V erkoudheid DE OOKLOG. Reclame. en hare bestrijding. OÏÏWS UIT HÏÏSD15. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. BEKENDMAKING. RECTIFICATIE. ningcn) tot stand gekomen, bestaande uit zes leden, waarvan 3 waren aange wezen door W. B. en 3 door de K. S. A. Door de mobilisatie is van haar werk zaamheden niet veel terecht gekomen en thans is zij ln eene vergadering van Donderdag om verschillende redenen, vooral ook wat het waarnemen van 't presidentschap betreft, ontbonden. Het spijt ons ten zeerste, maar we ver- trouweo, dat in elk geval dan op eene andere wijze zal worden voorzien in den nijpenden nood aan arbeiderswoningen. We hebben al meermalen op dit groot gebrek gewezen, dat er arbeiders zijn bv. die niet hier kunnen komen werken, omdat er geen fatsoenlijke woning leeg ls^ Deze toestand mag, vooral ln de huidige omstandigheden, toch niet be stendigd blijven. A fscheidsconcert. Het laatste concert Woensdagavond door het strijkorkest van 't 7e R. I. ge geven, mag wel als een der best ge slaagde worden aangemerkt. Een tot in alle hoeken gevulde zaal, een pracht programma, dat ln alle finesses piekfijn werd uitgevoerd. We noemen een paar nummers, o. a. ouverture uit de opera »Die Zigeunerinde romance in F. door den heer J. v. d. Kaaij, Often- bachiana', >La Bohème*, die ons in elk opzicht deden genieten. De heer Kleij heeft ons den laatsten avond de goede hoedanigheden van zijn corps nog eens voor goed willen Inprenten. De avond was een muzikaal genot van 't begin tot het einde. Aan den kapelmeester en z'n korps nogmaals hartelijk dank, die door Dr. v. d. Kous den heer Kleij in uitstekend gekozen woorden werd gebracht namens de ontspannings-com- missle, die steeds zulk een groote me dewerking van hem mocht ondervinden. Dat het publiek van Waalwijk deze avon den zeer op prijs stelt, bleek uit de voortdurend groote belangstelling. Ook bracht hij dank aan de overige artisten en de Inwoners van Waalwijk. Dr. van Gils sloot zich als voorzitter van W. B. namens de Waalwijksche burgerij bij de woorden van dank door Dr. v. d. Kous aan den heer Kleij en z'n elite-corps en de andere artisten gebracht, gaarne aan. Hij voegde daaraan toe een woord van warme hulde aan 't driemanschap, Nijland, v. d. Bijl en v. d. Kous, die ons hebben doen genieten van vele uit stekende avonden, vol variatie, nu eens muziek, dan een varieté-avond of een belangrijke lezing. Hij brengt het daar voor gaarne dank en voegt daarbij dat de officieren en manschappen van het 7e een uitstekenden Indruk hebben ach tergelaten. Wij zullen ons met genoegen hun verblijf herinneren en hopen dat ook zij van Waalwijk eenige goede berinne ringen met zich zullen nemen. Een har telijk applaus bewees de Instemming met beide sprekers. Vrijdagavond had voor een aardig be zette zaal de lezing plaats door lt. Door man over Albanië, waarover we in ons vorig nummer reeds een en ander heb ben gezegd En nu ten slotte. Binnen eenige dagen gaat het 7e ons verlaten en we stellen er prijs op te zeggen, dat de burgerij van Waalwijk en omgeving het 7e zeer ongaarne ziet vertrekken, omdat officie ren en manschappen hier op zooveel gebied zulke aangename herinneringen nalaten. Wij wijzen op den aangenaraen omgang, de vriendschappelijke verhou ding die tusschen militairen hoog en laag en de burgerij hier bestond, die op zoo velerlei wijze is tot uiting gekomen en waarvoor we hen allen gaarne hulde en dank brengen. We zeggen hen een wel gemeend vaarwel toe en mocht, wat we niet hopen, de mobilisatie zoo lang du ren, dat het 7e wederom de beurt krijgt hier of in de buurt gelegerd te worden, het zal ons dan van harte welkom zijn. Nederlandsck Roode Kruis. Afdaling; Waalwijk. Algemeene vergadering op Maandag 20 Dec. 1915 's avonds te 8,30 uur in hotel Gerrls Waalwijk, Groote Straat. Agenda Opening. Notulen vorige vergadering. Verkiezing bestuurslid wegens vertrek van Mr. Manders. