Provinciaal Nieuws. Ü1VW8 VIT UUSS1I. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. A dat een zoo braaf en nijver volk aan dien ondergang worde prijsgegeven.' Lichting 1910. (Officieel.) De dienstplichtigen van de bereden corpsen van de lichting 1910 zullen, met uitzondering van de onder officieren, omstreeks begin October a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. Broodkaarten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald met Ingang van 2 September a.s. zal de hoevealheid brood, op een brood kaart te verkrijgen, moeten strekken voor een tijdsduur van elf dagea, niet tegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor een week; mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten, te beginnen met 2 September a.s. die waarop vermeld staatvoor de 26ste week: van 2 tot en met 12 Sep tember die waarop vermeld: voor de 27ste weekvan 13 tot en met 23 September die waarop vermeldvoor de 28ste weekvan 24 September tot en met 4 October, enz. (St.ct.) Brood in restaurants. De minister van landbouw, nijverheid cn handel heeft bepaald de aflevering van brood, ten gebrulke bij warme en koude schotels in gele genheden bestemd tot het verstrekken van maaltijden aan het publiek, is ver boden, ook wanneer daarvoor afzonder lijk wordt betaald. (St.ct.) Goederen uit Amerika. Omtrent het Renter-berlcht uit New- York, volgens hetwelk 70 Nederlandsche schepen, die in Amerikaansche havens liggen, verlof zouden krijgen hunne la dingen naar Nederland te brengen, mits Nederland 270.000 bushels rogge zou Importeeren, is aan het departement van bultenlandsche zaken, naar ons bij na vraag gebleken is, niets bekend. Wel vernemen wij, dat de tnsschen onze en de Amerikaansche regeering gevoerde onderhandelingen geleid heb ben tot het voorloopig resultaat, dat een klein gedeelte van de Nederlandsche schepen, geladen in Amerikaansche ha vens liggende, en wel uitsluitend met veevoeder, deze lading ten behoeve van Nederland hierheen zullen mogen ver voeren, onder voorwaarde, dat ook voor de Relief-commlssie een deel van het in Nederlandsche schepen geladen re- geerlngsgraan wordt beschikbaar gesteld. Dure spoorwegtarieven. Het is waarschijnlijk, dat de extra-ver- hooglng op de spoorwegtarieven en de andere bijzondere maatregelen, welke tot beperking van het reizigersverkeer zijn genomen, ook na den oorspronkelijk vastgestelden termijn van kracht zullen blijven. Onderhandelingen hieromtrent worden met de Regeering gevoerd, maar waarschijnlijk zullen de uitkomsten van het reizigersvervoer gedurende de zomer maanden worden afgewacht, aleer een definitieve beslissing zal worden geno men. Distributie van boter. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de distributieregeling voor boter, vastgesteld bij zijn beschikking van 19 Juli 1917, op 1 September 1917 in werking zal treden. Wederom bommen op Nederlandsch gebied geworpen. Zaterdagavond circa half 12 zijn twee bommen uit een vliegmachine geworpen nabij Cadzand en Zondagmorgen op Aardenbnrg. Zij zijn alle in het open veld neergekomen. Bij een bezoek te Cadzand, aan het terrein, waar de bommen zijn geworpen, aanschouwden wij in den grond geslagen trechters. Dicht bij de hofstede Arends burg*, vlak achter het duin aan 't Zwin, zagen wij een viertal groote kuilen van een paar meter middellijn en een meter diep; deze liggen in een vak van onge veer 20 meter breed en lang. Ongeveer 200 meter verder zijn in een stoppelveld en in een bietenveld een vijftal trechters, waarvan een van ongeveer twee meter diep. Daarachter in een weide