38e Jaargang Toegewijd aan Handel, en Gemeentebelangen. Wadlwi|kscbe Stoomdrukkerij Antoon Tielen VERGEEF ONS ONZE SCHULDEN, Nummer 102 Zondag 19 December 1915 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Eerste Blad. FEUILLETON. BEKENDMAKING. Dit blad kost slechts 6 cent per week. Van de Nederlandsche Huidenmarkt. Telefoonnummer 38. Telegram-Ad au: ECHO. Zij, die zich tegen het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis De Echo van het Waalwijk,sche en Ijanptraatsebe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post. door het geheeie ryk f 0.90 Brieveningezonden stokkengelden er' /ranco te renden &an den Uitgever. UITGAVE Prijs Dgr AdvmtintiMn 10 cent per regel; minimum 6 regele; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven woraen 2 maal berekerfd. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale seer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per rege Het D. v. N. schrijft Wij vinden in >Die Lederindustrie* een artikeltje uit de »Frankf. Ztg«, dat wij aldus vertalen >Kort geleden heb ik reeds geschetst hoe de engelsche spin draadje voor draadje over Nederland spant om het ekonomisch geheel in zijn macht te brengen en hoe dat web hoe langer hoe meer gereed komt. Eigenlijk ontbrak er aan de volkomen afhankelijkheid der hollandsche volks welvaart van de Engelsche belangen nog slechts dit eene, dat Engeland Ne derland zou verbieden zijn eigen produk- ten naar Duitschland uit te voeren. Om hiertoe echter te komen is intus schen de eerste schrede reeds gedaan nu heeft Engeland zoowaar reeds kort geleden op een uitvoer-produkt de hand gelegd, teneinde ook de andere onder zijn macht te breng. Het proef-kouijo heet leder. De Hollandsche Regeerlng heeft ten gevolge van den uitgeoefenden druk den uitvoer van leder sinds lang verboden. De Hollandsche huiden, welker vroe gere afvoerweg naar Duitschland dus versperd was, vonden in Nederland slechts weinig koopers. De afnemers lieten liever huiden en leer tot goed kooperen prijs door bemiddeling der N. O. T. over zee komen, zij het onder beding noch die huiden noch de daaruit vervaardigde producten in Duitschland te zullen verkoopen. De onverkoopbare hollandsche huiden Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 7) Ugo verloor byna zijn bezinning. De keel werd bem bijna toegeknepen, hij snakte naar adem. Ehd gebral als van een doodelijk ge wond roofdier ontsnapte bem, in bet volgen de oogenbhk bad hij Pia bij de schouders ge grepen en zyn verbit gelaat diebt tot bet bare gebogeD. Pia, riep hij, gij maakt my dolzinnig. Ic bet mogeliib, hebt gij niets dan smaade reden, dan sobeldwoorden voor den man, die zijn laatste droppel bloed zon willen geven voor één bemoedigend woord ait nw mond. Met sen korte, krachtige beweging rakte zy zicb los. Ik veracht n herbaalde zy met doffe stem. Een schel gelach klonk haar in de ooren. Veracht ge my, welen, ik bemin n hetzy gij mijn liefde beantwoordt of niet, de royne zult ge zijn. Ik heb een ijzeren wil, Pia. Gy znlt mij toebebooren, ol het is ge daan met n, mat Leone en met my. Ik geef a drie nren bedenktijd. Zegt ge dan weer nw kort, kond neen, dan hebt ge over Leone uitspraak gedaan. Nooit zal bij u dan weer in zy armen slniten, nooit hoort ge Mijn wraak zal ontzettend wezen. Ik zal bem het laaste overblijfsel van ge loof in nw tronw ontnemen en daarmee ook n zijn liefde ontrooven, die n soo gelukkig maakte. Dat zal my weinig moeite kosten, baat is vindingrijk, madonna. Denk er aan. Als myn vorige liefde veran dert in haat, dan zal ze grenzeloos zijn. Be denk dat I