Nummer 16. Zondag 25 Februari 1917. 40e Jaargang Tweede Blad. Binnenland™ DE OORLÓG. Gemengd Nieuws. Provinciaal Nieuws. Ministerie van Financiën. Omtrent de aanleiding tot de crisis aan het departement vaa financiën ver nemen wij aader( dat deze gelegen is ]a een meeningsverschll betreffende de crisisuitgaven, hetwelk in den minister raad is gerezen en tot eea schriftelijke gedachteawissellng heeft geleid, welke deu minister van financiën tea slotte bewoog tot indiening van zijn vei zoek om ontslag. Naar wij vernemen, wordt in de plaats van aar. Van Gijn weer benoemd als mlalstcr van financiën z|n voorganger prof. mr. M. W. F. Treub. Na de panze kwam in de Tweede Kumar het woord aan den Minister Cort v. d. Linden, die imake de persoons wisseling aan bet Departement van Fi nanciën meedeelt, dat deze wisseling noch eenige wijziging in de tot dusver gevolgde politiek, noch eeoigeilcl reactie tegen het votum van de Kamer beduidt, tengevolge waarvan de vorige Mialster van Financiën is afgetreden. Het aftreden van Minister Van Gijn is het gevolg van een verschil van ge voelen, omtrent de uitgaven voortvloei ende uit de distributie van levensmid- delen, waartoe de Ministerraad besloten had, een verschil niet betreffend het bedrag ven het wetsontwerp, noch het aangenomen stelsel van beschikbaarstel ling. De afgetredon bewindsman was echter van meening. dat hem over de doelma tige besteding van het credlet een overwegenden invloed toekwam, een meening io strijd met die der overige leden van den ministerraad. Dit verschil was het dan ook dat tot zijn aftreden leidde. BIJ Koninklijk besluit van Woensdag is aan mr. d. A. Van Gyn met ingaag van heden eervol ontslag verleend ais Minister vae Financien met daxkbeiui- voor dc vele ea gewichtige dien sten en is benoemd tot Minister Financiën professor mr. M. W. F. Treub. Prof. Treub is gisterochtend door H M. de Koningin beëedigd. Kolen uit Duitschland. Met Ingang van Woensdag zijn de extra-kolentreinen gaan loopen van Duitschland naar alle deelen van ons land. Dagelijks worden negen extra- treinen, bestaande elk uit 50 waggons uit Duitscbiaad aangevoerd, terwijl de ledige waggons weer per extra treinen worden teruggezonden om opnieuw te beladen. Door de S.S. zullen binnenkort 300 nieuwe wagens voor steenkolenaan- voer werden in dienst gesteld. Zij worden geleverd door een firma te Keu len. Reeds zijn een 20 wagens aan het vervoer overgegeven. Philips. Phillips' Gloeilampen-affaire keert over 1916 41 pCt. dividend uit (v. j. 36 pCt.(. Met dreigende gebrek. Er is éés zinsnede in Minister Post- huma's Memorie van Antwoord op het 80-mlllinen-ontwerp, welke ons (geheel buiten verband met het distributie-sy steem en zijn geldelijke gevolgen) bij zondér heett getreffen. Wij achten goed die hier nog eens naar voren te brengen, nu de pers vol li van dreigende voorspellingen van een mogelijken hongersnood, ook li de neu trale landen, ook in het onze. De Minister van Landbouw schreef: Wat betreft de maatregelen, welke genomen zijn tot voorziening in het ge val, dat de aanvoer van sommige levens middelen op bedenkelijke wijze vermin dert, merkt ondergeteekende op, dat hij vooral onder de huidige omstandigheden het niet wanschelijk acht, hieromtrent in nadere bijzonderheden te treden. Hfl houdt er zich lntusschen van ver zekerd onder alle omstandigheden nij pend gebrek aan levensmiddelen te kun nen voorkomen, zij het dan ook, dat de bevolking zich in het gebrnik van sommige voedingsmiddelen zal moeten beperken en haar gewone wijze van voeding ingrijpende