Abonneert U op dit Blad. BINNENLAND? Provinciaal Nieuws. Nieuws uit Heusdeu. Gemengd Nieuws. V NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. hy een enkel vysndelijk vliegtuig, 4006 voet beneden de vijandelijke formatie, doch daarmee medevliegend. Hy viel de machine van voren aan en deed den vyand in het water neerstorten, waar hij hem zag omduikelen, terwijl een der inzittenden op de staart van het vlieg tuig hing. Daarop wierp by hem zyn reddinggordel toe en vloog twee of driemaal rond hem heen, alvorens naar Eugeland terug te kee- reB. Op zyn terugweg deelde hij de lig ging van de vijandelijke machine aau Brit- sche torpedojagers mee. De vliegeraanval op Frankfurt. FRANKFURT, 18 Aug, (W.B.) Het vliegtuig, dat gisteren bomaanvallen ap Frankfnrt ondernomen heeft, i« neergescho ten. De inzittenden zijn gevangen genomen BERLIJN, 18 Aug. W. B. (Officieel). Gisteren tegen 8 nar 's avonds wierp een vyandeiyke vlieger 5 bommen ep Frank fart am Main. Gedood werden twee manneD, één vrouw en één kind. Gewond werden ten deefe zwaar, 12 personen. Militaire ma- terieele schade werd niet aangericht. Het vliegtuig werd op zyn terugtocht door twee onzer vliegtuigen by Saarge&Qad neerge schoten. De inzittende Fr&nschen we-drn gevangen genomen. Vliegeractie in Vlaanderen. AARDENBURG, 13 Aug. (Part.) Gis teren was de vliegeractie groot boven Vlaanderenl 's Morgens om 10 uur bad een gevecht plaats tusscheo twee Dult- sche en twee geallieerde vliegtuigen boven Nederlandsch grondgebied, 's Mid dags om 4 uur passeerde een eskader van een 10-tal Dultsche vliegtuigen ver moedelijk op weg naar Engeland. Eén vliegtuig viel in twee stukken neer bij Schoondijke. 's avonds 9 uur kwamen de vliegers terug. Overigens was er veel vliegeractie en werd aanhoudend hevig kanonvuur gehoord. Er werden veel bommen geworpen. De hemel was tot den avoud voortdurend in vlammen gehuld, FRANKFURT, 12 Aug. (Spec. Dienst.) Naar de «Frankfurter Zeitung» meldt, verscheen gisteren in de vroegte een vlieger boven Frankfurt en wierp tegen half zeven een bom, die binnen in de stad vlak vour een groot militair hos pitaal neerviel. Gelukkig zijn geen men- schtulevens te betreuren, slechts eenige verpleegden van het hospitaal en een deurwachter werden licht gewond. De aangerichte schade is geiing. Duitsche luchtaanval in Engeland LONDEN. 12 Aug. (R. O.) Omstreeks kwart over vijven des namiddags ver scheen een eskader van circa twintig vyandelijke vliegtuigen op de hooete van Felixstown. Zij volgden de kast tot Ciocton, waar het eskader zich splitste. Het eene gedeelte begaf zich naar Mar gate, waar bommen werden geworpen. Het andere gedeelte vloog over de kust en wierp bommen in de streek van Soathend. LONDEN, 12 Aug. (R. O.) Officieel. Door den luchtaanval Is aanzienlijke schade toegebracht te Southend, waar veertig bommen werden geworpen. Vol gens tot dusver ingekomen opgaven zijn acht mannen, negen vrouwen en zes kinderen gedood en ongeveer vijftig menschen gekwetst. Ook te Rochford zijn twee mannen gekwetst. Er zijn vier bommen op Margate geworpen. Een on bewoond huis werd vernield. Hier zijn geen slachtoffers gemaakt. Onze vliegers achtervolgden den vijand Dé bommen op Zierikzee. De Bngelsche regeering heeft, vo'gcns de Avondp. f 120.000 beschikbaar ge- •teld voor vergoeding van de schade bij het werpen van bommen door een Engelschen vlieger op Zierikzee veroor zaakt. De schade, opgenomen door een lid van den raad-deskundige en den gemeente-bouwmeester, was op f 80.000 