Nummer 48 Zondag 17 Juni 1917. 40e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. flfadlwijlsciie Stoomdrukker!! Antoon Tielen. Eerste Blad. De nieuwe Kieswet. NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BINHENLAND. Burgerljjken Stand. Maatschappij van Verzekering op het Leven. Dit Blad verschijnt W oonedi g— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs perS maanden f0.9O Franoo per post door het geheele ryk fl.05- Brieven, ingezonden stukken 9 gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. P&IJ8 der ADVBKTiirviliif 12 cent per regel; minimum 6 regels; groove etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven- worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regr in. De candidaten. De binnen elk stemdistrict uitgebrachte geldige stemmen worden, met. de stem biljetten, door de stembureaux in eiken kieskring ter kennis gebracht van het hootdstembureaude hoofdstembureaux binnen het ressort van het vertegenwoor digend lichaam, waarvoor de verkiezing heeft plaats gehad, brengen op hunne beurt de uitgebrachte geldige stemmen, elk uit zijn kieskring, ter kennis van 't centraal stembureau, welk college den uitslag der verkiezing vaststelt. Deze vaststelling geschiedt voor de Tweede Kamer te 's-Gravenhage, voor de Staten In de hoofdplaats der Provincie en voor den Gemeenteraad op het Raadhuis. Om dien uitslag op te maken wordt eerst nagegaan hoeveel geldige stemmen in al de kiesdistricten tezamen zijn uit gebracht, en vervolgens wordt dit cijfer gedeeld door het aaatal zetels van het vertegenwoordigend lichaam, waarvoor de verkiezing heeft plaats gehad, Het quotient wordt klesdeeler genoemd het stelt het aantal stemmen voor, dat recht geeft op een zetel. Tevens wordt het stemcijfer van elke lijst opgemaakt, d.i. het totaal aantal geldige stemmen, dat op elke lijst is uitgebracht. Zoo vaak nu de klesdeeler bij dceling opgaat in het stemcijfer van elke lijst, zooveel maal wordt aan die lijst een zetel toegekend. De overblijvende zetels worden, volgens een na te noemen systeem, verband houdend met de grootte der overschotten bij die deelingen, nader aan de verschil lende partijen toegewezen. Het ligt voor de hand dat de grootere politieke partijen meer candidaten zullen hebben te stellen, dan het maximum aantal bedraagt dat op ééae lijst mag worden geplaatst en derhalve zullen zij hebben te zorgen, dat in verschillende kieskringen verschillende lijsten van can didaten worden ingediend. Voor *de Tweede Kamer bijvoorbeeld, mogen ten hoogste 10 candidaten op eene lijst worden geplaatst. Gesteld dat de Katho lieke partij kan rekenen op een dertigtal zetels en dat ze bovendien bij de ver kiezing 20 a 30 eventueele opvolgers zal wenschen aan te wijzen, dan "zal het overleg der Kiesvereenigingen er ver moedelijk toe lelden, dat in de verschil lende kieskringen des lands ten minste 6 verschillende lijsten van candidaten worden ingediend. Sommige kieskringen zullen onderling 'tot overeenstemming komen omtrent het indienen van een gelijkluidende lijst, andere, overwegend Katholieke kieskringen, zullen met hunne lijst op zich zelf blijven staan, doch in elk geval zal ernaar moeten worden gestreefd dat in eiken kieskring slechts ééne Katholieke lijst wordt ingediend. Werden toch al de 6 of meer lijsten in al de kieskringen ingediend in dat geval elke lijst in eiken kieskring door een ander 25-tal kiezers onderteekend dan zou weliswaar leder kiezer bij het uitbrengen van zijn stem de keuze hebben tusschen al dc in 't geheele land ge stelde Katholieke candidaten, doch dan zou het met de territoriale indeellDg in kieskringen beoogde doel niet tot zijn recht komen. Immers met de indeeling In kieskringen wordt gestreefd naar het localiseeren van de candidaten, gekoze nen en opvolgers binnen zekere territo riale grenzen, waardoor de techniek der stemming vereenvoudigd, het stembiljet beter overzichtelijk wordt en waardoor de locale band tusschen de candidaten en de kiezers tot zijn recht kan komen. De stem der kiezers, de sterkte der partijen wordt niet binnen de kieskringen gelocaliseerd, doch zij gaat naar alle zijden daarbuiten uit en is niet anders opgesloten dan in het geheele Kiesdistrict, het geheele ressort van het vertegen woordigend