Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. opgeruimd zullen worden. Waalwijk, 11 Aug. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Voorlichtingsdienst ter bate der Schoen en Lederindustrie. Wij hebben er al zoo tal van malen in dit blad op gewezen van hoe groot nut de rijksvakschool te Waalwijk is voor de schoenindustrie van Nederland, en met genoegen mag geconstateerd worden dat het groote belang der school hoe langer hoe meer wordt begrepen. Schoenfabrikanten zenden er hun zoons en chefs heen, omdat ze weten dat aan deze school onderwezen wordt door de beste leerkrachten, met alle hulpwerk tuigen, materialen, de nieuwste uitvin dingen op dit gebied, in 't kort omdat het vakonderwijs hier tip-top is, zoowel wat de eigenlijke vakkennis, als waren kennis, inrichting, leiding en fabrieks- administratie betreft. Te meer daarom verwonderde het ons dezer dagen in een gesprek met de directie en een der leeraren te moeten vernemen, dat van een andere afdeeling dezer stichting n.l. van den Voorlich tingsdienst, juist door de schoenfabri kanten zoo weinig, en door de looi ers zooveel gebruik gemaakt wordt. En toch is deze afdeeling er evenzeer voor de schoenindustrie als voor de leer looiers, en heeft ook de eerste er even groot belang bij. „Het Rijksproefstation en Voorlich tingsdienst ten bate der lederindustrie te Waalwijk heeft zooals direct reeds in art. 1 van het reglement wordt om schreven, tot taak de technische ontwik keling van de lederindustrie, daaronder de Schoenindustrie inbegrepen, te be vorderen. Die taak vervult het door het doen van onderzoekingen, het geven van ad viezen hetzij aan het Rijksproefstation zelf, hetzij ter plaatse, waar het bedrijf van den aanvrager gevestigd is en het uitwerken van technische vraagstukken in het bedrijf van den aanvrager voor komende. Meer en meer is de lederfabrikant doordrongen van het belang van dit Rijksinstituut, zoodat hij een druk ge bruik ervan maakt. Dit kan helaas niet gezegd worden van den schoenfabrikant Wat daarvan de oorzaak is, is ons niet recht duidelijk. Het instituut is evenzeer voor hem bestemd als voor den looier en heeft ook 't noodige personeel en de middelen tot zijn dispositie om den schoenfabri kant op alle gebied de behulpzame hand te reiken Men zou geneigd zijn te vragen Is de schoenmakerij bij ons te lande dan volmaakt? Dat dit niet het geval is behoeft nauwelijks betoogd, maar blijkt bovendien uit de zijdelingsche pogingen om voorlichting te krijgen buiten het proefstation en den Voorlichtingsdienst aan het daaraan verbonden personeel. Steeds is en moet daarop het ant woord luiden„Vraag U maar een advies aan het Rijksinstituut 1" Nu eens wil de fabrikant iets weten over z'n leder, dan weder over de door hem gebruikte chemische grondstoffen, over zijn uitpoetsartikelen, dan weer een oordeel over een voorgenomen ver andering of uitbreiding, een idee voor inrichting van fabriek, werkverdeeling, calculatie, administratie, enz. In al deze gevallen ls het Rijksinstituut genegen, ja verplicht zaakkundig en met de groot ste zorgvuldigheid van advies te dienen tegen een kleine vergoeding. Het tarief is bijzonder billijk zoodat dit voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. Wil de Nederlandsche Leder- en Schoenindustrie zijn plaats handhaven ook na den oorlog, dan zal zij moeten zorg dragen niets te verzuimen om met een minimum onkosten een maximum te produceeren. Hierbij haar te steunen is voor de Rijksschool maar ook voor het Rijks proefstation en den Voorlichtingsdienst een aangename en dankbare taak." Wij weten dat de directie, zoowel