebt gij gebeden, dat de Fiorentijnen de over winning mochten behalen. Gij badt voor den teragkeer der owen, niet bedenkend, dat die terngkeer mijn rijk in jammer en ellende storten zon. Pia staarde haren gemaal aan, de lippe half geopend, niet in staat iets te antwoorden Eerst toen Leone met klimmend ongeduld zij vraag herhaalde, flaisterde zij Leone, wat bedoelt ge Ik heb gebeden, ja, en daarbij °°k aaD mÜ° *a(ier en mijn broeder gedacht, maar de overwinning, o, Leone, gy miskent me, de overwinning heb ik vorig voor n afgesmeekt. Do zege behalen mag alleen de stad der drie heuvelen, dat is mijn innigste wensch. Spreekt gij de waarheid Pia. God is mijn getnige 1 Maar Uoe zon ik anders kannen, wist ik niet toen ik a volgde nit vrijen wil, dat ik ophield een Tolomei te zijt. Zijt gij niet mijn alles, mijn geluk, mijn zaligheid Daarioe wordt besloten. Voorzitter. Mag ik den rapporteur vaa de commissie van onderzoek verzoekeu rapport uit te brengen. De heer Timmermans het woord ne mende zegt, dat de begrootiog een goeden indruk heeft gemaakt, althans over het algemeen genomen. De uitgaven zijn met de grootste omzichtigheid en zuinigheid opgemaakt. Ondanks dit alles echter is het niet gelukt den Hoofd. Om slag te laten zooals die was, doch is weer met f 1000 verhoogd moeten wor den. De totale aanslag bedraagt nu reeds f 12 000, ongeacht nog de suppletoire kohieren. Bij den post bezoldiging van politie 1575 is ter sprake gebracht het ver zoek van den Ned. Bond van politie ambtenaren genoemd onder punt 10. Deze vragen, met het oog op de steeds duurder wordende levensmiddelen, ver hooging van jaarwedde De Commissie meent dat de loonen hier, vergeleken met andere gemeenten niet laag, doch hoog genoegd mogen worden, mitsdien is voorgesteld den post niet te verhoogen en niet in te gaan op het door den Ned. Bond van politie-ambtenaren ge dane verzoek.^ Zoüder discussie wordt daartoe met algemeeoe stemmen besloten De post onderhoud van lantaarns en verlichtingis geraamd op f 2725. Bij dezen post is punt 11 van de agende ter sprake gebracht. Besloten werd, gezien de hooge prijzen der verschillende artikelen, met het plaatsen van meerdere lichtpunten te wachten tot na den oorlog of tot alles weer aan mindere prijzen kan worden gekocht. Tevens is er in de commissie op ge wezen dat de straatverlichting zeer veel te weaschen overlaat en het noodzakelijk is, dat de Maatschappij daarop wordt gewezen. De Commissie hoopt dat de verlichting spoedig wat beter zal worden als dat in den laatsten tijd het geval is geweest. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor met het plaatsen van verschillende lichtpunten te wachten tot de benoodlg- de artikelen niet zoo abnormaal hoog in prijs zijn. Met algemeene stemmen wordt daartoe besioteD. De rapporteur verder gaande zegt dat de post ophalen van vuilnis geraamd is of f200. Geklaagd wordt echter dat door den aannemer alles niet behoorlijk wordt ge daan. Zooals bekend is, is dit werk bij aanbesteding opgedragen aan P. van Leeuwen voor den tijd van 2 jaar voor f 200 per jaar. Daar van Leeuwen het nu niet langer voor f 200 per jaar wenscht te doen doch f 300 vraagt, willen B en W. dit werk in eigen beheer gaan nemen. Der Commissie van onderzoek voor de be- giooting komt het voor dat dit nog niet wenschelijk is en acht het beter het werk alsnog aan te besteden voor den tijd van 1 of hoogstens 2 jaar. Het best is nog voor 1 jaar. De Commissie heeft zich de vraag gesteld of het niet voor- deeliger voor de gemeente zal zijn, het l werk aan te besteden dan in eigen be heer te nemen, want bij eigen beheer zal er toch paard en kar dienen te wor den aangeschaft. Voorzitter. B. en W. wenschen het in eigen beheer te nemen en een niet vak kundige wegwerker daarmede te be lasten. Van Dongen. Wanneer is het contract met van Leeuwen afgeloopen. Voorzitter 31 December. Timmermans. Als ik mij goed her inner, mijoheer de Voorzitter, hebben wij als ik me zoo mag uitdrukken elkaar de toezegging gedaan, dat wij beiden elkaar, ieder van zijn stand punt, beschouwd, cijfers zouden geven. Hleibij heb ik de eer U dezen te over handigen. Zijlmaas, Is destijds er niet over ge sproken dat B. en W. alsnog zouden probeeren om