Nummer 50 Zondag 24 Juni 1917. 40e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I tVadlw!|kscbe Stoomdrukkerj| Antoon Tielen Eerste Blad. De nieuwe Kieswet. Het geheim. „NOORD-BRABAND" I Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON, Opgericht WAALWÜK. 1843 rechtzaken v. Uemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. [IT 1 111 I ar S 2) Verzekerd Kapitaalf 17.824.006.— Reserve f 2.663.649- De Echo van het Zuiden, Waalwyksflie en Langstraatsclie Courant Dit Blad rarsonynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0.90 Franco per post docr het geheele ryk f 1.06, Brioren, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. PniJ8 Dsn ADVBKTBKTiin 12 cent per regel; minimam 6 regelt; groote ettert naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 mp.n! berekend. Voor plaatsing vaH een groot aantal regels advertenties bij abonnement worden speciale see* voordeelige contraet gesloten. Reclames 16 cent per regr Meer vastheid in het bestuursbeleid. Evenals de samenstelling van het vertegenwoordigend lichaam meer sta biliteit zal verkrijgen, zal ook het daarop steunend bestuur meer vastheid van richting aanwijzen. En hieraan wordt nu weer een bezwaar ontleend van die zijde die juist iu eene periodieke wisseling van de algemeene richting in het bestuurs beleid een waa'borg meent te kunnen vladen om aan eene te sterk gepronon ceerde doorvoering van eenig politiek beginsel te rechter tijd paal en perkte stellen. Ook tegen dit bezwaar schijnt evenwel de omstandigheid dat het kie zerscorps zich In zijn geheel periodiek opnieuw moet uitspreken, naast het voor deel der grootere continuïteit zelf, vol doende te kunnen waken. De locale band Van andere zijde wordt het bezwaar aangevoerd, dat de locale band tusschen de gekozenen en de kiezers zal verslappen, omdat bij de E. V. een be trekkelijk groot aantal kiezers een zeker aantal candidaten in hun kieskring en ook in vreemde kieskringen zullen hel pen afvaardigen, terwijl volgens het meer derheidsstelsel van thans elke kiezer zich bewust is welken vertegenwoordiger in den Raad, de Staten of de Kamer door de hulp van zijne stem, voor zoo ver die althans niet overbodig kon wor den geacht, een zetel heeft gekregen. Dat bezwaar bestaat echter slechts in schijn, want indien de locale band tus schen een candidaat en de kiezers in een bepaald gedeelte van een kieskring, b.v. ter grootte van een kiesdistrict van thans, zóó groot Is dat zij hem een zetel kun nen en willen bezorgen, dan kan dat ook bij de E. V. geschieden doordat al die kiezers dan rechtstreeks den candidaat Vaa „DE EOHO VAN HET ZUIDEN." hunner voorkeur een aantal stemmen, noodig om te worden gekozen verklaard, bezorgen. Het kan echter ook voorko men dat de locale band, die den can didaat bindt aan het territoir van een der tegenwoordige kiesdistricten, niet sterk genoeg was om hem de meerder heid te bezorgen en dat daarentegen, indien, zooals bij de E. V. mogelijk is, ook nog een zeker aantal kiezers on middelijk bulten de grenzen van het tegenwoordige kiesdistrict medehelpen, de locale band, zij het dan de band aan een territoir van grootere uitgestrektheid wél sterk genoeg blijkt te zijc om den candidaat een zetel te doen innemen. De locale band komt dan beter zij 't anders tot zijn recht. Daarbij mag evenwel niet over 't hoofd worden gezien dat de In deeling in kiesdistricten van thans slechts een hulpmiddel is bij de techniek der verkl-zing en dat elke zetel in eenig politiek lichaam het geheele ressort ver tegenwoordigt. Doch bovendien, het gevreesde nadeel van de verslapping van den localen band krijgt een geheel an