No. 48 Zondag IT Juni 1917. 40e Jaargang. Tweede Blad. DE OORLOG. RECLAME. Bronnen van onderzoek. Aambeien. KERK-ARCHIEVEN. Iets over de kerkelijke geschie denis van Waalwijk. V. Tot de functie van den kerkeraad be hoorde hoofdzakelijk het volgende 1. Het houden van vergaderingen on der voorzitterschap van den predikant. De leden werden daartoe door den schoolmeester gedagvaard. Volgens re solutie der christelycke Synode (vac Gel derland moes?en daarin op gezette tijden, gewoonlijk bij 't veranderen van den kerkeraad, worden opgelesen de mid delen tot redres der vervallene kerkelycke discipline, als oock die tegen 't Pausdom. Wie zonder gegronde redenen (ziekte niet ter vergadering kwam of wie te laat verscheeD, moest boete betalen. Ook de predikant moest zijn aandeel betalen zooveel als 't bedrag was van den minst beboete. Het geheele bedrag werd eenmaal per jaar onder een gezel lige bijeenkomst verteerd. 2. Het houden van toezicht op het gedrag van de lidmaten der gemeente en als gevolg biervan het houden van censura morum. 3. Het houden van toezicht op den schoolmeester, die tevens kostervoor lezer, voorzanger, bij houder van t dood boek enz. was. 4. Het houden vaa toezicht op en wering van Paepse stoutigheden. 5. Het doen van huisbezoek en aan sporing tot trouw kerkbezoek. (Door den predikant met één of twee ouder lingen.) 6. Het verkiezen van ouderlingen en diakenen. Zij werden bij meerderheid van stemmen gekozen door den kerke raad zelf, zoodat de gemeente in zekeren zla voor onmondig gehouden werd. 7. Het houden van toezicht op het beheer der. diakonie-goederen. De dia- konie-rekening werd gewoonlijk gedaan in 't begin van Januail. Behalve de g.-.- wone zaken, nl. het onderhoud der ar men, werden door de diakonie van Waal wijk ook een tijdlang betaald de vaca tiën der ouderlingen naar de classicale vergaderingen te 's Hertogenbosch, de re- paratien aan 't orgel en het gedeeltelijke tractement van den organist; maar op bevel van den Raad van State werd dit later ten strengste verboden en aan de zorg van de burgerlijke gemeente over gelaten. 8. Het ontvangen van de gedeputeer den der classis van 's Hertogenboscb, die eenmaal per jaar de kerk en de school kwamen visiteeten. 9. Het afvaardigen van ouderlingeo naar de classicale vergadering. 10. De verkiezing van een predikant. De functiën van den predikant waren in hoofdzaak deze 1. Het houden van godsdienstoefe ningen, tweemaal des Zondags en een maal in de week (Woensdagavond). Al leen bij gelegenheid van den Scheepens- maaltijd, die den derden of - vierden Woensdag in Januari gehouden werd, was er geen dienst. Drie- of viermaal per jaar moest de predikant ook dienst doen, nl. het H. Avondmaal bedienen, op de combinatie Hagoort, welke combi natie niet alleen zeer ongelegen mocht genoemd worden wegens den verren afstand (l'/a uur) en de slechtheid der wegen, maar ook uiterst vreemd, wijl Hagoort vlak bij Meeuwen lag «uz). 2. Het catechlseeren der jeugd, des Zondags na de mlddagpreek. 3. Het bezoeken van de leden der gemeente, Inzonderheid zieken. 4. Het leiden der kerkeraads-verga- deringen. 5. Het aanteekenen der kerkeraads- handelingen (Notulen I) 6. Het In ondertrouw opnemen en het trouwen. Art. 3 van de kerkeraads- handellngen van 17 Sept. 1692 luidt aldus Wierdt van d'E kerkenraad voor gedragen of 't niet dienstig zijn soudat de personen, die voornemens waren haar in den huwelijken staat te begeven, dat ze in absentie van den predikant bij den kerkeraad souden ondertrouwd worden; is geresolveerd van ja, dat niemand er gens elders sal mogen gaan, maar alle ondertrouw hier moeten geschiedenten zy met speciaal consent van de kerken raad, als wanneer ergens anders souden vermogen te gaanWaar by besloten is, dat soo wie hier ondertrouwd is, ook sal moeten trouwen't en zy vier schellingen voor de armen geeft. 