Tweede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. Gemengd Nieuws. Reclame- "^BINNENLAND. Overtollig urinezuur» NUMMER 90. ZONDAG 12 NOVEMBER 1916. 39e JAARGANG CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 10 November des namiddags ten 2'/4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Valter. Ongeveer half drie uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergaderlog worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van C. Wagemakers, hou dende het verzoek om eervol ontslag als rijksveldwachter, wat hem inmiddels door den Commissaris is verleend. b. Schrijven van B. en W. van Vrijb.- Cappel, houdende, dat door Ged. Staten is toegezegd, dat in de verbetering van den Hoogevaartschen weg 100*/0 in de kosten zullen worden bijgedragen. De kosten zijn geraamd op f 6000 en de jaarlijksche kosten van onderhoud op f 563,30. Dit laatste komt voor rekening der gemeente. Wel zullen Ged. Staten den weg zelf onderhouden, doch deze kosten moeten' door de gemeente worden gé- dragen. Ged. Staten geven echter_in overweging aan de gemeenten Capelle, Sprang, Kaatsheuvel en de firma's Oer- lemans het verzoek te richten om mede in de kosten van het onderhoud te be talen. Oerlemsns. Hebben B. en W. gaen Tooritel. Voorzitter. Neen, die wenachen dit geheel aan den raad over te laten. B. van der Hoeven. Dan komt het onder hond en de verlichting al voer onze rskening, wat wel een moeilijk geval wordt. Zonden wij doen alt in Vrijhoeven altijd ia gedaan, dan tonden wij riet in de koaten moeten bedragen want nooit hebben *y mede willen werken bij onderhond van daikera, by ver lichting enz. Doch daar zon ik over heen willen alappen en toch in het onderhond ten goede komen. Voorzitter. Mag^ik n verzoeken niet over vroegere aangelegenheden te apreken. Rijken, Ik ben het volkomen eena met wat door v. d. Hoeven ii gezegd. Ik aoa ook in de onderhoudskosten willen betalen omdat het een redelyko verplichting van ie. Ik zou dur echter eene verplichting ona aau willen verbinden n.l. dat Vrijhoeven ook betaalt in het onderhond van dm weg naar het Station Kaathenvel-Capelle. Ook aan de gvireente Kaataheuvel sou ik een dergelyk rei zoek willen doen, want Vryhoeven en Kaatsheuvel maken het meeat gebruik van dien weg, wy zelf zoo goed al» Hiet. Dat ip, mijnheer de Voorzitter, ook een redelyke verplichting dier gemeenten. Verder zon ik Vrijhoeven nog willen verplichten dat, indien de oleetriache ver dichting gereed iv, dat ze dan ook haar deel daarin bijdraagt. Wy hebben eteeda aan -doovemansdeuren geklopt ala gevraagd werd voor mede-onderhoud van verliohting of ieta andera, daarom zon ik daze bepalin gen wenechen te maken. U zegt wel, mijnheer de Voorzitter, dat wy niet over zaken van vroeger moeten sprekeD, doch dat kan in dit geval niet, waut het oen is een nitvloeiiel van het andere. B. van der Hoeven. Ik kan volkomen mee gaan wat door weihouder Rijken ia gezegd. Voorzitter. Hebt u dan al eens cijfers gtdacht. Ryken. Neen, ik wil, omdat het een redelijke verplichting van ons ia, bijdragen wat billyk ir. Ik wil ook bydrsgm in het belang van die menachen dis daar wonen, want het ia verachrikkslyk aooals die weg ia verwaarloosd. Middelkoop. Ponda-ponda gewyse hydra- gen, mits zy mede betalen in het onderhond van den toegangsweg naar het station en de verlichting, dat is het billykst. Verheijden. In -normale tijden «al het onderhond misschien nog wat goed- kooper zijn. Ryken, Daar moet n niet op rekenen, want- ik weet wel dat het in gewone tijd wsl eens f 800 heeft gekost. Oerlemans. Indien ae den weg altyd