30 CENT BERICHT. Provinciaal Nieuws. iHgUWS ÏÏIT EgïïSDIK- Plaatst Uw Nieuwjaars- wensch in dit Blad. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL: zakken In de laatste weken weder rechtelijk aan de Nederlandsche mail onttrokken, ongeveer twee duizend bedraagt. Van de postzendingeD, die van boord van de Frisia gehaald werden, is slechts een gedeelte naderhand teruggegeven een ander gedeelte werd achtergehou den. Indienstslelling van den Landstorm, jaarklasse 1912. De landstormplichtigen der jaarklasse 1912, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met J., zullen worden in dienst gesteld in de provincie Drenthe op Donderdag 3 Februari 1916 en in alle overige provinciën op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Februari 1916. Belasting op oorlogswinst. In zijn te Amsterdam gehouden Kerst- lede heeft de heer Schaper medegedeeld dat van de commissie inzake de oor logswinst belasting, (waarvan hij lid is) binnenkort een wetsontwerp te ver wachten is. De xit-redakteur. In voorloopige hechtenis is de heer J. C. Schroder, de Hoofdredakteur van De Telegraafgezet lo. omdat hij anders zou kunnen vluchten, 2o. het misdrijf herhalen. De heer Schroder heeft beloofd niet te zullen vluchten. En verder is aan de rechtbank geble ken, dat hij het misdrijf niet zou kunnen herhalen, daar hij niet meer verantwoor delijk is voor den inhoud der Telegraaf. Verantwoordelijk is de uitgever, den heer Holdert. Naar aanleiding hiervan schrijft de N. R. Crt. Zeventien dagen lang, terwijl de niet- verantwoordelijke hoofdredakteur in hechteais was, heeft de heer Holdert de groote tiom voor hem geroerd. Het geëerde publiek tot bijval en protest genood, liet zich niet onbetuigd profes soren, doctoren, kunstenaars en geleerden handwerkslieden en winkeliers, boeren, burgers en buitenlui hebben in proza en poëzie den gevangen hoofdredakteur bezongen, om alle goede eigenschappen waarover een verantwoordelijk hoofdre dacteur maar kan beschikken. Dank zij den steun van Reuter en Havas, werden zelfs de buitenlandsche pers en de pers- vereenigingen ten gunste van den hóófd- redacteur gemobiliseerd. Aan den hoofd redacteur van De Telegraaf moest onmiddellijk het vrije woord worden hergeven l En nu maakt daar de recht bank ineens uit, dat die machtige phalanx van geleerde en minder geleerde bewon deraars, door den heer Holdert uit alle hoeken en gaten te voorschijn geroepen, op groteske manier bij den neus is ge nomen. In het indrukwekkende stuk, dat de heer Holdert ten tooneele gebracht heeft, werd de hoofdrol vervuld door een figurant. De heer Schroder diende eenvoudig als zlt-redakteur vervolgt de N. R. Cft. Het vrije woord, de vrije meenings- uiting is voor de redaktie van De Tele' graat naar bulten een mom, en naar binnen en leugen geweest. Het vrije woord is door den heer Holdeit, grootaandeelhouder van De Telegraaf de facto vermoord, toen daar de hoofdredacteur eerst onder de cura- teele van een «verantwoordelijk adviseur* werd gesteld en vervolgens de deur uitgezet en alleen nog goed genoeg bleek om, terwijl hij In dienst van het blad van den heer Holdert van dienzelfden heer Holdert, die den hoofdredacteur de grootste zedelijke krenking had aan gedaan, welke ooit een hoofdredakteur kan worden toegebracht in de gevangenis zat, het middelpunt te zijn van de reclame die voor De Telegraaf noodig geacht werd. De reclame is prachtig gelukt. Maar och arme, al die honderden, die zich gewillig in de beweging hebben gewor pen, wat denken die, nu aan den dag is gekomen, dat zij gemanifesteerd hebben voor een