Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 100 ZONDAG 12 DECEMBER 1915 38e JAARGANG i Waalwijk 11 December 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Inschrijving voor Z. H. den Paus (Op verlangen van 't Doorluchtig Episcopaat.) Bedrag vorig nummer f 538.16 Van de feestvierende leden der H. Familie te Baard wijk, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der H. Familie in feest- vergaderlng gecollec teerd f 6,00 Totaal f 544,16 t Pastoor L. Brans. Wie zou hebben kunnen vermoeden, toen op Vrijdagmiddag 29 September 1911, de ZeerEerw. heer Brans, van Vechel gekomen, voor 't eerst als pas toor door het bevlagde Waalwijk reed als een jonge, krachtige man, dat wij na vier jaren dezen jeugdigen, braven priester- en ijvervollen, beminden herder reeds in zijn geliefd Waalwijk graf waarts zouden dragen en eenige woorden aan zijne dierbare nagedach tenis moeten wijden. Maar wij zeggen het den lijkredenaar van hedenmorgen, deken van Bussel, na>Gods wegen zijn onnaspeurlijk en wij hebben ons te onderwerpen.* De ZeerEerw. heer Brans werd ge boren te Strijp 2 Aug. 1866, priester gewijd 26 Juli 1892, tot kapelaan be noemd te Scbaïk 30 September 1892, tot assistent te Vechel 27 Nov. 1894, tot kapelaan te Vechel 23 Maart 1896 en tot pastoor te Waalwijk den 29 Sep tember 1911. Zal het noodig zijn hier in den breede Uiteen te zetten, wat pastoor Brans voor zijne parochie geweest is een herder, waardig om in elk opzicht in onze her innering te blijven voortleven en hem bij voortduring in onze gebeden te herdenken. Diep godsdienstig, een voudig en waardig priester, in elk op zicht een voorbeeld voor de parochie, een pastoor, die door z'n kalme, aan gename en bezadigde manier van op treden veel van zijne parochianen kon gedaan krijgen en die zich in die korte jaren zeer geacht en bemind heeft we ten te maken. Werkelijk, de goede voor teekenen, dat hij een waardig opvolger van pastoor Sprangers zijn zou, werden niet beschaamd. Pastoor Brans was, het werd door den HoogEerw. deken zoo juist gezegd, juist de pastoor voor Waalwijk.* Daarom treft het verlies dubbel, omdat wij nog zoovele jaren van zijne goede gaven hadden kunnen profiteereo, omdat hij nog zoovele jaren ons ten voorbeeld, ons tot leiding had kunnen zijn. Wat pastoor Brans in die korte jaren gedaan heeft, de parochianen en allen die hem van nabij kenden, we ten dat te over. Wat deed hij niet om aan de inwendige plechtigheden meer en meer luister bij te zetten, hoe heeft hij tal van devoties hier doen bloeien, welke zorgen wijdde hij aan 't vereeni- gingsleven, wat was hij voor de armen en hulpbehoevenden en vooral één zaak dient vermeld, zijn bijzondere ijver voor het katholiek onderwijs, waaraan wij dan ken de stichting der R, K. Jongensschool in onze parochie, die naast zoovele an dere goede werken eene blijvende her innering zal zijn aan het pastoraat van wijlen onzen beminden herder, den ZeerEerw. heer Brans. Vrijdagmorgen ten 10 uur had de plechtige begrafenis plaats in onze pa rochiekerk. Voorafgegaan door de ka tholieke vereenigingeD, als Gildenbond, H. Familie, Hanze, R. K. Zangkoor, R. K. Groene Kruis e. m. en tal van eerw. heeren geestelijken, volgde de lijkbaar, gedragen door prefekten der H. Familie en omgeven door heeren kerkmeesters. Achter het lijk volgde na de familie, het Dag. Bestuur der ge meente, de kolonel-commandant der 7e Infanterle-brigade, kolonel von Schmidt en majoor Kramer, commandant van het le bat. 7e R. I. en zeer vele belang stellenden uit parochie en gemeente. De kerk was prachtig in rouwgewaad gedompeld en na 't zingen der metten cn lauden door de eerw. heeren gees telijken, ving de plechtige H. Mis aaD, opgedragen door den HoogEerw. heer Deken van Bussel uit Raamsdonksveer, daarbij geassisteerd door onze eerw. heeren kapelaans Van Sambeek en Van Oorschot. