No 63, Zondag 5 Augustus 1917 40e Jaargang. Tweede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. DE OORLOG. Verandering in oude gewoonten, ursKOirosH stukke*. RECLAME, Binnenland. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 31 Juli des namiddags ten 7'/z uur« Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Mededeeling van ingekomen stuk ken. a. Procesverbaal van kasopneming gedaan op 27 Juli. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderzoek geloofsb:ieven van de herkozen raadsleden de heeren G. van Everdlngen en H. Prins. De Voorzitter benoemt tot leden der commissie van onderzoek de heeren Veerman en van Acdel en schorst zoo lang de vergadering. Na heropening deelt de heer Veerman mede dat alle stukken in orde zijn be vonden en adviseert tot toelating. 3. Aanbieding gemeenterekenlng en rekening leveusmiddelenbedrijf 1916. Worden benoemd tot leden der com missie van onderzoek de heeren Mol, Vos en Prins. 4. Regeling jaarwedden onderwijzend personeel. Naar aauleiding van het adres is een schrijven van den R. K. Onderwijzers bond ingekomen, waarin gevraagd wordt de salarissen afdoende te verhoogen. Verder is nog een adres ingekomen van Mej. de Bruijn, onderwijzeres en den heer Braams, onderwijzer alhier. In cllt adres wordt o.m. gezegd dat in de in Februari gehouden vergadering is bepaald, dat het salaris f620 zal be- dragenr Doch daar moet nog 7 pCt. af voor pensioensbijdrage, zoodat 't salaris, met inbegrip van de duurte-toeslag f 660 is. Iti Heusden moet voor kostgeld f 45 per maand worden betaald, zoodat er in het geheel f 1.68 per week over blijft, waarvoor men zich moet kleeden, boeken koopen, enz. Men kan er dus niet van bestaan, wat een schande mag genoemd worden voor Heusden, want een gewoon werkman heeft tegenwoordig een beter inkomen. Adressanten wijzen er verder op, dat in Genderen f 700 als aanvangs salaris wordt gegeven en daar de levens behoeften niet zoo duur zijn dan hier ter stede. In verhouding zou bier het salaris f 850 moeten bedragen. Vervolgens wordt een schrijven van Ged. Staten voorgelezen, waarin wordt aangedrongen de salarisssen alsnog te herzien en f 200 boven het minimum te stellen alsmede voor de hoofdakte, ver plicht of onverplicht, f 200 te verleenen. Voorzitter. Het preadvies van B. en W. is de jaarwedde van het hoofd der M.U.LO. School te bepalen op f 1550 en die van de gewone lagere school op f 1450. Voor de onderwijzers van bijstand te beginnen met f700 en dan telkens te verhoogen met f75 tot f1025. Verder voor hoofdakte, wanneer ^deze ver plichtend wordt gesteld, f 100 en wanneer ze niet verplichtend wordt gesteld f 50. Verder stellen B. en W. nog voor het salaris voor de nuttige handwerken te brengen van f 25 op f 50, aangezien deze lessen bulten de schooluren om worden gegeven. Van Andel. Ik kan me met de door B. en W. voorgestelde regeling heel goed vereenigen en kan het niet anders noe men dan een prachtverbetering. Jammer dat mijnheer Braams gemeend heeft, want de juffrouw heeft hij natuurlijk zoo maar laten teekeoen, zoo te moeten dreigen. Beter was het voor hem, indien hij zorg droeg de hoofdakte en taaiakten te krijgen, dat paste beter voor hem dan zoo'n toon aan te slaan. Maar afin, wij zullen daar maar niet opletten, want het schijnt in den aard van het beestje *e Hggen. Voorzitter. Wij hebben althans ge meend de regeling zoo vast te moeten stellen opdat de lust ër blijft om nog te studeeren. Braams heeft alleen nog maar de gewone hulpakte. Vos. Het is toch zeker de bedoeling dat deze regeling in werking treedt 1 Januari 1917. Voorzitter. Ja. Van Andcl. Niet