Provinciaal Nieuws. Van den Heuvel. Ik geloof ook wel dat het een kwestie van duur zal zijn. Maar wij zouden een unicum zijn In dien we niet op het verzoek zouden Ingaan. Reeds zoovele plaatsen, waar men de belangen van alle standen be grijpt en behartigt, zijn voor gegaan Voorzitter. Ik zie daar juist dat onder de lijst van Loon-op-Zand nog een noot staat waarin «wordt gevraagd of het niet goed zou zijn te bepalen dat Zondags tijdens de H. Diensten en smiddags na een> nur gesloten moet worden. Van den Heuvel. Ook al een mooie zaak, vooral ook alweer omdat het uit hun eigen boezem komt. Eenige uit zondering. zou hier gemaakt moeten worden en wel voer sigaren en fruit winkeliersApothekers hebben we hier niet, dus daar is geen zorg voor. Verder kan aan het Dag. bestuur we over gelaten worden om in exeptioneele gevallen een uitzondering te maken. Voorzitter. Het is veel beter dat zulks bij algemeeDen maatregel wordt bepaald want je hebt altijd menschen die voor een nietigheid komen vragen en dan maar blijven aanhouden. Daarom kun nen dergelijke zaken veel beter in een verordening worden vastgelegd, In het andere geval breDgt het dikwijls maar moeilijkheden. Van Lier. Gezien de inlichtingen thans gehoord en het feit dat er zoogoed als al gemeen om wordt gevraagd, kan ik mi wel met het gevoelen van de vorige sprekers vereenigen. De Bresser. Ze vragen om sluiting tijdens de H. Diensten op Zondag. Maar dan zal de winkel alleen van halftwaalf tot 1 uur, geopend mogen zijn. Van Lier. Dat is vooral voor de bultenmenschen die Zaterdags niet in het dorp kunnen komen zeer lastig Vronwen van een groot huishouden en ver van het dotp wonend, komen nu na de H. Mis om boodschappen te doen. Voorzitter. Ze kunnen tijdens de H Diensten sluiten, maar tusschen de H. Diensten verkoopen, want nu komen die menschen toch ook na de H. Mis. Roestenberg. Zoo is de beste oplos sing, want geheel sluiten gaat niet, met het oog op de bultenmenschen. Wordt besloten eene verordening te maken tot verplichte 8-uur sluiting en gedeeltelijke Zondagsluitiag. Van den Heuvel. Naar aanleiding vaa de in de vorige vergadering genomen besluiten ter bespreking van gasverbruik stel ik de vraag of de verkregen resul taten voldoende zijn. Verster. Dit weten wij nog niet. Van Lier. Bil het vervoer van hout mag de politie wel eens een oogje In 't zeil houden. Het komt heel veel voor dat ze het hout tegen de door de ge meente langs de wegea geplaatste hoo rnen aan gooien waardoor deze bescha digd worden. Het Is voor die menschen heel gemakkelijk om die boompjes wat te ontzien. Op den weg tusschen Loon- op-Zand en Üdenhout worden die hoo rnen beschadigd, want ik heb er die men schen die daarmede bezig waren zelf op attent gemaakt. Ook komt 't veel voor dat waar een bosch langs de weg Is gelegen en men bezig is om te hakken, men de takken maar over de weg laat Hggen zoodat het voor fietsers bijna niet om te rijden is. En met een kleinigheid kunnen ze dat verhelpen. Ze maken zich het werk niet lastig indien ze die takken op de bermen van de wegen neerleg gen of ia het bosch zelf. Voorzitter. Het is zooals U zegt, een kleinigheid maar ook voor den veldwach ter is het een kleinigheid die menschen zooiets aan te zeggen. Het is zoo on prettig dat over al dergelijke zaken eerst hier gesproken moet worden. Hij moet toch zelf weten wat kij te doen heeft. Van Lier. Het is jammer van de boo- oen en buitendien het gaat de perken te buiten. Voorzitter. Het doet mij een plezier dat U er op wijst maar onaangenaam vind ik het