geraamd. Hei tEindhovensch Dagbladgeschorst. Door den commandant van het veld leger, luitenant-generaal van Tei wisga, is gedurende het tijdvak van 13 Aug. 1917 tot en met 20 Aug. 1917 verboden de te Eindhoven verschijnende courant »Eindhovensch Dagblad», uitgegeven door de Naaml. Vennootsch. Drukkerij >Hermes> aldaar, te drukken, uit te ge ven, te verspreiden, aan te plakken of (n den handel te brengen, en wel on geacht of genoemde courant tot opschrift draagt »Eiudhovens Dagblad» dan wel eenige andere benaming, en ongeacht of genoemde" courant is gedrukt bij Drukkerij »Hermes» dan wel bij eene andere drukkerij. Dit verbod is uitgevaardigd naar aan leiding van het hoofdartikel wHoe lang nog», voorkomende in het nummer van Maandag 30 Juli, waarin werd geprotes teerd tegen het torpedeeren van een zestal loggers van de Scheveningsche vloot en waarin werd gesproken van »den beul, die zijn werk weer verricht had.< In een brief aan de directie van het blad zagt do commandant, dat hij het, met het oog op de strikte neutraliteit, die Nederland gedurende den ganschen oorlog heeft in acht genomen, ontoe laatbaar acht een der strijdende partij en te betitelen als door bedoeld blad is gedaan. De directie van het »Elndhovensch Dagblad» heeft zich naar aanleiding van bovenstaande mededeellngen telegrafisch tot de ministers van Oorlog, Justitie Binnenlandsche Zaken en den opperbe velhebber van land- en zeemacht ge wend, met het verzoek onmiddelijk te willen ingrijpen en op zoodanige wijze dat gemeld schorsingsbesluit onverwijld wordt opgeheven. Verhoogde prijzen van gedistilleerd. Gedurende den laatsten tijd zijn de noteeringen van het gedistilleerd gestadig omhoog gegaan en als gevolg daarvan moeten ook.da detailprijzen worden ver hoogd. Het toenemen bestaat deze te brengen op 9, 12 en 15 cent. Deze voortdn eode verhooging is het gevolg van het gebrek aan grondstoffen en den braodstoffencood, waardeer de productie zeer is gedaald. Daar ook den export is gestaakt en het bedrijf veel minder loonend is moe ten als vanzelf, mede door de vei hoogde productiekosten en hoogere arbeidsloo- nen de prijzen stijgen. Blijft de toestand zoo, dan ligt het vermoeden voor de baDd, dat deze laatste verhoóglrig nog wel door meerdere zal worden gevolgd. Hoewel de toestand in den handel van gedistilleerd niet zoo donker is als die in de bierbrouwerijen, zulien door de zen maatregel reeds enkele zaken moeten sluiten. Vroege aardappelen. Zilerdag hebben zes aardsppelrerbooweis te Axel en Ter Neuzen het volgends tele gram verzonden aan den minister van land bouw fOp heden gehouden veiling alhier zy'n vroege aardappelen onverkoopbaar. Stellen te uwer beschikking 100,000 K.G. vroede aardappelen tegen maximumprijs van f 6 per 100 K.G. Lavering Maandag 13 Augustus franco schip Neuzen. Onmiddellijk afneming, in verband met uwe beloften dit voorjaar in de Staatscourant gepubliceerd, wordt ge- ëissht. Zoo niet, wordt vervolging wegens woordbreuk ingesteld*. Een opzienbare arrestatie. Naar de fTel.' veraeemt, is een heer uit Oldenzaal, ia zyn villa gearresteerd, in verband met verduistering van katoenafval en de levering van minderwaardig materiaal voor den munitieaaomaak. De arrestatie geschiedde op aaawyeingen van een in specteur van de N.O.T. De arrestant is gevankelijk naar Deo Haag vervoerd. Verspreide berichten. Iu Friesland worden voor export naar Duitschland brandnetels opgekocht. De oudste worden het duurste betaald, In West-Friesland is men begonnen met het inmaken van bloemkoolbladereu, waar voor reeds hooge pryzen worden besteed, te Bovenkarspel zelfs f S50 per schuit. In vroeger jaren werden de bladeren by grorts massa's weggeworpen in vaarten .n slooten, voor welk strafbaar feit menig landbouwer is beboet. Waalwijk, 14 Aug. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden, aósi W. B. Benoemd. Tot agent van politie alhier is benoemd de heer Vergeer, thans in gelijke betrek king te Eindhoven. Ambtenaaars woningen. Iotegenstelling met de loopende ge ruchten, kunnen we mededeelen, dat het gemeentebestuur spoedig met den bouw van ambtenaarswoningen in de Mr. van Coothstraat een begin zal laten maken. Incognito. Zondag j.I. had wederom, voor een uitverkochte zaal, de opvoering plaats van de operette »Incognito«. Zooals wij verwachtten was ©ok deze keer de avond een groot succes. Vooral komt daarvan de eer toe aan de hoofd personen, die zich op hoogst verdienste lijke wijze van hunne taak gekweten hebben."Het waren hier de heerenP. Botermans als vorst, Kuepfle burge meester, P. van Poppel kamerheer en de heer Festen de gewaande vorst. Dat zoowel hun zaDg als spel gewaardeerd werd, bleek uit het groot applaus dat hen ten deel viel. Het geheel was onder leiding van den heer Jac. Sars, aan hem een bijzonder woord van hulde voor zijn artistieke leiding. Bovengenoemde operette werd voor afgegaan door een programma bestaande uit een tenorsolo door den heer Ver hoeven, twee nummers voor koor en eenige voor orkest, Vooral de koornummers werden met groote nauwgezetheid ten gehoore ge bracht. Het volle klankvolume en de juiste nuanceeringeo droegen zeker bij tot het groote succes, waarin de Direc teur zich mocht verheugen. Wat betreft het >Kling Ensemble4 dit handhaafde zijn reeds gevestigde naam. Bleek dit alreeds uit de serieuze begeleiding der operette, nog meer openbaarde zich het geroutineerde, fijne gevoelvolle spel in de door dit Ensemble vooraf gegeven nummers, waarvan wi noemen de ouverture Dichter und Bauer en de groote fantasie uit de opera »Paljas«. Het daverend applaus wat hen ten deel viel werd door hen dan ook ten volle verdiend. Met genoegen zien wij terug op dezen avond en wenschen de Liedertafel van harte geluk met deze welgeslaagde uit voering. Morgen, Woensdag, geeft de operette- vereeniglng nogmaals hetzelfde program ma. Na afloop tot 12 uur bal. BESOIJEN. Zooals reeds bekend is, opent R. W. B. 8,s. Zondag 19 Angnstus het seizoen uoet «en lauwertakwedstrijd. De pry zen zijn tentoongesteld tot 19 Aug. voorm. in het sigare&magjzyn ran den beer Franken tegenover de Besoyensche Steeg en het moet gezegd worden dat ooze vereeuiging weer met df gelijke, mooie pi ijzen voor den dag kom'. eea volgfod nummer hopen we hier nog eens op terug te koineo. Woensdag 15 Augustus om half 8 speelt een R. W. B.-cumbioatie tegen #Qaick* W&alwyk ten o< f-nwedstryd, tenminste wanneer het weer zulk» toelaat. VRIJHOEVE CAPELLE. Openbare ver- gadering van den R »d der Gemeente Vrij hoeve-Capelle op Dinsdag 14 Aug. 1917 des uamiddags om 7 uur. Aan de orde is lo. Ingekomen stukken 2o. Aanbreding gf meenterekening dienst 1916; 8o. Benoeming van ren lid in de commissie tot wering van schoolverzuim (vacature P. van der Schar,») 4o. Benoeming vau een lfd in de schattiugs- commissie voor de Inkomstenbelasting (vacature D. N. van dér Schans); 5o. Vaststelling koh-'er Hoofdelijke Omslag. CAPELLE. A.