is nog een trechter in den grond geslagen, waardoor groote blokken klei meer dan 20 meter het land ingeslingerd zijn. Men staat ver baasd over de uitwerking der projectielen !n den zwaren kleigrond. Verschillende stukkea der ontplofte bommen zijn bij de militaire aatoriteiten gedeponeerd om zoodoende te trachten vast te stellen, welke nationaliteit de vlieger behoort, die de bommen heeft geworpen. De bewoners in den omtrek zijn hevig ge schrokken. Persoonlijke ongevallen kwamen ge lukkig niet voor. De schade aan het bietenveld toegebracht, bedraagt onge veer 100 gulden. De eerste Nederlandsche bruinkolen Verleden week ztjn de eerste 25 wa gons Nederlandsche bruinkolen door de Bruinkolen Mij. >Carisborg« te Heerlen aan diverse industrieën als proef afge leverd. De onlangs begonnen exploitatie dier velden zal, au het spoorwegmate riaal binnenkort ter plaatse zal zijn, spoe dig tot definitieve exploitatie overgaan. Tot op dit oogenblik werd ia Neder land geen bruinkool gedolven. Omstreeks 1898 werd de bruinkool in Limburg door den heer J. Systermans te Heerlerhelde ontdekt. De maatschappij vertrouwt binnen af- zienbaren tijd groote kwantiteiten ruwe bruinkolen aan de Rijkskolendistrlbutle ter beschikking te kunnen stellen. In verband met deze ontginning was dezer dagen de geheele Nederlandsche Mijn- raad op het terrein der exploitatie aan wezig. Van deskundige zijde verneemt de »N. Crt.«dat'r kwantum ongeveer 6.000.000 ton bedraagt. Als men weet, dat in nor malen tijd de aanvoer per maand uit Duitschland bedraagt pl.m. 350.000 ton en de maandelijkscbe aflevering uit onze eigen Limburgsche mijnen pl.m. 200.000 ton, d. i. dus te zamen 550.000 ton, dan blijkt dat bij stilstand van den aanvoer uit Duitschland, deze nieuwe brandstof ons vrij gerulmen tijd (een kleine l'/a jaar zal kunnen helpen. Veel zal intus- schen van den uitslag der proefnemingen voor verschillend gebruik afhangen. Opvordering van den hooioogst. Naar wij vernemen, is Donderdag in Maas en Waal de geheele hooioogst door de Regeering opgevorderd en in beslag genomen. Niet alleen wat ver kocht was, doch nog niet geleverd, maar ook de hoeveelheid, welke de landbou wers voor eigen gebruik hadden bestemd. De bestede prijs is nog niet bekend. Den laatsten tijd zijn nog vele partijen afgeleverd tegen f55 per 1000 pond. Handelaars lijden door de vordering ook groote schade. Vrijdag vervoegden zich nog twee koopers uit Arasterdam bij een handelaar te Tiel, doch zij moesten on- verrichterzake terugkeeren. Nws. Gisting onder de Brabantsche land bouwers. Er heerscht zegt het Hbl. in den laatsten tijd een groote agitatie onder de landbouwers in de zandstreken van Noord-Brabant, naar aanleiding van de onteigening van den oogst 1917, de toebedeeling van granen en levensmid delen voor eigen gezin en voor het vee op de boerderijen. In deze aanlegenheld zijn vergaderin gen gehouden door een aaotal boeren bonden, bijgewoond door gemeentelijke autoriteiten, welke vergaderingen door de boerenbondskringen in Brabant zullen worden voortgezet, teneinde een gecen traliseerde actie te kunnen doorvoeren. Reeds is op deze actie voorultgeloo- pen, door de landbouwers uit de Noord- brantsche Kempen, vereenigd in 18 boerenbonden en gesteund door de bur gemeesters van tien gemeenten, die na na gehouden vergadering een adres tot den Minister van Landbouw hebben gericht, waarin zij verzoeken, dat lo. aan de boeren zooveel rogge of tarwe van hun eigen oogst worde gelaten, als voor eigen gebruik noodig is 2o. een voldoende hoeveelheid vee voeder voer den aanwezigen