Nummer 52 Zondag 1 Juli 1917. 40e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. adiwi|ksobe Stoomdmitterif Antoon Tielen, Eerste Blad. Ds nieuwe Kieswet. I „NOORD-BRABAND" I DE OORLOG. Abonneert U op dit Blad. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Maatschappij vau Verzekering op het Leven. I BINNENLAND. Dit Blad verschjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 10.90. Franco per post door het geheele ryk f 1.05, Brieven, ingewijden stukken, gelden enz., franco te «enden aan den Uitgever. UITOA TB Telcfooonummer 38. Telegram-Adres: ECHO. Peij8der ADva*Tïirriliï 12 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contraet gesloten. Reclames IS oent per re ge VII. Candidates, van belangenvereenigingen Die splitsing zoude zijn te vreezen indien door afzonderlijke kiezersgroepen, welke bijzondere plaatselijke belangen, vakbelangen of standsbelangen wenschen te dieaen, candidatenlijsten werden inge leverd, naast die van de Kiesvereni gingen. Volgens de Wet mag eenzelfde candidaat niet op meer dan één der binnen een kieskring ingeleverde lijsten voorkomen, zoodat dus een candidaat d'- b-vdiU^t plaats op eene lijst van eenige belangenvereniging n\ti op de lijst van de Kiesvereniging kan wor den gebracht. Uitteraard zullen de kiezers in 't algemeen bezwaar hebben om de lijst van eene Kiesvereniging te ver binden met de lijst van eene belangen vereniging, met het gevolg dat het indienen van de lijsten van belangenver- eenlgiugen leidt tot versnippering van krachten, vermeerdering van het aantal overschotten en verzwakking van den invloed der politieke partijen. Er mag dan ook worden vérwacht dat tegen eeBe zoodanige splitsing binnen b.v. de groote Katholieke Staatspartij zal worden gewaakt. Het optreden van be langenverenigingen bij de verkiezingen zoude vermenging brengen van de so ciale met de zuiver politieke actie, eene vermenging welke zoo te recht is afge keurd en welke de vakbonden en sociale vereenigingen ten gronde zou richten, terwijl de Katholieke Kiesverenigingen daardoor zouden worden verzwakt, de invloed der Katholieke Staatspartij zoude worden benadeeld. De invoering der E. V. heeft ook allerruimst ten doel eene vertenwoordiging van belangen in 't leven te roepen. Wel zal er naar kunnen en moeten worden gestreefd dat door onderling overleg de candidatenlijsten zoodanig worden samengesteld dat zij zooveel mogelijk instemming van alle kiezers verwerven. Wel zal door allen invloed moeten worden uitgeoefend op de sa menstelling der candidatenlijsten, maar dat zal niet anders mogen gebeuren dan in en door de politieke organisatie. Daar binnen moet de eindbeslissing vallen, die moet lelden tot het inleveren van éóne lijst binnen eiken kieskring, En indien al hier of daar, als gevolg van bijzondere omstandigheden, bij uitzon dering een candidaat mocht worden ge steld door eene belangenvereniging, dan moet er in elk geval voor worden gezorgd, dat die lijst wordt verbonden met de lijst der KatholiekeKlesveree- niging. Voor eene zoo groote partij, als de Katholieke Staatspartij, kan elke ver snippering van lijsten voeren tot verzwak king van haar invloed in de vertegen woordigende lichamen, althans indien niet al de lijsten wederom onderling worden verbonden, zoodat er tenslotte tocb maar één overschot van stemmen voor haar verloren gaat. Doch als die lijsten laler toch worden verbonden, kan men zich eenvoudiger vooraf binnens kamers verstaan omtrent de rangschik king van al de candidaten binnen een kieskring op ééne lijst. Eene zeer kleine partij of kiezersgroep moge al eens politiek gewin kunnen slaan uit de speculatie op een zetel door een overschot van stemmen bij versnip pering harer kleine kracht over eenige losstaande lijsteu, voor eene. groote partij als de Katholieke is de handhaving der éénheid bij de eerste toewijzing der zetels de meest veilige weg. Bijzonderheden van het in te voeren s te li el van E. V. De territoriale indeelinVoor de verkiezing van de Tweede Kamer wordt het