Provinciaal Nieuws. Nieuws nit Eensden. Gemengd Nieuws. Burgerlijken Stand NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. als vernield worden, dat zelfs totaal nog onbruikbaar fruit wordt afgerukt, daarna waardeloos blijkt en wordt weggeworpen. Neen, wanneer de eerlijke militairen, meerderen en minderen, den goeden naam van de 7e Inf.-Brlg. hoog willen houden, laat hun dit dan door daden toonen en wel door le. De politie hun volle medewerking te verleenen, zoo noodlg door hun on eerlijke mededienenden te grijpen en aan de politie over te leveren en bij onder zoek naar plaats gehad hebbende over tredingen en misdrijven niet te doen, alsof zij van niets weten 2e. Door hen bij overtreding van wet of verordening tegen te gaan 3e. Door niet toe te laten dat In bun midden, In een troep, vijanden van de politie (misdadigers dus de politie uit jouwen, hetgeen in een troep maar al te vaak wordt gedaan en toegelaten, om dat de lafaards het In open zicht niet durven. Punt 3 geldt in 't bijzonder voor 't kader. Dankend voor de plaatsruimte. Waalwijk, 4 Aug. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoemd, Naar wij vernemen is de heer Jan Quirijns alhier thans verbonden aan het Rijksdistributiekantoor voor Huiden en Leder te 's-Hage, speciaal wat de afdeeling distributie van looistoffen be treft. De majoor Boecholt van het 7e R. I. is gedetacheerd naar Kampen, als lid der commissie voor 't afnemen van het exa men voor luitenant aan den hoofdcursus aldaar. Gasbesparing. De gasbesparing heeft over de maand Juli in onze gemeente slechts bedragen 15 pCt., volgens aanschrijving van de rijksdistributie moet de besparing in Augustus minstens 20 pCt. bedragen. Wij vernemen dat door de brand- stoffencommissie in overleg met de bak kers maatregelen zijn beraamd om de bakkerijen te centraliseeren. Er zal moeten gebakken worden in twee heete luchtovens, een voor brood en de andere voor beschuit en banket. Met ingang van 15 Augustus zal een proef voor vier weken genomen worden. Waalwijks Be lang. De vereeniging „Waalwijks Belang" zal op Maandag 20 Augustus a.s. eene algemeene vergadering houden, waar 0. m. aan de orde zal komen de ver kiezing van twee bestuursleden, wegens vertrek van den heer H. G. v. Everdingen en ontslagname van den heer Willem Timmermans. De Meikoor leg. De melkoorlog in deze gemeente is ten einde, tenminste in zooverre, dat de melk thans aan den gestelden maximum prijs wordt verkocht. Steun aan miliciens. In de gisterenavond gehouden alge meene vergadering der afd. Waalwijk en Omgeving der „Nat. Ver. tot steun aan miliciens" werd besloten de afdee ling te ontbinden en wel lo om de zeer geringe belangstelling voor deze vereeniging en ten 2o omdat de veree niging geheel van karakter is veranderd. Diende zij eerst om vrijgekomen mili tairen aan werk te helpen en bij uitzon dering om financieelen steun te verlee nen, thans blijkt dit laatste hoofdzaak ge worden te zijn, iets waarmede het be stuur der afdeeling zich niet kan belasten, waar dit veel beter door een centraal bureau kan geschieden. Aanbesteding. Bij de Donderdag gehouden aanbe steding voor het bouwen van een stoom- lederfabriek met kantoren en machinis tenwoning voor rekening van de N. V. Stoomlederfabriek De Kroon alhier, on der beheer van den architect Jos. van Ree, waren inschrijvers: P. Kommers, Raamsdonksveer f 169.850 C. Michaël Zn., Vrijh.