Tweede Blad. DE OORLOG. Provinciaal Nieuws. Reelame. BINNENLAND, Qeraeenteraad, Aambeien. t NUMMER 75. ZONDAG 17 SEPTEBER 1916. 39e JAARGANG. De Echo van het Zuilen. WAALWIJK. 7. Voorstel van de plaatselijke school commissie inzake het verzoek van het onderwijzend personeel van de openbare lagere school om herziening hunner jaarwedden. Ingekomen Is een verzoek van heeren onderwijzers (buiten 't hoofd der school) om hunne salarissen te herzien op de In bijgevoegde memorie ontwikkelde gronden. Ia deze memorie van toelichting wordt gewezen op de veldwinnende overtuiging, dat de verheffing van den onderwijzersstand van weldadigen invloed Is op het onderwijs. De bijzondere tijdsomstandigheden dragen er het hare toe bij de behoefte aan voorziening in den noodtoestand der salarissen nog meer dan ooit te doen gevoelen. De a.s. rijksregeling zal binnen eenige jaren worden ingevoerd, maar kan op 't oogenblik niet helpen, hoewel de gemeente dus slechts voor een paar jaar meerdere kosten zal hebben. Vooral waar onze gemeeate op onderwijsgebied zooveel belangstelling toont, mag ver wacht worden dat vooral 't lager onder wijs, waarop alles moet voortbouwen, de bijzondere aandacht zal blijven be houden. Voorgesteld wordt minim, f650, de eerste vier periodieke verhoogingen van f50 op f75 ea de laatste twee van f75 op f 100 en de vergoeding voor huishuur op f 150. De schoolcommissie geeft hierbij 't volgende advies Reeds meermalen maakte de bezoldi ging van het onderwijzend personeel aan de M. U. L. O. school alhier, i/i verband met de duurte der levensmiddelen een punt van bespreking bij ons uit. Het kan niet ontkend worden dat iedereen die in deze tijden een vast inkomen heeft zich op de een of andere wijze moet bekrimpen. De salarissen zijn gebaseerd op normale prijzen, en de huishouding is daarop ingericht. Uit den aard der zaak kan die bezuiniging niet dan tot een zekere grens worden door gevoerd. Ook is het voor de onderwijzers niet mogelijk hunne inkomsten op de een of andere wijze door bijverdiensten op te voeren, zoodat het inderdaad bezwaarlijk voor hen is om rond te ko men, vooral wanneer ze meer of minder groote gezinnen ten hunnen laste hebben. Dit klemt vooral in deze gemeente waar de industrie op ongekende wijze bloeit, en waar iedereen zoowel fabrikaat als arbeider en neringdoenden hunne ver diensten niet aanzienlijk zagen stijgen, tengevolge waarvan de algemeene le vensstandaard ook in de hoogte ging. Niemand ook niet de onderwijzers kunnen zich daaraan onttrekken, waardoor ze dubbel worden gedrukt. Na ampele bespreking Is bij onze Commissie de overtuiging gerijpt, dat aan de wenschen in het advies der on derwijzers neergelegd althans eenigszins moet worden tegemoetgekomen. Onze Commissie heeft evenwel gemeend, dat niet alleen de adresseerende onderwijzers doch ook het hoofd der M. U. L. O. school in eene eventueele tractements- verhooging moet deelen. Dezelfde argu menten die pleiten voor eene salarisver betering bij de onderwijzers gelden ook voor het hoofd der school. Eene ingrijpende en radicale wijziging als in het adres wordt verzocht, vermeen de onze Commissie evenwel te moeten ontraden, vermits eene algemeene wijzi ging der onderwijzerssalarissen toch eer lang haar beslag zal krijgen. Wij wilden evenwel aan Uw College in overweging geven aan den Raad der gemeente voor te stellen de salarissen bedoeld bij art. 1 punt A en B der verordening allen met f 50 te verhoogen waardoor het minimum sub A werd gebracht op f 1050, en het maximum op f 1450, terwijl het minimum sub B zou worden f625, en het maximum f975. Wat betreft het