hoofdredakteur met een slot op den mond, dat daardoor de impres- sarlo van de vertoooing opgezet was Is het hun inderdaad ernst ge weest, dan eische.1 ze nu, met honder den kaartjes aan hun lijfblad, niet anders dan „Holdert eruit Geschiedt dit niet, dan is wél de heer Schiöder tot aller bevrediging uit de hechtenis ontslagen maar het vrije woord blijft hij kwijt. Hij -zal zijn glorie onder de reeks slachtoffers van De Telegraaf moeten uitleven. Hetgeen minder verheven is, dan hem, toen hij nog zit-redakteur was, toegewcnscht werd. Evenals vorige jaren stellen wij in het nummer, dat op 1 Januari 1916 zal ver schijnen, voor belanghebbenden de ge legenheid open tegen den prijs van hun NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden en begunstigers aan te bieden. Waalwijk, 29 December 1915. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Broodkaarten. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat de broodkaarten voor de maand December ter Secretarie moeten zijn ingeleverd uiterlijk 4 Januari 1916 vóór des middags ten 12 uur- Voor de kaarten die alsdan niet zijn in gekomen, kan voor de maand Januari geen nieuwe worden verstrekt. De aan dacht wordt er op gevestigd dat het wenschelijk is dat de schriftelijke kennis geving, houdende aanwijzing van een anderen leverancier goed worden beves tigd aan de in te leveren kaart. Wanneer die kennisgeving los wordt toegevoegd, bestaat er gevaar dat zij ofwel verloren gaat, ofwel terecht komt bij een kaart waarvoor zij niet bestemd is, waardoor verwarring wordt veroorzaakt. Waalwijk, den 29 December 1915. De Burgemeester, Th. de Surmont de Bas Smeele. Gemeenteraad. Openbare Vergadering van den Gemeen teraad op Donderdag 80 December a.s. des namiddags 63/4 nar. Aan de orde 3. Vaststelling der Gemeenterefceniug over 1914. 2. Vaststelling der rekeningen over 1914 voor het R. K. Gasthuis, voor het Burger lijk Armbestuur en voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken en der begrootiug voor 1916 van het Burgerlijk Armbestuur. 3. Vaststelling der Geineenie Begrooting voor 1916. 4. Wijziging der Verordening, regelende de salarissen enz. voor de onderwijzers aan de Openbare School. 5. Benoeming voor een onderwijzer bij het berhalingsouderwijs in de plaats van den heer J. Spijkerman. 6. Vaststelling van B. W, betref fende het onderzoek naar de werking der waterleiding bij braud. 7. Verslag van de Coinu>Lsie voor de Gasfabriek inzake de stoornis in 't bedrijf der gasfabriek, voorgevallen op 29 Novem ber 1915. 8. Outwerp-beslui»eu tot wijziging der begrootiug voor 1915. 9. Verkiezing van een lid in de Plaal- selijke Sch jolcoinmissip, wegens periodieke aftreding van J. HoubeD. 10. Ve. kiezing van een Commissie voor de Gasfabriek. 11. Verkiezing van een lid in het R. K. Gasthuisbesluar en in het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding. Benoeming. De heer J. P. Koning*, thans kantoor bediende op het Postkantoor te Waalwijk, is benoemd tot hulp-telegraphist ie Amster dam. Nieuwe Schoenfabriek. Naar wij vernemen zullen d« beide be- keude fima's in fijn heerenwerk Chr. de Kort en A. de Kort alhier, voor gezamen lijke rekening eene machinale schoenfabriek stichter. Een terreiu voor dit dopl is aan gekocht op een stuk weiland, liggende ach ter de S'ationsiraar, Westzijde. Wij wenscheu de ondernemers het beste succe.