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld met geloovlgen. Na de H. Mis beklom de HoogEerw. heer deken het spreekgestoelte tof het uitspreken der lijkrede. Na condolatle van familie, geestelijken en parochianen sprak hij in dieptreft'ends bewoordingen van de jonge jaren van den overledene, die menschelijkerwijs nog zooveel jaren hier goed had kunnen doen, maar tevens dat we deemoedig hadden te berusten in Gods H. Wilsbeschikking. Hij wees op den voorbeeldigen eenvoud van den overleden priester, die volgens allen de pastoor voor Waalwijk was en van wien Mgr. de bisschop hem nog onlangs zeide >wat jammer, hij was zoo op den goe den weg in Waalwijk en kon er nog zooveel goeds bewerken." Na een levensschets van den overle dene, haalde ZHoogEerw. aan hetgeen pastoor Brans hier reeds heeft tot stand gebracht en hoe hij gewerkt heeft, spe ciaal stilstaande op zijne goede zorgen voor 't katholiek onderwijs. Hij drong er bij de parochianen op aan veel te bidden voor den overledene, opdat hij spoedig het loon voor zijne vele verdiensten in den hemel zal heb ben ontvangen. Na de verdere ceremoniën ging de stoet in zelfde volgorde het lijk van on zen dierbaren pastoor ter laatste rust plaats geleiden en toen daar allen rond om de geopende groeve stonden en de laatste ceremoniën werden verricht en de lithurgische gezangen over den doo- denakker zoo droef weerklonken, toen was eenieder diep onder den indruk, in de innige overtuiging, de laatste eer te hebben bewezen aan een hoogstaand mensch, eea braaf priester, een voor beeldig, plichtgetrouw en daardoor be mind pastoor, waardig om in de herin nering en dankbaarheid van zijne pa rochianen te blijven voortleven.} Examen, De heer A. F. Kemperman, van Waalwijk, onderwijzer te Nijverdal, is geslaagd voor 't examen 1. o. wiskunde. O. L. School. Het nieuwbenoemde hoofd der Open bare Lagere en M. U. L. O. school, de heer J. J. van Mierlo, heeft dezer dagen zijne functie alhier aanvaard. Wij spreken de hoop en 't vertrouwen uit dat zijn onderwijs ten zijn leidiDg de gemeente-school en derzelver leer lingen ten heil moge zijn en hij vefe jaren onder ons moge werkzaam blijven. Ongeval. Toen Donderdagmiddag de voerman van de firma van Campenhont uit Don gen met z'o canmion met twee paarden bespannen door de Groote Straat reed, kwam plotseling een kindje van v. O. uit een dam geloopen en kwam voor de paarden terecht, zoodat het door den disselboom werd op den grond gewor pen. De paarden hebben de kleine niet geraakt, maar door 't nog een klein eindje voortschuiven van den wagen werd het kind door den bak eenigszins aan het beentje gewond. De paarden waren direct tot stilstand gebracht en de kleine bij den heer Hamburg binnengedragen. Vreesde men eerst voor mogelijke in wendige kwetsuren, de dokter, die spoe dig ter plaatse was constateerde alleen een verwonding aan het been. Een mi litair was zoo behulpzaam de kleine huiswaarts te dragen. De politie heeft de zaak onderzocht, maar de voerman blijkt geen schuld te hebben. Studiereis. Naar wij vernemen zullen a.s. Woens dag studenten van de Polytechnische Hoogeschool te Delft, een bezoek bren gen aan de Rijksvakschool voor schoen makers en leerlooiers niet proefstation en eenige fabrieken alhier. Schoenmakers-patroons. Vergadering van schoenfabrikanten op 8 December 1915 in de bovenzaal van den R.K. Gildenbond om 5 uur. Aanwezig 't bestuur der Hanze met den Geest. Adviseur en elf schoenfabri kanten uit den middenstand van Waalwijk en Baardwijk. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet en heet allen welkom, zet daarna in 't kort uiteen dat deze vergadering is bijeengeroepen op verzoek van eenige schoenfabrikanten en ook dat bet doel van de bijeenkomst is, bet oprichten van een Vereeniging van R.K. Schoenmakers-Patroonsalsafdeeling der Hanze. De ZeerEerw. Heer Adviseur Pastoor Buijs hield eene uitgebreide bespreking over het doel en de middelen van de Vereeniging. Ook kwam nog ter vergadering de heer G. v. d. Geld uit Drunen, daartoe door het bestuur uitgenoodigd. De heer v. d. Geld zette uiteen hoe de VcreeniglDg van Schoenmakers patroons te Drunen werkte. Na vele discusiën traden allen toe tot de nieuwe Vereeniging en werd tot voorloopig bestuur gekozen Klerks- Dekkers Baardwijk, J. v. Haren Baardwijk. Pulles-v. Gerwen Waalwijk, J. Trimbach Waalwijk en J. Klerks Baardwijk. Te ruim half acht sloot de Voorzitter met den gebruikelijken groet de ver gadering. Moge deze opgerichte vereeniging werkzaam kunnen zijn in 't belaog der schoenmakers-patroons. R. K. Militairen Vereeniging. Bovengenoemde vereeniging vierde Maandagavond j.l. St. Nicolaasfeest voor hare leden. De groote zaal van den Gildenbond bood een aardige aanblik. Verscheidene spellen waren er geplaatst o.a.biljart schulbak, barak etc. etc. Voor deze spellen waren wedstrijden uitgeschreven, waar verscheiden aan deelnamen. Om circa 7 uur opende de vice- president den feestavond en heette in welgekozen woorden de aanwezigen van harte welkom. Daarna namen de wed strijden een aanvang het was den spelers aan te zien, dat ze kost wat 't kost den len prijs wilden bemachtigen; door velen werd zeer mooi spel geleverd. Om circa 8 uur hadden we de eer twee leden der commissie uit de burgerij te mogen ontvangen nl. de Heeren J. Houben en W. v. d. Heijden. De president richtte het woord tot H.Ed. en heette hen op den len feestavond van de vereeniging van harte welkom. Uwe komst aldus spreker in ons midden be wijst van de symphatie diede burgerij van Waalwijk waarvan gij mijne heeren op 't moment de representanten zijt, ons toedraagt. Bij het oprichten der ver eeniging waren wij overtuigd dat zij U symphatiek zou zijn en we zijn in onze verwachtlogen niet teleurgesteld. Aan vaard mijne heeren daarvoor onzen besten dank. Een luid applaus volgde op deze woorden. Nu ging men over tot het uitreiken der prijzen, een en ander wekte de lachtlust der aanwezigen op. Toen kwam de clou van den avond. Door de be moeiingen van den ZeerEerw. Heer Kluijtmans hadden de Hatmonle en de Zangvereenlglng van den Gildenbond zich beschikbaar gesteld om eenige nummers ten beste te geven; zoowel harmonie als dejzangers oogstten veel bijval. Zij werden binnengeleid door >Zwarte Piet* die op zeer geestige wijze beide corporaties aan de aanwezigen voorstelde, en mededeelde dat hij voorzien was van diverse ver snaperingen welke hij uit naam der com missie, den jongens van 't 7e moest aan bieden. 