verzoek om verhooglng der huishuur bedoeld bij art 3 der verordening ook daaraan zag onze Commissie gaarne tegemoet gekomen. Het is een feit dat de huurprijzen hier ter plaatse met circa V4 zijn verhoogd. Eene verhooging met f 25, van het bij art. 3 bedoelde bedrag komt ons mitsdien wenschelijk voor. Wij ontveinzen ons niet dat daardoor de begrooting weer met f 400, zal worden bezwaard, doch onze Commissie vltit rich dat Uw College onze voorstellen in welwillende overweging zal willen nemen. De beantwoording der vraag wanneer de eventueele tractementsverbetering behoort aan te vangen, vermeenen wij aan Uw College te moeten overlaten. Mochten evenwel op de begrooting van 1916 nog voldoende gelden beschikbaar rijn, dan zou onze Commissie in over weging willen geven de verhooging op den J Juli 1916 te doen ingaan. Aangenomen, ingaande 1 Juli '16. Aanbieding der begrooting voor 1917 en der rekening over 191 5 en benoeming van een commissie van onderzoek De begrooting en rekening worden aangeboden en tot commissie van onder, zoek benoemd de heeren Verwiel, van Rtel en van Everdlngen. Voorzitter. Verlangt nog een van de heeren het woord. Klijberg. Ik wilde U eens vragen, hoe 't zit met den weg langs de spoorlijn, indertijd is er hier overgesproken om dezen in overleg met den Binnenpoldcr in orde te maken. Is daaraan gevolg gegeven, ik zie er tot dusver niet veel van. Voorzitter. De gemeente-opzichter heeft er met het polderbestuur overge- sproken en hij heeft een berekening gemaakt om den weg met klinkers te verbeteren. Dat was naar ik meen te duur en ik geloof niet dat de polder daar op ingaat. Ik weet het echter niet officieel. Toen is een begrooting ge maakt om hem begaanbaar te maken. Om hem geheel van gemeentewege in orde te maken, brengt veel te groote kosten mee en daarenboven gaat het niet op, dat wij polderwegen verbeteren. Klijberg. Het kan natuurlijk niet ten laste der gemeente en ik betreur het zeer dat de polder niet meewerkt. We betalen toch ook polderlasten en hebben dan ook eenige reenten dat de wegen ia orde zijn. Ik heb indertijd gewezen op den weg in de eerste Zeine, die is toen gezamenlijk opgeknapt, d it was de goede weg. Ik betreur dat het thans niet op dezelfde manier kan geschieden en hoop dat B. en W. deze zaak tot een goed einde zullen kunnen brengen. Van Schijndel. 't Is hard noodig dat B. en W. nog eens voeling houden met den polder. We mogen wel eens zien naar Besoijen en Baardwijk, hoe netjes het daar in orde is en hier is het ellendig. Voorzitter. De heer van den Broek is lid van 't polderbestuur, die kan ons misschien inlichten Van den Broek, 't Was ons te duur. Klijberg. We moeten toch de zaken bespreken zooals 't hoort en dan moet ik toch krachtig protest uitspreken tegen de woorden van den heer van den Broek die alleen maar zegt zonder meer >'t Is ons te duur4. Iodertijd heeft me een stukje in »De Echo van het Zuiden4 gefrap peerd, waarin beschreven werd, dat wij maar geld moesten opbrengen voor den Binnenpolder en dat die 't geld opsta pelde zonder er iets voor te doen. Als we lasten hebben, mogen we toch wel iets van de lusten hebben. Wethouder Timmermans. Ik moet den heer Klijberg wel opmerkeD, dat hij zich op geheel verkeerd terrein begeeft met z'n protesteeren. Wij hebben hier niets te protesteeren tegen het bestuur van den polder. Als U dat wilt doen moet U naar een vergadering van stem gerechtigde ingelanden gaan. Klijberg. Stemgerechtigde ingelanden zijn alleen die, welke een bepaald grond bezit hebben, de meeste inwoners heb ben dat nietmaar als mede-betalenden hebben wij recht van spreken De aan