Nummer 97 Donderdag 2 December 1915. 38e Jaargang De Oorlog. Binnenland. Provinciaal Nieuws. ■Y» 1 1 Igendheden, dat bevestigend was, aan I WPPflft IflflQ den koning meedeelde, antwoordde hij X WV |dat geen vreemde soldaten op Grieksch gebied behoorden te landen. Ik bracht dadelijk dat antwoord van den koning over. DESONDANKS WERDEN ER OP 2 OCTOBER FRANSCHE TROEPEN TE SALONIKI GELAND. Tusschen twee haakjes gezegd, ver wondert het ons niet, dat de Koning dezen staatsman toen ontsloeg. Het tr.es op de keel van Griekenland. Het D. v. N, schrijft Geef je den vinger, zoo nemen zij de heele hand. Dat schreven wij Zaterdag. De Verbondenen hadden van Grieken land verkregen, dat zij Salonikl en omgeving konden beschouwen als een afgehuurd vechtterrein, waar zij tegen de Bondgenooten zouden kunnen vechten, op voorwaarde, dat zij betaalden, wat zij braken en gingen» als t vechten gedaan was. Maar toen dat verkregen was, begonnen de engelsche korrespondenten te klagen over de Duttsche spionnen in het onzij dige Salonikl. En wij voorspelden, dat de Verbonde nen de heele hand zouden nemen, nu zij den vinger te pakken hadden. Dat komt uit. Reuter seint uit Athene De gezanten der Verbonden mogend heden hebben heden aan de Grieksche regeering een nieuw kollektleve nota overhandigd, een vervolg op die, welke haar dagen geleden werd ter hand gesteld. De nieuwe nota, waarin de détailkwestie wordt behandeld, moet eveneens zeer belangrijk zijn. NA HET BEZOEK VAN DE GE ZANTEN DER GEALLIEERDEN KONFF.REERDE MINISTER PRESI DENT SKOELOEDIS MET DEN KONING EN DAARNA WERD MI NISTERRAAD GEHOUDEN. De Secoio zegt vsd de nieuwe Nota dat het een ulimatum Is. Reuter verneemt, dat er groote be drijvigheid heerscht in officieele kriDgen En verder seint zijn correspondent te Athene, dat de hoopvolle stemming er geweken is. Men twijfelt er. Durft niet meer geiooven aan het behoud van den vrede. Maar dan moeten de Verbondenen wel zware eischen hebben gesteld, dat Grie kenlanddie hun ter wille zijn neutra liteit toch reeds geschonden heeftze niet zou kunnen inwilligen. Dit is een hoogst belangwekkende periode uit de geschiedenis van den oorlog, vooral met het oog op de ge beurtenissen van Augustus 1914. Duitschland vroeg toen doortocht aan België, de Belgische Regeering weigerde en de neutraliteit van België werd ge schonden. Nu vragen de Verbondenen doortocht door Griekenland en nog 'n beetje meer. Zij moeten de vrije beschikking hebben over een stuk van Griekenland en anders gebruiken zij geweld. Doen de Verbondenen nu niet precies het zelfde met Griekenland als Duitsch land met België heeft gedaan De vraag is, voor de geschiedenis van eenlg belang, niet waar? Grey, de engelsche Minister, heeft de vergelijking gewraakt, omdat naar h zeide, Griekenland om troepen heeft gevraagd. Toen Grey dit had gezegd in het Lagerhuis, hebben wij geschreven, dat Venizelos een komediant moest zijn daar bij in allen vorm geprotesteerd had tegen het landen van troepen, welke hij zelf naar Salonikl had ontboden. Venizelos ontkent nu echter in een interview met de »Corriere della Sera* dat het zoo gegaan is. Toen ik, zoo vertelde hij, in de laatste weken van September hoorde, dat Bulgarije op bet punt stond te moblli- seeren, voorzag ik, bij mijn wensch om overeenkomstig de bepalingen van het verbond Servië te hulp te komen, de tegenwerping van den generalen staf, dat Servië de 150.000 man, waarvan het verdrag spreekt, niet kon opbrengen om de hnlp van Griekenland te verkrijgen. Ik dacht, dat ik daarop met een krachtig argument zou kunnen antwoor