DE OORLOG. binnenland. Ernstige relletjes te Amsterdam. er is gezegd dat zulks niet mag. Voorzitter. Dat is juist de zaak. Ged. Staten maken bezwaar tegen collectieven aanslag en collectieve aftrek. Timmermans-Verschure. Het zou mo gelijk zijn te bepalen dat in die huishou dens voor ieder voor levensonderhoud minder zon worden afgetrokken. Voorzitter. Ik zou 't beste vinden nog maals pogingen bij Ged. Staten aan te wenden en mededeelen dat de raad de collectieve aftrek wenscht te behouden en dit uitvoerig motlveeren. Houben. Desnoods zou ik in beroep gaan. Secretaris. Als ik een advies zou mo gen geven, zou ik als vroeger de aftrek verdeelen over het gezin. Brekelmans. Op welke wijze hebben Ged. Staten die aanmerking gemaakt, door de omstandigheden of uit eigen beweging. Voorzitter. Naar aanleiding van het ontwerp door ons in een vorige ver gadering aangenomen. Deze verordening is geheel nieuw. Brekelmans. Er is dan zeker in ver anderd- Voorzitter. Zeker, twee vergaderingen geleden is die aangeboden en in de laatste geheel nieuw vastgesteld. Aangenomen. VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouder! om het raadsbesluit van 28 Juli 1916 No. 165, inzake het aanvragen van een rijksvoorschot voor woningbouw, te wijzigen. Voorzitter Wij hebben de eer Uw College hierbij aan te bieden een Concept-besluit tot wijziging van het Raadsbesluit va* 28 Juli 1916 Nr. 165 aan welk besluit Ge deputeerde Staten gemeend hebben hunne goedkeuring niet te kunnen verleenen, omdat ten le. de bouwkosten der 28 wonlngeo geacht worden veel te laag te zijn geraamd en ten 2e. het in Uwe bedoeling lag voor den grondaankoop slechts een bedrag van f 9700 als voor schot uit 'sRijks kas aan te vragen en voor het resteerende bedrag een geld- leening te sluiten. Wat de opmerking van Gedeputeerde Staten sub. 1 betreft, zij in het midden gebracht dat die raming der bouwkosten ad Fl.66.200 van de woningsbouw-com- raissle, dateerde van 6 Juli 1916, terwijl Gedeputeerde Staten eerst bij schrijven van 24 October 1916 mededeelden, dat zij Uw voormeld besluit, hen onder.dag- teekening van 1 Augustus 1916 reeds toe gezonden ia zijn toenmaligen vorm niet konden goedkeuren. Wij zijn over tuigd dat die raming hoog genoeg ge weest zou zijn, indien in deze zaak eer der eene beslissing genomen had kunnen worden dat in deze buitengewone om standigheden de bouwmaterialen ia een tijdsbestek van 3'/a maand aanzienlijk kunnen stijgeo, ligt waarlijk voor de band. Oorspronkelijk waren wij, en de Wo- nlngbouw-Commissie met ons van mee ning dat het Rijk slechts een voorschot verleende in de de kosten van in exploi tatie te nemen terreinen. Daar het in de bedoeling lag vooralsnog een groot ge deelte der terreinen aan de St. Antoöl- usstraat onbebouwd te laten, meenden wij voor dat gedeelte ook geen aanspraak op een Rijksvoorschot te kunnen maken. Nu dit blijkens bericht van Gedeputeerde Staten Wel het geval is kunnen wij ons daar slechts over verheugen. In het U thans ter vaststelling aan geboden concept-besluit is slechts sprake van het bouwt* der 20 arbeidswotffDgen aan de St. An'onlusstr. Op advies va* den Heer R. Schingel Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Brabant, Gelderland en Limburg hebben wij ge meend U te moeten voorstellen voor- loopig nog niet over te gaan tot het bouwen van de acht ambtenaarswoningen aan de Mr. va* Coothstraat daar het onzeker is of het Rijk wel bereid zal zi]n voor deze woningen het gewone voorschot te verleenen. Wij zullen ons Intusschen hierover in verbinding stel- lea met de regeeiing; heeft dtzs zich in gunstige* zin uitgesproken dan zal U te zijner tijde een voorstel bereiken om nis nog over te gaan tot het bouwen dier acht woningen. Uit de overgelegde exploitatie-reke ning zal Uw' College blijken dat wordt voorgesteld de woningen