leiding daartoe is, dat een lid van 't polderbestuur er zich gewoon afmaakt met te zeggen 't Is te duur. En ik meen volkomen recht te hebben daartegen te protesteeren. De gemeente heeft steeds eene zeer conclliante houding aangeno men en daarom mogen wij ook wel eenige tegemoetkoming vragen. Voorzitter. Misschien kan de heer van den Broek iets naders mededeelen. Van den Broek. De opzichter heeft ons de kosten opgegeven en die waren ons veel te hoog. Voorzitter. Hij heeft toch meer dan een plan aangegeven. Van den Broek. Die waren ons alle drie te duur, dc polder wil er niets aan doen. Timmermans- Verschure. Kan die Bin- nenpolderzaak niet opgeheven worden. Ze doet toch niets, niemand heeft er iets aan. Men gaat op die polderwegen toch tot de ooren in d^n modder. Van Schijndel. En dan de Loint daar achter. Van den Broek. Alle waterloopen laten ze maken. Voorzitter. B. en W. zullen nogmaals een poging doen. Klijberg. Ik mag lijden dat U goede resultaten bereikt, anders zou ik er niet bij rusten. Van Schijndel. Ik blijf er bij dat de Loint en de wegen slecht^ zijn er er ver betering moet komen. Zou 't niet helpen voorlooplg niet betalen. Klijberg. Er zal tegen de handelingen van een polderbestuur toch wel beroep zijn. Als er weer zoo'n hartelijk antwoord komt als nu van den heer van den Broek, dm zou Ik er werk van maken, dat wij hier een Binnenpolder hebben die allemaal 't geld oppot en er niets mee doet. Wethouder Timmermans. Ik wil er nog maals op wijzen dat de heeren zich op een verkeerd standpunt* stellen. Ik wil er graag toe mee werkeo, dat de weg verbeterd wordt, maar de manier waarop het hier gebeurt, gaat niet op. De plich ten van den polder zijn de polderwegen te onderhouden zooals het behoort voor een polderweg, de waterleidingen zooals 't behoort voor goede afwatering der weilanden. Aan dat alles wordt hier vol doende gevolg gegeven. Daarom zullen protesten en beroep bij Gedeputeerde Staten niet baten. Het is de weg om in overleg met den Binnenpolder te trachten verbetering te krijgen. Voor 't overige moet men naar de vergadering van stem gerechtigde ingelanden gaan en daar zijn belangen zeggen. Van Schijndel. De waterloozing daar is niets aan gebeurd. Zie maar eens langs uw eigen land, daar is niets goeds aan. Wethouder Timmermans. Mogelijk moet dat eens worden nagezieD, wij kun nen niets meer eischen of vragen, dan de polder thans doet, al protesteert men men hier nog zoo hard, daarmee schiet men niets op. Klijberg. Ik heb ook voorgesteld het gemeenschappelijk te doen en anders zou ik bij Ged. Staten in beroep gaan. Weihouder Timmermans. Een request bij Gedeputeerde Staten om den weg te verbeteren, zou zonder gevolg blijven. Als polderweg voldoet hij aan alle eischen. Timmermans-Verschure. Hier is 't een bijzonder geval, 'i is wat andes dan de polderbesturen in uitsluitend boerenge- meenten. De Binnenpolder is hier ver groeid met de gemeentebelangen dc polder mag hier gerust wat meer doen, omdat hij voor andere zaken bijna geen kosten behoeft te maken. Wethouder Timmermans. Met dwang valt hier niets te doen. Timmermans-Verschure. Hoe is 't met de Loint. Ik spreek hier niet voor mijn persoonlijk belang, maar wil er toch wel eens op wijzen hoe dat stuk Loint eruit ziet, dat over m'n grond loopt langs de oir. van Coothstraat. In dat open vak loopen de privaten uit en dat blijft daar alles maar een half jaar op en neer drijven, 't is niets dan drek met een ondragelijken stank. Daarmoeten maatregelen genomen worden. Ik heb aan het zoo gewillig polderbestuur voor gesteld om dit stuk samen te rioleeren. De kosten bedroegen f 