Gemengd Nieuws Provinciaal Nieuws. binnenland. RECHTZAKEN Gedwongen uitvoer van Aardappelen. De „Tel." verneemt, dat ons land verplicht is, ingevolge een gesloten overeenkomst in verband met anderen export, een groote hoeveelheid aard appelen van den ouden oogst naar Engeland uit te voeren. In plaats dat nu de nieuwe oogst binnen onze grenzen blijft zoo deelde men ons van deskundige zijde mede zal er een zeer aanzienlijke uitvoer van nieuwe aardappelen naar Duitschland plaats hebben. Het is ons bekend, aldus het blad, dat enkele Kamerleden de regeering in lichtingen zullen vragen en de kans is zeer groot dat onmiddellijk na het bij eenkomen van de nieuwe Tweede Ka mer een interpellatie over deze aange legenheid zal worden aangekondigd. Hout- Speculatie. De regeering overweegt maatregelen tegen den toeneinenden orimatigen han del in hout, waardoor groote bosschen worden aangerand. („Tel.") Roofmoord te Oss Voor het Gerechtshof van Den Bosch stond gisteren terecht in liouger beroep C. H. 8tr„ gewezen veldwachter te 0«*, door de Bossche rechtbank veroordeeld tot levens lange gevaugtni«Btraf, ter zake van veidais- tering, moord en diefstal, gepleegd op M. van Heesch te Ors op den 27sten Decem ber 1916. De advocaat generaal eiechte 20 jaar ge vangenisstraf. Afschuivelijke Kindermoord. Voor de Bossche rechtbank stond gisteren t recht een 28-jarig ongetrouwd meisjp, ze kere Theodora M. v. d. II, nit Oss, ter zake dat zij op 18 Maart jl. haar pasgeboren kiudje heeft ter dood gebracht door het te wu»gPD waarna zy het lijkje in een pan legde en het op de gloeiende kachel braadde. Daar de bodcui oit de pan was gegaan, too had zij aan den veldwachier verklaard was het lijkje in de kachel goallen en verbrand. Half verkoeld werd hec in beslag genomen. De vronw ontkende en wab zeer cjniecb. De preaident las eeoige regels voor nit een brief door beklaagde geschreven aan haar minnaar, welke regelen een trea ig licht wierpen op de levensopvattingen van derge lijke mensch-beesten. Geëischt weid een jaar en 6 maanden. Brutale diefstal. Ten nadeele vau de bekende sigarenfabriek van den heer HageD, te Vifecht, heeft een bratale diefstal plaats gehad op klaarlichten dag. -Des middags kreeg de heer Hagen, eigenaar der fabriek, mededeeliug van de politie, dat do deur van zyn pakhnia aan de Nobeldwarssiraat openstond. By nader onderzoek bleek, dat in totaal 21 kisten, olk ongeveer 200 Kg., bruto wegende, nit den voorraad verdwenen waran. Onmiddellijk rees er verdeking tegen een gewezen pak huisknecht, *T. P. H., die bleek iedert 8 dagen niet bij zijne moeder geweest te zyn, by wie hij anders inwoonde. Sedert Maart 1917 wss by ontslagen, Hët onderzoek der politic weea ui', dat op 29 Mei U en op 31 Mei 10 kisten door personen uit hei pakhuis waren gehaald, op eeD sleeperswagen waren geladen eu weggevoerd. De elf kisten zyn naar Gouda vervoerd en daar verkocht aan een zoogenaamden eigeuwerker. Ten aanzien van de overige tien kisten tast men nog in het doiater. Inmiddels is bekend geworden dat de gewezen pakhuisknecht H. als 2e klnssr- reiziger naar Ameriku is vertrokken per se. irRijndam*, in het bezit van een bedrag van pl.rn. f 4000, de vermoedelyke op brengst der door hem verkoch'e gestolen kisten tabak, Keu bevel tot ia hechtenis neming aan boord van het ichip is reeds uitgevaardigd. hen drama aan de grens. Men achryft van