-Cappel 136.475 Wed. Aarts Zn., Waalwijk 135.000 H. Martens, Oosterhout 126.800 Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Operette. Naar wij vernemen, zal de Operette- vereeniging, bestaande uit werkende leden van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", de met de kermis metzoo'n groot succes opgevoerde operette „In cognito" Zondag 12 en Woensdag 15 Augustus andermaal opvoeren Zondag wordt de entrée zeer matig gesteld, zoo dat eenieder zal kunnen profiteeren. Wij raden eenieder aan de opvoering van deze kluchtige operette te gaan bijwonen. Nieuwe naaml. vennootschap. Kou. Stoomschoenenfabriek A. H. van t Schijndel, te Waalwijk. Oprichters: A. H. van Schijadel, J. J. A. D. van Schijn- del, B. W. van Schijndel en P. J. van Schijndel, allen schoenfabrikant te Waal wijk. Doelfabricatie van en handel In schoenwerk, leder en aanverwante artikelende exploitatie van eene of meer fabriekeD daartoe bet deelnemen In andere ondernemingen met aanver want doel, enz. Duur tot 31 Decem ber 1975. Kapitaal: f 2.000.000 In 1000 cumulatief preferente wlnstdeelende aandeelen, alle ad f 1000, waarvan 500 gewone aandeelen zijn geplaatst bij op richters en volgestort door inbreng van contanten en andere waarden. Bestuur één of meer directeuren onder toezicht van 3 tot 5 commissarissen. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren de drie laatstgenoemde oprichters en tot ge delegeerd commissaris voor zijn leven de eerstgenoemde oprichter. Staatsct. van den 30 Juli 1917, no. 176. Koopea van looistoffen Het Rijksdistributiekantoor voor Hul den en Leder te 's-Gravenhage deelt mede, dat door de looierij direct van Importeurs geen looistoffen gekocht mo gen worden. Het R. D. H. L. zal, voor zoover mo gelijk, zorg dragen voor verdere aan voeren. Mocht er toch door de looiers direct van Importeurs gekocht worden, zoo zullen deze partijen door de Regeering in het bezit genomen worden tegen een prijs door het R. D. K. L. te bepalen, waarna distributie volgt. Politie-zaken. Het loopende gerucht als zou een der hoofddaders van den diefstal bij de Gebr. de Graaff ontvlucht zijn, is van allen grond ontbloot. Postduif* Waalwijk. Bovengenoemde vereeniging hield jl. Zondag eene wedvlucht met jonge en eene met oude duiven vanuit Zwolle. De duiven werden om 7 uur in vrijheid gesteld en bereikten hunne hokken als volgt Jonge duiven. Aankomst. u. min sec. le pr. J. Schalleen 8 49 52 2e A. Stokwielder 8 51 12 3e 8 52 8 4e J. L-azholz 8 53 10 5e A. Stokwielder 8 53 46 6e J. v. Engelen 8 54 59 7e A. Stokwielder S 55 36 Oude duiven. le Th. v. d. Grlendt 8 50 2 2e J. v. Engelen 8 50 31 3e 8 50 33 4e Tb. v. d. Griendt 8 50 50 5e A. Stokwielder 8 52 8 6e v L. Moonen 8 52 35 7e J. Schalken 8 54 51 8e 8 54 51 9e J. v. Engelen 8 55 56 Aangewezen duif A. Stokwielder met 5en prijs. De regeeringsmaatregelen voor den graanoogst. Naar aanleiding van de door den Re- geeringscommissaris voor het graanin- oogsten in Noordbrabant uitgevaardigde maatregelen zijn door het hoofdbestuur van den Noordbrabantschen Christelijke» Boerenbond telegrammen verzonden aan den Minister van Landbouw en den Re- geeringscommlssaris voor de Rijksgraan- Inzameling in Noordbrabant te 's-Her- togenbosch. Daarin wordt gezegdAlle nog te velde staande granen, speciaal rogge en tarwe, gekocht voer de op 21 