En na deze w-.est dreigende woordep ging namen dientengevolge zeer io aantal toe zoodat er kortelings meer dan 80.000 voorhanden waren. Thans is de Nederlandsche Regeering plotseling met het merkmaardige verzoek bij de lederfabrikanten gekomen om da delijk een syndikaat te vormen, teneinde deze 80,000 huiden tegen een vasten prijs over te nemen, anders dreigde ze, zou de invoer van vreemde huiden, leder en looistoften verboden worden. Dit dreigement was daarom van te meer kracht, wijl de N. O. T. sedert eenigen tijd reeds geweigerd had verdere konsignatles voor Amerikaansch leder aan te nemen. - Dat de N. O- T., gelijk bij alle derge lijke maatregelen, heeft gehandeld op een wenk der Engelsche Regeering, is aan geen twijfel onderhevig. Engeland acht het in het geheel niet noodlg achter de koelissen te blijven. Enkele dagen geleden verklaarde een belanghebbende !n een vergadering der te 's Hertogenbosch bijeengeroepen le- derfabril anten, dat hem op het Engel sche gezantschap in den Haag medege deeld was, dat wanneer die 80.000 hulden naar Duitschland gingen, de geheeie overzee-invoer van leder naar Holland stopgezet zou worden. De vergadering was begrijpelijkerwijze tamelijk opgewonden, omdat de voorzit ter elke opheldering onmogelijk maakte en eiken tegenstand zocht te onderdruk ken. Hij ging ten slotte zoo ver dat hij degenen, die aan het voorgestelde syn dikaat niet wenschten deel te nemen, verzocht de vergaderzaal te verlaten. Het syndikaat kreeg daarop zijn be slag en tot heden is er voor de afname van 50 000 huiden ingeschreven. Het uitzicht bestaat, dat ook de overige hul den genomen zullen worden. Intusschen houdt het vraagstuk hoe de inlandsche huiden te gelde te maken de openbare meening in Holland bezig. Er zijn twee partijen ontstaan. Aan den eenen kant staan de Importeurs, de looierijen en de schoenfabrikanten. Deze hebben allen belang bij den vrijen invoer van buitenlandsche huiden. Aan den anderen kant staan slechts de slagers die tot heden de hollandsche huiden niet tegen de door hen verlangde by baaatig maar met onzekeren tred naar het paleis. Pia bleef alleen terwyl ze, om als een schrik kelijk visioen af to weren, de sidderende banden tegen de oogen drukte. Hoe langer hoe meer voelde Ugo na zyn vreeselijk gesprek met Pia, zijn lang onder drukte wilskracht zicb verheffen bet was in bem als de gloeiende lava in bet bart van den valkaan, die straks plotseling zich omhoog zal persaa ea alom dood eovjrdarf brengen. Drie uren bedenktijd. Onverdragelyk langzaam Ringen de minuten voorby. Ugo telde se, met angstig kloppend bart Als het ondenkbare gebenrde, als Pia bem afweee, dan zou bij versohrikkelyk wezen. Voor niets terugdeinzend, zou hy de eeue misdaad op de andere stapelen. Liet bewustzijn daarvan deed hom als van afkeer rillen over zich zelveB. Een der pages kwam bem iu syn somber gepeins storen. Heer sprak by, ale bet u gelegen komt de nieuwe stalknecht, die Pepe by a heeft aangediend, wacht in de voorzaal, Ugo bedacht zich even, doch eensklaps zei by Goed, laat bem komen. Eenige afwisseling in den loop zijner ge dachten was bem niet ongevallig. Een slank gebonwd jonkman in een kort j wambuis, een bruine baret iu de linkerband trad binnen hy groette eerbiedig en wachtte toen, blykbaar zonder de minste verlegenheid, wat het zyn heer zou goedvinden tot hem te spreken. Ugo wendde bet hoofd om, Het voorkomen, de buigzame, fiere gestalte, bet overmoedige blozende gelaat van den Uortonees met de schitterende oogen en bet donker, sierlijk gepnnt kneveltje, scheen hem te treffen, het was hem