Gemeenteraadsvergaderingen. ([Provinciaal Nienws.| NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Groenen. Bij f 3 wordt 't al f 5000. Voorzitter. We stellen ons voor te koopen voor een jaar 200,000 K.G. on- gebulld tarwemeel, 300 mud aardappelen, 500 K.G. zuurkool, 500 K.G. bruine boonen, 500 K.G. groene erwten, 4 var kens per week, 5000 K.G. suiker, 2500 K.G. rijst. Na de discussie wordt er nog 100 P. zeevisch per week bijgevoegd. B. en W. worden gemachtigd een leening te sluiten van f 4000 tot hoogstens 5°/o« Op de vraag van den heer Both, ant- jordt de voorzitter, dat iedereen ervan kan profiteeren en na discussie besloten bovenstaand kwantum op te geven, om 't dan maar eens af te zien. Both. De weg in de Besoijenscbe steeg is zeer slecht, is daar niets aan te doen. Voorzitter. De tram zou 't verbeteren en dan konden we het tegelijk doen, maar die stellen maar telkens uit. Als de strater in Waalwijk klaar is, dan kan hij hier komen en zeilen we wat bij laten bijstraten. Groenen. En 't fietspad. Voorzitter. Ik meen gelezen te hebben, dat 't vanwege de provincie omgelegd zou worden. Groenen. Als er maar vast de gaten uit waren. Maar we zullen maar afwachten. De Greeff. Een fietspad in de Besoijen scbe Steeg was ook noodzakelijk. Klerx. Als 't tusschen de rails in orde was, was 't al goed. Voorzitter. Ze hebben t al zoo dik wijls beloofd, maar ik zal er nog eens op aandringen. De vergadering wordt daarna gesloten. Waalwijk, 23 Sept. 1916. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. ELSHOUT. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 21 Sep tember des avonds ten 9 uur. Voorzitter Edelachtb. heer F. van Llempt. Ongeveer 8,15 uur opent de Voor zitter de vergadering; sjfwezig de heer Grevenbroek. De notulen der vorige vergadering 1 Op de vraag van oen neer do worden na voorlezing onveranderd goed- WOordt de voorzitter, dat lederee gekeurd en vastgesteld. en na discussie b AAN DE ORDE: 1. Beeediglng nieuw gekozen raadslid Jos Klijn. In handen van den Voorzitter legt de heer Klijn de bij de wet voorgeschreven eeden af. 2. Beeediglng van den Secretaris. De heer Van Herpt neemt hierna het Voorzitterschap over, waarna de heer van Liempt de bij de wet voorgeschreven •eden in handen van den wethouder aflegt. Alle leden wenschen den Secretaris geluk. 3. Machtiging van B. en W. tot ver pachting van de gemeente weide. Voorzitter. B. en W. stellen voor de welden weer op de gewone wijze voor 5 jaar te verpachten. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 4. Voorstel tot verkooplng van boomen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor 15 Canadaboomen staande in de Dreef en 8 Lindeboomen, staande voor het Raadhuis, te verkoopen. Gljzels. Ik zou daar niet lang mee wachten want nu zijn de boomen zeer hoog in prijs. Ik bedoel direct na goed keuring van het raadsbesluit door Ged. Staten. Van Herpt. De bedoeling is ze nog voor de maand November te verkoopen. Gijsels. Een vorige maal werden ze in April verkocht. Dat zou voor de ge meente een groote schadepost zijn, daar er nu in 't najaar de meeste vraag naar is. Voorzitter. Aanstonds na goedkeuring van het Raadsbesluit wordt er werk van gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. BESOIJEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 22 Sept. 's avonds Voorzitter: De edelachtb. heer Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-begrooting 1917. 3. Uitvoering dlstrlbutlewet. Na opening en voorlezing der notulen worden verschillende ingekomen stukken behandeld o. m. een verzoek van heer Surig om f50 toelage voor 't geven van van Duitsche les. De Voorzitter. Ik kan me daarmee wel vereenigen, nu het Dultsch geregeld gegeven wordt en er nogal leerlingen zijn. Hij vraagt ook geen duurte toeslag. Both, 't Is eenmaal een besluit, dus daar behoeven we niet over te spreken. De Greeff. Er zijn nu 11 h 12 leerlin gen, en ik meen dat bij z'n benoeming f 100 beloofd was. VoorzitterEr is gezegd dat wij f 5U zouden geven en dat de leerlingen wel f 50 zouden bijdragen, dat