7. Het doopen en het H. Avondmaal ultdeelen. 8. Het inboeken der gedoopte kin deren en der lidmaten. Het ambt der kerkmeesters bracht mede de behartiging van de stoffelijke belangen der kerkzij moesten voor het onderhoud van de kerk en den toten zorg dragen, echter met dien verstande dat, wanneer de kerke-kas daartoe ontoerei kend bleek, de reparatiekosten uit de opbrengst der Geestelijke Tienden (J moesten gevonden worden. Aan hen was opge iragen het ophalen der collecten In de kerk en het ontvangen der begrafenis- rechten het innen der renten en cijnzen die op sommige hulzen en landerijen stonden het verpachten van de kerke- goedcrenhet betalen van den dienaar der gemeente, die tijdens de godsdienst oefeningen moest waken tegen allerlei baldadigheden en insolenlien van quaet- willigen 3) de aanstelling van den koster en den organist, in overleg met den ker keraad. Bij dit laatste zij echter opge merkt, dat het traktement van den orga nist en de reparatien aan hot orgel door de burgerlijke gemeente (het Corpus van Waalwijk) moesten vergoed worden. Waarschijnlijk om die reden hadden ook drossaart en schepenen het toezicht op de kerkmeesters werd tusschen het kerk bestuur en den aannemer van eenig werk aan de kerk een accoordaangegaan, dan moest dit door den magistraat ge approbeerd wordeo. Bekend is het ook, dat de kerkmeesters bij hunne aanstelling een eed van getrouwheid en plichtbe trachting moesten afleggen in handen van den schout als opperkerkmeester. De vorster moest hen dagvaarden tot het afleggen vaa dien eed. Teo sl tte moet hier nog vermeld worden, d.it hst ambt der kerkmeesters medebmeh', dat een hunner nu en dan tot sterfman der kerk werd benoemd. Ziehier wat Mokzer daar omtrent mededeelt De parochiekerk van Waalwijk was vroeger leenroerig aan den Leenhovevan Waalwijk. Van 164.8 nu is de Hervormde gemeente verscheiden malen, en telkens als haar sterfman (zo aar toe gewoonlijk èèn der regeerende kerkmeesteren werd gesteld) was overleden, verlijd geworden met dit leenroerig goed. De origineele brieven van verlij, welke bij de afschaffing van het leenstelsel dezelfde kracht en waarde bl ven behouden en gelijke tijtel van eigendom daarstelde, als de gewone transportbrieven zulks ten aanzien van allodiale vaste goederen dedende origi neele brieven van ver lij hebben dan ook de wettigheid van het eigendomsrecht der Hervormde gemeente vroeger duidelijk bevestigd, en die gemeente bewaard bij het bezit van een kerkgebouw, hetwelk niet zooals elders bij usurpatiemaar door wettige toekenning van de daartoe bevoegde machthaar eigendom gewor den is. Het spijt mij wel, dat ik bij mijne nasporingen geen brief van verlij voor de kerkmeesters heb kunnen vinden. Hier volgt echter een zoodanigen brief voor de armmeesters van Waalwijk, die toch in hoofdzaak wel op hetzelfde zal neerkomen »meester van Waalwijck inder tijdt, ende »op welcken dlenshalven brieven van >verly ende investiture zijn gepasseert •in dato den 29en December 1677 Den selven morgen ófte vijf honten landt »te houden van ons ende van onse naer- >komelingen, als Heeren ende Vrouwen >van Waelwijck, by den voornoemden •Johan Coolnaes, tot behoeve als voren, »tot een erfleen aea oc3en huyse ende •Leenhove aldaer, in aller manieren, als »men die van oude tydeu schuldigh is te houden ende te verheergewadeo, l) »soo dickwijls als 't verschijndt. Ende voor den armen ofte de tafel »van den H. Geest voorschreven heeft >den voornoemden armmeester Johan Coolhaas, als sterfman ende dienstman, »ons hiervan hulde, eedt ende manschap gedaeo, mitsgaders voKiaen de pligten daer toe staende. Ende dit aen handen van d'Heer Gijsbertui Verwlel, stad houder van onse leenen tot Wae'wijck voorschreven, daar btj, aen ende over waren als oase leenmannen Geeraerdt van Nederveen, regeerende schepen en >oudt borgemeester aldaer, met Joban