No. 34 Zondag 29 April 1917 40e Jaargang. Tweede Blad. LANDBOUW. RECLAME. Gemeenteraad. Binnenland. Vrouwen behooren niet HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 27 April des avonds ten 7 uur. Vooriitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer 7,15 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. AAN DE ORDE: 1. Notulen der vorige vergadering. Worden na voorlexing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Mededecling van ingekomen stuk ken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van in de vorige raadsver gadering aangenomen verordeningen be treffende het broodgewicht, wijziging politieverordening, rookverbod jeugdige personen, verbod van drankgebruik voor jeugdige personen, beperking lichtver- brnlk en sluiting herbergen bij demobi lisatie. Procesverbaal van kasopnémlng ge daan bij den gemeente-ontvanger d.d. 31 Maart. Uit het onderzoek is gebleken dat alle Registers ordeiyk en regelmatig zijn bijgehouden, 3. Benoeming Stembureau. Worden benoemd tot leden de heeren van Everdingen en de Jong, tot plaats vervangende leden Prins en Veerman 3e lid van Andel en plaatsvervangend derde lid Mol. 4. Benoeming onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs Voorgedragen worden(alphabetisch) D. J. Hus te 's Bosch en J. M. Reas alhier. Voorzitter. Hns is vrij van dienst en Reas is thans in dienst en dat is wel eenig bezwaarlijk. Van Andel. Als de gemeente dat vraagt, kan hem toch vrijstelling worden gegeven. De raad zou nu kunnen be palen dat het salaris ingaat bij in dlenst- treding. Voorzitter. Wij kunnen geea voorwaar den gaan stellen en de kwestie is gaat hst hem vrij te krijgen. Maar ds raad moet zelf weten wat hij wil. Wil ze Reas benoemen, solt, maar van die voorwaar den kan niets komen. Van Andel. Ik zou hem toch kans geven. Vos. Ik geloof ook dat wij hem ge makkelijk vrij kunnen krijgen. Voorzitter. Dat zijn allemaal maar praatjes en wij weten het veel beter hoe lastig het is om voor iemand vrijstelling t« verkrijgen. En dat wordt steeds moeilijker, vooral nu er meer gevaar veor ons land schijnt te bestaan. Er moet echter een onderwijzer wor den benoemd want het aantal leerlingen is zoo groot geworden dat de wet ons dien plicht oplegt en daar moeten wij gevolg aan geven. Van onder voorbe houd benoemen spreekt de wet niet. Vos. Maar ik wil u dan wol eens vra gen waarom of Reas dan door B. en W. op de voordracht is geplaatst. Voorzitter. Jullie moet de verantwoor ding dragen ee ik wil den raad in zijne bevoegdheid niet beperken. Maar men wil nu iemand een last opleggen, welke de wet niet kent. Van Andel. Dat is geen last opleggen. Voorzitter. Jawel, dat is iets onregel matigs. Vos. Ik zeg nogmaals dat het mij dan verwondert dat hij op de voordracht wordt geplaatst. Voorzitter. Hij is benoembaar, dus moeten wij hom er op brengen. Van Andel. Dan kunnen wij hem ook benoemen en anders had hij niet op de voordracht gebracht moeten werden. Van Everdingen. Laat de heeren stemmen zoo ze willen. Voorzitter. Ik beperk ze daarin niet, want wie ze benoemen kan me niets schelen. Hierna wordt tot stemming overge gaan. De heer Reas wordt benoemd met 6 stemmen. Voorzitter. Wij zullen hem direct van zijne benoeming in kennis stellen en dan kan hij maar probeeren om vrij te komen. Van Andel. Maar ik doe het verzoek dat het gemeentebestuur zal vragen om vrijstelling. 5. Brief van Ged. Staten betreffende regeling jaarwedden onderwijzers. Ged. Staten verzoeken deze regeling neg eens nader in overweging te nemen De Schoolopziener stelt voor de regeling aldus te maken. Aanvangsalaris f 700 met tweejaarlijksche verhoogingen van flOO, het hoofd f200 meer en wordt es gegeven in nuttige handwerken dan daarvoor f 100 verleenen en voor her- hallagsoaderwijs f 1,— per uur. Voor vergoeding van huishuur f100. Voorzitter. B. en W. stellen voor de regeling gemaakt in de vorige vergade ring te handhaven. Aldus wordt besloten. 