- Nederlandsche hulp aan krijgsgevangenen van alle oorlogvoerende Staten. Van wege het Comité voor Nederland sche hulp aan de krijgsgevangenen vau alle oorlogvoerende Staten zal door het heele land een sneeuwbal worden georganiseerd om zooveel mogelijk goederen in natura aan te koopen, teneinde internationale hulp tan alle krijgsgevangenen te verstrekken. Alhier is een plaatselijke afdeeling op- gerich t waarvan Voorzitster Mevrouw Gragt- mans en Secretaresse mejuffrouw Maria Rob ben*. Verschillende dam9s hebben welwillend op zich genomen den sneeuwbal regelma- m&tjg te doen rollen. Het plaatselijk Comité hoopt en vertrouwt dat Waalwijk niet «lech's van zijn sym pathie blijk zal geven, maar ook daadwerke lijk stenu zal verschaffen. Een Bolleboos. Men schrijft uit Waalwijk aan de >Msb.« Bij het op 1 en 2 December te Tilburg gehouden examen voor boekhouden (Mercurlus) slaagde o.m. ook de heer Eug. H. M. de Greeff van hier. Ge noemde heer was voor het examen der vereenlging van leeraren in het boek houden, handelsrekenen en handelsrecht reeds in November jl. geslaagd. De geslaagde is even 16 jaar oud en genoot zijn opleiding op het pensionaat St. Louis te Amersfoort. De huidenquestie. Zooals wij reeds gemeld hebben, hebben de belde Huidenclubs te Amster dam en te Rotterdam aan den Ned. Bond van Lederfabrikanten 100,000 huiden verkocht tegen een gemiddelden prijs van 44 cent per pond. Het Hbld. verneemt nader, dat het totstandkomen van deze transactie slechts mogelijk is geweest, doordat de N.O.T. hare bemiddeling heeft verleend. De lederfabrlkanten n.l. wilden in geen ge val meer betalen dan een gemiddelden prijs van 43 cent. Dit was de uiterste concessie, waartoe zij bereid waren. De huidenclubs weigerden echter nadat zij hun oorspronkelijke eischen aanzien lijk hadden verminderd met beslist heid voor minder dan 44 cent te ver- koopen. Ook nadat minister Posthuma zelf tusschenbeide was gekomen, bleven partijen op dit standpunt staan. Toen aldus met veel moeite voorbereide onderhandelingen dreigden te mislukken, kwam de N. O. T. tusschenbeide en besloot het verschil van f 60,00 tusscben verkoopers en koopers 1 ctnt per pond op 100,000 hulden van ongeveer 60 pond bij te leggen. Het blad meldt verder nog, dat in de bedoeling ligt, deze f 60,000 te doen betalen door Importeurs van Ameri- kaansch leer,' zoodra de import weder zal worden toegelaten. Een huidenberlcht over de vorige week zegt dat de onzekere toestand van 't oogenblik moet lelden tot sfopzetten van den huideohandel. Connossementén van huiden en looistof fen worden niet door de N. O. T. afge- teekend, ondanks de verzekering dat na het totstand komen der transactie der 100.000 club-hulden de exotische hui den en looistoften waarvoor contracten en consenten gegeven zijn, worden af geleverd. Iedere boot wordt met terug zending bedreigd, zonder dat er redenen voor worden opgegeven. Het ware te wenschen dat eindelijk eens open kaart met de importeurs werd gespeeld, om groote schade te voorkomen. Hoewel de looierij de regeering op de meest conlante wijze heeft geholpen en daarvoor een groot ofter bracht, worden hare belangen 't hardst getrofien. Maar zij zal het recht hebben van de regeering volkomen zekerheid voor den invoer van exotische huiden te verlangen. Aanshating telefoon. De directeur van het Poat- en Telegraaf kantoor te Waalwijk deelt mede, dat het kantoor van de Haozebaok te Waalwijk onder no. 56 aangesloten is aan het rijke- telefoonne*. Electriciteitsvoorür.ing' in Noord'Bfabant. Het Stsbl. no. 507 bevat een Kon. besluit van den 15den dezer, tot ver nietiging, wegens strijd met het algemeen belang, van a. het besluit van den raad der gemeente 's-Hertogenboscb, dd. 11 December 1914,strekkende tot aankoop van eenlge machines met toebehooren voor een