Rijk verdeeld in. 18 kieskringen. De Provinciëü Zeeland, Utrecht, Fries land, Overijsel. Groningen, Drenthe en Limburg vormen elk één kieskring. Noordbrabant en Gelderland zijn elk In twee kieskringen verdeeld, Noord-Hol land in drie en Zuid-Holland in vier. Elke kieskring wordt door den Minister vau Blnnenl. Zaken na ingewon nen advies der Gedeputeerde Staten verdeeld in een aantal stemdistrlcten. Het centraalstembureau, door de Kroon benoemd, is gevestigd te 'sGravenhage. In elk stemdistrlct is een stembureau, hetwelk wordt benoemd door den Raad der gemeente, waar dat bureau zitting houdt; de burgemeester i9 vcorzitter van het eerste of eenige steirdistrict zijner gemeente. Voor de verkiezing van de Provinciale Staten wordt, elke Provincie in kieskrin gen vërdeeld, Elke kieskring wordt door Ged. Stalen vtideeld in stemdis trlcten. De leden der hoofdstembureaux worden door Ged. Staten benoemd, behoudens de Voorzitter, als hoedanig de burgemeester der gemeente, waar het bureau is gevestigd, bij de wet is aangewe zen. Het hoofdatembureau ia den kies kring waarbinnen de gemeente is gelegen alwaar de vergadering der Staten wordt gehouden treedt tevens als centraal-stem- bureau voor de Provinciale verkiezin gen op. Voor de verkiezing van den gemeente raad worden de gemeenten van meer dan 20.000 zielen door Gedep. Staten, den Raad gehoord, in drie kieskringen verdeeld. De overige gemeenten vormen elk voor zich één kieskring. Eene plaat selijke verordening regelt de verdeeling der kieskringen of der gemeenten in stemdistricten. De burgemeester is voor zitter van het hoofdstembureau van den kieskring, waarbinnen het gemeentehuis is gelegen, en in eene kleinere gemeeote, van het eenigehoofdstembureau. De overige leden der hoofdstembureaux en eventueel de voorzlter der andere twee hoofdstembureaux worden door den Gemeenteraad benoemd. Het hoofdstem bureau, waarvan de burgemeester voor zitter is, treedt tevens als centraalstem bureau op. De KandidaatstellingDeze geschiedt door het inleveren van lijsten van can didaten op den daarvoor bepaalden dag bij den burgemeester, voorzitter van het hoofdstembureau, ter secretarie van de gemeente waar dit is gevestigd, en bij eene in kieskringen verdeelde gemeente, bij den voorzitter van het hoofdstem bureau in eiken kieskring. Voor de Tweede Kamer mag elke lijst ten hoogste 10 candidaten bevatten, voor de Prov. Staten 20. Voor de ge meenteraad mogen, in eene gemeente welke niet in kieskringen is verdeeld op op ééne lijst ten hoogste 5 candidaten meer worden gepjaatst dan het aantal te vervullen zetels bedraagtis eene gemeente in kieskringen verdeeld, dan mogen op ééae lijst ten hoogste 5 can didaten meer worden geplaatst dan een derde gedeelte van het aantal te vervullen plaatse» bedraagt. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer.dan ééoe lijst, welke in denzelfden kieskring of ia eene niet in kieskringen verdeelde gemeente is ingeleverd, op strafte van op al-de lijsten door het hoofdstembu reau buiten aanmerking te worden gelateo. Hij mag wèl voorkomen op in andere kieskringen ingediende lijsten. De lijsten moeten zijn onderteekend door ten minstens 25 kiezers, die bevoegd zijn in den kieskring of de gemeente deel te nemen aan de verkiezing, waar van de candidaatstelliog ge chiedt. Betreft het evenwel eene Gemeenteraadsverkie zing en heeft de gemeente minder dan 1250 kiezers dan wordt de onderteeke- ning vereischt van ten minste l/50ste gedeelte van 't aantal dier kiezers. Is het aantal kiezers binnen de gemeente minder dan 150, dan wordt de onder- teekenlng van ten minste 3 kiezers ver eischt. Dezelfde kiezer mag niet meer -dan ééae lijst onderteekenen. Bij de inlevering der lijst kunnen de onderteekeoaars schriftelijk een gemach tigde aanwijzen, bevoegd tot het 'verbin den der lijst met andere lijsten tot een proep. Bij de inlevering der lijst moet voorts eene schriftelijke verklaring worden overlegd van 'eiken candidaat dat hij bewilligt in de volgoyde waarin hij op de lijst is geplaatst. Onderzoek der lijsten. Het hoofdstem bureau toetst de lasten aan de bij de wet gestelde elscheiWordt een ver zuim van formeelcti aard geconstateerd, dan wordt gelegenheid gegeven aan de onderteekenaars ona dat te herstellen. Daarna beslist het boofdstembureau om trent de geldigheid der lijsten in eene openbare zitting. Tegen die beslissing is beroep bij Ged. Staten. Vervolgens gaan ue lijsten naar het centraalstembureau dat voor openbaar making zorgt. Na de openbaarmaking kunnen de gemachtigden der ondertee kenaars van de lijstlij deze, bij eene gemeensck5?