is samen f 100. De Greeff. De leerlingen betalen weke lijks slechts f 0,30, daarom komen er nog al veel en hij hoopt op deze f 50. Op andere plaatsen wordt zooveel voor 't onderwijs gedaan. F 50 toegestaan ingaande 1 Januari 1916. Verder is ingekomen een verzoek van Leonard Kuysten om verhooging van salaris als nachtwacht. Voorzitter. Hij heeft nu samen f 29 per maand of f350. Als we eens duurtetoeslag geven. Broeders. Dat is beter dan t salaris verhoogen. Groenen, 't Salaris is maar minnetjes. Voorzitter. Hij heeft er nog al eens wat bij. Geef 10toeslag. Both. Gelijke monnikken, gelijke kap- Middelbare Handelsdagsckool. Op de Binnenl. Zakenbegrootlng voor 1917 is uitgetrokken voor de Handelsdagschool te Waalwijk f 6000(*) en voor den Handelscursus van de Ver. De Hanze f 540, zijnde een gelijk bedrag als ten vorige jare voor deze Vereeniglng op de begrooting voorkwam. In de toelichting wordt gezegd: >Hoewel te Waalwijk nog geen over eenstemming is verkregen tusschen de belde vereenlgingen, die plannen tot stichting van eene handelsdagschool hebben voorbereid, meent de MlnMTCr toch thans reeds een subsidie van f 6000 voor zoodanige school op de begrooting voor 1917 te moeten brengen. Hierom trent zullen dus bij de Memorie van Antwoord nadere mededeellngen worden gedaan. bekoort in elk opzicht. Wij twijfelen er geenszins aan of de Vogel-avond, di; hier steeds druk is, zal vooral roet dïze bijzondere attractie, een overvolle zaal hebben. Voor nadere bijzonderheden zie men advertentie en programma's. Katholieken van Nederland Morgen, 24 September, is het een nationale Sobriëtasdag. Alom, in stad en dorp, wordt U dan te koop aangeboden de Sobri'ètasbloem. De opbrengst van dezen Bloemendag is bestemd voor den bouw van een R. K. Sanatorium voor vrouwelijke drank zuchtigen en van een R. K. Reclassee- ringsgesticht. Katholieken van Nederland! Helpt ons deze twee onmisbare in richtingen tot stand brengen. Helpt ons door een bijdrage voor dit doel door een gift van minstens een dubbeltje. Koopt morgen de Sobriëtasbloem God loone U. R. K. V. V. Quick. Morgen gaat bovengenoemde voet- balvereeniglng, naar vluchtoord te Uden om tegen de aldaar gevestigde Belgische voetbalvereeniging >Patria« een vriend schappelijke wedstrijd te spelen. Daar >Patria< als een zeer sterke vereeniglng staat aangeschreven zal het voor Quick een zware wedstrijd worden. Ongeval. Toen deze week met autovrachtwagens van 't leger oefeningen werden gehouden in de >klel« stortte een dezer van een dijk. De bestuurder kwam in een sloot terecht en bleek later een arm en een been gebroken te hebben. De Schoenindustrie. Men meldt aan de Maasbode o. m. Ondanks de maatregelen van minister Posthuma om het opdrijven der prijzen van levensmiddelen en andere tegen te gaan, blijven de klachten over den duren tijd nog steeds toenemen. De massa van het volk schijnt niet geholpen met re- geeringsbrood en regeeringsharing, waar niet de dure levensmiddelen alleen de huishouding in de war dreigen te sturen, doch men met bezorgdheid al evenzeer de slijtage moet nagaan van kleeding en schoeisel. En toch, wat dit laatste betreft, moet gevreesd worden, dat, wanneer de toestand in de lederindustrie niet verbetért, de huidige schoenprijzen nog beduidend zullen worden verhoogd. Naar van gezaghebbende zijde wordt verzekerd, zal het zoover komen, dat t groote publiek de hooge schoenprijzen niet meer kan betalen, terwijl de betere gfwnco was fijn schoeisel te dragen, zich zal getrokken voelen tot een mindere kwaliteit, met als gevo g een malaise in de schoenindustrie in het algemeen. De schoenfabrikanten meenen, dat hun grieven ernstig en gerechtvaardigd zijn en ten behoeve der industrie en van t weggehaald, en tot nog toe niet terug gebracht. VLIJMEN. In de gisteren gehouden raadsvergadering is besloten op de be grooting van 1917 een post te brengen van f7000, om ook hier goedkoope le vensmiddelen beschikbaar te stellen. De begrooting werd aangeboden en sluit in ontvangsten en In uitgaaf op een bedrag van f39132,32. In een