be- boorlyk in orde hadden gehouden, zon men hier over geen bijdrage hebben behoeven te spreken, want dan zon het jaarlijksch onder hond niet zoo veel zijn geweeat, doch de weg ia gewoon verwaarlooad. Rijken. Om te «eggen wat wy by zollen dragen moeten we eerat weten wat de onder- houdskoaten bedragen van den toegangsweg naar het station en wat de verlichting aal koaten. Oerlemans. Bij onze firma heeft uaen ook een verzoek gedaan mede in het jaarlyks onderhond te willen bijdragen. Ik kan de heeren echter wel mededeelen dat deze dit niet van plan is. Middelkoop. Die hebben vroeger een mooi voorstel gedaan en daar heeft Vrij hoeven niet op willen ingaan. Voorzitter. Het best zal zijn dat er een bedrag wordt genoemd, anders zou ik vreezen dat de goede zaak zal mis lukken. Rijken. Hoeveel bewoners zouden daar zijn. A. v. d. Hoeven. Een paar honderd. Rijken. I)at is een 12e deel. Mijn eenigste motief om in de kosten bij te dragen is ook dat er een paar honderd inwoners aan den Hoogevaart wonen. Als Kaatsheuvel nog wat bijdraagt e* de firma Oerlemans en Vrijhoeven zelf, dan komt het wel In orde. Oerlemans. Waarom moet de firma nog gaan bijdragen. Meer dan 50°/o van de belasting betaalt ze. Voorzitter. Ook aan de gemeente Sprang is het verzoek gericht op aan wijzing van Ged. Staten. Rijken. Heeft Vrijhoeven al een bedrag gedacht. Voorzitter. Daar schrijven ze niets van. Sneep. Hoe zit het met de verlichting. Voorzitter. Vrijhoeven bekostigt daar 3 lampen. Rijken. Ik zou een billijk voorstel willen doen, doch weet nu nog het bedrag niet te bepalen, aangezien wij de kosten nog niet weten van verlichting enz. Voorzitter. Ik zou een bedrag genoemd willen zien omdat men dan tot een resul taat kan komen. Van der Hoeven. Laat ze 50°/0 van de verlichting betalen. A. v. d. Hoeven. Dat is wel billijk, maar lk ben bang dat op die voorwaar de de heele zaak zal slippen. Rijken. Ik geloof dat de kosten per lamp f 15 zullen bedragen en er komen er meer dan er nu staan. Oerlemans. Ik zou die voorwaarden niet willen stellen, maar- het te geven bedrag in de onderhoudskosten lager stellen. U zegt wel, dat het een zede lijke verplichting is dat wij mede in het onderhoud bijdragen, doch dat ben ik niet met u eens. Eenleder moet zijn eigen wegen maar onderhouden. Sneep. Dat weet ik nog niet. Kaats heuvel heeft er groot belang bij als toe gang naar het station. Rijken. De toegangsweg naar het sta tion heeft ons alleen aan klinkers meer dan f1000 gekost en wij maken et zelf zoo goed als geen gebruik van. Het is allea voor een ander dat wy het hebben gedaaD. Zijn die andere dan niet zedelijk verplicht in de kosten van het onderhond bij te dragen. Middelkoop. Ik heb. een autoriteit van een nabatige gemeente, tot wie ook een verzoek ia gericht om bijdrage in het onder hond, ge»proke« en die verklaarde mij dat sa er niet aandachten iela bij te dragen aan hetgeen een ander verwaarlooad heeft. Oerlemans. Ik denk dat ze er xoo alle maal wel over zollen denken. Wat ze hier krijgen is ma nog meeval. Verheijden. Vryhoeven heeft geen cent van verscheidene aaken willen bydraven doch daar zou ik nu niet naar willen kyken om dat het een moreele verplichting van ona in de bewonen van de Hoogevaart te helpen en ta verlosaen nit een toeatand die gewoon bar is. Het is er een modderpoel. B. v. d. Hoeven. Laat ona het aanhouden tot een volgende vergadering en B. en W. dan advies lalen geren. A. v. d. Hoeven. Ik zou me toch niet willen onttrekken. Middelkoop. Het ia een feit dat het ge meentebestuur van Vryhoeven den weg moed willig heeft verwaarloosd. Voorzitter. Over