Provinciaal Nieuws. Groote Vredesmeeting te 's-Gravsnhage. Gelyk wij bereids mededeelden zal de Groote Vredesmeeting, georganiseerd door het Centraal Bureau voor de K. S. A., Wblke op Dinsdag 11 September a.s. te '«-Gravenhage in den Dierentuin wordt ge houden j precies om half elf uur geopend worden. De deelnemers worden daarom dringend verzocht, tijdig aanwezig te. zijn. De Meeting zal worden opgeluisterd door eeuige toepasselijke zangnummers, ui ge- 7oerd door het Dameskoor t Kunst en Gods dienst', onder leiding ran saej. Clavina van Sterrenburg, terwijl Mej. Leooie Molken- boer van Amsterdam, het Vreder-lied van Philip Loots zal zingeD. Wijl het getal aanvragen om kaarten h 50 cent reeds zeei groot is, bestaat de mo gelijkheid, dat aan de zaal geen kaarten meer verkrijgbaar zyu. Het is dus in elk geval voorzichtiger, deze kaarten vooraf te bestellen by het Centraal Bureau vau de K. S. A. te Leiden. Voor de bezoekers, die aaukomen aaB het Station HollamLche Spoor, is de gemakke lijkste wijze om den Dierentuin te bereiken, de tramlyo 1, tot Plein, en d»ar overstap pen op lqn 9, tot Dierentuin-brug. R-lzigere, die aan het S'-ation St*s'88p0">r aankomen, kunfirn iu b»t B^zoideohout op lijn 5 stappen. Piograuomaboekeo kannen niet ooraf wo'den tnegozondeu maar *yu in de zaal verkrijgbaar. Reeds thans kan wordeu geconstateerd, dat voor deze Vredei-meeting iu alle ooi d«n des lauds groots ajuQpathie beslaat en de deelneming buitengewoon groot zal tyn. De Meeting zal te ongeveer 5 uur ge ëindigd tyn. Nederlandsche R.K. Smedenpatroonsbond. Op 4 Sept. 1.1. heeft te Utrecht de ■lichting van den Nedorl. R. K. Smeden- patroonsbond (R. K. S. B.) plaats gehad. De vergadering was zeer druk bezocht door katholieke Smeden uit alle hoeken van het land. Namens de Federatie van den R.K.. Mid denstandsbond werd de vergadering geleid door den oider-voorzitter den heer S.ruycken den Haag. Na de noodige toelichtingen door den hrer C. Koop, Srheveningen, voorloopig voorzitter der nieuwe Vereeniging en den WelEerw. Heer Rector v. d. Hout, traden alle aanwezigen toe met bunne afdeeliogen en werd onder luid applaus de vereeniging gesticht. Als bestuur werd aangesteld: de Heer C. Koop, Scheve,ningen, voorzitterG. van Hatreu.darten, sfCre'ans, Vegh^lA. H. de Haew, Veuraij, Penniogmeesreren J. Bakkeren, GiBneken, lid terwijl voor het Aartsbisdom Utrecht, nog een lid zou wor den opgenomen. D^ Statuten werden vasi- geeteld. Reeds verschillende werkzaamheden werden, aan bet Bestuur opgedragen ter uit voering of voorbereiding alsonderlinge verzskering tegen ongevallen in het bedry', eigen vakblad, coöp. inkoopvereeuiging. De vergadering was zeer geanimeerd. Aardappelen. Het bureau voor voedselvooraieuing maakt bekend, dat een ruime aardappeloogst wordt verwacht en er geen reden bestaat thans reeds wintervoorraad op te doen. Ten opzichte van de aardappelen nemen het publiek dus een rustig afwachtende houding aan. Winter-aardappelen kunnen thans nog niet geleverd worden ee als se er eeDmaal zijn, bestaat er geen enkele zakerheid dat bestelde aardappelen ook ge leverd kunnen wordeu. Koffie en Thee Do voorloopige regeling voor de distri butie vaa koffie en thee van 80 Augustas, zal vervangen worden door een definitieve waaromtrent de Staatscourant van heden avond bijzonderheden zal bevatten. Crisisuitgavon. Op 1 Augustus 1916 werd 't totaal bedrag der crisis uitgaven geichat op f 200.000.000. Op 1 Februari 1916 was dit cijfer geklommen tot f 330.000.000, op 1 Aug. 1916 tot f 446 000.000, op lFebr. 1917 tot f 588.7000:000 en nu op 1 Aug. 1917 tot f749.100,000. Waalwijk, 8 Sepf. 1917. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Rijksvakschool. Wij vestigen de aandacht op de Ten toonstelling die Zaterdag 15 en Zondag 16 Sept. gehouden wordt in de Rijks vakschool alhier van Schoenwerk ver vaardigd door de leerlingen dier school. De tentoonstelling is voor iedereen toegankelijk en zal als steeds heel veel belangrijks en nuttigs te aanschouwen geven en wij vertrouwen dat zeer velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken en niet alleen arbeiders maar ook vele patroons van hunne belangstelling in deze belangrijke stichting en hare prestaties in 't belang van 't vak zullen doen blijken. Ook voor eene andere advertentie be treffende deze school, voorkomende in ons blad van heden willen we de bij zondere attentie vragen vooral van ou ders, wier zoons In de schoenindustrie worden opgeleid. Wij bedoelen de avond cursussen die weldra zullen aanvangen en die zoowel Voor de machinale als hand- en maatschoenmakerij 3 jaar duren. We hebben reeds zoo tal van malen op de inrichting, werkwijze, resultaten dezer school gewezen, dat we thans kunnen volstaan met de ouders op t hart te drukken huu jongens er heen te zenden, van deze eenige gelegenheid voor deze streek te doen profilteeren. Fabrikanten mogen er de jongelui hunner fabriek wel toe aanzetten, want het kweeken van bekwame vaklui is naast het belang d«r toekomst van den jongen, ook in hun groot belang en in dat der industrie, vooral van deze omgeving. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Jaarvergadering va* den Alg. Ned. Bond van Schoefabrlkanten. te Tilburg op Maandag 17 September 1917. Programma Te half twee. Vergadering van het Hoofdbestuur in de zaal van café Marinus. Te drie uur piecles. Algemeene Ver gadering in dezelfde zaal. Agenda 1. Opening en Notulen. 2. Iogekomen Stukken. 3. Jaarverslag door den Senre'aria. 4. Rekening en verantwoordig door den Penningmeester. 5. Verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur wegens bedanken van den heer A. H. van Scbijndel te Waalwijk. 6. Besprekingen, betreffende distributie van SchoencD. 7. Mededeelingen. Rondvraag. Sluiting. Te 6 uur precies Gemeenschappelijke maaltijd, eveneens in café Marinus. Bond van Nederl. Leder f abrikanten. Jaarvergadering op Woensdag 12 Sep tember a.s. des namiddags om l'/a uur in de groote zaal der Liedertafel, Wil- lem-II-straat Tilburg. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en Mededee lingen. 3. Jaarverslag van den Penningmeester. 4. Jaarverslag van den Secretaris. 5. Verkiezing van 4 Bestuursleden we gens het periodiek aftreden der Heeree Th. S. Roes en M. C. J. van Son en ter aanvulling van 2 vacatures. 6. Rondvraag. Middelbare Handelsdagschool. Niemand had, toen in September 1916 deze school als een onderwijsinrichting van gansch nieuwen aard in ons midden werd gevestigd en ondergebracht in een voormalig woonhuis, kunnen denken, dat reeds na één jaar de beschikbare ruimte te klein zou blijken voor het aantal leerlingen. En toch is dit thans het geval. Want niet minder dan 42 leerlingen bezoeken thans de school, waarvan 17 in de eerste, 16 in de tweede en 9 in de derde klas. Vermeldenswaard is zeker, dat van dit aantal er 24 uit buitengemeenten zijn, zooals Den Bosch, Drunen, Elshout, Baardwijk, Besoijen, Dussen, Drongelen, Capelle, Sprang, Kaatsheuvel, Waspik, Heusden en Schijn- del, die zich de moeite van het heen en weer trekken getroosten om hier dit onderwijs te kunnen volgen. Wel een bewijs, dat onze streek rijp was voor zulk een school. Die te ver af wonen, hebben in de gemeente hier een