300, dus voor leder f 150. Ik kreeg heel eenvoudig ten antwoord, dat aan mijn verzoek niet kon worden voldaan, maar dat ik wel permissie kon krijgen het alleen te doen, als ik netjes aan al hun eischen voldeed. Nu de medewerking van dien aard is, heb ik den toestand ge-late» zooals hij is. Ik zou dus nog eens pogingen aanwenden, helpt 't niet, dan zou ik ik naar Ged. Staten gaan, er zal toch een college zijn dat boven den polder staat. Wethouder Timmermans. Ik ben een groote voorstander van de verbetering van de Loint, en wil 't mijae doen om te trachten van den Binnenpolder voor dit doel iets los te krijgen. Maai u moet wel weten, dat de polder er absoluut niets mee te maken heeft. Hij ls alleen verplicht voor afwatering te zorgen. Ik geloof echter wel, dat als er een plan ter verbetering komt, als dat goed op touw wordt gezet, dat de binnenpolder zal bijdragen. Maar met dwang bent u geheel mis. Voorzitter. Meent u mijnheer van den Broek, dat het polderbestuur zal bijdra gen om een goedenetoestand te scheppen. Van den Broek. Ik veronderstel van wel. Houbeo. Kan hier de gezondheids commissie niet optreden Voorzitter. Dat is slechts een advisee- rend lichaam en kan geen dwingende bepalingen in 't leven roepeD. Klijberg. Ik geloof toch dat deze be spreking zijn goede zijde heeft eD dat er door allen niet over gedacht wordt als door den heer van den Broek. De ge meente heeft al zooveel gedaan en de polder ma? ook wel wat doen. Verbunt. 't Is misschien wel een on gelegen tijd, maar indertijd is gesproken over besproeiing. Nu is er een petro- leum-tankwagen te krijgen en die is met zeer kleine kosten als sproeiwagen in te richten. Vroeger is dit in princiep aan genomen en nu is er goede gelegenheid voor. Voorzitter. We kunnen de straat met een slang op de waterleiding besproeien als de heeren er geld voor over hebben. Maar dat gaat veel kosten en helpt toch niet veel. Verbunt. Nu veel goedkoopermen kan dien wagen ergens vullen en alleen de sproeier behoeft te worden aange bracht. Ik verzoek B. en W. 't in over weging te nemen. Voorzitter. Achten de heeren dit noodig. Wijl alle leden zich met 't voorstel Verbunt vereenigen, zullen B. en W. den prijs vragen en de zaak onderzoeken. De openbare vergadering wordt hierna gesloten, waarna de Voorzitter nog eene mededeeling in geheime vergadering beeft te doen. De Toestand. Op het jongste offensief van de Fran- schen ten Noorden van de Sommc ziio dadelijk tegenaanvallen van de Dultschers gevolgd. Berlijn zegt, dat daarbij ge- deel'elijk terrein gewonnen is, maar noemt geen plaatsen, zoodat wij niet kunnen nagaan, of daardoor weer wijzi ging van beteekenis lo de nieuwe F-an- sche linie is gekomen. l)e Franschen zeiven zijn er uitvoeriger over zij melden dat de strijd met name hevig is geweest ou' de door hen veroverde hoeve in het bosch van Labe (ten Z.O. van Boncha- vesnes) en tegen de hoogte 76, in den hoek tusschen de Somme en de Tortllle, welke laatste rivier ten Z.O. van Cléry l'n de Somme ultmondr. Pdrijs meldt, dat de Franschen ten slotte, Da een wlssel- valligen strijd, in het bezit van de door hem genomen stellingen zijn gebleven. Tegelijkertijd heeft het Duitsche hoofd kwartier gisteren bericht, dat de vijand tusschen Ginchy en de Somme en op verscheidene plaatsen ten Zuiden van de rivier herhaalde krachtige aanvallen heeft gedaan, die bloedig ziin afgeslagen. Daar de Eogelsche van Ginchy tot bij Combles staan, moet men hieruit afleiden, dat ook zij offensief ziiu opgetreden. Bij ontstentenis van het olftcleele Eogelsche bericht kunnen wij geen vergelijking maken tusschen de twee lezingen. Aan