als de leeraren zeer groot belang stellen in de schoenindustrie, alles zullen in het werk stellen om den fabrikant in elk opzicht van voorlichting en hulp te dienen. Daarvoor zal men kosten noch moeiten ontzien aan de schoen industrie de taak te bewijzen, dat men deze pogingen en de resultaten ervan op prijs stelt. Laat eens spoedig eenige fabrikanten het goede voorbeeld geven. Kolennood. In verband met de kolenschaarscbte zal vermoedelijk een dienst van de tramweg Mij. Hollandsche Buurtspoorwegen komen te vervalleD, welke ls nog niet vastge steld. De vrachtprijzen voor 't goederen-ver voer per tram zijn Intusschen met 50 pCt. verhoogd. Padvinders. Hedenmorgen vertrokken een aantal padvinders van hier per fiets naar Eind hoven om gedurende een vijftal dagen in de Geldropsche heide te kampeeren. Ontzettende prijzen. Bij de op 9 en 10 Augustus 1.1. te Waspik en Waalwijk gehouden verpach ting van de Domeingronden z.g. Maas mondverpachting hebben deze in totaal opgebracht f 27818. De perceelen die in 1916 ook verpacht werden, hebben dit jaar opgebracht f 25329 tegen f8014 in 1916. Dit is de nagrasvcrpach- ting. Het voorgras van dezelfde perceelen bracht dit jaar op f 24373. Of we alles ook duur zullen moeten betalen 1 De Hanze. De vijftiende Centrale vergadering van De Hanze in het bisdom 's Bosch zal dit jaar in onze gemeente gehouden worden op Donderdag 23 Augustus. Op het programma van dien dag komt o.tn. ook voorbezichtiging vak school en Industrieele inrichtingen- De heer Dr. Knippenberg zal op deze vergadering een rede houden over Han delsonderwijs en Dr. J. van Beurden over Ontwikkeling. Verder staan nog 13 punten op de agenda. Concert. De operette vereeniging der Lieder tafel >Oefening en Vermaak* geeft mor gen in de zaal Musis Sacrum een groot concert met medewerking van het be kende Kling-Ensemble. Behalve de groote Operette Incognito welks opvoering met kermis zoo'n reuzen succes had, zullen nog een vijftal num mers ten gehoore worden gebracht o. a. de ouverture Dichter und Bauer en de groote fantaisle uit Paljas. De matige entree zal voor niemand een beletsel zijn, evenmin de 5 pCt. stedelijke belasting, die volgens de veror dening van de belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare vermake lijkheden, morgen voor het eerst in onze gemeente wordt geheven. Men lette op Vrijdagmorgen traden twee ongunstig uitziende vrouwen de Waalwijksche Manufacturenhandel van den heer Ver kade binnen en gingen in de lappen aan het snorren. De heer Verkade waarschuwde een zijner winkeljuffrouwen de twee in de gaten te houden. Daarom lette de juf frouw goed op en dat dit noodig was, bleek alras, want toen ze zich quasie even verwijderde zag zij, hoe een der vrouwen een stuk cheviot in een zak stopte. De juffrouw giDg nu naar het tweetal «dames» en zei dat ze een lap cheviot hadden weggehaald, meteen de lap uit de zak trekkend. De dames spoed den zich nu de winkel uit. Toen de heer Verkade dit hoorde liep hij de vrouwen, die de Hoolstraat waren ingegaan, achterna en wist ze op den Dijk te achterhalen. Daar ontnam hij een der dames haar zak, schudde deze om en twee flinke lappen wollen stof kwamen daaruit te voorschijn. Dat het gevalleije direct een heel op stootje veroorzaakte, laat zich begrijpen. Onder groote hilariteit der toeschou wers vertrokken de «dames», hun zak maar achterlatend. Wij gelooven dat de winkeliers tegen woordig wel op hun qui vive mogen zijn. Inbraak Zeker tengevolge van de vele inbraken met diefstal, hier in den laatsten tijd gepleegd, is de heer P. Blerlaagh-v. d. Heijden op bet idee gekomen een ge- heele etalage te maken van Lips' .