Tweede Blad. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK, I02lj f NUMMER 2, ZATERDAG 6 JANUARI 1917. 40e JAARGANG. De Echo van het Zeiden. Openbare vergadering op Vrijdag 29 December 1916, de» avonds 6,/4 uur. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening 1915. 3. Vaststelling a. Rekening over 1915 vaa het R.K. Gasthulsbestuur, Burgerlijk Armbestuur en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken b. Begrooting voor 1917 vau het Burg. Armbestuur. 4. Vaststelling der begrootiog voor 1917 van het gas-en electriciteltsbedrijf en gemeentebegrooting. 5. Vaststelling verordening op het lcvensmiddelenbedrijf. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren W. v. d. Broek en B. Timmermans-Verscbure. De voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en zegt dat de notulen der vorige vergadering nog niet zijn gereed gekomen. 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek vaa P. v. Iersel om ont slag als gemeentearbeider. B. en W. stelleo voor dit ontslag eervol te verleener. Aangenomen. b. Ontvangst bericht vai Ged. Staten van de verordening omtrent tegengaan van drankmisbruik bij cventuecle demo bilisatie. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een uitvoerig, met redenen omkleed adres der Hanze met verzoek een ver ordening op winkelsluiting in te voeren, die ongeveer 't volgende zou moeten labouden Het is verboden een winkel voor bet publiek geopend te hebben voor des morgens 5 uur en 's avonds 9 uur, uit gezonderd des Zaterdags, op de tien achtereen volgende werk dagen tot en met dea Óen December of, zoo den 5 of 6 December op eenen Zondag valt tot en met den 8en Dec., gedurende de kermisdagen. Onder winkels worden ook begrepen barbierswinkels en kapperssalons. Een winkel kan worden beschouwd, voor het publiek geopend te zijn, zoo lang daarin publiek aanwezig is. Is op het uur voor winkelsluiting voorge schreven nog publiek in een winkel aanwezig, dan zou dit nog bediend mogen worden, doch niet langer dan een kwartier uurs daarna Op de uren, gedurende welke het verboden is winkels voor het publiek geopend te hebben, zullen daaruit, op geneeskundig voor schrift waren mogen worden verkocht of afgeleverd. Apotheken zullen geheel buiten de te maken verordening moeten vervallen, terwijl wij verzoeken voor sigaren winkeliers eene uitzondering te willen maken nl. dat deze Zondags tot 9 uur mogen geopend zijn. Echter verzoeken wij U te willen be palen, dat sigarenwlokoliers dan uit sluitend Tabak, Sigaren en Sigaretten mogen verkoopen, geen andere artikelen. Ook zou het houders van koffiehuizen verboden moeten worden na negen uur Sigaren, Chocolade enz. te verkoopen. Ook zou het verboden moeten worden op den openbaren weg te venten op de uren, gedurende welke het verboden is de winkels voor het publiek geopend te hebben. Onder openbaren weg zou dan moeten worden verstaan alle straten stegen, pleinen, wegenpaden en stoepen. Aan de hand van een ingestelde enquette, zou 't meest gewenscht zijn Zondags om 12 uur te laten sluiten. Hierbij zijn verschillende stukken ge voegd, o. a. een lijst met ruim honderd handteekeningen van geheele of gedeel telijke voorstanders, en een van een tiental personen, die zich er tegen ver klaren. Een tegeaadres is nog ingeko men met 43 handteekeningen en een met vier. Voorzitter. Waar de winkeliers blijk baar zelf nog zoo verdeeld blijken te zijn, achten B on W. geen termen aan wezig om een verordening in 't leven te roepen. v. Schijndel. Ik vind dat er veel voor te zeggen valt om iedereen vrij te laten. Waalwijk is 't centrum der Langstraat, waar men Zondags gaarne komt