veestapel beschikbaar blijft 3o. de prijzen der af te leveren granen in verhouding worden gebracht met de prijzen der veevoederartikelen, door beduidende verhooging der graanprijzen of behoorlijke verlaging der veevoeder- prijzen. Premies voor het controle-personeel der spoorwegen. Door de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen, H.IJ.S.M. en N.C.S. is bepaald, dat aan 't contrdle-personeel voor het intrekken van een als verloren aangekondigde aigemeene abonnements kaart of groepenkaart van de geldswaarde welke de kaart nog heeft bij intrekking, 5 pCt. als premie wordt uitgekeerd tot een bedrag van ten hoogste f 10 en ten minste f5. Voor het aanhouden van een reiziger, die bedrieglijk voorgeeft abonné te zijn, wordt een extra-premie toegekend. Bij het opmaken proces-verbaal wegens Rookverbod-overtreding f 0.50 premie. Rundvleesch-distributie. Naar aanleiding van het uitblijven der rnndvleesch-distrlbutie, deelt men ons mede, dat men aan het ministerie van landbouw zou aarzelen ten opzichte van de te nemen maatregelen, tengevolge van de hooge kosten, welke aan deze distributie verbonden zijn. Het moet in de bedoeling van den minister liggen met de regeling te wachten totdat de Tweede Kamer weder bijeen komt. De minister zal dan waarschijnlijk een suppletolre begrooting indienen. Waalwijk, 29 Aug. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. ATTENTIE. Wij verdoeken nogmaals be leefd doch dringend bestellingen, reclames, betalingen enz. zoo eenigszins mogelijk to doen ten kantore onzer drukkerij, zoo ook berichten en advertenties voor dit blad aldaar te bezorgen. Het kantoor is geopend van 8—12 en van 26 uur. Waalwijksche Stoomdrukkerij Anioon Tielen. Kouinginnefeest. Het programma der viering van 't Konlnglnnefeest in onze gemeente is als volgt Van 24 uur matinée op de Markt door de gecombineerde bataljons-mu ziekkorpsen van 't 18e R. I. Van 7'/iS'/a uur uitvoering der He- dertafel >Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen op de kiosk. Van 8'/ilO'/a uur groot concert door de koninklijke harmonie >Eupho- nia« van Kaatsheuvel op de kiosk. Programma 1. Slrèoe for ever, Marsch Andrieu. 2. Cavalerie Légère, Ouverture Brlffaux. 3. Fleurs des bols, Fantaisie Perck. 4. Potpourri de L'Opera le Muletier de Tolède Clement. Pauze. 5. Grande Ouverture du Poéte et le Paysan Suppé. 6. Valse Printanlère Mootagne. 7. Ouverture Fantastlque Govaert. 8. Marche joijeuse Vlesslng. Kon. Stoomschoen fabriek A. H. van Schijndel. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, bericht dat in den Prijscourant zullen worden opgenomen f 500,000 6 pCt. cumulatief preferente winstdeelende aandeelen, der N. V. Ko ninklijke Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk, in stukken van f 1000, Nos. 1500, met dividendbewijs No. 1 en volgende. Storm. De storm der laatste dagen heeft zeer groote schade aao de frulttulnen in onze en omgevende gemeenten aangericht. Het fruit, het rijpe en onrijpe is met kracht afgesmeten, zoodat voor honderden guldens schade is veroorzaakt. Ook vele fruitboomen zijn omgewaaid of afgeknapt. Overigens vernamen wij niet van onge lukken of verdere grootere schade. R. K. Gildenbond. In eene buitengewone aigemeene verga dering van den R. K. Gildenbond 1.1. Zondag gehouden werd beskoten, in verband met de landelijke beweging tot steun aan de vredes- pogingen van Z. H. den Pan*, dat a.s. Zondag in eene afzonderlyke H. Mis ten 7 uur, deor de leden eene generale H. Communie zal worden gebonden. Zendage tevoren werd de aigemeene h&lfjaarlyksche