Molengraaf, secretaris van Besoyen, Drongelen endeGansoiien. Tenolrkonde is desen onsen brief \besegelt metten zegel, dat wy in gelycke saecken ge- bruyekende sijn. Gedaen in Waelwijck voorschreven op den een en twintigsten •January seventien hondert ende veertien. By den Hoog. Edelen Hcere van Waelwyck. Ter relatie van den Stad houder en Leenmannen voornoemt. (Geteekend) P MOLENGRAAFF. Een der meest ernstige slagen heeft een eskader van 15 machines hun gis termorgen toegebracht. Bij Noord-Fore land waar het een tweetal bommen liet vallen kwam het over de kust van Essex heen, om elf uur ongeveer en langs het strand koerste het toen verder in noor delijke richtiog naar het hart van En geland, naar Londen, Te 11 u. 25 viel de eerste bom op het oosteinde der stad, nadat het Duitsche smaldeel zich op zijn tocht boven Engeland in tweeëo gesplitst had. Ook op andere wijken werden bom men geworpen en zelfs de city bleef, ondanks den ingespannen arbeid van het afweergeschut en ondanks het feit, dat tal van afweervliegers ónmiddelijk de lucht ingingen, niet gevrijwaard voor een bezoek der vermetele Dultschers. Niet minder dan 13 bommen vielen in dit belangrijkste deel der hoofdstad, waar regeeringsgebouwen banken en kanto ren in een betrekkelijk klein bestrek bij een staaa. Het laatste officieele bericht deelt echter mede, dat 55 mannen, 16 vrou wen, 26 kinderen gedood werden Ge wond werden 22-3 mannen, 122 vrou wen en 94 kinderen. Hetzelfde commu niqué vermeldt, dat schade aan militaire of maritieme Inrichtingen niet werd toe gebracht. De Dultschers zeggeD, dat zij een aanval deden op de vesting» Londen 1 Wij lazen al in eeu blad, dat men ineens de republiek had moeten uitroepen met Veneziles sis president. En dat alles gaat ter bescherming der kleine inraogendhedeu en voor de vrijheid d<r naties Dat moest men na beiderzijds maar voortaan in den mond houden 1 Besoijen. J. van der Hammen Nicz. Aanteekcningen. In den winter van 1689 eD 1690 werd in de kerk onder de predicatie vuur gestookt tegen de koude. (Kerk meestersrekening). 3). Het karakter dezer Tienden hoop ik later wel eens te verklaren. Het herstellen of inzetten van door baldadige handen in cgooide ruiten in de kerk ko3tte in 1693 de zeer aanzien lijke som van 150 gulden. 4). Ver he er gewaden Erkennen dat een leen afhangt van een leenheer en dat men dezen daarvoor hulde moet bewijzen. Wy, Maurltz le Leu de Wllhetn, Heere der stede en vryheydt van Waalwijck »(tn 1712 bad deze de heerlijkheid ge- kocht van Johan de Couterao Marquis d'Asche), eerste presideeren e in den •Edelen Rade en Leenhove van Bra- bant ende de landen van Overmaze etc. etc., doen te weten, dat wy, be- houdens ons ende een ygelijcks recht, verlijdt ende verleendt hebben, gelijck •wy verlyden en verleenen by desen •onsen brieve, Johan Coolhass, arm- meester der voorschreven stede ende vryheydt, ende dat ten behoeven van den armen ofte de tafel van den H. Geest aldaer: Eenen morgen ofte vijf honten hoy ofte weylandt, synde de westense •helft van twee margen, gelegen in eenen meerderen kamp van twee en dertig honten tot Waalwijck voorschreven •achter 't raedhuys, wesende den ge- heelen kamp; belendt oostwaert Johan Molengraef en Jan Wouters Kuypers, >d' een t' eynden d' ander, en westwaert Wouter Lucasse Langecruys, streckende uytten suyden van den kruyn van den wlnterdijck af noordwaert op tot den Hoygraft toe Sijnde aen ons vervallen door doode ende afïïyvlgheydt van wylen Cornells Borgmaos, ook arm- meest voorkomende kwaal van onzen tijd. Hij, die bevrijd blijft van aambeien mag inderdaad van geluk spreken want de martelingen van jeukende, bloeden de, droge of uitwendige aambeien be- rooven den lijder van all* rust en ge not. Weinig msnschen ontsnappen aan deze kwaal na den middelbaren leeftijd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zijn