Nummer 6. Zondag 21 Januari 1917. 40e Jaargang. Tweede Blad. DE OORLOG. HUMRUK HIIJSVHUli ÖE M00R0 OP HET KANTOOR. Reclame. Gemengd Nieuws. Provinciaal Nieuws. Binnenland. Zorgen ondermijnen de gezondheid. De Cornwallis. BERLIJN, 19 Jan. (Wolff.) Officieel. Een onzer dulkbooten onder bevel van kapitein Harwig, heeft den 9ea dezer 60 zeemijl ten Z. O. van Malta het door lichte strijdkrachten beschermde Engel- sche linieschip Cornwallis (14200) door een torpedoschot in den grond geboord. Een der prijnen van de Möwe II. BERLIJN. 19 lanaari. (Wolf.) Den 31 en Dec. is het Engelschc stoomschip Yarrowdale (4600 ton) als prijs een haven binnengeloopen met een prijs- bemanning ter sterkte van 16 man en 469 gevangene?, afkomstig van de be manning van een Noorsch en zeven Engelsche schepen, die door een onzer hulpkrnisers in den Atlantischen Oceaan waren opgebracht, De ladingen der opgebrachte' schepen bestonden hoofd zakelijk uit oorlogstuig, dat uit Amerika voor onze vijanden bestemd was, en uit levensmiddelen, waaronder 6000 ton graan en 2000 ton meel, verder uit 1900 paarden. De Yarrowdale bad 117 vrachtauto's een personenauto, 6300 kisten geweer patronen, 30,000 rol prikkeldraad, 3300 ton staalblikken en bovendien vee vleesch, spek en worst aan boord. Van de-in den grond geboorde stoom schepen waren drie Engelsche bewapend Onder de bemanning van de opge brachte schepen bevinden zich 103 onderdanen van onzijdige staten, die 1d krijgsgevangenschap worden gehouden voor zoover zij zich op gewapende vij andelijke schepenhadden laten monsteren De leider van de prijs bemanning was de dienstdoende officier Badewitz De opbrenging van de Yarrowdale als prijs is tot dusver uit militaire over wegingen geheim gehouden, maar deze rekenen gelden na de bekendmaking van de engelsche admiraliteit van eer gisteren niet meer. Opmerkelijk is dat de Engelschs ad miraliteit eerst tot bekeodmakiog van scheepsverliezen die reeds geruimen tijd geleden zijn, i9 overgedaan, nu deze door het binoenloopen van het Japansche prijsgemaakte s.s. Hudson Maroe in een Braziliaansche haven, ook aan 't onzijdige buitenland bekend worden gemaakt. (In het telegram staat de haven waar de Yarrowdale is binnengeloopen, niet nader aangeduid. Uit het verband is echter op te maken dat het een Duitsche haven is.) Opmerkelijk is de aanduiding dat er ■teer dan één Duitsche hulpkruiser i den Atlantischen Oceaan opereert. Red De bierbrouwerijen te Pllsen hebben hun bedrijf voerloopig stil gezet, zoodat het echte Piiseoer bier niet meer ver krijgbaar is. Schipper s staking. Er is een schippers staking uitgebro ken, waarvan de N. R. Ct- 't volgende inzicht geeft De actie der schippers gaat, om het we derinvoeren van de heurtlijst, waardoor ze een einde gemaakt willen zien aan aller lel misbruiken. Geschiedt de bevrachting niet bij beurt, dan hebben volgens den Schlppersbond, zij den voorrang, die in de herbergen van bevrachters de meeste verteringen maken. Bovendien komen er dan andere onrechtmatigheden voor, waardoor niet alleen de schippers van oen groot gedeelte hunner rechtmatige verdiensten verstoken blijven, maar ook de vrachtprijzen aanmerkelijk belast wor den door de verdiensten, welke ervoor de tallooze tusschenpersonen af moeten. Het standpunt van het gemeentebe stuur hiertegenover is, dat door inwilli ging van den elsch der schippers de vrije concurrentie is uitgeschakeld en dientengevolge de vrachtprijzen niet on belangrijk opgedreven worden, waarvan reeds het gevolg zou zijn geweest, dat menige vracht, die anders voor de Am- sterdamsche haven bestemd was, thans naar elders verscheept wordt. Deze bezwaren, o.a. door de Kamer van Koophandel tegen het door de schippeis