koopen. Wie liefhebberij heeft om zijn winkel open te houden en daarvoor tijd en rust op te offeren, moet daarin vrij zijn. Daarem vind ik er alles voor de men- schen vrij te laten. Aangenomen. d. Een adres der Woningbouw-com- missie, dat luidt als volgt Onder terugzending van het schrijven van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, waarin mededeeling wordt ge daan van de bezwaren, die de Inspecteur der Volksgezondheid heeft kenbaar ge maakt, ten opzichte van de ingezonden bouwplannen, hebben wij de eer U dienaangaande het volgende mede te deelen. De Inspecteur rapporteert, dat hem Is geb'eken, dat de raming der bouw kosten ad f 66,200 veel te laag is en met inbegrip van trottoiraanleg tegen de f 75 000 zal loopen. Hieromtrent merken wij op, dat ons rapport, waarbij wij U adviseerden tot woningbouw over te gaan, dateert van 6 Juli 1916; de daarbij gegeven raming van kosten was toen voldoende. Het is geheel bulten onze schuld, dat wij nu 31 /2 maand later nog niets verder zijn gekomen en ln- tusschen de bouwmaterialen weer der mate zijn gestegen, dat het inderdaad niet onmogelijk is, dat het door ons geraamde cijfer thans blijken zal ontoe reikend te zijn. Daarenboven gaven wij U een raming der bouwkosten voor de woningen zonder trottoir-aanleg, welke aanleg later de begrooting met f 1000 verhoogde. Zoo noodig zou aanleg van trottoirs en verder terreinwerk, eveneens geraamd op f 1000, kunnen worden uit gesteld tot voor het bouwen gunstiger tijden zijn aangebroken. Waar de Inspecteur de gevelordon- naotle voor de goedkoope woningen veel te gecompliceerd achr. mor'en wij opmerken, dat dezelfde gevel» zijn aan gehouden als toegepasi zijn a«to dc woningen, eveneens gebouwd met Rijks- steun, die onze Commissie elders zag. Verschillende leden onzer Commissie hebben gelegenheid gevonden in diverse oorden des lands vele dergelijke met Rijksgeld gebouwde woningen te zien de beste en mooiste daaruit hebben tot voorbeeld gediend. Naar het oordeel van den Inspecteur heeft het geen nut de vijf blokken der goedkoope woningen geheel verschillend van elkaar te maken, bezwaren daat- tegen geeft hij evenwel niet aan. Door onze Commissie werd met het voorstel direct tot den bouw van de 20 goed koope woningen over te gaan bedoeld, op de eerste plaats te voorzien in het dringend tekort aan woningen, doch ook om de betere moderne woning te demonstreeren. In dit verband zal het dan ook Inderdaad wel zijn nut hebben dat naar verschillende typen wordt ge bouwd om met herelk»ir rrcnUaat bij de verdere bebouwing vaa het terrein zijn nut te doen. Het kan toch als weinig bevorderlijk aan het voor komen van eentonigheid, geen aanbe veling verdienen alle woningen naar hetzelfde type te bouwen Wij hebben juist gemeend door afwisseling het kazerneachtige van reeksen wonlngeD naar denzelfden bouwtrant, weg te nemen en de fraaiheid te bevorderen, Wij moeten deze meening handhaven, temeer omdat hetgeen wij beoogen zonder aan merkelijk prijsverschil is te bereiken. De Inspecteur is vaa oordeel dat de behandeling van enkele blokken als Type II en Type V onnoodlg duur is gemaakt. Wij hadden liever gezien dat die onnoodige duurte ia die typen wat ■ader was aangeduid. Wij herhalen, dat dezelfde teekeningen copleën zijn naar bestaande met Rijkssteun gebouwde woningen. Waar gezegd wordt, dat zonder ook maar eealgszlns tekort te does aan de aestetlsche eischen, veel op de bouwkosten is te bezuinigen, zouden wij meer zijn gebaat met eene aanwijzing, op welke wijze die bezuini ging zou zijn te vinden dan met eene zoo algemeene opmerking. Het zou onzerzijds bezwaren ontmoeten om de bezuiniging