volgend nummer ultvoeilg ver slag, dat wij heden wegens plaatsgebrek achterwege moeten laten. SPRANG. Bij den heer A. v. d. H. alhier werden dezer dagen mangelwortels van zijn akker gestolen. Van de daders geen spoor. A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier optreden Ds. Staal van Colijns- plaat. Dezer dagen vond J. G. alhier een dameshorloge met gouden ketting. Na het bij de gemeentepolitie aangegeven te hebben, kwam de eigenares het hor loge terughalen en werd de eerlijke vinder beloond met een kwartje. WASPIK. De verplaatsing van den heer Stationschef Smith vaB hier naar Horst-Sevenum is ingetrokken, zoodat de beer Smith hier blijft, een bericht dat door zeer velen met genoegen zal worden vernomen. A.s. Zondag 23 Sept. zal het duo Martens van Breda in de harmoniezaal alhier eene uitvoering geven ten bate van de Belgische kinderen te Waspik. Des namiddags om 3 uur is het eene aparte uitvoering voor de dames. Kaarten worden door Wasplksche dames aan huis verkocht, zoodat we wel kunnen ver wachten, dat de opbrengst voor de Bel gische weesjes niet gering zal zijn. Als een bewijs te meer, dat hier goede paarden gefokt worden, kan die nen, dat bij den landbouwer B. Langer- werf voor één zijner paaiden tevergeefs de kolossale som geboden werd van f 2200. Een waardevolle kalfkoe van den landbouwer P. K. bezweek In de weide aan miltvuur. Op last van den rijksvee arts is het cadaver verbrand. 2. Rekening en begrooting Burg. Armbestuur. 3. Verkoop gemeenteeigendom. 4. Distributie wet 1916. 5. Ingekomen stukken. 6. Reclames Hoofd. Omslag. Do laarsjes van Mevrouw De schoenen van Mijnhaap Blinken U togen y Door *1 Erda^smeor. a Lederfabnek. I ^Hek moet er verandering komen, of Sinds eenlgen tijd loopen er geruchten, aithansnaar verbetering worden gestreefd, it verschillende schoenfabrikanten uit schoenfabrikanten zien er eene dat verschillende schoenfabrikanten uit de Langstraat en omgeving voor geza menlijke rekening eene lederfabriek zouden gaan oprichten. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft dit gerucht werkelijk grond en zijn hieromtrent reeds belangrijke besprekin gen gevoerd. Meer kan hieromtrent vooralsnog niet worden medegedeeld. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Wij herinneren de leden van boven- genoemden Bond aan de Algemeene Jaarvergadering, die a.s. Maandagmiddag te Waalwijk in Hotel Gerris wordt ge houden. onbillijkheid in, dat de hulden- en lederhandel het in zijn macht heeft, prijzen te bedingen, die alleen te hand haven zijn door de gunstige bepalingen waaronder deze handel leeft. De zaak immers is, dat geen zoo'leer mag worden Ingevoerd. Sinds werden geen consenten meer gegeven, doch wel komen er nog geregeld schoenen alt Engeland binnen. Van den anderen kant voorziet de Ne- derlandsche lederindustrie nauwlijks in de behoefte van eigen land, de schoen industrie daarentegen is voor een goed deel op export aangewezen en toch mag Elk jaar wordt ook hier al meer werk gemaakt de van groentenkweekerij. Zoo verzond de heer C. Gijsman dit jaar eene groote partij witte kool, waarvan de opbrengst zeer loonend was. In de klompenindustrie is het op 't oogenbllk zeer druk. Door de fabri kanten zijn dan ook reeds pogingen aangewend om Belgische geïnterneerden in hun bedrijf werkzaam te krijgen. Bij B. de B. zijn eene belangrijke hoeveelheid aardappelen en enkele koo ien van 't veld gestolen, 't Is nu weer de tijd voor de landbouwers om op te passen. De kool opraimen en geen ge stoken aardappelen op het veld laten staan. RAAMSDONKSVEER. Woensdag kreeg M. H. een brok steenen op haar arm, waardoor een groote wond ontstond. De hulp van Dr. Knaap moest worden ingeroepen. De 6-jarige J. N. geraakte met zijn hand tusschen een wagen bekneld. Een top van zijn vinger werd hem zoo goed als afgeklemd. Dr. Lips verleende medische hulp. De hoof^hestuursïergadeting begta' ^^^^^""ehoef. het om 1 uur en daarna de algemeenever- unucr *u f ki.e_ dat de gadering, waar belangrijke zaken o.a. geencv*" lcderbandei van 'het vette