van de veldwachter dat hij zelf voor Iets dergelijks niet zorg draagt. Het bewijst dat hij er neg niet eens is langs gereden. Van Lier. Ik zelf heb er die menschen al eens op gewezen dat ze dergelijke dingen in een andere gemeente toch ook niet zouden mogen doen. Hierna gaat de raad over in geheim Comité. CAPELLE. Openbare vergadering vsn den ge meenteraad op Dinsdag 4 Sept des voor middags ten II uur. Afwezig de heer A. v. d. Hoeven zonder en de heer Adr. Verheijden met kennisgeving. Voorzitter de edelachtb. heer Burge meester. De herkozen raadsleden de heer J. v. d. Hoeven en R. Middelkoop leggen in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken, a. Een schrijven van Ged. Staten waarbij verschillende vragen worden ge steld betreffende een bij hen ingekomen verzet van den heer G. Verheijden, Res. 2e Lt. Inf. togen zijn aanslag in den H. O. groot f 11,21. De vragen zullen door.B. en W. als voorgelezen worden beantwoord. b. Een adres van verschillende winke liers, om met het oog op de schaarschte aan petroleum, voor 't aanstaande seizoen een vervroegde winkelsluiting ln te voeren Voorzitter. Waar 't niet op zegel is gesteld, kan daarop niet worden besloten. c. Een adras van 't bestuur van 't Waterschap der 's-Gravemoersche Vaart, waarin wordt medegedeeld dat het Rijk genegen is de dijken langs de Donge te verboogen, om overstroomingen te voor komen, als de waterschappen de keer sluizen en duikers in beheer en onder houd nemen. Waar deze zaken groote financieele offers van de waterschappen vragen, verzoeken zij een bijdrage van de gemeente, die toch ook groot belang beeft bij droge landerijen. Voorzitter. Waar 't ever eens niet op zegel is gesteld, kan geen besluit ge nomen worden. d. Een adres van C. de Bruin, ambte naar ter secretarie, waarin hij mededeelt dat hij 1 Jan. 1914 Is aangesteld op een jaarwedde van f 100, hij is reeds 22 jaar en moet nog geheel op kosten van zijn ouders leven. Hij meent, dat naar ver houding van 't gepresteerde werk hem eene hoogere bezoldiging toekomt. Als een nieuwe ambtenaar moest worden aangesteld zou men minstens f600 a f 700 moeten geven. Wel heeft kij over 1917 een extra toelage van f 150 ont vangen, maar hij meent dat dit nog te laag Is en verzoekt beleefd zijn salaris te verhoogen, zooals bet den raad billijk voorkomt. Voorzitter. Wordt voorgesteld beide ambtenaren een extra toelage van f 100 toe te kennen. J. v. d. Hoeven. Ik ben voor verhoogen, 't is zeer laag. Middelkoop. Er zijn nu twee ambte naren, dus we zouden het zoo willen maken, dat het voor écn 'n fatsoenlijk salaris is. Sneep. Ik vind het voor de Bruijn veel te weinig als deze twee heeren eens weggingen en men moest een nieuwe hebben, dan betaalt U f 700 h f 800. De distributie geeft ontzettend veel werk, en daarom is een flinke kracht in deze omstandigheden noodig en die kost f 700 f 800. Nu moeten ze dat samen deelen, en zeker is het dat de Bruijn beter is dan Rijken, zonder dezen terug te zetten. Zeker Is het ook dat een van belden te veel heeft. De Bruijn, die moet meer hebben want hij verdient meer. Middelkoop. Dat hebben ze saam ge regeld. Sneep. Als de Bruijn weggaat, zouden we het niet met Rijken alleen kunnen doen, dan zouden we iemand anders moeten oproepen, die veel meer moest hebben dan de Bruijn, aan wlen we een koopje hebben. Zijn salaris Is veel te laag. J. v. d. Hoeven. Ik wist niet dat het salaris zoo min was. Voorzitter. Wordt voorgesteld leder f 100, daarenboven hebben ze f 150 duur- tetoeslag, is leder f 250. Sneep. Rijken vraagt