te vinden in een minder solide bouwwijze omdat dit noodzakelijk duur der onderhoud tengevolge moet hebben. Wij mogen hierbij opmerken, dat wij hebben getracht, zooals wij dat ook elders konden constateereu, om met In achtneming van gepaste zulaigheid, goed werk te maken, met een aantrekkelijk uiterlijk «n een woniog te krijgen, die aangenaam is te bewonen en ook door uiterlijk voor den bewoner eenige be koring heeft om zoodoende mede de zedelijke verheffing vaa een bepaalde categorie onzer bevolking in de hand te werken. De meeniog van den Inspecteur om trent Type VII (woning voor de Van Coothstraat) welk type een opstand zou vertoonen, die ondoelmatig en onfraai zou zijn en aanleiding zou geven tot overmatig gebruik van natuursteen en lood, kan nocb door Commissie, noch door den adviseereaden bouwkuadige worden gedeeld. Wij hebben deze wooing gezien en het is juist de doelmatige, aantrekkelijke inrichting, welke ons aanleiding heeft gegeven een dergelijk bouwplan te ontwerpen. Wat de op merking betreft omtrent het overmatig gebruik van natuursteen en lood is het ons niet duidelijk, hoe de Inspecteur deze opmerking maakte, waar voor deze woningen, zoover noodig kunst-zandsteen en plastiek is voorgeschreven, waardoor de bouw niet noemenswaardig duurder wordt. Nu het rapport van den Inspecteur van onze planoen zoo wat niets overlaat meenen wij een en ander meer uitvoerig ter keDnis van Uwen Raad te moeten brengen, omdat allicht door dat rapport de schijn zou kunnen worden gewekt, dat wij Uwe opdracht al heel verkeerd en onzaakkundig zouden worden uitge voerd. Intusschen zijn, sinds Uw College ons do opdracht verstrekte tot tiet ontwerpen van bouwplannen, reeks maanden ver- loopen en doet zich de woningnood meer en meer gevoeleD. Om echter te geraken tot het doel nl. goed bewoon bare woningen te krijgen zijn wij bereid met den Inspecteur nader overleg te plegen en zoo noodig door prijs te geven van de lllusle's die wij ons omtrent de bouwwijze gevormd hebben, wijziging in onze plannen te brengen, die alsdan naar wij vertrouwen, geen vedere be zwaren zullen ontmoeten. Veiwlel. Is dus van de plannen der commissie geheel afgezlea. Voorzitter. Ze zijn wat vereenvoudigd. Verwiel. Is de inspecteur dan alleea baas, staat niemand boven hem om in beroep te gaan. Wetb. Timmermans. In ons rapport is gezegd dat er alet veel meer van onze plannen zou overblijven, maar na onze conferenties met dea inspecteur mag ik verklaren, dat er zeker 95°/o van onze plannen goed is en behouden blijft. Intusschen zijn dc ptaanea ln han den gesteld van den Ingenieur Van Veen, die ze eveneens heeft herzien en ze ook inderdaad voor 95°/e heeft gelaten. We vertrouwen dat 't nu wel in den geest van den inspecteur zal zijn ea dc plannen, die wijziging van niet groote beteekenis hebben ondergaan, nu wel g)edgekeurd zullen worden. 2. Vootloopige vaststelling rekening 1915. J. v. Riel (rapporteur der commissie). De commissie heeft de rekening nauw keurig nagegaan en adviseert tot voor loopige vaststelling. Voorzitter Inkomsten der rekening Uitgaven f 288,860,49 f288,275,33'/, 565,1572 Batig saldo Aangenomen. 3. Vaststelling der rekening over 1915 van het R.K. Gasthulsbestuur, vaa het Burgerlijk Armbestuur eD van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. b.) der begrooting voor 1917 van het Burgerlijk Armbestuur. J. van Rick stelt voor deze rekeningen over 1915 goed te keuren, maar de begrooting Burg. Armb. aan te houden tot na de gemeente begrooting. Aangenomen. 