betreftende den Import vin leder, lullen lbl0rmlle prijIen handhaaft "to b6err° pu\.?hebb"mCnwaarvoorr de schoenfabrikant, wanneer hij men zich zich ten spoedigst» heer Gerris moet opgeven. Het belooft er zeer druk te hij den Dure vrachten. Ten bewijze van de bij de officleele personen aanklopt, be leefd en gewillig wordt aanhoord, zonder worden. dat evenwel de toestand ook maar eenigszlns verandert. Om te voorkomen, dat de schoen prijzen nog hooger stijgen en de schoen- Ten bewijze van de enorme vracht- 1 prijzen nog hooger stijgen en uc suucu prijzen die tegenwoordig betaald moeten industrie voor groote moeilijkheden ge worden, moge 't volgende feit dienenspaard blijve, zal het onverwijld nood.g Een stoomlederfabriek alhier ontving I *;;n dat vriie aanvoer wordt verkregen dezer dagen een lading extract tot een factuur-waarde van f 17000. Hierop moest 1 aan vracht enz. betaald worden de Both. Gelijke monnlkken, gelijke kap- yan f 1(H00 pen. Als Van Liempt duurte-toeslag krijgt respeciaDcic zijn, dat vrije aanvoer wordt verkregen voor huiden en zoolleer en maximum prijzen worden bepaald voor inlandsche huiden. nacht samen dan hij ook. Voorzitter. Dat salaris is voor wacht en lantaarn-opsteker, is f350 en hiervan 10%. Klerks. Als nachtwacht heeft hij zoo wat 70 cent per nacht, 't is niet veel. Voorzit. Hij is goed tevreden. Aangenomen. 2. De begrooting van 1917 zal 14 dagen ter visie worden gelegd. 3. Distributlewet. Voorzitter. We hebben ons terzake eene kleine commissie geassumeérd en juist een vergadering gehouden. De ge meente moet 10 betalen, daar is de minister niet af te brengen. We stellen voor een leening te stuiten van f 4000 tegen 4% en aflossen uit den H.O. Groenen. Weet U wat er noodlg to. Voorzitter. Men schat dat 't van f3 tot f 5 per hoofd kost* Lichting 1909. Het aantal ingeschrevenen voor den Landstorm van de jaarklasse 1909, welke zich op Vrijdag 20 October te Tilburg op het gemeentehuis aan een keuring moeten onderwerpen, bedraagt 17. Albert Vegel. Donderdagavond zal de heer Albert Vogel ons in de gelegenheid stellen om wederom van zijne overal zeer ge waardeerde kunst te genieten. En dit maal heeft deze kunstavond eene bijzon dere attractie en wel door het optreden van mevrouw Ellen Vareno, eene leer linge van Vogel. Over zijn talent behoe ven we niet te spreken, dat is hier, als elders, genoegzaam bekend. Over het optreden van Ellen Vareno zijn de bladen zeer enthousiast. Men roemt algemeen haar stem en voordrachtmiddelen. Zg BAARDWIJK. In de gisterenavond gehouden raadsvergadering, waarvan in ons volgend nummer een uitvoeriger verslag komt, werd de begrooting be handeld, 't salaris der veldwachters met f 25 verhoogd en f 2400 op de begroo ting gebracht voor het beschikbaar stel len van goedkoope levensmiddelen. Onder de nog verschillende zaken werd door den voorzitter ter sprake ge bracht, de kermis tegelijk te houden met Waalwijksche, omdat men dan hier toch stop moet zetten. In Besoijen heeft men hiertoe ook plannen. Hij geeft in over weging er eens over te denken en dan in de volgende vergadering deze zaak te bespreken. DRUNEN. Ook hier in onze gemeente heeft men een begin gemaakt met het kapen van konijnen. Bij een onzer inge zetenen werden een paar vette konijnen DUSSEN. Zondag en Maandag is 't alhier bloemendag geweest. Het doel was, geld bijeen te zamelen voor de arme Belgische oorlogsweezen en ver latene kinderen, om het lot van deze kleine slachtoffers van den vreeselijken oorlog zooveel mogelijk te verzachten. Iedereen voelt het, iedereen wordt tot medelijden bewogen, als hij aanschouwt het vreeselijk lijden, waaraan deze arme kinderen ten prooi zijn. De jongens en meisjes, die nu 't lichamelijk lijden zoo voelen, en het zlelelijden dat ze nu nog niet beseffend, later des te beter zullen begrijpen, behoeven wel degelijk onzen steun. Duizenden kinderen zijn in ver schillende plaatsen van ons land onder gebracht en worden zorgvuldig verpleegd en opgevoed. Maar om die kinderen alles te geven wat zij noodlg hebben, om de uitgeteerde