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Rondvraag en Sluiting. Amerikaansch leder. Naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, zal de import van Ameri- kaaasch leder worden stopgezet. Alleen die partijen, waarvoor consent is ver leend, mogen nog worden ingevoerd, nieuwe consenten worden niet meer ver strekt. Naar wij vernemen zal aanstaande week eene looierij worden stopgezet wegens gebrek aan looistoffen en wel te Woensel. De hiervoor benoodigde extracten zijn reeds 27 November te Rotterdam aangekomen, doch worden alsnog vastgehouden. Voor den export van luxe heeren schoenen, niet geschikt voor militairen dienst, worden eveneens geen consenten van uitvoer saeer gegeven. Vermist. Sedert een veertiental dagen wordt de schoenmaker v. A. alhier vermist. Na des morgens nog op de fabriek ge weest te zijn, is hij des middags daar niet weergekeerd. Thuis gekomen zeide hij dat 't toch niets meer kon worden, daar hij schoenen bedorven had, hoewel daarvan niets bestond. Hij was een oppassend en werkzaam man, hoewel hij den laatsten tijd wel wat zonderling deed. Naar verschillende zijden wordt naar hem gezocht. Ongeval. Het jongetje dat 11. Woensdag onder de tram geraakte, is het beentje tol onder de knie afgezet. Zijn toestand is overigens goed. Papier fabricatie. Eenige papierfabrikanten hebben groote mastbosschen, gelegen onder de ge meenten Loou-op-Zand, Baardwijk, Dru- nen, en Waalwijk, aangekocht. Zulks wijl door de oorlogstoestand, de invoer van gondstoften, noodig voor de paplerfa- bricatie, bijna geheel stil staat. BESOIJEN. A.s. Zondag 19 December zal onze voetbalvereenlging R. W. B. een competitiewedstrijd spelen tegen Victoria uit Tilburg op het terrein alhier. Aanvang 2 uur. De weg tusschen Besoijen en Dron- gelen is weer zoover vrijgekomen van het water, dat het gewone verkeer met het »Land van Altena* weer kan plaats hebben. SPRANG. A.s. Zondag des morgens om 9'/a en 's avonds om 5'/a uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Pel van Eesterum. (Friesland.) A. s. Zaterdagavond om 8 uur hoopt de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond »Patrimonium,< baar 7de Jaarvergaderiag te herdenken. Agenda 1 Jaarverslag Secretaris. 2 Jaarverslag Penningmeester. 3 Bestuursverkiezing aftredend W. M. Dalmijer, J. C. van Heijst. Bij herstemming voor een Notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer A. Smits met 62 stemmen. WASPIK. Van een der militaire fouragewagens is een partijtje vleesch gestolen. De daders zijn reeds ontdekt en hebben ook bekend, 't Zal wel een duur stukje vleesch worden. Een bakker alhier moet voor het knoeien met broodkaarten eene boete betalen van ruim f 80.Zoolang deze boete niet betaald is, wordt hem geen regeeringsmeel meer verstrekt. RA AM8DONK8VEER. Een zeer groot verlies heeft onze gemeente getroffen, door bet plotseling afsterven van onsen geachten geneesheer Dr. A. Quirijns. Op den jeugdigen leeftijd van ruim 40 jaar is hij uit zijn drukke praktijk gerukt, betreurd door zijne familie, zijne vele vrienden en vele patiëoten. Dr. Qairyns wis om syn capaciteiten als mediene, om zijne hoedanigheden ala mensch zeer gezien. Ala geneeaheer wijdde hy al zijne vele gareu met de grootate zorg en liefderijkheid aan zijn vele zieken, die hem dan ook zeer hoogachtten. Was hij dezen zomer lijdende geweest, bij zelf en iedereen meende dat de volslagen rust, die hij met de hulp v.n een assistent genomen had, hem geheel hersteld had. Een plotselinge hevige aanval maakte in een paar dagen een einde aan zijn jeugdig doch zeer verdienstelijk leven. De nagedachtenis aan Dr. Quirijns zal hier en in de omgeving in dankbare herinne ring blijven voortbestaan en zyu plaatt zal moeielijk onder ons syn aan te vollen. DRUNEN. Op 11. Woensdag gaven de Militairen van Drunen in de zaal der Jongens-Congregatie, thans omgescha pen tot militair Tehuis eene uitvoering. Een élite rij van genoodigden had zich voor de tribune geschaard en circa 500 militairen en burgers sloten zich bij hen aan in afwachting van wat de avond aan Gymnatiek, Acrobatiek, Voordracht, Muziek en Zang zou te genieten geven. Na een kort welkomswoord, werd door iemand die 't weten kan, hulde gebracht aan het fiinke gedrag der Drunensche inkwartiering, waarna de atwikkeling van