verandering zal moeten ondergaan. Wij willen den ernst van het levens- cniddelenvraagstuk, dat ook voor ons' land hoe langer hoe nijpender wordt, niet verhelen. Maar uit de aangehaalde woordsn vloeit toch voort, dat de Minister vaD Landbouw zich sterk maakt om >onder alle omstandigheden* het bekende woord van zijn vroegeren nu weer tegen- woordigen ambtgenoot in het Minis terie, waar te maken, dat Nederland tegen hongersnood gevrijwaard zal blij ven. N. Ct. Engeland en Nederland. Een beschouwing over onze scheep vaart en den nieuwen toestand, besluit het V a d. met de volgende regelen Wij hebben op het schaakbord nog twee stukken in ons bezit, waarvan wel Hebt eenig nut kan worden getrokken, en wel vooreerst het bestaan van een niet gevaarlijke geul tnsschen Vlisslngcn en Southwall, die uitdrukkelijk ten be hoeve van ons verkeer met Engeland door de Duitsche regeering is openge laten, en ten tweede het feit, dat wij niet alleen Engeland noodig hebben, maar Engeland onze hulp evenmin missen kan, en wel in het bijzonder voor den toevoer van bepaalde artikelen, die ons land voortbrengt. Onze wederzijdsche belangen zijn das ran dien aard, dat zij ons beiden veel meer bewegen in de richting van gemeen overleg, dan in die van verwijdering. Dat dit ten slotte ook door Engeland zal worden ingezien, daarop is nog steeds deze hoop gevestigd. De Ambon. Bij het departement van buitenlandsche zaken is bericht ontvangen van den consul-generaal te Londen, dat het Nederlandsche schip Ambon op de thuisreis is getorpedeerd of op een mijn geloopen- Drie en veertig man van de beman nlng zijn te Ynrtmoutb geland. De kapi tein ea de officieren bleven aao boord. Getracht wordt het schip nset een Engelschs patrouille-boot naar Plymouth ie sleepcn. De echtganoote van den gezagvoerder van de Ambon ontving gisterenavond een telegram, luidende „Ambon getor pedeerd, allen gered". De Ambon was geladen met stukgoe deren en op weg van Engeland naar Nederlandsch-Iodië. van Buenos Ayres met 2985 ton lijnzaad, geconsigneerd aan de N.O.T,, in het Eng. Kanaal tot zinken gebracht. De lading was te Rotterdam verzekerd. (Hdbl.) Fruit. Ter verduidelijking van een Reuter- bericht, volgens hetwelk de Engelsche regeering de bestaande beperkende be palingen omtrent het verschepen vae versch fruit naar Nederland, behalve sinaasappels, citroenen en manderijnen, heeft laten vervallen, meldt men ons, dat de aanvoer van laatstgenoemde vruch ten reeds sinds eenlgen tijd was toege staan thans is ook ten aanzien van ander versch fruit de aanvoer mogelijk geworden. In verband hiermede verleent de N. O. T. thans weer consenten voor den Oorlogswinst. Een dokter te Amsterdam zoo verhaalt het Hbld. was, heel in het begin van den oorlog al, door een pa tiënt overgehaald om zaken tc doen in levensmiddelen, die laatstgenoemde zei in voorkoop te hebben en die In prijs gestegen waren. Er was een bedrag van 1500 mee gemoeid en daarmee werd f 90 winst gemaakt. Deze pereik smaak te den medicus..naar meer, en zoo was hij dadelijk bereid "oor een nieuw der gelijk »xaakje» f 3000 te fonrneeren. Eenige vrienden van den geaeesheer werden ook ai door O. W.-koorts aan gegrepen en zoo hadden zij In April 1916 samen een bedrag aan hoofdsom aanveer van verscbe vruchten. De vóór en toegezegde wlast van f 26,000 uitstaan. Zoo nn en dan keerde de patiënt in derdaad winst uit, althans somman, die volgens hem uit de transacties verdiend waren. In September was het bedrng'^aan hoofdsom tn toegezegde winst al tot f 82,000 gestogen de patiënt betaalde toen f25,000 terug, dat do dokter aan zijn vrienden gaf. De rest, greot f 75,000 zou blijven staan tot eind December 1916, waarop f13.000 winst werd toe Waalwijk, 24 Febr. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. weer 23 dezer verleende consenten zijn ver vallen en moeten door worden vervangen. Een Italiaansch transportschip gexonken. Uit Berlijn wordt officieel bericht Een duitsche onderzeer bracht op 17 dezer in de Mlddellandsche Zee het Ita- liaansche troepentransportschip >Mlaas» 2845 br. tons, door een torpedoschot gezegd- Ia Octobor kwam er nog f 20,001 tot zinken. Aan boord bevonden zich bij, waarop f 8000 winst zou kunnen wor 1000 naan troepen, een groote lading munitie, alsmede goud ter waarde van drie millioen mark, voor Salonlkl be stemd. Met uitzondering van twee m*n, die door de duikboot zijn gered, zijn alle opvarenden ook de bemanning omge komen. De verscherpte duikbootoorlog. Men deelt ons mede, dat de Neder landsche schapen Neorddijk, Zaandijk, Baudoeng, Menado, Eemland, Gaaster- land en Jacatra, die gistermorgen, geza menlijk uit Falmouth zijn vertrokken, gisteren te 10 uur 30 Lizard zijn gepas seerd. (Zie onder Laatste Berichten). Schepen losgelaten. Men seint uit Batavia De stoomschepen Van Overstraeton, liggende te Freemantle en Ombllln, lig gende te Calcutta, zijn vrijgelaten. De Van Overstraeten en de Ombilin zijn beide stoomschepen vau de Konink lijke Paketvaartmaatschappij. Een Duitsche duikboot gestrand. Hedenmorgen Is onder Domburg de Duitsche daikboot B 30 met 14 opvaren den gestrand. Het oorlogsvaartuig is onder bewaking van de marine gesteld. Uit VHssingen meldt men nader De Duitsche duikboot Is kleiner dan die, welke hier enkele weken geleden binnenkwam; ze meet naar schatting 350 ton. De bemanning is grooter dan aanvankelijk uit Domburg werd bericht wij telden reeds 25 personen. De boeg van de boot is ecalgsslns ontzet. De commandant van de duikboot is door den sperriugscommandaut gehoord. Do scheepvaart. Verschillende te Rotterdam gevestigde reederijen zijn thans bezig haar Noord- Amerika bestemde stoomschepen te pro- viandeeren en uit te rusten. Hoogstwaarschijnlijk zullen die schapen morgenavond hun reis, langs de nieuwe Noordelijke route en via Halifax, aan vaarden. Het nieuwe lichtschip, dat nabij Dog- gersbank wordt uitgelegd on dat door de sleepboot Simson naar zijn ligplaats is gesleept, heeft thans de bestemde plaats ingenomen. Tot xinhen gebracht. Volgens de Rotterdam ontvangen par ticuliere bericht in de Noordsche vler- mast-bark Falls of Afton, kapt. Pedersen. De slachtoffers vermeerderen. De lijst van de tot zinken gebrachte schepen is weer met een flink aantal vermeerderd. Op de eerste plaats valt te vermei den de torpedeering van een Italiaansch transportschip, waarbij ingeveer 1000 personen den dood in de golven vonden. Vervolgens zijn nog tot zinken ge bracht de engelsche stoomschepen Corto, ^a£j# 2090 netto ton; Rosalte 2682 tetto ton; Perseus 4299 netto ton*; Keth K. L.M; het engelsche motorvaartuig Tecurijn 89 ton en het Zweedsche stoomschip Skog land 1837 netto tons. Zooals men ziet zijn het flinke sche pen, die getorpedeerd zijn. Ven de Persus worden 3 chiueezen en 1 europeaan vermist. wordt nog het volgende den gemaakt. Het betrof toen, naar het heette, zaken in paraffine. Toen het bedrag aldus tot bijna een ton was opgeloopee, kregen de medicus zijn vrienden er toch genoeg vai. Zij wilden hun geld terughebben, de patiënt beloofde te betalen, maar bleek hiertoe niet In staat te zijn. Toen kwam tevens de aap uit de mouwbehalve den eersten keer had hij in het geheel geen zaken gedaan en den dokter en zijn vrienden blij gemaakt met de winst», die hij van hun eigen geld afhield. Ie het geheel hebben de O. W.