kosthuis gezocht, hetgeen niet zoo heel gemak kelijk bleek wegens het gebrek aan ka mers tengevolge van het verblijf alhier der ingekwartierde militairen. Het onderwijs, door het personeel der school verleden jaar gegeven, blijkt een deugdelijke reclame te zijn geweest, want meerdere ouders, die er eerst één zoon lieten schoolgaan, zonden dit jaar ook een tweeden en de lagere scholen uit de omgeving hebben zich beijverd om leerlingen voor het handelsonder wijs klaar te maken. Voor vele ouders is onze handelsschool een uitkomst zij behoeven hunne kinderen niet meer naar verre kostscholen te zenden. Van de beschikbare ruimte is in het voorloopig schoolgebouw handig ge bruikt gemaaktde lokalen zitten echter op het oogenblik aardig vol. In den loop van dit schooljaar zal er voorzien dienen te worden in de noodige ruimte voor de vierde klas en voor eventueele meisjesklassen. Want, naar wij verne men, denkt de directeur er over om, bij voldoende aanmelding, een volgend jaar ook aan meisjes, in parallelklassen ondergebracht, gelegenheid te geven om de school te bezoeken Bovendien moet er meer ruimte komen o.a. voor he laboratorium en het teekenonderwijs. Aanbesteding. Aan den heer D. C. Nouwens te 's- Bosch, lood- en zinkwerker, Verwerstraa werd bij onderhandsche aanbesteding opgedragen De Mastiekbedekking 1000 M2 met lood- en zinkwerk voor de stoom- lederfabriek „de Kroon" te Waalwijk. De Mastiekbedekking 800 M2) me lood- en zinkwerk voor de stoomleder- fabriek firma Delhaye te Waalwijk. Stierenkeuring. De najaarskeuringen van springstieren zullen in dit District gehouden worden Te Heusden op Maandag 17 Sept. des voorm. ten 10 uur Te Waalwijk op Maandag 17 Sep. des namiddags ten 2 uur. Te Almkerk op Woensdag 19 Sept. des voormiddags ten 10 uur. Inbraak te Vlijmen. Omtrent den inbraak te Vlijmen meldt men ons nog van andere zijde Te Vlijmen heeft bij de firma Van Wagenberg-Festen een belangrijke in braak plaats gehad. Behalve een aan zienlijke som geld, werden een fiets met lantaarn en klok en tal van andere voorwerpen van waarde ontvreemd. De inbraak geschiedde kort na 9 uur 's avonds, terwijl steeds op korten af stand een militaire post staat. Schoen} abricage. In de openbare vergadering van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwlnkeliersvereenlglngen gehou den te Utrecht op 29 Aug. 1.1. zijn on derstaande 2 moties met algemeene stemmen aangenomen en ter ken nis gebracht van Z. Ex. den Minister van Landbouw euz. De vergadering vertegenwoordigend 2300 belanghebbenden, kennis nemend van de aanschrijving van den Minister van L. N. en H. Inzake de beschikbaar stelling vai goedkoop schoeisel, voor aangegeven groepen der bevolking, spreekt als haar verlangen uit dat bij de Regceringsmaatregelen inzake deze beschikbaarstelling rekening zal worden gehouden met de groote groep van schoenwinkeliers en schoenmakers wier belangen ten nauwste met deze zaak zijn verbonden en aanvankelijk ernstig wor den bedreigd. Constateert dat door het vooruitzicht van beschikbaarstelling van goedkooper schoeisel de schoenwinkelier thans reeds ernstig wordt geschaad. Zij meent dat dit schoeisel door be middeling van schocnhatidelaars en schoenmakers behoort te worden ver strekt en besluit een commissie te be noemen van achoenwinkeliers om met het bestuur van den Bond maatregelen te beramen waarbij met de belangen van den sshoenhandel rekening wordt gehou den en deze den Minister ter overweging aan te bieden. w.g. Ned. Bond van Sch. Patr. en Sch. wink. Vereenigingen. F. Hessels, secr. De vergadering, vertegenwoordigend 2300 belanghebbenden, kennis