lichaam, waarvoor de stem ming wordt gehouden. In verschillende kieskringen zullen derhalve verschillende lijsten worden in gediend van candidaten, behooreade tot dezelfde politieke partij. Nu mogen die lijsten evenwel, wil het hoofdbeginsel van het in te voeren stelsel tot zijn recht ko1 men, nml. het beginsel dat elke partij bij het vaststellen van de evenredigheid in de partijsterkten volgens de uitgebrachte stemmen rechtstreeks en met hare volle kracht in het geheele kiesdistrict in het geding komt, niet los naast elkander blijven staan. Immers dan zou de partij zich niet als één groot geheel, doch als eenlge kleinere partijen doen gelden, welke onderling 'niets gemeen hebben. Het aantal overschotten van stemmen zou dan grooter zijn dan het aantal partijen, en de overschotten van de ver schillende lijsten van ééne partij zouden, hoewel tezamen wellicht eenlge malen grooter dan de klesdeeler, bij de eerste toewijzing van zetels geen invloed uit oefenen. Na die eerste toewijzing zouden nog een betrekkelijk groot aantal zetels ter verdeeling overblijven, voor welke nadere verdeeÜDg een hulpmiddel wordt toegepast, hetwelk vr;j wel- Instaat van de gebleken evenredigheid bij de stem ming. Het gevolg zou zijn dat de even redigheid der partijen in het vertegen woordigend lichaam, meer dan in verband met de ondeelbaarheid van een zetel onvermijdelijk is, werd verstoord. De hoofdgedachte van het stelsel, dat het geheele Rijk, resp. de geheele Provincie, de geheele gemeente, slechts één Kies district is, zou dan in de praktijk niet doorwerken uit hoofde van de overigens wenschelijke verdeeling van een groot aantal candidaten over verschillende lijsten van beperkten omvaqg, In verschil lende kieskringen ingediend, of, anders gezegd, de evenredigheid in het Kies district zou slechts verwrongen tot uit drukking ko~en wegens den invloed van de territoriale indeeling in kieskrin gen. Teneinde dat te voorkomen geeft de wet de bevoegdheid om de verschil lende lijsten uit de verschillende kies districten- ODderllng te verbinden eene eenvoudige verklaring, af te geven door één of meer gemachtigden, is daartoe voldoende. Bij het opmaken van den uitslag der verkiezing worden die verbonden lijsten beschouwd als één groep, met een stem cijfer gelijk aan de som der stemcijfers van die verschillende lijsten en de aldus verkregen som wordt bij de toewijzing der zetels in aanmerking gebracht als het stemcijfer der partij of lijstengroep. Elke partij heeft dan maar één overschot vaa stemmen ia het geheele Kiesdistrict aan te wijzen. Nader wordt vervolgens het aan de partij toegekende aantal zetels, volgens hetzelfde stelsel der groot ste testen, verdeeld over de verschillende lijsten der groep, nadat afzonderlijk voor die groep de kiesdeeler is opgemaakt. Voorts staat het den partijen uitteraard vrij om in verschillende kieskringen gelijkluidende lijsten in te dienen bij het opmaken van den uitslag der ver kiezing worden de lijsten dan tezamen als ééne lijst beschouwd en worden zoo wel de stemcijfers als de stemmen die iedere candidaat daarop heeft verkregen, tezamen geteld. Staat eenmaal vast hoeveel zetels aan elke lijst zijn ten deel gevallen, dan moeten de candidaten worden aangewezen die gekozen zijn. Ter»bepallng van het aantal stemmen, door ieder van de op eene lijst geplaatste candidaten verkregen worden de stemmen, die boven het aan den klesdeeler gelijk aantal op een can didaat der lijst zijn uitgebracht, overge dragen op de candidaten dier lijst, op wie een aantal stemmen kleiner dan de kiesdeeler, of geen stem ls uitgebracht, ia dier voege dat aan zooveel van deze candidaten als het aantal over te dragen stemmen toelaat, in dé volgorde waarin zij op de lijst voorkomen, zoovele van deze stemmen worden toegekeud als het aantal der op hen uitgebrachte stemmen minder bedraagt dan de kiesdeeler. De candidaat, die aldus het aantal stemmen gelijk aan den kiesdeeler beha^n, zijn gekozen, onverschl lig of zij de stemmen rechtstreeks dan wel door overdracht hebben gekregen. Blijkt het, dat na die overdracht van stemmen minder candidaten eener lijst, dan zetels aan die lijst zijn toegekend, het aantal stemmen gelijk aan den kies deeler hebben verkregen, dan worden, ter vervulling van de overblijvende