«. Woensdag 15 Augustus des avonds om 8 uur zal bij den heer L. van Dongen te Cipelle, nabij het statior een groote openbare vergadering worden gehonden, uitgeschreven door de Afd. Sprang van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- Haven- en Transportarbeiders, waar als spreker zal optreden den heer W. Suijbis van Amsterdam met het onderwerp De noodzakelijkheid van de Cbr. Vaky organisatie in dex*.;i tyden nood, rn Waarom verzekerd tegen werkeloosheid. De Bossche gasverordening. 's HERTOGENBOSCH, 11 Aug. In de hedennamlddag gehouden vergade ring van den raad dezer gemeente werd na zeer breedvoerige discussies besloten den ga9prijs vast le stellen als volgt 12 cent per kub. meter voor een ver bruik van gewone meter- tot 50 procent van de hoeveelheid over de correspon- deerende maand van 1 Dec. 1Ö151 Dcc. 1916; voor het meerdere boven 50 procent wordt de prijs een gulden per kub. meter. Voor de eerste 15 kub. meter over een maand verbruikt, bedraagt de prijs in geen geval meer dan 12 cent per kub. M. Voor de muntmeters moet voor elk 2'/z centstuk boven de helft van 't getal stukken over de overeenkomstige maand van dat vorig jaar in den meter aan wezig l2'/i cent worden bijbetaald. Voor de eerste vijftig 2j2 centstukken over een maand in den meter aanwezig behoeft echter in geen geval meer dan een cent per 2'/s centstuk te worden bijbetaald. Voor de industrie kost het gas voor taan tot 12 cent per kub. meter tot 50 procent van dat vroegere verbruik, boven 50 tot 75 procent een gulden par kub. meter. Aan B. en W. werd machtiging ge geven om bij niet bezuiniging den meter bij de betrokkenen af te snijden. De verordening zal streng worden toegepast. De deze week uitgevaardigde proclamatie van B. en W. heeft absoluut geen effect gehad. De straatverlichting is van 950 lan taarns teruggebracht op 282, welk getal nog met honderd zal worden Verminderd. Tevens zullen B. en W. op advies van den directeur der gasfabriek op Zon- eo eestdagen de gasfabriek geheel kunnen stopzetten van des morgens 6 tot des avonds half negen. Heusden, 14 Augustus 1917. Vergadering Gemeenteraad. Twee pucteu waren aaa de orde; De regeling der gasprijzen en 'c verzoek van Van Vliet om een uitweg over den dijkkrain. )e Directie der Gaebriek, welke een parti culiere maatschappij behoort, verzocht in afwijking van het contract met de gemeente, dat loopt tot 1958, de gasprijzen te mogen verhoogen voor koek- en indnstriegas van tot 10 c. en van 'i overige van 10 tot 12 c. p. M3, om niet genoodzaakt le worden de cokeprijzen te verhoogen tot f 2.40 p. H.L, Na dienfsie algemeen goedgekeurd. Minder slotte het met toestemming te ver- leenen aan het verzoek van de bewonerB der fcheep*weif, om een uitweg te verkrijgen over den dykkruin bij den molen, wat in de vorige vergadering was aangehouden. Zelden Werd een zaak zoo bediscnsië'rd, doch 't slot was, dat in afwijking met het prseadvies van B. en W„ aangenomen werd bet verzoek toe te staan met 4 tegen 8 stemmen. Tegen de beide wethouders en het lid Vos. Uitbreiding scheepswerf. Wegens voortdurende toename van wetkzaamheden aan de werf der heeren Oerlemans de Haan fs de bouw van eenige nieuwe etablissementen noodza kelijk gewordeD, ondanks de kolossale uitbreiding der laatste twee jaren. De aanbesteding heeft bereids plaats gehad en een en ander is opdragen aan den aannemer v. d. Staak. Kaatsheuvel, 14 Aug. 1917. Gasbezuiniging. De gascommissia heeft bepaald dat met ingang van 18 Ang. de gastoevoer zal zijn afgesloten vanaf 11 unr n.m. tot 6 unr v.m. Groote vergadering in den R.K. Gildenbond. Zondrg hield de Ccöperatie en