Juli j.l. door den Regeerscommissaris uitgevaar digde voorwaarden van vervoer, staan, tengevolge van de onmogelijkheid tot nakoming dier voorwaarden, bloot aan het gevaar te velde te blijven staan en te verrotten. Een groot deel daarvan, toen reeds gemaald, is door het slechte weer al zeer veel minderwaardig gewor den en binnen, een paar dagen geheel verloren. Verzoeke ten dringendste allerspoe digst wijziging dier voorwaarden. Bovendien werd aan den Minister van Landbouw een uitvoerig rekest te' zake gezonden. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATENDrie kiekjes van het be zoek van H. M. de Kcningin aan West- Brabant, De versierde kerk der Eerw. Paters Minderbroeders te Maastricht. Van de tweede wlelerwedstijd op den Raayberg te Bergen-op-Zoom. Van het concours- hlppique te Hoofddorp. Drie kiekjes van de Amerikanen In Frank rijk. Het getorpedeerde Engelsche s.s. Dalson. Drie kiekjes van de parle mentaire crisis in Dultschland. Tien kiekjes van Hageveld. Van het beekje aan den Quadenoord.. Boerengezel schap naar de schilderij van Adriaen van Ostade. Twee kiekjes van de kerk- lnzegenlng te Nunspeet. Zilveren ju- bilé van frater Caecillus te Tilburg. R.-K. Voetbal in Liraburg. De intro- nlsatie van het H. Hart ln het St. Vin- centius-gestlcht te Breda. Vier kiekjes van gasaanvaloefeningen in ons leger. Een kiekje van de harddraverijen te Zaandam. Een Dultsche vliegmachine te Aardenburg geland. Aug. Daniels te Slttard. Eerw. zuster Damacena te Asten. De leden der Provlnc. Staten van N.-B. in de Electrische Centrale te Geertruidenberg. Eerw. broeder Wil lem te «Coudewater». H. M. de Ko ningin met Prinses Juliana aan het Sche- veningscbe strand. Een unicum uit de dierenwereld. TEKSTDe gouden kerselaar, door P. Bertold Carm. Ook een idee, door Fr. Dekkers Naberouw, door Le venswrak, door Herald. DRUNEN. Zondag 5 Aug. des n m. om 6 uur geeft de harmonie >de Vol harding* een concert, bij gunstig weer in den tuin, bij ongunstig weer in de zaal van den heer Vissers. Een rijk program van goed ingestudeerde nummers staat den liefhebbers van muziek te wachten. De prijzen der aangevoerde groen ten en fruit waren op de veiling weer hoogB >onen golden 25 cent, aardap pelen 7'/2 en 8V2 cent per KG., de pruimen 19 ceot. De dagen der veiling zijn voorloopig vastgesteld als volgt Diasdag en Vrijdag groenten. Woensdag en Zaterdag fruit. Donderdag aardappelen. Booneo eiken dag. WASPIK. Het paard van den land bouwer J. Driessen alhier geraakte in de wei al hollende ia den prikkeldraad en bezeerde zich zoodanig, dat het kort daarna stierf. De turfmakeis klagen, dat er van hun in 't veld staande turf gestolen wordt. Het cude spreekwoord: >Wie ln't veen is, ziet op geen turfje* heeft met de drei gende brandstoffenschaarschte afgedaan^ Door 't aanhoudend natte weer der laatste dagen hebben de verschillende gewassen veel te lijden. Ook in de wel wordt het slecht voor dc koelen. Waar het grasland wat laag Is, hebben de boeren hun vee reeds van het onderge- loopen weiland moeten halen. Tot president van het Burgerlijk Armbestuur alhier (vacature B. Zijlmans) is gekozen de heer Ant. Brokx Pz. In Waspik-Boven zal een groot depót- worden gevestigd van de Amerl- kaansche Petroleum-Maatschappij. De teekeningen voor een groote petroleum- bergplaats met woningen en stallen zijn reeds gemaakt. RAAMSDONKSVEER. Voor