Rummer 72 Zondag 9 September 1917. 40e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Waalwijksche Stoomdfukkeri| Antosn lielen, Eerste Blad. aimiMII NÜORD-BKABAND" Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Maatschappij van Verzekering op het Leven. Dit B.ad versshynt Woensdag- en Zaterd aguvend. A. b a n n s m e n t s p r ij s per S ma&nden f090. Franeo per post door het geheele ryi f 1.05.- Brisren, ingasonden itnkktnt gelden ens., franco te lenden a»n dm Uitgever. UITGAVE Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. PbijsdikAnviKTSKTiiif 12 cent per regel; minimum 6 regel»; groove etters naar plaatsruimte. Adrertentiën 8 maal ter plaatsinp opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels advertenties bij abonnemont worden special»seor voordeelipe contract gesloten. Reclames 15 cent per rege Openbare vergadering op Dinsdag 4 Sept. 's avonds 6s/4 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren v. d. Broek, van Schijndel en Verwiel. De voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en gaat over tot de Installatie der nieuwe leden. De heeren Brekelmans, Gragtmans, v. Icrsel en van Riel leggen in handen van den voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden af. Voorzitter. Ik wensch U geluk en ben overtuigd, dat u de belangen onzer ge meente zult voorstaan en 't Dag. bestuur bijstaan vooral in deze moeilijke tijden om de gemeente te lelden in die banen, die voeren tot haar bloei en welvaart. Gragtmans. Ik dank U en hoop de belangen onzer gemeente zooveel mo gelijk te behartigen. Van Iersel. Mijnheer de Voorzitter, ik dank U voor uwe waardeerende woorden, en ik zal zooveel als mijne zwakke krachten dat toelaten, werken |q 't belang der gemeente. Brekelmans. Ik dank mijnheer de voorzitter voor uwe hartelijke woorden. Het is voor de tweede maal in korten tijd, dat ik mijne erkentelijkheid tegen over B. en W. kan betuigen, ik herhaal die woorden. Ik zal alles doen om de belangen der gemeente te behartigen en vooral ook B. en W. te steunen. Ik vertrouw daartegenover van het Dag. Bestuur eenige medewerking te onder vinden. Ik geef U de verzekering alles te zullen doeD, wat mij betrsft, om de belangen der gemeente te behartigen en vertrouw dat, als wij spreken in het belang onzer standgenooten eenige me dewerking voor onze goede bedoelin gen zullen ontmoeten. Van Riel. Ik sluit mij gaarne bij de vorige sprekers aan en verklaar te zullen werken in het belang der ge meente. De notulen der vorige vergadering worden daarna voorgelezen en goedge keurd a.sook een schrijven van den heer Verwiel, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. 2. Verkiezing van 2 Wethouders. Gekozen de heer Gragtmans, met 7 stemmen en een blanco. de heer Klijberg met 7 stemmen en eea op den heer B. Timmermans-Ver- schure. Op de vraag van den Voorzitter of de heeren de benoeming aannemen, zegt de heer Klijberg. Ik dank de heeren voor 't vertrouwen dat ze in mij gesteld hebben, dcor mij waardig te keuren om dezen opengevallen wethouderszetel in te ne men. Ik zal deze benoeming aannemen, hoewel ik aarzel een plaats als wethouder in te nemen, die op dergelijke wijze en met zooveel ambitie is 'vervuld geweest. In een vorige vergadering heeft U mijnheer de voorzitter het reeds ge memoreerd en ook ik heb mij daarbij gaarne aangesloten, hoe mijn voorganger gedurende 6 jaren, als opvolger van zijn vader, deze functie met eere, energie, kennis, liefde en ambitie heeft bekleed. Het is voor mij moeilijk deze taak naar waarde te vervullen. Nochtans wil ik mij aan den aandrang der leden niet onttrekken en zal mijne beste krachten wijden aan den groei en bloei van het ons allen zoo dierbaar Waalwijk. Gragtmans. Ik dank de leden voor de hernieuwing van mijn mandaat ik boop zoolang het in mijn vermogen is te wer ken in 't belang der gemeente en deze zittingsperiode mijn werk als wethouder prompt te vervullen. Al zal ik me in al die wetten wel niet zoo