gemeentelijk electricltelts-pro- visorium b. Het besluit vaa Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, dd. 14 Ja nuari 1915, inzake het doen wegnemen van electrische geleidingen over open bare straten der gemeente 's-Hertogen- bosch d. het besluit van B. en W. der gemeente Breda, dd. 22 Februari 1915, strekkende tot aankoop van een gas motor met dynamo en diverse toestel- ltn voor electrische Installatie aan de gasfabriek aldaar. Dit Kon. besluit berust op de over wegingen dat bovengenoemde besluiten ten nauwste samenhangen met den aanleg, exploitatie of uitbreiding van gemeen telijke bedrijven tot productie en levering van electilschen stroom dat de aanleg, exploitatie of uitbrei ding van dergelijke bedrijven, ingevolge de bij Kod. besluit van 15 November 1915, do. 25, goedgekeurde wijziging van de Electriciteitsverordeoing Noord- Brabant 1911, slechts mag geschieden, nadat bij Kon. besluit is verklaard, dat zoodanige aanleg, exploitatie of uitbrei ding niet in strijd is met bet algemeen belang dat zoodanige verklaring niet Is afge legd en bij gebreke daarvan in strijd zou zijn met het algemeen belang, besluiten te handhaven, die in een of anderen zin op een Kon. besluit te nemen beslissing zouden kunnen voor- uitloopen. DRUNEN. Op 1 Januari a.s. zal de heer C. van Delft, meer dan 40 jaren Hoofd der Openbare School te Wolfahoek, deae betrekking verlaten. Al dien tijd heeft de heer van Delft zich op bijzondere en verdienstelijke wijze gewijd aan het onderwijzen, vormen en opleiden der jeugd. Steeds mocht hij het genoegen smaken zijn pogingen met den besten uitslag be kroond te zien. Dientengevolge heeft hij zich allen tot vriend gemaakt, zoodat de innige dank van Wolfboeks ingezetenen, voor wien hg ten allen tijde een «teun en raadgever was, hem bij sjjn heengaan aal vergezelleB. Moge hij nog vele jaren in het midden der zynen de welverdiende rast genieten, die hem van harte zij toegewenveht. Heden ontvingen wij het bericht dat de WelEerw. Heer H. J. J. Hnijbers onze verdienstelijke en hooggeachte kapelaan, door Z. D. H, den Bisschop werd benoemd tot pastoor te Waspik. Ofschoon wij ZEw. deze promotie van harte gonnen, zien allen hem noode vertrekken, wijl wij in de jaren van zyn verblijf alhier bem leerden kennen als een verdienstelijk priester die aller hoog achting en dankbaarheid in de ruimste mate verdiende. Voor al het goede in Dmnen verricht, brengen wij ZEw. gaarne onzen besten dank. Wij feliciteeren de parochianen van Was pik met hnnnen nieuwen Herder en twij felen geenszins of onder zijn liefdevol en zachtmoedig bes'nor zal bet voortdurend allen wel gaan. Gemeenteraadsvergadering. BESOIJEN, 24 December. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Don derdag 23 December. r Afwezig de heeren J. P. Groenen en J. P. v. d. Heijden. Voorzitter de Burgemeester. De notulen worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Bij de kasopname blijkt, dat de ont vangsten zijn f 9714,30 de uitgaven f 7567,09'/2, zoodat er in de kas aanwezig is f 2147,29'/2. Ingekomen stokken 1. Een schrijven van Gedeputeerde Sta- tan, mededeelende, dat over 1915 voor deze gemeente eene buitengewone Rijkssubsidie is toegekeod van f 600ter bestrijding der kosten van het lager onderwijs. 2. Goedkeuring van bet suppletoir ko hier vau den Hoofdelijken Omslag 1915. 8. Voorhands wordt besloten nog niet toe te treden tot de Vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten in Ne derland. 4. Goedgekeurd de wijziging der gr- meentebegrooting over het jaar 1915, nood zakelijk door de verhooging der verpleeg- kosteu van arme krankzinnigen in het ge sticht „Voorburg** te Vught. 