£e^ftke verklaring, schrifte lijk bij het centraalstembuTL-u it. .e leveren, tot eene groep verbinden. De stemming. Bi neen 45 dagen na de candldaatstelling heeft de stemming plaats deze geschiedt in eiken kieskring uitsluitend over de bj men dien kieskring ingeleverde lijsten en cte daarop voor komende candidaten. Het stembiljet be vat niet ,alzoo als tegenwoordig de namen van de candidaten inalphatische volgorde, doch daarop zijn al de in den kieskring Nieuwe Wereld zijn gansche kracht heeft ingezet om den Dultscheu tegenstand te breken f Dat is niet aan te nemen. Het begin van dit geweldige proces is nu bespoedigd en die bespoediging is een welsprekende manifestatie van het besluit der geallieerden, den oorlog nog onbeperkten tijd èn met, om zoo te zeggen, onbeperkre militaire machts middelen, voort te zetten. De Italianen deelen nu roede, dat zij eenige gedeelten van de stelling op den Ortigara niet hebben heroverd, zoodat zij inderdaad het resultaat van hun jongste offensief op de hoogvlakte van Aslago voor het grootste deel weer kwijt zijn. Venizelos Is weer Grleksch minister president, zooals te verwachten. De Morning Post is bang, dat met deze benoeming de entente-mogendheden te hard vap. stal loöpen en dat deze min of meer geforceerde benoeming ten slotte niet in het belang van Venizelos en de zijnen zal zijn. Hoe dit zij, zeker is, dat er stoom achter de zaak wordt gezet, zoodat hetgeen de entente als gevolg van de maatregelen in Grieken land verwacht, dringende haast schijnt ta hebben. Voorts verwacht men een offensief der Russen en kan uit dit rijk noR wee- den medegedeeld, dat een congres van arbeiders en soldaten een resolutie heeft aangenomen, waarin men geen afzon derlijken vrede wenscht, maar een eer volle zonder amexatle en oorlogsschat ting. Een belangrijke beslissing.- Griekenland in oorlog. ATHENE, 29 Juni. Ofschoon de oor- Opgericht WAALWIJK. 1843 Verzekerd Kapitaalf 17.824.006.— Keeerve f 2.663.649.— ingeleverde, goedgekeurde lijsten van candidaten afgedrnkt. Het stemmen geschiedt evenals thans door een wit stipje voor den naam van een candidaat zwart te makeo, doch en hierin ligt nu een belangrijk punt van verschil met het thans geldende systeem bij de meervoudige dlslricten ofschoon elke verkiezing loopt over een aantal zetels in den kieskring, maakt de kiezer nooit meer dan één wit stipje zwart. Hij geeft den candidaat aan, welken hij in de eerste plaats wenscht te zien gekozen en daarmede helpt hij tevens automatisch al de zetels, waarop zijne partij aanspraak kan maken, bezetten. DE TOESTAND. Van de gevechtsterreinen geen be richten van belang. Eenige kleine voor deeltjes der Duitschers in 'tWesten uitge zonderd. In Frankrijk is het eerste contingent Amerikaansche troepen geland. Deze eerste landing is vooral een demonstratie. Van dit eerste contingent is nog geen groote militaire uitwerking te wachten. Maar ook een demonstratie kan van beteekenis zijn. Deze eerste troepen zullen worden gevolgd door altijd meer, zooals de eerste Engelsche troepen, die in Frankrijk zijn ontscheept, door altijd meer zijn gevolgd. Zal men willen ge- looven, dat de geallieerden den oorlog zullen opgeven, vóórdat die Ameri kaansche balaljons tot ODtelbare heer scharen zijn aangegroeid en ook de log niet is verklaard is de regeering van meening, dat de oorlogstoestand met de centrale mogendheden bestaat, sinds de liberale regeering gisteren aan het