den. Ik vroeg toen Frankrijk en Engeland, of zij bereid zouden zijn, die troepen macht te zenden om Servië te helpen. Ik zei er echter bij, dat ik in weerwil daarvan niet zeker was van de instem ming van d«n koning en derhalve van Grickelands tusschenkomst. Toen ik het antwoord van de mo- ATHENE, 29 November (R.O.) Het Grieksche antwoord is in vriendelijke ter men vervat. In Grieksch* oftlciëele kringen is men van meening, dat het antwoord den weg baant voor de gewenschte overeenkomst alsmede voldoet aan den wensch der Grieken om neutraal te blijven, terwijl het niet ingrijpt in de bedoelingen der geallieerden. SOFIA, 29 Nov. (Wolff.) Officlee bericht van den Bulgaarschen generalen staf van 27en: Op het Servische front vervolgen wi den vijand krachtig ondanks de ongun stige weersgesteldheid. Bij onzen opmarsch tegen Prlzrend hebben wij van de overblijfselen der )onau-Drina-Soeniia-divisie 3000 man gevangen genomen en 8 kanonnen buit gemaakt. Bij hun terugtocht naar Montenegro vernietigen de Serviërs al hun veld- en zware kanonnen zij voeren slechts hun berggeschut mee. Onze opmarsch tegen iMzrend duurt voort. Op het front in het zuiden van Mace donië hebben onze troepen den 26en dezer de laatste stelling der Serviërs aan de Tserna bezet. Aan den weg van Prilep, naar Monastir, bij Alintze 11 K M. ten Z.W. van Prilep, zijn de Serviërs in de richting van Monastir teruggetrokken. Tengevolge van de krachtige vervol ging door onze troepen hebben de Ser viërs de brug over de Tserna niet kunnen vernielen. Aan den bovengenoemden weg hebben dc Franschen bij hun terugtocht op den rechteroever van de Tserna de spoorwegbrug bij Votsarsji (9 K.M ten westen van Kawadar) en de brug bij den pas over de Balastitsa (Belasnitsa, rech terzijriviertje van de Tserna) verbrand en vernield. SALONIKI, 28 November. (Reuter.) De staat van zaken in Monastir is uiterst hachelijk. De burgerlijke autoriteiten hebben de stad vei laten, doch kolonel Wassits is vast besloten de plaats tot het uiterste te verdedigen. Martini hebben het 6de en 39e reg inf. en landstormtroepen uit Egerland zich in de gevechten onderscheiden. In den noordelijken sector van het Isonzo-front zijn hevige aanvallen tegen onze borgstellingen ten noorden van Tolmein afgeslagen. Het Vlaamsche Nieuws, van Antwerpen, schrijft Door den Echo Beige vernemen we dat de Belgische soldaten, die Daar Rusland werden gestuurd, ginder zeer goed ontvangen zijn en eerst in 't voorj .ar naar het front zullen moeten. Wij ver heugen er ons ten zeerste over, maar kunnen toch niet nalaten te betreuren dat onze jongens nu gebruikt worden om het Russisch mlllioenenleger te helpen 1 We hadden wel als klein onzijdig landeken het tegenovergestelde mogen verwachten.... (VI. Stem.) Onvaderlandslievend LONDEN, 29 November. (Part.) Het nieuws uit Salonikl en Monastir over den militairen toestand is zeer ernstig. Na te hebben gewacht op de aankomst van Oos'enrijksche en Duitsche verstei kingen, heeft de Bulgaarsche strijdmacht haar opmarsch naar Monastir voortgezet. Een Servisch leger van 10,000 man geraakte slaags met twee Bulgaarsche divisies, waarbij zich ook Oos'enrijksch-Dultsche afdeelingen bevonden. Er vond een ver woede slag plaatsmaar de Serviërs waren niet in staat zich te handhaven en trokken terug. Na dit gevecht verlieten de consuls van Rusland en Frankrijk Monastir. Alle gewonden te Monastir werden naar Salo nikl geëvacueerd en de stad werd heden avond door de Serviërs volkomen ont rulmd. Naar luid van een telegram, dd. 27 November, uit Salooiki aan deTribuna, zouden de Bulgaren nog dienzelfden avond de stad binnenrukken. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 29 November (Wolff.) Officieel bericht uit het hoofdkwartier: De strijd aan de Isonzo duurt voort. Ook de hevige gevechten van gisteren zijn weer geëindigd met het volledig behoud van al onze stellingen. Tegen het. bruggehoofd van Görz heeft de vijand wederom nieuwe regi menten in het vuur gebracht. Zonder rekening te houden met nuttelooze ver liezen volgde de eene stormloop op den anderen. Slechts bij Oslavia en op de hoogte van Podgora gelukte het den vijand onze stellingen binnen te dringen Hij werd er echter weer uit verdreven Overigens zijn alle aanvallen reeds door ons vuur mislukt. De sector aan weerszijden van den Monte San Mlchele is eveneens door zeer aanzienlijke vijandelijke strijd krachten tevergeefs aangevallen. Bij San Wij hebben er al maanden geleden op gewezen, dat de Telegraaf door haar fel geschrijf ons in dihcredint brengt in de landen der verbondenen en zoo zich aan een onvaderlanlslievend bedrijf schuldig maakt. Thaos schryft een medewerker van de Nieuwe Cl. ia Noord-Frankrijk, dat het verblijf dm voor Nederlaadars er niet aan genamer op word'. /f't Schynt dat in Am sterdam ergens een speciale persdienst is mgeiicht, die aan Fransche bladen allerlei berichten zendt, waariu leelijks over de regeering en het volk van ons land wordt verhaald. Nederlanders schijnen het te zijn, die aan dit bedrijf rchuldig staan, 't Doel mij denkeu a n Aug. 1914 te Anlwerpen. Toen had men daar iets d^rg-lijks". De N. Cr. zeg», dat deze speciale pers dienst, of ahhans de bron waaruit die dienst zijn iüformiitiëa put, niet ver te zoeken is. De schade, die door het aanwakkeren van een anti-Nederlandschï stemming in de landen der geallieerden aan onze staats- en volksbelangen wordt toegebracht, schijnt bij de pers-camarilla te Amsterdam zelfs niet in aanmerking te komen. Heg*. Eu dan schrylt 't blad nog maar dal het 'L eenig eerlijke blad is en alle maatregelen der regaering uit zijn gescb'ijf voortvloeien en benadeelt de eer, goede naam van rj-geeiing, land, volk en industrie I Minister Pley te. Volgens berichten uit Velp blijft bet met den toestand van den miniater vau Koloniën, mr. Phre, heel gunstig gaar. Voor den 0«agschen briefschrijver van de Tijd lijdt het geen twijfel, of binnen aenige d8gen, wanneer de fcegrooting van Koloniën zal zijn afgehmdeld, welker verdere verde diging de Minister van Marine heeft op zich genom n, zal het bericht komen, dat de heer Pbyte aan H. M. de Koningin ont slag heeft gBvrasgd. Strenge vorst. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut, in de Bilt, deelt het volgende mede: lu den nach. van Zuerdag op Zondag heeft het in het noorden van ons land sterker gevroren dan sinds lange jaren in November was voorgekomen. In den Helder daalde de temperatuur tot 11 gr. Celeios onder nul; de laagste aedert 1849 aldaar in November opgeteekende temperatuur was 8,5 gr. op 27 November 1800. Te Groningen en in de Bilt werd ditnml 10 g'."en 8,8 gr. be. reik' siDda 1849 was dit overtroffen, te Groningen op 24 Novembnr 1862 met 11,5 gr., te Utrecht en de Bilt met 10 6 gr. op 28'November 1858, 10,2 gr. op 27 en 28 November 1890 en 9,3 gr. op 21 Novem ber 1902. De laagste in ons land iu November waar genomen temperatuur is waarschijnlijk 13,0 gr. te Tilburg op 27 November 1890. Ook de vrij aterke vorstdie Zondagmiddag nog op den middag overbleef, is merkwaardig. Groningen h e t tl» maximum-temperatuur 5,0 gr., Helder 4,0 gr., de Bilt 3,4 g\ genoteerd. Dit