zetels, achtereenvolgens dlegeaen van de overige candidaten der lijst gekozen verklaard, die de meeste stemmen hebben verkre gen. Voor zoover candidaten een gelijk aantal stemmen of geen stem hebben verkregen, beslist de volgorde der lijst. Indien dezelfde candidaat in meer dan één kieskring een zetel heeft verworven, geldt hij als gekozen op de lijst die het lot aanwijst. Op de andere lijsten, wordt hij dan, met de aan hem ten deel ge vallen stemmeD, geschraptdie steramen hebben dan reeds hun invloed uitgeoe- oefend voor de toekenning van de zetels aan d$ partij en aan de lijst. Nadat aldus de gekozenen zijn aange wezen, rangschikt het ^ntraal stembu reau jjp elke lijst de x ?prli3fe candidal in de volgorde van het door ieder vao hen verkregen aantal stemmen of, voor zoover zij een gelijk aantal of geen stemmen verkregen, in de volgorde van de lijst. nlén aan de afdeeling justitie, onderwijs, eeredienst en nijverheid. Op 3 Februari 1908 werd hij, na de tusschenliggende rangen te hebben doorloopen, bevorderd tot referendaris en ging kort daarna over naar de nieuwe afdeeling gouvernements- bedrijven, naaf welke afdeeling tevens werden overgebracht de werkzaam heden, de nijverheid betreffende. Op 1 5 November 1910 ging de heer de Jonge in den rang van referendaris over naar de afdeeling secretariaat van het depar tement van oorlog. Minister Colijn had deze afdeeling veranderd in de afdeeling kabinet des ministers en op 5 Maart 1913 werd de heer de Jonge chef van die afdeeling met den rang van admi nistrateur. In 1912 was hij belast met het secretariaat van de staatscommissie voor de Indische defensie en na beëin diging van de werkzaamheden dier com missie werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. •De heer de Jonge is de eerste burger- minister van oorlog in ons'land. Hij is bij geen enkele politieke partij aangesloten. De nieuwe minister heeft in de bladen algemeen geen goede pers. Men acht de proefneming in deze tijden gevaarlijk en had graag een krachtig man gezien, die vooral de >camarilla> schoon zou vegen. Inbezitneming van veldgewassen. Aangezien het in verschillende streken des lands gebruikelijk is de oogst van losse perceelen land reeds te verkoopen, terwijl het gewas nog te velde staat, brengt de Minister van Landbouw ter li Opgericht WAAL Wild. 1843 Verzekerd Kapitaal f 17.824.006.— m Reeerve- f 2.663.649.— Neemt een gekozene zijn zetel niet aan, of ootstaat er door overlijden, be danken of om andere redenen vóór de volgende algemeene verkiezingen eene vacature in het vertegenwoordigende lichaam, dan wordt de candidaat gekozen die op de lijst, waaruit de opengevallen zetel was bezet, naar de bovenomschreven rangschikking het hoogst stond en zoo vervolgens bij elke vacature opnieuw Zijn evenwel reeds al de candidaten eener lijst benoemd 'verklaard, dan gaat de de zetel over op de daarvoor in aan merking komende lijst der groep, waarin de uitgeputte lijst is verbonden. De opvolger komt derhalve altijd uit den kieskring voort, waarin de lijst, waarop de uitgevallen candidaat was gekozen verklaard, was ingediend, tenzij die lijst mocht zijn uitgeput, in welk geval de plaatsvervanger uit een der verbondei lijsten moet optreden. Is de geheele groep uitgeput, daD blijft de plaats onvervuld. (Wordt vervolgd.) Minister van oorlog. Benoemd Is tot minister van oorlog Jhr. mr. B. C. de Jonge. De nieuwe minister van oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, werd 22 Januari 1875 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde te Utrecht, waar hij op l2 Juni 1900 cum laude promoveerde op een proefschrift over de Kinderwetten. Op 2 November 1900 werd hij te 's-Gravenhage beëedigd als advocaat bij den Hoogen Raad. Op 16 Augustus 1901 trad hij in ambtelijken dienst als adjunct commies bij het departement van kolo- algemeene kennis, dat de omstandig heden het noodig zullen maken den oogst van verschillende producten, met name granen, waaroader kanariezaad en boekweit, peulvruchten en aardappels, van Rijkswege in bezit te nemen. De koopers van te velde staande ge wassen zullen derhalve rekening moeten houden met de mogelijkheden, dat 2ij niet de vrije beschikking over de oogsten zullen behouden. De scheepvaart De volgende schep'en zijn