het keurige en uitgebreide program In zette met oefening aan het rek door leden van de Gymnastiek-verennlging S. H. J. en militairen, zoo van Drunen als elders. De algemeene bijval getuigde van het mooie spel. Onder de voordrachten noemen wij als keurig geslaagd >Het speelpopje >De Weddingschap,* >Lijden en sterven* door den militair van Wilgerden. >Johan van der Steur,* >Een vuurwerk op Scheveningen,* door den militair Schoegje, terwijl het trio >Heroës de Hercules modernes* door hun verbazende parterre en kracht-ringturntoeren de bewondeiing van allen gaande maakten. Ter opheldering diene dat de militair J. v. d. Wlelle de plaats van een lid uit dit pikante trio, wegens diens on voorziene afwezigheid met grootste suc ces heeft vervuld. Signor Bernardo Kaevelli als >Slaa- genmensch* en de militair Engelengeer als parterre-acteur oogstten niet minder een algemeen applaus, terwijl de opper wachtmeester Dekker en de organist Both respectievelijk als zanger en ac- compagnateur aan de beste verwachtin gen beantwoorden. De militair van Boon toonde zich niet alleen een geschoold zanger-humorist maar wekte ook door zijn pianospel den besten indruk. Laten wij nog vermelden dat de., oefeningen aan de brug en de prachtige a la gioruo belichte standen keurig werden uitge voerd, dan mogen wij het warme woord van den Heer Kapitein op het werk van allen als volkomen toegepast houden. Aan het orkest ten slotte een compliment en een dankwoord voor zijn toewijding en degelijke muziek. Dinsdagavond is alhier de cursus geopend in de Electro-technlek. Een 30 tal personen uit Drunen en omlig gende plaatsen nemen er aan deel. Als leeraar treedt op de Heer Derkx uit 's Bosch. Vrijdagmiddag bedelde een drietal vreemde kinderen de huizen af. Ook bakker B. kreeg bezoek van een en wel van een jongen van omtrent 10 jaar. Met weemoedige tronie vroeg hij om een boterham die de vrouw hem dadelijk in de woonkamer ging halen. Van deze gelegenheid heeft de guit gebruik ge bruik gemaakt om uit het laadje van de winkelkast een goed gevulde beurs te nemen. De politie hiervan ingelicht ging op veikennlng uit en heeft den kleinen dader gesnapt die reeds op weg was naar Heusden, waar, naar mén zegt, hi) thuis behoorde in een woonwagen. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Dussen op Vrij dag 17 December 1915 des voormiddags te 10 uur. Te behandelen: 1. Ontslagaanvrage onderwijzer aan school wijk C. 2. Idem onderwijzeres school wijk A. 3. Benoeming onderwijzer aan school wijk C. 4. Benoeming lid Burg. Armbestuur. 5. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. 6. Ingekomen stukken. Het was door den hoogen waterstand onmogelijk hiervan verslag te geven. RED. Kaatsheuvel, 18 Dec. 1915. Benoemd De heer J. J. M. Rubert, ambtenaar ter Secretarie alhier is als zoodanig be noemd op de Secretarie te Eindhoven. We wenschen^dhr. R. met z'n promotie van harte geluk. Tooneeluitvoeringen. Drie avonden achtereen zijn door de militairen alhier in de zaal van >Eupho- nla* tooneeluitvoeringen gegeven, die weer alle succes gehad hebben. Op bet gebied van tooneeluitvoeringen zijn we de laatste jaren niet verwend, 't Gevolg is dat het tooneel-materlaal óf geheel afwezig is of in min of meer desolaten toestand verkeert. Zooveel te meer genoegen doet het echter te zien, dat met het weinige dat aaowezlg is, nog zooveel bereikt wordt, 't Ziet er bij elke uitvoering keurig netjes uit. Het is te zien, dat alles gedaan is om ft geheel 'n huiselijk gezellig voorkomen te geven. Over de uitvoeringen zelf willen we kort zijn. We kunnen het ln een woord "£gen, er werd goed gespeeld, 'tlsde lui te zien, dat ze meer op bet tooneel gestaan hebben. De beide nummers >Tooneelstudiën« van Justus v. Maurlk en «rEen redder in den nood* van D. Junior vieiea erg in aen smaak, 't Zou de andere spelers kleineeren, zoo we één hunner meer bijzonder om z'n spel prezen. Allen verdienden het dankbaar applaus toen het gordijn viel ten volle. De Regie was bij den heer C. P. Zwart ln goede handen. LOON-OP-ZAND. De coöperatieve bakkerij wacht nog op de goedkeuring der bouwcommissie