4. Vaststelling Gemeente-begrootiog 1917. Klijberg. Ik zou de opmerking willen maken, dat we geen tijd gehad hebben om de begrooting op ons gemak na te zien en zou graag hebben dat ze vroeger w rd ingediend en rondgezonden. J. v. Riel. Bij het nagaan der begroo ting voor den dienst 1917 is het aan de Commissie gebleken, dat zij zich geheel regelt mar de tijdsomstandigheden die buitengewone uitgaven vorderen. De kosten van het Levensmiddelen- bedrijf zijn geraamd op f 15,000, een bedrag dat in normale tijden niet voor komt. Met genoegen heeft zij echter geconstateerd, dat de geregelde verbe tering van wegen, voetpaden ea riolen niet behoefde achterwege te blijven. De commissie bemerkte verder dat de batige saldo's der gasfabriek geheel in de gemeentekas loeiden zoodat op deze begrooting de boekhouding wel afzonder lijk, maar de financleele toestand dezelfde bliift. Onder de gegeven tijdsomstandig heden is het resultaat vaa het bedrijf te onzeker en wil zij daarom hierover ge ne opmerking makeD, maar de commissie is wèl van meeoing, dat, mocht de gas fabriek betere resultaten opleveren als de begrooting aanwijst, dit saldo in de reservekas der gemeente-gasfabriek zal worden gestort. De balans van de begroo ting Is gevonden in eene vermeerdering der plaatselijke belasting, hetgeen volgens het gevoelen der commissie de ware sluitsteen is. Inkomsten Havengelden f 1900, J. van Riel. Waar de opbrengst over dit jaar slechts f1140 is, acht de com missie de begrootiog voor 1917 op f 1900 te hoog. Voorzitter. Vorig jaar heeft haven- en kaaigeld samen f1400 opgebracht. Gragtmans. Het tweede halfjaar li veel beter geworden, en daarnaar is de begrootiog gemaakt en 't is te hopen dat de tijd beter wordt. Van Schijndel. Misschien zijn de schip pers nog wel een beetje bang. Van Riel. De aanvoer zal in 1917 misschien nog minder zijn dan in 1916. Verbunt. Een boot van de Thor komt nu ook geregeld in de haven. Voorzitter, 't Is ook maar begroo ting, 't vorig jaar was 't samen f 1400, du f2000. Van Riel. Men moet begrooten naar de cijfers, die men heeft. Van Scbijndel. Ik vind die f600 niet zoo boog, vooial nn de toestand beter loopt. Van Riel. Als de heeren vinden dat de vooruitzichten beter zijn, dan kan de commissie zich erbii neerleggen. Hoofdstuk 4. H. O. f 26,000. Houben. De verordening op den H. O. is die al bekend, had die niet eeist behandeld moeten worden voor naen dit bedrag van f 26000 gaat heffen zonder de groodslagen te kennen. Eerst moest de verordening gereed zijn, zoo is het iet regelmatig. Dit is van zeer groot belang, waar de commissie zelf zegt, dat de H. O. de sluitsteen der begrooting Is. Ik kan me er zoo dan ook moelelijk mee vereenlgeD. Voorzitter Er Is een verordening. Houben. Gaat het dus volgens de oude of de nieuwe. Gragtmans. 't Bedrag vaststellen heeft met de verordening niets te maken, dat doet aan de som niets af. Het bedrag moet er zijn. De secretaris heeft zooveel werk, dat hij niet gereed kon komeD, maar de indiening der nieuwe veror dening is binDen korten tijd te wachten. Houben Het bedrag moet er zijn maar hoe U de heffing regelt, daarvan hangt veel af. Voorzitter. Het doet toch niets af aan 't getal. Houben. Ik verzoek daarvoor zoo spoedig mogelijk te zorgen, alseok vraag ik met den heer Klijberg, de be grooting wat vroeger te zenden. Het behoeft toch niet altijd de laatste dag des jaars te zijn. En wat de H. O. betieft, alle belastingbiljetten komen nu tegelijk los. Verwiel. Ik zou dit bedraag vaststellen en den H. O. heffen volgens een nieuwe verordening door den raad vast te stellen. Aangenomen. Art. 3 Belasting op Tooaeelvoorstel- lingen enz. nihil. Van. Riel De commissie stelt voor 10e/s te heffen van de entrees der open bare vermakelijkheden; dat kan