de grens; Twee Belgische studenten Robert van den Berg, oud 20 jaar, uit Brussel en zijn neef Pierre Menten, 19 jaar, nit 8'. Truyden, bealoten naar Nederland uit te wijken om vandaar naar het front door te gaaB. Nabij de Nederlandsche grensplaats Badel kwamen zij aan de electrisehe draadversper ring. Met houten ramen werd gepoogd de draden te spinnen maar het mialukte. Door een ocgdukkig toeval schoot een weggetrok ken draad los en trof Robert v. d. Berg te gen de borst neet het gevolg, dat hy op slag gedood werd. De draad scheen ook Menten geraakt te hebben, want deze viel iö een bezwijming, waaruit hy eerst na langen tijd ontwaakte. De draad was losgesprongen toen M. zich op een primitieven ladder bevond boven den draad. Zyn val bracht hem op Hollandsch grondgebied terwijl het lijk van v. d. B. aan geene zijde van den draad lsg. Menten werd, toen hij tot bewustiyn was teruggekeerd opgemerkt door een Dnitsche wacht, die nog eenige schoten op hem loste, terwijl hy verder over Ncderlandsch gebied vluchtte. Iu Budel werd de jonge man, die zeer oBder d?n indruk is van den dood van zijn neef, liefderijk ontvangen. Hy is heden naar deu consul te 'e-Bosch doorgegaan. Teeken des tijds. De genoodlgden voor een feestmaal, vdat deze week la den Haag gehouden ''zal worden, ontvingen bij de uitnoodl- glng, het, op een afzonderlijk kaartje gedrukte, verzoek om van hun brood kaart voor 100 gram bons aan de gastvrouw te zenden I Gistermorgen werd te Hilversum aan het statioa de diefstal van f290 uit een brand kast ontdekt. Het bedrag bestaat nit; 3 bank biljetten van f25. 9 bankbiljetten van f 10 2 Rijksdaalders, 92 guldens, 2 rolletjes kwartjers, ieder van f 10. 8 zilverbon» van f 1 en 2 zilverbona van f 2.50. De diefstal bij Begeei! Naar wij vernemen ia het de politie ge lukt op het grootste gedeelte ven de by de inbraak by de firma Begeer in de Leideche- straat hoek Prinsengracht, te Amsterdam, gestolen gouden eu zilveren voorwerpen be- alag te leggen. De drie daders, berachte iubrekers zijn gearret teerd. Zondagavond was te Wageningrn dr. I. aldaar gelogeerd, met zijn familie uit rijden geweest. Dicht bij het tehuis viel het 3-jarlg zoontje, dat op den bok gezet was, er af, op den straatweg Met een schedelbreuk opgenomen, was de kleine eenige oogenbllkken later over leden. Verdronken. Gisteren Is te Mildwolde de 13- jarige dienstbode G. G. te water geraakt en verdronken. Een 19-jarige korporaal uit Utrecht is Schoonhoven bij het zwemmen iu de Lek verdronken. middelen-distributie. De 77-jarige oud-schipper A. Spuij is n de haven te Stellendam verdronken. Bij het zwemmen in den Ysel onder Meren is de 17-jarige A. G. verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Men meldt uit Maastricht: Gisterenavond geraakte het 8-jarig kind spelender wijze in het kanaal en werd na een half uur dood opgehaald. Te Noord-Scharwoude is het 7-jarig zoontje van den heer K. te water geraakt en verdronken. In den Dommel te Vught is een mi- cien Dwars, uit Harderwijk, verdronken Na een uur dreggen is het lijk opgevischt. Woensdagavond ontstond een twist usschen den landbouwer J B. aan den Spierenweg in de Haarlemmermeer, en den werkman G Roest, uit Putten, die Dinsdagavond door de landbouwer ont slagen was De werkman liep met een ploertendooder rond en kwam dreigend in de kamer. De landbouwer heeft toen om den man vrees aan