wangetjes weer den jlos der gezondheid terug te geven, is geld noodig, en veel. Dat werd ook hier begrepen en door het krachtige, energieke ingrijpen van Mej. A. v. Steen en andere jonge dames is hier veel bij eengebracht. Bracht de verkoop Zondag f 70.50 op, Maandag was het f 32, doch samen Is de respectabele som van 1102.50 bqeengebracht. „Nogmaals een woord van welverdiende eer aan Mej. van S. en aan de jonge dames van D-, die al hun best hebben gedaan en hun bloempjes op prijzens waardige wijze aan den man wisten te brengen. Dank ook aan de offervaar digheid van Dussens burgerij, die wist waarvoor 't ging en 't edele doel niet uit 't oog verloor. Openbare vergadering van den raad der gemeente Dussen op Zaterdag 23 Sept. 1916 des nam. te 4 uur. Te behandelen 1. Voorloopige vaststelling gemeente rekening dienst 1915. zwart gsal bruio. Alom verkrijgbaar tegen 15 cents de groote S I doOB en 10 cents de doos S 60. Kaatsheuvel, 22 Sept. 1916 Boerenbond. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Boerenbond zijn als bestuurslid der veeverzekering gekozen (vac. A. de Kort en Jan Maas). De heeren J. de Kort en A. Swaans, respectievelijk als voorzitter en se-' cretarie. Herkozen werden A. Robben en J. van Amelsfoort als commissaris en Pen ningmeester. Distributie. Donderdagavond waren de winkeliers uit de gemeente ter vergadering opgeroepen om door den secretaris der gemeente ingelicht te worden aangaande de regeling ea wer king der distributie-wet. Ruim zestig op- geroepenen waren ter vergadering in een der lokalen der oude school. Vrijdag moes ten allen opgaven verstrekken hoe groot de jaarlijkschrt omzet geweest is, van die artikelen, die door de gemeente gedistri bueerd worden. nNooit Gedacht De Handboogschutterij Nooit Gedacht* gevestigd bij den heer H. v, Heesch—Rijnen, alhier hield Zondag j.l. 'n groote pryswed- strijd. De uitslag was als volgt le pr. Welling 2e pr. J. v. Rijswijk, 3e pr. J. Moreval en A. J. Lemmer; 4s pr. J. Tilburg5e pr. C. Kleijsen, 6a pr. Th. v. Tilburg, 7e ur. D. de Jong, 8e pr. C. Steenbergen, 9e pr. A. Verhoeven, 10e pr. C. v. Delft, He pr. A Rijnen, 12e pr. H. v. Hees; 13e pr. J. Bast, 14e pr. A. Schalken. De pryxen bestonden in luxe en ha s- koudelijke artikelen. Lang bleef men nog bij 'n lekker glaasje bij zang en voordracht bij elkaar. Een uitstapje 'n Buiïge lacht, slechts nu en dan a vriendelijk zonnetje en Noord Westenwind, ziedaar 't weinig bemoedigend metereologisch aspect, van Donderdagmorgen negen nor. Niet al te gunstig dus voor een uitstapje naar de Roestelberg. Maar 't was al zoo dikwijls uitgesteld om 't weer en er was al zoo vaak gevraagd door de schoolkinderen: fWanneer gaan we nu naar de Roestelberg*, dat 't wieed soa geweest zijn al weer uit te stellen en bovendien de Zondagsche kleereu waren al aangetrokken. Met bezorgde blikken weid nog eens naar de lacht gekeken, waai t wolkengrys verbluffend in de meerderheid was, doch men hoopte 't zou wel schikken en wat men wenscht wordt immers zoo gaarne gelooft. En dua werd met groote meerderheid van stemmen besloten, dat men zou gaan. Waren er geen kinderen geweest, die s nachts waren opgestaan om te zien of de heme nog onbewolkt was En zoo trokken dus de kinderen van de openbare school te Loonsoben Dyk op 14 September uit om 't traditioneele tochtje te maken Baat de Roestelberg of aooals de kinderen zeggen naar de Roestelbergen. fi' werd opgewekt gemarcheerd en vroolijk gezongen en wat aan 't marcheeren groots aantrekkelijkheid bijzette was 't feit, dat de schooljeugd nn en dsn werd geëscorteerd, door 'n troep soldaten, met welke xy 10 marsch vaardigheid trachtten te concurreersn. Zonder ongelukken, een enkel buitje niet meegerekend arriveerde men aan 't beoogde doel en van dat oogenblik af, dolle pret. Immers, wat een prachtig terreiD, die om geving van de Roestelberg om te joelen, te spelen, te buitelen, te klimmen en te rollen. En wat een mooi stukje natuur om 61/2 uur* D c 1 acci 1 -.1. Lichting iQOQ.

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 6