gewilde stelsel aangevoerd, hebben B. en W. doen besluiten, de beurtlijst van de Schippersbeurs weg te nemen. Wij begeven ons niet in de vraag, aan welke zijde in deze het gelijk is maar het wil ons voorkomen, dat er zoo spoedig mogelijk en afdoende een einde moet komen aan het thans door deschippers aags de kanten en op het Merwedeka- naal gevoerde schrikbewind. In ons land is de scheepvaart toch nog altijd vrij, en de schippers houden de voor de graan- distributie zoo dringend noodige lochters uit Rotterdam eenvoudig bulten de Am- sterdamsche havens, terwijl zij zelf wei geren, hun taak in die graandistributie te vervullen. Het bestuur van den Schip- persbond moge verklaren, dat het geen anarchie en geen gewelddaden wil, maar de houding door de schippers gister middag aangenomen, wettigt de vrees, dat zij desnoods voor geen geweld terug zullen deinzen.* Dit laatste slaat op 't feit, dat eenige honderden schippers in het Merwede- kanaal Donderdag de schepen gewoon beletten, naar Arasterdam op te varen, onder het oog der rijksveldwacht, die in wel niet groot getal tegenwoordig was, maar volgens de expediteurs-vereeniglag (och ook niets deed en veel te lijdelijk toezag. Toen het tenslotte te erg liep en zij de bajonet op 't geweer zette en t in den aanslag nam, om te schieten, kwam juist de hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, Roest van Lim burg ter plaatse en wist door verstandig optreden 't zoover te brengen, dat de schippers een schip lieten doorvaren, opdat de commissaris den expediteurs kon zeggen, dat er bewijs was dat de schippers niet wenschen te terroriseeren de overige schepen moesten echter blij ven l'ggen. De stagnatie Is van groot nadeel voor de distributie in Nederland. De hoofdcommissaris beloofde nu onderhandeling met het gemeentebestuur van Amsterdam en de expediteurs-ver eeniglng. Hij schijnt echter niet veel succes gehad te hebben, vooral niet wat deze laatste betreft. Deze vereeniging heeft hem o.m. geantwoord In beginsel is onze vereeniging niet tegen onderhandelingen met werknemers of hunne organisation, maar het spreekt vanzelf, dat wij neoit kunnen onderhan delen met rustverstoorders. Wij kunnen u daarom niet machtigen namens ons eenige vaste toezegging te doen of be lofte af te leggen. Vóór alles moet de verstoorde orde hersteld worden, niet op grond van voorafgaande beloften, maar uitsluitend op grond van het feit, dat alle burgers verplicht zijn zich te onder werpen aan de voorschriften, door de bevoegde autoriteiten gegeven. Het staat aan die autoriteiten de voor schriften te handhaven en de orde te herstellen en wij eischen voor onze leden de vrijheid en het recht om de schepen die zij op volkomen wettige wijze te Rotterdam hebben aangenomen, naar Amsterdam te laten komen en aldaar ongehinderd te beladen. Zoolang aan dezen grondwettigen eisch niet Is voldaan kan van geen enkelen stap onzerzijds spraken zijn en wij kunnen niet nalaten er met kracht tegen te protesteeren, dat de bedoelde schepen in strijd met alle recht en wet nu reeds 5 dagen lang niet door lijdelijk, maar door actief verzet verhinderd worden hunne bestemming te bereiken, zonder dat daartegen door de bevoegde machten doeltreffende en af doende maatregelen zijn genomen. De zaak lijkt o.