te jagen, schoten met een revolver gelost en R. met het derde schot in den buik getroffen. Zwaar gewond is R. per rijwielbran card door leden van de transportcolonne van het Roode Kruis overgebracht naar het St. Elizabeth-gasthuis te Haarlem. Doordat het paard schrok, geraak te de landbouwer G. B. te Echterveld hedenmorgen onder den wagen. Hij was dadelijk dood. Een kranige jongen. Een 16-jarige besteller te Rotterdam zag Woensdagmiddag, dat een heer bij het postkantoor een damesfiets wegstal en daarmee van doorging. De jongen reed den dief achterop en waarschuw de, op de Binnenrotte aangekomen een daar surveilleerenden agent. De agent verzocht hem den dief ach terop te blijven rijden, hij zou inmiddels volgen. Daar de knaap bemerkte, dat de dief wat sneller ging doorrijden, peddelde hij „bij ongeluk" tegen hem op, waar door beide kwamen te vallen. De agent was intusschen ter plaatse aangekomen en arresteerde den dief. Hij bleek te zijn de 40-jarige A. S. P., hotelgids te 's-Gravenhage. Waalwijk, 17 Juni 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Feuilleton. Tegen ons nummer van a.s. Zaterdag, kondigen wij een prach tige, zeer boeiende FEUILLETON aan, die door allen met de grootste belangstelling zal worden gelezen. Degenen, die zich thans abonneeren, zullen dit prachtwerk dus van den beginne af kunnen volgen. De Administratie. Benoeming. Tot controleur bij de kolendistributie alhier is benoemd de heer Corn. Smol ders, tot dusver werkzaam bij de levens- Hanze-examen. Woensdag 13 Juni 1.1. slaagden voor het Hanze-examen te 's-Hertogenbosch L. Leenheers, P. v. Ree en J. v. Delft alle drie leerlingen van den Handels cursus der Hanze alhier. Geslaagden proficiat. Rijksvakschool te Waalwijk. Bij K. B. is aan E. M. van de Laak, op verzoek, ingaande 1 Juli, eervol ont slag verleend als leeraar-looimeester aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. Benoemd tot plaatsvervangend laborant aan de Rijksvakschool, de heer Holgen te Rijswijk (Z.H.). Onze Omgeving. Men schrijft ons Met groote belangstelling las ik dat »Waalwijks Belang* bij B. en W. heeft aangeklopt om een onderzoek naar de mogelijkheid van een sportterrein in onze gemeente. Eeu uitstekend idee en ik mag hopen dat 't succes moge hebben en dat we naast voetbal, cricket, aihle- tiek, ook mettertijd eens hippische feesten zullen krijgen, die hier steeds zulk een overvloedig succes hebben gehad. Ik zou hier nog eens Iets willen na^r voren brengen. We hebben hier zulk een prachtige omgeving, Roestelberg, Plantloon, Dui nen, mooier als menige plaats die veel drukker wordt bezocht. Waaraan Is dit in hoofdzaak toe te schrijven De wegen mogen tegenwoordig vrij goed genoemd worden, per fiets kan men aan Roestel berg, vandaar naar Plantloon komen enz., dus dit bezwaar is zoo groot niet meer. Het groot tekort is, dat men er niet een aardig zitje heeft op een der mooiste punten. Ia Olsterwijk gaat men naar »Gemulhoeken«, »Groot of Klein Speyk*, in Oosterhout 's avonds naar 't >Middenhuis«, hier heeft men niets. Hoe heerlijk toch zou het zijn als men in de bosschen, nabij Galgewiel, bij Bergzlcht, Roestelberg of Piantloon, liefst niet te ver, een aardige ontspanning had, als men bij deze heerlijke avonden te voet of per fiets zich daarheen kon begeven en daar een uutje lekker kon zitten bij een goede consumptie en nu en dan wal muziekwat