goed meer kunnen inwerken, daarvoor zal de jongere wethouder wel zorg dragen. Ik zeg de heeren nogmaals dank. Voorzitter. Ik wensch de beide heeren van harte geluk met de keuze van den raad, die vertrouwen in U stelt. De heer Gragtmans heeft al zooveel jaren de gemeente gediend en de belangen met kracht voorgestaan. Ik twijfel er niet aan of ook de heer Klijberg zal alle krachten Inspannen om onze gemeente te doen opbloeien en met vastheid te besturen. Ingekomen stukken. a) Balans levensmiddelen-distributie eerste halfjaar 1917. Ter visie. b) Adres van Adr. v. d* Broek en anderen omtrent de melk. Dit adres is te laat ingekomen, zoodat B. en W. er geen prae-advles op kunnen geven en voorstellen om het aan te houden tot de volgende vergadering. Houben. Ik hoop dat het niet te lang zal duren, daar het nogal van belang is. Klijberg. Ik ben het met den heer Houben eens, dat het van belang is, niettemin stel ik een prae-advies van B. en W. op prijs, maar hoop dat we spoedig zullen vergaderen. Voorzitter. De heeren kunnen 't ook Dehandeld hebben, maar dan Is er geen prae-advies. Verbuot. Ik verzoek voorlezing en wensch de zaak afgewerkt. Voorzitter. Dat kunt U niet, dat be slist de raad, niet ieder voor zich. Verbunt. Ik heb hier een melk-veror- dening voor me liggen, waarvan art. 1 spreekt van volle melk* en verder wordt hierover in het geheel niet meer gespro ken. Voorzitter. Dat is nu toch niet aan de orde, het gaat er nu over of de raad dit ingekomen stuk thans, cnaar dan zonder prae-advies van B. en W., wil behandelen. Verbunt. Goed, maar dan kom Ik er na de vergadering toch mee terug. Van Riel. Ik stel prijs op een prae- advies van B en W. dat ik in een vol gende vergadering zou willen afwachten. Aangenomen. c) Goedkeuring Hoofdelijke Omslag en Hondenbelasting. Benoeming commissie H.O. Gekozen 1. B. Timmermans 7 st. J. v. Riel 1 stem. 2. J. van Riel 7 st. Houben 1 st. 3. Houben 5 st. Brekelmans 1 st. Verbunt 1 st. v. Iersel 1 st. 3. Regeling van de bezoldiging van hét personeel verbonden aan het distri butiebedrijf. Voorzitter. Verordening, regelende de bezoldiging van het personeel verbonden aan het distributiebedrijf. Artikel 1. De bezoldigingen bedragen: le. Voor den leider van het bedrijf f 40,per maand. 2e. Voor den administrateur f 70,— per maand. 3e. Voor den controleur f 40.tot f 60,per maand. 4e. Voor de schrijvers f30,tot f50,per maand. 5e. Voor de werklieden f 10,tot f 14,per week. Artikel 2 Bij gebleken ijver, geschikt heid eo goed gedrag kunnen Burgemees ter en Wethouders de minimum jaar wedden, binnen de grenzen aangegeven bij artikel 1 verhoogen. Artikel 3. Burgemeester en Wethou ders kunnen voor de werkzaamheden buiten de gewone kantooruren eene be looning toekennen van f 0,25 per uur, voor werkzaamheden op Zondag f0,50 per uur. Artikel 4. Deze verordening wordt ge acht te zijn in werking getreden den len September 1917, met dien verstande dat zij ten aanzien van den leider van het bedrijf wordt geacht te zijn in werkiDg getreden den 1 Juli 1916. Klijberg. Het spijt me dat ik, nu Ik voor de eerste maal zitting heb in 't college van B. en W. niet geheel met hun voorstel kan megaan. Ik vind de bezol diging van de administrateur van f70, met het oog op zijne verantwoordelijk heid wel wat laag en zou die willen brengen op f 80. - Voorzitter. B. en W. hadden eerst minder willen voorstellen, maar meenden later dit bedrag te moeten noemen, doch achten dit dan ook hoog genoeg. Van Riel. Is hij ook op secretarie en gaat dit'salaris door. Voorzitter. Alleen administrateur vaa de distributie. Van Iersel. Ik kan goed meegaan met het voorstel van den heer Klijberg, de administrateur heeft een moelelijk werk en groote antwoording. Daarom vind ik het salaris wat de heer Klijberg voor stelt beslist niet te hoog. Is de contro leur van de brandstoffen-commissie hier ook onder begrepen. Voorzitter. Neen, de kolendistrlbutie is een geheel afzonderlijk bedrijf buitpn B. en