als gevolg van het eischen stellen van den heer Braams. Voorzitter. Neen, want dit was vroeger reeds zoo besloten. (Wordt vervolgd). RAAMSDONK. Woensdag 1 Augus tus 1917 des voormiddags om 10 uur, hield de raad der gemeente Raamsdonk eene openbare vergadering. Na opening der openbare vergadering werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. Besluiten van Ged. StateD, houdende goedkeuring, a. van het raadsbesluit no. 181 tot het aangaan eener geldleening groot f 1500,- voor verbetering van de Stationstraat. b. van het raadsbesluit no, 188 tot wijziging der begrooting dienst 1917. c. van het raadsbesluit no. 187 tot het aangaan eener geldleening groot f 6280,- tot dekking der kosten van aankoop van een huis. d. van het raadsbesluit no. 166 tot aankoop van een huis van J. van Suijle- kom. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger d.d. 13 Juli 1917. Adres van de firma Huijsman en Lank- buijzen houdende bericht dat zij haar aanvrage om aankoop van het brand spuithuisje intrekt. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Adres van de besturen der Vereeni- ging St. Paulus tot bestrijding van drank misbruik en voor »Eer en Deugd* te RaamsdoDksveer houdende verzoek om de herbergen en koffiehuizen gedurende de dagen waarop eene stemming wordt gehouden te sluiten. Welk stuk ia handen werd gesteld van Burgemeester en Wethouders om advies. Wijders kwam aan de orde. Belans en winst- en verliesrekening van het Levensmiddelenbedrijf. Werd gesteld in handen eener kom missie van 3 leden. Verzoekschrift van L. V. C. M. Kleij- macs om eervol ontslag als gemeente ontvanger* Werd besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen zulks met ingang 1 September 1917. Aanbieding gemeenterekening dienst 1916. Werd gesteld la handen eener com missie van 3 leden. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot niet inwilliging verzoek aan J. G. Simonis om aankoop van de Oude School te Raamsdonksveer. Werd aldus besloten. Verzoek van den raad der gemeente H. en L. Zwaluwe om adhaesie betui ging aan een door hem aan Ged. Staten ingezonden* adres om herziening der jaar wedden van Burgemeesters en Secreta rissen en ontvangers. Conform het voorstel van Burgemees ter en Wethouders werd besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Ontwerp besluit tot het doen van af- en overschrijving op post der gemeente- begrooting dienst 1917. Werd vastgesteld. Verzoek van A. van Strien en P. van Dongen Pzn. om vergunning tot het vis schen in de havens respectievelijk te Raamsdonk (dorp) en te Raamsdonks veer. Conform het voorstel van Burgemees ter en Wethouders werd besloten tot niet inwilliging van het verzoek- Ontwerpbesluit tot vaststelling der ze kerheid van den te benoemen gemeente ontvanger. Vervolgens werd benoemd tot ge meenteontvanger H. J. Leijten te Raams donk. Waarna de vergadering werd gesloten. dat de regeeringen zich hierdoor zullen laten binden, toch is het van beteekenis, dat mannen uit de oorlogvoerende lan den, die toch een stuk der openbare meening vertegenwoordigen, hier bijeen komen en beraadslagen en wordt hier door weer iets in de richting van den vrede gedaan. In ons vorig nummer hebben we nog berichten over den ontbrandde slag in Vlaanderen gegeven en het liet zich aanzien, dat ons iets zeer belangrijks te wachten stond. De, geallieerden heb ben echter sedert niet veei voortgang gemaakt, hebben zelfs weer eenige ver overde dorpen moeten afgeven. Noch tans, uit den verschrikkelijken artillerie- strijd is af te leiden, dat men nog lang niet aan het einde is hier en men kan op alles voorbereid zijn. Op 