-jagers er een bedrag vaa een halve ton bij ingeboet. Hunnerzijds is na het faillissement aangevraagd van den man, die hun gouden bergen beloofd Benoeming. Bij besluit van Ged. Staten dezer pro vincie is beauemd t >a cammiea ter previi- •le griffin, de heer V. J. Geiria thans jui<ct-ceinmies. Schoen fabricage. In de acboeafabricxge begint nijpend ge- orrk aan vela faeraiinran te keaeen en vooruitzicht dat er ait Amerika ala aadari- ziiia aanvoer hiervan komt, beataat er niet, Vau deskundig* tijd-* deelt men eaa verder ■evdfl, dat volgana de meaning van heveagde beoordeelaars binnen een half jaar iet grootaie deel der acboentabrioken, wegene gebrek aan werk en aan allerlei fournituren stil zal liggen. A.s. Maandag houdt de Alg. Bond van Schoenfabrikanten eeae bestnars- vergaderlng over den toeatand. Looistoffengebreh. De N. V. Stoomlederfabrlek v h. R, Delhaye, alhier, heeft wagens gobrek aan looistoffen den werktijd van 10 uur per dag op 8 uur moeten terugbrengen terwijl zij echter aan hare arbeiders het volle weekloon uitbetaalt met een duur- tetocslag van 10 pCt. voor gehuwden en 5 pCt. voor ongehuwden. De arbeiders worden reeds ongeveer eea maand met diverse werkzaamheden beziggehouden, doch indien de looi stoffen welke reeds vanaf 9 September het vorige jaar voor de N. V. Uit Berlijn gemeld: Twee ondtrzeërs die zijn terugge keerd hebben 24 stoomschepen, drie zeilschepen en 9 viszcherzvaartulgea tot zinken gebracht. Zij vervoerden o. al 9100 ton steenkolen. 30.000 ton ijzer erts, 3500 ton levensmiddelen, ongeveer de helft daarvan boter en margarine, 2200 ton tarwe en haver, een stoomschip met 2700 ton oorlogsmateriaal naar Ita lië, een van 400 too tin, 800 ton stuk goed, een van 300 ton hoefijzer. Verder1 was onder de tot zinken gebrachte sche pen een tankboot van 7000 ton. Een kanon werd buitgemaakt. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 23 Februari. (Reuter.) De officier van justitie te Rotter dam heeft een bedrag van f 2000 uit geloofd voor hem of haar, die aan wijzingen verstrekt, welke leiden tot het terugvinden van de som van f50,000 die verdwenen is, ten nadeele van den étappedienst. Zooals men zich herinnert, is InNovem ber van het vorige jaar bij een inbraak in het bureau van den étappedienst aan den Oudendijk de brandkast met f 50,000 gestolen. De kast is later teruggevonden in een sloot, doch van het geld is sedert niets meer vernomen. Een xware straf. Tegen een groeatenkoopman in Den Haag. die aardappelen verkocht boven den maximum-prijs, is zes maanden gevangenisstraf geeischt. Gevaarlijke ontvluchting Zes Duitsche deserteurs, twee Russen •u één Engelschman hebben den dood gevonden aan de elek.draadversperring of in het bijna ontdooide Kampenkanaal Deze telling loopt over drie dagen. Een zeldzaam brutaal «tukje is Blqkens een Lloyds bericht is het En-, geleche s.s. Wathfi.ld (3012 toe) in den Maandagavond te Hoogkarspel nitge grond geboord ook de Engelsche bark h*ald Invercauld (1416 ton) is in den grond*Q geboord. De bemanning is gered. LONDEN, 23 Februari. (Lloyds.) Het Engelsche s.s. Belgier (4588 ton) is in den grond geboord. het holst van den nacht is daar een man, die zijn gelaat onherkenbaar had gemaakt, de wooing van den land bouwer Berepoot binnengedrongen. Met een mes dreigende kwam hij voor het bed van Berepoot en eischte het aan wezige geld. Toen het