er niet om en de gemeente gaat dan toch meer geld geven, waar men het met een man af tan, die een fatsoenlijk salaris moest hebben. Middelkoop. Dat hebben ze onder elkaar afgesproken. Sneep. Toen waren ze allebei leer ing die afspraak schijnt niet meer te oestaan, want alleen de Brnijn vraagt meer en daar komt ook een eind aan. f 250 verdienen en bekwaam genoeg zijn om op een ander f700 k f800 te ver dienen, dat gaat niet. De Bruijn is een eerste kracht. We zouden bij eventueele noodzaak er niet aan denken, om een goede kracht van f 250 er bij te nemen. De Bruijn zou ik f 500 geven en Rij ken f250. Bij ziekte en toen de secretaris er nog niet was, nam hij 't secretarisschap waar. f350 is te weinig. Middelkoop, 't Is hier een bijzonder geval. Voorzitter. Wat de heeren onder elkaar arrangeeren,kan hier buiten beschouwing olijven. Middelkoop. Een ambtenaar is hier eigenlijk voldoende. Voorzitter. In deze tijden zijn er wel twee noodig. Sneep. In gewone tijden kan de se cretaris het best met een leerling af. Oerlemans. Met een goeden ambtenaar en den secretaris zijn we thans klaar. Sneep. We mogen toch niet proft- teeren van de gunstige omstandigheid dat de Bruijn hier woont. Middelkoop. Hij is ook steeds vrij van dienst. Sneep. Dat zou hij op een ander ook zijn en als hij dat niet was, moesten we een ander nemen. J. v. d. Hoeven. Het werk wordt mirakel slecht betaald. Middelkoop. Laat ons dan die f200 op de Bruijn brengen, ingaande 1 Sep tember. Aangenomen met algemeene stemmen alleen wethouder Rijken bleef buiten stemming. II. Nieuwe wethouder. Met algemeene stemmen op een na werd de heer Middelkoop tot wethouder herkozen. De Voorzitter feliciteert hem en de heer Middelkoop dankt de heeren voor 't in hem gestelde vertrouwen. Daarna worden de gemeente-rekening, rekening Levensmiddelenbedrijf (waar voor de gemeente f620,38 bijdroeg), rekening en begrooting van 't Burger lijk armbestuur goedgekeurd, De rekenlog van 't rijk over 1916 nl. f493.65 voor bijdrage broodvoorziening Is te laat ingekomen, maar zal nu in de rekening van 1917 worden geleden. Sneep. Hoe is 't geloopen met de aanschaffing van het hout voor dezen winter. Voorzitter. B. en W. hebben besloten er nog niet direct toe over te gaan, maar later in den winter. We kunnen eens zien wat het rijk doet, later weten we meer. We hebben daarvan kennis gegeven aan bet armbestuur en ook de brandstoffen-commissie, die kunnen het dan doen. Sneep. Als de een het op den ander schuift, dan komt er geen hout, het Is de plicht van de gemeente om zooveel mogelijk voor verwarming «te zorgen als 't koud wordt. Voorzitter. Men weet niet hoe het loopen zal, andere tijden brengen andere beslissingen, 't Advies der brandstoffen- commissie is om hout te koopen, ik voor mij ben er ook voor. Sneep. Noodig zal het zeker zijn. als men op 't laatst komt, zullen er vele moeilijkheden zijn en die menschen kunnen niet vooruit zorgen. Rijkeu. Voor bedeelden vind ik bet goed, maar niet voor degenen die voor zich zelf kunnen zorgen. Middelkoop. Dat hout zal voor niets gedistribueerd moeten worden en de rest moet voor zich zelf zorgen. Sneep. U moet rekenen dat tusschen een bedeelde en een burgerman, nog een heele tusschenweg is. Middelkoop. De werkman zal het ook moeten krijgen. Sneep. Die met een goed weekgeld kunnen het best betalen cn de bedeel den gratis. De eersten kunnen best voor f 1 of f 1.50 koopen. Wie moet daar du voor zorgeD, de gemeente of de arme. B. en W. en de raad zijn er toch om voor die menschen op te komen. Middelkoop. Dat