nemend van de aanschrijving van den Min. van L., N. en H. aan de gemeentebesturen d.d. 21 Aug. 1917 inzake de lederdls- t'ibutie. Meent dat door het publlceeren in de dagbladen van, en door de verplichting van lederen lede handelaar om duidelijk zichtbaar op te hangen den prijs tegen welken het lede, benoodigd voor zolen en hakken voor hem die aan zelfrepa- ratie de voorkeur geefteene dusdanige reclame wordt gemaakt voor de z.g. zelfreparatie dat het bestaan van den kleinen schoenmaker hierdoor ernstig wordt bedreigd. Spreekt als haar wensch uit, dat van het beschikbare distributieleder, geen hooger percentage aan zelfreparateurs wordt verstrekt dan het percentage van het gebruik vóór 1 Aug. 1914. w.g. N. B. van Schm. en Schw. ver-- eenigingen. F. Hessels, secr. Winsten in een Duitsche leerfabriek Een lederfabriek van Adler en Op- penheimer Straatsburg, welke van 1912 tot 1915 jaarlijks een winst maakte van gemiddeld 1.198.000 Mark, maakte in 1915 een winst van 9.400.000 en in 1916 van 14.500.000 Mark. Regeeringsschoeisel in Frankrijk. Door een daartoe benoemde com missie in Frankrijk zijn verschillende modellen van schoeisel uitgekozen, om met hulp van de legerintendance te worden aangemaakt en onder de be naming „chaussures nationales" te wor den verkocht. De prijzen zijn 28 francs voor manswerk, 23 fr. voor dameslaars jes en 18 fr. voor lage damesschoenen 18 fr. voor jongens en meisjeswerk en 15 en 16 -fr. voor kinderwerk. De schoenen zullen te koop zijn bij alle winkeliers, maar coöperatieve vereeni gingen zullen eenige voordeelen genie ten bij den aankoop. Denemarkens Schoenindustrie De Deensche schoenfabrikatie in 1916 omvatte volgens de voorloopige statistiek 70 fabrieken met 2800 werklieden plus ca. 600 thuiswerkers. De productie be droeg 1.925.000 paar doorgenaaid, 370.000 paar randgenaaid en 220.000 paar omgekeerd lederen schoenwerk, benevens ca 250.000 paar linnen schoei sel. Het lederen fabriekswerk was in 1916 circa een half millioen paar grooter dan in 1913, terwijl de verkoopwaarde ongeveer het dubbele bedroeg Linnen schoenen schijnen minder te zijn gefa briceerd dan in 1913, De totale ver koopwaarde van al het gefabriceerde schoenwerk wordt geraamd op ruim 28 millioen kronen, zijnde ongeveer 19 millioen gulden. V. v. d. S. Boerenbetoogingen in Noord-Brabant. In reusachtige protest-betoogingen zijn de Brabantsche boeren te 's-Bosch, Til burg, Eindhoven, tHelmond, Roozendaal enz. tengetale van tienduizenden bijeen gekomen, om te betoogen voor hun recht en tegen minister Postuma. „Gij zult den dorschenden os niet muilkorven", dit oud-testamentische woord, op de Bossche meeting gespro ken, geeft bedoeling en strekking der betooging het beste weer. Véél hebben de boeren geduld en gedragen,- en véél was er noodig eer men ze uit hun rust, of liever gezegd uit hun werk kon halen, om tegen wil lekeur en onrechtvaardige bejegening met hun tienduizenden in verzet te komen. Maar nu de maat vol was en overliep zijn ze opgestaan en, eenmaal opgestaan zijn ze onverzettelijk. Men moge dit in den Haag wel weten en goed beseffen. De bureaucratie is dikhuidig, maar haar pantser is tegen de pijlen der Bra bantsche boeren op haar afgeschoten niet bestand. Iemand moet toegevende boeren of de minister. De boeren doen het niet, omdat zij in hun recht zijnde minister zal het doen, omdat hij ongelijk heeft. En wie ongelijk erkent, wordt niet kleiner, maar grooter. V Overal werden de volgende eischen gesteld lo. dat aan den boer van zijn eigen geteelde producten voldoende brood koren en andere levensmiddelen voor het onderhoud van zich en zijn gezin wordt gelaten 2o. dat hem het veevoeder, noodig voor de instandhouding van zijn bedrijf niet ontnomen worde, tenzij in ruil tegen veevoedermiddelen aan prijzen evenredig aan hun voederwaarde. 