in eigen beheer te bouwen. Wij zijn hiertoe eerst over gegaan nadat ons ait de Zaterdag 1.1. gehouden openbare aanbesteding was gebleken dat de laagste Inschrijver nog f 35000- boven de raming bleek. Met de Wonlngbouw-Commlssle zijn wij over tuigd dat het bouwen in eigen beheer voor de gemeente belangrijk goedkooper zal zijn. Thans verkeeren de gemeente besturen ten opzichte van den woning bouw In belangryk gunstiger conditie's dan tijdeps Uw besluit van 28 Juli 1916; de Minister van Bionenlandsche zaken deelde bij zijn mislve van 9 November 1916 Nr. 14138 en 29 Januari 1917 Nr. 898 mede, dat het Rijk in de kosten van den woningbouw gedurende vijf jaar zou bijdragen, 3/4 van het verschil in anuïtelt bij de tegenwoordige en bij normale materiaalsprijzen j of htt Rijk na afloop der vijf jaren die bijdrage zal blijven verleenen zal afhangen van eco- nemlsehe omstandigheden der toekomst, speciaal wat de huurstandaard betrefti maar gesteld zelfs het ongunstigste en onwaarschijnlijkste geval, dat die Rijks bijdrage na 5 jaar zou ophouden, dan zou dit voor de gemeente nog geen debacle beteekenen, daar zij alsdin in aanmerking zou komen voor de ffwone Rijksbijdrage in de te betalen annuïteiten als bedoeld in art. 33 sub. 3 der Wo ningwet, en wel tot zoodanig bedrag dat het geldelijk offer, door het Rijk en de gemeente te brengen, ongeveer ge lijk sta. Voor rekening van de gemeeete komt dan in de jaren 1917, 1918 en 1919 f691,84 in 1920 en 1921 f821,40 1/2; daarenboven zal voor de cnbebouwd gebleven terrein een jaailijksch tekort zijn van f 1171,30 waarvoor naar wij ver trouwen een bijdrage van het Rijk zal kunnen worden verkregen van f654,73'/s» zoodat van dit bedrag f5l6.56'/i voor rekening der gemeente zal blijven. Voor een meer in bijzonderheden af dalend overzicht verwijzen wij naar de hierbij gevoegde exploitatie-rekeningen. Brekelmans. De bedoeling is dus dat de gemeente voor eigen rekening gaat bouwen. Voorzitter. Ja, de minste inschrijving is ver boven de raming en daarom hebben wij daartoe besloten. Aangenomen. VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om adhaesie te betuigen aan een adres van dea Raad der ge meente Hoogc- en Lage Zwaluwr, ge richt tot de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, houdende verzoek om herzieningvan de salarissen van de Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers. Voorzitter. Wij namen kennis van den Inhoud van het adres van den Raad der gemeente Hooge- en Lage Zwaluwe van den 9 Juni 1917 gericht tot Uw college, waarbij woidt gevraagd een herziening der jaarwedden van Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers. Wij vereenigen ons geheel met de strekking van het adres en met motieven die daarin zijn aangehaald. Meer bijzon der wenschen wij te onderschrijven de meening van den Gemeenteraad van Zwa luwe, dat de Burgemeester en de Secre taris zoodanig dienden te worden be zoldigd dat hij met een middelmatig gezin volgens zijn stand zal kunnen leven. De bezoldigingen van die ambtenaren voldoen voor wat deze gemeente betreft en ook na de laatste door Uw College daarin aangebrachte wijziging volstrekt niet aan dien eisch. Het wekte dan destijds ook onze bevreemding, dat bij de laatste herziening der jaarwedden, nadat ons gevoelen werd gevraagd, geen rekening werd gehouden met de door onze vergadering unaniem uitgesproken meening en de door ons in overweging gegeven geringe verhooging der jaar wedden zonder meer werd afgewezen. Het wil ons voorkomen dat wij zeker op de eerste plaats kunnen beoordeelen, welke elschen aan de bedoelde ambte naren ten aanzien van hunne plaats is ket Bestuur der gemeente worden gesteld, en welken staat zij door de positie welke zij in de Maatschappij Innemen hebben te voeren. Wij verzoeken Uw College daarom beleefd het verzoek