het wegenbeleid van het gemeentebeataar van Vrijhoeven-Cippel zul len wij hier maar Diet apreken. Middelkoop. Het een zit aan het ander vaat. Wordt besloten het verzoek in handen te stellen van Burg. en Weth. c. Schrijven van Mej. Attenhoven, onderwijzeres alhier houdende het ver zoek het salaris te willen herzien aange zien de levensstandaard is gestegen en ongehuwden van het Rijk geen toeslag krijgen. Voorzitter. Dit verzoek is bij B. en W. besproken doch met een voorstel komen wij piet, wijl in dit college geen eenstemmigheid is verkregen. Deze jonge dame schrijft dat het moeilijk is in dezen duren tijd financieel rond te komen. De anderen hebben niet geschreven, doch die zullen dezelfde moeilijkheden wel ondervinden. Nadat de Voorzitter mededeeling heeft gedaan wat de onderwijzers en onder wijzeressen verdienen stelt de heer Mid delkoop voor In geheime vergadering deze aangelegenheid te bespreken. Voorzitter. Ik zie de noodzakelijkheid niet in om dit in geheime vergadering te bespreken. Zijn er echter nog andere heeren die van dat gevoelen zijn. Verheijden. Ik steun het voorstel. De openbare vergadering wordt hierna geschorst. Na ongeveer een half uur heropent de Voorzitter de vergadering en deelt mede dat besloten is alleen aan de onderwijzeressen een duurte-toeslag te verleenen van 10°/o« De heer Rijken verzoekt in de no'ulen te willen aanteekenen dat hij tegen dit besluit is s d. Verzoek van A. Rutters om ont heffing van belasting over de maanden November en December wegens vertrek uit de gemeente. Aldus wordt besloten. e. Verzoek van de erfgenamen van den heer Verhoeven, overleden gemeen teontvanger, om hen van de borgtocht te ontlasten. Aldus wordt besloten. 2. Vaststelling gcmeentebegrootlng dienst 1917. De Voorzitter deelt mede dat de Hoofd. Omslag met f1500 is verhoogd. Hierna wordt de begrootiog vastge steld. 3. Vaststelling verordening op het beheer van het levensmlddelenbedrijf De Voorzitter deelt mede, dat het gewenscht is dat een afzonderlijk bedrijf gemaakt wordt met afzonderlijke admi nistratie, waarom voorgesteld wordt een directeur te benoemen en daarvoor ls het plan, althans voorloopig, de secre taris te benoemen. De heeren Oerlemina en Sntep dringen aan alleen coutant te verkoopen waartoe wordt besloten. Verder merkt de Voorzitter nog op, dat nog niet gezegd kan wo:den hoe de wer king zal zyn aaegezien vandaag inetrnctiee komen en morsen weer andere welke geheel tegenstrijdig sijn. 4. Vaststelling borgtocht van den direc» teur voor het levensmiddelen-bureau. Wordt bepaald op f2000. Voorzitter. Er zyn 2 onderwijze» fn dienst en na it vroeger besloten het salaris voor een jaar te doen doorgaan. De tijd is echter verstreken en daarom moet weer een bealnit worden genomen. Wat een onderwijzer bstre f, daaromtrent is reeds een besluit genomen. Die is onder, officier en geniet al» zoodanig een salaris. De andere verkeert echter niet in dit geval, daar d zs nog geen rang bekleedt. Verheijden. Dan moet hij ook «ion dat hij dien rang behaalt. Oerlemans. Ik zon alles gelijk stellen. Voorzitter. Das de heeren wenschen thans ook voor de. laatste het sslaris niet mesr te verleenen. Ik ksn den raad mede deelen dat aanga sraagd is hem 8 maanden verlef te willen verleenen. Oerlemans. Is er van Tilburg een ver zoek gekomen om gezamenlijk te werken inzake de disiribatiewet. Voorzitter, Ja, doch B. en W. hebben nog geen gelegenheid gehad daaromtrent le oonfereeren. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van vaststelling sup pletoir kohier van den Hoofd. Omslag dienst 1916. andering ten goede valt aan te wijzen, is het waarschijnlijk te achten, dat tot beperking van den spoorwegdienst zal moeteD worden overgegaan. De Koningin Regentes. Omtrent de aanhouding van de mail boot Koningin Regentes zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Wij ver nemen, dat de aanhouding gistermorgen omsteeks 11 uur door torpedobooten plaats had ongeveer ter hoogte van den Noordhlnder, toodat de boot niet voor drie uur te Zeebrugge kan zijn geweest. Onder de 93 passagiers waren weder een aantal Belgen. Paardenmarkt te Hedel. Maandag werd te Hedel de groote ■ajaarspaardenmarkt gehouden. Ook uit onze provincie waren veel koopers en belangstellenden er heen ge gaan. Er liepen van uit Den Bosch extra trammen in verschillende richtingen, die, evenals de gewone middelen van vervoer overladen waren. Er zijn door onze land bouwers en handelaren vele koopen ge sloten, vooral van veulens, om daardoor de gaten te vullen, die in den veestapel, wat paarden betreft, in den laatsteo tijd gekomen waren. Zondagmiddag liepen op het Laar- derhoogt 2 jongens van ongeveer 19- jarigen leeftijd, toen uit de richting La ren een auto uit Amsterdam kwam aan rijden. De jongens, die zich rechts van den weg bevonden, liepen plotseling over den weg, toen de auto vlak bij was. De 19-jarlge W. werd door de auto over reden en onmiddelijk gedood. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuurlijke leefwijze in de buitenlucht, is een vergift binnen het menschelijk lichaam gevormd door over werking, het gebruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en gebrek aan rust. Als gij u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en vermoeid, gij last hebt van hoofdpijn en aanvallen van dui zeligheid, is het waarschijnlijk, dat zich te veel urinezuur in het gestel ophoopt. De nieren dienen al het overtollige urinezuur uit het bloed te filtreeren. Rugpijn en abnormale waterloozlng zijn het eerste protest van zwakke nieren,eo bij verzwakte nieren heeft urinezuur spoe dig de overhand. Dan bestaat gevaar voor nlergruls, rheumatlek, spit, Ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verster ken zwakke nieren, maar bij minder zware voeding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het ge neesmiddel spoediger. Vrij drinken van water is ook behulpzaam. Foster'* Pillen werken rechtstreek* op de nieren en helpen deze om de vergiftige afvalstoffen behoorlijk uit het lichaam te verwijderen. Dit geneesmiddel regelt de urlne-organen en iz van groote waarde bij nlergruls -steen, waterzucht, rheuma tlek, rugpijn, spit en alle urloczuurkwa- len. Wacht u voor namaak onder gelijklui dende namen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de bandteekenlng van James Foster op de verpakking en zijn te Waalwijk verkrijgb. bij Wed. Órle Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fraco na ondv. v. postwissel a f 1.75pdoos of f. 10.p. zes doozea. Angstige oogenblikken. De landbouwer K., uit Steenwijkerwold bevond zich met paard en wagen te Verlaat, onder Steenwijk. Daartoe uitge- noodigd, nam hij voor enkele oogenblik ken plaats aan de koffietafel van de familie B., zijn paard onbehaerd latende staan. N&uwltjks was bij gezeten of het paard ging er vandoor en liep met wagen en al In het breede diepe vaarwater. In een oogwenk was K. de deur uit en in het water gesprongen. Met forsche slagen zwom hij naar den wagen en klom er op. De wagen zonk onder hem weg en verdween in de diepte Nog niet verle gen klom de cordate zwemmer op het paard doch door het spartelen, en slaan van het dier viel hij er