de hoofdakte slaagde o. m. onze vroegere dorpsgenoote mej. v. Onzenoordt, thans eerw. zuster te Schijadel. Naar we vernemen zal de groen- tendrogerij van den heer J. P. v. Dongea- Torman weder aanmerkelijk worden vergroot. Een groot gebouw zal worde» ingericht als drogerij. De motor van 25 P.K. zal worden vervangen door een va» 70 P.K. Het boonen schoonmaken voor de conservenfabrlek te G'berg is weer ln vollen gaog. Alle mogelijke en onmo gelijke voertuigen tiet men thans in be weging om het zaakje thuis en weder op de fabriek te krijgen. Zelfs zagen we gebruik maken van een paar oude kln- det wagens. Gisterenavond werd in het »Huls ten Deyl* het »Raamsdonks Mannen koor* opgericht. Er traden 30 leden toe, die uit hun midden 5 bestuursleden kozen. Deze verdeelden de functies on derling als volgtCor Stmonls, voorz., W. Sassen, vice-voorz., C_. Kommers, secr., P. v. Laarhoven, penningm. en M. A. Zwets, com. van orde. Tot direc teur werd benoemd de heer N. Snijdeis. Moge Raamsdonks Mannenkoor bloei en de belangstelling en steun ver werven van alle beschaafde inwoners, die weten dat kunst den mensch veredelt. Spaarbank over Juli. Ingelegd f 13426,18. Terugbetaald f 7967,89. HEDIKHUIZEN. Twee deerns, de een nog jong en de andere op meer gevor derden leeftijd, kregen een woordenwis seling, welke zoo hevig werd, dat ze ln daden werd omgezet. De oudere pakte de jongere bij de kraag en sloeg haar met het deksel eener melkbus zoodanig op haar hoofd, dat het bloed er uit liep en geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. Er is verbaal van 't voor gevallene opgemaakt. Heusden, 4 Augustus 1917. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heerM.J. A. W. Verhoeven, slaagde jl. Zaterdag o. m. voor het eindexamen H. B. S. Droevig. De korporaal van het 7e Reg. Inf.t die hier Zaterdag ln de haven een bad wilde nemen, had het ongeluk daarbij te verdrinken, ondanks aanstonds in 't werk gestelde pogingen tot redding. Gisteren werd zijn lijk onder zeer veel blijken van deelneming op het R. K. kerk hof te Heusden met militaire eer be graven. Benoeming. Mej. Agu. Ress is benoemd tot onder wijzeres aan de Openb. School te Nider- hemert (Noordzijde). Geslaagd. De Heer Langenherst, ouderwijzer aan de R. K. Parochiale School, slaogds gisteren voor het examen Hoofdonderwijzer. Controle van granen. Tot controleur ayn voor onze gemeente aangesteld de heereu Fr. Nouwens en Lamb Bot, Posterijen. De Heer van den Brug, ambtenaar teD kantore alhier, is gedurende den tijd, dat de vacature van Directeur duurt, belast met de waarneming dier functie. Vertrek. Deze week verliet de Heer Worst, post directeur alhier, onze gemeente voor zjjn nieuwe standplaats Vacht. Zelden zal een amhienaar heengegaan zijn, die zich om verschillende redenen zoo zeer mocht ver hengen in de sympathie zijner stadgenooten. Ieders beste weasc'aen vergezellen hem dan ook. DESSEN. 3 Aug. De keuring voor den landstorm der j&arkl. 1902—«1903 zal voor deze gemeente gehouden worden te Waal wijk (gemeentehuis op 18 Aug. e.k. dos voormiddag» 9 *ur. Kaatsheuvel, 4 Aug. 1917. Loon-actie. Deze week vergaderde de R.K. Vakver- eeniging in den Gildenbond ter bespreking van een nieuwe loon-actie. Besloten werd bij de hee.