of hy dien meer gezien bad. Hoe het t gij vroeg hy naawlet- tend den jongeling oanziecde. Ersilio Cagnafidsrdo, om uwe genade te dienen. Ook die stem meende Ugo eish te herin neren. Daar lag iets hartstochtelijks gedempts in hooge prijzen van de hand konden doem Dat de Regeering zich er plotseling toe heeft geleend in dezen belangenstrijd de slagers ter hulp te komen, Is zooals reeds is gemeld, ongetwijfeld te wijten aan den Engelschen druk. De Holland sche Regeering gaf namelijk tot voor kort ultvoerkonsenten voor zekere leder waren, bijv. voor drijfriemenleder, voor vrouwen en kinderschoenen en voor zulke mannenschoenen, die niet als mi litair schoeisel konden worden gebruikt. Engeland heeft nu blijkbaar de ver denking gekoesterd, dat dergelijke schoe nen toch voor militaire doeleinden wer den benut en dat van de drijfriemen schoenzolen werden gesneden. Het is interessant in dezen samenhang te vergelijken een artikel voorkomend In het avondblad van de »Telegraaf« van 17 November. Daarin wordt de gan- sche lederindustrie besprokende uit voer van schoenen en drijfriemen enz. naar Duitschland aangeklaagd en ten slotte openlijk aan de Engelsche Re geering den raad gegeven den invoer van vreemde huiden In Nederland te verbieden. Klaarblijkelijk is dit artikel het voor spel geweest van hetgeen thans is ge beurd. De nauwe betrekkingen van de >Telegraaf« met de Engelsche Regeering zijn bekend en deze zal wel niet nage laten hebben in een ioo gewichtige aangelegenheid eerst eens poolshoogte te nemen bij de Engelsche hooge oomes, Indien het artikel door dezen niet geïn spireerd is. Zulks beantwoordt geheel aan het sy steem dat Engeland ook anders volgt, wanneer het zijn wil in Nederland wil doorzetten. Onlangs werd In de >Telegraaf« een_ geweldige persveldtocht over de onge looflijke toestanden aan de grens of zoo iets dergelijks geopend Toen deze een poosje had geduurd, werd er de N. O. T. voorgespannen, die de aanneming van verdere konsignatles van het betref fende artikel moest weigeren, en ten slotte zoodra op deze manier de zaak voldoende voorbereid was, Is de Neder landsche Regeering zelf In beweging gezet." Intusschen heeft de vergadering der nederlandsche lederfabrikanten in 's Her dien klank en Ugo wrs overtuigd, dien indrak nog eens te hebben gekregenin de dagen zyner kindsheid misschien, of neen, zeer kort geleden nog het was hem raadselachtig. Gy komt nit Cortona vroeg hij na een poos zwijgens. Zooals gy zegt, beer f Eloe komt gy in Sienna juist nn de oor log ia uitgebroken Toevallig heer. Ik raakte zonder werk, toen bet banvonnis over graaf Cardncci uit gesproken werd. Ik trok nu met mijn Inttolo spaarpenningen naar myn zaster die te Collen woont. Te Collen waar op dit oogenblik de troepen Juist beer 1 Vertel verder. By myn zuster vond ik een tydelyk tbnle. Maar alle pogingen, die ik deed om een betrekking te vioden, waren vruchteloos. Ik besloot dus naar Sienna te gaan en bet toeval wilde dat ik reeds dadelyk by myn aankomst van dese vacante plaats by den capitano boorde spreken, Ugo laisterde, terwyl Hj voortdurend soebt naar de oplossing van bet raadsel. Opeens schoot die oplossing als een bliksemstraal hem door de ziel. 