sedert Donderdag bier te lande aangekomen te Amsterdam op 12 Juni de Hollandla, van de Kon. Holl. Lloyd, van Buenos- Alres (Vlgo), geladen met wol, vet koffie en cacaode Venus, van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., van New-York, met 13,912 zakken lijnkoeken voor de regee ring de Hector, van dezelfde Maat schappij, van New-York, met 158,813 bushels tarwe; en op 13 Juni de Qluf Maersk, een Deensche boot, van New- York vla Halifax, met 1923 ton mout, en de Inturnus, van de K. N. S. M., via dezelfde route, met 21,128 zakken lijn koeken voor de regeering. Te Rotterdam zijn aangekomende Algebin van Nlevelt Goudriaao, van New-York, met 25,000 quarters tarwe voor de regeering, de Westerdijk, van Sollevelt, van der Meer en van Hattems's Stoomvaartmaatschappij van Philadelphia met 4767 ton tarwe voor de regeering; de Poeldijk, van de Holland-Amerlka-lijn, van New-York met stukgoederende Sloterdijk, van dezelfde Maatschappij, van New Orleans, met 36,000 bushels tarwe, 64,894 balen meel en voorts geladen met katoen, ijzer, duigen, sigaren en sigaretten, en de Megrez van Nieveli' Goudrlaan met 3900 ton tarwe. Tweede Nederl. Jaarbeurs. De tweede Nederlandsche Jaarbeurs zal in 1918 weer te Utrecht worden gehouden en wel van 27 Februari tot 11 Maart. Reeds is voor ruim 700 monsterkamers Ingeschreven de eerste Jaarbeurs telde slechts 450 van deze afdeelingen. Wat men groenten noemt Te Loosduinen wordt thans geregeld veiling gehouden van bloemkoolbladeren en peenloof, rommel, die anders wordt weggeworpen. Beide brengen voor de drogerijen nog op van f4,10 tot f6,90 per 100 K.G. Vooral gedroogde kool bladeren worden door hen, die ze proef den, hoog gewaardeerd en gesteld verre boven boerenkool. De Commissie van Toezicht op de Groenten-Centrale, heaft nu/>ok b:paald, dat ■doorgeschoten andijvie anders mede niets waard onder verantwoor delijkheid van het veilingsbestuur geveild mag worden voor de drogerijen, teneinde daarna met consent uitgevoerd te kunnen worden. Hbl. Rijwielvervoer per spoor. Over den met 1 Juli a.s. in te voeren maatregel betreffende het rijwielvervoer per spoor wordt nader gemeld, dat de wielkaarten f 1 per stuk zullen kosten en geldig zullen zijn voor het vervoer van een rijwiel als bagage met een snel trein. Deze maatregel is genomen om een meer regelmatigen loop van de sneltrei nen te verzekeren, die thans, vooral in het drukke seizoen dikwijls in vertraging komen ten gevolge van het groote rij wiel vervoer .-.Het zal den reizigers echter mogelijk zijn hun rijwiel vooraf met een gewonen (geen sneltrein) vooruit te zen den met een gewone rijwielkaart (prijs f0.30 aan het loket, buiten de loketten f 0.20), zoo.dat men het rijwiel op het station van" bestemming reeds aangeko men vindt Daartoe hebben de spoorweg maatschappijen afstand gedaan van den eisch, dat voor de bevrachting van een rijwiel als bagage een plaatskaart moet worden getoond. Petroleum. Met ingang van 2 Juli zullen, naar men ons meldt, de handelaren weer petroleum voor particulier gebruik mogen verstrek ken. De te gebruiken hoeveelheden mo-f gen echter slechts ten hoogste 50 pCt. van de over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar gebruikte hoeveelheden be dragen. De duurtebijslag en de religieuzen- onderwijzers. Het Kamerlid mr. A. baron van Wijn bergen heeft, naar het Huisgez, meldt, aan den minister van financiën de vol gende vragen gesteld: Is het juist, d5t, naar de meening van den minister van financiën, de religieu zen, die in een klooster samenwonen, niet vallen onder degenen, die voor duur tebijslag in aanmerking komen? Zoo ja. op welken grond is zulks ten opzichte van _de zoodanige reeds bij voorbaat uitgemaakt? Waarom wordt voor de religieuzen niet, evenals voor de andere ambtenaren, de vraag, of zij voor duurtebijslag in aanmerking komen, pas beantwoord, na dat ook zij in de gelegenheid zijn gesteld de feiten mee te deelen, die aan de be slissing behooren ten grondslagte liggen. HEUSDEN. miwitimxwiiiiiirtwyjM*»1 =-»-w- «WMMjmaa De Echo van het Zuiden, faalwyksche en Langstraatsebe Courant, t TT trrUlMTi Van 8 tot 15 Jani ONDERTROUWD: E A Veltman en A Hex- spoor GETROUWD: G P J Kieboom en M Nleawen- haizea.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1