ia alleen overtreft' u te Groningen op 27 November 1891 met ruim 8 gr. vorst, te Helder op deo 28sten vsd dat jaar, te Utrecht on de Bilt met 6,9 gr. op dienzelfden dag, met 4.7 gr. op 3'! No vember 1875 en 3,7 gr. op 23 November 1858. De Hoofdredaeteur van De Telegraaf voor de rechtbank. Voor de vierde Kamer der rechtbank werd heden voortgezet de op 2 No vember jl. aange*angen strafzaak tegen den heer J. C. Schiöder, houfdredioteur van n-De Telegraaf*. Hy heeft zich te verantwooiden wegens overtreding van art. 100 van l et Wetboek vau Stiafrechl; het iu geval van een oorlog, waarin Nederlaod niet betrokken is, opzet telijk verrichten van een handeling, waar door de ontijdigheid van den Nederland- schen staat in gevaar wordt gebracht. Het O. M. eischte 6 maanden gevangenis- sraft Inschrijving en keuting landstorm- jaarklasse igió. Iogevolg Art. 3 der Landstormwet zul len thans de Landstormplichtlgen, die geboren zijn in het jaar 1896, worden ingeschreven, en zal spoedig worden overgegaan tot keuring van genoemde jaarklasse. De gewone onderscheiding tusschen bestemming over ongewapenden dienst eenerzijds en voor gewapenden dienst anderzijds, blijft buiten beschouwing, zoo dat van alle landstormplichtlgeo gewa pende dienst kan worden gevorderd. Waalwijk 1 December 1915. Inschrijving voor Z. H. den Paus (Op verlangen van 't Doorluchtig Episcopaat.) Bedrag vorig nummer f 536,76 Van een weldoener uit de St. Antonius parochie te Waalwijk f 0,80 Meisjes van het Patronaat St. Antonius te Waalwijk f 0.60 Samen t 538,16 A.s. Zaterdag de laatste lijst van giften voor Z. H. Inkwartiering. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat op Donderdag 2 en Vrijdag 3 December a.s., telkens van 9 tot 12 uur, voormiddags, op het bureau van den Chef van Gemeente Politie zal plaats hebben de uitbetaling van inkwartieringsgelden. Teneinde de uitbetaling te vergemak kelijken worden de belanghebbenden verzocht bij de uitbetaling op te geven tot welk onderdeel (compagnie, bataljon, enz.) het bij hun ingekwartierde perso neel of de bij hun gestalde paarden behooren. Waalwijk, den 1 December 1915. De Burgemeester voornoemd, Th. de SURMONT de BAS SMEELE. Etalage-wedstrijd. De etalage-wedstrijd had zooals we schreven 22 deelnemers, die over 't al gemeen hun best hebben gedaan'; er waren een paar heel mooie etalages bij, hoewel het te bejammeren was dat niet veel meer winkeliers van hun belang stelling deden blijken. Als drukte, verkoop en ontvangst 't mogelijk niet haalt bij 1912, dan hebben dat heeren winkeliers aan zichzelf te wijten, meer willen we er niet van zeg gen. De jury deed LI. Zaterdag hare beoordeeling met den volgenden uitslag: le Prijs Gez. Zijlmans 240 punten. 2e Ed. van Tilburg 234 2e Mandos-Vincken 221 3e Kolsteren-Lagarde 218 3e P. Glaudemans 215 3e D. Velthoven 213 3e Jan Marks 203 Zeer Eervolle vermelding. F. van Bladel 202 punten. C. J- Marks 184 Joh. Hombergen 181 C. v. d. Ven-v. Kempen 181 Eervolle vermelding. N. v. Dongen 178 punten. Verbunt-van Overbeek 178 (alles van de 270 te halen punten). De diploma's en medailles worden a.s. Vrijdag thuis bezorgd met den publieks prijs, die nader wordt gepubliceerd en waarvoor de biljetten tot Donderdag l2 uur bij een der commissieleden kunnen worden ingediend. Uitbreiding. Naar wij met genoegen vernemen zal de stoomschoenfabriek der firma Tim mermans van Turenhout wederom aan merkelijk worden uitgebreid. Zeer spoedig zal met de vergrooting; worden begonnen. Benoeming. De heer E. G. Q. van Tilburg te Gorinchem, reserve 2e luitenant bij 't le regiment vesting-artillerie, is benoemd tot le luitenant. Verlichting. Maandagavond hadden we het twijfel achtige genoegen, waaraan we de laatste jaren zoo geheel ontwend zijn, n.l. in 't donker te mogen zitten. Circa half negen begon het gas hoe langer hoe minder te wordeD, op sommige plaatsen doofde het geheel uit. 