*.s nog te ernstiger, waar thans door bet gewraakte oponthoud groote landsbelangen worden geschaad, hetgeen toch in Nederland niet straffeloos moest kannen geschieden. De commissaris heeft aan de schippers vereeniging geschreven dat hij blijft doen wat hij kan, maar dat eenig feit van lijdelijk of werkdadig verzet de meest ernstige maatregelen zal uitlokken. volgens een conferentie op de bureaux van den stellingcommandaut in het Amstel Hotel. Het aantal rijke veldwachter aau hst Merwede-kanaal werd gisteren tot 80 oi<- gebreid en zal heden nog met 40 wordsn vermeerderd. Steenkolen Het Ned. Corr, bureau meldt ons, dat de prijs van de Duitsche steenkolen voor de maand Januari op den ouden prijs is teruggebracht, waardoor een belangrijke verbetering wordt verkregen in onze steenkolenvoorziening uit Dultschland. De Prins Hendrikopgebracht De directie van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland heeft alleen bericht (van Nederlandsche zijde) van het op brengen van het s.s. «Prins Hendrik harer Maatschappij. Omtrent de redén voor de opbrenging is bij de Maatschappij hoegenaamd niets bekend. Dr. Kuyper. Naar aanleiding van gisteren in par-' lementaire kringen loopende geruchten omtrent een verergering in den toestand van dr. Kuyper, die, gelijk onlangs ge meld, aan Influenza lijdt, werd gisteren, bij informatie ten huize van den zieke, aan de N. Crt., integendeel eea zeer geruststellend bericht verkregen. De nacbt werd zeer rustig doorgebracht, de lichaamstemperatuur was niet hoog en de algemeens toestand werd bevredigend genoemd. Men seint uit Vlissingen dd. gisteren Aan boord van de mailboot »Prlns Hendrik", die half zeven van hier was vertrokken, waren 3 Belgen. Het was de eerste maal, dat weer Belgen werden vervoerd na de opbfenglng van de «Koningin Regentes". De commandant was kapitein Schenk, die ook bij het eerste opbrengen van de «Prins Hendrik" commandant was. De Westerdijk. Het stoomschip Westerdijk, van Solle- veld, Van der Meer en Van Hattem's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam ligt nu al 34 dagen te Stornoway, waar het stoomschip, geladen met 4500 ton graan voor de regeering van Nederland, moest binnenloopen. wegens gebrek aan kolen. Toen de kapitein brandstof wilde aanvullen, bleek dat niet te zullen gaan, tenzij de reederij zich verbood, hetzij 30 pCt. van haar laadvermogen af te staan aan de Engelsche regeeiing, hetzij bereid bleek elk van haar schepen een reis voor engelsche rekening te laten maken. De reederij kon natuurlijk in; dit aanbod niet treden, omdat haar schepen waren gerequlreerd door de Nederlandsche regeering voor bet ver voer van granen ten behoeve van de Nederlandsche bevolking. De reederij heeft sedert alle mogelijke stappen gedaan in Engeland, de Neder laadsche Regeering heeft vertoogen gericht, doch het eenige resultaat tot heden is, dat 4500 ton regeerlngsgraan die we hier zoo goed zouden kunnen gebruiken, in de haven van Stornoway ligt te verrotten, terwijl het schip waaraan mede dringende behoefte be staat kalm te Stornoway blijft liggen met volledige bemanning aan boord. De communicatie van de reeder* met het schip is eveneens verbroken, daar de reerderij een telegram van den ka- diteia heeft gehad en verder onkundig is of haar eigen berichten de gezag voerder hebben bereikt. De eenige wijze tot terugkeer is, dat het schip door een sleepboot wordt gehaald, doch de betrokken sleepbootreederijen zijo uit vrees voor represaille maatregelen van Engelsche zijde, hiervoor niet te vinden. (Hbld.) lederen dag zorgen maakt n moedeloos. Last u er niet doei b«heerich#n. Gij werd) dan gemelijk, prikkelbaar en «en gemakke- ijke prooi van nrlaezinrkwalen en de aieren sijs dan geneigd om te verzwakken. Gij rijgt wateritoernissen, rngpijn, rkeumatiek en waterzuchtige zwellingen. Niets ie erger dan zorgen. Tr»eht om de dingen van den vroelyken kant te bezien. Ean poging daartoe krengt poedig beloeuiag. Óm vaa nierkwalen «n overtollig urinezuur bevriyd te worden, dien» gij hulp te hebban en die salt gij vinden n Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Babalve voor epgewektheid, dient gij te zorgen voor meer friaicha lacht, mud vleeicb te eten, minder koffie, thee of alcohol te drinken. Houdt de ponëa der knid schoon. Drink genoegzaam water of melk. Beiden zijn aitetekend voor de nieren en verkaatier de koelende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen dienen n getond te maken en n bevrijd te honden van rheumatiek ieahias, spit, nierat-en, watersncht en d lange nasleep van nierkwellingen ontstaan uit arineznnr. 