-en Patroons om 'n verhoogiog te vragen van 5 pCf. van bestaande loon voor jongens onder de 17 jaa% 10 pCt. voor ongehewdea daar boven en 15 pCt. voor gehuwden en kostwinners. Binnen enkele weken zullen door de arbeiders v*n eenige fabrieken bij elkaar groepsvergaderingen gehonden worden, om de leentoestanden eerst degelijk te bespre- ke». De Voorzitter van den R. K. Gildenbond, de heer C. Roestenberg stelde voor, den oud-vo filler van de Vakvereeniging, de heer J. de Wij», die zooveel in zoo moei lijke onhandigheden voor de vereeniging en yAquiL' gedaan heeft, bij z'n aftreden als voorzitter 'n huldeblyk aan te bieden, wat door de vergadering met applaus werd begroet. Roodvonk. Donderdag werd alhier 'a geval van Roodvonk geconstateerd bij 'n vier en twin- tig jarig tneirje. Daar de patiënte wegens den hoogst gevaarleken toestand niet mag vervoerd worden zyn alle mogelijke voor zorgsmaatregelen voor besmetting gensmeD. Diefstallen. Eiken dag hooren we weer klagen orer diefstallen. De te veld staande vruchten moeten het vooral ontgsldeB. Geheele plek ken aardappelen roeden groot, worden in ééi nsebt door onaichtbaren gerooid; de appelen verdwijnen spoorloos van de boomen, terwjjl gekapt hout ook 'n zeer gewild asti- kel schijnt. Waakzaamheid en voorzorg zij geboden. Bloemendag. 5 Augistu» de groute Bloemendag voor Herwonnen L» enskracht. Een ijverig dames comité heeft zich beschikbaar gesteld de bloempjeas te verkoopen. Dat ze weer even veel succes mo^en hebben als 't vorig 'jaar. Kaatsheuvel heeft 't zoo hard noodig. 't S aat bovenaan op de zwarte lyat van de tuberculoae atvistieke». Soldaat verdronken. Uit St. Ocderod« wordt gemeld: Een soldaat, afkomstig uit Gllze-Rij- en is bij het zwemmen in den Dom mel verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Zeilongeluk l Een ernstig ongelnk heeft te Harlin- gen plaats gehad. Twee zoons van den heer G. v. Drimmeleo, scheepsbouwmeester, al daar, waren met een logé uit zeilen op zee. Bij den Pollendam raakte het vaar tuig vol water. De oudste zoon van den heer v Drlmmelen sprong overboord, en na ruim een uur gezwommen te hebben werd hij opgepikt door schipper Pais uit Terschelling. Daarna werd koers gezet naar de boot, doch deze werd niet gevonden. Toen het vaartuig aankwam verlie ten dadelijk eenige schepen de havens, waarna eindelijk de boot drijvende werd gevonden, doch ledig. Een zoontje van den heer v. Drlmmelen en de logé uit Rotterdam zijn dus jammerlijk ver dronken. De vadermoord te Gastel. Omtrent den moord op A. de R., deeld het „Dbl. v. N.- Br." nog het volgende mede: De R. stond slecht bekend, het her haaldelijk maakte hij zich schuldig aan drankmisbruik en stelde zich thuis al les behalve vredelievend aan. Vooral zijn vrouw had dan nog al van hem te lijden. De zoon van de R. trok ech ter steeds partij voor zijn moeder eo zoodoende kwam hij op slechten voet te staan met zijn vader. Deze verhouding uitte zich over het algemeen slechts in woordenwisselingen die geen dlrekt gevolg hadden. Zoo was het echter niet Zondag Des morgens reeds, toen vader en zoon uit de kerk thuis waren gekomen, waren er woorden tusschen hen gevallen, weer naar aanleiding van het optreden van den vader tegen zijn vrouw. De oude de R. bedreigde toen eenige malen zijn zoon met een broodmes, waarop de jongen zich wijselijk verwij. derde. Des avonds trad deze laatste met een vriend de herberg van A. Janssen binnen, waar vader zich bevond, deze begaf zich echter kort daarop