weer af en ge raakte hij er zelf onder, Weer boven gekomen klom hij andermaal op den zooeven verloren, onvasten zetel. Onder angst en vreezen werd dit tooneel van den walkant gadegeslagen, terwijl anderen met punters en bootjes te hulp kwamen. Intusschen was het den flinken boer gelukt de strengen door te snijden en zoo het paard van den wa gen te bevrijden. Nu waren paard en ruiter spoedig be houden op het droge. De wagen werd later op den wal gehaald. Tel. De kommiezen uit Ulft (Gelderland) hebben in één nacht 92 koeien in beslag genomen, die men over de grens wilde smokkelen. Als een bewijs, dat er gebrek aan veevoeder Is, vragen de boeren in de omstreken van Haarlem tulpenbollen tn koop voor voer der beesten. Het gebruik van schapenvleesch l Ia October zijn aan het abattoir te Utrecht 3200 schapen geslacht, tegen 2138 In September. Het totale aantal pei maand steeg dus alweer met 1100 stuks. Wel een bewijs, dat het gebruik van schapenvleeschsteeds meer toeneemt. U.D. manier van adverteeren, zijn de Beecham pillen door de heele wereld bekend ge worden. De pillen brachten Beecham, die van zijn vader een klein apotheekje, het geheim der pillen erfde een foituin van millioenen op en maakte van het apotheekje een fabriek, zoo groot als er maar weinige in Engeland zijn. Naar Beecham in 1913 verklaarde, leverde hij per dag 1 millioen pillen af of meer dan 50 ton per jaar. Zijn in komsten bedroegen ongeveer 360.000 pond per jaar, terwijl hij ongeveer 100.000 pond, dus 1 millioen 200 duizend gul den, per jaar aan advertenties ten koste legde. Veel van Sir Joseph's geld werd uit gegeven voor liefdadige doeleinden, terwijl hij niet minder geld spendeerde aan muziek. Hij was geioterresseerd bij Opera-ondernemingen in Amerika en Lankashire cd kocht in 1914 van hertog van Bedford de Londensche Convent Garden Estabe, waarop het Market Dru-y Lane theatre en het Royal Opera House gebouwd zijn, voor niet minder dan 2'/« millioen pond. In 1911 werd Sir Joseph geridderd, in 1914 werd hij tot baronet verbeven. Hij had twee zoods en 5 dochters. Zijn titel erft Sir Thomas Beecham, een bekend componist, dirigent en im- pressarlo, geboren in 1897. Aan een journalist, die hem inter viewde, verklaaide sir Joseph eens Wanboften bestaat niet ia de wereld. Hij of zij, die altijd ongelukkig is, ls dat meestal, omdat hij of zij hun slag niet slaan als de gelegenheid er ls. Ge luk is niet anders dan zoo goed mo gelijk gebtulk maken van de geboden gelegenheid. Een van sir Josephs meest gewaagde reclames was dezeBoven een kerkhof had hij voor geld en goede woorden een bord geplaatst weten te krijgen «Gebruikt Beecham's pillen en gij zult nooit hier komen!» Suiker. Er wordt binnenkort meer dan 11.000.000 K.G.Java-sutker te Rotterdam verwacht, bestemd voor doorvoer naar Zwitserland. Steenkolen. Het Nederlandsche Correspondentie in Den Haag meldt ons: De geringe aanvoer van steenkolen vit het buitenland gedurende de laatste weken doet zich ook bij de spoorwegen gevoelen. Wanneer hierin binnenkort geen ver- Ernstige verwonding. Men meldt ons uit Aalten Woensdagavond om 10 uur heeft in de Langstraat alhier zekere D. J. van B, een diepe steekwond toegebracht aan den 16 jarigen G. K. Hoewel de wonde zeer ernstig ls, was gisteren de jongen nog niet overleden. De verslagene had Van B die ongun stig bekend staat, voor smokkelaar uit gescholden. Van B. werd onmiddelijk gearresteerd en naar Zutfen overgebracht. Van B. was gehuwd en 25 jaar oud. De suikerproductie zal In dit jaar in Dultschland 1,666,000,000 K.G. be dragen d.l. 50,000,000 K.G. meer