zou dat niet een genot zijn in vacantiedagen tevens. Men zou eens zien welk succes een dergelijke onderneming had. Want wij toch missen in de geheele omgeving zooicts absoluut. Wat zou dat een vreemdelingen trekken en onze mooie omgeving meer en meer bekend maken. Een welgekozen plaats ware 'spoedig gevonden, de eigenaren zouden wel te vinden zijn hun mede werking te verleeaen en W. B. zou wel voor de noodige reclame zorgen. Dat is ook m. I. de weg om met behulp der gemeente Loonopzand en eigenaren betere wegen enz. te krijgen, maar dat is lets van latere zorg. Welk onderne mend man, welke energieke combinatie pakt deze zaak eens aan. 't Behoeft niet zoo grootscheeps te zijn direct, als 't maar goed in orde is. Succes Is volgens mijae en anderer meenlhg absoluut ver zekerd en 't zou voor plaats en omge ving van veel belang, maar ook voor het publiek, dat meer en meer van de mooie omstreken zou leeren genieten, een goede daad zijn. Concert. Concert op de Markt te Waalwijk op 18 Juni 1917 van 7'/2 tot 9'/2 uur, te geven door het muziekkorps van het 7e Reg. Int. Kapelmeester M. Kleij. Programma: 1. „Hoek van Holland", Marscli van Leeuwen. 2. Ouverture „Zampa" Herold. 3a. „Cavatine" Raff. 3b. „Gavotte Caracteristique" Böhm. 4. Grande Fantaisie sur l'Opéra „Les Contes d'Hoffmann", Offenbach kool. Hieromtrent zal waarschijnlijk van hoogerhand wel bijtijds het een of ander worden vastgesteld, opdat niet, zooals verleden jaar, getroffen schikkingen midden in den winter worden teniet gedaandaar ook rijksscholen in deze gemeente bestaan, is hieromtrent wel iets uit den Haag te verwachten. Wij mogen de aandacht van de ouders nog wel eens terdege vestigen op de Middelbare Handelsschool. Men schijnt hier en in de omgeving nog niet voldoende te beseffen, van welk een onberekenbaar belang en nut het is zulk een school in zijn midden te hebben. Wat groot voorrecht is het voor den a s fabrikant, handelsman, boekhouder, vertegenwoordiger enz. hier ter plaatse een volledigen handelscursus te kunnen meemaken. Overweegt men, dat van een ieder die in zaken gaat, hoe langer hoe meer gevergd wordt. Reeds hebben zich verscheidene jongelui voor 't a.s. jaar aangegeven, maar nog veel te weinig, het moest met tientallen geschieden uit zulk een industrieele en handeldrijvende streek. Ouders, denkt ernstig na wat een prachtige en billijke gelegenheid u hier geboden wordt om uw kind later toegerust met de noodige capaciteiten, de wereld in te kunnen zenden en waarvoor vroeger jaarlijks honderden en honderden moesten worden uitgegeven. Aanbesteding. Bij de beden gehouden aanbesteding voor rekening der gemeente Waalwijk van het bouwen van 28 woningen, waar van 5 blokken van vier in de St. Anto- niusstraat en 2 blokken van vier In de Mr. van Coothstraat, is ingeschreven als volgt 1. Van Kralingen 's Bosch f 145,000 2. Corn. Horvers Tilburg Perceel 1 II III IV V f 19,341 22,246 20,162 21,584 22,227 Massa I-V f 105,695 Pauze. 5. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien". Suppé 6. „Kunstlerleben", Walzer Strauss 7. Fantaisie over Audran's Opera Comique „La Mascotte", Kleij. 8. „An die Gewehre", Ma/sch Lehnhardt Gemeenteraadsverkiezing. 