en begint dan direct met het plaatsen van een oven en wat er meer vereischt wordt. Tot Chef-bakker is benoemd de heer Jos Storimans, nr. bakker, alhier. Zondagavond ontstond er in 't café Berens in de Fanantie twist met een militair. Door spoedige hulp der politie, was dit weldra gesust. Een zevental burgers zouden den militair echter thuis brengen en daarom werd hij door de politie weggebracht naar Capelle. Toen ging de ambitie der achtervolgers over. Tegen drie van hen is proces-verbaal opgemaakt. HEUS DEN, 18 Dec. 1915. Militie. De navolgende jongelingen der Hch* ting 1916 werden j. 1. Donderdag te 's Bosch Ingelijfd bij het 17e Reg. Inf. W. Baaijens, H. v. Beersum. Jan van Diessen en A. Hansen. en de onaangenaamheid, welke harde, slechte schoenen veroorzaken, kunt U zich besparen door de schoenen zacht "v en lenig te maken met de schoencrême zwart geel bruin Waterstand. Zelden stond het water zoo hoog als gisteren de peilschaal in de Maas voor de stad teekende 3.10 M.A. P., ter wijl nog eenige was wordt verwacht. Tot zelfs de verhoogde losplaats der tram booten stond reeds gedeeltelijk blank. Welkome gaven. j.l. Dinsdag hield de jongedoebters- vereenlging >Dient den Heere*4 presi dente Mej. G. Gezelle Meerbung haar jaarlijksche ultdeeling van gemaakte klee- dingstukken, waarbij zij aan 26 huisge zinnen in totaal uitreikte 131 stuks, bestaande uit onder- en bovengoed, alsmede uit eenige slaap benooodigdhe- den. Wederom een schip gestrand. Thans is wederom een stoomschip vastgevaren, ditmaal ter hoogte van het teilandje*. Met behulp van een lichter en een stoomboot wist men het na eenlgen tijd wederom vlot te krijgen. De hooge waterstand was wederom oor zaak van het ongeval. De tijd nadert dat men allerwege hoes tende en proestende mensibtH ontmoet. Ik ben verkouden zoo hooren In een ge. neeskundig werk lazen wij eens een hoofd- stuk f Verkoudheid41, waarin een schryver aanving met te zeggen verkoudheid is een ongesteldheid die zeer dikwijls met den dood eindigt, zeer zeker heeft menigeen de bit tere gevolgen van een zoogenaamde ver koudheid moeten ondervinden. Kouvatten kan in het begjn zoo onschuldig lijken, de oogen syn 's avonds wat waterig of tranig, men voelt wat prikkeling ia de keel, men hoest wat en is wat gloeierig en voelt zich over het geheel erg onaangenaam. Het duurt soms zeer lang eer er eenige verbe tering komt en in het gunstigste ge/al ne men al die onaangenaamheden langzamer hand in hevigheid ai en wordt men weer beter om zeer dikwijls weder spoedig daarop opnieuw verkouden te worden. De verschillende ernstige ongesteldheden die uit verkoudheid kunnen voortkomen zyn zeer groothoogst ernstig wordt het sis de slijmvliexen gaan ontsteken en bronchitis, longontsteking of pleuris kunnen het ge volg sijo. De arts heeft d«n veel beleid en omzichtigheid in acht te nemen om de zieke op de jnjste wijze te beh&udelen. Gezien dus het gevaar, waaraan mun zich blootstelt door een verkoudheid te ver- waarloozeD, is het voor ieder zaak gewone gevallen van verkoudheid onmiddellijk te bea'rydeo Eeu krachtig middel hiertoe is de bekende Abdijsiroop, die de verkoudheid dikwijls selfs in éé'i nacht geneest, waar- Hoor het liebanm een betere weerstand krijgt en men voor het vervolg niet zoo dadelijk vatbaar is. De Abdijsiroop )o«t de vastsrtende slijm op au doet deze pijnloos loakomen, «Aar mede ttgelyk de ziektekiemen worden ?-r- wijderd. De boest bedaart dan, de borstbe- nauwdheid vermindert of verdwijnt, waardoor de nachtrust weder ongestoord zal kunnen zijn. De Abdijsiroop wordt dan ook door vleu geroemd bij As'hma, Bronchitis, In fluenza, heeechheid, keelpijn, slijm- en kink- boeit en mag in géén huishouding ont breken. 