der aanzien, wanneer de kiezer zich be wust wordt dat zijne stem in elk geval bijdragen zal tot den invloed in zijo ge heel, dien de partij, waartqe hij behoort, in het vertegenwoordigend lichaam uit oefent en dat hij, door zijne stem, fei telijk met al de zetels van die partij is verbonden. Wil hij zich voor de behar- tiglng van een of ander locaal belang tot zijns politieke vertegenwoordigers wenden, dan is hij niet meer in de eer ste plaats op den afgevaardigde van zijn district aangewezen,, doch zal hij zich rechtstreeks tot dien afgevaardigde zijner partij kunnen wenden, die meer speciaal zich met het onderwerp in kwestie plee t bezig te houden. Dat zal ook tot nog meer specialiseering cn verdeeling van den arbeid tusschen de vertegenwoor digers eener partij leiden dan thans, het geen niet anders dan hun werk in zijn geheel kan ten goede komen. De minderheden vertegenwoordigd. Hoe men ook over die voor- en na- deelen moge denken, zij lossen zich in elk geval op in het groote voordeel dat voortaan ook de minderheden overal in Rijk, Provincie en gemeente zullen wor den vertegenwoordigd. Zoowel de recht- VREESELIJKE BESCHULDIGING. Het was haar niet mogelijk, geregeld te denken alles, wat dien do? gepasseerd was, ging baar als een warrelwind door bef boofd en Bij moest zich aan de leaning der trap vastgrijpen om niet neer te storten. Zij spande alle krachten in om op de been te blijven on begaf zich naar de vostibole waar «ij haar hoed opsette en den mantel omsloeg. Het eenige, wat sjj voor het opgenblik doeD wilde, was de vergiftigde nabijheid van baar sti»fmood*r ontloopeo. Mevrouw Mainwarring was haar stiefdochter tot in de gang gevolgd en toen ajj haar sich sag kleeden om het bnis te verlaten, herbaalde Bjj haar kreet Ge salt niet vertrekken 1 Mar ei, die zichzelf weer wat meester was geworden, keerde zich om en zag de vronw 'lak in^ het gelaat Haar oogen richtten aicb dreigend op haar. Hat jonge meipje, dat nooit isroand leed had gedaan was na tot krachtig Optreden in staat. Haar lippen klemden zich op elkaar heel haar l'chaam beefdeer was iets in hoar bonding van het wilde dior, dat itch dadelijk op zijn prooi gaat werpen. Mevrouw MainwarriDg zag dit en trad terug Martel begaf zich nu naar de dear, schoof den grendel weg, ging de dear uit en wierp baar weer in het slot. Da koele nachtlacht deed haar goed. Za voelde er z>ob door verl ebt en ademde 'oor bet eerst na eenige minuten weer rainier. Zq wendde sich om, zag nog eenmaal het vinnige gelaat van mevrouw Mainwarring voor de tralies van het denrrooster en spoedde zich toau weg.- Vaarwel, tebais 1 Zjj liet daar baar dooden vader aohter. Eu voor haar lag de wereld open, dio groote, vreemde, onbekende wereld 1 E-m geluid trof haar oor de klok van den nabijzijndpn toren sloeg holftwaalf. Een rijtuig passeerde en de koetsier, die het meisje alleen op het trottoir zag staaD, vroeg Een oab, jaffrouw? Die vraag brocot hoar plotseling op een gedBchte. Zjj zon door dat rjjtaig eeD voor sprong krygon op baar vijandin en aldns tijd hebban zich te verdedigen en baar plannen voor de toekomst te maken- Zij stapte in en de koetsier deed de heel begrijpelijke vraag: Waarheen, jaffronw? Naar Cbaring Cross, antwoordde Muriël, zonder er bij nagedacht te hebben. Zij bad het station genoemd, omdat bet de e«rsfe naam was, die in hear gedaohten kwam. Evengoed had zy een ander doel op kunnen geven. II. AAN HET STATION. Irving Carterbilt, Amerikaansch millionnair, sprong mt een cab aan het station Cbaring Cross en trad het gebonw binnen Hy keek op de klok in de vestibule en zag, dat het middernacht was. De trein naar