6. Wijziging gemeente begrooting. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 7. Verzoek van den stadsarchitect Boeren om verhooglng van salaris. Adressant wijst er op dat zijn salaris f450 'sjaars bedraagt en dat hij geen enkele toeslag heeft gekregen in deze dure tijden. Voorts wijst hij er op dat hij voor de distributie veel werk hoeft te verrichten, waarvoor hij geen enkele vergoeding geniet wat in andere ge meenten Wel het geval Is. Voorzitter. Het preadvies van B. en W. is hem f 50 verhooglng van salaris te geven. Veerman. F 50 is wel wat te weinig vooral omdat het salaris van f450 niet al te hoog Is. Ik zou daarom f 100 geven. Prins. Ik zou hem f 150 verhooging geven, dat is geen cent te veel en bet komt hem goed toe, want wie kan er tegenwoordig van f12 eei huishouden doen. Voorzitter. Ik geloof dat de Wet houders geen bezwaar zullen hebben het voorstel van den heer Veerman over te nemen. Om echter f 150 verhooging te geven, dat moet ik den raad ten sterkste ontraden. Veerman. Hij heeft nogal hijbaantjes als leeraar aan de teektnschool, aan de Godshulzen en waterstaat. Prins. Dan trek ik mijn voorstel in. Het voorstel van den heer Veerman om het salaris met f 100 te verhoogen wordt met algemeene stemmen aange nomen. Mol. Zou de verordening betreffende beperking van licht niet gewijzigd kun nen worden nu de zomertijd is ingevoerd De besparing blijft dan nog 't zelfde Nu Is het een totaal verbnd vnor den winkelier en geen beperking meer. Voorzitter. Ik zou dat niet doen, want het zal beslist nadeelig werken op het verkrijgen van kolen. Mol. Maar waarom dan juist de win kelier alleen de dupe. Voorzitter. Café's en Sociëteiten moe ten ook beperken. De winkeliers ontduiken de zaak toch en u ook dat heb ik zelf gezien. Het licht in de bulskamer steekt men aan en dan heeft men op die wijze licht in den winkel. Mol. Dat is niet waar, op die manier is niet te werken. Voorzittsr. Wij hadden er op straat nog licht van, zoodat wij er van konden zien. Mol. Dan hebt u betere oogen dan ik Voorzitter. Ik geef u gaarne toe, dat het lastig is maar het is nu eenmaal zoo er valt niets aan te doen Het gaat met alles zoo. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. niet om zwavelzuren ammoniak niet om kalkstikstof, men wil slechts chilisalpeter. Nu men ze missen moet, nu begrijpt men, dat men niet zonder haar kan. En al dat geschreeuw om chilisalpeter is wel iet beste bewijs, dat er op stuk van saken maar één stikstofmeststof is, één waarbij alle andere niet veel schijnen te beduiden. „Chilisalpeter" roepen de boeren; „als we maar chilisalpeter krijgen, dan komt de zaak in orde". En geen wonder. Er is geen enkele meststof, waarvan men zoo direct het nuttig effect bespeurt. Veertien dagen nadat men de chilisalpeter gezaaid heeft, begint bet gras ernaar te groeien schiet de tarwe omhoog en wordt ze donker groen staan de suikerbieten in rijen enz. Er is geen enkele meststof, waarvan een hooger procent in den bodem tot zijn recht komt daa van chilisalpeter als men ze tenminste onder geen ongunstige omstandigheden, zooals plasregens e.d. zaait j immers chilisalpeter lost in zijn geheel op en de planten hebben de gelegenheid de gansche hoeveelheid tot zich te nemen. Het is dan ook to hopen voor de landbouwers en wie beseft het tegenwoordig niet voor ons allen, dat er nog wat chillsalpcterschcpen ongehavend binnenloopen. Waarom is Chilisalpeter de beste stikstofmest. Het is een feit, waarvan de waarheid pas in tijden