W. om. Klijberg. De toevallige omstandigheid dat die mijnheer hier woont, mag voor ons geen reden zijn hem minder te sala- rieereo. Als men een oproep doet, zal men meer moeten betalen. Hij is er nu goed ingewerkt en er gaat heel wat om. Van Riel. Moet hij ook borgstellen. Voorzitter. Zeker, volgens de nieuwe verordening. U tnoet niet vergeten, dat op andere plaatsen de admioistateur geheel op zich zelf werkt; hier hebben we nog een leider bovendien. Ik heb er natuurlijk persoonlijk niets tegen, ik gun het hem graag, maar meen te moeten zeggen, dat hij niet geheel op zichzelf is aangewezen, maar er staat een leider boven hen. Van Riel. Wie is de verantwoordelijke Gekozen: Wiesman 8 stemmen, Mr. Hobus 7 stemmen, (1 op J. Houben) Dr. H. G. Langemeijer 8 stemmen. 5. Benoeming van een lid in de tee- kenschool-commissie. De VoorzitterDe heer Ph. Tim mermans heeft de benoeming niet aan genomen, de voordracht van de tee- ken^chool-commissie was de vorige keer H. Wiesman, als 2e candidaat. Gekozen de heer Jan Tielen met 6 stemmen, terwijl op den heer Wiesman 2 stemmen waren uitgebracht. 6. Regeling gasdistributie. Voorzitter. Na 't prae-advles van B. en W. en van de gascommissie is de algemeene gas- en electriclteitsrantsoe- neering verschenen. Daarmede komt ons voorstel te vervallen, alleen zouden we willen voorstellen over September, de gasverbruikers die niet op gas koken, 20 M3. tegen den gewonen prijs toe te staan. Aangenomen. Verbunt. We hebben 11 April 1917 een verordening op den verkoop van melk vastgesteld In art. 1 wordt van volle melk gesproken, en verder in 't geheel niet meer. In art. 5 staat, melk wordt geacht deugdelijk te zijn, als ze voldoet aan dit of dat. Wat is nu volle melk, weet U dat Ik heb de verorde ning zelf mee goedgekeurd, het was dom genoeg, dat moet ik zelf bekennen. De vorige keer heb ik me verkeerd uitge drukt, ik sprak van melk met 50 °/e water, ik bedoelde waardelooze melk die ver kocht wordt, daar moest het dagelijksch bestuur beter naar zien. Wat hebt U aan zoo'n verordening, waarop geeu proces_ Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal Reserve - persoon. Voorzitter. De admlnistateur, maar natuurlijk alleen wat geldelijke zaken betreft. Secretaris. Als ik iets mag zeggen, zou het 't best te vergelijken zijn met de gasfabriek, de boekhouder is verant woordelijk voor de administratie, de directeur staat als technisch beheerder boven hem. Voorzitter. De eigenlijke bestuurders zijn B. en W. Brekelmans. Ik acht B. en W. vol doende op de hoogte, als zij het genoeg achten dan zal dat wel zoo zijn, die kunnen juist op de hoogte zijn van zijn werkkracht en capaciteit, daarom wil Ik me daarbij gaarne neerleggen. Voorzitter. U moet me niet verkeerd begrijpen, ik bedoel niet dat de capaci teit van den ambtenaar het niet waard is, integendeel ik ben in elk opzicht zeer over hem tevreden, er mankeert niemen dal aan. Ik beschouw echter de kwestie geheel zakelijk, en vergelijk 't natuurlijk met anderer werkzaamheden en salarissen. De beeren Timmermaos-Verschure en Houben steunen het voorstel Klijberg, dat wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. VoorB. Timmermans-Verschure, Houben, Klijberg, van Iersel, van Riel en Verbunt. Tegen: Gragtmans en Brekelmans. Verbunt. De leider ontvangt f 40,— Wie is dat. Voorzitter. De secretaris. 4. Benoeming van een commissie van toezicht op het middelbaat onderwijs. Door B. en W. worden voorgesteld H. Wiesman, Mr. Hobus, Dr. H. G. Langemeijer. f 17.824.006.- f 2.663.649.