«loten eu deursluitingcn. De keurige etalage, die zeker veel belangstelling zal trekken, laat zien dat er door Nederlandsch fabrikaat gezorgd wordt, dat men nog wel veilig in huls en kantoor kan zijn. Postduif*- Waalwijk. Zondag j 1. hield bovengenoemde ver eeniging met jonge en oude duiven van uit Assen. De prijzen werden behaald als volgt Los 7 uur. Slecht weer. Jonge duiven. Prijs u. min. sec. 1 J. Lenzholz 11 27 16 2 L. Moooen 11 29 10 3 A. Stokwielder 11 54 45 4 Th. v. d. Griendt 12 4 8 5 J. v. Engelen 11 7 13 6 12 8 4 Oude duiven. Prijs u. min. sec. 1 J. Schalken 11 3 32 2 L. Moooen 11 16 47 3 J. v. Eogeleo 11 22 18 4 23 5 26 6 J. Lenzholz 11 26 6 7 J. v. Engelen 11 26 11 Aangewezen duif J. v. Engelen met 3e prijs. Aansluiting. De Directeur van het post- en tele graafkantoor te Waalwijk deelt mede dat de schoenfabriek van den Heer J. Blok i van Heyst, in de Besoijenschesteeg, on der no 3 aaugeslolen ls aan het Rijks telefoonkantoor te Besoijen. Electnciteitsvoorzlening in Noord-Brabant. Naar verluidt is binnenkort te ver wachten de Koniuklijke beslissing inzake het geschil tusschen de provincie Noord- Brabant en de gemeente 's-Hertogen- bosch Inzake de electriciteitsvoorzienlng in genoemde provincie. De beslissing, genomen in afwijking van het advies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, rou zijn ten gunste der provincie. Schoenen. Dc minister van landbouw heeft de burgemeesters gelast een schriftelijke vordering te richten tot schoenfabrikanten om opgave te doen van normaal produc tievermogen per week op 1 Augustus 1917, machinaal of handwerk, aantal arbeiders enz., een en ander in verband met maatregelen, welke bij den minister in overweging zijn ten tinde te bevor deren, dat schoeisel tegen redelijken prijs beschikbaar komt. Tot dit doel is bet noodzakelijk een overzicht te vei krijgen van de capaciteit onzer scboenindusttic. Ofschoon het de bedoeliog is, dat daarbij zooveel mogelijk alle daarvoor !u aan merking komende zullen kunnen mede werken, wordt alleen van diegenen een opgave verwacht, wier bedrijf een zoo- danigen omvang heeft, dat zij aanspraak kunnen maken op den naam van schoen fabrikant en b.v. niet ^van hen, voor wie het vervaardigen van schoenen een bij komstige werkzaamheid is. De opgaven moeten door de schoen fabrikanten schriftelijk vóór 12 dezer worden ingediend bij de burgemeesters, die ze op hun beurt vóór 15 dezer moeten inzenden bij het Riiksdistributiekantoor voor Huiden en Leder te 's-Gravenhage onder opgave daarbij van ben, die onver hoopt aan de vordering geen gevolg mochten hebben gegeven. Beschikbaarstelling van leder. De redactie van »De Nederlandsche lederindustrie» heeft met de directie van het Rijksdistribu.tiekantoor voor huiden en leder een onderhoud gehad over ver schillende zaken de distributie van hui den, leder en looistoffen betreffende. Over de distributie van leder werd o.a. het volgende vernomen Om te beginnen werd medegedeeld, dat de regeling, zooals die eerst ver schenen is in de Staatscourant, geheel gewijzigd wordt op het punt van beschik baarstelling van crouponleder aan de gemeentebesturen. De leerhandel wordt ingeschakeld. Het leder gaat van de looierijen naar het Centraal Magazijn te 's Bosch om daar allereerst gekeurd en nagewogen te wor den. Van daaruit zal het dan naar de verschillende leerhandelaren, die regee- ringsleer wenschen te verkoopen, gezou- den worden. Deze mogen dit met een zekere winstmarge, van welke hoegroot heid we helaas geen inlichting konden verkrijgen, aan de schoenmakers leveren. Echter is het de