gevoege lijk worden geraamd op f400 k f500 en niemand heeft er schade bij. Klijberg. Ik wil dit voorstel gaarne steunen, 't Is een niet te versmaden sommetje. Ik heb onlangs een bioscoop- uitvoering bijgewoond en 't was er rondom vol. Ik heb toen bij me zelf de opmerking gemaakt, dat het wel gewenscht zou zije dat B. en W. In overleg traden met den eigenaar, opdat zooveel mogelijk maat regelen voor de veiligheid van de bezoe kers worden getroffen. Dat behoeft niet kostbaar te zijo, maar dan is mon 2ooveei mogelijk tegen ongelukken gewaarborgd. Houben. Wil men die belasting 1 Jan. laten ingaan Van Riel. B. eu W. maken een concept verordening en leggen die aan den raad voor. Wetb. Timmermans. Ik zou wel eens willen weten hoe men aan 't cijfer f 500 komt. Van Riel. Bij benadering hebben we gedacht dat de voorstellingen worden be zocht door 200 personen, dus bij twee uitvoeringen door 400 personen stel gemiddeld entree op fO,25, dan is dat f 100, dus elke welke week zouden we daarvan f 10 krijgen. Weth. Timmermans. Ik acht 't wel wat hoog genomen, daar er ook een tijd is, dat niet gespeeld wordt. We moeten 't niet te hoog steller, bv. f 400. Klijberg. Ik hoop dat de aandacht gevestigd zal blijven op 't geen ik gezegd heb, daar is b. v. voor boven gemakke lijk eene niet kostbare oplossing te vin den, door 't aanbrengen van een buiten deur met trap Voorzitter. Dat is onze aandacht geenszins ontgaan op ons verzoek is de cabine verzet om juist meer ruimte te geven bij den trap, wat ook nog al veel onkosten met zich bracht. Boven is een braDdkraan gemaakt, de cabine is brandvrij, zoodat een eventueele brand blijft beperkt. We zullen nog zltn of er nog meer veiligheidsmaatregelen zijn te nemen. UITGAVEN. Hoofdstuk VI Kunstwegen, straten, f 2825. Van Schijndel. Ik vind dezen post wel wat laag. De weg in de Stationstraat is onhoudbaar, die is niet te begaan, men moet er eigenlijk steeds een paar sneeuw- schoenen dragee. Ik ben er een groote voorstander van dat de Groote straat en Mr. v. Coothstraat er netjes uitzlee, maar daarom heb ik ook recht er op te wijzen dat de Stationstraat ook wel eens aan de beurt mag komen, 't is gewoon een schandaal Ik viaag dan ook den steun van alle leden hiervoor. Ook de Parallelweg is t eu ig; Ik ben er 2en Kerst dag expres eens doorgegaan, maar men moet er voortdurend doorspriogeo. Klijberg. Wat is 't plan van verb"** ring voor 't volgend jaar. Is sla 00 straat daar misschien 4 Van Schijod»1, i wee ,a»r acht.ree. is er do^' mij °P cn krec£ lk st»cJs toezegging van verbetering. o.a. verbreeding der trottoirs. Van Schijode'. Als dat su maar weer gebeurt. Ik ben ervoor dat alles netjes io orde Is, maar nu moet men No. 1 aan de Stationstraat denken. U moet er zelf maar eens doorwandelen. Voorzitter, 't Staat op de begrootlng en den wordt 't verwerkt. In de station straat is nog een oude rioleering, daar aan is het ook al te wijteD, wijl de af watering slecht is. Van Schijndel. Men moet de Station straat niet op zij duwen. Van EverdingeD. Het komt ook zeer doordat do straten nooit geveegd worden en er niet op gelet wordt. Wethouder Timmermans. Ik acht het van veel beteekenis, dat door een raadslid hierop wordt gewezen. Ik heb al tien keer in de vergadering van B. en W. op dit euvel de aandacht gevestigd, maar steeds zoDder resultaat. In de politle-veroidening staat dat iedereen verplicht is de straat te vegen, en daaraan moet, zoolang de verordening bestaat, de hand worden gehouden. Ik vraag hier aan de politie, met name het hoofd der politie om de verordeulog te handhaven en tegen overtreders proces verbaal te doen opmaken. Arders moet de