erfelijkheid, leverkwalen, gebruik van sterke purgeermiddelen, verstopping te veel eten of drinken, zittende leefwijze en te weinig lichaamsoefening. Vrou wen lijden er dikwijls aan bij zwanger schap, ofschoon de vatbaarheid dan reeds te voren bestond. Bij alle vormen van aambeien zijn regelmatige stoelgang, licht verteerbaar voedsel en zorgvuldige reiniging van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde gevallen operaties door sommige autoriteiten wor den voorgestaan, werd opmerkelijk suc ces verkregen door het gebruik van Foster's Zalf, een spoedig verzachtende, heelende en antiseptische zalf, in het bizonder geschikt voor aambeien. De eerste aanwending van Foster's Zalf doet de prikkeling verminderen en het voortgezet gebruik doet de ont steking en het j bloeden ophouden, en maakt in de meerderheid der gevallen een einde aan de kwaal.. Foster's Zalf (let op den julsten naam) Is te Waalwijk verkrijgb. bij Wed. Orie Dumoulio, Markt. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. post wissel a fl.75 p. doos. Bomaanval op Londengy dooden. Zeppelins uitvinding heeft in den strijd der Dultschers tegen hun meest gehate tegenstanders, die op hun door zee om spoelde eilanden zoo moeilijk te treffen Engelschen, plaats gemaakt voor de vliegmachine. Van de fronten blijft het nieuws zeer schaars. Alleen in het Westen is er eenlge actie der Engelschen, doch ove rigens stilte. Haig heeft gisteren enkele loopgraven ten zuiden van Meesen tus schen de Lys en St. Yves bezet, welke door de Duitschers onder den druk van de Engelschen ten zuiden van het aan valsfront worden ontruimd Dat is de eenige gebeurtenis, welke een oogenblik de aandacht vraagt, maar overigens geen groote beteekenls heeft. Griekenland. In ons verig nummer konden we nog mededeele-n, dat de koüing Conataotiio van Griekenland afstaud gedaan heeft ten be hoeve van zijn tweeden zoon Alexander. Later blijkt dat dit ontslag bij monde van den door F.ankrijk en Engeland gezonden Jonnart ia geëischi, dus absoluut niet vrij willig ia geschied. Zoover is 't gekomen dat vreemde mogeudhedan een constitutioneel vorst van een neutralen ataat dwingen af stand le doen van den troon, omdat men dat in zijn eigen belang het meest men- schelijk acht. Griekenland, eerst gebonden en gekne veld, wordt nu uitgeschud. De eerste groote gewelduoaetregel was de opsluiting van het grieksche leger in Pi- rreus en de ontwapening ervan. De laatstehet beaetten van Thesaalie van den Golf van Korintha. En ala vervolg daarvan de afzetting van Keniog Konatantijn en de aanwijzing van een opvolger door de ^beschermende mo gendheden', welke opvolger onder voogdij komt te ataan van den gevolmachtigde der Eotente, den Franschman Jonnart. Het grieksche volk ia gemarteld door de blokkade, is uitgehongerd, maanden lang. Het volk houdt van zjjn Koning, den over winnaar van de Turken, die den naam van Griekenland heeft geveitigd en zijn grond gebied uitgebreid en verrijkt; het vereerde hem met zuidelijke warmte en geestdrift en als men het vrij had gelaten om te beschik ken over eigen lot, het sou zyn Koning nimmer hebben losgelaten. Maar men heeft het volk eerst van lijn weerkracht beroofd, door de ontwapening van het leger. Toen van zyo weerstandsvermogen, door dr uithongering. Eindeljjk heeft men het land bezet en met militaire macht overweldigd. Toen heeft men een geweldenaar gezon den in den persoon van den Franschman Jounart en deze is zonder eenlge aarzeling te werk gegaaü. Het grieksche graan in beslag genomen. De koning afgezet. Volgens de grieksche Grondwet moet de eerate zoon van den Koning, den kroonprins den vader opvolgen. Die kroonprins, ia eehter te zelfstandig, geen willoos werktuig in de handen der Eotente. De koning en zijn oudate zoon wordeB das het land nitgeaet en op den troon is geplaatst niet door de wetten dee