naar huis. Daar begon echter het lieve leventje opnieuw, waarop de vrouw haar zoon uit de herberg wilde gaan halen, om bij hem bescherming te zoeken. De oude de R. zei toen zelf hem wel t« zullen gaan halen; hij trad dus de herberg binnen, waar zich zijn zoon nog bevond. Dadelijk begon de twist opnieuw De jongen werd daarbij zoo woedend, dat hij plotseling een mes greep en er zijn vader tweemaal mee stak Hij wilde zich daarop verwijderen, maar de oude de R. volgde hem Bij de deur draaide de jongen zich om en trof nogmaals den vader, dien hij in het hart raakte. De dood volgde onmiddellijk. Kort daarop werd P. de R. door den veldwachter aangehouden. Hij bekende zijn misdaad volmondigde voortduren de huiselijke onaangenaamheden en be dreigingen hadden hem opgewonden en naar het mes doen grijpen. Hij werd naar Oudenbosch overge bracht en vandaar naar Breda. Dr. Hulst uit Leiden heeft de lijk schouwing verricht. Een ontzettend spoorwegongeluk. De Neue Zürcher Nachricbten ver noemt uit Kieff, dat de machinist van een Russischen Roode-Kruistreln, die van het front kwam, dicht bij het sta tion Polomoje, gouvernement Wolhynië plotseling krankzinnig is geworden. Met den gloelenden vuurbaak sloeg hij den stoker van de machine, waarna hij de ze tot de grootste snelheid aanzette. E- ven voorbij het station liep de trein op een militairen trein. De botsing was ontzettend. De beide treinen vlogen de rails uit. Meer dan 250 soldaten wer den gedood en het aantal gewonden was ontzaglijk, daar er zoo goed als geen een militair ongedeerd bleef. Verdronken. Te Hansweert is de soldaat Verschuren uit Oudenbosch bij het baden verdronken. Overreden. Te Nistelrode is een 4-jarig jongentje overreden en gedood. Militair verdronken. Te St. Oedenrode is de militair v. L- uit Gilze Rijen bij het visschen te water geraakt en verdronken. Ijtèraak. Te Ede is 's nachts Ingebroken bij de alleen wonende dame, mevrouw dc Wed. D. F., aan den Telefoonweg aldaar. Behalve dat een bedrag aan geld uit een kast ontvreemd is, is de bewoocs'er door den dief ernstig mishandeld. Lijk aangespoeld. Men meldt ons uit Callantsoog Het lijk van een vao de verdronken soldaten bij Callantsoog is gisteren af gespoeld. Radbraak aan de grens. Zaterdag en Zondag kwamen te Ol- denzaal niet minder dan 4 Engelsche, 1 Fransche en 7 Russische krijgsgevan genen over de grens, benevens 2 Duit- sche deserteurs. Met één dier Russen had op de grens scheiding een vermakelijk voorral pla ts: Juist toen hij de grens wilde over steken, werd hij door een Dultschen grenswachtsoldaat vastgegrepen. Er ontstond een worsteling. De Rus wierp zich op den grond en lag nu met het bovendeel van zijn llehaam in Nederland en met het andere gedeelte in Dultschland. Dit zag een Nederlandsche grenswach ter. Hij snelde den Rus te hulp, vatte hem bij de armen en trok. De Dultsche soldaat trok ook, maar.- aan de beenen en in de tegenoverge stelde richting. De Rus was daardoor in een alles behalve benijdenswaardige positie geko men. Maar de welkome hulp van den Hollander" bemerkende, begon hij uit alle macht te trappen met het gevolg, dat de Nederlandsche grenswacht hem bulten de >gevaarlijke zone» kon trek- ken. Hbl. SPRANG. Over Juli. GEBOREN: Eliiabeth Netje dv OebeU Bosms en J&ooba Tos Arie Johsi IEMAND DIE 'T GOED WEET.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6