10446 Maar boven alles, vermijd zorgen. Zie toe, dat de handteekeniog van James Fester op het etiket voorkomt teneinde de eehte Kostei's Rogpyo, Nieren Pillen te krijgen. Te Waalwijk verkrijgh. bij Wed ORIE-DumoüLïX, Markt. Toezending g schiedt franco na ontv. T. postwissel k f 1,75 p. doos of f 10,p. s*e dooien. Naar aanleiding van een onderhoud van den Schlppersbond met wethouder Vliegen, zal de stand van zaken schrif telijk door den Bond worden uiteengezet. De wethouder zal na ontvangst van het schrijven trachten de partijen tot elkaar te brengen. Naast baron Baud kwamen zich giste rennamiddag ook de Commissaris der Koningin lad e provincie Noord-Holland, Jhr. mr. dr. A. Rötff en de commandant der stelling van Amsterdam, generaal- majoor A. R. Ophorst, aan het Merwede- kanaal van den daar hee> schenden toe stand op de heogte stellen. Deze drie autoriteiten hadden ver- Kot da» wij de vorige week de veracbijning ia bet Geïllustreerd Zondagsblad aankondi gen van hst buitengewoon spannend ver volgverhaal DE MOORD OP HET KAN TOOR', thans vestigen wy de aandacht op een interessante prijsvraag, welke in dit rijk geïllustreerd weekblad wordt uitgeschreven Dese prijsvraag ia zundaaig, dat iedereen daaraan kan meedoen, jong en ond, gelet terd tn oagelet erd. Aan deze prijsvraag lijn verbonden 100 fraaie pryzen, waarnaar das iedereen k»n mededingen, indien hij al chta geabonneerd is op het Gtïilnatreerd Zondagsblad. De kina een f»aale prijs te kannen win nen, gevoegd bij bet genot een illustratie te outvaDgeD, waarin wekelijks 40 h 50 foto's het laatste Dienwa in beeld krengen en boeiende lectuor de 'ingenaamste uitspanning biedt, moet zeer zeker nu toch hen, die Bog niet hei Geïllustreerd Zondagsblad bij de courant mochten ontvangen, aansporen tieh thans te akonneeren, zij het slecht* bij wijze van proef voor 3 maanden h 45 eeilt (franco per post h 52'/j cent). DE UITGEVERS. Gestolen rijwielbanden. Woensdag werdea te Oss door een inspecteur der N.O.T. bij den hooihan delaar A. Weiten, welke persoon reeds langen tijd het in staat van beleg ver keerende gebied is ontzegd, 600 voor den smokkelhandel bestemde rijwielbin nenbanden in beslag genomen. Waar deze banden grootendeels van een Amsterdam bij een filiaal der Dunlop Comp. gepleegden diefstal afkomstig waren, was reeds eerder op verzoek der Amsterdamsche recherche een onderzoek door de gemeentepolitie ingesteld, doe waren de banden toen niet gevonden Destijds had W. deze banden van een rijwielhandelaar te 's Hertogenbosch overgenomen deze handelaar weer van anderen enz. enz., en naar het heette reeds weder den volgenden dag aan hem onbekende personen, weUe er mede naar Nijmegen vertrokken waren, ver kocht. Thans, nu de N.O.T. er zich mee bemoeide, kwamen de reeds lang ge zochte banden, verpakt in twee kisten bij W. te voorschijn. - Na verzegeld te zijn, werden de kisten rijwielbanden, volgens de Tijd, aan het adres der N O.T. verzonden. Aanranding in een trein. De koopman Acqunoy, die gisteren avond te Geldermalsen, om half zes in den trein naar Den Bosch stapte, vond daar in een der achterste rijtuigen een heer schijnbaar dood en met zijn das gewurgd op den vloer liggen. Toege schoten hulp mocht het gelukken deD bewustelooze bij te