vaa nood grondig beseft wordt, dat men de waarde van iets pas ten volle leert kennen, sis men het missen moet. Zoo gaat het op het oogenblik met de chilisalpeter. ZoolaDg ze er was, zoo lang men ze volop en vergeleken bij nu goedkoop kon krijgen, begreep men eigenlijk nog niet goed van welke onschatbare waarde ze voor den land bouw en dus voor iedereen was. Toen was het gebruik van chilisalpeter een onbewuste sleur en men geloofde zoo nog half en half, dat ze toch wel te vervangen zou zijn b.v. door ammoniak kalkstlkstof of andere. Men deed het wel niet, maar men had toch een vaag idee dat het wel zou kunnen. Nu is dat vage idee absoluut verdwenen. Nu men de chilisalpeter geheel of gedeeltelijk missen moet, nu ze althans slecht met heel wat moeilijkheden en in beperkte hoevee heden te krijgen is, au roept, nu schreeuwt men slechts om chilisalpeter, men vraagt Landstormjaarklassen 1904. en 1905. Da minister van Oorleg heeft bepaald, dat voor den landstorm znllen worden in geschreven, zonder daartoe te behooren, de personen, bedoeld in artikel 4 der wet vaB 31 Juli 1915 (Stb). no, 345), voor zooveel zij zijn geboren in 1885 of in 18*4. Hon inschrijving moet tot etand zijn gekomen op 10 Mei. De krnring voor deze jaarklaeaen zal worden gebonden in Mei en Jnni, de laatste vergad-ring te honden op 30 Jnni. Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford. f Gisteren is te 's Gravenhage overleden, 61 jaar oud, Jhr. rar. J. H. Quarles van Ufford, lid van den Raad van State. Centralisatie van in- en uitvoer. De Eerste Kamer tfcoft de volgende door den heer v. Houten ingediende motie aangenomen. »De Kamer, kennis nemende van ée gevoerde gedachtenwisseling tot het in het leven roepen van een centraal lichaam met het recht den in- en uit voer te beheerscheo, met uitsluiting van leder ander, van oordeel, dat zoodanige maatroge diep zal ingrijpen in nagenoeg alle deelen van het bedrijfsleven en de gevolgen van zoovar strekkenden aard zullen zijn dat daartoe eerst kan worden overge gaan nadat de aard en strekkin? daarvan in vollen omvang zijn beoordeeld, van meening, dat die beoordeelisg al leen kan geschieden, wanneer in beide takken der volksvertegenwoordiging daarover opzettelijk van gedachten wordt gewisseld, spreekt als haar gevoelen uit, dat het in het leven roepen van zulk een centraa lichaam, indien nooclfg, behoort te ge schieden door een speciale wet.« Veevoeder. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Onder bepaalde voorwaarden zal de regesriog voor elk der maanden Juni en Juli uitsluitend voor veehouders, d. w. z allen, die voor de voeding van hun paar den, runderen, schapen, varkens, pluim gedierte en andere dieren voeder noodig hebben, een zekere hoeveelheid veevoe der ter beschikking stellen. Vervreemding aan anderen dan de aan grossiers, tusschenpersonen, handelaren en organisaties aangewezenen en opslaan met speculatieve doeleinden is verboden Aan bestellers is elke vervreemding aan derden of opslaan met speculatieve doel einden verboden. Aanvragen, die na 10 Mei bij een vee voederbureau mochten worden ingediend worden bij uitzondering toegewezen voor zoover dan nog voldoende veevoeder beschikbaar is en tegen een prijsver hooging aanvragen voor de Junl-afle vering ingediend na 15 Juni, of voor de Tuil-aflevering na 16 Juli worden niet meer in behandeling genomen. Veevoederbureausc zijn gevestigd voor Noord-Holland te Amsterdam, Vondel straat 38 voor Groningen en Drenthe te Groningen, Oude Ebbingestraat 38; voor Friesland te Leeuwarden, Van Swietenstraat 4 voor Limburg te Roer mond, Veeladingstraatvoor Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabantte Rotterdam, Beursgebouw voor Utrecht te Utrecht, Catharijnesingel 49 voor Gelderland en Overijsselte Zwolle, huize Eekhout. Turf. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld de navol gende regeling Artikel 1. Het Is verboden tnrf uit de eene gemeente in de andere af te leveren of daartoe van de «ene gemeente naar de andere te vervoeren. Artikel 2. Het verbod,- vermeld in artikel 1, geldt niet voor fabrleksturf, ergezeld van een verklaring van den burgemeester der gemeente waar zij is geproduceerd, houdende dat de turf labrieksturf Is en vermeldende de hoe veelheid van de zending, de veeneriij, waarvan zij afkomstig is en de bestem ming of vergezeld van «en vervoerbewijs, afgegeven door of namens de commissie voor do distributie van fabrleksturf aan steen- en andere industrieën, ingesteld bij beschikking van 3 October 1916. De burgemeester, die bovenbedoelde verklaring afgeeft, zendt daarvan onver wijld een afschrift aan den directeur der iijkskolendlstributie. Artikel 3 Het verbod, in artikel 1, geldt niet voor andere turf dan in artikel 2 jedoeld, wanneer de zending vergezeld Is van een toewijzingsbiljet, afgegeven door of namens den directeur der Rijks- colendistributle. Verbouw van gewassen. De Minister vsn Landbouw, Nijverheid m Handel heeft bepaald le. Io elke provincie wordt ingesteld een» truvinciale commissie, belast met het toe- sieht en de cootrde op de maatregelen to* beperking van den verboow van gewassen ingevolge art. 7 dor Diatribatiewet 1916 (Cultuurcommissie) 2o. Tot leden dezer commissie worden benoemd voor Noord.BrabantA. van de Ve» te Son, tevens voorzitter, P. Dekkers te Wouw, F. van Manefeld, te Bergen op Zoom, A. M. Neleman», te Moerdijk, Tb. IhijsseD, te Helmond lot adviserende ltden H. E. Hnitenga, rijkslandbouwleeraar, te Breda; E. Snellen, rijkstuinbouwleeraar, te 'r-Hertogenbosch. Verlenging van rijtijden. Naar het O-ntr. meldt, zal ter besparing van steenkool, niet worden overgegaan tot nog meer inkrimping van het aantal treinen. Om te komen tot minder kolenverbrnik zullen de rytijden worden verlengd, zoodat de treinen langzamer zullen gaan loopen, wat een aanmerkclyke besparing van brand stof geeft. Deze regeling zal 1 Jnni ingsaaD, Nederl. stoomlreiler getorpedeerd, in de veilige vaargeul. Do stoombeuger »Clara« VL 203 heeft Donderdagavond te IJmulden aange bracht do 11 opvarenden van d»n stoom- treiler >Amsteldijk< MA 222, van de viascherij-maatschappij »D» Roode Ster", welke treiler 's morgens door een Dult- sche duikboot in den grond geschoten la. De »Amsteldijk« had 12 dagen reis en was thuiskomende, toen men b? het Haaksvuurschlp, dus in de vrije vaargeul, een duikboot ontwaarde. Deze waarschuwde met schoten, dat men stoppen moest en een boot uitzet ten, aan welk verzoek onmiddellijk werd voldaan. De geheelo bemanning werd gelast hot stoomschip te verlaten, ondanks het protest, dat men in de vrije vaargeul en «en visschersvaartuig was. Men gaf der bemanning gelegenheid het schip te verlaten, waarna dit met een aantal schoten in don grond werd geboord Twee uur later werd do bemanning door den stoombeuger Clara*, die ult- stoomende was, opgepikt cn naar IJmul den gebracht. Landbouwbegrooting ie Kamer. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, de heer Posthuma wijst erop, dat men maar niet begrijpt dat, al is er ook hier weinig te eten men den uitvoer van levensmiddelen toch niet kan stopzetten. Dat zou den invoer van ijzer, steenkool, hout en andere ar tikelen ernstig belemmeren en werke loosheid veroorzaken in een mate als wo niet hebben gekend. Steenkool krij gen we van twee kanten en dus moeten wij bij onzen nltvoer naar twee kanten rekening houden. Voor het vee is voe der noodig. Van 1 Februari tot 30 April is slechts 22 pCt. gekomen van hetgeen we daarvoor noodig hebben. Dus kunnen we het vee niet in leven houden en bewaren tot betere tijden. Ome graansehepen in Engeland. Het Departement van Bultenlandsche Zaken deelt mede dat een aantal Nederlandsche schepen met veevoeder kunstmeststoffen en graan geladen, die thans nog in Eogelsche havens liggen, op den lsten Mei de thuisreis zullen aanvaarden onder volledige waarborgen van de Dultsche regcerlng voor een veilige vaart, voor zoover betreft gevaar van de zijde van duikbooten. De schepen zullen de nationale vlag moeten voeren, terwijl op romp en brug constructies vertikale roode en witte strepen van 3 M. breedte moeten wor den aangebracht. Blijkens uit Engeland ontvangen be richt zullen de schepen aldaar in staat worden gesteld zich van de genoemde kenteekenen te voorzien, terwijl ook verder alle medewerking wordt verleend om het vertrek der schepen op den bepaalden datum mogalijk te maken. De vaart op Engeland. De mailboot »Zeeland« waarmede de maatschappij van dien naam a.s. Maan dag tijdelijk den dienst zal hervatten, om ongeveer 700 Nederlanders, die in Engeland wachten op gelegenheid om huiswaarts te keeren af te halen, is de vroegere dagboot »Duitschland«, die In de laatste maanden geheel is hersteld en opgeknapt en tevens verdoopt in •Zeeland*. Tot nu t«e werd de dienst onder houden met de »Prlns Hendrik» en Koningin Regentes», die Indertijd van nachtboot dagboot werden, toen de drie schroefbooten, waarvan thans alleen nog de »Oranje Nassau* over is, werden aangeschaft. Voor den overtocht van Vllssfngen naar Southwold wordt zes uur gerekend, zoodat de zeereis al zeer kort zal zijn. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Vier kiekjes van de volka- tulntjes te Amsterdam. De Huiavïijt- tentoonstelllng te Rijswijk. Twee kiekjes van het westelijk front. Een lentekiekje. Acht kiekjes uit onze groentendrogerij-industrie. Drie oor- ogsklekjes. Zeven kiekjes uit Rusland. Twee kiekjes van het laatste offen sief der geallieerden. De Riglberg. De Solda vallei. De Zeer Eerw. Heer J. B. Ermea te Ullcoten. Vrij heer von Biasing. Hoogeerw. Heer Schets te Etten. H. Bernuly en G. Jansen te Druten, Drie kiekjes van den voetbalwedstrijd der R K. Voetbal verenigingen Leonida Vooruit en Mu- tna Fides. Rebus. TEKST Gebroken troost, door H. B. v. d. Sande Seraphla. Hij "Vist er raad op. aan rugpijnpijn tn de lendenen en zijdenduizeligheid en matheid te lijden. Nierkwalen komen bij «ronwea maar al te vaak roor. Haar leefwijze bianeashnis, zorg voor de kinderen en voor het welzijn van anderen leiden tot verzwakking der nieren. Bovendien zyn er kritieke tyden in het leven der vronw, wanneer zich ver anderingen voordoen, die de nieren met veel extra werk overladen. Aanvallen van rugpijn, hoofdpyn, dui zeligheid, zenuwachtigheid, terneergealageii- heid en wsteratoorniaaen volgen dikwijls en apoedige behandeling is noodzakelijk om niergrais, waterzncht of rheumatlek tn voorkomen. Foster's Rngpijn Nieren Pillen heelen de nieren an helpen haar om de nrinaire vergiften te verwijderen, die zoovele vreu- weo zwak, ziek en ellendig maken. Dit geneesmiddel geneest niet alle kwalen, maar dient nitslaitend voor nier- en blaasaan- doeningea. Het verdient voorts aanbeve ling om minder zwaar te eten, meer te alapsn, Taker te maten, overvloedig zniver water te drinkea^. en te zorgen voor meer lichaamsoefening in de^buitenlncht. Hoedt n voor namaak. Elke echte does draagt de handteekeuing van Jamea Fos ter. Foster's Rngpyn Nieren Pillen zyn te Waalwijk verkrijgb. by Wed. Orie- Dnmoulin, Markt, Toezending geschiedt na ontv. v. po»tw. af 1.75 p. doos of f,10. p. ses doozea. van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5