vergadering gehouden, waarin boeken en kat werden gecontroleerd en de heer B. van Dyk bij enkele candidaatetelling gekozen werd tot bestuurslid in plaats van den heer Glondemans, die zijn ontslag had genomen en wiem dank werd gebracht voor zijne vele verdiensten. Verder werden door de leden die zitting heb ben in de brandstoffen- en levenamiddelen- commissies eenige mededeelingen gedaan wat door deze commissies zooal ie geschied en holde gebracht voor de aangename samen werking. De heer F. Smolders werd candi- daat gesteld als bestcnrslid van den Diocesanen-W erkliedenbond. In de gisteren gehouden aigemeene vergadering van de ceöperatie ,Help U zelf' gevestigd te Besoyen, werd in prin- eiep besloten een kruidenierswinkel te stichten. Melk. Volgens achterstaande advertentie is de prijs der melk thans bepaald op 11 cent aan de boerderij afgehaald en 12 cent aan huis bezorgd. Ernstig ongeval. Toen Zondagavond eenigo heeren uit Waalwijk per motor van Breda huiswaarts keerden, overkwam hen een ernstig onge luk. De heer N. G. reed met zijn motor, waar achterop de heer V. v. L. gezeten was even buiten Breda, waar het fiets pad een kleine buiging maakt, toen van den anderen kant een fietser, een militair aankwam. Door de kromming heeft men elkaar niet tijdig gezien, in elk geval men kon niet meer mijden en de twen voer tuigen vlogen recht op elkaar in. De heer G. werd met gebroken been opge nomen, terwijl de fietser z'n pols brak en ook aan a'n hoofd bloedig werd ver wond. de fiets was geheel verbrijzeld. De heer v. L. zag het ongeluk aanko men en had de tegenwoordigheid van geest van den motor af te springen. Hij bekwam in 't geheel geen letsel. Gelukkig kwam er een fietser voorbij, die door den heer v. L. naar Oosterhout werd gezonden [em de andere heeren, die daar zonden wachten to waarschuwen en direct de hulp van een dokter te ontbieden. Dezen waren spoedig ter plaatse en met een rijtuig kwam dokter Leygraaf uit Oosterhout, die in een café nabij de plaats waar 't engeluk gebeurde aan belde gewonden het eerste verband legde. De dokter nam daarna den ge wonden militair in zijn rijtuig mede naar Oosterhout, waar hij thuis behoorde, terwijl diens familie reeds was gewaar schuwd. Ondertusschen had men uit Breda een auto ontboden, waarmee de heer G. naar Waalwijk werd overgebracht. Naar wij met genoegen kunnen mededeeleD, is de toestand van beide gewonden thans goed, zoodat nog van een betrekkelijk gunstlgen afloop gesproken kan worden. Diocesane Drankbestrijdersdag. Op Zondag 30 September wordt op initiatief van den Bosschen Dioc. Drank- bestrijdersbond een groote Diocesane Drankbestrijdersdag gehouden te Hel mond. AHe afdeellngen van deu Bosschen Dioc. Drankbestrijdersbond zijn door het Hoofdbestuur uitgenoodigd daaraan deel te nemen. De dag wordt begonnen met een H. Mis. Daarna optocht en openluchtmeeting met bekende sprekers. Door het regeliogscomité zal het pro gram nader worden bekend gemaakt. Inzameling granen en peulvruchten. Men schrijft ons van zeer bevoegde zijde het volgende Nu er bij het binnenhalen van den oogst van granen en peulvruchten, ten gevolge van het slechte weer zeer vele natte partijen zollen zijn, is het van al gemeen belang voor de landbouwers te weten, dat bij de schatting van peul vruchten en granen rekening gehouden wordt met het vochtgehalte. Natte partijen zullen, indien deze thans afgeleverd worden, kunstmatig moeten worden gedroogd en het gewichtsverlies en de drogingskosten zullen in mindering van den prijs komen. Het is derhalve in het belang van de landbouweis de