't Oostelijk terrein gaat het den centralen steeds voor de wind Gallicië zoo goed als ontruimd. Boekowina DE TOESTAND. Op politiek of als men liever wi diplomatiek terrein is er nogal wat nieuws van beteekenis. De internationale socialisten-conferentie te Stockholm gaat door en zal behalve door Russische, allerwaarschijnlijkst ook door Fransche en Engelsche socialisten worden bijge woond. Hoewel dat nu niet beteekent is 0 eveneens. Czernowitz, de hoofdstad is thans voor de derde maal door de cen tralen bezet. Terwijl over Stockholm een telegram komt van den opperbevelhebber der Russische troepen, generaal Kornilof die gezegd heeft als volgt Het Russische leger bestaat uit ele menten zonder eenig verantwoordelijk heidsgevoel, die met geen enkel middel tot gehoorzaamheid kunnen gebracht worden en bij massa's vluchten. Instre ken, die niet meer als slagveld be schouwd kunnen worden, is een schrik bewind ingetreden, zooals Rusland nog nooit beleefd heeft. Volgens mijn over tuiging gaat het Vaderland zijn verderf tegemoet. Ofschoon niemand mij daar over gevraagd heeft, durf ik beslist erop wijzen, dat het offensief aan alle fronten onverwijld moet worden a]gebroken, opdat iet geheele leger opnieuw georganiseerd en door dicipline verbeterd worden kan. Anders zouden juist die manschappen opgeofferd worden, die trouw en moedig hun plicht vervullen. Aangezien ik een verantwoordelijken post als opperbevelhebber inneem, kan ik niet aan den ondergang van het Va derland medewerken. Als de regeering mijn voorstel niet inwilligt, die het eenige redmiddel beteekent, zal ik onmiddelijk mijn ontslag als opperbevelhebber in dienen. We zullen natuurlijk moeten afwachten wat hiervan waar is en de gevolgen zullen zijn. De leidende politici gaan ondertus- schen door met spreken over't oorlogs doel, men is tenminste van weerszijden aan 't praten geraakt 1 De duitsche buit. BERLIJN. 3 Aug. (W.B.) Gedurende de drie oorlogsjaren hebben de centrale mogendheden meer dan 3 millioen ge vangenen gemaakt. Aan buit werden binnengebracht 12,516 kanonnen, 8,352 machinegeweren, 1.655.805 geweren, 10.640 munitewagens, 3216 vervoermid delen en ongeveer 5 millioen granaten. Het door de centrale mogendheden bezette gebied bedraagt 548,800 vierk. K M.47 vestingen werden veroverd. In Europa heeft de entente slechts 15,900 vierk. K.M. van ons gebied bezet. f 1200 in de gemeente, genoemd in de 7e, 8e en 9e klasse van dit tabel. Het zou dan de bedoeling zijn, voor elk lid van zulk een gezin in één jaar tegen verminderden prijs één paar schoe nen en één paar klompen en 3/4 K G. sajet of breiwol ter beschikking te stellen. In overweging wordt genomen, den prijs van één paar volwassen mansschoe nen te stellen op f6, die van een paar volwassen mansklompen op f 0.60 en die van een K G. sajet op f6. Het schoeisel voor jeugdige personen zou in evenredigheid, met de bovenge noemde prijzen natuurlijk lager moeten berekend worden. De verstrekking van de bedoelde arti kelen zou dienen plaats te hebben, onder dat er een ander onderzoek naar de welgesteldheid der gezinnen werd ingesteld dan noodig is ter beantwoor ding der vraag, of hun inkomen de ge stelde grens niet te boven gaat. Een regeling wordt in overweging genomen, waarbij genoemde artikelen door en voor rekening van het Koninklijk Nationaal Steuncomité zullen worden aan gekocht en waarbij deze aan een plaatselijk orgaan, bij welks samenstel ling de arbeidersorganisatie een belang rijke invloed moeten uitoefenen, tc Uwent worden toegezonden, dat dan voor den verkoop op bovengenoemde conditie zal zorg dragen. De kosten van den