het Zieken fonds eeD groote vergadering, 't Was er enorm drnk. De voorzitter van bet Zieken fonds opende de vergadering, deelde het vertrek van ééa der doktoren van 't fonds mede en de maatregelen, die in verband hiermede getroffen waren. Dokter de Both wil de patiënten van Dr. Rnding behandeleD, zoo de 5 cent contributie van de le afdeeling ook hem ten deel vallen. Wordt er een nieuwe dokter beuoemd zoo geeft hij alle leden weer de vryheid naar eigen keuze te handeleD. Leden die dokter B. niet weuschen behoeven geen contributie voor de le afd. te betalen. De bode van het fonds zal per soonlijk by zijn bezoek ontvangen welk beslnit ieder nemen wil, Door de vergadering werd voorgesteld om by het gemeentebeitvar stsppen te doen om een tweeden dokter in de gemeente gevestigd te krijgen. Staande de vergadering werd nog bet voorstel gedsan om e«n hoogere afdeeling voor oitkeering bij ziekten in te stellen dit voorste] werd door het bestnur overge nomen tot nadere bespreking. Esn voerstel om gezinsverzekering vond minder sjm athiede voorzitter der coöpe ratie deed hierna eenige mededeelingen omtrent de steenkolenkwestie. Hij deelde de leden med», dat er voortaan niet voor kon worden ingestaan, dat de steetkolen thuis zonden worden bezorgd bij de leden, daar de brandstoffen-Commissie bepaald heeft, dat zoolang er voorraad in de bergplaats aanwezig is, binnen den tijd voor den verkoop vastgesteld, ieder steenkool moet kunnen krygen en de thairbezorging eerst no den verkoop termyn van de restee- rende steenkolen mag plaats hebben Een ander werd ter vergadering niet gnnstig ontvangen, waarop 't besluit werd genomen stappen te doen eenige verandaringan in de circulaire te verkrygen. Een smokkelaar aangeschoten. Bij een poging tot smokkelen is de smokkelaar B. te Dldam in den rug ge schoten. De kogel kwam aan de borst uit. B. is in bedenkelijken toestand in het ziekenhuis te Terborg opgenomen. Verdronken. Te Vlisslngen is Zondagmiddag de 19-jarige kruideniersbediende Chr. de N. bij het zwemmen in het kanaal verdron ken. Het lijk werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Doodgereden. Te Drieberg is de veldarbeider W. v. D. Zaterdag met een oogstwagen dood gereden. Door een spijker. Te Oudc-Pekela Gr. bezeerde de vrouw van J. H. zich aan een spijker. Dienzelfden dag, (Zaterdag) is zij nog overleden, Was ik maar een Btlg In de binnenstad te Utrecht, speciaal in de buurten van het stadhuis' kruisten Maandagmiddag een man en een vrouw met drie kinderen, waarvan één in een armoedigen kinderwagen. De menschen zagen er schamel uit. Voor op den kin derwagen was een stuk bruin bordpa pier bevestigd, waarop met blauw pot lood geschreven stondzonder schuld daklooswas ik maar een Belg. De armoedige familie had begrijpe- ijkerwijze veel bekijks. Oorlogswee (Utr. Dagbl. De heer W. van Leeuwen is in de machinefabtlek van den heer Van Er ven te Vlaardingen bij het uithalen van een kraan uit een motorschip, met het loofd tusschen twee kamraderen be- cnelt geraakt en onmiddelijk gedood. In het ziekenhuis Bethel te Delft s overleden de werkman O., die op de Nederl. Gist- en Spiritusfabriek |a een kuip met kokend water viel. Te Raamsdonkveer wordt sedert enkele dagen de landbouwer V. d. V. vermist. Men vreest, dat hem een on geluk is overkomen. Maandagmorgen is het lijk uit een poel opgevlscht. Duitsch vliegtuig geland. Tusschen Oostburg en Schoondijke 1$ Zondag te half één een Duitsch vlieg, tuig, een tweedekker, bemand met twee vliegeniers, neergedaald. Bij