niet snel genoeg LONDEN, 23 Februari. (Lloyds.) De gegeven werd gaf de indringer den boer vlschbarken Monarch en Energy zijn in den grond geboord. PARIJS, 23 Februari. (Havas.) De vertegenwoordiger te Parijs van de Kerr Steamschip Cy„ aan welke het s.s. Ro chester toebehoort, heeft aan een mede werker van de New York Herald mee gedeeld, dat het schip, 't welk den lOden uit New-York was vertrokken, zich, te rekenen van heden af, binnen tweemaal 24 uur in de gevaarlijke zone sou bevinden. De Rochester is een schip van 4050 ton. Het is niet waarschijnlijk, dat de Rochester en de Orleans in eikaars gezelschap de reis volbrengen, want het eerstgenoemde vaartuig vaart veel sneller dan het tweede. De Orleans meet 1564 ton en behoort toe aan de Merchants asd Miners Cy.het behoort thuis in Baltimore. een snee over de hand. Deze heeft daarop f 600 afgegeven. Aldns het verhaal van den mlshande den en beroofden landbouwer. Het lot van deserteurs. Uit Valkenswaard meldt men Zes duitsche deserteurs zijn op last van de hoogere duitsche militairen in het bekende kamp van Beverloo voor het front van terugkeerende troepen gefnsilleerd. In de provincie Groningen heeft men de cartonfabrieken stop moeten zetten wegens gebrek aan grondstoffen, en de Meierij en Peel- «n Kempenland is heel wat stroo te veel op 't oogenblik Er wordt daa oek al over nagedacht om in deze provincie eerlang carton fabrieken op te richten. van worden vastgehouden, niet spoedig wor- dee vrijgegeven, zal de fabriek weldra moeten worden gesloten. Hopen we dat hJt der regeering ge lukken moge spoedige vrijgave van de te Rotterdam liggende partijen looistof fen te verkrijgen en er aldus een einde komen aan het thans nijpende looistoffen- gebrek. Landbouwonderwijs Onder de door den minister bepaalde plaatsen, waar een onderwijzer met akte land- of tuinbouw 1. o. moet fijn be- hooren o. m. Waalwijk, Heusden, Dru- oen, Capelle, Kaatsheuvel, 's Gravemoer en Dussen. Waalwijks Belang. Algemeene Vergadering op Maandag 26 Februari 1917 des avonds ten 8'/a uur in hotel Gerriz. 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag secretaris. 3. Verkiezing drie bestuursleden we gens periodieke aftreding der heeren Willem iTimmermans, H. Wiesman en Cor. Wltlox. 4. Keuze bestuurslid (vacature Dr. v. Gils). 5. Mededeellng. Wij dringen er bij de leden op aan deze vergadering zooveel mogelijk bij tn wonen. Het is niet voldoende dat het ledental aangroeit en dat men ook op andere wtjze belaegstelliog toont voor deze nuttige vcreenlglng, die straks haar tienjarig bestaan viert, men moet zich ook de moeite getroozten tweemaal per jaar de algemeene vergadering bij to wonea. Roode Kruis. Woensdagavond werd door het comité Waalwijk van 't Roode Kruit eene al gemeene vergadering gehouden in 't hotel Verwlel, die slecht was besocht, wat wij om 't goede doel dezer veree- oiging bejammeren. De vacaturen In 't bestuur werden aangevuld door de keuze tot bestuurslid van de heeren Dr. Langemeijer en No taris Schaap. Besloten werd te trachten zooveel mogelijk verpleglngsartikelen bij de handelaars voor eventueele behoefte door het comité, gereserveerd te krijgen, waarin men reeds voor een groot ge deelte was geslaagd. Verder word besleten de transport colonne aanmerkelijk uit te breiden, als ook het corps dames-verpleegsters. Voor deze beiden zal door Dr. Langemeijer een verband- ea verplegingscursus wor den gegeveD. Men zie hiervoor achter staande advertentie en gove zich sno van het Zuiden AAN DE ORDE

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5