verkoop zullen ter plaatse moeten gedragen worden. In vele gevallen zal zeker het plaatselijk steuncomité daartoe zijn hulp kunnen verleenen. Er dienen de noodige maatregelen genomen te worden om misbruiken te voorkomen. Ik verzoek u, mij vóór den 15en Augustus a s. mede te deelen a, hoeveel gezinnen volgens uwe schatting voor bovenvermelde voorzie ning in aanmerking komen b. welke hoeveelheden u meent, dat binnen 3 maanden van elk der boven genoemde artikelen zullen noodig zijn Omtrent de voorziening van kleeding zal ik u nadere voorstellen doen. beschouwd, het aantal gebleven stoom- treilers in 4 weken tot 4 gestegen is, en dat daarbij 40 Nederlandsche vis- scherlieden zijn omgekomen. Drie stoom- treilers met 33 opvarenden keerden niet terug. Van een vierde, die door een mijn vernietig^ is, zijn 7 opvarenden omge komen. blijft De „U 30" vrijgelaten', de »U 6' geïnterneerd. De arbitrage-commissie in zake da inter- neeting der Duitsche onderzeebooten *U 30* en 6" die te Den Haag vergaderde om de juistheid der door de Nederland-che Re geering genomen beslissing te onderzoeken, leeft onlangs haar bealissing genomen. Met betrekking tot de U B 6 luidt haar uit- praak bevestigend, terwijl ten aanzien van ds U. B, 30 de bealissing onjuist wordt geacht. Dientengevolge blijft o'e U B. 6 gtïaterneerd, terwijl de U. B. 30 vrijgela ten is. Beslaglegging op sieenkolen. Namens de Regeeridg is op alle te Jmniden bij den Veteenigdeu Steenkolen handel aanwezige steenkolen beslag gelegd. Da aflevering moest onmiddellijk gestaakt worden, zoodat de treiler», die beladen moesten worden, geen steenkolen meer konden krijgen en niet naar de vpicherij konden vertrekken. (»N. R. Ct.') De Noordam op een mijn geloopen Bij de directie van de Holland Ame- rlkalijn is gisterenavond telegrafisch be richt ontvangen, dat het stoomschip Noordam bij Texel op een mijn is ge loopen. Alle passagiers zijn gered en aan boord van Nederlandsche torpedo booten van Terschelling vertrokken op weg naar Nlcuwediep. De kapitein van de Noordam, de heer B. C. van Walraven heeft geseind, dat bij onmld- delijke assistentie het sch'p misschien behouden kan worden. Men meld: ons van den Helder, dat de Noordam 14 mijl dwars van Eierland op een mijn is geloopen. De sleepboo- ten Thames en Simson zijnvan den Helder vertrokken om hulp te verleenen. Alle passagiers ztjn gered en bevin den zich aan boord van de sleepboot Thames. De bemanning is aan boord gebleven. Het stoomschip wordt opgesleept. Ook het pantscrdekschlp Holland en vier torpedobooten en het stoomschip Amsterdam zijn ter assistentie vertrokken maakt u gezond. Al« Gy verschijnselen van nierzwakie hebt, zooals waterstoommen, onzuiver bloed, rheumstiek, ischiav, spit, niergruia of -steen, rugpijn of onuatuurlijke vermoeidheid, be proef dan de nieuwe Foster's metbode Geef rust aan uw gestel door minder vleeêch, thep, koffia of opwekkende midde len van welken aard ook te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Vermijd re veel inspanning en zorgeD, Geniet meer frissche lacht, slasp en lichaamsoefening in de buitenlucht. Breek onmiddellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk Diet ver wachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwijnt. Zieke nieren vereiscken be halve zorg een Diergeneesmiddel; Mochten uw nicrea verzwakt zijn of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel, dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's -Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode paesen allen mannen en vrouwen, oud cn jong die reden hebben om hun nieiéa ie ver- denken. Wacht u voor