gezien de Franschen berichteD, die de voordeelen van de Engelschen cveneeus kort plegtn aan te stippen, niet van vorderingen van de Engelschen reppen, moet men echter aannemen, dat dc Ea- gelschen bij hun aanval niet noemens waard zijn vooruitgekomen. De indruk blijft zoodoende bestaan, dat de Dultschers weer versterkingen hebben aangevoerd, om het opdringen van de geallieerden te keeren en den Franschen zooveel mogelijk te beletten, zicb in de nieuwe stellingen In te richten. De Fianschea verzekeren, dat zij daartoe ook een divisie van het Duitsche front bij Verdun hebben weggehaald. De toe stand voor de Dultschers te Combles en te Péronne zou kritiek worden als de Engelschen Morval, ten N. van Combles en de Fraoschrn Rancourt, ten N. van Bouchavesnes en Mont S'. Quentln ten N.W. van Péronne konden oernen. Van de overige oorlogsterrelnen geen Dieuws van belang. De Oostenrijkers en Duitschors melden hevige gevechten In de KarpatheD, waarbij de Russen o.a. vergeefsche aanvallen op den bergCapoel deden, die volgens een vroeger officieel bericht uit St. Petersburg reeds in handen van de Russvn was. Dit is geen ongewoon verbltjfsel iu dezen oorlog. Een berg of een hoogte heeft dikwijls geen scherp te b-palen grenzen, zoodat beide partijen zich het bezit ervan kunnen toeschrijven. Wij herinneren slechts aan den pennen- strijd over de hoogte bij Eparges, over den top vao den Hartmannsweilerkopf en sommige bergen op het Italiaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. De Dult schers helïbtu overigens zeiven op 9 drzer gemeld, d*t zij ten N.W. van den Capoel voor den drak van de Ru-sen w^ren geweken. Uit de berichien van den B»lkan krijgt men nog geenszins den indruk vau een krach tig en algemeen offensief van de geallieerden op de gel eele linie. In de iaatste dagen schijnen de S -rvië s op den linkervleugel van Sar rail het roerig< Zij hebben volgens Parijs men we vordering"n ie het gebied van het meer van CLircwo gemaakt. Op Grieksch gebied hebben de Bulgaren nu ook de haven Kawalla beze', waar zij reeds vlak bij lagen. De berichte» van beide partijen over d-* krijgsverrichtingen in d« Dobroedzja gevm nog altijd weinig aitslaitsel over de loop ervar. ernstig. Een deel van de bevolking, die aan de Toengkal-rivier woont en goed gewapend is, moet in de richiing van Reogat (In— dragiri) vertrokken zijü, Pr oef mobilisatie. Het Corr.-Bareau meldt: N .ar aanleiding vao de, ondanka de te- geDapenak, nog hardnekkig looppa blijvend# geruchten omtrent een voorgenomen proef- mobilisaiie, k»n van de me»st bevoegde aijde worden medegedeeld dat hiervan nieta be kend ie. Waalwijk, 16 Sept. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Weinig kw«lea zyn elleudiger, pijnlijker en gevaarlijker dan aambeien, door het he. «ige jeuken en de stekeude pijn, die zij veroorzaken. Hetor gemsk woidt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt pu hevige blo dingen, ontsteking en verzwering kannen ei door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie, het emige redmiddel scheen, heeft Foster'* Z«lf bewezen van uitstekende hoedauighrd n te aijn ei de kwaal op afdoende en duurzame «ijzei te genezen. Het verdient aanbeveling öij de bebaudehng tevens slechte gewoon ten na te laten, zorg te dragen voor een goede bpijsverieiing, hei gebruik van krui den, alcohol en prikkelende voedingsmid delen te vermijden, doch veel groenteu en weinig vle sch te Dotugen. Fo «er's Zalf (let op den juiste-» naam) is te Wa«lwijk verkrijgb. b\, W«-d. Orie- DumouliD, Mark'. Toezending g schiedi franco na outv. v. postwissel ik f 1,75 doos. 9859 