be wind is gekomen. De terugroeping der diplomatieke vertegenwoordigers bij de céntralen en haar bondgenooten geaccrediteerd Is elk oogenblik te verwachten. PARIJS, 29 Juni. Uit Athene wordt gemeldDe regeering heeft aan haar gezant in Zwitserland last gegeven dp Grleksche legaties in Berlijn, Weenen, Sofia en Constantlnopel mede te deelen, dat de betrekkingen tusschen Grieken land en Dultscbland, Oostenrijk-Honga- rije, Bulgarije m Tui kije zijn afgebroken. De Troonrede. H. M. de Koningin heeft de Vereenig- de Zitting der Staten-Generaal geopend met de volgende Troonrede Mijne heeren 1 De ontbonden Kamers der Staten-Ge neraal hebben bijna eenstemmig de wen- schelijkheld uitgesproken, dat de voor schriften der Grondwet ten aanzien van het kiesrecht en het onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbij blijk is gegeven van zeldzame onderlinge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten Generaal, die heden bijéénkomen, te be slissen of het aangevangen werk zal worden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zul len niet bij u worden ingediend. Gij zult uwe volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ont wikkeling van ons land na den vrede ons voorleggen. x Indien de door mlllioenen vurig ver beide vrede ook dit jaar uitblijft, zullen bij voortduring velerlei offers aan het Nsderlandsche volk moeten wjorden ge vraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere volken is opgelegd, vertrouw Ik, dat zij bereidwillig zullen worden ge bracht. Ofschoon de flnancieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe belastingen niet zorgwekkend is te noemen, blijft toch aanzienlijke versterking der geldmiddelen onvermijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zoo langen tijd gereed staan, onze on afhankelijkheid te verdedigen, breng Ik mijn warmen dank. De banden tusschen Moederland en Koloniën zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheld, le vende in de bevolking van Nederlandsch- Icdië, zijn ons een waarborg, dat onze inspanning, om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te brengen, vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondgebied dier Kolonie zal mijn bij- zouusre zorg zijn gewijd. Onze. landsch Is eri stemt, oorlog gen ei worden1 voor zij held. Dat Inoige Ik vei Staten-t Opnii bevoegde zijde de verzekering, dat de directies der mijoen vast besloten zijn niets van de elschen der stakers in te willigen. Ook werd ons verzekerd, dat de regeering nooit tusschenbeide zal ko men, terwijl in oflicieele kringen is te kennen gegeven dat de eischen onge motiveerd zijn. Er loopen thans geruchten, dat wan neer Maandag geen verandering in den toestand is gekomen, de socialisten an dere maatregelen zullen nemen. Dat de staking aan het verloopen is ziet men uit de dagelijks gepubliceerde cijfers. Maandag werkten er in het ge heel 2131, Dinsdag 2717, Woensdag 3268 en dezen morgen klom de ochtendploeg reeds tot 3071. Vrijdag waren er weer 300 meer. M. Het Persbureau Vas Dlas verneemt uit de mijnstreek, dat in de eerstvolgen de dagen onderhandelingen verwacht worden, welke tot de opheffing der mijn werkersstaking kunnen lelden. Zij zullen worden gevoerd buiten het mijndistrict. Vroege aardappelen. Uit vakkringen meldt men aan het Nederl. Correspondentiebureau Zaterdag j.l. werd reeds medegedeeld, dat de Inkomende berichten omtrent den oogst der vroege aardappelen de hoop gaven, dat tegen het einde der volgen de week de toestand vrij normaal zijn zou. Deze voorspelliag is bewaarheid. Op 27 dezer werden op de vel lingen aangevoerd voor het binnenland 917.523 kg. vroege aardappelen op den zelfden datum van het vorig jaar werden voor bet binnenland ia het geheel ge veild 915.585 kg. Ook de cijfers der belde volgende dagen wijzen op grooter aanvoeren dan op de overeenkomstige data van verleden jaar. ^**s*»'Xvv<yvavM!WH«K«vfej De Echo van het Zuiden, IVaalwUbsche en Langstraatsclie Courant.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1