't Is baar stem I fluisterde hy. Ja, hoe onverklaarbaar ook. die stem daar was Pia's stem maar mannelijker, zwaarder, brutaler. Ea zoodra by zicb daarvau rekenschap bad gegeven bemerkte by ook een zeer opvallende gelijkenis *an dezen jongeÜDg met Piëro Pia's broeder. Hoe meer Ugo bem aanzag, boe meer bij ia Ersilio bet sprekend evenbeeld ven Piëro de Tolomei ontwaarde. Ugo voelde zioh vreemd aangedaan in zijn bijgeloof vroeg by zich angstig af, wat bet noodlot met dez gril nu weer wilde, was bet misschien een waarscbnwiog. dat by zioh in acht te nemen bad voor Piëro, den natuur lijken wreker van zijn beleedigde zuster Belachelijk! Ugo vreesde zelfs den capitaoo niet, hoe zon hij dan den Piëro duchten? Neen, zulk een waarschuwing was vry zot. togenbosch plaats gehad eo na langdu rige beraadslagingen kwam het besluit tot stand dat een consortlum4550,000 huiden van den voorraad zou overne men. (Later 107,000. Red.) Er werd in die vergadering medege deeld dat de Engelsche gezant In Nederland rondweg had verklaard, dat de Engelsche regeering den toevoer io Nederland ook van andere artikelea zou beletten, voor het geval Nederland van de aanwezige huiden een deel naar Duitschland zou verkoopen. Voor de rest der nog opgeslagen liggeode hulden zal getracht worden in Amerika koopers te vinden. De geheeie aktie blijkt dus duidelijk eene verkrachting van Nederland te zijn. De Nederlandsche looiers wilden tot heden de inlandsche huiden niet, wijl ze, doordat ze zoolang opgeslagen hadden gelegen minderwaardig waren geworden en ook omdat de gevraagde prijzen hnn veel te hoog voorkwamen. Het ging daarbij meermalen om par tijen die met speculatief doel waren teruggehouden. Of het mogelijk zijn zal de hulden tegen de prijzen die de speculanten verlangen, naar Amerika uit te voeren Is nog de vraag. Nederland moet zich aldus van Enge land een overheersching van de ergste soort en een buitengewone schade laten welgevallen. Het moet de huiden, die het werkelijk niet gebruiken kan, koopen tegen prijzen die indirect Engeland dikteert. Duitschland kan het daarmee niet trefien, omdat het over genoeg voorraad beschikt voor het leger en ook voor het privaat gebruik. Er is zelfs heden een belangrijke voorraad die moeilijk te verkoopen is. Men moet over de gemoedelijkheid der neutralen tegenover de engelsche overweldigings- en verdrukkingspolitiek inderdaad verbaasd staan. Tot zoover de >Fraokf Ztg.« Als deze zaak door de duitsche pers onjuist is voorgesteld, dan is dit te danken aan de geheimzinnigheid, waar dit geval mee omhuld is Die vergadering in Den Bosch is bij gewoond door 130 menschen aan deze wordt geheimhouding opgelegd. Maar zou hat ook een versterking van Ugo'e plan kunnen zyn. P ëro behoorde tot den gelukkigsten tyd van zyn hven. Zon het mogelyk wezen Och neen. Ugo bad immers geen aanvaring noodig 1 Hy was als een bal, die op een belling gedreven, door een natnnrkrncbt naar omlaag rolde. Ily baalde de schonders op. Waar zyn uwe getuigschriften vroeg hy. Ik heb er geene. Giatf Csrdecci is zoo plotseling moeten vluobten, dat daarvoor geen tijd was. Hier is ovenwal een stnk van Sic- dacco van (Jollen, getuigend mijn goed gedrag, gedurende myn verblyf aldaar. Hij gaf den edelman een perkament over. Wat deedt gij in Collen vroeg Ugo het geschrift even inziende. Ik hielp myn zwager op het land omdat ik niets anders vinden kor. Maar wie of wat waarborgt mg dan uw bekwaamheid iu de stoetery Als ge me een dag wilt toestaan, heer, aal ik u dit bewyzen Goed, maar vertel me eerst nog eeni, waarom gy andermaal naar Collen gegaan Bijt. Een belofte, heer. Toen bet Guelfen- leger nog by Florence gelegerd wee, geloofde meen algemeen dat bet den kortsten weg over Greve kiezen zon. Toen men nu kwam be richten dat bet Collen naderde was myn zuster half gek van angst, vooral ook omdat myn zwager al drie weken afweaig was. Ik moest myn zuster dus vast beloven om, soodra Ik iets goeds gevonden bad, terog te keuren om baar met raad eu daad bij te staan, 't Was misschien zot van baar, maar ik beb bet beloofd, dus Jawel, ge moest nw woord bonden hoewel ge volstrekt nog niat wist, dat men u dezen post geven zon. Dat is zoo beer, maar toen Sor Donato zei dat ik bem beviel dacht ik. dat de saak was afgedaan, want ik meende dat uwe hoog heid sicb om een stalknecht niet bekommeren zou. Gij waart dus iu Collen terwyl bet Maar de een vertelt er dit en de ander dat vanten slotte blijkt een Duitscheraan den korr. der >Frankf.Ztg.