5. Een door Gedeputeerde Staten ge maakte aanmerking op de begiooting dienst 1916, werd door den voorzitter toegelicht. Z\j kan «onder wijziging weer ter goed keuring worden aangeboden. Daarna ging de raad over in geheim- komité voor de behandeling van reklames hoofdelijken omslag. BESOIJEN. Gisteren gaf de Christelijke Gemengde Zangvereeniging Hallelujah*, eene uitvoering in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier. Het kerkgebouw was propvol, hetgeen zeker wel een teeken was van de hooge verwachting, die men van bovengenoemde zangvereeniging onder leiding van hon bekwamen directeur, de heer L. A. Koole 1 uit Waalwijk, heeft. Weina, „Hallelojah" heeft aan die ver wachting ten volle voldaan. Alle nummers zijn kenrig uitgevoerd. En wat de solo's betreft, zij weiden zoo prachtig gezongen, dat er feitelijk niets aan mankeerde. Vooral de dsmes A. A. de Vries en ET. Leemhuis hebben prachtig gezongen. Ook de heer L. Both accompagneerde weer als gewoonlijk uitmuntend. Het is een goedgeslaagde uitvoering en een succesvolle avond geweest, en we hopen genoemde zargrereeniging nog dikwijls te kuDDen hooren. Drongelen. Algemeene Vergadering van de Afdeeling „Land van 1 leusden en Al- tena" der Ned. Pomologische Vereeniging, op Vrijdag 7 Januari 1916, des nam. om 2 nur, ten buize van D. Smits te Meeuwen, Te behandelen onderwerpen: 1. Rekening 1915. 2. Opgave benoodigde bestrijdingsmid delen. 3. Verkiezing van een Brslnnrslid we gens periodieke aftreding van den heer D. van Campeo, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. SPRANG. Zondagavond ontstond er in de Besoijenscbe Steeg twist tusschen een militair en eenige burgers. De twist liep zoo hoog dat het op een vechtpartij uitliep waardoor de militair verscheidene steken in hoofd en schou ders bekwam. Zijn toestand is ernstig. Bij de Geref. Kerk alhier is tot ouderling herkozen W. v. Drongelen en gekozen in de vacature Kruif, J. Both en tot diakenen herkozen L. Verhoeven en W. Genuït en gekozen in de vacature Blok, A. van der Hoeven. RAAMSDONKSVEER. Heden Woensdag zal in de oude openbare school de stlchtingsvergaderiog plaats hebben der Wonlngbouwvereeniglng »Raamsdonksveer.« Bij een vechtpartij te Oosterhont kreeg J. d. B. van hier zulke ernstiee vetwondingen aan zijn pols, dat de hulp van een geneesheer moest worden inge roepen. HEUSDEN, 28 Dec. 1915. Oud'gediende gehuldigd. Vrijdag 24 Dec. had hier een niet alledaagsche gebeurtenis plaats. De Heer C. Lookman wachtmeester bij het le, Reg. Veldartillerie, thuis behoorend te Utrecht, herdacht den dag waarop hij voor 36 jaren bij een der regimenten huzaren dienst nam, om later bij de artillerie over te gaan. Overeenkomstig de voorschriften zou hem de gouden medaille voor trouwen en eerlijken dieDst ingesteld door wijlen Z. M. Willem II. voor het front der troepen worden uit gereikt. Het slechte weer Het zulks niet toe, waarom de plechtigheid in het Bu reau geschiedde van de lof. Mun.