bedoeling om op den duur uitsluitend gestanzte zolen te leve ren aan den leerhandel. De croupons, door de looiers te leveren aan de distribu tie, zullen daartoe eerst op enkele daartoe aangewezen schoenfabrieken gestanzt worden op verschillende maten, zooals vanzelf spreekt. Voorloopig zal dat even wel niet of alihans slechts gedeeltelijk gebeuren. De leethandel krijgt in het begin dus croupons, zij het dan kuip- of vacbegelooid. Want om in een omme zien zeg 100,000 paar zolen te stanzen, is gauwer gezegd dan gedaan. Van de hoeveelheid leder welke er in de eerste 3 maanden beschikbaar zoukomeo, kon geen benadereud cijfer gegeven worden. De interviewer wees er op, dat de kuip- looier in mioder gunstige positie ver keerde dan de vachefabrikant, daar de wilde huid veel duurder was dan de gemaximeerde inlandsche huid. Hierop luidde bet antwoord, dat de ouderwetsche looier dan maar Inlandsche grondstof moest verwerken, al erkende men aan het bureau dan ook, dat daarvan niet die beleerde waar gefabriceerd kon wor den, welke van Zuid-Amcrikaansche hui den wordt verkregen. Kan er een zekere dwang uitgeoefend worden om binnen bepaalden tijd leer te leveren werd gevraagd. „Als het niet opschiet, wordt eenvoudig gevorderd", was het besliste directe antwoord. Het is dus geraden, om op tijd te leveren, al zal natuurlijk rekening gehouden worden met de omstandigheden, waarin de looier verkeert. „Tel." Huiden-en Lederbeurs te Amsterdam. Men bericht ons, dat tusschen de Be sturen der Vereeniging: «De Amster- damsche Hulden- en Lederbeurs» en der «Vereeniging van Nederlandsche Huidenhandelaren» overeenstemming is verkregen omtrent het houden van één gezamenlijke beurs. Totdat men daarvoor de beschikking zal hebben verkregen over een andere localiteit, heeft het Be stuur der «Vereeniging van Nederland sche Huidenhandelaren„ zich bereid verklaard, de gewone beursbijeenkomst, wekelijks 's Maandags n.m. van 12 tot 3 uur in 'de Bovenzaal van het Hotel «KtasnapoLky», Amsterdam, toeganke lijk te stellen voor hen, die op de Amsterdamsche Hulden- en Lederbeurs recht van toegang hebben. Er dal-reclame. De Directie der Erdalfabriek te Am sterdam verzoek ons, onze lezers mede te deelen, dat, naar aanleiding van de door haar geplaatste advertentie «Hie- roglyphen» met het onderschrift» Zendt 3 verschillende dezer Hieroglyphen-ad- vertenties per post aan de Erdalfabriek, Lijnbaansgracht 57 Amsterdam, en gij ontvangt grails een dozijn aanzichten», haar voorraad «Fantasiekaarten» door de enorme aanvrage geheel uitgeput is en zij zich daardoor genoodzaakt ziet, ten einde aan de nog vele aanvragen te kunnen voldoen, reclame-kaarten te zen den met een foto van het bezoek van H. M. de Koningin aan den Erdalstad op de Eerste Nedetlandsche Jaarbeurs te Utrecht, Februari j. 1. Zij maakt echter de geachte inzenders (sters) der adver tenties er op attent, dat alleen die ad vertenties geldig zijp, waaronder boven staand onderschrift staat. De Directie hoopt echter zoo spoedig mogelijk de afnemers van E'dal-schoen- ciême weder met een interressantc re clame te kunnen verrassen. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATENDe voorgevel van het Se minarie Hageveld Kard. Mgr. LuQon en President Poincaré. Drukte achter het Westelijk front. Een landelijk wegje bij Noorden. Een retraite voor R. K. Voetballers te Venlo. Twee kiekjes van het Nederbetuwsche Concours Hip piqué. Zestien kiekjes van het instituut voor R. K. Blinden te Grave. De He melvaart van Maria. Een Duitsch vlieg tuig te Oostburg. Twee kiekjes van de Amerikaansche troepen in Frankrijk. Vijf kiekjes uit typisch Amsterdam. Mgr. A van Zanten met ééo kiekje van Je begrafenis. Het raadhuis te Hal steren.K'ekjes van de overstrooming bij Amersfoort. Een kiekje van de harddraverijen te Hoorn. Een foto van de inzegening der nieuwe R. K. Kweek school aan de oude Molstraat te Den Haag. TEKST Hageveld's eeuwgetij, door J. P. Verhaar. Naberouw, door Syl vester. Jongenspret en leed, door Vincent Cleerdin. Uit typisch Amster dam.Letterraadsel. «Lenteboden». DRUNEN, Een zoomje van C. de W. een aankomend knaapje van 8 jaar kwam Woensdagavond half Etgen al spelende in aanraking met de in volle vaart zijn de tram, met het treurig gevolg dat een beentje van het kind werd verpletterd. Bij de ouders binnengebracht was on- middelijk geneeskundige hulp ter plaatse. Na verbonden te zijn is het kind nog den zelfden avond naar het gasthuis te 's Bosch overgebracht, waar den volgen den dag het getroffen been is afgezet. De toestand van het knaapje ls tot nu toe redelijk wel. ELSHOUT. De slagers in deze ge meente hebben weer machtiging gekre gen om zelf te mogen slachten. In de komende week zal er dus weer versch varkensvleesch verkrijgbaar zijn, wat voor velen, die het gezouten vleesch niet gebruikten, zter welkom is. LAND VAN HEUSDEN. Had tot hiertoe het st?oo van lijnoliezaad betrek kelijk geen waarde, thans tracht men dit op te koopen tegen prijzen van f 50 en hooger per 1000 K.G. Mijn schijnt het te verwerken tot voedermeel. SPRANG. A.s. Zondag des v.m. om 9V2 en des n.m. om 5'/2 uur hoopt in de Geref. Kerk op te te treden Ds. Maurik van Koote. CAPELTE (N.B.). l)d gemengde zang- vereenigiug //'t Rozeknopje" alhier nam Woensdag 1.1. deel aan het coucours, door den Bond van gem. zaugv. ^Eendracht maakt Mscht" uitgeschreven en dit jaar ge houden te Stolwijk. Ook thans, evenals bij het laatste con cours, door genoemden bond gehoudeö in 1918, kwam het gezelschap terug met den eersten prijs, wat des te grooter verrassing was voor de thuis gebleven bestuursleden en de belangstellende burgery, daar geen telegram over den afloop was ontvangen eu men du3 meende, datgeen prijs was behaald. Toen het getelsehap, aangekomen met den trein van omtrent half 9, even thuis was, kwam het telegram, dat te Goada was aan geboden bij bet vertrek van daar. Ware het bericht eerder aangekomen, de ontvangst der opgewekte jongelui zou meer feestelijk geweest zyn. Toch was de stem ming best en nadat de voorzitter hen en niet miuder hun ijverigen, onvermoeide» directeur, den Heer L. Kooien van Waal wijk, had gelukgewenscht, was men eenigen tijd gezellig bijeen. Voor de woning van den Voorzitter werd het stuk, waarmede de prijs was behaald, nog eens gezougeu en kort daarna ging ieder opgewekt naar zijn huis. WASPIK. Bij enkele candidaatstelüug is gisteren gekozen tot lid van den genreen, teraad de heer P. Raiteuberg. De vroege aardappelen vertoonen reeds teekeoen van bederf. Alleen spoedige d oogte kan de latere soorten daarvoor bewaren, 's HERTOGENBOSCH. Bij de gisteren gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad in district II, zijn 1069 geldige stemmen uitgebracht, waar van op de heeren J. Bolk (soc.