was ook mijn idee, de armen voor niets en ik dacht ook de werkmanlaat 't armbestuur eerst eens zien wat ze besteden kunnen, dan kun nen wij bijdrager. Rijken. Ik geloof dat het op 't platte land zoo erg niet Is, iedereen heeft wel wat hout. Sneep. Wie 't heeft, dat zie je en die het niet hebben, wordt niet opgemerkt er zijn er heel wat die het van de ge meente, die 't goedkooper geven kan, willen koopen. Rijken. Er schijnt aan de kolendistri- butle nog al wat verdiend te worden als men zoo eens leest. Voorzitter. De kosten der distributie mogen er bij. B. en W. kunnen 't nog eeos in bespreking nemen. Sneep. Als het maar niet van den een op den ander verschoven wordt. Rijken. De raad moet zeggen wat hij wil. Sneep. Laat de gemeente hout koopen, voor de armlastigen gratis, de gemeente- distribueert het verder aan den werkelij- ken prijs aan diegenen die één haardstede hebben en neemt de verdere kostea voor zich, de rest moet voor zich zelf zorgen. Aangenomen. Nadat de heer Sneep nog gewezen heeft, of met het oo op de ziekte van den nachtwachter en lantaarnopsteker geen tijdelijke voorziening noodig is en B. en W. toezeggen in deze aangelegenheid te voorzien, deelt de voorzitter mede dat voor zieken en straatverlichting 40 liter petroleum is ontvangen en binnen kort meer distributie zal volgen. De heer Sneep verzocht het onderste gedeelte der palen in de gemeente wit te verven voor des avonds en de heer J. van der Hoeven vroeg om voor taan ten 9'/a of 10 uur te vergaderen, wat wordt aangenomen. De vergadering wordt hierna gesloten. WASPIK. Voorzitter de WelEd.Achtb. Heer P. Dekkers, burgemeester. Aanwezig de leden G. Teunen, H. Lw- gerwerf, Th. Langerwerf, M. v, Soa, A. Pruijssers en P. Klaasen. Door ziekte van den secretaris kunnen de notnlen der vorige vergadering niet werden voorgelezen. Aan de ordebenoeming van een wet houder. Aftredend wethouderde heer H. Lan gerwerf. De heer van San zegt zich van atemming te zallen ontbonden. Daar de nieuwe leden nog niet geïnstalleerd zijn, ia volgeni zijne meening de vergadering onvolledig an niet bevoegd een wethouder te benoemeD. Daar van de elf raadsleden er slechts zes aan wezig zijn, souden drie leden het in ban macht hebben de wethonderakenze geheel anders te doen uitvallen ala door den ge- heelen raad bedoeld wordt. Hij acht daarom den raad up 't oogonblik niet competent tot bedoelde benoeming over te gaan. Hy zegt dit niet, omdat hy iets tegen den af- tredenden wethouder heeft, integendeel, hij brengt hem gaarne holde voor alles, wat bij als we! houder gedaan heeft. De Voorzitter verklaart dit bezwaar te hebben voorzien en is daarom te dezer a&ke op kondschap uitgegaan ter provinciale griffis. Daar is hem medegedeeld, dat hij gerust tot benoeming van een wethouder kon overgaan. De h-er Kluasren zegt na deze mededee- deeling van den voorziiter daaromtrent ge heel gerost te zyn. Hij vindt ook wel veel waars in wat de heer v. Son beweert, maar, na men den voorzitter in den Bosch inge licht heeft, kan hy met dezen goed mede- gUD' De voorzitter geeft toe, dat het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nieuwe leden wel wat laat komt, maar door de ziekte van den secretaris is de secretarie zoo overstelpt met werk geweest, dat het moeilyk vroeger kon vallen. Hij stelt daarop voor tot stemming óver te gaan, waarbij op den heer H. Langer werf 5 stemmen worden uitgebracht met 1 onthouding. De heer Langerwerf neemt de benoeming aan, waarna de voorzitter hem feliciteert. Verder is aan de orde: onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nienwe raadsledeD. De heeren M. v. Sou, A. Prnysers en Tb. Langerwerf worden uitgenoodigd de geloofsbrieven .tl onderzoeken. Na onderzoek verklaart de heer v. Soa, dat de commissie alles in orde bevonden beeft en tot toelaliog adviseert. De voorzitter stelt daarop voor de nienwe leden P. v. Dongen, A. Vloeimans, A. Nollen cn P. Ruitenberg toe te laten, het geen met algemeene stemmen wordt aange nomen. Nu rest Log benoeming Tau een tijdelijk directeur van het levensmiddelenbedryf. De heer van Son vreest, wanneer de Raad daaito° eerst eene oproeping moet doen, dat er dan al gauw een maand zal ver- loopeD. In dien tyd kan er mogelyk eene gunstige verandering komen iu den toestand van den secretaris. Hij zou daarom voor stellen dnn burgameester te benoemen op dezelfde voorwaarden als den vorigen titu laris met het recht om zelf zoo noodig een vervanger te nemen. De voorzitter zegt, dat natuurlijk bedoeld wordt een tijdelyk directeur, zoolang de tegenwoordige ongesteld is, en dat de nieuw be oemde dan de kas moet overnemen en ook borgstellen. Voor tot stammen wordt overgegaan, ver klaart do heer van Son, dat hij aan deze atemming wel zal deelnemen, omdat hij de stemming over deze taak nu wel als geoor loofd beschouwt. Daarop wordt de heer P. Dekkers met algemeene stemmen benoemd. Deze zegt d arop de benoeming aan te nemen op de oude voorwaardea met het recht om zoo noodig een ve>vanger aan te stellen. No wordt de heer A. Kamp nog btiedigd als armmeeater, waarna de vergadering wordt gesloten. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 4 September 1917 des voormiddags 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Burgemees ter. Ten 10 uur opent de voorzitter de vergaderiog. Afwezig de heeren Tlmmer- m ns, Slmonis de Kok en De Bruijn. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. AAN DE ORDE 1. Befeediging der nieuw benoemde raadsleden. In handen van den Voorzitter leggen de nieuw gekozen leden de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenscht allen geluk met hunne benoe ming en hoopt nog vele jaren met hen te kunnen samenwerken in het belang der gemeeDte. 2. Beëediglag Gemeente-Ontvanger. Ook deze legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. Dc Voorzitter feliciteert hem en spreekt den wensch uit, dat hij met denzelfden ijver als zijn voorganger de belangen der gemeente zal behartigen. 3. Ingekomen Stukken. Koninkl. Besluit waarbij de Gemeente een voorschot is verleend voor aankoop van grood f 14445,—, voor het bouwen van 8 arbeiderswoningen f 20660. Een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring af en overschrijvingidem goedkeuring van het raadsbesluit waarbij de Gemeenteontvanger voorwaardelijk wordt toegestaan om instede van Inschrij ving op het Grootboek een zeker aan gewezen effect in bewaring te geven. Verder een Koninklijk Besluit waarbij de nieuwe heffing van den Hoofdelijken Omslag wordt goedgekeurd. Een berede neerd verslag van den toestand van het Lager Onderwijs. Proces Verbaal van kasopname, en een adres van de Ned. R.K. Bouwvakarbeiders te Utrecht om toe te treden tot de subsidieregeling vervat ln het werkloosheidsbesluit 1917. Wordt voor kennisgeving aangenomen in verband met het vroeger^genomen besluit. Vervolgens biedt de Voorzitter de Gemeentebegrootlng dienst 1918 aan alsmede de rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst'1916, en de begroo- tiDg van het Burgerlijk Ar«ibestuU( dienst 1918. 