Perdon vroeg by aan een baambt», die in nocohalante bonding tegen eeD afsluithek gelenud een avondblad las. Hij wist dot men hem zon antwoorden, dat de trein vertrokken was, maar toch had bij een stille hoop, dat het niet bet geval zon zijn. De Sonth-Eastern is er voor bekend, dat zy zich niet zoo heel stipt hoadt aan de dienst regelingen. door haar ingesteld, en hierop had de Amerikaan zijn hoop gebouwd. Het toeval wilde echter, dat de trein op tijd vertrokken was, wat door da beambte op onverschilligen toon gezegd werd, zonder de oogen van het blad af te wenden. schen in de tegenwoordige linksche districten als omgekeerd zullen bij de E. V. voortaan eene stem van dezelfde waarde uitbrengen als hunne partijge- nooten in de vaste districten van hunne kleur. Door een doelmatige combinatie van de minderheid op eene gelijklui dende lijst, io verschillende kieskringen zal zij voorts rechtstreeks tot de benoe ming van een candidaat kunnen geraken en daarvan zal het gevolg zijn dat de zetels van alle partijen meer over het geheele ressort van het vertegenwoor digend lichaam worden verdeeld, hetgeen tevens ten goede komt aan de ontwik keling van het politieke leven der par tijen in de districten, waar zij thans in eene hopelooze minderheid zijn. Geen overbodige stemmen. Ook zal niemand meer het gevoel behoeven te hebben dat zijne stem niet noodig is, omdat, zooals thans in de vaste districten wordt aanschouwd, ook zonder zijne hulp de uitslag was verzekerd. Ook in zulke streken zal het politieke leven tot ontwikkeling komen, DUSSEN. (Vervolg). Voorzitter. Eerst hadden ze meer ge vraagd maar we hebben er nog afge kregen. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het huisje aasf- te koopen. 6. Verpachting boomgaard school terrein. Wordt besloten, evenals een vorig jaar, de boomgaard aan den meestbie dende te verpachten. 7. Jaarwedden, Openbare onderwijzers. In een schrijven van Ged. Staten wordt gezegd, dat de schoolopziener en ook Ged. zich met de regeling zooals die in een vorige vergadering is vastgesteld, niet kunnen vereenlgen. Voorzitter. B. en W. stellen voor juist de helft minder te geven als wordt ge vraagd. Voor onze gemeente is dit een heel mooie verhooging. Een verhooging in dezen zin als B. en W. nu voorstellen is beslist noodig want alles is zooveel duurder geworden. Het voorstel is f 100 boven het maximnm te geven met 9 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50. Tevens stellen B. en W. nog voor aan de onderwijzeres voor het geven aan les in de nuttige handwerken f 100 te ver- leenen. Na eenige discussies wordt het voor stel van B, en W. aangenomen. 8. Jaarwedde Ambtenaar ter Secretarie. Voorzitter. De heeren zullen zeker allemaal al wel hebben gehoord, dat van Mierlo het diploma voor candidaat-ge- meente. secretaris heeft behaald en in vrij wel alle gemeenten is het gewoonte dat daarvoor eene belooning wordt ge geven. En nu het een Dussensche jongen is, moeten wij het op nog meer prijs stellen cn daarom stel ik voor zijn salaris te brengen van f 350 op f 450 wat nog een zeer lage bezoldiging is. Van de Koppel. Ik geloof niet, dat van Mierlo alleen ten bate van de ge meente hier is, want toen de secretaris hier werd benoemd, was hij alleen secretaris. Nu hij er burgemeester bij- geworden is, zal hij misschien bezwaar- Die man gaf ztob niet ds mioste rekenschap van de gewichtigheid van dengene. die bem aaosprak. De millioDoair had zyn ctèque-boek niet op syn hoed zitten. C»rterbilt was een forsoh gebouwd, elegant man. Zyn grqze oogen sagen diep in die vaa anderen en dezen zagen- niets in de zijne. Yermoedelyk door dien kijk op