- verbaal gemaakt of niet gestraft kan worden. Voorzitter. De uitspraak die U cflaar doet is nog al kras. Deze verordening is behandeld in de gezondheidscommissie, goedgekeurd door den inspecteur, en door Gedepudeerde Staten En U schijnt dus alles beter te weten, dan alle drie deze lichamen. Volle melk behoeft men niet meer te herhalen als dat In den aanhef is genoemd, is dat bedoeld voor 't geheel. Verbunt. Ik vraag U wat volle melk Is Voorzitter. Dat is melk die voldoet aan de in de verordening genoemde voorschriften en percentages. Verbunt. U kunt geen proces-verbaal maken en ik hoop dat het Dag. Best. met den nieuwen wethouder zich direct aan een nieuw-ontwerp zullen zetten. Voorzitter. De verordening zit uitste kend in mekaar, en ik kan U geen toe zegging geven. Verbunt. Ik verzoek U toch eene deug delijke te maken. Voorzitter, 't Dag. Bestuur zal er niet mee voor den dag komen, deze Is geheel in orde. Verbunt. Met die kunt ge geenproces- verbaal maken't is treurig zoo'n melk als er geleverd wordt en vooral voor kinderen. Houben. Ik heb gelezen dat er verbaals gemaakt zijn, dan kunnen we toch af wachten, wat er van kome. Van Iersel. We kunnen afwachten, hoe de proces-verbaals afloopen zoolang niet gebleken is wat de rechter zegt, kunnen we toch geen ander besluit nemen. De vergadering wordt daarna gesloten BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 4 Sept des. namiddags ten 6 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. Ver wiel. Ongeveer 6.15 opent de Voorzitter de vergadering afwezig was de heer Both. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN.DE ORDE: I Installatie gekozen raadsleden. De heeren L. Verwiel eo Passier leg gen In handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenscht den heeren geluk met hunne verkiezing en spreekt den wensch uit dat zij lange jaren de belangen der gemeente mogen behar tigen. 2. Verkiezing van een wethouder. Wordt gekozen de heer Both met 4 stemmen. De heer L. Verwiel verkreeg 2 stemmen. 3. Voorloopige vaststelling gemeente rekening. Wordt vastgesteld als door B. en W. aangeboden 4. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening, regelende den verkoop van melk. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot be noemlng eener commissie voor het on derzoek der reclames tegen aanslagen In den Hoofdelijken Omslag. Worden benoemd de Voorzitter met de heeren J. Broeders en J. Groenen. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oudheusden en Elshout op Dinsdag 4 September, voorm. 11 u. Voorzitterde Burgemeester. Alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. AAN DE ORDE le. Beëediglng en installatie van de toegelaten leden. In. de handen van den Voorzitter leg gen de heeren W. V. J. Klijn en J. J. Klijn de vereischte eeden af. 2e. Aanbieding Gemeenterekening over 1916. Door den Vooizltter worden benoemd tot leden van de commissie tot het na zien van de rekening de heeren J. Gij zeis en J. Muskens. 3e. Verkiezing van een wethouder wegeos periodieke aftreding van den heer Th. van Grevenbroek. De heer van Grevenbroek deelt aan den Raad mede dat hij voor een nieuwe benoeming als wethouder niet meer in aanmerking wenscht te komen. Alsdan wordt overgegaan tot het kie zen van een nieuwén wethouder. De voorzitter benoemd tot stemopnenurs de heeren J. J. Kleijn en J. Gijzels. Bij de eerste stemming worden uitge bracht op W. V. J. Klijn 4, J. J. Klijn 1 en J. Muskens 1 terwijl 2 blanco. Bij de nu te houden tweede stemming verkreeg de heer W. V. J. Klijn 4, J. J. Klijn 2 en J. Moskens 1 stem, zoodat gekozen is de heer W. V* J. Klijn. Op de vraag van den voorzitter of de benoemde zijne betrekking aanneemt antwoordt deze bevestigend. De Voorzitter feliciteert hem met zijne benoeming en verwacht in den heer Klijn een wethouder te bezitten die hem bij het bestuur der gemeente trouw zal bijstaan. Hij brengt vervolgens een woord van dank uit aan den heer van Grevenbroek die jarenlang de gemeente trouw mee bestuurd heeft, dien hij tijdens zijn voor zitterschap heeft leeren kennen als een man met een practlsch en gezond ver stand, die steeds zijn beste krachten ge wijd heeft aan het welzijn der gemeente. Niemand meer het woord verlangende en niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. De Echo van het Zuiden, waalwykstlie en Langstraatsdie Courant

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 1