't Was op straat en in huls een triestig gezicht en wat men de gasfabriek ook opbelde of wat ook, er hielp niets. Velen namen hun toevlucht tot petroleumlampen ofkaarsen, anderen wachtten kalm af tot beter tijd kwam. Tegen een uur of tien werd 't wat beter, de gaslampen brandden weer, maar motors, die men nog in werking wilde stellen, dankten ervoor. Men begrijpt dat dit euvel heel wat consternatie en ook schade meebracht vooral in dezen St. Nlcolaastijd en juist op den laatsten dag van den etalage-wedstrijd. We hopen dat maatregelen zullen ge nomen worden om een herhaling te voorkomen, wat niet onmogelijk zou zijn, als de fout zit in 't gebruik van te weinig gashoudende kolen, boewei naar we vernemen meer dan voldoende goede kolen in voorraad is, zoodat bij goed overwogen gezamenlijk gebruik derge lijke inconvenienten o. i. niet zouden voorkomen. Ook gisterenavond hadden we weer een tijdje met de duisternis te worstelen, maar werd 't spoedig weer wat beter. In de mr. van Coothstraat brandde on geveer g-ïen enkele lantaarn. Voor de I reizigers was 't een gevaarlijke excursie in die duisternis 1 R,K. Militaire- Vereeniging Voor de leden van de onlangs opgerichte R.K. Militaire-vereeniging in bet kanton- oement Waalwijk wordt een tiidnnm ge geven, wa rvao de predicaties gehouden wor den worden door den ZeerEerw. Pater van Dam, Redemptorist. De oefeningen worden vanaf Maandag eiken vond om 7 ui' 8e- houdeu en gesleten op Donderdag om 8 uur met eene algemeene plechtige H. Cam- mani»-. Gemeentelijke vischverkoop. Wegens onvoldoenden'4 aanvoer uit IJmulden, zal morgen geen vischmarkt worden gehouden. Posterijen. De heer Directeur van het Post- Telegraafkantoor maakt bekend, dat op Zondag 5 December a. s. geen pak ketten gedurende de openstelling van het kantoor ter verzending worden aan genomen. Voorts wordt in herinnering gebracht dat voor een stevige verpakking moet zorg gedragen en elk pakket van een flink krulstbuw moet worden voor zien. Uitvoer schoenen. In verband met verschillende aan vragen welke zijn ingekomen voor uit voer van schoenen is door de Nijver heidscommissie in den Haag tegen he denmiddag een vergadering belegd van belangstellenden. In de oproeping wordt overwogen, dat, ook wanneer de schoe nen N. O. T.-vrij of van inlandsch leer ge maakt zijn, de uitvoer daarvan den aan voer van Amerlkaansch leer in gevaar zal brengen. De bedoeling der bijeenkomst ls een bevredigend oplossing te vinden Naar bekend is, worden de cognossementen van Amerlkaansch leer op dit oogen- bllk door de N.O.T. niet afgeteekend. Omtrent de uitslag van deze bijeen komst is nog niets bekend. Huiden. Naar wij vernemen, heeft het depar tement van landbouw, nijverheid en handel den Nederlandschen Bond van Lederfabrikanten aangschreven ten spoe digste van beide Huidenclubs te Amster dam en Rotterdam totaal 80,000 hui den aan te koopen. Indien de bond weigert tot dien aan koop over te gaan, zal de geheele in voer van Amerikaansche hulden (waar van hoofdzakelijk ons zoolleer wordt ge produceerd) en van looistoffen worden stop gezet. Ter toelichting diene, dat voor den oorlog de inlandsche huiden voor bet grootste gedeelte over de grenzen gin- van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5