't Behoeft geun betoog dat deze mededeeling in goede aarde viel. Daarna nam de verloting der verschei dene prijzen der tombola een aanvang waaronder horloge, rookstel, kistjes sigaren enz. enz. Met luid applaus en groote hilariteit werden de prijzen in ontvangst genomen. Aan het van den avo nd nam de heer J. Houben het woord. Hij dankte in hartelijke bewoordingen voor de woorden waarmede de president ZEd. had ontvangen en vond het een genoegen den avond in de Mil. Vereeni ging te hebben doorgebracht. Toen gij voor eenige weken Waalwijk binnentrad deed het ons burgers genoegen onze landsverdedigers te mogen ontvangen en herbergen. Van den eersten dag af aan, is de harmonie tusschen ons best geweest en ja ik durf het hier te zeggen met leede oogen zullen wij de jongens van het 7c zien vertrekken, maar weest er van overtuigd dat wij Waalwijkers met dankbaarheid den tijd zullen geden ken dat gij in ons midden verbleef- Met een heerlijke peroratie sloot spreker onder luid applaus zijn hartelijke en keurige toespraak. Daarna voerden drie leden van den Gildenbond nog een voor dracht uit, welke de lachlust der aanwezi gen zeer opwekte. Met een woord van dank aan allen en in het bijzonder aan den weleerw. heer Kluytmans en den voor zitter der feestelijkheden, sloot de pre sident den avond met den christelijken groet. Gevonden. In de gemeente Baardwijk is gevon den eene portemonnaie met geld. Terug te bekomen bij den opper wachtmeester der Kon. Maréchaussee A. Adam te Besoijen. Diefstal Bij zekeren J. D. te Baardwijk zijn door onze politie zolen in beslag geno men, afkomstig van diefstal uit een schoenfabriek te 's Bosch. Procesverbaal is opgemaakt. Kruisbessenmeeldauw. Naar wij vernemen zal doer een amb tenaar van den plantenziektenkundigen dienst op 15 December a.s. een aan vang worden gemaakt met de controle op de uitvoering der maatregelen, die ter bestrijding van den Amerlkaanschen kruisbessenmeeldauw zij» voorgeschre ven. Zooals bekend is, bestaan deze maatregelen in het snoeien der kruis- bessenstruiken, het verbranden van het snoeisel en het licht omspitten van den grond. De huiden-kwestie. Dinsdag-middag had opnieuw in »Ca- sino* 's Bosch een vergadering plaat - van den Bond van Nederlandsche Lederfa brikanten. Uit de mededeelingen van 't bestuur bleek, dat de huidenclubs, wier vellingen waren mislukt en die daarom de hulp der regeering hadden ingeroepen, thans verlangden dat niet 80.000 huiden wérden gekocht, maar 100.000, waaronder 30.000 oude van einde 1914. Op de conferentie' met mr. Everwijn kon men niet tot overeenstemming komen, daar de clubs aan haar prijzen vasthielden en in ieder geval bij welk kwantum ook de 30,000 oude huiden wilde verkoopen. Verder bleek, dat er alleen aanvraag naar huiden was uit Duitschland. Blijkens het rapport der deskundigen van het consortium zijn de oude huiden der Amsterdamsche club beter geconser veerd dan de Rotterdamsche, maar alle verkeeren in zoodanigen staat, dat er voor de looierij nadeel in zal zijn om de hulden te bewerken. De voorzitter constateerde dat er vaD toenadering geen sprake is, meende dat bewuste 80.000 huiden wel de struikel blok zullen blijven en verklaarde geen kritiek op de Regeeriag te kunnen toe laten. Hierna circuleerden opnieuw inschrij vingsbiljetten voor de nieuwe hulden. Er bleek voor 48,000 huiden te zijn ingeschreven. De firma Wambersie te Rotterdam verklaarde zich telegrafisch bereid het resteerende kwantum te koo- pen, dat niet door de looiers wordt af genomen, op voorwaarde dat Engeland den invoer uit neutrale landen van huiden en looistof toestaat. De voorzitter en de heer Van der Pluijm deelden mede, dat men de inland- sche huiden tot de hoogste waarde brengen wil, dat het de bedoeling is, om bij den gemeenschappelijken koop uitvoer voor de huiden naar Amerika te verkrijgen, teneinde uit Amerika een zelfde hoeveelheid terug te ontvangen. Dan blijft dus de kans bestaan, om exotische huiden te