van den Gemeente raad In gunstige overweging te nemen en bij eventueele herziening de' jaar wedden ook inderdaad rekening te houden met onze voorstellen. Aangenomen. IX. Wijziging begrooting 1916. De wijziging wordt door den Secretaris voorgelezen en goedgekeurd. Klijberg. Ik wenschte u, mijnheer de Voorzitter, een vraag te 'stellen. Het heeft mijne aandacht getrokken dat in »De Echo vatf het Zuidenc een inge zonden stuk heeft gestaan van het thans geïnstalleerde raadslid, den heer Bre kelmans, 'waarin hij beweert niet ter vergadering te zijn opgeroepen tegen de wet in, waardoor de toen genomen besluiten niet wettig zoude* zijn. Ik wil niets zeggen omtrent de wijze waarop dit stuk in >De Echo van het Zulden< is verschenen, waar het eenigs- zlns den toon van wantrouwen had tegenover Burgemeester en Wethouders. Ik geloof daarentegen de tolk van alle aanwezigen te zijn, waoneer ik hier vol komen vertrouwen in 't beleid van B. en W. uitspreek, Ik betreur daarom wel deze wijze van handelen van den heer Brekelmans, maar dat Is feitelijk iets wat mij niet regadeert. Ik zou wenschen te weten of die vergadering ook werkelijk ongeldig was. Daarop had ik gaarne antwoord. Voorzitter. In deze zal de heer Brekel mans 't best van aotwoord kunnen dienen. Brekelmans. De aanleiding tot dit stuk is geweest, dat ik tot de verga dering van 2 Juni niet ben uitgenoodigd. Ik heb toen de gemeentewet geraad pleegd en vermeende zeker recht te hebben daar tegenwoordig te zijn. Ik heb me toen gewend tot hoogere flinke figuren op rechtskundig gebied, of wat hierbij te pas komt en die hebben me verteld dat ik op die vergadering had moeten zijn. Toen heb ik 't stuk naar Gedeputeerde Staten gezonden. Klijberg. Al is de heer Brekelmans door hooge figuren voorgelicht, en dat neem Ik best aan, daarmee heb Ik nog geen antwoord op mijn vraag of de vergadering geldig is en daarmee de genomen besluiten, dat is iets vao groot belang en daarom zou ik nog wel eens graag uwe meening hooren, mijnheer de voorzitter. Voorzitter. Ik was van meeniog dat de heer Brekelmans ruimer uitlegging had kunnen geven. Ik mag met recht toch veronderstellen dat hij reeds ant woord op zijn adres heeft gekregen. Het is toch de gewoonte van Ged. Staten om met denzelfden post een antwoord te zenden aan den reclamant en aan den anderen betrokkene, hier B. en W. Nu wil ik u wel zeggen dat ik dit stuk gisteren met den vooilaatsten post heb gekregen en ik het heel vreemd vind dat U het niet hebt gekregen. In den brief aan ons staat toch dat aan u is medegedeeld, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat de termijn, bedoeld In art. 35, 2e lid der gemeente wet op 2 Juni 11. nog niet verstreken was en mitsdien de oproeping voor de vergadeiing terecht niet heeft plaats gehad. Nu zult u zelf wel voelen dat ik het erg vreemd vind, dat u geea schrijven hebt ontvangen en ik wel een brief waarin staat dat u dit en dat is geschreven. Brekelmaus. Ik heb niets ontvangen. Wij krijgen bij ons de post twee keer per dag minder. Voorzitter. Ik kreeg hem gisteren met de voorlaatste pos*, dus had u hem vanmorgen toch zeker moeten krijgen. Klijberg. Het doet mij genoegen dit van u te vernemen* ik ben daardoor gerust gesteld, dat deze vergadering niet onwettig is geweest. Of de heer Brekelmans zal wenschen te verklaren dat hij te voo; ba; ig is geweest, dat Is iets wat hem persoonlijk aangaat. De vergaderkg wordt daarna gesloten De Russen h.