3o. dat de maximum-prijzen der gra nen en andere producten door de re geering vastgesteld, aanmerkelijk moeten worden verhoogd, aangezien de verbouw van deze gewassen niet meer loonend is; en verklaren alle boeren hier aanwe zig dat zij tot een lijdelijk verzet ge dwongen worden, en steunend op hun goed' recht geen of zeer- weinig rogge en tarwe zullen uitzaaien, indien de regeering niet binnen veertien dagen hun eischen heeft ingewilligd. Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw. De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw zal a.s. Maandag des namiddags om 12 uur een buitengewone algemeene vergadering houden in hotel Noord-Brabant. Op de agenda komen a.a. deze pun ten voor Minimum- en maximumprijzen land bouwproducten oogst 1917. Beschikbaarstelling van broodkoren en veevoeder aan producenten. Prijzen en beschikbaarstelling van kunstmest en veevoeder. Schoenwinkliers. Te Utrecht is dezer dagen gesticht een Ned. Bond van Schoenwinkeliers. De toren te Dongen. Desen zomer brandde St. Laarentins- kerk te Dongen (N.-B) af. Alleen de to ren bleef BtaaD. Thaus. is besloten dezen door dynamiet te slopen, waartoe de g6nie hare medewerking zal verleenen. Het plan bestaat den toren op 20 September op te mimen. De bewoners der omliggende perceelen moeten deze \46r 20 September ontruimen •n alle voorwerpen van waarde uit de wo ningen verwijderen. Wijziging pakketpost. Met iogang van 1 September ondergaai de dieDst der pakketpost in het bionenlandcch verkeer wijziging. De meest belangrijke wijzigingen zijn 1. De maximum-inhoud drr pakketten wordt verhoogd tot 45 cM8.geen der zy- den mag een grootere afmeting hebben daa 105 cM. 2. Het maximum der aangegeven waar de wordt gebracht op f 1000. 8. Het recht voor pakketten met aange geven waarde wordt gelijk aao dat voor brieven met a*Dgegeven waarde en bedraagt per pakket 12'/» ct«» en> 20 *£Dge8e- ven waarde vijfhonderd gulden te boven gaat, voor dit meerdere bovendien 2'/a ct. voor elke honderd gulden of voor een overschietend gedeelte -van honderd galden. 4. Zoowel gewone pakketten als pakket ten met aangegeven waarde met terreke ning worden belast; voor zooveel niet te vens de waarde is aangegeven zijn verre- ken-pakketten, wat de verpakking betreft gelyk gesteld met gewone pakketten, 5. Het maximum van het verrekeobe- drag wordt verhoogd tot f500. 6. Voor verrekenpakketten wordt by de ter post bezorging per pakket «en xecht ge heven van 5 cent voor bedragen niet hoo ger dsn f 1 7'/a cent voor bedragen tus8chen f 1 en f 25 en 15 cent voor be dragen van f25 en hooger. 1Voor de bewyzen van ter post be zorging, welke van gewone pakketten wordt verlangd, wordt per pakket een recht van 5 cent geheven. - 8. Voor het onderzoek naar het lot van een pakket is een recht van 5 ct. te vol doen het onderzoek geschiedt nochtans kot. teloos indien voor hat pakket reeds een be* richt van ontvangst was veizocht. Het recht wegen» het instellen van eeo onderzoek wordt teruggegeven indien door de postad ministratie ten opzichte van hst betreffen de pakket een verzuim is begaan. 9. Het opplakkeD, op de pakketten, van de frankeerzegels, dienende tot kwijting van de vooruit te betalen kosten en rech ten is niet geoorloofdaanhechten aan de adreskaarten wordt verplicht gestald. DRUNEN. De Zang- en Muzlekver- eenlglng der Congregatie geeft Zondag namiddag ten 6 uur een concertbij gunstig weer in dea tuin, bij ongunstig weer la de zaal van het patronaat. VLIJMEN. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoor werd gedurende de maand Augustus 1917. Ingelegd f 26675.94. Tetugbetaald f7392.3?. HERPT. Naar wij vernemen heeft de heer A. J. van Grevenbroek ontslag genomen als wethouder eu ala lid van onzen gemeenteraad. Meer dan 40 jaren was hij onafgebro ken lid van den raad, waarvan hij meer dan 30 jaren het ambt van wethouder bekleedde. De heer Van Grevenbroek heeft veel iu het belang der gemeente tot stand gebracht. Het zou ons te ver voeren alles op te noemen, slechts herinneren we er aan, dat het indertijd aan zijn energiek optreden te danken was, dat we nu zulke goede gemeente wegen hebben. Hij is een man, die veel heeft gewerkt op velerlei gebied. Een man vau durf en doortastendheid een zaak door hem eenmaal begonnen, laat hij niet los. We denken hier aan het tot stand komen der stoomzulvelfabriek, het oprichten der afd. van den N. B. C. Boerenbond, de Boerenleenbank, enz. Hij was iemand van veelzijdig talent en veel heeft hij in het gemeente- en publiek belang verricht, waarvoor velen hem dackbaar zullen bitjven. Bij het klimmen zijner jaren meende hij zich uit het openbare leven te moeten terugtrekken. Zija heengaan uit den raad zal gemist worden, zija adviezen werden er steeds op prijs gesteld. Moge het den heer Van Grevenbroek gegeven zijn na zijn werkzaam en wel besteed leven, uog veie jaren va» welverdiende rust te genieten. Tot wethouder der gemeente is herkozen de heer J. C. van Bokhoven en gekozen (vacature A. J. v. Greven broek) de heer J. Buijs. Wegens de groote scbaarschte van veevoeder wordt hier en omliggende gemeenten elke week door particulieren geslacht. Zoo worden de boeren hun vee kwijt en de consumenten profiteeren van goedkoop vleescb. Van deskundige zijde vernemen wij, dat men vooral voorzichtig moet zijn met het aanwenden van aardappelen en schillen als veevoeder, indien ze onge kookt zijn. De hecrschende ziekte onder dit gewas schijnt een nadeeligen invloed te hebben op de gevolgen van't gebruik der voedingsmiddelen bij varkens is het schadelijk voor de spek- en vleeschvor- ming, bij geiten voor de melkproductie en -kwaliteit. BESOIJEN. Ia de maand Augustus werden aan dit hulppostkantoor iu de Rijkspostspaarbank ingelegd f4765,85, terugbetaald f2714.31. Meer Ingelegd dan terugbetaalt f 2051,54. Aantal inla gen 105, terugbetalingen 34. R. W. B. Besoijen. 9 Sept. zullen de door R. W. B. uit geschreven medaille-wedstrijden plaats hebben. Hoewel getracht is, om uitsluitend Militaire Vereenigingen te laten mede spelen, is het Bestuur hier niet in geslaagd. De 1ste en de 2de compagnie van het lste Bat. 18e Reg. Inf. uit Waalwijken een XI tal van de IVe Afd. Veld. Art. hebben de ultnoodlglng aangenomen. Verder speelt Quick uit Waalwijk mee- Aanvang 2 uur. R. W. B. II gaat naar Oisterwijk bij Excelsior op de medaillewedstrijd en zal zeer zeker trachten, ook eens een blikje machtig te worden. SPRANG. Vergadering der Afdeeling Sprang van den Nederl. Bond van Cbr Fabrleks-, Haven- en Transportarbeiders op Dinsdag 11 Aug. des avonds 8 uur. Als spreker zal optreden de heer Strij- bis Pz. van Amsterdam, met het onder werp »Een blik achterwaarts en nu- vooruit." A.s. Zondag des. v.m. om 9'/s CD en des n.m. om 5'/a uur, hoopt lo Geref. Kerk alhier op te treden Ds- Middelkoop van Nijkerk. WASPIK. Paard en kar van den fruithandelaar W. Z. vielen van den stellen havenkant in 't water. Met veel moeite werd het gespan op 't droge gebr&cbt.

Echo van het Zuiden | 1917 | | pagina 6