-treln waar behalve de familie van den jubilaris en genoodigden tal van militaire auto riteiten en collega's aanwezig waren. Rond 11 uur arriveerde ook Z.Exc. Generaal Weber met adjudant. Nadat Luitenant Sprenger v. Eyck het ministerieel besluit had voorgelezen, hechtte de WelEd. G;str. Heer kapitein van der Koog, commandant van de munitie-trein het gouden-eeremetaal den oud-gediende op de borst, daarbij iu een gloedvolle improvisatie herdenkend, hoe Lookman zich steeds onderscheidde en hem een extra pluimpje gevend voor zijn verdienste op het gebied van paar- den-dressuur en de verpleging van zieke paardeD, doch niet minder voor zijn nauwgezette plichtsvervulling in andere takken van dienst. Tevens feliciteerde hij de aanwezige familieleden en stelde hij L., tot voorbeeld voor de collega's. Hierna werd het woord gevoerd door Z.Exc. Generaal Weber, wien het een behoefte was persoonlijk, ook namens enkele andere autoriteiten, die verhin derd waren een gelukwensch te komen uitbrengen. Ook de commandant van de hier gelegerde afdeeling militairen Lui tenant Gunning betuigde zijn tevreden heid over de prestaties van den kranigen wachtmeester en bood hem namens het officiers-corps een geschenk aan in cou vert, terwijl de talrijk aanwezige officieren w. o. de commandant van de pontonniers Luitenant de Koft, Dr. Bruijn, paardenarts v. d. Werft etc. met een flinken hand druk het gesprokene bezegelden. Voorts gaven tal van cadeau's van de onderof- cleren en minderen, blijk van aller sym pathie. Het muziekkorps van het 9e Reg. Inf. daartoe overgekomen uit Waal wijk luisterde deze plechtige bijeenkomst gezellig op. Kerstboom feest. Als naar gewoonte werden de kinderen aan de Zondagsscholen der Ned. Herv. en Geref. Gemeenten overvloedig ont haald op versnaperingen, terwijl hun fraaie geschenken ten deel vielen. Recht gezellig ging het op belde feesten toe. Wisten de kinderen der eerste door schoone zangnummers er de rechte stemming in te brengen, ook was zulks het geval in de Zondagsschool der Ger. Kerk, doch deze gaven bovendien enkele keurige voordrachten te hooren, die goed werden vertolkt, zoodat zij den hoorders geregeld wisten te boeien. Den leiders van beide komt terecht een hartelijk woord van dank toe. Raadsvergadering. Vergadering van den raad der gemeente HeusdeD, op Donderdag, 30 December, des vóórmiddags ten 11 ure, ten Raad- huize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken 3. Rekening over 1914 en begrootingen voor 1916 Godshuizen. 4. Benoeming Regent Godshulzen, wegens gewone aftreding van den heer van Everdingén. 5. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim (gewone aftre ding der heeren, J. C. van Laarhoven, W. v. Wijnen en J. H. Verhoeven.) 6. Wijziging der gemeente-begrooting 1915. 7. Voorstel van B. W. tot onbe woonbaarverklaring woning J. v. d. Pol bewoond door W. Vos. Kaatsheuvel, 28 Dec- 1915. Proefvelden. We ontvingen van den Secretaris van den landbonwcnrsus hei jaarverslag, waarin de resultaten van de proefvelden vermeld wor- deD. De vereeniging heeft 'n blijvend proefveld ter groette van 50 Areü, verdeeld in 4 perceelen. Het eerste veld bedoeld 'n variëteitspioefveld met aardappelen Pionier en Koh-i-noor. Een vergelijking tusschen beide soorten leert dat voor deze streek de Piouier bepaald toekomst heeft, wat blykt uit de goede opbrengst, goede smiak en 't ziekte vrij blijven der struiken. Gebleken is teven», dat deze aardappel niet bestand is tegen de groote hoeveelheden chloor, welke in kaïoiet voorkomeD. Het veld met erwten wees op 'n te late aBnwendiog der kunstmeststoffen. Datselfde bleek ook op 't roodekool veld.~ Ook hier was te weinig direct opneembaar voedsel voor de jonge planten. Toch herstelde de planten zich goed, zoodat 'n behoorlijke opbrengst verkregen werd. De vroege aard appelen gingen goed en brachten gemiddeld 3,20 gld. pe' "Bud °P- Nadat 't ve'd was vr^jgekomeu werd er nog boerenkool op geplant, die eveneens 'n flinke oogst be looft. Voor bemesting en opbrengst per H. A. geren we 't volgende staatje

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 2