« een verhaal te hebben opgedischt, waaruit bovenstaand artikel is gesmeed en dat wij maar moeten slikken zonder te kunnen kontroleeren wat waar of onwaar Is. Nu is de dwaasheid om aan een ver gadering van 130 man geheimhouding op te leggen wel voldoende gedemon streerd. Tot zoover 't D. v. N. waaraan we bovenstaande ontleeneo, en wij gelooven dat het door dien Duitscher opgedischte verhaal, over 't geheel genomen vrij juist is, al mag ook niet vergeten worden, dat ln den beginne van looierszijde op verbod van huiden-uitvoer is gewerkt. We zien echter uit tal van zaken dat de Engelsche beschermers der kleine staten hen aardig hun wet voorschrijven. Aangifte ter inschrijving voor de Militie De Bnrfemetsler der gemeente Waalwijk brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in bet jaar 1897 geboren mannelijke perionen dat bij de Militie wet (Staatsblad 1912, No 21) het volgende is bepasld Overlegging van stakkea. Door ol voor hen. die elders geboren zijn, be hoort bij het doen van de aangifte ter inschrijving te worden overgelegd een uittreksel uit het geboorte—register, welk nittreksel op aanvrtge kosteloos wordt verstrekt. Tijd vaa Aaagifte. Voor het doen van da aangifte ter inschrijving die moet plaats hebben tnsscben 1 an 31 Jannari a.s. zal meer bepaald geleganheid worden gsgevan te Gemeentesecretarie op Woensdag, den 5en Jan. 1916, des voormidiiags van 9 tot 12'/,. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangilte ter Gemeentesecretarie te vervoegen. Waalwijk, den 17en December 1915. De Burgemeester voornoemd Th. dz Suhmoïit db Bas Smkkle Guelfeiileger roede voor de stad war. Ja, beer, van alle sijden was de vette omsloten, niemand moebt er in of nit. En hoe zyt gij er dan ingekomen. O, omdat ik het myn zuster eenmaal be loofd had,.,.,. Ik ben er dos door been gekomen. Dat was een roekeloosheid die u het leven kon hebben gekost. Ja. beer dat ware geen onmogelijk heid geweest. Evenwel, myn plan gelukte, on ik troostte mijn zoster zoo goed ik kon. Ik raadde haat- aan zioh in bet onvermij delijke te schikken. Toen ik daarna terng wilde keereD, zooals ik gekomen was, ont moette ik ongelukkig een paar hellebaardiers, zij grepen my aan en voor ik het rechte besef had van de werkelijkheid, was ik reeds tot diep in het kamp voortgesleept. Niemand soheen eigenlijk te weten wat zy met me beginnen moest. Ik kwam tenminste van de eene hand n de andere, tot ik tegen middernacht, half versmacht van dorst by de tent van een edelman aanlandde. Deze sliep gerest en soheen vry booi over deze nachtelijke stoornis, hy vloekte ten minste danig. Wei het da opperbevelhebber? vroeg Ugo Dat gelooi ik niet heer, maar toch iemand die gezag bad. Zijn naam beb ik geboortf, by heette Piëro de Tolomei. Hoe, Piëro? Piëro de Tolomei, herbaalde Ertilio. Myn geheugen is nitstekend en dit beb ik vooral goed ontbonden, want nit de tent kwamen de woorden Een spion Steak den ellendeling overhoop en dat kwam myn bevattingsvermogen te hnlp. (Wordtt vervolgt.)

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 1