het dalen sloeg het vliegtuig over den kop. Het is gemerkt 9057 M 12. De vliegeniers zijn geïnterneerd en naar Oostburg over gebracht. Op het vliegtuig stond een machinegeweer. Spoorwegstaking in Spanje. Volgens berichten uit Madrid heeft Dalo verklaard, dat de regeering alle maatregelen heeft genomeD om de ge beurtenissen, die door de heden inge treden spoorwegstaking zijn ontstaan, het hoofd te bieden. De postbestelling zal door particuliere automobielen plaats hebben. Een vrouw in het Russische ministerie} Naar uit Kopenhagen aan den »Lokil Anzelger4 gemeld wordt, is, volgens berichten uit Petrograd, de bekende »Grootmoeder van de Revolutie4 Katha- rina Brestkowskl, als minister zonder portefeuille in de nieuwe regeering ge treden. In beslag genomen. Bij een der grootste graanhandelaren te Gorlnchem zijn 150 baaltjes bloem In beslag genomen, daar deze handelaar boven de gestelde maximum-prijzen verkocht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de zandbaggeraar A. v. d. Huit Sliedrecht, 34 jaar en vader van 5 kin deren, toen hij aan boord van eeB zand zuiger in de Noorderhaven te Zutpben wou gaan, door een misstap van de loopplank gevallen en verdronken. Te Ruhrort is Maandagavond de 19-jarige Nederlandsche matroos A. van H. van het schip Maasstroom 34, ia den Rijn gevallen en verdronken. Het lijk kon nog niet geborgen worden. De 33-jarige schipper C. de S, is Zaterdagnamiddag in de Waal te Hen- drik-Ido-Ambacht verdronken De 15-jarlge zoon van den beer L. te Hof van Delft, is gisteravond bi] het rwemmon in de Kastanje wetering, achter het Bonte Huls, verdronken. —-Te Dordrecht Is Zaterdagnacht de 31*jarige ongehuwde werkman W. R. la de Spuihaven bij de Vriesebrug geloo- pen en vardronkan. S nds eenige weken werd te Kat wijk een 30-jarige dame vermist. Zater dag zijn nu te Wassenaar aangespoeld een hoed en een parasol van deze dame zoodat vermoed wordt, dat zij in zee is verdronken. Zaterdagavond is de heer F- amb tenaar ter gemeentesecretarie te Zwijo- drecht, in het hotel Vink te Rijsoord van een trap gevallen, ter hoogte van drie treden. Hij kreeg een hersenschud ding en is daaraan overleden. Te Dedemsvaart is hedenmorgen de arbeider D. J. Pater door de tram overreden. Hij was onmiddelijk dood. Een gemeentewerkman heeft he denmorgen uit het Levendaal, te Leiden het lijk van een vrouw opgehaald, dat is herkend als dat van de 52-jarlge G. K. uit Winschoten. Een 24-jarige man is gisternamld* dag bij het zwemmen in zee, onder Was senaar, verdronken. Te Venlo zijn per trein 4 uit Dult sche gevangenschap ontvluchte Fran- schen aangekomen. Zes dagen hadden zij zich in den wagon weten schuil te houden en 4«h gevoed met groentes. De mannen dansten van blijdschap, toen ze begrepen in Nederland te zijn. Oorlogsckotisel. Ook in Frankrijk wordt, net als bij ons leer en dus ook het schoenwerk duur, zoodat de Fransche mode-dame tjes er met al den ernst, die 't gevai zeker waard is, over denken haar keu rige chaussures, met hooge hakjes, waarop ze zoo zelfbewust door het le ven gaan als men het zoo noemen mag in den aanstaanden winter te vervangen door klompjes. Wat een ge zellig geklepper zal dat geven op de Parijsche boulevards en de trottoirs van Montmartre. In Duitschland heeft de leerschaarsch- te al geleid tot een oproep van de ,(Frankfnrter Zeitung", om voortaan barre voet te gaan en 't wordt al ge* daan ook. Sandalen komen er ook al meer en meer in de mode.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2