anderen bad by zijn mdhoenen verdiend. Maar er was geen andere aanwqsing, waaruit op te maken was, wat voor een belangrijk persoon daar voor den beambte stond. De gewone roeDSch gevoelt meestal tooietB van teleurstelling, als bij tegenover een millionnair staat, aan wiaa men altyd wat bijzonders wil zien. Ik wil vannacht nog naar Perdon, zei Carterbilt tot den spoorwegbeambte. Dit verlangen soheen den ambtenaar niet buitengewoon te interesseeren bij boorde dat soo dikwyls. Daarom bleef hy onbeweeglijk staan en sohean by alleen aandoobt te hobben voor den inhond van zyn courant. Bijna alle m«nsoben. die een station bin nenstappen, komen er met de wenscb ergens anders been te gaan. Een spoorwegbeambte «iet daarin iotz heel gewoons en daarom is hij dezelfde meening toegedaan ten opsichte van reizigers, die te laat komen ook een dagelyks voorkomend versohynsel. De beambte, die door Carterbilt aange sproken word, was dn» in 't mmst niet ver baasd over dat verlangen om Perdon nog te bareikep. Hij keek eenv op do stationsklok en ziende dat het over twaaiven was, besloot hy naar hais te gaan, wat den man ook al niet ten kwade gedaid kon worden na eeu balt etmaal dienst. - Halt 1 De beambte voldaad onwillekeurig aan dat bevel. Wanneer Carterbilt op die wijze sprak, dan moest men wel gehoor geven aan hetgeen bij zei Het was de tooa. die den invloed had. De millionnair had een zekere, rustige manier van spreken, maar die van zoo'n groote beslist heid was, dat alleen de toon al insloeg. Het was een man, die altyd wist, wat bij wilde. Hy vroeg aaadaebt en men moest ze bem geven. - Halt. Dat eene woord bad, behalve den employé nog een ander persoon doen stilstaan, H«t was laat, maar de millionnair en de beambte waren niet alleen in het gebonw Charing Cross is te middernacht nog niet veriater. Allerlei menschen passeerden Car ter bilt en onder hen waa eenjongmeisje.dat. door het korte bevel van den Amerikaan ook iu haar loop gestmt was. Het was eon jonge, lieve vertchyniDg, wier blefk gelaat echter wees op een groot verdriet Cirterbilt stood met den rag naar baar toe, maar, onwillekeurig, verstond lij, wat hij tegen dan beambte te». Ik moet vannsebt nog in Perdon zijn. Laat een tx'ra - trein voor my in gereedheid brengen. Geef raqn naamkaartje en het geld aan den chef. Hoeveel is het, dertig, veertig vijftig p >nd Bij die woorden had Carterbilt zyn porte feuille te voorschijn gehaald en er een pakje banknoten uitgenomen. De beambte had in de eene hand het kaar'je en in de andere zyn dienstpet, zyn onbeleefdheid van zooeven ver w3nBchende en trachtend die te herstellen. Want iemand, die zoo mot het geld omspringt, zon allicht royaal zyn matfooieD. En de fooien nemen een groo'e plaats in onder de belangen van Bngeleche Spoorwegbeambten. Voorsten van kaartje en geld. spoedde do employé zich nu weg. Carterbilt baalde kalm «yn sigarenkoker nit den tak en stak eon sigaar op. Hierna begon hij wat op en neer te loopen, in afwachting van de terugkomst van dea beambte. Dasr voelde hy eensklaps eon hand op zyn arm. Hij wendde zicb om en tag voor neb een meisje. Onmiddellijk weer keerde hy haarden ra» ro«, waarop bet meisje beleedigd een pas aobterait deed. Duar by het aanzien had van een beschaafd man, had bet kind zioh instinctmatig tot bem gewend. Toen hy niet verder lastig gevallen werd, keerde Carterbilt zich oog eens om. nit nieuws gierigheid wie het wol mocht zijn. Hij had er geen spijt van, want na sag bij, dat hy een onschuldig kind voor zich bad in wier oogen by een wereld van wanhoop las. Wat wanaoht a vroeg by op zaohten toon. lijk al zijn werk als secretaris kunnen vervullen