houden en looistof te verkrijgen. De commissie zal in geen geval gaan boven de prijzen 44, 43, 40 en 33 cents, resp. voor de ga ve, licht beschadigde, zwaar beschadig de en stierenhuiden. Het consortium zal den leden nader het resultaat der nu nog volgende on derhandelingen berichten. Den leden van het consortium en vooral den heer W. Verbunt (Dongen) brengt de voor zitter hartelijken dank voor de gedane moeite. Wat er ook gebeuren moge, zelfs al loopt de zaak mis,: zoo zegt hij, dan hebben wij de overtuiging dat wij gedaan hebben wat wij kunnen en zeker vrij uitgaan. Vrijdagmiddag is wederom in den Bosch vergadering gehouden. De pers had geen toegang. BAARDWIJK. Morgen gaat onze voet balver. ,,Qulk", een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen een elftal van dn Militaire uit Heusden op het terrein van laatstgenoemde. DRLNEN. Vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 14 December 1915 des namiddags ten G uar. Agenda a. In gekomen stokken, b Benoeming van een hoofd der school te Wolfshoek. Op de voordracht staan H. J. de Bakker, P. J. A. Hertzig, J. Janssen, J. Klingen en J. H. Waalwijk, c Bsloouiog aan C. van Delft wegens buitengewone, diensten als onder wijzer (met voorstel van B. en W.) d'Be spreking waarneming telefoonkantoorhouder (met voorstel van B. en W.) e Benoeming van een lid vau het armbestuur bij gewone aftreding. Donderdagavond had de aanbesteding plaats van bet aanrijden der melk voor de boterfabiiek. Da uitslag was; 1ste route te D/unen, (niet gegund) 2e route te Drunen, (niet gegend.) 3e route te EUhoat voor 14 cent per 100 K. G. door A. v. d. Hoven. 4e route Drunenrche heide 15 cent per 100 K. G. door Jos. van BaaleD, 5e route Oostelijk gedeelte Elshout en Wolfs hoek eu Scheiding 18 cent door J. Klerks. 6« route Baardwijk voor 15 cent door Chr. Pulles. 7e route Nieuwkuijk voor ll'/j cent door J. v. d. Pullen. A.«. Dinsdagavond ten 6 uur zal in de Jongenscongr'gaiie de opening plaats hebben van deD cursus in de Electro-techniek. Het doel van dezen cursus, leataande uit 10 lessen heeft ten doel een algemeen overzicht te geven omtrent Electricpeit ten einde bij het gebruik daarvan voor licht of kracht, de voorkomende kleine storingeo enz. zelfstandig te kunnen verhelpen. Met het oog op de tot standkoming der Provinciale Electrische Centrale is bel volgen van dezen cursus ten zeerste voor iedereen aanbevolen. Het losgeld bedraagt t 1,50. Beter laat dan nooit. DÜSSEN, 10 December 1915. Gisteren is zekere P. S. alhier begonnen met aard. appelrooien. Of de uitkomst eo de kwaliteit goed zijn, staat le betwijfelen. BESOIJEN. De fruithandelaar A. Kor sten alhier, kwam te Tilburg wegens on voldoend uitwijkeD, met zijn frultkar in botsing met een wagen. Hij geraakte onder de kar en werd zoo ernstig gewond, dat hij den volgenden dag naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd weid. W aarschijnlijk zal hij een oog moeten missen. a.s. Zondag zal onze voetbalclub R. W. B. een competitie-wedstrijd spelen tegen K. V. C. uit Tilburg op het terrein van laatstgenoemde. SI RANG. Donderdag 16 December a.s. 's avonds 7\/a uur, zal alhier in de Ned. Herv. kerk eene uitvoering van gewijde muziek worden gegeven door de heeren K. J. Verhorst (zang), Willem Wierink (viool), N. S. W. Witsea (viool) en J. F Llcher (orgel). De opbrengst komt ten bate van de Ned. Herv. gemeente. De gehouden collecte voor de Chr. school alhier, heeft ruim f 100 opge bracht. VRIJ H.-C APPEL. Woensdagavond had het gebouw der Geref. Kerk alhier de Zanguitvoering plaats van het gemengd koor >Hallelujah.