niet droge partijen In het stroo te iaten drogen en deze eerst later af te dorschen. De partijeo, die voldoende droog zijn of voor de regenperiode werden binnen gehaald, kuonen direct gedorscht worden. Het is van groot belang, dat de land bouwers op een en ander hunne aan dacht gevestigd houden, ook omdat we gens den reeds heerschenden kolennood het drogen van granen en peulvruchten zooveel mogelijk moet vermeden worden. SPRANG. In onze gemeente is een geval van Typhus geconstateerd. ELS HOUT. Maandagmorgen had er eenige vertraging plaats in de aflevering van de melk aan de Zuivelfabriek. De voerlui die de melk van Elshout naar Drunen ryden hadden geat»akt zoodat de boeren genood zaakt waren zelf voor de aflevering te zor gen. De voerlui eischen meer loon. RAAM8DON K8VEER. Zaterdag werd alhier van de werf tde Vondeliug" der N. V. Scheep^boowwerven v/b. P. en A. Kuytenberg te Raamsdonksveer te water gelaten een D.iimastschoener genaamd Libea, groot oa. 600 ton met een motervermogen van 180 P. K. van de Hywalmotoreufabriek te Rotterdam. Het schip behoort aan de N.V. fVrachtvaart', directeur den heer G. Mulder te Groniigen en is gebouwd onder toezicht vau de Germ. Llojd e> scheepvaart inspectie. De kiel zal gelegd worden voor een vrachtstoomboot groot 760 ton voor eigeD rekening, terwijl de Triple exp.-machlne van 400 I. P. K. geleverd zal worden door de N. Y. Machinefabriek fDe Klop" te Sliedrecht. HEEPT. J.l. Zendag hield de handboog, schuttery //Ons Genoegen" alhier een onder linge wedstrijd. De uitslag was Op doelptpierle prijs Jac. Knijpers (Heusden) met 40 punten 2e pr. P. Fitters met 39 p.3e pr. P. v. Gestel met 37 p 4e pr. G. Piron (Oud-Heusden) met 36 p. en 5e pr. M. Fitters met 36 p. Op gelnkspapierle pr. W. v. Sprang; te pr. B. de Wilt|e pr. Adr. de Kort, 4e pr, M. Smits en 5e pr. J. Couwenberg. De schatters van *Ons Genoegen" weten nog steeds hnn ouden roem te handhaven. De regeubuien der laatste weken heb ben een gnnstigen invloed gehad op de wei landen, die thans overvloed van gras bevatten. Nadeelig hebben zij daarentegen gewerkt op het binnenhalen van den oogst en op de aardappelen. Door den storm van heden is zeer veel fruit afgewaaid. Ook veel laat fruit, dat zoo goed als waardeloos is. Er is heel wat frnitschade aangericht, DRUNEN. In de aigemeene vergadering der R. K. Werkliedenvereeniging op Maan dag jl. alhier gehouden, trad als spreker op2 de heer van Ryen met het on derwerp Evenredige vertegenwoordiging. Duidelyk en leerzaam was deze redt, waarin vooral gewezen werd op de verplichtingen van werklieden by de uitoefening van hun kiesplicht. Met nadruk spoorde spreker aan tot trouwe deelneming aan de te houden H. Communie op a.s. Zondag. A.s. Zondag om 6 unr geeft de Nieiwe Harmonie een coicert in den tuin van den heer Vissers, dat voor eenieder toegankelyk zal worden gesteld. CAPELLE. Vorige week werden etnige fruitdieven door de politie iu den boomgaard van M. V. op heeterdaad betrapt. Proces verbaal ia opgemaakt. De heer C. v. d. Hoek zal zyn groen, tenkweekery weer aanmerkelijk uitbreiden Mej. M. v. A. kwam te vallen, waar. oor zy zich ernstig aan haar linkeroog bezeerde. WASPIK. Voor een overvolle za&l g»| de hasmon e van #V. en V." met de tos- neelclub fEntre Nous" Zondag 11. het aap. gekondigd concert. En het publiek had geen spijt in zoo'o grooten getale te zyn opge. komen, want de muziek was keurig en de komische sciaes van *Entre None" met de operette fVoor den Bloedraad" waren on te schudden van 't lachen. Al was 't geen kermis, de bezoekers van de zaal hadden