daarom is het billijk dat hij de ambtenaar ter secretarie betaalt. Voorzitter. U zou willen hebben, dat ik de ambtenaar van mijn salaris moet gaan betalen. Daar denk ik niet aan, de Koningin heeft mij benoemd en dus ge oordeeld dat ik deze twee betrekkingen goed kan vervullen. Als u nu denkt, dat ik mijn plichten niet naar behoorea ver vul, dan moet u maar maatregelen treffen. Vao de Koppel. Het gaat er niet over, dat u uw plichten Diet vervult. Van Beurdeo. Er kan wel een tus- schenweg worden gevonden. Mij dunkt ook dat van Mierlo zijn best heeft ge daan en dat wij dat niet onbeloond mogen laten. Moesten wij een vreemden ambtenaar hebben, dan zouden wij veel meer moeten betalen. Deze leeft nu goedkoop doordat hij thuis is. Meer be kwaamheid moeten wij weten te waar- deeren. Van de Koppel. U zal toch niet oQt- kennen, dat u nu, nu u ook burgemeester is geworden, oneindig meer werk hebt gekregen als toen u alleen secretaris waart. Voorzitter. Dat is nog maar betrek kelijk. Nu heb ik te beslissen, dat was vroeger niet. Alsnu wordt het voorstel van B. en W. in omvraag gebracht en aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren van Beurden, van Dalen, van Honsewijk (Weth.) van der Steen, van de Koppel, Leemans en Snijders tegen de heeren L. v. d. Pluijm, H. v. Honsewijk, Th. v. d. Pluijm en van Krimpen. 9. Af- en overschrijving dienst 1917. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Hierna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling vaD 10. Hoofd Omslag dienst 1917. 11. Reclames Hoofd Omslag. Kindermoord te Oss. De Bossche rechtbank veroordeelde hedenmorgen Theodora Maria v. d. H., 28 jaar, uit Oss wegens vermoorden van haar pasgeboren kindje op 18 Maart j.l., welk kindje zij, na het gewurgd te hebben, verbrandde, tot drie jaar ge vangenisstraf. De eisch was anderhalf jaar. Bjj doze vraag had b(j zijn grjjae oogen doordringend op baar gericht, maar bet meisje sloeg baar oogen met neer en dat scheen bem te bevallen, want zyn gelaat nam een welwil lende uitdrukking aan. Dat wokre baar vertrouwen en, hem opnienw naderende, vroeg ze Wil n my toestaan, iets uan n te vragen Zy bad bat byna fluisterend gezegd, maar er was in baar stem iets, dat hem dwong een vriendelyk antwoord te gever». -- Zeker luidde bet antwoord. Het meisje sprak en met welgevallen boorde bij naar de welloidendeo toon, naar de be schaafde taal en naar de manier, waarop bet gezegd werd. Mtar tevens merkte by op boe zennwaebtig de kleine, blanke hnDden zicb bewogen. Ik moet bepaald Londen vannacht nog verlaten, zei ze. Ik wist met, dat het al zoo laat was en dat alle treinen reeds vertrokken wareD. Oowillekearig heb ik geboord, betgeen door a tegen den beambte gez«gd word nam lijk dat n een exra trein bestelde Hoe meer zy sprak, boe moeilijker het baar' blykbaar was voort te gaan. Plotseling hield zy op, alsof het baar niet mogelijk waa te eindigen. En een diepe snik welde nit baar borst op. Carterbilt wilde bot meisje aanmoedigen en hij zei op wellaidenden toon Ja, bet is waar, ik heb een extra trein besteld. Het meisje stelde bovenmenscbelyke po gingen in bet werk om ztob te bebeerscben en eindelqk mocht zy er in alagen. Maar, zy gevoelde wel, dat zjj niet lang dit discoars zoa kannen volboaden en daarom zei zo in ééo adem Wat zondt n er van zeggen, als ik n verzocht om in av trein te mogen meereizen De Amerikaan kon zich nanweljjks beheer sohen van de verbazirg, die de vraag bij bem opwekte. Hot vreemde van dat verzoek, de persoon van wie bet versoek kwam, bet nnr, dat alles gaf wel reden tot verwondering. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1