'Naar men ons mededeelt zal bij de a.s. periodieke verkiezing van den ge meenteraad van arbeiderszijde worden candidaat gesteld de heer H. v. Iersel. Handelsonderwijs. Doordat met September a.s. ook de derde klasse der Middelbare Handels school alhier wordt geopend, willen wij er opmerkzaam op maken, dat voortaan aldaar ook gelegenheid bestaat om 1 uur per week de les in Stenografie te volgen (systeem Pont) tegen 15 gulden per jaar, terwijl er in de nieuwe klas ook 3 uren per week boekhouden wordt onderwezen voor wie de allereerste be ginselen kennen, tegen 30 gulden per jaar. Uitbreiding der avondcursussen bij voldoende deelname wordt voorbereid. De directeur wacht in dezen 'echter op de besluiten van den Gemeenteraad in zake het verstrekken van gas- en steen- Perceel VI f 24,896 Massa VII 28,206 j f 52,908 Onder conditie van termijnverlenging en verhooging der eenheidsprijzen als deze hooger gaan. 3. G. J. van Dongen, Raamsdonk f 139,900 4. C. Michaël, Vrijhoeven-Cappel f 148,700 Beiden met termijnverlenging en even- tueele verhooging van eenheidsprijzen. Concours „De Eendracht Bij het Zondag 1.1. gehouden groot concours uitgeschreven door de Kruls- boogschuttersvereenigiog »De Een dracht» alhier, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan, was de deelname zeer groot, er was veel belangstelling en het ging er den geheelen dag zeer prettig en gezellig naartoe, zoodat dit concours een groot succes was. De prijzen werden na hevigen kamp )ehaald als volgt le pr. »Vrije Volk» Tilburg met 103 p. 2e pr. >Oefening in den Wijngaard» Til- jurg met 102 p. 3e pr. >Rozenplant in 't Woud, Tilburg met 99 p. 4e or. >Rozenjacht II» Tilburg met 99 p. 5e pr. Willem Teil» Tilburg met 99 p. 6s pr. *Ons Genoegen» 'sBosch met 99 p. "e pr. »Geen schot verloren» Tilburg met 97 p. e pr. »De spruit wordt een boom» Oisterwijk met 95 p. Kampioens-prijzen P. v. d.Wijngaard, van >Oefenlng in den Wijngaard» Tilburg met 19 p. A. v. Hert van »Zwarte jagers» Tilburg met 19 p. ac. v. Vucht van >Rozenjacht II» Til- )urg met 19 p. W. v. Es >De spruit wordt eeu boom» Olsterwijk met 19 p. Personeele prijzen le pr. S. v. Vucht, Tilburg met 22 p. 2e pr. Postaries, Tilburg met 22 p. 3e pr. J. Leijten, Tilburg met 22 p. 4e pr. J. Kooien, Tilburg met 22 p. Geluksblok. P. VerschureD, Waalwijk 34 p. H. Mathijsen, Tilburg 32 p. Konings KruisLulbrechts, Tilburg met 19 p. Eere-Kruls P. v. d. Wijngaard, Til burg met 19 p. Aanbesteding. Naar wij vernemen zal Vrijdag a.s. de aanbesteding plaats hebben van de uit breiding der groote stoomlederfabriek van de firma Delhaye. De aanbesteding zal plaats hebben in twee afdeelingen en wel grondwerk met metselen en timmerwerk met bijkomende werkzaam heden. Noordbr. Tuinbóuwbond. Bovengenoemde Bond, nog kort ge leden opgericht, heeft, dank zij de ener gieke en bekwame leiding van den tuin- bouwconsulent J. v. Roosmalen te Dru- nen, nu reeds een groote vlucht genomen. Door geheel de provincie beginnen de landeigenaars hun tuinen, bosschen en bouwgronden onder toezicht te stellen van den N.