8689 De toestand aan de Grieksche grens. KEULEN, 17 December. (Part.) De Bulgaarsche minister-president heeftaai den Sofiotlschen correspondent der Köl- nische Zeltung verklaard, dat de afpaling van een onzijdigen gordel tusschen de Bulgaarsche en de Grieksche troepen goede vorderingen maakt. Ontmoetingen tusschen wederzijdsche troepenafdeelin- gen hebben een vriendschappelijken loop. Liet men Grieken en Bulgaren met rusti dan ware een toestand van eerlijken vrede op den Balkan aanstonds gewaar borgd. Verzamelingen van entente-troepen zullen ln den onzijdlgen gordel niet wor den geduld. Waarschijnlijk zouden de Grieken tegen dergelijke verzamelingen niet optreden, doch hun eigen troepen terugtrekken. In geval Bulgarije deelneemt aan den strijd tegen entente troepen op Grieksch grondgebied, zoo zal dit geschieden onder de verplichting, dat Salonikl niet doof de Bulgaren wordt bezet eo de Bulgaar sche troepen terstond na de vervulling van hun taak achter de Bulgaarsche grens terugkeeren, waarvoor Radoslawof borg blijfr. Aan Griekenland moet niettemin een ingrijpen van Bulgarije ongewenscht voorkomen. Een overeenkomst hieromtrent tus schen Griekenland en Bulgarije bestaat ■let. LONDEN, 17 December. Uit Rome aan de Daily Telegraph, van Donderdag avond half-zeven: De troepenmacht der bondgenootea in den sector van Salonlki zal weldra meer dan 200.000 man sterk zijn. Aan manschappen en artillerie is deze macht veel talrijker en sterker dan de strijd krachten van den vijand. Gisteren wist men nog niet, wat er was geworden van de Oostenrijksch - Duitsche legers. Thans verneemt men, dat hun opmarsch naar het Zuiden nog altijd voortduurt, vermoedelijk tengevolge van terreinmoeilijkheden en bezwaren bij de bevoorrading. De laatste berichten doen veronderstellen, dat ongeveer 200,000 Oostenrijkers en Duitschers de Grieksche grens naderen, teneinde de bondgenooten aan te vallen. Men bevestigt, dat de Bulgaren voor zich zei ven den oorlog als geëindigd beschouwen en nergens 't offensief zullen hervatten, tenzij zij worden aangevallen. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. WEENEN, 17 December. (Wolff.) Offi cieel bericht uit het hoofdkwartier: Op het front in de kuststreek hebben de Italianen hun groote aanvallen, die na een betrekkelijk korte tusschenpoos den Hen Nov. begonnen, tot het eind van die maand voortduurden en en nog ln de eerste week van Dec. op enkele plaatsen hardnekkig worden voortge zet, sedert dien niet hervat. De ge vechten ln dat tijdperk kunnen derhalve als de vierde slag aan de Izonzo worden gekenschetst. Meer nog dan in vroe gere slagen was de inspanning van den vijand ditmaal gericht op de verovering van Görz. Zoo werden tenslotte alleen tegen het bruggehoofd van Görz, zeven Italiaan- sche divisies infanterie in het vuur ge bracht. De bestormingen der sterke strijdkrachten zijn echter evenzeer mislukt als alle aanvallen tegen de aangrenzen de sectoren, v Onze standvastige troepen hebben het bruggehoofd van Görz, de hoogvlakten van Doberdo, kortom alle stellingen vast in hun bezit gehouden. Door de vernieling der stad Görz is de bevolking zwaar getroffen, doch op den militairen toestand heeft deze onmacht uiting geen invloed gehad.. Bijen vierden veldslag in de kuststreek heeft het Italiaansche leger volgens betrouwbare schattingen 70,000 man aan dooden en gewonden vetloren. Gisteren is aan de Isonzo een aanvais- poging tegen de Noordelijke helling van den Monte San Michele en op het Ti- roolsche front een aanval van bataljons Alpini op Col di Lane afgeslagen. De Burgemeester vso Waalwijk maakt be kend dat door den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel ia bepaald, dat door da groothandelaars, grossiers of olieslagers détailliatan aan de winkeliers de raapolie aal geleverd moeten worden tenen een prijs van ten hoogste 59.25 per 100 K.G. De maximaal -verkoopprijs door de win keliers aan verbruikers ia vastgesteld op 65 et. per liter. Waalwijk, den 18 December 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. oa Susmont di Bas Shdmcb. In ons verslag van den raad der ge meente Oudheusden, staat dat da heer Klyn eerst de benoeming van een weihouder ge- wensebt heeft en dat er volgens de wet eerst een tydelijk secretaris moet worden benoemd voor de vergadering. Het ia niet juiat, en moet luiden als volgl De Voorzitter wilde eerst een tydeiyk secretaris beuoemen en daarop antwoordda Erdal OO

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6