daa het vorige jaar. Nabij Archangel henrscht een he vige sneeuwstorm. De spoorwegonderne ming tusschen Walagga en St. Peters- burg is gestoord. De Inteekening op de tweede Fransche oorlogsleening overtreft het bedrag der eerste. De Japansche vloot telt tegenwoor dig vler-en-tachtig groote eenheden. Zij nam gedurende den oorlog met vlerhon- derdtachtig duizend ton toe. De man van de Beechampillen gestorven. Te Hampstend in Engeland is over leden op 63-jarige leeftijd sir Joseph Beecham, een man, die meer dan iemand anders bewezen heeft, wat voor macht er van de reclame uitgaat. Door reclame toch, door de orighieele Fabriek afgebrand. Over den brand in de fabriek der firma Van Spaendonk en Zonen aan de Koe straat te Tilburg geeft de N. T. Crt. o.m. de volgende bijzonderheden Op de bovenste verdieping van het linkergebouw, waar de selt-actings stonden, liep een der machines warm en-.'t gevolg daarvan was, dat de aan wezige licht ontbrandbare stoffen vuur vatten. In een ommezien sloeg de vlam uit en deelde zich mede aan andere voorwerpen, met zulk een hevigheid en zoo'n snelheid, dat de aldaar werkende arbeiders nauwelijks den tijd hadden, hun leven te redden voor de zich steeds meer en meer uitbreidende vlammenzee. Wel had men getracht het vuurmonster te temmen door enkele balen op het vuur te werpen, doch niets hielp. Een verstikkende rook verdreef leder, die bijstand wilde verleenen, en aldus werd aan de vlammenzee vrij spel gelaten zich naar hartelust te veizadigen aan de brandbare stof. Blnnea en kwartier stond do geheele linkervleugel der fabriek ia lichte laaie. Het vuur greep snel om zich heen, zoo snel zelfs, dat de brand weer na een half uur niets meer kon redden, ea alleen aangewezen was om de belendende perceelen te behouden. Het gebouw dat vetloren ls gegaan was een van 70 M. lengte, behalve het gelijkvloers van twee verdiepingen. De voorgevel aan de Koestraat donder de met een helsch geraas naar beneden, terwijl ook de «ygevels gedeeltelijk het vernielingswerk niet konden doorstaan en In groote pulnhoopen ineen zakien. Omstreeks 11 uur lag daar de fabriek als een ruïne neer. Een gedeelte van de fabriek is gespaard gebleven, dank zij de krachtige inspan ning zoowel van brandweer als van het personeel Hier geldt het hoofdzakelijk do nieuwe fabriek ea het magazijn. In dit gedeelte staan nog een 30-tal weet getouweo, zoodat, wanneer de machine kamer ook niet tot geheelen stilstand gedoemd ls, het bedrijf gedeeltelijk kaa voortgezet worden. Het aantal arbeiders, dat door deze ramp werkeloos zal worden, medegerekend die buiten de fabriek weiken, wordt geschat op plus minus 140. Naar men ons meedeelde, was de fabriek op beurspolis verzekerd. Verdronken. Gisteren zyn oy '«-Gravenmoer, toen een comp. wielrijder», gewapend ten ume- lyk breed water wilde overtrekken, 6 eol- daten te water geraakt. Een zekere D. ait Leeuwarden, ie verdronken. Spoorloos verdwenen. Naar men ou» mededeelt ie nit de leger plaats by Millingen sedert Vrijdag 8 Nov. «pnorloos verdwenen de milicien-sergeant T., afkomttig nit Groningen. Veerpont gesonken op den Weichsel. Do jDzieuuik Poinaneki' ineldi Gieter middag om 6 uur weraen alt gew.-onlyk brwentri Tan de eiad Kez'mierz bij Loblin met de veerpont over den Weicharl gezet om naar hun woningen terug te keereo. De pont was reedt dicht by den oever doch wilde eenige draaikolken voorbyvsrtn om een te sterken stoot t# voorkomen en voer daarom eenige meters terug. Toen de pont midden in de rivier was drong plotseling De Echo Tin het Zeiden

Echo van het Zuiden | 1916 | | pagina 5