een echten kermisdag, De werkman C. R. kreeg gisteren in de stoomhooipera alhier zoo'n bevigen »Ug tegen hoofd en handen, dat direct genees kundigs hulp voor hem moest worden inge. roepen. De storm der laatste twee dagen heeft hier veel schade aangericht. Het koren ia op verschillende plaatsen tegen deu grond ge smakt, het fruit is met mandenvol van de hoornen geschud en vele hoornen zyn ont worteld. Nog steeds sterven veel varkens au de pestziekte. Met het oog op de schaaisckte aan varkensvleesch ware het te wenaebti, dat spoedig een einde aan deze ziekte kwam, Hst blykt, dat de vroege aardappelen rssds org aan bederf onderhevig zijn. Bij het steken blyven er veel rotte op 't land achter. Heusdeo, 28 Aug. 1917. Posterijen. Met ingang van 15 Oct. Is benoemd tot Directeur van bet Post Telegraaf kantoor alhier de heer L. Meijer thans als zoodanig te Noordwolde. Kaatsheuvel, 29 Aug 1917, Loon-actie.. Zooals we reeds meermalen meldden ii sinds geruimen tyd een loon-actie gaande in de schoenindustrie nlhier. Er is reedi herhaalde malen vergaderd zoowel door de arbeidsrs als door de patroons, zonder dit echter een nieuwe regeling geboteu werd, Op de laa'ste vergadering Vrijdagavond door den R.K. Patroonsbond gehouden weid besloten 'n commissie af te vaardigen, die in onderhandeling zou tredeu met het be stuur der vakvereeniging urn 't een sa ander te bespreken. Inmiddels bleef by de fabriek van den heer Zacht de actie voortduren, wyl deu niet is aangesloten by den Patroonsbond, Zoodag hield het peraeneel 'n vergadering, waarin het besluit werd genomen - bui en goedkeuring van het beat unr van den boud om Maandag niet aan 't werk te gun vooraleer de gevraagde toeslag was toegr- aegd. Toen de heer Zacht Maandagmorgen op z'n fabriek verscheen, werd bem dit beoluit medegedeeld. Hy antwoordde niet op de voorstellen in te kunnen gaan, waarop de arbeiders allen de fabriek verlieten. Maandagmorgen om 10 nar vergaderd n daarop de arbeidera onder leiding van dt-a heer Roestenberg. In scherpe woorden keurde hij hnn optreden af en gelastte om half twee weer als gewoon 't werk te ber- vatteD, Aan de firma Zacht werd namens het hoofdbestuur 'n schrijven gericht, waarin af keuring te keuneu werd gegeven over den stap door de arbeiuers genet. Voorts werd medegedeeld, dat de arbei ders 't werk weer zonden hervatten en door den heer Roestenberg 'n onderhoud aange vraagd met den firmant. De fabriek bleef echter om half twie voor de arbeiders gesloten. Het onderhoud tnsschen den firmaat en den voorzitter van den bond had echter de beste ieaultaten. In afwijking met de ge vraagde loonsverhoogingen van 5, 10 en 15 pCt. zegde de heer Zacht verschillende verhoogingen toe, waarvan verschillende nog boven 't gevraagde. In de avond-vergadering werden de arbei ders omtrent deu stand Tan zaken iage- Dinsdagmorgen hervatten allen, op na, weder den arbeid. Gasbezuiniging Zondag kregen we slechte gas van 7— uur v.m. van ll'/sl'/i ca nn 6l/i— uur n.rn. Arno cm tas. Amoenitas hield Zondag Koningachieles. Iu ruim vijftig pylen behaalde de heer M. Musters het Koningschap met 165 puDteo. Storm. De storm van hedenmorgen drukte een greote winkelruit in by koperslager Dekke'f* v. d. Vliet, in de Hoofdstraat en vernielde een terrasscherm bij de Wed. A, C. 8nait in de Gasthuisstraat. Gemeenteraadsvergadering. Maandagmorgen om 10 uur hield de raid onzer gemeente een spoedeischende verg** dering ter behandeling der gasrantsoenee- ring. Aanwezig de heeren Verster, de Breweb licht*

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2