« Voor een tamelijk bezet kerkgebouw opende de pres. deze uitvoering en liet zingen Psalm 81 1. Het programma dat in een 16 tal nummers bestond werd over 't geheel, behoudens enkele kleinig heden, goed uitgevoerd. Het publiek gaf steeds blijken van voldoening na elk gezongen stuk. De soliste voor dezen avond geën gageerd, Mej. de Vries, kan met eere genoemd worden. Zij beschikt overeen zeldzaam schoon geluid en verstaat de kunst haar lied uitstekend te vertolken. Deze zangeres belooft In de toekomst iets bijzonders te worden. De Zangvereen. heeft haar gehuldigd door het aanbieden van een bouquet wat tferd aangeboden door Mej. Bets Rijken, die zich op deze uitv. ook ver dienstelijk maakte door het zingen van haar solo >Lentezucht", benevens de solo's voorkomende In de koren. Over het geheel was het voor het publiek een aangename muzikale avond, die onder leiding van haren cminenten Directeur, wiens naam reeds op het gebied der toonkunst overbekend is tot een goed geslaagde^uitvoering kan ge rekend worden. Na afloop van het programma werd door den President nog aan het publiek den dank gebracht voor zijn attentie en ook aan de verschillende medewerkers. Aan het einde were besloten met het zingen van Psalm: 72: 11, dat evenals de koren begeleid werd dodr den heer Both, die io dit opzicht veel te genieten geeft eo steeds toont aan het harmonium de rechte man op de rechte plaats te zijn. Heden, Vrijdag, zijn In deze ge meente wederom een 40-tal militairen ingekwartierd. De heer P. d Plaatsman onder wijzer aan de Chr.'School te Loonschen- dijk is in gelijke betrekking benoemd te Rotterdam. A.s, Zondag zal in de Geref. Kerk optreden Ds. Schoenmakers te Wezep. CAPELLE. Den 28 December a.s. zal de Zangvereeniging »'t Ro ecnopje» een uitvoering geven. Ia den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. ontstond een begin van brand aan de schuur van A. v. d. H. alhier De van den nachttrein komende soldaten bluschten de vlam. Voor de jaarklasse 1916 zijn alh. 4 personen Ingeschreven. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de O. L. School In de Kom hebben zich 15 solllci'anten aangemeld. Bij A. v. d. H. alhier, werden deze week enkele jonge boompjes afgesneden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het rijden der melk naar de Stoom- zuivelfabriek alhier is aaogeeomen door A. van Vuuren en A. van Zeist alhier. WASPIK. Bij Mej. M. de Bont alhier waaide het dak van een groote schuur in, waardoor ook een der muren bezweek. Daar de schuur slechts gebruikt wordt voor bergplaats, kwamen geen verdere ongelukken voor. A.s. Zondag zal in de vergadering der H. Familie alhier de gouden en zilveren medaille uitgereikt worden aan de leden, die hun 50 of 25-jarig jnbilé vieren. De plechtigheid zal 's morgens ingeleid worden door eene algemêene H. Communie der leden. RAAMSDONK(Dorp.) Was de pulp- aanvoer de laatste weken zeer onvol doende, thans kunnen de schippers door den hoogeren waterstand geregeld de Melkhaven binnenkomen en worden de landbouwers van dit onmisbaar voeder artikel behoorlijk voorzien. De 11-jarige A. Oome gooide zich met een anker over boord in de Melk haven. Door J. Oome werd hij van een wissen dood gered. Op de door de landbouwvereenl- ging gehouden aanbesteding werd de levering van Goodrick Schilfers van Amerika&Dsch zaad aangenomen door Le Gué Bollé's Commissiehandel te R'dam a f 16,15 franco hier. RAAMSDONKSVEER. Maandag viel de opperman v. D. op zijl werk van een De Echo Tin het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5