verordening maar worden afgeschaft, maar zoolang ze er is, moet ze gehand haafd worden ik weet niet wat we hier anders met 5 agenten van poll'ie moeten doen die ons meer dan f 2700 kosten. Wordt de verordening nageleefd, dan zal het er m. 1. netjes uitzien. Ik heb er dag op dag ln 't Dagelijksch bestuur op- gewezen, maar 't helpt niets Voorzitter. Het is met de militairen moeilijk na te gaan, er wordt overigens wel degelijk de hand aangehouden, er zijn boj pas drie proces-verbaals gemaakt. Klijberg. Er mag ook wel eens beter opgelet worden, dat geen karren op het fietspad en geen wielrijders op trottoir rijden, daartegen moet de politie streng optreden. Ik heb laatst een stukje van Opmer ker4 gelezen in >De Echo van het Zui den4 over de smerigheid der straten m die bad volkomen gelijk We moeten ineens een afdoende maatregel nemen, ze geheel afspuiteo. Het ziet er nu uit als nog nooit tevoren. Wethouder Timmermans. We moeten er nu niet overheen praten, de pditle moet opgedragen worden procesverbaal op te maken. Heeft de voorzitter daar tegen bezwaar, dal hij het dan ronduit zegt, dan kunoen et andere maatregelen genomen worden, 't Is nu een hopeloos werk te gaan poetsen, als z'n buurman t toch niet doet. Ik ben er niet voor de burgers 't lastig te maken, maar als er een oogenblik de hand aan gehouden wordt, is 't zoo in orde en is de hecle burgerij er mee gebaat, thans is het meer dan erg. Voorzitter. Ik ben er zelfs sterk voor en zal er nauwkeurig op laten letten. Klijberg. Ik vertrouw dat U uw uiterste best zult doen om de verordening te handhaven. Maar ik zou de straat eerst eens flink laten schoonspuiten. Het Dag. bestuur kan dan nog overwegen of het beter is het door 't gemeente-personeel te laten doen. Van Schijndel. Krijg ik er eenige toe- zegglng op dat de Stationstaat verbeterd zal worden, dan zal ook deze post ver hoogd moeten wordeü, daar er veel kosten zijn. Voorzitter. Trottoirs worden verbeterd en verbreed. Van Schijndel. Ea dan de straat laten reinigen, is goed, maar ik geloof dat de grondslag modder opgeeft, de straat ls niet goed gelegd. Ik geef d;n raad in overweging om deze straat degelijk te verbeteren. De Stationstraat staat al jaren achteraf en dat gaat niet. v. Riel. De commissie kan zich er goed mee vereenigen de f 400 belasting openbare vermakelijkheden er bij te voegen. v. Schijndel. Dat is tenminste weer iets en ik geef in overweging direct te beginnen en er niet mee te wachten. Voorzitter. Ik heb al zooveel moeite gegeven om een strater te krijgen, daar hangt 't veel van af. v. Schijüdel. Dan zou ik nog een» extra moeite doeo. Aangenomen met f400 verhooging. Onderhoud plantsoenen enz. v. Riel. De commissie vraagt goed politietoezicht op plantsoenen cd beplan tingen en bescherming van nieuw te planten boomen. De boomen op den dijk zijn zeer gehavend. Weth. Timmerman?. Ik kan u verkla ren dat de militairen daaraan niet vreemd zijn. In de Putsteeg is door hen in alle Canaéaboompjes met die schopjes ge hakt. Dat is geeD veronderstelling, maar ik heb 't zelf gezien, 't waren liefst^ litmtrea. dl* ooder r^ld^wYfaUere», jammer dat hier te mof- dcn cn dat superiei- Lot opmerken. ZI^_*giman«. Toen bij mii nog speel terrein was, zijn er ln ëe boomen van de laas 23 schopjes ingehakt. Kosten ophalen vaD vuilnis f 1425. v. Riel. Niettegenstaande de post op halen van vuilnis zeer hoog is, zien de wegen er alles behalve netjes uit. De Voorzlttnr. In die som is ook begre- 1 commissie stelt voor tegen 1918 in studie pen er eenige verbetering in te brengen te nemen om de straatreiniging in eig n

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5