lands, maar door het geweld der Entente, de be schermers der kleine natiën KoniBgs tweede zoon Alexander, S'raks wordt Zaïmii opgevolgd door Ve- nizeloa. Verschillende teekenen schijnen er op te wijzen, dat de geallieerden doende zijn hun overwicht, dat zij met zooveel moeite hebben verkregen, maar dat toch nog niet groot genoeg is gebleken om nu reeds den doorslag te geven (hetgeen men voor een goed deel aan de gevolgen van de Russische revolutie zal moeten toeschrijven) van beslissenden aard te maken. De gebeurtenissen in Griekenland bewijzen, dat het gebrek aan succes van generaal SaiVail (want ook dezen is zijn deel in het voorjaarsoffensief toegemeten geweest) voor hen volstrekt geen reden is om de Salonikl-expeditie op te geven, maar integendeel een spoorslag om haar op nieuwen, zekeren grondslag te basee- ren, waardoor haar meer kracht zal kunnen worden bijgezet Dat is echter een werk van langen duur. Die verhoogde kracht zal zich vermoedelijk niet eerder kunnen mani festeeren dan dat de kracht van Amerika zich als compensatie (voor zoover dit noodig zal blijken) van de vermindering van het Russisch prestatievermogen zal kunnen laten gelden. En dat die kracht van de Vereenigde Staten In den oorlog ten volle zal meewerken, daarvoor ziju nu de groote voorbereidselen aan den gang. Dat alles wijst op een zomer en een herfst zonder beslissing (want het ziet er op het oogenblik niet naar uit, of de centralen door snellen aanval in staat zullen zijn hun tegenstanders van te voren een slag toe te brengen, die genoemde voorbereidselen zouden kun nen letten of van te voren neutraliseeren) en een nieuwen winterveldtocht met al den aankleve van dien voor de oorlog voerenden en de neutralen. De Ex-Tsaar en zijn gemalin in hun gevangenschap Over het tegenwoordige gevangenis- leven vaa den ex-tsaar en zijn gemalin, verbaalt een Russisch journalist de vol gende bijzonderheden De familie Romaoof kan zich niet vrij op het geheele gebied vaa Roeskoje Selo bewegen, doch is In het z.g. Alexan* der-paleis ondergebracht. De ex-tsaar bewoont een kamer, welke van de ver trekken der ex-tsarln en de kinderen streng gescheiden Is. Nooit mag Nlcolaas Romaoof zijn gemalin, de „Duitsche vrouw", bezoeken, zoodat wanneer de ex-tsaar zijn kinderen bezoekt, zijn echt- genoote van te voren naar een ander vertrek wordt gebracht. Tegen zijn vroegere gewoonte in, staat de extsaar thans laat, ongeveer tegen 10 uur op. Na dc thee te hebben gebruikt* laat hij door een soldaat eenige couranten koopen, waaronder gewoonlijk de „Retsj en de „Beurscourant". Bovendien ont vangt hij geregeld het Moskousche blad „Roeskoje Slowo" met het adres „Nico- laas Alexandrowltsj Romanof, Alexander- paleis". Bij het diner, dat 's avonds wordt op gediend, zal hij nooit de flcsschen rooden wijn aanraken, welke echter geregeld weder op tafel komen. VLceschschotels worden den ex-tsaar nooit voorgezet wel vischgerechten. Eiken morgen na het ontbijt maakt de ex-tsaar In kolonelsanlform een wan deling door den tuin van het paleis, steeds In het oog gehouden door den dlenstdoenden officier. Tweemaal daags begeeft de familie Romanof zich naar de kapel van het kasteel, doch ook daar wordt hij steeds van zijn gemalin ge scheiden. Het heet, dat de ex-tsarin een bijna ziekelijke vroomheid aaa den dag legt. In wereldsche zaken stelt zij in t ge heel geen belang meer. Bijna den gan- scheu dag leest zij rellgieuse boekea, en bedient zich In haar correspondentie alleen van prentbriefkaarten met gods dienstige afbeeldingen, welke zij onder- teekent met een A en een kruis. Nooit stelt de ex-tsaar vragen omtrent den tegenwoordigen toestand in Rusland. In alle gangen van ket paleis staan schildwachten. Het gebouw zelf Is door een driedubbele Unie van soldaten om- geven. van het Zuilen

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5