-Br. Tuinbouwbond, zoodat het bestuur van den N T. B middelen beraamd om tot uitbreiding over te gaan. R. K. Co 'óp. ->Help U Zelf De algemeene Jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging zal plaats hebben op Maandag 18 Juni a.s des avonds ten 8 uur in den R. K. Gilden- bond. Daar er een flinke agenda is te be- handelen, 0. a. jaarverslag van den boek houder en verschillende verkiezingen zullen plaats hebben, verwacht men dat alle leden trouw ter vergadering zullen komen. Hooilandverpachting. De hooiland verpachtingen der do meinen en ook de overige gaan steeds zeer boog, men besteedt dubbele prijzen en meer 1 Bij de te 's-Gravemoer gehouden groote grasverkoopingen werden ongehoord hooge prijzen besteed. Verscheidene perceelen deden nog het dubbele af van het vorig jaar. Men betaalde tot f400 per hectare en men vraagt zich at waarvan moeten die hooge pachten toch betaald worden. De Postduif* Waalwijk. Zondag 10 Juai 1917 hield bovenge noemde vereeniging eene wedvlucht van uit Assen. De duiven werden om 7 uur in vrijheid gelaten, en de prijzen werden als volgd behaald J. Lenzholz 1ste pr. 9.20.54 A. Stokwielder 2e pr. 9.23.20 L. de Kloe 3e pr. 9.23.34 J. Schalken 4e pr. 9.24.25 J. Schalken 5e pr. 9.26.50 Th. v. d. Grindt 7e pr. 9.30.9 J Lenzholz 8e pr. 9.30.17 Th. v. d. Grindt 9e pr. 3.31.5 J. Lenzholz 10e pr. 9.32.36 Th. v. d. Grindt 1 le pr. 9.32.37 Moonen 12e pr. 9.3fc.39 lste pr. Aangewezen duif A. Stokwiel der. Ned. R. K. Schoenmakerspatroons en Winkelier sbond. De algemeene vergadering van dei No derlaT.d*ch>,n R.K, Schoenmakers;atroous en winkeliers-bond wordt op Vrijdag 29 Juni a.s. gehouden in het hotel ^Noord-Brabant' te Utrecht. Het spant er Onder dit hoofdje deelt de Tilb- Crt. mede hoe in Tilburg het gemeentehuis door vrouwen wordt belegerd, die om brood of boonen vragen. Men verlangde den burgemeester te spreken en toen deze niet aanwezig was, ging men naar zijn woning. Onderweg werd een bakkerskar aangevallen en een varkensslager 't lastig gemaakt. De po litie moest de orde handhaven. Volgens berichten en ingezonden stukken werkt de distributie in Tilburg maar zeer slecht. Nu, dan hebben we hier niet te klagen, dan leven we hier voor een stuk in 't beloofde land alleen de brandstof, dat zal 't ergste worden 1 De Engelsche Zwarte Lijst. Van de Engelsche Zwarte Lijst zijn 0. m. afgevoerd: Vervoermaatschappij „Rotterdam" (di recteur J. H. Werner) Entrepötstr. 39 en Dillenburgstr. 5—11, Rotterdam C. J. H. of W. J. Werner (van de Vervoermaat schappij „Rotterdam", Entrepötstr. 39, Dillenburgstr. 511 en Pr. Hendrikkade 173, Rotterdam. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag den 16 Juni 1917 des namiddags te 3 uur. Onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededee* llngen. 2. Aanbieding verslagen a. toestand der gemeente over 1916. b. Volkshuisvesting 1916. 3. Verkeerswezen. 4. Drinkwatervoorziening. 5. Schoolbouw (aankoop grond). 6. Verpachting boomgaard schoolte - rein. 7. Jaarwedden Openbare Onderwijzers. 8. Jaarwedde Ambtenaar ter Secretarie. 9. Af- en Overschrijving dienst 1916. 10. Hoofdelijke Omslag dienst 1917. 11. Reclames Hoofdelijken Omslag. DRUNEN. Dinsdagavond trad voor d# leden der vakvereenlging (schoenmakers) als spreker op, de heer Roestenberg. Het onderwerp Werklozenfondsen» werd door spreker op duidelijke wijze uiteengezet en toegelicht. Hjj wees op het groote nut, zieh aan te sluiten bij het werkloozenfonds te meer daar het arbeids contract gereed is en het zaak zal wezen flink vereenigd te zijn. Een gemoedelijke samenwerking met den patroon stelde spreker als elsch voor den werklieden. Geen loonacti# in dezen tijd nu het voor den patroon toch al een drukkende tijd. Door de vergadering werd besloten een verzoekschrift te zenden aan den Minister om petroleum te verkrijgen.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6