-bben een vrij belangrijk aanvangssucces behaald. Zij hebben het dorp Konjuchl bezet, dat een 15 kilo meter ten N.O. ten N. van Brzezany is gelegen en zijn ten Zuiden daarvan tot de Konjucht-beck \oortgerukt. Ten Z.O. van Brzezany ziju /.ij op enkele punten de »geweldlg ve«strrkte" stellingen der centralen binnengedrongen. En daarbij hebben zij ruim 10.000 man gevangeD genomen en een 7-tal kanonnen en 7 mitrailleurs buit gemaakt. Ook wordt in het Russische commu niqué meer Noordelijk melding gemaakt van krachtige verkroningsondernemingeo die, naar gezegd wordt, gedeeltelijk door verraad mislukten, maar die er op wijzen, dat de Russische troepen ook daar actief zijn en mogelijk een uitbreiding van 't offensief voorbereiden. In hun procla matie richten de minister s/ao oorlog en de Russische oppe bevelhebber dan ook bezielende woorden tot de Russische legers om de broeders, die den aanval begonnen zijo, niet te verraden, maar hen krachtig te ondersteunen. Belangrijke verrassingen zijn derhalve niet buitengesloten, ondanks de ongun stige omstandigheden, waaronder, zooals men weet, de Russen het offensief be gonnen is. De staking opgeheven. In de Zondag te Heerlen gehouden bestuïenconferentie van den Ned. Mijn- werkersbond is besloten tot opheffing der staking op beden Maandag 2 Juli. Dit besluit is gegrond op de volgen de motieven A. dat eene commissie zal worden In gesteld, bestaande uit vertegenwoordi gers der mijndirecties en vau de vak organisaties; B. dat deze commissie tot taak zal hebben het loonvraagstuk In zijn gehee- len omvang en dus mede het vraagstuk van het minimum-loon te bespreken en te trachten op bevredigende wijze op te lossen C. dat de Minister, mocht de commis sie niet tot een bevredigende regeling van het minimumloon-vraagstuk gerakeD, zich uitdrukkelijk het recht voorbehoud zelfstandig eene proef te gelasten, en dat hij voorts verklaard heeft, dat het ern stige streven van de directie der Staats mijnen is, door afsluiting van een eollee tieve arbeidsovereenkomst met de vak organisaties de arbeidsvoorwaarden in de mijnstreek afdoende te regelen. De besturen-conferentie, overtuigd, dat na opheffing der staking de direc ties der particuliere mijnen genoodzaakt zullen zijn dienovereenkomstig te hande len, overwegende, dat verder is toegezegd A. dat de verhooging van het door- sneeloon op 5 gulden op den lsten Juli zal ingaan. B. dat ook de overige in uitzicht ge stelde verbeteringen zullen worden Inge voerd, C. dat geen rancune-maatregelen zul len worden genomen. Als men bovenstaande gelezen heeft zal men en terecht vragenwaar om heeft men toch wel gestaakt. Want alle9 wat hier wordt aangege ven als aanleiding om de staking op te heffen was door de directies reeds vóór de stakiog toegezegd, zoodat door de so cialisten door deze motie direct is toege geven, dat er absoluut geen aanleiding was voor deze cischea in staking te gaan. Wat nu toegezegd is, hebben de directeurs voor de uitbreking der staking uitdrukkelijk toegezegd. De gevaarlijke gone. (Officieel). Het Ministerie van Bulten- landsche Zaken deelt mede, dat blijkens een ontvangen bericht van Hr. Ms gezant te Londen, de Britschc regeering het volgende heeft bepaald De gevaarlijke zóne in de Noordzee zal van 4 Juli a. s. af omvatten alle wateren met uitzondering van de Neder- landsche eo deensche territoriale wateren liggende Zuidelijk en Oostelijk van een lijn, die begint 3 mijlen van de kust van Jutland op den breedtegraad 57° 8 m. N.B. en verder gaat langs de volgende punten lo. een punt, gelegen op 57 gr. 8m. N.b. en 4 gr. O.l. 2o. een punt, gelegen op 53 gr. N.b. en 4 gr. O.l., van daar langs den breedte graad 53 gr. N.b. naar 't punt gelegen yp 3 mijlen van de Nederlandsche kust, vandaar loopende langs de grens van de territoriale wateren. Daar door het invoeren van dezen maatregel de veilige vaargeul in de Noordzee binnen de gevaarlijke zóne zou vallen en daardoor alle scheepvaart van en naar Nederland om de Noord kust van Engeland gestremd zou worden, heeft de Nederlandsche Regeering dit onder de aandacht van de Brltsche re- geerlng gebracht en er op gewezen, dat dit toch geenszins in de bedoeling der regeering kan hebben