namaak, elk echte doos draagt de handtekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. ÜUIK- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel it f 1,75 per doon of f 10,per zes doozen. Schoeisel en sajet. Namens den minister van landbouw enz. is het volgende rondschrijven tot de burgemeesters gericht: Ingevolge mijn toezegging in de zitting van de Tweede Kamer van den 24en Juli j 1. heb ik in overweging genomen, het noodige te verrichten, opdat de ver strekking van schoeisel en sajet tegen prijzen, belangrijk lager dan de huidige, worden ter hand genomen. Het voor nemen bestaat dus, hen, die deze onder steuning bepaald behoeven, in de ge legenheid te stellen, genoemde artikelen tegen lagen prijs te ontvangen. Aanvankelijk is het de bedoeling daar voor in aanmerking te brengen personen, die behooren tot een gezin, die in het afgeloopen jaar geen grooter inkomen heeft gehad dan 2000 in de gemeenten, genoemd in de le klasse van de tabel, bedoeld in artikel 5 der wet tot regeling der personeele belastingf 1850 in de gemeenten, genoemd in de 2e klasse van die tabel; f1700 in de gemeente, ge noemd in de 3de klasse van die tabel f 1550 in de gemeente, genoemd in de 4e klasse van die tabelf 1400 in de gemeente, genoemd in de 5e klasse van die tabelf 1300 in de gemeente, ge noemd in de 6e klasse van die tabel;, De Noordam was gisternacht te 3 uur Doggersbank Zuid gepusseeid. Te 11 uur 15 gisteravond seinde de gezagvoerder draadloos dat zijn schip onder stoom en dat de Thames In de nabijheid was met alle passagiers aan boord. Aan boord van de Noordam bevon- ded zich 237 passagiers, te weten: 116 le klasse, 36 2e klasse en 85 3- klasse. De Noordam is een stoomschip van 12.531 bruto tot en werd in 1902 ge bouwd. Red. Vier stoomtreilers als verloren beschouwd. Uit ljmuiden wordt gemeld De stoomtreiler „Ernestine Pauline van de reederij Bakker en Dijksen, welke 20 Juli naar de visscherij vertrok, is nog niet teruggekeerd en wordt nu als verloren beschouwd. Het schip werd gevoerd door schipper Job de Groot van hier en was een der grootste van de plaatselijke vloot. Van de opvarenden woonden verder 1 in Scheveningen, 2 in Katwijk, i in Harderwijk, 1 in Velser- oord, 1 in Velsen en 4 in Amsterdam. Men meldt uit ljmuiden aan het Nieuws", dat, nu ook de stoomtreiler "Ernestine Pauline" als verloren wordt Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in Uw blad, naar aanleiding van een zin snede, voorkomende in het verslag van den diefstal bij Gebr. de Graaff Id het Dummer van 2 Aug. j.l. Daar staat nl.»De dieven behooren niet tot het 7e Rog., doch zijn daarbij slechts gedetacheerd.* Ofschoon dir, wat twee betreft, waar is, kreeg ik den in druk, dat bedoelde uitdrukking is ge plaatst om een lans te breken voor het 7e Reg., daar 't mij bovendien bekend is, dat door militairen propaganda voor dat feit Is gemaakt. Komt 't 7e die eer toe Naar aanleiding daarvan meen ik t volgende onder de aandacht van de le zers te moeten brengen, ofschoon helaas velen hunner het door ondervinding zelf veel beter weten. Laat leder kwartiergever, die iets kwijt is geraakt, eens spreken, dan zouden velen versteld staan. Nog nooit zijn zooveel diefstallen iu de Langstraat gepleegd dan gedurende het verblijf van de 7e Iufanterle-Brlgadc aldaar. Deze diefstallen van koperen voor werpen in de kwartieren, looden en zin ken buizen, gooten en platen, gummi slangen, ja zelfs burgeikleedlng, zijn legio. Koort thans weer de klachten van fruit stcleD, wat op zoo'n lage wijze ge schiedt, dat sommige boomen zoogoed van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 5