7. Benoeming Commissie tot onder, zoek der begrooting en rekeniog sub. 4, 5 en 6. Voor het nazien der Gemeentebegroo. ting worden door de Voorzitter beaoemd de heeren Timmermans, Schoenmaken en M C. J. Zijlmans, tot plaatsvervanger de heer D. Lankhuijzen, voor het nazien der rekening de heeren Timmermans, Schoenmakers en P. A. v. Dongen, tot plaatsvervanger de heer A. C. G. Zijlmans. 8. Ontwerp besluit tot het doen van af en overschrijving op posten der be grooting dienst 1917. Conform bet voorstel B. en W. wordt besloten. 9. Benoeming Wethouder wegens perl- odieke aftreding als raadslid van den heer G. H. Simonis. Uitgebracht warden 10 stemmen waar onder 1 blanco. De heer G. H. Slmonis verkreeg 8 stemmen en de heer W. J. Simonis 1 stem, zoodat gekozen is de heer G. H. Simonis welke zijne benoe ming aanneemt onder dankzegging voor het in bem gestelde vertrouwen. 10. Alsvoor wegens periodiek aftre ding als raadslid van de heer E. C. de Wit. Uitgebracht werden 10 stemmen waaronder 1 blanco. De heer E. C. de Wit verkreeg 9 stemmen. Ook hij neemt zijne benoeming in dank aan. 11. Uitloting van aandeelen in ver schillende geldleeningen. Uitgeloot werden 1. Twee aandeelen leder groot f250 der leening van f 15,000 per resto groot f2500 de nummers 21 en 27. 2. Een aandeel ad. f 500 of twee aandeelen ieder groot f250 der leening van f 20,000 no. 34. 3. Een aandeel groot f 250 der lee ning van f4000 per resto groot f250 no. 13. 4. Een aandeel groot f 125 der lee ning vau f 4Ö00 per resto groot f 2625 no. 17. 5. Een aandeel groot f 150 der lee ning- van f 6000 per resto groot f 4950 no. 10. 6. Twee aandeelen leder groot f300 der leening groot f 12,000 per resto groot f 8400 nos. 14 en 37. 7. Een aandeel groot f 250 der lee ning van f $000 per resto groot f 4000 no. 10. 8. Een aandeel groot f 400 der lee ning van f3500 no. 9. 9. Een aandeel groot f100 der lee ning van f700 no. 3. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering om over te gaan in geheime zitting. BAARDWIJK. Gistermorgen hield de raad ten half elf uur een openbare vergadering. Voorzitter Edelachtb- heer J. A. J. van Heijst. Ongeveer 10.45 uur opent de Voor zitter de vergaderingafwezig de heer Klerks. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling dat van den heer J. Klerks een schrijven Ij ingekomen, waarin hij mededeelt dat bij vanaf heden als raadslid ontslag neemt. Installatie nieuw gekozen leden van den raad. In banden van den Voorzitter leggen de gekozen leden de bij de wet voor geschreven eeden af. De heer v. Miert brengt dank aan de kiezers en zegt zijne beste krachten te zullen geven voor de belangen der ge meente. 2. Benoeming van een Wethouder. Wordt gekozen de heerj. v. d. Mee. De heer v. d. Mee vraagt of de steen kolen niet aan huls bezorgd kunnen worden. De Voorzitter zegt dat het hedenavond vergadering is van de kolen-commissie en dit dan ter sprake zal brengen. Waalwijk, 5 Sep/. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. De le luitenant A. K. W. de Jong, commandant van de mitrailleur-compagnie der artillerie te 's Hage, (vroeger van le Regt.Veld.-Arl.) wordt binnenkort bevorderd tot kapitein. De 2e luitenant-kwartiermeester vsn Someren wordt 17 dezer bevorderd tot le luitenant. Gemeenteraadsvergadering. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij afwezig vues de heeren W. v. d. Broek, A. H- Schijudel en P. W. H. Verwiel, werden de nieuwe leden W. Brekelmaot, H. van I*rse« Jac. Gragtmans en J. van Riel geïostalleer - -> T 1 I

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 2