gelegen en den wensch uitgesproken, dat hierin alsnog nader wordt voorzien. Een doodevele gewonden. Relletjes, sooals zich in langen tijd niet meer hebben vertoond, hebben Maandag te Amsterdtm plaats gehad. De betoogiog want dat was het aan vankelijk wie bedoeld als protest tegen den levensiniddeiennood, en het waren dan ook de groenteomsgarijnen, die het ontgel den moesten. Helaas moest de betooging ontaarden in relletjes, die ongelukkigerwijze niet zonder ernstige gevolgen *ijn gebleven. Hieronder volgt een en ander over de incidenten, die zi:h h bbeu afgespeeld. De optocht. Op den Dam kwamen Maandagmiddag eeltige duizenden vrouwen bijeen om te pro testeeren tegeu de slechte aardappelvoor- ziening. Politie was op haar qai vive en volgde deu stoet. Een eindweegs deed zich niets bizondeis voorer werd geschreeuwd en gezongen, maar ongeregeldheden bleven alsnog uit. Dit veranderde evenwel op de Hoeren- gracht. Esn paar werkvrouwen, die in den juwelierswiukel van de irma Hoeker en Zn. aan den arbeid waren, riepen den voor- hijtrekkenden toe, dat zij gek waren, tege lijkertijd met den wysiinger op haar voor- hoofd vijzende. Deze beleedigingen bleven niet zonder gevolg. Een gedeelte van den atoet, die inmiddels met verscheidene hon derden mannen en opgeschoten jongens was versterkt, keerde zich tegen den juwe lierswinkel, Door het opdringen van eenige lummels op een relletje belust, lag wtldra een der groote spiegelruiten in gruizelemen ten. Gapgrage vingers gleden naar binnen en trachtten van de kostbaarheden te grypen, wat aan de biunenzijd» niet spoedig werd teroggeechr&apt. De buit was echter niet groot. Politie herstelde hier de orde. De groentenbergplaatsen. Op de Groenteumarkt begon het apel een ander karakter aan te nemen. Aanvan kelijk wist de politie de opdringende betoa- gera tegen te bonden. In de Marnixstraat was 't volk evenwel ras meester van het terrein een groeutenpakhnis werd met ver eende krachten op«"gebroken. l)e aanwe zige goederen werden verbeurd verklaard ieder die kon drong binnen om weldra terug te keeren met armen en zakken vol aard appelen, bloemkool, sla, enz. De politie stond daar machteloos tegenover. Het voorste gedeelte van den optocht waa reeds op de Nassaukade, toen een groote troep mannen eu vrouwen weer de Marnix straat wildeK intrekken, ofschoon de politie al deed wat mogelijk was om opdringen te beletten, wisten de betoogers op een ge deelte door te breken de politie werd met al wat onder de hand kwam, gebombardeerd. Eenige losse schoten in de Ineht bleven zonder uitwerking. Oproep tot staking. Er ontstond groote opschudding op het gerucht, dat eenige vrouwen waren gearresteerd. Juffrouw Kitz klom op een kar en sprak de betoogers en betoog- sters toe. De heer Wijnkoop volgdo daarna. Hij deelde mee, dat morgen dus heden een halve K.G. aardappelen meer zou worden verstrekt. Hij maande de mannen aan te staken en riep allen toe Donderdagavond weer op den Dam te komen om den uitslag te vernemen van het onderhoud met minister Post- huma. Aanval op een groentenschuit. Men voldeed niet aan het verzoek van Wijnkoop om naar hu's te gaan. Integendee', men trok naar de Mter- markt. De politie daar was maehteloo3. Opgewonden vrouwen sprongen van dea wal op de daar liggende schuiten, waar langs weldra een schuit vol bloemkool was bereikt. Even ras was die geplun derd en verdwenen de hulsmoeders mat zooveel zij dragen konden. Eensklaps verscheen weer politie, wat eenige rust bezorgde, maar niet voor langer dan eenige oogenbllkken, want toen bleek, dat zij slechts met hun vieren waren, begon de plundering opnieuw. Plotseling hoorde men een angstig gegileene vrouw, die van de eene scbult op de andere wilde springen, deed een misstap cn kwam in het water terecht. Met veel moeite werd zij daa? uit opgehaald, een groote bloemkool cog in haar handen geklemd. Inmiddels kwam verdere politleversterking opdagen en werd het terrein schoongeveegd. De vrouw, die in bet water was gevallen, werd, nog druipende van het nat, op een handkar weggereden. Nog altijd klemde zij den bloemkool in haar armen. Charge van politie. 