met van Leeuwen tot een accoord te komen. Voorzitter. Ja en dit is gedaan doch hij blijft bij zijn eischen. Timmermans. Denkt u bij het in eigen beheer nemen vooraeeliger voor de ge meente uit te zijn. Indien U daarin slaagt, feliciteer ik u en ik hoop dat u dit zult kunnen doen, maar ik ben daar niet van overtuigd. Van Dongen. Ik ben er voor het nog eens aan te besteden. Timmermans. Burg. en Weth. stellen voor het werk in elgea beheer te nemen. Hartstochtelijk sloot Leone haar in zijne armer on kn9te haar. Pia, Pia, mocüt ik n maar gelooven. mooie gelaat, die donkere ondoorgrondelijke oogen, ronden ay kannen liegen. O die twijfel, die mij de ziel verscheurt. Pia, mijn godiB, geet mij een knB in het nar van scheiden, bij geve mij moed en kracht - roep nn Ermenigilde, opdat ik ook van haar af scheid name. Eenige minuten later verscheen Lsod8 met Ugo, Pia en hot verwonderde kind, op de trappen van zijn paleis. Voor de oogen dts volks zich inhoudend, kaste hy Pm vluchtig op het voorhoofd, omhelsde nog eenmaal de kleine Ermenegilde en drukte daarna zwijgend met een veelbet3ekenenden blik Ugo de band Een der edelkaapen hield den stijgbeugel vast. Hij wierp zich op zijn m-lkwitten hengst, en onder hot schetteren der klaroenen roed de prachtige cavalcade de poort nit. Langen tyd nog staarde Ugo bet leger van de tinne van het kasteel na, eerst toen de laat/ite speerruiter achter de dicht begroeide heuvelen verdwenen was, ging hij naar beneden Op oen der zolders van het kasteel, die tot bewaarplaats diende van eenige erfstukken van groote waarde, groote kasten en tafelen van prachtig gesneden olyven- en eikenhout, daar uum Ugo plaats, en keek in somber gepeins voor zicb. H iel zyn leven trok in dn eenzaamheid van het stille zolderkamertje voor zijo geest voorbij, en bot bracht hem tot de erkentenis, dat het tot heden doellooB was heengegaan. Opgegroeid met Leone dolla Piëtrn, moest hij het reeds als knaap ondervinden, dat zijn makkor met hem vergoleken buitengewoon door het lot begunstigd was. Wanneer zy onder de leiding van priester Petronio de geschiedenis leerden der heilige kerk, had Leone dezelfde les, waaraan Ugo heel den middag besteedde, in een half uurtje van baiten geleerd en wanneer dan de priester hen overhoorde zei Leone alles vlot en geregeld op, terwyl Ugo daarentegen telkens en telkens haperde. Zoo oogstte hij van al zijn vlijt niets dan afkeuring, vaak Bcherpe berisping, waar Leone met een hartelijk en aanmoedigend „uitste kend" beloond werd. Meormalen moest Ugo het zelfs verkroppm dat de priester hem Leone tot voorbeeld stelde van vlijt en leerzaamheid, terwijl Ugo maar al te goed wist, dat alleen mindere geestes gaven hem bij zijn vriend achterstelden. Toen reeds benijdde hij deze en tooh, hy gevoelde tevens «en hartelijke genegenheid en bewon dering voor synen speelmakker, zijn geheime wrok keerde zich niet zoozeer tegen zyn vripnd als wal tegen het lot, dat hom zoo misdeeld had. Ea het was niet alleen in verstondsgaven dat by Leone's mindere was, ook in liobaams- oefeniDgen als vechten, rijden en boogschieten moest bij voor dezen onderdoeD. Zelf een zeer bekwaam boogschutter moest hij toch lijdzaam aanzien, dat zyn vriend hem overal de pryeen afwon. In 't kort, waar Leone en Ugo ook tezamen optraden, altyd werd de laatste op den ach tergrond gedrongen. Da bevoorrechte zelf was zich zijn meerder heid niet bewast, de wereld echter merkte dit spoedig op, en mocht Ugo de dingen ook wat al te zwart zien, toch geleek by in de oogen der edelvroawen van Siena naast Leone, als de maan naast de zon, de panter naaBt den leenw. Ook op staatknndig en krijgskundig gebied wbb het lot hem minder gnnstig. Het was of geheel Siena samenspande dat Ugo in alles alleen de schadnw van zyn vriend zon zyn. Allengs brak de tijd aan, dat Leone in den kring der Sianeesche edelvroawen en ook daarbuiten tusschen de bnrgerdochteren als een bonte vlinder rond fladderde, terwijl Ugo die we nig met verliefde dwaasheden ophad, ijverig in de rechtswetenschap stadeerde en met geleerde priesters ernstige gesprekken hield over de stellingen der Arianen, over de loer der Kerkvaders e. m. a. (Woidt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1