brengen. Hij vertelde toen, dat een medereiziger uit Culemborg opeens geroepen had Kijk daarbuiten eens I De heer had zich daarop voorover naar het raam gebogen, waarop de ander hem zijn das om den hals sloeg. Wat toen met hem gebeurd was, wist hij niet. Te Geldermalsen bleek, dat hem een portemonnaie met f7 en een gouden ring ontstolen was. De aanrander moet in Culemborg uit den trein gesprongen zijn. Naar men ons meldt, moet dr wurg geschiedenis in een trein van Gelder malsen naar den Bosch, op een verzinsel berusten. New- York grooter dan Londen Uit de door de New-Yorksche Han delskamer openbaar gemaakte statistie ken blijkt, dat de stad aan de Hudson 7'/a millioen inwoners telt. Het aantal inwoners is de laatste vier jaren toege nomen met een getal even groot als de heele bevolking van steden als Boston en St Louis. De bouwerij in New-York kan eveneens op recordcijfers wijzen. Men kan rekenen, dat gemiddeld elk kwartier in New-York een nieuw huis wordt afgeleverd. De stad telt 38,000 fabrieken, die jaarlijks voor 3 milliard goederen produceeren, er zijn 250 schouwburgen, 103 ziekenhuizen, 553 scholen met 800,000 leerlingen en 198 parken. Al deze cijfers wijzen er op, dat ook in dit opzicht de Nieuwe Wereld de Oude overvleugeld heeft. Londen moet het tegen haar concurrenten op den anderen oever van den Atlantisch#* Oceaan afleggen. Gasv erstikking. Gisterenmorgen is mej. E. H. wonende Prinsengracht tn Amsterdam, dood op haar kamer gevonden. Haar dood was het gevolg van het Inademen van gas, dat door een gebrek aan dn leiding in de kamer was gestroomd. Vermoraeld. Te Wapenveld, is de korenmolenaar Vrieze, bij het smeren van den molen tnsschen de kamwielen geraakt en ver morzeld. Aangerand. Op een stil gedeelte van den weg tusschen Edam en Arnhem werd Zater dagavond een reserve 2e luit. van de flets geslingerd door een over den weg gespannen ijserdraad, waarna terstond twee personen uit de duisternis naar hem toesprongen. De gevallen officier had nog juist den tijd om zijn geladen revolver dienst te laten doen, waarna de „helden" het hazenpad kozen. Het ongeval liep zonder verdere onge lukken af en de reis kon per flets worden voortgezet. De Limb. Koerier meldt uit Bocholtz Nu de sneeuw velden en wegen be dekt, wordt het smokkelbedrijf hier door vrouwen en meisjes in zomercostumes uitgeoefend, om zoodoende minder tegen het blanke sneeuwkleed af te teekenen. Er zijn er zelfs, die in balcostume smokkelen. De buitengewone belangstelling waarmede bet on afgeleopen vervolgverhaal fHET 8CHQT IN DEN NACHT' door de lasers tan bet Geïllustreerd Zondagsblad werd ontvangen, de*d ons aitzieo naar nes soort, gelijk verbaal even apannend en even boeiend. Het doet ona genoegen kier te kannen aankondigen, dat wij daarin niet alleen ge slaagd zijn, doch selfe op etn zoo mogelijk nog ipanneader, nog boeiender verhaal de hand hebben kannen leggen, hetwelk onder den titel van ,DE MOORD OP HET KANTOOR' in het Geïllustreerd Zondags» olad sal varithijnsa. Wie dna nog niet oes rijk Geïllustreerd Zondagsblad bij de courant mocht ont vangen, abonneer* zich daarop thans. Het genot van dvsen bnitengewoon meoien var. volgreman mag niemaad neb Lten ontgaan. De prys behoeft zeker geen beletsel te syn, Dese bedreigt slechte 45 Cent por kwar taal van 13 nummers (franco per poet 527s Cent). DE UITGEVERS. Waalwijk. 20 Jan. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Wij vestigen er de aan- dacht op dat alle mededeelingeu betreffende de distributie ge schieden door middel van ons blad. 1den zal dus goed doen het ge trouw aa te zien en diegenen die het niet lezeu, zich ioo spoedig van het Zuiden 5ÜLÏ

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5