't Was en bleef druk. Opgeschoten jongens deden hun best om rtlletjes uit te lokken. Verseheiden agenten van politie werden door steenen getroffen. Het gevolg was natuurlijk een charge van de politie, die met sabel en gummi stok de menigte trachtte te verspreiden, terwijl de inspecteurs en brigadiers, die van revolvers voorzien waren, hunne met scherp geladen vuurwapenen in de lucht afschoten. Dan ging het gepeupel even aan den haal en verborg zich in de zijstraten van de Elands- en Lijnbaaos- gracht. Maar dan kwam dra weer een nieuwe steenenregen op de politie neer en her nieuwde charges werden uitgevoerd. Den geheelen avond klonk in de straten vau dea Jordaan het schieten door de politie. Het wordt ernstiger. Omstreeks h*lf zeven wss men op de Haodelsksde bezig voor loods AA een schuit met aardappelen te lossen die bestemd w^ren voor Engeland, Het lossingswerk was den geheelen mid- dig kalm in zijn werk gegaan totdat tegen het genoemde tijdstip plotieling een droos vrouwen verscheen. De Trouwen hadden gemakkelijk spel, want er was daar ter plaatse op dat oogen- blik ilechts een politieagent, die, op lyf*- bshond bedacht, hals over kop de vlucht moest nemen. De man ging assistentie halen aan het posthuis aan de Ertskade en kwam met vier collega's terugmet geen ander resultaat dan dat ze no, om een voMagen steeniging te ontkomen, met rijn vjjven de vlucht moesten nemen. Gedurende dien tijd was het vrouwvolk geheel de baas. Bij honderden tegelijk kwa men ze de eilanden afloopeu uit de Groote en Kleine Kattenburgstraat en ook van sf het andere gedeelte uit de Czaar Peterstraat en zijstraten; De zwaai belader, schuit was binnen een half uur geheel leeggeplunderd. Juist zou men aan een tweede schuit be ginnen toen het bootje van de Havenpolitie verscheen en die tweede schuit welks voorzichtigheidshalve nog door de agenten losgemaakt was en midden in de gracht dreef wist weg te aleepen. De menigte voelde -zich echter de bas». Nu werden de verschillends loodsen be stormd. Sommige waren hermetisch gesloten ■n ondanks al het rameLn bleven de deuren gesloten. Maar op andere plaatsen ging het gemakkelijker en daar trachtte men nog weg te balen wat binnen het bereik viel Totdat verdere politleversterking en ook militaire hulp kwam opdagen. Toen warsn de kaden spoedig schoongeveegd. Msar ver der dan de kaden kwam de gewspende macht voorleopig niet. Bij de Mariniers brug. Met» begrijpt dat het verdrijven van de plundergrage menigte niet zonder verzet ging. Toen de eerste politle-man- Den in gesloten gelederen voorwaarts gingen, vloog een hagelbui steeneo hun tegemoet. De hooge voetbrug over den spoorweg was tot een ware veste gemaakt vanwaar de projectielen naar beneden werden geworpen. De inspecteur van po litie Tinholt, niet wetende dat de toestand zoo kritiek was, kwam door de Katten burgerstraat en had daar een ware-ach- tervolglng te verduren. Eenige malen werd hij getroffen en juist zou hij zich bij zijn manschappen voegen, toen hem nog een groote kei tegen het hoofd vloog die hem schier bewusteloos deed neervallen. Het bloed gutste hem uit een diepe wonde. Weer daverde een salvo door de lucht een oogenbllk week de menigte een weinig terug, maar het volgende oogen bllk bleven de vrouwen en roanoen weef dicht opeen gepakt staan. De eerste gewonden. Aan de Ertskade, achter in de Czaar Peterstraat en den tusschen gelegen ver* blndlogsweg ging het gerulmen tijd heet toe. Ook hier week het opgewonden

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2