Djambi. Men seint uit Soerab-ja d.d. gisteren De toestand in Djambi is nog ernstig. Met verscheiden plaatsen is de telefonische gemeenschap verbroken. De toestand in Noord-Djambi ia zeer Gemeentezaken. De gemeente Waalwijk heeft Donder dagavond bij publieke verkooplng voor een bedrag van f 13ooo aangekocht het groote dubbele pand van den heer Willem Coppeos aan de Markt, naast het Raadhuis. Bedankt. De door B. en W. benoemde 3e amb tenaar ter secretarie, de heer van der Heijden te Somereo, heeft voor zijne benoeming bedankt. Kappersbond. Io de zaal Musis Sacrum sprak dezer dagen de heer Zoethout, secretaris van den Ned. Kappersbond, voor de hier vereenigde kappers. In een zakelijk betoog wees spreker er op, dat organisatie ook voor dc kap pers noodzakelijk en gbed is. Hij deed uitkomen welke groote voordeelen ver bonden zijn aan aansluiting bij den Ned. Bond, o. a. bij ziekte geniet men niet alleen eene geldelijke tegemoetkoming, doch de zaak wordt dan, indien men zulks verkiest, voortgezet door een ge routineerd bediende. Verder wees spr. nog op de Zondags rust. Zooder organisatie zou die nooit zijn gekomen, ook al gevoelt men de noodzakelijkheid daarvan dikwijls op de meest gevoelige wijze, want niet het groote publiek heeft zich daartegen ver zet, doch het zijn de kappers zelf, die uit sleur de wetten van Zondagsrust vertrappen. Het publiek zal spoedig genoeg aan Zondagsslulting gewend zijn en het later zelfs piettig vinden op Zondag niet naar den kapper behoeven te loopen. Voor een enkele zwartgallige mopperaar be hoeft men niet bevreesd te zijn. Na afloop van de rede werden nog' enkele vragen gesteld en daarna besloten tot toetreding bij den Ned. Bood. Avondcursus aan de Rijksvakschool. Met October beginnen wederom de avondcursussen aan de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Deze cur sussen, die gegeven worden van October tot April d.a.v., hebben ten doel jonge werklieden in hun vak verder te bekwa men. Wil dit met vrucht geschieden, dan is het noodig dat men de beginselen van het teekenen kent, daar aoders hieraan veel te veel tijd verloren zou gaao. Aan dezen cisch te voldoen is trouwens gemakkelijk, daar de meeste plaatsen avond-teekenscholen hebben, waar de beginselen van het teekenen onderwezen worden. Voor hen die het vorig jaar de cursussen reeds gevolgd hebben, wordt aansluitende aan het teeds behandelde, verder onderwijs gegeven. Zie verder devbetr-ffinde advertentie. Regeer ings-ar 'ikelen. Er aijn weer regeerings—eieren verkrijgbaar. De voorradige suiker is reeds op, doch spoedig wordt een nieuwe pnriil verwacht. De Hanze.* Algemeene vergadering op Zondag 17 8ep temb»r 1Ü16, nam. 5 uur in den R. K. Gildenbond. ONDERWERPEN 1. Opening door den voorzitter, 2 Voorlezing der notulen door den Secretaris. 3. Verslag onderaoek vervroegde winkel sluiting 4. Rondvraag en sluiting. Prima vee. Door den heer P. Wijten alhier werden deze week aan den heer Seb. Timmer mans te Capelle 2 vaarzen verkocht voor den respectabelen prijs van i 800. Gevonden. Gevonden een waterproof-regenjas eo bij de politie aan komen loopen een bruine herdershond. Inlichtingen bureau van politie. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Jaarvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten te Waalwijk op Maandag 25 September 1919. PROGRAMMA Te 1 uur. Vergadering van het Hoofdbestuur In de zaal van den Heer A. Gerris, Hotel: de Twee Kolommen. Te 3 uur. Algemeene Vergadering in dezelfde zaal. AGENDA: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag door den Secretaris.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5