-dem.) 226, A. Houtman 570, H. Thijssen 512 en A. van Veldhoven 453, zoodat ge kozen is de heer Houtn aü, candidaat van Gemeentebelang, en herstemming moet plaats hebben tusschen de beide candidaten der R. K. klesvereeniging, de heeren Thijssen en Van Veldhoven. Bier. We krijgen nu ook oorlogsbier, de Bond van Brouwerijen heeft besloten slechts twee soorten bier te produceeren, n.l. donker en licht. Het zal in verband met de grondstoffen nog heel wat slapper worden dan 't tegenwoordige. Om de beperking grooter te maken zal het weer duurder worden aan den slijter. Ook de verbruikers moeten weer dieper in den zak tasten. De Amsterdamsche Bond van café en hotelhouders besloot in overleg met den Boud van Brouwerijen de volgende prijzen vast te stellen In de gewone volkszalen zal daarvoor gevraagd worden 13 cent per groot glas C/2 liter) 9 cent per klein glas C/4 liter) voor donker bier (lager)20 cent per groot glas C/2 liter), 13 ct. per klein glas C/4 liter) voor licht bier (pllsenerf. Voor de meer gegoede zaken zijn de navolgende prijzen vastgesteld 20 cent per groot groot glas C/2 liter), 15 cent per klein glas C/4 liter) voor donker bier (lager); 25 ct. per groot glas C/2 liter), 20 ct. per klein glas C/4 liter) voor licht bier (pllsener). De inhoud der glazen zal blijven zooals de thans bestaande zijn. Voor de gebot telde bieren zal worden betaald voor donker bier per liter 28 ct., per '/a liter 15 ct., voor licht bier per liter 40 ct., per '/2 liter 21 ct., per flesch met maxi mum Inhoud van 0,8 liter eu 0,4 liter voor donker bier (lager) respectievelijk 24 en 13 ct., voor licht bier (pilsenei) resp. 31 en 17 ct. Eveneens werd nog medegedeeld dat door den Bond van Brouwerijen in de komende maanden slechts een kwantum van 50 °/o zal worden afgeleverd. Winteraardappelen. De Ned. Roomsch-Kath. Midden standsbond heeft een adres gericht tot den minister van landbouw, waarin wordt betoogd, dat het bewaren van winter aardappelen door particulieren, die daar voor gelegenheid hebben, met meer zorg kan geschieden, dan wanneer dit van rijkswege geschiedt. Wanneer een particulier nu reeds eeu zekere hoeveelheid winteraardappelen mag inslaan iu mindering van bet hem toegestane quantum, gelijk in sommige plaatsen bij de brandstoffendistributie het geval is, zullen de belangen van de min vermogenden, die geen voorraad kunnen opdoen, volgens adr., niet worden ge schaad. Adr. verzoek J. Een tijd vast te stellen, waarop ieder inkoop van aardappelen mag doen. II. Een ieder te verplichten voor de helft aardappelen ie nemen, die goed blijven tot Februari en Maart, eo voor de andere helft kleiaardappelen. III. Een verkoopprijs vast te stellen, die beide partijen bevredigt. IV. Voor te schrijven, dat elk gezin zijn inkoop slechts mag doen bij één leveranciei op een formulier, dat door de plaatselijke distributiekantoren wordt ingevuld. Verzocht wordt, alsnog aan particu lieren het opdoen van een wintervoor raad aardappelen toe te staan. Bijzonder verlof voor de bereden wapens. De minister van oorlog heeft bepaald, dat bijzondere verlor en voor het perso neel der cavalerie, dat nog in den eersten oefc ningstijd dient, in den vervolge alleen gegeven zullen worden in het 2e oefe- niDgsjaar en wel in de maanden Decem ber, Januari, Februari en Maart, en voorts gedurende 2 maanden in den tijd, waaria belangrijke oogsten (de hooi- en aard appeloogsten) vallen, n.l. tusschen ouge veer 15 Juni en 15 Juli en tusschen ongeveer 15 September en 15 October. Het verlof zal in deze laatste tijdperken zoo geregeld worden, dat alle deelge- rechtigde veehouders (weiboeren) in den hooitijd en alle akkerbouwers (bouwboe- ren) in den oogsttijd eene verlofbeurt krijgen. Wat de bereden artillerie betreft, kan bijzonder verlof verleend worden na afloop van het eerste verblijfjaar onder de wapenen, dus na 12 maanden. Reeds verleende of toegezegde verlo ven mogen niet worden ingetrokken of alsnog geweigerd worden. Van de jongelieden, die deze maand onder de wapenen komen, zullen onge-

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6